BUITENLAND. BINNENLAND, 19e Jaargang. WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928 No. 5810 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f?.50 pei bwartaaL teij onxe Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad la tooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G Cl per kwartaal, bij voor- bitbetaling. Afzonderlijke nnmmere 5 et., met Geïllustreerd JZondageblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIROiMUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewon* odvertenllén 30 cent per r Q O f Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 2 dubbele var het tarief berekend. s J Kleine edvertenMën, van ten hoogste 30 woorden, waariö betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en tbp huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen. V 'n Paar cijfers. Aan het jaaroverzicht van het Gemeen telijk Bureau van Statistiek te Amsterdam willen wij hier eenige cijfers ontleenen. Eerstens die betreffende uitgaande Am sterdammers: Het aantal bezoekers aan schouwbur gen en concerten was 1.442.7S2; aan bios copen 7.017.202; aan variété's en sport 2.491.121; aan tentoonstellingen 246.728. Veel grooter dan aan alle inrichtingen van kunst en vermaak te zamen is het be zoek aan de bioscopen. Meer dan zeven mil- lioen entreebewijzen zijn er verkocht. En de vraagt dringt zich naar voren: Voor hoeve- 3en van al die bezoekers zal dat bezoek een [verfrisschende ontspanning of een nuttige tteering zijn geweest?Zouden er niet [velen uit terug zijn gekomen even onvol- jdaan in leege lusteloosheid óf met verhitte en bedorven phantasie Dat het ant woord op deze laatste vraag, helaas, beves tigend moet zijn, lijdt geen twijfel. Een niet voor de geestelijke en zedelijke beteekenis, niet voor het g el u k van het jvolk pleitende getuigenis geven de volgende [cijfers uit genoemde statistiek. Het aantal echtscheidingen bedroeg 592 Sn 1927 (81.0 per 100.000 inwoners) tegen 523 (72.0 per 100.000) in 1926. Veel uitgaan, veel echtscheidingen daarin ligt- niet een direct-oorzakelijk ver- tand. Maar 't is toch zeker niet gewaagd, om eenig verband tusschen beide verschijn selen te constateeren. Er is vermindering van levens-ernst en laardoor vermindering van levens kracht en van levens-vreugde en daar door verlaging van het geestelijk en ze delijk peil. En dit feit illustreeren de hier geciteerde lijf ers 1 Levens-ernst hèèl iets anders dan lomberheid en pessimismeschenkt kracht, om de moeielijkheden in het leven ie overwinnen, en werpt over het leven sen glans van vreugde. VOLKENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Het rapport van Rutgers. Geen „meetbare" veiligheid. Gistermiddag heeft de Veiligheidscom- nissie beraadslaagd over het rapport van mr. Rutgers over de artike'en 10, 11 en 16 van het volkenbondsverdrag. Mr. Rutgers had hierin uiteengezet, dat leze artikelen reeds een groote mate van iligheid aan de staten bieden, en had laarbij o.a. betoogd, dat vooral door de volledige toepassing van alle den volken- sondsraad krachtens artikel 11 toekomen- le rechten veel zou kunnen gedaan wor- len om het uitbreken van militaire vija-n- lelijkhedcn te vermijden en om, mochten leze toch niet verhinderd kunnen wor- len dan althans de toepassing der sanc ties van artikel 16 te vergemakkelijken. De conclusies van mr. Rutgers ontmoet en weinig tegenstand, ten deele omdat ;ijn opvattingen geheel met die van vele mdere gedelegeerden overeen kwamen, en deele omdat andere delegaties, zoo- i!s de Fransche en de Poolsche, die voor- il over artikel 16 andere opvattingen heb- >en, zich, zij het ook noode, wel bij de op- ratting der anderen moesten neerleggen. Intusschen maakte de Joego-Slavische gedelegeerde Markowitsj wederom van lijn hart geen moordkuil, toen hij bij den lanvang der discussies heel openhartig tei, dat hij het betreurde, dat mr. Rut gers in zijn rapport de artikelen 10, 11 en Ï6 hoofdzakelijk van juridisch gezichts- )unt bekeken had, in plaats van ze van Jolitiek standpunt te beschouwen. Markowitsj, die het volkenbondsver- Irag vooral in politieken zin bestudeerd tad, was daarbij tot heel wat minder gun- itige conclusies over de reeds bestaande reiligheid gekomen, dan die van mr. Rut gers waren.Van een eenigszins „meetbare" veiligheid kan, volgens den Joego-Slavi- ichen gedelegeerde, nauwelijks sprake gjiijn. Mr. Rutgers, wien ook door Markowitsj tie lof niet was onthouden voor zijn door wrocht, holder en objectief rapport, ant woordde, dat hij allerminst alleen de juri dische waarde der artikelen 10, 11 en 16 had willen uiteenzetten, integendeel, bij het schrijven van zijn rapport had hij voor al op de politieke beteekenis van het vol kenbondsverdrag gelet. Hij vreesde echter, dat de heer Marko witsj bij zijn zoeken naar „meetbare" vei ligheid nimmer bevredigd zou worden hoe men het volkenbondsverdrag ook zou uit leggen, want steeds zal de waarde van zulk een verdrag grootendeels afhangen van het wederkeerig vertrouwen der vol ken en dat kan men niet in meetbare formules omschrijven. Of de arbitrage- en veiligheidscommis sie reeds in de Zaterdag ten einde gaande zitting de resoluties op den grondslag van het rapport van mr. Rutgers zal aan nemen is nog onzeker. Op voorstel van Politis besloot men aan de redactiecom missie over te laten, of zij nóg in deze zit ting de resoluties over het rapport-Rut- gers zal kunnen redigeeren. Reeds spreekt men trouwens van een nieuwe zitting van de arbitrage- en veilig heidscommissie in Mei a.s., die dan te vens de vele ontwerp-wereldverdragen en modelverdragen in tweede lezing zou moe ten behandelen, gelijktijdig met de reso luties over het rapport-Rutgers. In dit verband hoort men ook reeds meer en meer mompelen, dat de zitting van de ontwapenigscommisie-Loudon, die op 15 Maart zal aanvangen, wederom slechts van korten duur zal zijn. Men spreekt ïelfs reeds van een uitstel dezer zitting tot na de nieuwe zitting der arbi trage- en veiligheidscommissie in Mei. Waarschijnlijk is, dat de commissie wel op 15 Maart zal bijeenkomen, doch dan na de afdoening van het Russische ont- werp-ontwapeningsconventie weder naar huis zal gaan en na de Mei zitting van de arbitrage- en veiligheidcommissie eerst haar werkzaamheden zal voortzetten. Spanje zal wel weer naar Genève gaan. Ook Argentinië wordt weer terugverwacht. Waarschijnlijk zal, nadat de Tanger- vraag door de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje een aannemelijke op lossing heeft gevonden, Spanje zijn ver zoek uit den Volkenbond te gaan weer intrekken. Vermoedelijk zal bet in Sep tember weer aan de vergadering van den Bond deelnemen. Men acht het zeker, dat het dan weer in den Raad zal worden gekozen, waar zijn vertegenwoordiger de gezant Quinones de Leon jaren lang een rol van beteekenis heeft vervuld. Ook de terugkeer van Argentinië zal wel in den loop der komende maanden plaats hebben. HONGARIJE. Onderzoek in de St. Gotthard-kwestie. Ook Hongarije heeft een ver tegenwoordiger aangewezen. De Hongaarsche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond door haar permanente vertegenwoordiging j doen mededeelen, dat zij generaal Tanczos, die-reeds sedert eenige dagen te Genève vei toeft, heeft opgedragen inlichtingen te verschaffen over de Szent-Gotthard-kwes- tie. Tsjechoslovakije en Joegoslavië hebben ingevolge den wensch van den secretaris generaal om deskundigen te zenden, even eens vertegenwoordigers voor het geven van inlichtingen benoemd. Roemenië be hoort reeds als lid van den raad tob de permanente deskundige militaire commis sie van den Volkenbond, aan welke com missie allereerst dé betreffende inlichtin gen moeten worden verstrekt. Minister Walko verdedigt het Hongaarsche standpunt. In de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Hongaarsche huis van Afge vaardigden legde de minister van Buiten landsche Zaken, Walko, er gisteren met betrekking tot het Szent Gotthard-inciden*" den nadruk op, dat zoolang er geen besluit van den Raad bestaat, de Hongaarsche regeering volle vrijheid van handelen heeft. Er zal wel niemand zijn, die gelooft, dat de vernietiging van oorlogsmateriaal een di rect oorlogsgevaar zou beteekenen, aldus de minister. Hongarije vertrouwt op de wijsheid en de rechtvaardigheid van den Volkenbond, die niet kan toestaan dat de controle op de ontwapening op een klein zielige en krenkende wijze- wordt- uitge oefend. ITALIc. De spanning met Oostenrijk. Mussolini zal Zaterdag spreken. Mussolini heeft gistermiddag in de Ka mer medegedeeld, dat hij Zaterdagmiddag zal antwoorden op de rede van mgr. Seipal naar aanleiding van de tot hem gerichte interpellaties. Verwacht wordt-, dat de rede ten toestand geheel zal ophelderen, doch dat zij niettemin een ernstig verwijt aan het adres van Oostenrijk zal bevatten we gens het zich bemoeien met binnenlandsche aangelegenheden van Italië. LITAUEN. De Poolsch-Litausche betrekkingen. Voorstellen van Woldemaras. Uit Kowno wordt gemeld, dat de regee ring van Litauen in haar antwoordnota aau Polen betoogt, dat Polen zijn verplichtin gen tegenover Litauen niet is nagekomen. Polen heeft geen enkel voorstel gedaan omtrent de wijze van handelen zooals He besluiten van den Volkenbond bepalen. In de voorlaatste nota heeft Polen 4 pun ten opgesomd, waarover Polen met Litauen wil onderhandelen. Thans echter stelt Polen onmiddelijke onderhandelingen over het herstel van normale en goede betrekkin gen als buurstaten voor. Woldemaras meent, dat voortzetting van de wisseling van nota's geen doel heeft en stelt daarom namens de Litausche regee ring voor: le. den Volkenbond te' verzoeken indien Polen hiermede accoord gaat, tijd en plaats voor de onderhandelingen vast te stellen. 2e. indien Polen om een of andere reden de hulp van den Volkenbond niet.wenscht, mondelinge onderhandelingen aan te van gen te Königsberg. MAROKKO. Comrr.unisten-corr.plot. Opstand te Fez het doel. Volgens berichten xiit Fez heeft een on derzoek naar cie communistische agitatie in Marokko geleid tot de ontdekking van een wijdvertakt complot, dat gericht was tegen de Fransch-- -ilitaire operaties ifl Marokko. De bc\\ g s'-j-nd. in contact met de Wahabieten in den Hedsjas en wil de een opstand uitlokken onder de inland- sche bevolking van Fez. JAPAN. Een bloedige botsing te Tokio. Een honderdtal arrestatie s. Verscheidene politie-agenten, o. w. twee inspecteurs zijn Maandagavond gewond, toen een menigte een politie-detachement aanviel, dat bij een meeting der volkspartij de wacht hield. De onlusten begonnen, toen de politie de deuren der zaal sloot, na een aantal sprekers het optreden te hebben verboden en aan verdere partijgangers den toegang tot de vergadering te hebben ontzegd. De menigte wierp met steenen naar de politie. Nadat versterkingen waren aange rukt-, slaagde de gewapende macht er in de woedende menigte uiteen te jagen. Er hebben een honderdtal arrestaties plaats gehad. TWEEDE KAMER. Het capitulantenstelsel. De be doeling ervan. Bestrijding in de Tweede Kamer. Schorsing der beraadslagingen. Belas tingen voor Nederlanders in het buitenland. Met de invoering van het capitulanten stelsel in ons leger, zooals dat reeds in tal van andere landen bestaat, bedoelde mi nister Lambooy het mogelijk te maken, een gedeelte van het lagere officiers- en onderofficierskader van de vredesorgani satie van het leger te vervangen door ver- lofspersoneel, dat zich vrijwillig zou moe ten verbinden, om gedurende zes jaren (officierskader) of vier jaren (onderoffi cierskader) in werkelijken dienst te blij ven of te komen. Om de positie van capi- tulant aantrekkelijk te maken, zou gega digden in uitzicht gesteld worden een uit- keering na de beëindiging van het dienst verband, een vaste aanstelling in beroeps- dienst, of een burgerlijke betrekking. Een belangrijke besparing zou per jaar door het capitulantenstelsel voor het rijk ver kregen worden. Zoo op het papier zag het er heel mooi uit, maar gisteren stond de eene spreker na den andern op, om het stelsel af te breken. De heer K. ter Laan (S.D.) begon gisteren in de Tw. Kamer met de critiek op het ontwerp-capitulanlenwet, waar van Vrijdagmiddag j.l. de behandeling was aangevangen. Hij besprak de waardo van het- capitulantenstelsel voor het leger en meende dat door dit stelsel minderwaar dig kader wordt verkregen. Hij. geloofde daarom ook op dien grond, dat dit ont werp niet sterk staat. Dat er nieuw per soneel wordt opgeleid achtte de heer ter Laan een onverantwoordelijk feit, gezien de ongunstige positie waarin de hulpin structeurs verkeerenhet geheele systeem der hulpinstructeurs vond hij overigens een doodgeboren kind en nu gaat men dit instituut eenigszins verbeteren, waarbij de jongelieden door een premie worden verlokt. De bezuiniging die de Minister denkt te bereiken, trok de socialistische spreker ten zeerste in twijfel; hij geloofde trouwens niet in de genoemde cijfers. Verder be sprak de heer ter Laan, die verklaarde dat de geheele S.D.-fractie tegenhet ont werp was, uitvoerig de bezwaren die de ambtenaren koestelen, terwijl hij ten slotte de posite der capitulanten behan delde, die onvoldoende is te achten wanneer zij het leger hebben verlaten. Bezwaren had ook de heer Deckers (R.-K.), die zich vooral richtten op de over gang van capitulanten naar een burger lijke betrekking. De Minister schat het aantal capitulanten-onderofficieren, die naar een zoodanige betreking overgaan, op ICO per lichting, een getal dat echter op niets steunt. Niets is bekend nopens de betrekkingen die voor de capitulan ten open staan; alleen wordt gedacht aan betrekkingen van 10002000 voor de onder-officieren en 20003000 voor de officieren. Ook bestaat er geen zeker heid op betrekkingen, op grond waarvan hij teleurstellingen voorzag voor de capi tulanten en een reeks van conflicten tus schen de bemiddelingscommissie voor plaatsing in een burgerlijke rijksbetrek king en het tot benoeming bevoegde ge zag. Waarom wordt den onderofficieren- capitulanten niet gewaarborg dat bepaal de betrekkingen worden opengehouden De vooruitzichten der capitulanten rijn zeer gering, betoogde verder de heer Deckers. Bezuiniging is pas over een groot aan tal jaren te bereiken en dan nog wanneer de wet ten volle aan de verwachtingen voldoet. Het beoogde doel zal met de ca- pitulantenwet niet of althans slechts voor een deel worden bereikt. Goede bruikbare krachten zullen niet in het le ger komen en evenmin in overheidsdienst. De meerderheid toch der capitulanten zal zonder deugdelijke opleiding om een rijks- burger betrekking moeten aankloppen of in het genot van een premie de vrije maatschappij ingaan. Het zullen zijn bre- kebeenen, waarvan de ontevredenheid zich gemakkelijk zal meester maken. Ten zij zijn bezwaren mochten worden wegge nomen, zag de heer Deckers in deze wet geen voordeel voor het leger, noch voor de burgermaatschappij. De heer Arts (Volkspartij) had een principieel bezwaar. Hij vreesde n.l. miii- tariseering van het ambtenarencorps en het kweeken van een militairen geest in dit corps, hetgeen lijnrecht ingaat tegen de katholieke beginselen. Daarnaast vond deze afgevaardigde het immoreel om jon gelieden door een premie of een burger lijke betrekking tot capitulant te verlok ken. Voorts ontwikkelde de heer Arts nog ander bezwaren, welke schadelijk zul len blijken voor het beroepskader en voor het ambtenaarscorps. Groote schade voor het beroepskader verwachtte ook de heer Duymaer van T wi s t (A.-R.) van de wet, hetgeen hij nader uiteenzete, zoodat het hem moeilijk zou vallen met de uitwerking van het stelsel des ministers mede te gaan. De heer Oud (V.D.) had evenmin een goed woord voor de wet over en voegde zich namens zijn fractie bij het koor der tegenstanders der wet, die tot teleurstel ling zal leiden en den burgerlijken dienst zal verslechteren. Minister Lambooy was, paar hij onder hilariteit opmerkte, de eerste spre ker die het wetsontwerp verdelgde, hoe wel blijkens het vooiloopig verslag ver scheiden leden het ontwerp steunen. De minister zeide dat dit ontwerp is in 's lands belang en in dat van het leger, omdat het de efficiency betracht. Waar echter een deel van de Kamer van oordeel is dat het ontwerp een te sterken militairistischen kant heeft en an deren van oordeel zijn dat miltaire be langen geschaad worden, wilde de minis ter niet langer beslag op den tijd der Kamer leggen en nader overwegen hoe aan de geopperde bezwaren door een na dere regeling kan. worden tegemoet geko men. Op grond daarvan vroeg de heer Lam booy schorsing der beraadslagingen waar toe besloten werd. Er kon nu nog worden begonnen met de behandeling van een ander ontwerp, waarvan de niet-tot-standkoming even als die van het vorige wetsontwerp met vrij groote zekerheid kan worden voor speld: het wetsontwerp inzake bepalin gen betreffende de belastingen van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezete nen des Rijks. Het ontwerp werd o.a. door den heer v. Vuur eh (R.-K.) bestreden. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. 1 De besprekingen in de Veiligheidscom- missie over het rapport van den Nederlan der mr. Rutgers. Zaterdag zal Mussolini den gespannen toestand tusschen Italië en Oostenrijk op helderen. Bloedige botsing te Tokio. BINNENLAND. Minister Lambooy heeft in de Tweede Kamer schorsing gevraagd van de beraad slagingen over de Capitulanten-wet „om te overwegen of aan de geopperde bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen." (lste blad). De nieuwe eischen voor toelating tot de H. B. Scholen zijn verschenen. (Onderwijs, le blad). De invoer van' versch vleesch in Engeland blijft verboden. (L. en T., lste blad). 1 Het oordeel van Ged. Staten van Fries land over de corruptie (lste blad). HET ONTVANGEN VAN „STEEK PENNINGEN" EN „RETOUR- COMMISSIES." WAAROM TE VEROORDF.ELEN. De gasdirecteur van Leeuwarden is niet te handhaven. Ged. Staten van Friesland hebben, ge lijk gemeld, goedkeuring onthouden aan do begrooting der gemeente Smallingerland voor 1928, nu de raad van die gemeente niet l eeft wil'.en voldoen aan den wensch van Ged. Staten om den directeur der gasfa- A briek, die zich aan corruptie had schuldig gemaakt, uit deze functie te ontslaan. In hun beslissing overwegen Ged. Staten dat de directeur heeft békend, over de ja ren 1913—1927 van eenige leveranciers steekpenningen en retourcommissies te hebben aangenomen tot een totaal be drag van 5451.20, waardoor is komen vast te staan, dat deze ambtenaar gelden heeft aangenomen van meer dan één leverancier en gedurende een tijdsverloop van 15 jaren, zoodat dus van dat aannemen gedurende 'n langen tijd een gewoonte is gemaakt. Het is van algemeene bekendheid, dat gelden als waarvan hier sprake is, worden gege ven, ten einde den ambtenaar die ze ont vangt niet vrij te doen zijn, om bij zijn adviezen aan het gemeentebestuur en bij' de bedrijfsleiding uitsluitend het gemeente en bedrijfsbelang in het oog te houden, waardoor derhalve een bedrijfsleider, die dergelijke gelden hoeft aangenomen, ge toond heeft een niet betrouwbaar ambte naar te zijn. Nu de gemeenteraad, op voorstel van B. en W., dezen ambtenaar in zijn functie van directeur der gemeentegasfabriek heeft ge handhaafd, overwegen Ged. Staten, dat het niet verantwoord is te achten, dat een overheidslichaam de zijdelingsche beschik king of wel het geven van deskundige en daarom niet onmiddellijk controleerbare adviezen in zake de beschikking over de publieke bedrijven heeft toevertrouwd aan iemand, die getoond heeft een niet te- trouwbaar ambtenaar te ziin. De directeur heeft vorens Ged. Sta ten ook tegenover zijn ondergeschikten zijn prestige \erloren, daar hij het moreele recht heeft verbeurd om op te treden tegen mogelijke misdragingen en vergrijpen van zijn personeel en de gemeente ook voor de daaruit voortspruitende geldelijke nadeelen dient te worden beschermd. Wat betreft de meening van het gemeen- tebstuur, dat Ged. Staten tot inmenging niet bevoegd zouden zijn, overweegt de be schikking, dat de Grondwet en de wet Ged. Staten belasten met het toezicht op de gcraeente-financiën in vollen omvang. Schoen- en Lederindustrie. Internationale tentoonstel ling te Den Haag. Op 16, 17„ 18 en 19 Juli a.s. zal in den Dierentuin te Den Haag een internationale tentoonstelling'voor de schoen- en leder=- industrie worden gehouden. Nederlandsche pelsindustrie. Het bekende landgoed „De Bocht", gele gen aan den Rijksweg van Tilburg naar Goirle, is als eerste van een reeks buiten verblijven in die gemeente aangekocht door do N.V. Nederlandsche Pelsindustrie. Als directeur is aangesteld de heer Wil'em Hoo- zamans en als leider der fokkerij Dr. Roel- vink. Het landgoed beslaat een oppervlakte van pl.m. 5 H.A. en wordt geheel ingericht tot den tee'.t van tienduizenden konijnen (voornamelijk Chinchilla's en Angora's) en zilvervossen. De N.V., die samenwerkt met buitenlandsche inrichtingen, stelt zich voor op te treden als centraal kantoor voor Hol land en België, terwijl zij, door 't beschik baar stellen van fok-materieel, de fokkerij

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1