:n. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. werk 19e Jaargang. MAANDAG 27 FEBRUARI 1928 No. 5808 ui èe WAA DRA 3)e 0ou/tarit De ABONNEMENTSPRIJS bedroeg: bl| vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent per weeV 12.50 pei tworuuil Bij onze Acenten 20 cent pei treek 12.60 pei kwartaal Franco per post 12.95 p., kwartaal Bet Geïllustreerd Zordapsblad Is rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5C ctper kwartaal bij Toon uitbetaling. Afzonderlijke nnmmere 5 ct.. met Geïllustreerd IZondagahlad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone odvertentiön 30 cent per regel Vooi IngezondeD Mededeelingen wordl het n dubbele vac het tarief berekend. s Kleine «dvertenilén, ran ten hoogste 30 woorden, waarto betrekkingen worden aatigeboden of gevraagd, hum en rer» huur. koop en verkoop f 0.50 BEN el. 7 e u s' z a dap k o" i g Dit nummer bestaat uit twee bladen. p e tv 1 n op i ger her lil pi pikei vai t Laster over de priesters. Het socialistische Tweede Kamerlid Kleerekooper A. B. K. is de dagelijk- sche schrijver in „Het Volk" van een aparte rubriek „Oproerige Krabbels". Voorwerp van de oproerigheid en van hetkrab belen zijn in zeer vele gevallen Katholie ken en in 't bijzonder Katholieke pries ters. Nu wijdt hij echter 'ns een heel apart artikel aan de priesters onder het op schrift „Eerbied voor de priesters". Dit artikel gaat over een arti kel in „De Tijd", waarin een pleidooi werd gevoerd voor een vrijwilligersleger in plaats van een uit dienstplichtingen ge vormd leger en onder welk artikel de naam van een priester stond. Naar aanleiding van eenige uitlatingen in dat „Tijd"-artikel trekt de heer A. B. K. van leer tegen den schrijver er van. Hij is boos, omdat er wordt geschreven over een leger, dat „de openbare orde" moet handhaven; over „soldaten-roeping, soldatenplicht"over „dwepers en anti- oorlogsapostelen, welke alle soldaten voor gebreveteerde moordenaars houden." En hij kan blijkbaar niet de minste reden voor waardeering vinden voor de bedoe lingen van den schrijver, die de gedwongen legers wil vervangen door vrijwilligers- i'óóral om daardoor de oorlogskan sen te verkleinenMaar wij willen dat al- laten -rusten. Erger en ergerlijker is N. het volgende wat A. B. K. in dat artikel legt 'durft neerschrijven: aan „De Eesidentiebode" heeft ons kort uc*e geleden verzocht, de arbeiders af te leeren om in den priester, die op den openbaren weg voorbij gaat, hun na tuurlijken vijand te zien. Onze hulpvaardigheid is groot, maar wij vreezen, dat het ons niet lukken zal Met andere woorden. De heer Kleere kooper, die een opvoeder, een leider van het volk wil zijn, erkent, dat 't hem wel niet gelukken zal onder zijn volgelingen met succes te bestrijden de laag-laster- lijkê, wij mógen zeggen: de grof-gemeene opvatting, .dat „de priester" is de „na tuurlijke vijand" nota benede na tuurlijke vijandvan de arbeiders Om 't zacht uit te drukken: deze er kenning pleit niet voor den leider en niet voor zijn volgelingen Een enkele vraagWat doet de heer Kleerekooper feitelijk om zijn „hulp vaardigheid" in deze te toonen?Hij helpt juist door veel van zijn geschrijf mede, om de door hem gesignaleerde las terlijke aantijging tegen de priesters nog diéper te doen doordringen in vele hoof den Dat zóó een leider een schare aanhan gers leidt is zeer te betreuren en zeer laakbaar V De Vastentijd. De Genestet hekeldichtte over Jan Eap, die verklaart, dat het 't niet zit in het bidden, maar die, waarin het 'm dan wel zit, laat in het midden. Wij denken onwillekeurig aan dat he keldichtje, als wij hier en daar onder de Katholieken opvattingen hooren verkondi gen over den Vastentijd. Zich onthouden van vleeschspijzen, goed maar, wat minder eten of geen koekje bij de koffie en geen biscuitje bij de thee, och in dien enkelen boterham of in dat onnoozele lekkernijtje.... zit het 'm toch niet! 't Is een oud lofwaardig gebruik, om, als men 't met z'n bezigheden kan vin den, in den Vasten de meditaties over het Dijden te volgen. Maar: die hebben we al zoo dikwijls gehoord en in dat naar de kerk gaan.... zit het 'm toch niet! Men blijft dan maar liever thuis of gaat öit. Hoewel 't geen verbod is, om in den Vasten publieke vermakelijkheden te' be zoeken, is 'fc toch een gewoonte, die in veel kringen gelukkig nog bestaat, om, als regel tenminste, zich in den Vastentijd die genoegens te ontzeggen, dergelijke vermakelijkheden althans niet te frequen- teeren. Maar: daar.... zit toch geen vet inwaarom zouden wij zoo kniesoorig zijn en ons die pretjes in al die weken ontzeggenHet zich 'm toch dkar niet in Misschien mag het Katholieke dagblad bescheidenlijk, in 't begin van den Vas tentijd, met 'n e.nkel woord deze en derge lijke drogredenen, om zich niet *in te le ven in de geestesgesteldheid, die de Kerk in dezen tijd van ons verlangt, aan de kaak stellen. Zij, die aldus praten, laten ook waarin het 'm dan wel bestaat, maar wijselijk. in het midden VO ^ERENBOND. DE VEIL. M tic IDS COMMISSI E. Het rapport van Politis. Zes model verdrag en. De commissie voor arbitrage en veilig heid van den volkenbond heeft Zaterdag morgen beraadslaagd pver het rapport van den*Griekschen gedelegeerde Politis over de veiligheidsverdragen. Politis adviseerde om aan de redactie commissie opdracht te geven, drie ver schillende typen van verdragen uit te wer ken: ten eerste een niet-aanvalspact; te vens behelzende een vreedzame rege'ing van alle geschillen en bovendien weder- keerige ondersteuning in geval van een aanval; ten tweede modelverdragen, die slechts een niet-aanvalspact bevatten en 'de vfcipiicivti.ig' lui' vreedzame regeling van alle geschillen en ten derde een mo delverdrag, dat slechts een zuiver niet- aanvalspact is. Al deze drie verdragstypen zullen in tweeërlei vorm worden opgesteld-, ri.l. in den vorm van collectieve verdragen en van weerzijdige verdragen. Engelsche bezwaren. Zaterdagavond laat heeft de Engelsche delegatie, naar aanleiding van het rapoort van den Griekschen gedelegeerde Politis, bij het veiligheidscomité een memoran dum ingediend, dat ten aanzien van be langrijke kwesties het Engelsche stand punt weergeeft. Om het bekende hiaat in art. 15 van het Volkenbondspact aan te vullen, dat in geval van het ontbreken van eenstemmigheid in den Baad den re geeringen haar vrijheid van handelen te ruggeeft, d.w.z. een oorlogsvei'klaring mo egelijk maakt, had Politis twee voorstellen gedaan, die beide daarop neer komen, dat in het veiligheidsverdrag "beslissingen van den Baad ook met eenvoudige of twee derde meerderheid toelaatbaar verklaard kunnen worden. De Engelsche regeering dient tegen dit voorstel een protest in. Zij wijst er op, dat reeds bij het protocol van Genève dit sys teem om politieke kwesties te bes^chten door haar onvereenigbaar met de souve- reine rechten der regeeringen is verklaard Om dezelfde reden verwerpt zij het voor stel dat door twee derde meerderheid van den Raad een wapenstilstand kan worden voorgeschreven.-De Engelsche rea-eering wijst er op, dat de kwestie der versterkin gen te land, ter zee en in de lucht, die der troepenbewegingen en de verzorging der burgerlijke bevo'king, tegelijkertijd gere geld moeten worden. Verder maakt de Engelsche regeerïng bezwaar tegen het toetreden van andere staten tot regmna'e veihgheidsvevdragen. Ten s'otte we^t het Engelsche memoran dum de kwestie op van registreering der verdragen bii den Volkenbond. De Engel sche de^eat'e vraagt of de Baad het recht zal hebben deze registratie van de hand te wijzen. DUITSCHLAND. Eischen in het Barrrat-proces. Zaterdagmiddag heeft de procureur-ge neraal dr. Trautmann zijn rennisitoir ge houden in het Barmat-nroces. Hij eischte tegen Julius Barmat vijf jaar gevangenis straf met 450.000 mark boete, subs, voor de geldboete voor elke duizend mark één dag gevangenisstraf, met verlies der burger rechten voor den tijd van vijf jaar, met af trek van de preventieve hechtenis van 31 December 1924 tot 23 Mei 1925 en van 6 Maart 1925 tot 10 Maart 1926. In zijn requisitoir wees de procureur-ge neraal er op, dat de door de misdrijven van Julius Barmat veroorzaakte schade op rond dertig mihioen goudmark gekaamd moet worden. Tn het büzonder van belang is de benadeeling van de Pruisische Bank, terwiil moreel vooral af te keuren is de houding van Julius Barmat tegenover dr. Höfle. Tegen Henry Barmat werden gevange nisstraffen geëisclu tot in totaal twee jaar en zes maanden en ontzegging van de bur gerlijke eererechten voor den tijd van drie jaar; tegen den directeur der Amexima, Klenske, in totaal negen maanden gevan genisstraf en duizend mark boete. In deze beide gevallen wordt voorgesteld de pre ventieve hechtenis in mindering van de straf te brengen. OOSTENRIJK. Spanning met Italië. Om de Z u i d-T iroolsche kwestie Tusschen Oostenrijk en Italië is sinds eenige dagen een spanning ontstaan, veroorzaakt door eenige min of meer hef tige redevoeringen van Oo6tenrijksche af gevaardigden in het Parlement over den toestand in het door Italië geannexeerde Zuid-Tirol. Italië vatte direct vlam en liet langs diplomatieken weg bij mgr. Seipel informeeren, wat dat te beteekenen had, waarop deze antwoordde, dat de sprekers geen officeele personen waren. Een groep Italiaaneclie afgevaardigden heeft verzocht om Mussolini te mogen in terpelleren over de „betooging van haat", tegen Italië gericht, die zich in het Oos- tenrijkschc parlement heeft afgespeeld en over de „leugencanipagne", welke in ver antwoordelijke Oostenrijksche kringen te gen do toepassing van Italiaansche wet ten in de Italiaansche provincie Bolzano wordt gevoerd. Naar verluidt zal Mussolini zelf op deze interpellatie antwooorden. Volgens een gerucht zou Mussolini be sloten hebben den Italiaanschen gezant te Weenen terug te roepen. Te oordeelen naar de uitlatingen van de Weensche en Berbjnsche pers hecht men aan het Oostenrijksch-Italiaansche inci dent geen tragisdje beteekenis. Men wijst cr op,- dat twc*> "j geladen do Italiaan sche pers op een dergelijke wijze tegen Duitschland mobiel gemaakt werd en dat Mussolini in de Italiaansche Kamer don derende redevoeringen hield, terwijl het geval al spoedig met een sisser eindigde. Mussolini kan niet van de Oostenrij kers eischen, dat zij evenals de bevolking van het geannexeerde Zuid-Tirol zich te vreden moeten stellen in eigen taal te zwijgen. De Italiaansche gezant te Weenen is Zaterdagavond halfelf naar Rome ver trokken. De eerste secretaris van het ge zantschap zal dc loopende zaken afdoen. Men neemt aan, dat' de gezant niet te ruggeroepen zal worden, maar wel is het mogelijk, dat hij cenigen tijd met verlof zal gaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het nrijnconfiict. Bemiddelingsvoorstellen verworpen. Het jongste bemiddelingsvoorstel van den Tsjechischen minister van Openbare Werken, gedaan in verband met de mijn werker staking, is door beide partijen van de hand gewezen. Nieuwe onderhandelin gen zullen Dinsdag plaats hebben. In het district Kladno zal a.s. week de staking geproclameerd worden. Hierbij zijn ruim 11.500 arbeiders betrokken. De glasfabrieken in Noordwestelijk Bo- hemen stellen dc één na de andere we gens gebrek aan kolen de bedrijven bui ten werking, met massa-ontslag als ge- De Trekhondenwet. Soepelheid bij de keuring gevraagd. In verband met liet feit, dat te Alkmaar 203 honden zijn gekeurd, waarvan 79 wer den goedgekeurd en 124 werden afgekeurd hebben belanghebbenden zich naar het Handelsblad meldt, tot den minister ge wend met het verzoek, een overgangstijd perk van zes maanden te bepalen, waarin den trekhondenhouders gelegenheid wordt gegeven om zich naar do bedoeling der wet te installeeren. Verzocht wordt voorts een wijziging in de Trekhondenwet aan te brengen in de zen zin, dat de borstbreedte van honden onder cle kar niet 16, doch 14 c.M. zal be dragen, daar de practijk heeft uitgewezen, dat dit voor het trekdier geen bezwaren heeft. Belanghebbenden hebben den burge meester verzocht om bij verdere keurin gen en eventueele herkeuringen door de keurders de meest mogelijke soepelheid te doen betrachten. Mooie gift 20.000 en een terrein. De heer en mevrouw H. J..K. Gelderman- Mulier op den huize Kalhenpink bij Olden- zaal hebben aan de Verecniging tot bestrij- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Engelsche bezwaren tegen de voorstel len van Po'itis in de veiligheidscommissie. Spanning tusschen Oostenrijk en Italië. Italiaansch stoomschip in het Kanaal gezonken. Er zijn 'n 20-tal slachtoffers. (Buitenl. Brichten, 2e blad). BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. pater Von Bönninghausen S. J., oud-directeur van het St. Willebrord-College te Katwijk. (Kerk nieuws, 1ste blad). Het vertrek van De Schuttevaer" voor een Oceaan-tocht. (1ste blad). Radio-telefonische dienst Nederland Indië. De korte golf zender van de Rijks telefoon te Kootwijk. (2de blad). Mr. Paul J .Reyrrer benoemd verklaard tot lid van de Éérste Kamer (2de blad). Maatregelen tegen het mond- en klauw zeer. (L. en T., lsto blad). Het afscheid op zee. Ongeveer een mijl buitengaats wordt de boot voor den tocht gereed gemaakt. Gisterenmorgen is de reddingboot „Schuttevaer" van Rotterdam naar Amerika vertrokken. De bemanning bestond uit: v. 1. n. r. Straatlands, Gillissen, Schuttevaer, II. J. J. Smit. Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermorgen heeft „de Schuttevaer", on der grooto belangstelling van het publiek, zijn tocht naar New York begonnen. Reeds om tien uur stond op de Veerhaven een groote menigte belangstellenden, die van het vertrek van de kleine boot getuige wil den zijn. De bemanning bestaande uit de heeren Schuttevaer eerste stuurman, Jan Smit kapitein, T. Genissen 2e stuurman en G. Straetmans marconist, was omstreeks kwart over tien volledig en maakten in hun keurige uniform een kranigen indruk. Tal van fotografen en operateurs vereeuwigden het viertal. Om tien minuten over elf werd de tros losgegooid en onder het ge juich van de menigte werd de tocht begon nen. De „Katendrecht", aan boord waar van zich de Pers bevond, sleepte bet scheep je naar Hoek van Holland. Op de Maas ding van de tuberculose aldaar een gift van 20.000 geschonken, benevens een ter rein op hun landgoed het Beernink in de Lutte, voor een eventueel te stichten dag sanatorium. PATER VON BÖNNINGHAUSEN S.J. t Zaterdagavond overleed in het Sint Wil- librordus-College te Katwijk a. d Rijn zacht en kalm de Weleerw. Pater B. H. S. M. von Bönninghausen S.J. Na een langdurig verblijf, eenrt in het R. K. Ziekenhuis te 5s-Gravenhage, latei- in de Mariastichting te Haarlem, vroeg hij, ofschoon nog niet genezen, met aan drang om het verdere verloop zii^er ziekte te midden zijner medebroeders af te wach ten, hetzij God he"i herstel van klachten wilde geven, hetzij Hij 't anders beschikte. Het was dan ook een groote vreugde, toen lagen een twintigtal booten te wachten die zich bij de „Schuttevaer" voegden. De tocht door den Waterweg waa een ware triomph. In Rotterdam zagen Wil lemskade en Parkkade zwart van de men- schen. In Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis stond eveneens een groote menigte de boot af te wachten. De talrijke schepen die gepasseerd werden wenschten door een drietal stooten op de fluit het scheepje een goede reis. In Hoek van Holland stonden tot op het uiterste puntje van de pier de menschen te wachten en juichten de be manning toe. Ongevoer twee mijlen buiten de pier werd de tros los gemaakt de zeilen geheschen en ving de tocht over den Oceaan aan. Gejuich en een laatst vaar wel van Holland.... en de tocht was be gonnen. hij zijn intrek kon nemen in het hem zoo dierbare Katwijk, dat hij eenmaal als Di recteur had bestuurd. In het College van Katwijk v.crd het hem na korten tijd duidelijk, dat zijn ver langen, om te hevste'len en nog eenige ja ren aan het heil der zielen te arbeiden niet in vervulling zou gaan. Van dat oogenblik af nam hij met vo'Je rvergeving de beschikking van Gods H. Wil aan, en was hij voor allen een voorbeeld van ge duld, ook te midden van de grootste smarten en benauwdheden. Kenmerkend voor ziin zielskracht en liefde tot het Kruis is, dat hij zich nooit een injectie heeTt wil len laten toedienen, waaruit met de ver mindering van pijn ook die van het be wustzijn zou volgen, zelfs niet als de aan vallen van benauwdheid of pijn het he vigst waren: hij wilde alles verdragen, wat God hem zou overzenden, en, zoover het van hem afhing, bij volle kennis stc :cn. Vrijdag tegen den avond nam de zie1-te plotseling een ernstige wending; onder bijna ondragelijke pijnen, doch nog bij volle

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1