BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928 No. 5807 Da ABONNEMEN fSPRiJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei «eek pei kwartaal Bij onre Agenten 20 cent pel treek 12.60 pei kwartaal Franco per post 12.95 pe, kwartaal Het Geïllustreerd Zordagsblad U rooi de Ahonné's ren krygbaar tegen betaling ran 5C cl per kwartaal, bij roon uitbetaling. Alsnnderljjke nummers 5 ct., mei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. tl OE ADVERTENTIEPRIJS 8E0RAAGTI Oiwosr «dreilsnllèn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet a dubbel® var het tarief berekend. 8 Kleine edvertemién, ran ten hoogste 30 «"orden rraasto betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur. koop eu verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder een Geïllustreerd Zondagsblad. Onze lectuur. Toen de Paus volgens gebruik bij bet be gin van den Vastentijd de predikers ont ving, die in de parochiekerk van Rome de vastenmeditatie houden, wees hij de zen o.m. op den plicht om te spreken „een kalm cn voorlichtend, ook een geleerd, maar vooral een ernstig woord, geheel doordrongen van Katholieken geest, ge loof en tucht" over het lezen en vooral over het lezen van verboden lectuur. Dit pauselijk woord is indirect gericht tot alle Katholieken over héél de wereld. Het onderstreept het vermaan, dat wij, Katholieken van Nederland, zoo vaak heb ben vernomen van onzen Bisschop dat nog pas zoo klaar en krachtig is opge klonken uit de vastenbrieven van de Bis schoppen van Roermond en 's Bosch. Als er nog Katholieken zijn, die tóch doorgaan met maar alles te lezen, dan zijn ze wèl voldoende gewaarschuwd en staan zij zelve schuldig aan de gevol gen van het rSekeloos spel met den schat, van het geloof, die met zorg bewaard dient te worden, en de kracht van de deugd, die de zwakke mensch in een broos vat ronddraagt. Heb lichamelijk leven, onze ge zondheid, is niet bestand tegen alle mogo- ijke inspanningen en uitspanningen; de 1 ïouvr van het menschelijk lichaam is nu I eenmaal zoo, dat daarbij voorzichtigheid vordt geëïscht. Maar ook de gezondheid ran het geestelijk en godsdie ns- i g leven stelt zijn eischen, welke niet ttaffeloos kunnen worden overschreden Misdragingen. "Wij lezen in de „Msbd." het volgende ericht: t Misdragingen bij volksfeesten/ f Er heeft zich te 's-Hage gevormd een „Comité tegen volksverwildering", dat zich ten doel stelt gegevens te verzame len nopens gevallen van ergerlijk wan gedrag op de publieke straat, zooals soms bij gelegenheid van volksfeesten yoorkomen. Bedoeld comité, dat een o. nuttig werk verricht voor de reinhouding, c.q. zuivering onzer openbare zeden, doet een beroep op onze medewerking voor zoover Rotterdam betreft. Wij voldoen daaraan gaarne, door onze lezeressen en lezers op te wekken, indien zij te eeniger tijd getuigen (resp. slachtoffer) waren van ergerlijke feiten, daarvan zoo. uitvoerig mogelijk mededeeling te doen aan het secretariaat van het comité voornoemd, Fahrenheitstraat 590 Den Haag. Ook adressen van personen, die inlichtingen kunnen geven, zijn welkom. Het spreekt van zelf, dat de grootst mogelijke discretie verzekerd is.' Prachtig. Bedoeld comité gaat aan den arbeid met 'n uitstekende bedoeling en een lofwaardig doel. Maar, wij zouden tocb de opmerking willen maken, dat het in zijn doel-stelling te beperkt is. „Gevallen van ergerlijk wangedrag op de publiek straat, zooals soms bij gelegen heid van volksfeesten voorkomen". Wij zouden dit aldus willen aanvullen: „En gevallen van ergerlijk wangedrag langs de publieke straat, waaraan zich een ze kere categorie winkeliers in hun etalages schuldig maakt." Ook b.v. in Leiden treft men aan zulke lieden, die op weerzinwekkende wijze broodwinnig zoeken. En wij willen nog 'ns herhalen, dat wij niet kunnen begrijpen, dat de politie 't denzulken niet op een of andere manier kan lastig maken. Deze menschen toch stellen zich vierkant te genover de goede zeden, tegenover de „maatschappelijke deugden"Zij misdra gen zich in ernstige mate. Op hun gedrag past een hartgrondig: „bah"l V Droevig teeken des tijds. Ged. Staten van Gelderland hebben, too lezen we in een der bladen, een ver ordening goedgekeurd, voorgesteld door de gemeente Drjel, houdende verbod tot dansen en bezoeken van dansgelegenheden in die gemeente, voor personen beneden zeventien jaar. Een droevig teeken des tijds, dat zulk een verordening n o o d i g is. Kinderen beneden de zeventien jaar, die een dansgelegenheid bezoeken.... Droevig, dat er ouders zijn, dit dat niet willen of kunnen verhinderen. Droevig, dat er lieden zijn van zulk al looi, dat zij uit winstbejag zulke kinderen in de door hen geëxploiteerde dansgele genheid toelatenen die wellicht toch nog onder de fatsoenlijke menschen worden gerekend in onze cultureele( I) sa menleving 1 VOLKERENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Opdrachten aan de Redactie-commissie. Het ontwer p-w ereldarbitrage- verdrag. De volkenbondscommissie voor arbitra ge «en veiligheid heeft gisteren de beschou wingen over het vraagstuk van arbitrage en verzoening ten einde gebracht en aan de uit 12 leden bestaande redactiecom missie, waarvan ook mr. Rutgers deel uit maakt, een aantal belangrijke opdrachten gegeven. In de eerste plaats zal de redactiecom missie het ontwerp-wereldverdrag voor arbitrage en verzoening moeten redigee- ren, waarbij natuurlijk het ontwerp van de Zweedsche regeering tot grondslag voor de arbitrage zal kunnen dienen. In de tweede plaats zal de redactie commissie een aantal modellen van we- derkeerige arbitrage en verzoeningsver dragen hebben op te stellen. En in de derde plaats zal deze com missie een ontwerp-wereldverdrag voor verzoening alleen (dus zonder arbitrage- bepalingen) te redigeeren hebben. Voorts zou deze commissie nog een aan tal aanbevelingen aan de volkenbondsver gadering hebben uit te werken, inzake de onderteekening van het facultatief proto col van artikel 36 van het Haagsch intern, gerechtshof, zij het dan ook met reserves enz. Het heeft nog heel wat moeite gekost, alvorens Unden, die wegens ongesteldheid van Benes gisteren presideerde, kon vast stellen, dat de commissie dus aan de re dactie-commissie opdracht gaf, tot de re digeering - van de twee bovengenoemde ontwernen-wereldverdragen over te gaan. Want Engeland, Italië, en Japan, die niet veel van wereld-arbitrage weten willen en meenen, dat de staten hun verlangen naar arbitrage en geschikte verzoeningsproce dures maar door tweevoudige verdragen onder elkaar moeten bevredigen, gaven eerst geen kamp. Of de commissie eenig practisch heil zag in het redigeeren van een ontwerp-wereld- arbitrage-verdrag, gelet op de verklarin gen, door de gedelegeerden van-Canada, Chili, Engeland, Italië en Japan afgelegd, dat zij in geen geval tot de onderteeke ning van zulk een wereldverdrag zouden overgaan 1 Unden, die tijdens de buitengewone vol kenbondsvergadering van Maart 1926 bij de behandeling van Spanje's wensch naar een permanenten raadszetel aan heel wat ernstiger Engelschen druk had blootge staan, zonder toe te geven, hield ook thans stand en wist door te zetten, dat een ont werp- wereldarbitraee-verdrag zou geredi geerd worden Als het nog niet terstond een wereld verdrag in den waren zin des woords wordt, zeide Unden. dan zou hier- nit toch zeker een collectief arbitragever drag van een aantal staten voortvloeien en de propaeandistischen werking, die van zulk een allen staten openstaand collec tief arbitrage- en verzoeni^esverdrag uit gaat, zou maken, dat steeds meer staten er tot toetreden. Het bewustzün van de propagandisti sche kracht, die van zulk een collectief verdrag zou uitgaan is juist de reden, waar om lord Cnshendun allen mogeliiken na druk verzocht, het Zweedsche ontwero in den doofpot te sfoppen. Dark 71*1 PnVn, mr. Rutgers, Unden en den Belg Roll in Tncouemvns. die zi^h rn'stereu bii het n'pi- dooi voor de re-ligeerrng een wereld- vp"1"? aansloten, is dit Engelsche pogen mislukt. ZWEDEN Het arbeidsconflict. Uitbreiding tot de papierfabrieken. De pogingen van de bemiddelings-com- missie om het conflict in de houtpulp-nij- verheid bij te leggen, zijn gisteren voor goed mislukt. De commissie heeft n.1. ver klaard dat zij geen kans ziet tot een ver gelijk te komen en daarom geen verdere pogingen zal doen. De patroonsbond heeft na ontvangst van deze verklaring besloten met ingang van 5 Maart over te gaan tot een algemeene uitsluiting in de papierindustrie en deze te handhaven tot een schikking in het pulp- bedrijf is bereikt. Deze uitbreiding van het conflict omvat 13.000 werklieden. Het aantal stakers en uitgeslotenen zal na 5 Maart 57.000 bedra gen. HONGARIJE. DE WAPENSMOKKELAFFAIRE Het materiaal verkocht Doch het blijft liggen ter onderzoek. Graaf Bethlen, de Hongaarsche premier, heeft niet zonder meer geweigerd aan het verzoek van den Volkenbond tot uitstel van de veiling der onbruikbaar gemaakte wapenen te voldoen. De veiling moest krachtens de bepalin gen van de Berner spoorwegconventie door gaan, doch de Hongaarsche regeering zou de koopers verzoeken, het materiaal niet mede te nemen. Aldus i6 gisteren dan ook geschied. De veiling heeft plaats gehad onder toezicht van de justitieele autoritei ten. De geheel voorraad is door een ter plaatse gevestigde koopman voor 1800 pen- gö (ongeveer achthonderd gulden) aange kocht. Het materiaal blijft echter voorloo- pig op last der regeering ter plaatse waar het zich bevindt, onder toezicht van de autoriteiten. Incidenten hebben zich bij de veiling niet voorgedaan. JOEGO-SLAVIË. GROOTE NOOD HERZEGOWINA 70.000 mensciièo nongeren. Slechts spoedige hulp kan hen redden. De correspondent van de „Chicago Tri bune" te Belgrado meldt, dat volgens de „Politika" een aldaar verschijnend blad 14.000 gezinnen of wel 70.000 personen in de Herzegowina in hongersnood verkeeren. Het Int. Roode Kruis zendt reeds veertig wagonladingen levensmiddelen naar de zwaarbezochte streek. Het blad merkt op, dat armoede reeds jarenlang in Herzegowina en voormalig Montenegro heerscht, maar dat de regee ring die dingen blijkbaar voorbij ziet. Zelfs heden ten dage zijn er te Mostar (de hoofd stad der Herzegowina, een plaats met nog geen 20.000 menschen) 2600 lieden die abso luut zonder eenig middel van bestaan zijn; zij hebben geen voedsel voor de eerstko mende 24 uur. Alles te zamen lijden meer dan 70.000 personen in dit deel des lands onder de bitterste ellende, en behoudens onmiddellijke hulpverleening van elders,zijn zij gedoemd van honger te sterven. De te Zagreb verschijnende „Obzor" ver langt, dat de regeering den landbouw in de Herzegowina en Montenegro zal helpen. De oude Servische politici, beweert dit blad, hebben geen begrip van de nooden van andere deelen des lands. Het blad be pleit een reorganisatie der tabaksindustrie TWEEDE KAMER. De Radio-wet aangenomen. Geen radio-belasting. De Ca- pitulantenwet Het Radiowetje is aangenomen, maar niet nadat te voren zoowat alle amende menten waren aangenomen, 't Was dus min of meer een Pyrrhus-overwinning voor Minister v. d. Vegte. Aangenomen is een amendement-Droog- leever Fortuyn tot schrapping van de mo gelijkheid eener radio-belasting. Slechts de socialisten, twee Christ.-historischen (de heeren Snouck Henkemans en Krijger) en de Voorzitter, wiens naam verbonden is aan de Omroep-Staatscommissie, welke het heffingsdenkbeeld aan de hand heeft gedaan, hebben tegen het amendement gestemdtezamen 20 leden, tegenover wie 58 stonden, die de „retributie" uit de wet hebben verwijderd. De antirev. de heer J. J. C. v. Dijk heeft drie amendementen zien aannemen. Vooreerst ging er zonder stemming door een nieuw artikel, waardoor in de Radio-wet een Radio-raad wordt vastge legd (als voorlichter van de Regeering voor alle met den radio-omroep in ver band staande onderwerpen), welke colle ge uit ten minste 9 door de Kroon be noemde leden zal bestaah. Hiertegen had Minister van der Vegte geen bezwaar, mits ten hoogste 9 leden in ten minste 9 werd veranderd. Het tweede, z. h. st. aangenomen amen dement-van Dijk heeft in de wet vastge legd, dat een machtiging tot het doen van uitzendingen uitsluitend mag gewei gerd worden, om bezwaren van techniek en uitvoering, of om gevaar voor de veilig heid van den Staat, openbare orde of goede zeden. En ten slotte is, met 77 stemmen tegen 3, aangenomen het amendement, dat den Minister dwingt bij het verleenen eener machtiging tot het doen van uitzendingen den Radio-raad te hooren en den beschik baren zendtijd naar billijkheid te verdeelen over de omroeporganisaties, die voldoen aan nader bij bestuursmaatregel te stellen eischen. Aangenomen is ook z. h. st. een amen- dement-Sur'ng, dat een redactieverbete ring in de wet bracht. Na al deze wijzigingen werd de wet zonder hoofdelijke stemming aangenomen en kon te ruim vier uur begonnen worden met de behandeling van de Capitulanten- wet. We komen daar de volgende week op terug; thans hebben nog slechts twee sprekers het woord gevoerd. Koninklijke Besluiten. Universiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr. H. Snellen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hooglecraar aan de Rijksuniversiteit te Urtecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan hr. G. A. van Nispen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1928, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Winterswijk, on der dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be- Accijns op gedistilleerd. Is verlaging uiteen oogpunt van drankbestrijding m o g e 1 ij k De Minister van Financiën heeft een commissie ingesteld, ter overweging van de vraag of verlaging van den accijns op gedistilleerd uit een oogpunt van drank bestrijding ook thans nog moet worden ontraden en, zoo neen, hoe ver in deze be hoort te worden gegaan. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: den heer F. W. J. Ligten- berg, directeur der directe belastingen, enz. te 's Hertogenbosch tot lid en secre taris: den heer T. de Jong, inspecteur der directe belastingen, enz. bij het Departe ment van Financiën te 's Gravenhage; tot leden de heeren B. de Brey, inspec teur van de Volksgezondheid voor de Drankbestrijding te 's Gravenhage; J. J. A. Houben, te Bredair. W. H. van Leeu wen, president-directeur der Nederland- sche Gist- en Spirtusfabriek te Delft; ds. A. J. Montijn, predikant, te UtrechtJ. Po lak, te 's-GravenhageTh. van der Woude te Amsterdam. Uit de sigaren-industrie. Contractractie. De vier samenwerkende organisaties in de sigaren-industrie hebben aan het Ver bond van vereenigingen van sigarenfabri kanten in Nederland in de nieuwe af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst o.m. de volgende wijzigingen voorgesteld: verbod van arbeid der gehuwde vrouwen, verbod voor de leden-werkgevers om on georganiseerd personeel in hun dienst te nemen, invoering eener vacantieregeling en wel voor 1928 drie dagen, eene loons- verhooging van 1.50 voor de vorm-siga- renmaker8 in een derde klasse plaats in den prijs van 7, 8, 9 en 10 ets., met 0.75 verschil voor elke prijsklasse. Tegen beschermende rechten. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres ge zonden: „De Bond van Kaasproducenten te Gouda, met belangstelling kennis genomen hebbende van het wetsontwerp tot be scherming der keramische industrie en de toelichtingen daarop; gevolgd hebbende de besprekingen vóór en tegen inzake deze voorstellen in ver gadering en pers overwegende de groote belangen die onze exportrindustrie en land- en tuinbouw heeft bij een onbelemmerden uitvoer, wel ke belangen zich demonstrceren door het millioenencijfer onzer export, alleen voor land- en tuinbouwvoortbrengselen meer dan 7 800 millioen gulden per jaar be dragende gezien daartegenover de in verhouding zeer kleine belangen die met dit wets ontwerp worden gediend en waarbij de noodzaak tot bescherming nog aan ge rechtvaardigden twijfel onderhevig is gezien de mogelijkheid van ernstige schade aan deze groote nationale belan gen voornoemd door instellen van dezen Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De veiligheids-commissie heeft beslo ten, een ontwerp-wereldverdrag voor arbi trage en verzoening te doen redigeeren en een wereldverdrag voor verzoening al leen. Het onbruikbaar gemaakte materiaal van de gesmokkelde machine-geweren is gisteren geveild. Groote nood in Herzegowina. BINNENLAND. Gisteren is de Radiowet door de Twee de Kamer aangenomen, doch de radiobe lasting afgewezen. (1ste blad). De installatie van de centrale commis sie voor filmkeuring. (3de blad). Een commissie Is ingesteld, om te on derzoeken, of verlaging van den accijns op gedistilleerd uit het oogpunt van drank bestrijding ook thans nog moet .worden ontraden. (1ste blad). beschermenden maatregel, gehoord de stemmen die reeds vanuit groote import- landen onzer land- en tuinbouwproducten tot ons komen; meent, dat groote nationale belangen, vér moeten voorgaan boven plaatselijke, individueele en wijd ondergeschikte ver langens; en verzoekt met grooten ernst dit wets ontwerp niet aan te nemen." Invoerrecht op vfeesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter bereke ning van het invoerrecht op versch of ge koeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 45. Gedurende de maand Maart 1923 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Genootschap Stille Omgang. Gisteravond hield de afd. Leiden van het Genootschap van den Stillen Omgang in dei St. Jozef-Gezellenzaal een vergadering,, hoofdzakelijk ter bespreking van de rege ling der bedevaart, welke naar men weet thans een week vroeger wordt gehouden ia verband met het feit, dat de stille omgang voortaan in twee nachten wordt gehouden. Dat aan Leiden de eerste nacht is toegewe zen is een groot voordeel, daar het pro gramma nu zonder haast kan worden afge wikkeld en de bedevaartgangers na afloop van den ommegang verzekerd zijn een leege kerk te zullen vinden in plaats vaa een volle. De heer L. O. Schrijvers, die de aanwezigen verwelkomde, waarschuwde al len deelnemers, dat zij er voor zullen zor gen, hun contributiekaart bij zich te heb ben, daar zonder kaart niemand een kaartje voor de extra-treinen kan krijgen, noch toe gang heeft tot de kerk. Na goedkeuring van de door den secreta ris, den heer Th. B. van Ovost, gelezen no tulen, doet de voorz. eenige mededeelingen, o.a. dat het bestuur insignes zal bestellen, voorstellende het Mirakel van A'dam aan de voorzijde en een afbeelding van de oude O. Z.-kapel aan de achterzijde, welke aan de Orde-commissarissen zullen worden ver strekt. De Leidsche commissarissen zullen ze dragen met een rood en wit lint. Bij de bespreking van de bedevaart deel de de voorz. mede, dat de toespraak in de Hartebrugskerk gehouden zal worden door den Zeereerw. Pastoor van Katwijk. Alle deelnemers gaan thans door het stationsge bouw, niet over de luchtbrug, zooals verle den jaar geschiedde. In 't bijzonder drong de voorz. er bij allen op aan, dat de deelne mers zich bij het verlaten van de Mozes- en Aaronkerk direct in rijen van 4 zullen aan sluiten, zonder er op te letten, naast wien men zich aansluit. Degenen, die het eerst bij de Mozes- en Aaronkerk aankomen na afloop van de bedevaart, worden verzocht zich direct naar boven naar het koor te begeven. Zij zullen het eerst ter H. Tafel naderen. Bij het verlaten der kerk worden allen verzocht niet direct te gaan rooken, want men passeert dan nog vele plaatsen waarlangs anderen nog den Stillen Omgang volbrengen. De gelegenheden tot ontnuchtering nit> sluitend aangewezen voor de I eidsche deel nemers zijn: Hotel Fleisig, Warmoesstraat 123 (alleen toegankelijk op vertoon van toe gangsbewijs, verkrijgbaar bij het bestuur), Restaurant „De roode Leeuw", Damrak 93, Restaurant „De Pool" Damrak 43, en Heck'f Lunchroom, Nieuwendijk 192, - -

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1