'^BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1928 No. 5806 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné'e ven krijgbaar tegen betaling van 5C CL per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Alzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone odvertentién 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele var het tarief berekend. s Kleine edvertentién, van ten hoogste 30 woorden, rraaria betrekkingen worden aangeboden ol gevraagd, buur eD 7«r huur. koop en verkoop f0.50 Dit nummer bestaat uit drie blac/en. VOLKERENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Een wereldarbitrage-verdrag. Terwijl gistermiddag in de volkenbonds- eommissie voor arbitrage en veiligheid de gedelegeerden van Engeland, Italië, Japan en Canada zich uitgesproken hebben tegen de onderteekening van een wereld verdrag voor arbitrage en verzoening, heeft thans de Fransche delegatie aan het volken bondssecretariaat een nota doen toekomen waarin Frankrijk zich ten gunste van dit denkbeeld uitspreekt en verklaart bereid te zijn, een wereldverdrag voor arbitrage en verzoening in den geest van het Zweed- sche ontwerp te onderteekenen. De Fransche regeering meent echter, dat bij de onderteekening van dit verdrag geen voorbehouden zullen mogen worden gemaakt, noch betreffende het aantal sta ten, ten opzichte waarvan een land de ver plichting van arbitrage op zich neemt, noch ten aanzien van de geschillen van ju- ridischen aard, voor welke de arbitrage- verplichting wordt aangegaan. Ook de Grieksche gedelegeerde en de Nederlander mr. Rutgers verdedigden het denkbeeld van een wereldarbitrage-ver- FRANKRIJK. Het Fransch-Belgisch verdrag onderteekend. Gïstermidag vond op het Quai d'Orsay te Parijs de onderteekening plaats van het Fransch-Belgisch handelsverdrag. Namens Frankrijk teekenden de minister van bui- tenlandsche zaken, Briand, en de minister van handel Bokanowski; voor België de Belgische gezant, Raiffier de Nestroy en voor Luxemburg Calmes. HONGARIJE. DE GESMOKKELDE MACHINE- GEWEKEN. |ïen telegram van den Volkenbondsraad. De geweren worden toch verkocht. Eenige weken geleden werd in het Hon- r iarsche grensplaatsje Szent Gotthard een gesmokkelde zending machinegeweren in beslag genomen. Daar de invoer van wape nen in Hongarije verboden is, werd bij den Volkenbond op een onderzoek aangedron gen .Voordat dit onderzoek echter heeft lee|kunnen plaats vinden, heeft de Hongaar- sche regeering dezer dagen de machinege weren onbruikbaar doen maken, waarbij te wevens werd aangekondigd, dat heden het aa onbruikbaar materiaal geveild zou worden et In verband biermede heeft gisteren de 1 voorzitter van den Volkenbond'een drin- bgend telegram gezonden naar den Hon- lgaarschen premier, graaf Bethlen, met het. verzoek deze veiling niet te laten door gaan daar de aangelegenheid binnenkort tidoor den Volkenbondsraad zal worden on derzocht. GRAAr ^BETHLEN Graaf Bethlen stuurde daarop het vol gende antwoord: „De inhoud van uw telegram heeft de Hongaarsche regeering verrast. Op grond van de persberichten, die uit officieele bron afkomstig waren, is het namelijk se dert verscheidene weken bekend, dat de bevoegde autoriteiten in den geest der be staande bepalingen, dat opgeslagen mate riaal onbruikbaar zouden maken en zou den veilen, ingeval de rechtmatige eige naar zich niet mocht aanmelden. Daar de Veiling definitief op morgen (24 Febr.) is bepaald en in tegenwoordigheid van de be Voegde autoriteiten van Szent Gotthard en overeenkomstig de bepalingen van het spoorwegregime moet worden gehouden, zou het onder de gegeven omstandigheden onmogelijk zijn, de veiling uit te stellen". De Fransche pers noemt dit optreden van Graaf Bethlen een hoon voor den Volkenbond en een schending van het vredesverdrag van Trianon. ITALIË. Voor de groote gezinnen. Vrij reizen met de tram. De gemeentelijke autoriteiten van Milaan hebben medegedeeld, dat alle vaders en moeders van gezinnen van 7 kinderen of meer op de stadstramlijnen vrij vervoer zul len genieten. Deze gunst werd tot dusverre slechts verleend aan oorlogsverminkten. Deze gestie der Milaansche autoriteiten is bedoeld als steun voor het streven van Mus solini om het bevolkingscijfer op te voeren. RUSLAND. Gespannen toestand. Rykoff maant tot kalmte. Dat de toestand in Rusland weer begint te spannen, blijkt wel uit de redevoering welke Rykoff gisteren op een vergadering der metaalarbeiders heeft gehouden. Hij besprak daarin het werk van den we deropbouw van Rusland en verklaarde, dat de^, ontwikkeling der industrie, niette^ staande daaraan mililoenen ten koste zijn gelegd, niet ten volle aan de verwachtingen heeft kunnen voldoen. Er kan ook slechts van geleidelijken vooruitgang sprake zijn, daar de techniek in Rusland nog bij die van andere landen ten achter staat. Wat de schaarschte aan levensmiddelen betreft, die zich vooral in de groote steden doet gevoelen, gaf Rykoff toe, dat er bij de distributie fouten zijn begaan. Men heeft echter niet kunnen verwachten, dat de eischen, die gesteld worden, zoowel in de steden als op het land, een dergelijken om vang zouden aannemen. Het gebrek aan producten van de indus trie is een gevolg vande moeilijkheden, welke men ondervond bij het verkrijgen van graan van de boeren, ter wier beschikking men de geheele productie der industrie moest stellen. De regeering zal er in de toe komst naar streven, 't gebrek aan voort brengselen der industrie ook in de steden te verhelpen, doch de arbeiders zullen zelf moeten meewerken aan een vermeerdering van de industrieele productie, daar anders alle moeite tevergeefsch zal zijn. Aan het slot van zijn red vermaande Rykoff de arbeiders, om zich niet te laten meesleuren door ontevredenheid of door een paniek, al zal de toestand ook verdere moei lijke tijden voor Rusland brengen. AMERIKA. Tegen Wilbur's Vlootprogram. De Marin e-C o m m i s s i e wil slechts 15 kruisers doen aanbouwen. De marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft besloten haar goed keuring te hechten aan den aanbouw van 15 kruisers en een vliegtuig-moederschip in plaats va nde 71 oorlogsschepen, die de mi nister van Marine gevraagd heeft. Het goed gekeurde program beteekent een aanzien lijke vermindering op dat der regeering. De voozitter der commissie-Butler zeide, dat de beslissing inderdaad met algemeene stemmen is genomen. De kosten van het nieuwe program beloo- pen 274 millioen dollar tegen 740 millioen, die het regeeringsplan gevergd zou hebben. In geen van beide bedragen zijn evenwel vliegtuigen inbegrepen, evenmin als de kos ten voor de vergrooting van het effectief der schepen. De commissie heeft voorts be sloten dat het eerste der geprojecteerde schepen binnen drie maanden na aanneming van het program op stapel moet worden ge zet en dat alle schepen binnen zes jaar vol tooid moeten zi;n. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. De Mexicaansche bloedhonden. Een verzoek aan den Engelschen Koning. Kapitein Mac. Cullagh, een bekend oor logscorrespondent en geschiedschrijver der wereldonlusten vertelde dezer dagen eenige bijzonderheden over het karakter van Pre sident Calles, den vervolger der Katholieken in Mexico, op een lezing welke werd ge houden in de groote Stadshall te Reading. Kapt. Mac. Cullagh keerde onlangs uit Mexico terug, alwaar hij vele maanden voor zijn onderzoekingen verbleef. „Calles" aldus Mc. Cullagh, „herinnert mij aan de in de wereldgeschiedenis bekend zijnde treurige figuur van CromwGü. Hij bezit dezelfde hatelijke bedrevenheid in de vervolging der katholieken, doch hij bezit echter nist do militaire dapperheid en ge nie, welke Cromwell onderscheidde. Calles' vader was geboortig uit Midden- Azië en zijn werkelijke naam was Pluta che Eliac. Calles was aanvankelijk onder wijzer op een plaatselijke school, maar ver loor zijn positie. Hij geraakte betrokken in een opstand en wist slechts met groote moeite aan de gevangenis te ontkomen. Toen kreeg hij een plaats als bartonder en vandaar uit begon zijn politieke loopbaan. Later was hij houder van een cow-farm, waarbij hij bankroet ging. Momenteel reor ganiseert hij de geheele landbouw van Mexico. Calles verkreeg bij de presidents verkiezing minder stemmen dan zijn te<_ standers, maarhij verklaarde zich zelf voor gekozen en niemand dorst hem tegen stand bieden. Een van zijn Ministers was vroeger een gevreesde bandiet, een ander was stierenbevechter, een- derde marskra mer en een vierde beM'aarder van een op voedingsgesticht. Deze mannen zijn het die de herziening wenschen van de Kerk ir Mexico. Als onze Bisschoppen deze over weldigers niet hadden bestreden, zouden zij verraden geweest zijn". Kapitein John Eppstein, organiseerende secretaris van de Katholieke Raad voor Internationale Relation, welke deze bijeen komst organiseerde, droeg de volgende mo tie voor, welke met algemeene stemmen werd aangenomen: „De Meeting van Burgers van Reading: met ontsteltenis de brutale vervolgingen vernemend van de Christenen in Mexico, verzoekt Uwe Majesteit en Haar Gouver nement al hare invloed en macht aan te wenden, om een einde te brengen aan deze schendingen van de rechten van God en den mensch". TWEEDE KAMER. Pensioenwsi voor de spoorweg- Fm-.bt" rarer.Archieven. Fl esschentrekkerij. Een wijziging van de Pensioenwet voor het Spoorwegpersoneel vorderde Dinsdag eenige discussie. De Commissie van Bijstand, bedoeld in de Pensioenwet, bestaat thans uit 5 leden, benoemd door den Minister van Waterstaat, waarvan 3 op aanbeveling der spoorweg ambtenaren. Dit aantal van 3 geeft aan leiding t'-t moeilijkheden, omdat er meer dan 3 er cende organisaties van spoorweg ambtenaren zijn. Daarom werd voorgesteld van Je 3 een 4 te maken. In verband waarmede dan ook het tweetal op andere wijze te benoemen leden een drietal zou worden, zoodat het totaal aantal van 5 op 7 zou worden ge bracht. Verder bedoelde het ontwerp den termijn voor verkoop van den tijd, in dienst der Nederlandscke Spoor- of Tramwegmaat schappij doorgebracht, die volgens de be palingen der wet niet meetelt voor de pen sioenberekening (welke termijn op 1 April 1926 verviel) alsnog uit te stellen tot 1 Juli 1928 en tevens de mogelijkheid te scheppen om tot 1 October 1928 op vroeger afgelegde verklaringen inzake verloop van diensttijd terug te komen. De heer de Wilde vroeg, dat de Minister bij de benoeming der leden van de Commis sie van Bijstand niet zal kijken naar het ledental der organisatie, maar erop zal let ten, dat alle richtingen, ook de Protes- tantsch-Christelijke, die anders gevaar loopt te worden uitgesloten, zullen vertegenwoor digd zijn. De heer van Braambeek, die liever voor de Socialistische organisatie het leeuwen deel van den buit wilde binnenhalen, drong evenwel aan op evenredige vertegenwoor diging. Waarop Minister van der Vegte heel nuchter opmerkte, dat hij zal streven naar een bevredigende oplossing en dat hij hoopt dat de organisaties tot overeenstemming zullen kunnen komen. Nadat de Minister nog beloofd had te zullen denken over het verlangen van den heer Oud en van Braambeek, om in lossen dier.st doorgebraehten diensttijd, in directe aansluiting aan vasten dienst, voor vergel ding met pensioen in rekening te kunnen brengen; werd het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Wat ook gebeurde met het wetsontwerp, waarbij aan de politie ruimer bevoegdheden worden gegeven in zake bestrijding van smokkelhandel in verdoovende middelen aan en van boord van schepen door schepe- i'ngeit van vreemde nationaliteit. Vrij lang hield de Kamer zich op met 'n wetsontwerp tot wijziging der wet tot re geling van het Archiefwezen. De bedoeling is o.a. om tot concentratie te komen van de zeer verspreide archieven der met het beheer der weezengoederen belaste wees- en momboirkatners. Sommigen vreesden hier aantasting van eigendoms rechten. Minister Waszink slaagde er echteT in de Kamer te doen gelooven, dat door deze wetswijziging slechts een juiste distri bueering van archivalia over de verschillen de bewaarplaatsen mogelijk wordt gemaakt door overbrenging van bepaalde categorieën van archivalia. Een administx'atieve concen tratie dus, die niet rigourens zal worden toegepast en die onverzorgde archieven tot hun recht kan doen komen. Een poging van mevr. Bakker-Nort om niet-wetenschappelijk gevormde archivaris sen van gemeente-archieven in hun functie te handhaven, werd met groote meerder heid van stemmen verworpen. Het wetsontwerp is aangenomen. Ons Wetboek van Stralrecht zal als ook de Eerste Kamer haar fiat geeft aangevuld worden met een artikel tegen de flessckentrekkers. Hiermee zal aan een wensch van den middenstand voldaan zijn. Het bezwaar van den bestaanden toestand is namelijk, dat het gilde der flesschentrekkers (waarvan er eenige honderden in de hoofdstad ope- reeren) niet te bestrijden is met de straf bedreiging tegen oplichting. Daarvoor is toch nooüig, dat het bedrog plaats heeft door het aannemen van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samen- weelsel van verdichtsels. De flesschentrek- ker vermijdt angstvallig aan een van deze voorwaarden te voldoen. Hij koopt goederen en neemt zich „slechts" voor deze niet te betalen. Vandaar het regeeringsontwerp tot aanvulling van het W. v. Strafrecht met een nieuw artikel 32Ca, waarin een gevan genisstraf van ten hoogste 3 jaar wordt be dreigd tegen dengene, „die een beroep of eene gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder vol ledige betaling zich of een ander de ba- schikking over die goederen te verzekeren". Het nieuwe strafbare feit betreft dus al leen flesschentrekkerij in den goederen handel. Minister Donner, de vader van het nieu we artikel, kon tevreden zijn, in zooverre niemand er zich tegen verzet heeft, hetgeen de schriftelijke voorbereiding van dit ont werp niet had doen verwachten. Weliswaar had mr. van Wijnbergen liever den eisch zien vervallen, dat de flesschentrekker een gewoonte moet maken van zijn parasi teeren op den middenstand, doch het bleef bij het uiten van dezen wensch en een amendement-Staalman c.s. om ook het niet- betalen van nachtverblijf in het nieuwe ar tikel te betrekken, werd door den Minister ontraden en door de Kamer afgestemd. De Radio-Omroep. Gisteren is de wettelijke regeling van den radio-omroep iu de Kamer gekomen. Hoe de stand van de beraadslagingen op 't oogenblik is wordt duidelijk aangegeven in het Kameroverzicht van de „Msbd.", waaruit wij ons veroorloven hier te citeeren. De regeling van den Radio-omroep en al wat er hier te lande verband mee houdt, is voorzeker een hoogst belangijk onderwerp. Noch in noch buiten de Kamer wordt dit dan ook ontkend en voor degenen, die er aan mochten twijfelen, mag het voldoende zijn als zij hooren, wat een der sprekers mededeelde, n.l. dat het aantal luisteraars wekelijks alleen in ons land regelmatig nog met een duizendtal toeneemt. De regeering wensclit bepalingen toe te voegen aan de Telegraaf- en Telefoonwei op grond van het feit, dat van 1904 tot 1912 in die wet stond: „Deze wet is eveneens van toepassing op telegrafen en telefonen, waarbij de toestellen op de eindpunten niet onderling door draden en geleidingen zijn verbonden". In de tegenwoordige wet staat: „zoowel in dit als in de volgende artikelen zijn onder telegrafen en telefonen tevens begrepen radio-telegrafen en radio-telefo nen". Het motief om de verdere regeling in deze wet op te nemen, kan men ver gezocht, noemen, maar in beginsel zou er geen be zwaar tegen bestaan, als er maar een zoo danige regeling werd voorgesteld dat daar- richtlijnen en hoofdlijnen getrokken wer den. Dit nu is allerminst het geval. Het wetsontwerp bepaalt zich tot een louter for- meele regeling van het onderwerp en laat de vaststelling van den inhoud der krach tens deze wet uit te vaardigen voorschrif ten geheel aan de Kroon. Daartegen bestaat in de Kamer groot be- raar en door de indiening van verschil lende amendementen heeft men reeds ge tracht daaraan gedeeltelijk tegemoet te ko men, maar nog verschillende andere atuen- dementen, die reeds zijn aangekondigd, zijn heden te wachten. De minister wordt volgens het ontwerp oppermachtig, immers nu zullen alle bepa lingen vastgesteld worden bij algemeenen maatregel van bestuur en wat nog veel er ger is, naast den minister ook door den di recteur-generaal van het post- en telegraaf- bedrijf. Reeds nu komen de meest draconi sche voorschriften, Zoo mag er sedert 14 da gen door de radio niet meer gesproken worden over radio-aangelegenheden, wal niets anders zeggen wil dan dat door de radio geen propaganda mag worden ge maakt voor de eigen omroepvereeniging. Al kreeg de heer Suring van den Minister geen antwoord op zijn vragen daarover, bij een protest zal hij het evenmin laten, want als de Minister zou verklaren, dat dit de be- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Hongarije dreigt in conflict te komen met den Volkenbondsraad wegens de ver nietiging en verkoop der gesmokkelde machinegeweren. In Milaan krijge'n ouders van 7 en meer kinderen vrij reizen met de tram. BINNENLAND. Radio-debat in de Tweede Kamer. (1st® blad). Een wekelijksche rustdag voor transport arbeiders en toonkunstenaars voorgesteld. (lste blad). Mededeeling over de actie voor het dr. Schaepmanfonds. (lste blad). LEIDEN. Luit Koppen over zijn vlucht Amster dam—Batavia. (lste blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: De Margarita van Cortona Stichting te Leiden; de legerdemonstratie te Katwijk; een zwaren brand te Schiedam; een beurs gebouw te Vlissingen. doeling is van de bepaling in de wet van controle over het uitgezondene, ter bescher ming van de rechten van derden, dan twij felen we er niet aan, of de Kamer zal deze woorden schrappen. Minister Van de Vegte heeft zich van alle vraagstukken in zijn antwoord op de al gemeene beschouwingen, waaraan zes spre kers deelnamen, afgemaakt met eenige al gemeenheden, zonder dat ook maar op éón punt klaarheid werd gebracht. Deze be windsman is een advocaat, die niet van pro- eedeeren houdt en op alle manieren de par tijen tot elkander tracht te brengen. In dit geval vreezen we dat het hem niet geluk ken zal, daarvoor stelt hij zich te veel bui ten hetgeen er zich de laatste jaren heeft afgespeeld, en bovendien, naar alle waar schijnlijkheid door de voorlichting van zijn adviseurs, op een neutraal, wat in dezen een vrijzinnig standpunt is. De algemeene bezwaren van de Kamer waren viervoudig; de gekozen vorm was niet gelukkig, men had geen vertrouwen in de toekomstige regeling van den radio-om roep hier te lande, de heffing van een be paald bedrag van iederen luisteraar en ten slotte het voornemen van den Minjster oin het Philips-concern voor drie jaren het mo nopolie te geven van de uitzending naar Indië. VOOR EEN WEKELIJKSCHEN RUSTDAG. Ontwerpen van alg. maatregelen van bestuur voor transpartarbeiders te land en toonkunstenaars. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid ontwerpen van algemeene maatre gelen van bestuur betreffende den wekelijk- schen rustdag voor transportarbeiders te land en toonkunstenaars, aanhangig ge maakt. Met deze algemeene maatregelen wordt een eerste schrede gedaan naar het in wer king brengen van par. 2 van Hoofdstuk IV der Arbeidswet, regelende de arbeids- en rsuttijden voor arbeiders buiten fabrieken of werkplaatsen, winkels, kantoren, apothe ken, koffiehuizen, hotels en verplegingsin- richtingen. Onder de transportarbeiders in het bij zonder die van het personenvervoer, rijzon bij voortduring enstige en gegronde klach ten over het gemis van Zondagsrust en van een vervangenden rustdag in de week. Dit geldt in gelijke mate voor het vervoer te land als voor dat te water. Dat thans be gonnen wordt met het vervoer te land heeft alleen tot reden, dat voor het verkeer te water de regeling veel ingewikkelder cn moeilijker te controleeren zal zijn, zoodat vrij zeker een gelijktijdige invoering geen voldoenden waarborg voor de handhaving zou geven. Daar de behoefte aan wettelijk ingrijpen vrijwel even groot is, hoopt de minister, dat het niet lang zal duren, voor eon regeling voor het vervoer te water op die voor het veevoer te land zal kunnen volgen. Onder do toonkunstenaars zijn 't vooral de musici in de bioscopen en in de z.g. „strijkjes" in koffiehuizen, hotpls en dans gelegenheden, die terecht klagen over het gemis van vrije Zondagen of con vervan genden vrijen da? in de week. Daarom en omdat een soortelijke regeling voor concer ten en schouwburgen grooter bezwaren op levert en minder urgent is, wordt thans met eerstbedoelde groepen begonnen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1