PIECX WeektReciame 2.75 IE3ENAV0ND OPENING WITGOED-RECLAME J.HJ.0E GRAAF Vakkleeding SPLINTER'**TapiJt' Meube!_en lijt en bloopers Cocosi ZAAK VAN HUISHOUDELIJKE en SCHOONMAAKARTIKELEN, enz. J, v. VELZEN, H00GEW0ERD 166 Kamers aangeboden, Steunt de Katholieke Pers Uw* adres Muizen Slagersjassen Bakkersjassen Kruideniersjassen PIECK verkoopt uitsluitend OEGSTGEEST. Bedden magazijnen -ebruarj tot en mot 3 Maart 1928, van beginnende Zaterdag 25 BO_N I C0C0SL00PER 48 ct. 69 ct. BON 2 BOJI 3 Hinkler's vliegtocht Hinkler heeft na zijn aankomst tc Port Darwin, voor het. eerst sedert zijn vertrek uit Engeland, den motor van zijn kleine vliegtuig nagezien. Zijn plan is heden naar Camooweal, in Queensland te vertrekken en dan Zater dag zijn tocht naar Bundabcrg, in dien zelfden staat-, de woonplaats van zijn moeder, te voltooien. Do Australische pers juicht zijn vlieg tocht als een schitterende verrichting toe. Verschillende gemeenten hebben Hin- kler uitgcnoodigd zijn tocht naar het Zui den toe voort te zetten. Men heeft uitgerekend dat Hinkler op zijn tocht ten naastebij 160 uur in de lucht is geweest. De gemiddelde snelheid van het vliegtuig bedraagt dan 128 tot 144 K.M. in het uur. De motor heeft niet den minsten last gegeven en liep nog even gemakkelijk na de reis van 17.000 K.M. als in het begin. Uit Londen wordt gemeld: De bladen zijn opgetogen over Hin kler's - vliegtocht naar Australië. Het mooie van den tocht, vinden zij, dat er heelemaal geen drukte over gemaakt is, zoodat Hinkler nergens voor zijn toestel speciale voorbereidingen vond en dat hij het met een een zoo klein vliegtuig ge daan heeft. Het eigenlijke doel was een bezoek aan zijn moeder in Australië en er was maar een geringe inzet. Wat het toe stel betreft, de vorige tocht naar Austra lië geschiedde in een zeer zwaar met hooge paardekracht, terwijl dat van Hin kler er inaar 30 heeft en in het geheel in 16 dagen tijd niet meer dan 40 pd.st. aan brandstof noodig had. Een bijzondere pluim op zijn hoed krijgt Hinkler dan nog omdat hij, die één van de beste vliegers van Engeland is, heelemaal zijn eigen na vigator en mechanicien geweest is, zoo dat hij alles aan zichzelf, zijn kennis en zijn uithoudingsvermogen te danken heeft Door den tocht is do algemeene bruik baarheid van een licht toestel als dit, dat slechts 675 pd.st. kost, bewezen en de bladen meenen, dat deze tocht dan ook groote practische gevolgen zal hebben. Vooral het vliegen van particulieren in een goedkoop eigen toestel zal er zeer door bevorderd worden.Hinkler's vliegtuig heeft slechts een maximum-snelheid van 100 mijl per uur. Zijn gomiddelde snelheid was 90 mijl per uur en hij gebruikte 1 gal lon per 20 mijl, hetgeen zeker niet duur is. De Red Rose. Blijkens te Batavia ingekomen berich ten zullen, zoo meldt Aneta, de Engel- sche vliegers kapitein Lancaster en me vrouw Keith Miller in de eerste week van Maart hun tocht naar Australië met de Red Rose hervatten. Het toestel, dat op 10 Januari bij Muntok zwaar beschadigd is, is hersteld, de vliegers hadden zich met lichte verwondingen naar Singapore be geven en zijn nu ook beter. BABY ALS WIJSGEER. ii. Moeder, moedèèèr! Dat was do stem van Piet hoorde baby direct moeder gaf geen ant woord, was in de keuken bezig met schrob ben. Nog eens liet Piet z'n lief stemmetje hooren en nog hens. Nu kwam moeder aangeloopen. Schrobber in de hand. Wat is er toch, jongen? Moeder, Fientje zit aan de suikerpot. Zoo, en moet je daarom zoo'n spektakel SQaken. Je mag niet klikken. Dat doe je nu maar alleen, omdat Fientje ook wel eens het kwaad van jou overbrengt. Piet droop af, beschaamd; moeder had het jiiiste plekje getroffen. Fientje had dikwijls het kwaad, dat zij hem zag doen, aan moeder verteld, en u«t wraak had hij nu van haar geklikt. Maar mocht z ij dan wel klikken en h ij niet. Dat onder scheid was hem niet duidelijk. Moeder was weer terug in de keuken. Leelijke klikspaan Ik klik niet, zusje was verontwaardigd. Piet deed er verder het zwijgen toe en zette zijn onderbroken werkzaamheden voort aan een oud roestig spoor treint je, dat niet meer ging. Piet kon geen onderscheid zien tus- schen de manier van doen van z'n zusje en de zijne. En toch, daar was een on derscheid. Zijn zusje klikte niet door het overbrengen van zijn kwaad, hij wel door het oververtellen van het hare. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een klein kind aan moeder zegt, dat z'n broertje of zusje iets gedaan heeft, dat niet mag? dan zegt moeder: foei, je mag niet klikken. Op weg naar school heeft Fransje ge zien, hoe een kameraadje kattekwaad deed. De meester had het verboden en bijgevolg ging Fransje het hem vertellen. En weer moet het kind hooren, dat ie niet mag klikken, dat het niet netjes is om het kwaad, dat anderen doen, aan te brengen. Dat alles is heel mooi. Maar als de kinderen nu eenmaal in die zedeleer zijn opgevoed, dat je niet mag klikken, en er gebeurt iets leelijks thuis of op school, zonder dat men weet wie het gedaan heeft, en er ook niet achter kan komen, dan verandert men plotseling van tac tiek. Nu moeten de kinderen den boos doener aanbrengen, nu moeten ze klik ken. En nu kan men wel zeggen, dat er in dit geval geen sprake is van klikken, om dat men anders niet achter de waarheid kan komen, doch dan brengt men het gezegde in toepassing, dat het doel de middelen heiligt. En bovendien, klikken is voor kinderen het aanbrengen van kwaad, dat een ander gedaan heeft. Of dat kwaad klein is of iets van meer be lang, doet niets Ier zake. Het is en blijft altijd klikken en dat mag je niet. Al staat vader of de meester dan ernstig en misschien wel kwaad te beweren, dat ze nu verplicht zijn hun kaberaadje aan te brengen, ze znllen het niet doen. En doet een of ander het toch, dan wordt hij door de overigen evengoed als een klikspaan beschouwd. Onze gangbare klikspaan-theorie deugt dus niet. Het „foei, je mag niet klikken'' is een leugen tegen het kind. Het kleine kind heeft een onbeperkt vertrouwen in moederhet zal haar alles vertellen, ook het kwaad, dat het ziet gebeuren. Dat is een blijk van vertrouwen in moeder, die alles mag weten. Zegt nu de onver standige moeder in zulk een geval: je mag niet klikken, dan verstaat dit het kind als: je hoeft of je mag niet alles aan je moeder vertellen, anders krijg je straf. Werkelijk, die kinderen moeten stom van verbijstering staan, als vader der of den onderwijzer te zeggen, dat ze niet mogen klikken, terwijl ze het in hun eerlijkheidsgevoel zoo oprecht meen den en niets anders bedoelden, dan va- dare of den onderwijzer te zeggen, dat hun verbod (voor het kind een absolute wet) geschonden is. De onderwijzer of vader moest blij zijn dat te weten en in plaats daarvan: foei, je mag niet klik ken. Die klikspaan-theorie deugt niet, om dat het een leugen is. We moeten het kind integendeel leercn, dat het wel mag klikken (al behoeven we dat leelijke woord niet te gebruiken) d. w. z. dat het alles mag vertellen, dat zijn fijn rechts gevoel kwetst. Nu zeggen we maar in een enkel geval, n.l. als wc anders niet achter de waarheid kunnen komen, dat de kinderen verplicht zijn het kwaad van een ander te vertellen. We moeten die uitzondering tot regel maken en het kind leeren al het kwaad te vertellen, dat het ziet gebeuren. Op dezen regel is slechts één uitzon dering en een groote. Het kan gebeuren en zelfs vaak gebeuren, zooals in boven staand geval bij Piet, dat kinderen het kwaad van anderen aanbrengen, om daar door bij ouders of overheden een wit voet je te krijgen, of om daardoor wraak te ne men op een kameraadje. In deze geval len, maar in deze gevallen ook alleen, moet men den aanbrenger berispen. Dr. P. H. GERZ, O.F.M. 'N PRAATJE VOOR DE VROUW. DE VRIJGEZEL EN HET 0NGETR0H'••-'^JE. De doorsnee-vrijgezel is een voorwerp van belangstelling voor de leden van 't schoone geslacht. In tegenstelling met zijn vrouwelijke lotgenooten, die veelal veron- derste'd wordt in zelf betklak en lijdzaam heid ^ar leven tc slijten, doet hij niets dan -elf voortdurend feliciteeren en in zijn ;Jen* wrijven, iederen keer wan neer —g meent weer een klip omzeild te hebben. Hij schijnt erg weinig op zijn te genwoordigheid van geest en vrijen wil te bouwen, want hij verkeert in een geste- digen vrees vandaag of morgen „gevan gen" te worden en naar het stadhuis te jworden gesleept! Hot ongetrouwde meisje kan somtijds met verlangde of zelfs afgunstige blik ken haar gehuwde zusters beschouwen. De ras-echte vrijgezel koestert een diepe (verachting voor zijn trouwlustige vrien den en zijn medelijdend en verontwaar diging kent geen grenzen, vooral als de jonge echtegenoot bekennen moet, dat het jiu voor goed gedaan is met fuiven en hij nu voortaan zijn geluk moet zoeken gaat in de stille huiselijkheid Lang duurde de extase den echtge noot meestal niet, ten minste zijn blijde gezindheid blijft hij zelden uiten en mee: komt het voor, dat de huisvader met hei melijke afgunst en verbaasde verwondering den vroolijken vrijgezel gadeslaat. Precies omgekeerd als bij ons dus! De vrijgezel is dus de lieveling van een icde en waarom weten we geen andere bena ming voor het ongetrouwde meisje, dar „oude jongejuffrouw" en wordt door hèir het kleineerend „oude vrijer" alléén ge bruikt, waar het héél exentrieke, buiten- de-samenleving-staande exemplaren geldt? Dat is onbillijk. 't Is een treurig verschijnsel dat we op ongetrouwde vrouwen de minder vriende lijke aanduiding als het hatelijke „oude jongejuffrouw" maar al te graag toepas sen, terwijl het fiere, triomfantelijke „vrij gezel" door ons gebruikt wordt voor haar tegenvoeter Waarom behandelen wij het meisje, dat om de een of andere reden niet huwde, zoo geheel anders? Waarom vinden wij de vrijgezel, zoolang hij nog niet geheel aftandsch is, zoo machtig interessant en het jonge meisje, dat op wog is niet meer jong te zijn, zoo vervelend en saai? Van dit verouderd en hpkrompen begrip moeten velen van ons loskomen en niet het minst de getrouwde vtouw, die zich bijna altijd d* meerdere voelt van haar onge trouwd© zusters. LILT, (een getrouwde vrouw). GESTOOFDE VISCH MET TOMATENSAUS. I middelmatig groote schelvïsch (ook wel een groote zeehaan of eenige mooten kabeljauw), 3 d.L. water met 2 bouillon blokjes (Maggi), 3 eetlepels dikke tomaten puree, wat peper en zout, 1 uitje, 1 eetle pel gehakte selderij, 1 eetlepel gehakte pe terselie., f0 gr. (1/2 ons) boter. Laat het fijngehakte uitje met de ge- akte selderij zachtjes gaar smoren in de toter, zóó, dat het mengsel vooral niet bruin wordt. Maak intussclien den visch schoon, wrijf 'ien in met wat zout en leg hem in een 'uurvasten schotel. Roer door het gefruite mengsel de to- atenpurée met wat peper en zout; spreid et dan uit over den visch, bedqk den bo dem van den schotel met den bouillon en zet den visch dichtgedekt, in een vrij war man oven om gaar te worden. Bedruip van tijd tot tijd den visch mot het zich vormende sausje, maak ten slotte het gerecht- af door het te bestrooien met de fijngehakte peterselie en dien het op in den schotel. SCHOTEL VAN GESTOOFD KONIJN. 1 konijn, sap van 1 citrtoen, wat peper en zout, 75 gr. (3/4 ons) boter, 1 flinke ui, 1 d.L. (1 gewoon theekopje) tomatenpurée, 2 1/2 d.L. bouillon (van 2 1/2 d.L. water met 1 bouillonblokje (Maggi). Verdeel het gevilde „panklaar" gemaak te konijn in ongeveer 12 stukken (de 4 poo- ten, de gespleten kop en ongeveer 6 gelijke stukken van den rompwrijf ze in met citroensap, zout en peper. Laat in een geëmailleerd ijzeren potje de boter lichtbruin worden, leg er de 8t.uk- ken in en keer ze van tijd tot tijd tot ze rondom mooib ruin zijn. Voeg er dan de gesnipperde uit bij, de tomatenpurée en den bouillon, dek de pan dicht en laat al les samen verder zachtjes stoven (min stens 1 uur), tot het vlëesch door en door gaar is. Schik de stukken konijn op een schotel, maak de us (als die te veel is ingedampt) met een scheutje water af en giet ze over het konijn. NAMIDDAG-ROBE We zien hier een zeer exentrieke robe van het bekende huis Poiret; zij paart eenvoud aan die eigenaardige fantasie, waarvan de Franschen het monopolie schij nen te bezitten. De robe is van bleek-groene crêpe de chine en is op behoorlijke wijz« decld door dwarsea. tro.okcn in de j van den rok en op den bovenkant vai onderarm. De rug valt glad, in tege ling met de voorbaan van den rok, di opvallende ruimte in de benedonwaai richting heeft. Op taillic-hbogte mi voor, is de stof over-clwars vier keer rimpeld, zoodat plooilijnen in do ric der lenden ontstaan. Een groot dri kig inzetsel valt op te merken aan de derarm; de daardoor ontstane ballon is van onderen open glaten. De fa tische broderie op de borst, die met beelden een illustratie van den geeft, is uitgevoerd in groene zijd goud. van de geheel naar de eïschen des tijds ingerichte voorheen L. J. Puf v. d. DRIFT Eeleefd aanbevelend, yS 10036 duurt onze Leiden Den Haag Witte neradenkatoen Graslinnen voor 2-persoons Witte Flanel J Witte Molton Oogjes voor Luiers 2 persoons Graslinnon Lalyns J Gefestonneerde Slobpen Dames-Hemden en Pantalons Dames-Nachthemden Dames-Onderjurken Tricot Dames-Corsages J Ileeren-Flan el 1 en Graslinnen Heeren-Henftden 33, 28, 19 ct. 58, 48. 39 44, 34, 22 48, 38, 28 36. 28, 19 1.95, 1.58. 1.28 58, 48, 38 ct. 1.25, 88, 65 ct. 1.95, 1.45. 98 ct. 2.75, 2.35, 1.45 88, 65, 39 ct. 1.75, 1.45, 98 ct. 1.95, 1.65, 1.28 3 Rsductie Bonnen geldig tot Donderdag REDUCTIE-BON THEEDOEKEN (groote maat) 4 stuks van 33c. voor 98 Ct. REDUCTIE-BON HANDDOEKEN witte blek 70x70 cm. 6 stuks van 45c. voor |,95 REDUCTIE-BON SL00PEN aan 4 zijden gelest. 3 sluks van 85c. voor |,90 Haarlemmerstraat 96-98-100-113 TANOARTS Tot I Maart a, S-7.EM Sjprec 10029 'r In groot Heerenhuis met telephoon,centrum dor stad r. li Brievenbur. Ivan dij^blad onder no. 10043* s* bo W.C.. Huizen ie koop Oegstgeest, niet 2 benoden en bovenkamers,balkon, keuken, ilfecp-. en waterl. en schuurtje vior- eu achtertuiu, voor rle prijs van f5590. Te bevragen: Rhijngcesteretraatweg 7, Oegst geest. 10031b Door oude bekende Importfirma worden gezocht 10028 Plaatselijke (jjenten(essen) voor den w*rk<j| Theemelangl stellingen, enz. Ilooj3 vergoedinj Flinke die ingfl inriehtiii 8. M. Sv« van Koffie- en I groote R.K. In- Ziokenbuizen fsio en eventi kleine ften voor cfPgenen, ibeü bjj bedoelde leTen onder lett. in Aijgh v. Ditmar's Alg. Adv. Bur. Botterdam. Gevtaagd tepen 1 April R.K. Dienstbode nèfcips kipnende werken en eenigszins loianendekoken. Adres: Mevr. PLOQ VIER--Wijtenbvkg, Hoogo Rijndjjk 23. 10032b Paling. Hedenavond* versch gerookte Vette Holl. Piling, Gebakken Sohelviso, Kabeljauw on Bokking. BIEL'b Visebbandel, Janvossen- stoeg 28, Telefoon 2138. 10044b VOOR Amerikaaische Ovei^lls, in I /f I. Keler I 3.75 4j35 t.00; 6.00 In prima Khaki 3.3£ 4.50 Abonnementen en Adverten- tiën worden aangenomen door V. CORNEL9SSE WIJTENBACHWEG 20. HOOGEWOERD 41 TELEFOON 698 HOOGEWOERD HOEK KOREVAARSTRAAT Solide kwaliteit 50 cM. breed, van 55 ct. voor 65 cM. breed, van 78 ct. voor Prima Coccslooper 50 cM. breed, van 69 ct. voor 59 cent 70 cM. breed Tapijï of Looper van 98 cent voor 88 cent 100 cM. breed van f 1.38 f (,24 Super kwaliteit Cocosiooper 50 cM. breed, van '1.95 voor 10030 99 cent 70 cM. breed Tapijt of Looper van f 1.35 voor f 1,24 100 cM. br. van f 1.90 voor f (,75

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10