UIT DE PERS. Letteren en Kunst KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Het Partij-secretariaat deelt ons mede, dat verschenen is de brochure „Organisa tie-vraagstukken in de R. Iv. Staatspartij van de hand van den Partij-secretaris mr. Frans Teulings. Deze brochure is in den Boekhandel en bij de N.V. Teulings' Uitgevers Mij. te '«-Hertogenbosch verkrijgbaar ad 40 cent. Voor Kiesvereenigingen is de prijs 25 ct., mits do bestelling geschiede over het Partij-secretariaat. Bij bestelling van grootcrc getallen is de prijs voor de Kies\ereenigingsbesturen als volgt: bij 50 ex. of meer 22 cent; bij 100 ex. of meer 20 cent; bij 200 ex. of meer 18 cent. 'Het veerbootongeluk te San Francisco. Volgens nadere berichten uit New York verklaart de politie van 8an Francisco thans, dat bij het ongeluk met de veer boot geen slachtoffers te betreuren zijn. Verschillende personen, die zich op de veerboot bevonden, verklaro echter, dat zij verscheidene menscla. «.ebben zien verdrinken. Een oeverafschuiving aan de Achensee. Tengevolge van verzakking en uitspoe ling van den oever is bij het hotel Sclio- lastica aan de Aèhensce een groot stuk van den oever afgebrokkeld en in het meer gestort. De dicht daarlangs loopen- de Achentalstrasse loopt gevaar eveneens weg te zakken, zoodat de overheid zich genoodzaakt heeft gezien het verkeer over dien weg te verbieden. Alen schrijft de verzakking van den oever toe aan den bouw van de electrische centrale Achen see. Scholastica ligt aan de Noordelijke punt van het meer en is het eindstation van de stoombootdiensten. Het hoogwater in Duitschland. Bij Niederochtenhausen is de dijk van do Oste over een breedte van veertig me t-er door gebroken. De weilanden staan onder water, tot aan de huizen. Alles wordt in het werk gesteld om de wonin gen voor het binnendringen van het wa ter te behoeden. De hevige regens en stormen van de laatste dagen, vooral de storm van Vrij dagnacht, hebben in Saksen op verschil lende plaatsen veel schade aangericht. De Sakische waterstaat verwacht voor Zon dagmorgen te Dresden eon waterstand van de Elbe van 215 centimeter boven nul. Uit Coblenz wordt gemeld: De Rhein- strombauverwaltung deelt mede:'De wa terstand te Coblenz is 5.73 meter en stijgt elk uur met één centimeter. Men ver wachtte Zaterdag dat het peil zou dalen. Hoog water en lawinen in Oostenrijk. Tengevolge der aanhoudende regens en het smelten van groote hoeveelheden sneeuw, zijn bijna alle rivieren in Oosten rijk buiten haar oevers getreden. Er is veel schade aangericht. De Donau stijgt gemiddeld 10 c.M. per uur. De verkeersweg van Grain naar Am- stetten is voor auto's onbegaanbaar. In het Hirlatgebergte vinden groote sneeuw- lawinen plaats. Storm in Beieren. In de Augsburgsche voorstad Göggingen is door een windhoos een gedeelte van het dak der Turnhalle van de turn ver eeni- ging, dat ruim 1700 K.G. woog, afgerukt en meters ver weggeslingerd, juist op het oogenblik, dat een klas van de Katholieke meisjesschool uitging. Verschillende kin deren werden onder het dak begraven en gedeeltelijk ernstig gewond. Het is een ivonder, dat geen menschenlevens te be treuren zijn. De materieele schade, door den storm aangericht, is zeer belangrijk. Beschamend voorbeeld. Hij gaat, hoewel 115 jaar oud nog naar de H. Mis. Hoewel 115 jaar oud, gaat Thomas Sloan ^en Iersch-Amerikaan, nog elke Zondag- mormgen om half zeven naar de H. Mis. Hij wordt beschouwd als de oudste katho liek van de Vereenigde Staten. Mr. Sloan werd in Ierland geboren en verliet zijn land met een zeilschip in 1826. Hij was al te oud om te dienen, toen de burgeroor log in Noord-Amerika uitbrak. Een zijner geliefkoosde bezigheden was schoenen maken voor de vroegere President Lincoln „Ik heb elke morgen en avond gebeden" zeide Hr. -Sloan tot een vertegenwoordi ger van het officieele Katholieke blad „de Southwest Courier" van Oklahama. Men- schen zullen langer leven, als zij zich voe gen naar de wetten van don almachtigen God. Wanneer een man staat bij Go clan zal hij vinden, dat God bij hem staat" voegde de jonge 115 jarige hieraan toe. Vergiftiging. Te Brieg hebben in het tuchthuis een aantal strafgevangenen een vloeistof, wel ke bij het vervaardigen van aardappelspi- ritus gebruikt wordt, en waarvan zij aan namen- dat zij alcohol bevatte, gedistil leerd en gedronken. Een aantal hunner ■werd ziele. Men nam vergiftigingsver schijnselen bij hen waar en bracht hen naar de ziekenzaal der gevangenis over. Een gevangene stierf reeds. Berooving. Een meesterknecht van de Duitsehe Solvay-werke te Bernburg aan de Saaie, was Vrijdagmiddag met 7300 Mark loon geld op weg n. 'n onder zijn leiding staan de steengroeve, toen plotseling een ge maskerd man van achter een pilaar te voorschijn sprong en met een revolver op hem schoot. De meesterknecht, die in de wang werd getroffen, struikelde en viel en liet de tasch met het geld op den grond vallen. De roover wist er zich van meester It: maken cn in de richting Yan de Blad te ontkomen. OPSTAND EN WEERSTAND. De Maasbode schrijft Inplaats zijn lezers voor te leggen wat de Mexicaansche bisschoppen zeggen, bor duurt de „Voorwaarts" voort op haar be wering, dat de Kerkelijke Overheden in Mexico rebellie plegen door hun weigering zich te onderwerpen aan een rechtvaardi ge wet. Verzwegen wordt, dat Calles èn het pe titierecht verkracht èn de volksstemming afgewezen heeft. Maar als een nieuwe ont dekking wordt de leer, die Thomas van Aquino reeds in de dertiende eeuw ver kondigde, „vastgelegd", dat n.l. werkelijke opstand tegen wettig gezag in buitenge wone gevallen geoorloofd kan zijn. Verzwegen wordt echter, dat het Mexi- caansch Episcopaat dit buitengewoon ge val niet aanwezig acht en rebellie heeft veroordeeld. Maar de „Voorwaarts" schrijft eenvou dig: „De weigering, zich te onderwerpen aan de wet, noemen wij rebellie. In we zen, zij het niet naar den vorm, staat deze weigering met opstand gelijk, zoo als zij ook tot gewapend verzet kan lei den en geleid heeft. Gehoorzaamheid weigeren aan wet en regeering is het plegen van rebellie. Tusschen „opstand" en „wederstand" bestaat wezenlijk ver schil niet. Of al dan niet van wapens wordt gebruik gemaakt, is eene vraag van bijkomstigen aard." Weigeren zich te onderwerpen aan een onrechtvaardige wet, is geen re bellie; zij staat niet gelijk met opstand en behoeft heelemaal niet te leiden tot ge wapend verzet. „Men moet God meer gehoorzamen dan de menschen'. Wanneer de menschen, ook al hebben zij gezag, ons gebieden iets kwaads te doen, mogen wij niet gehoorza men. Passief verzet daartegen is w eder- stand; in dien 'de laatste gelijk staat met opstand, zooals de „Voorwaarts" boud beweert, dan is er ook geen verschil tusschen noodweer en aanval, tusschen zelfverdediging en overval, tusschen roof moord en manslag op een gevaarlijken in dringer. In plaats van te loochenen wat voor ïedr redelijk mensch duidelijk is, deed do „Voorwaarts" beter eerlijk de argumenten af te drukken van tegenstanders, wier meening aan eigen lezers met pijnlijke nauwgezetheid onthouden wordt. Alles is daar geoorloofd, indien Galles' tyrannie, waarbij Mussolini's despotisme J. S. Ponten, t Te Zwolle is gisteren na voorzien te zijn van de H. II. Sacramenten der Ster venden in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer J. S. Ponten, die als organist en koordirecteur der O. L. Vr. Kerk een zegenrijken arbeid heeft ver richt. Johannes Sylvester Ponten werd den 27sten April 1855 te Zijfflich bij Kleef ge boren en ontving heb eerste muziekomLr- richt van zijn vader Johan Peter Ponten.- Zijn studiën in de kerkelijke toonkunst werden voltooid onder leiding van den componist P. H. Thielen te Goch en den koordirecteur Aenstonsz te Kevelaer. Later vertoefde hij eenigen tijd te Brus sel ter verdere musicale ontwikkeling, waarna hij in 1878 te Zwolle den arbeid aanvaardde. Een schat van hymnen heeft de heer Ponten uit den onuitputtelijken rijkdom der kerkmuziek aan het repertoir zijner zangers toegevoegd, terwijl van zijn eigen composities o.a. bekend werden Cantus Diversi IX, X erj XI, Laudes Diversae, Missa in honorem St. Sylveslri, Te Deum Laudamus, O Vos Omnes Fer V, in Coena Domini, Tria Cantica (opgedragen aan Z. Em. Kardinaal van Rossum), Magnificat, verschillende motetten, antiphonen, psal men, orgelwerken, waaronder voorspelen voor den introïtus, graduales, offertorium, communio, enz. in een liederenboek voor alle tijden van het kerkelijk jaar. Ondanks zijn breede muzikale ontwik keling was de heer Ponten wars van alles wat volgens de wettelijke voorschriften der kerkelijke toonkunst profaan genoemd moet worden en dientengevolge viel hem clan ook de onderscheiding te beurt door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht te worden benoemd tot lid der Interdioce sane Commissie van Censoren, die tot taak heeft de nieuwe muziek in den Hei ligen dienst toelaatbaar te verklaren. Als medeoprichter der R. K. Organis ten- en Directeurenvereeniging heeft de jubilaris geijverd voor de eenheid op mu- zikaal-liturgisch gebied en evenzeer voor de algemeene en stoffelijke belangen. Emiel Huliebroek. Vandaag heeft de bekende Vlaamsche liederenzanger en componist Emiel Hulle- broeck den 50-jarigen leeftijd bereikt en viert hij tegelijkertijd zijn 25-jarig leeraar- schap aan de Normaalschool te Gent. W. KARDINAAL VAN ROSSUM. De consulteerende geneesheeren zeer tevreden. Men seint aan de „Msbd.' uit Rome d.d. 18 dezer: Hedenavond hebben de doktoren con sult gehouden. Zij vei klaarden, dat men gerust kan zijn. Het gevaar voor hersen- vergiftiging, een gevolg van suikerziekte, welke de eigenlijke oorzaak is van de on gesteldheid van Z.Em., is absoluut gewo- ken. Prof. Mflani komt pas Woensdag terug. De suiker in het bloed is geheel verdwe nen. De behandeling zonder insuline-in- spuiting is voortgezet. De kardinaal is vandaag vier uur op geweest en had geen koorts. Een der Curie-kardinalen en de Beiersche gezant aan het Vaticaan von Ritter vervoegden zich aan de kliniek „Quisisana", doch zij mochten niet worden toegelaten, wijl bezoek nog absoluut ver boden is, om verzwakking te voorkomen. Alleen op speciaal verlangen van Z.Em. komen Maandag drie Spaansche Paters Redemptoristen, die Dinsdag naar China vertrekken, een afscheidsbezoek brengen. Naar het zich laat aanzien zal Z.Em. over enkele dagen weer het H. Misoffer kunnen opdragen, waarom hij reeds ver zocht had. MUZIEK. Con Amore. De eerste uitvoering van „Con Amore" in dit seizoen (samenvallend met het jubileum van haar 15-jarig bestaan) bracht Handels Oratorium „Samson" en laten wij er direct bijvoegen: met loonend succes en onder veel belangstelling. Enkele coupures waren aangebracht, twee mooie sopraan aria's uit de originale uitgave der Handel Gesell- schaft ingelascht. Dirigent Smink had ge zorgd, dat alles er flink inzat, en beschik kend over goed stemmenmateriaal, ;n goed- gedisciplineerd kooi-, een goed stel solisten, en het Utrechtsch orkest, liep de uitvoe ring uitmuntend van stapel. De tekst is door den dichter Hamilton bewerkt naar het gedicht van Milton „Samson Agovistes" en houdt in het lijden van Samson, de laat ste dagen van den held. Het werk, dat evenals het gedicht, in drie groote deelen is ingedeeld, wordt door een ouverture in geleid. In 1741 werd dit Oratorium, dat Handel in korten tijd componeerde en wèl gelijktijdig met zijn „Messias" voor het eerst uitgevoerd op 18 Februari 1743. Voor den polyphonen koorzang hadden de Engel- schen veel smaak. (Hiindel ging in 1710 naar Engeland, woonde daar langen tijd en stierf te Londen in 1759). Ook Handel ruimde aan de polyphonen-koren een groote plaats in zijn oratoria, koorwerken met soli, grootsch van opzet en indruk. De vorm der aria had hij uit Italië meegebracht. De kunst om practisch en effectvol voor stem men te schrijven, wist hij op hoog peil te brengen. Heel mooi zijn de aria's in ver schillende beweging. Langzaam-vloeiend ge figureerd, de aria met loopen en versierin gen en het déclameerend gezang, maar vooral de diepte en verhevenheid in ïlan- del's muziek is opvallend, vooral in zijn la tere werken, waaronder ook Samson be hoort. In de instrumentatie is Handel zijn tijdgenooten vooruit Gaarne bezet hij het orkest met velrlei instrumenten met het oog op kleur en schakeering in de polypho- ne structuur. De trenj^et bedeelt hij gaar ne met zeer moeilijke partijen. Orgel en kla vier, die de generale bas uitvoeren vindt men in al zijn maken. De gansche praesta- tie, waarover veel goeds, droeg het stem pel van veel toewijding. Dirigent Smink, die houdt van grootsche effocten, veelt de dingen in een zekere be geestering aan met een trek naar weelde in zijn gevoelsenthousiasme. Vandaar dat hij gaarne naar een Handelwerk( grijpt, waarvan de breede bewogenheid hem goed ligt. Over het geheel voelt hij de dingen heel rustig aan en zou hier en daar de sen sibiliteit wat meer pónétrant belicht kun nen worden, de tempi meer aangezet, de polyphonie wat meer transparant kunnen wezen. Het ensemble was heel slagvaardig, waarbij sopranen en bassen 't meest in conditie waren. De alten attaqueerden niet minder vlug, maar zongen wat logger en bleven in klank in de minderheid. De teno ren zouden met enkele zangers versterkt kunnen worden. Evenwel menig goed gezon gen koor is aan te halen. De kleine zangers van het jongenskoor deden bijzonder hun best en zongen dapper en zeker. Van de solisten staat mevrouw Both Haas op het eerste plan. Zij zingt intelli gent en muzikaal, zeer levendig in voor dracht, briljant en met zekere furore, be- heersching en solistische stem. De alt An nie Wout is niet minder bedeeld. Eerlijk en eenvoudig is de stemming, dramatisch- lyrisch en heel bewogen is haar dictie. Ze drukke evenwel niet te veel haar mooie stem, het timbre is donker genoeg. De te nor Paesi zong de Samson-partij. Zijn ly risch tenorgeluid is sympathiek van timbre en in klankgehalte vooruitgegaan. Zijn voordracht is wat bleek. In deze partij al thans, zou hij meer verbijzondering en stij ging hebben kunnen geven. Ook de bas (eigenlijk baryton) Koning liet veel goeds hooren. Zijn stem is nog niet waar zij we zen moet, maar hij heeft veel zin voor klank en kleur. Wanneer zijn geluid voldoende ge ëgaliseerd is om een voldoende „Bel Can to" te geven, zal hij veel „eigens" vermDgen te geven. Het orgel werd bespeeld door Aart Smink, zoon van den directeur en Leo Mens, die wij als muzikaal organist ken nen, bespeelde het klavier. Beiden vervul den him inspannende taak met de uiterste zorg. Het Utrechtsch orkest had de begelei ding en deed dit ondersteunend en aanvul lend en gesoigneerd. Dirigent Smink heeft zijn koor weten te beïnvloeden, en na afloop daverde de zaal van de toejuichingen. De avond, die met gebed begon, werd met het zingen van een psalm beëindigd. J. K. BIOSCOPEN. Trianon. Zóó veel besproken is wel Jannings eerste en nieuwste Amerikaansche film, dat het Trianon-theater voor de eerste voorstelling van „Vader" bijna geheel was bezet met een publiek, dat blijkens de doodsche stilte die tijdens die film heersch- te, getroffen was door het magistrale spel van den grooten acteur. Want zoo is het. Met Jannings staat of valt deze film; het is er mee als eens met een „Koopman van Venetië" met of zon der Louis Bouwmeester als Shylock of als nu met een „Wijze Kater" met of zonder Jan Musch in de hoofdrol. Dat is alles, dat is de aantrekkingskracht voor het publiek en zoo heeft ook de ge weldige uitbeelding, die Jannings gaf van dezen „Vader" het publiek zoo gepakt, dat men bij het zien van deze film alles om zich en zichzelven vergeet. Want eerst als gezeten huisvader en ver volgens als de naamlooze zwerver is die typeering tot in alle onderdeelen zóó raak en zoo af, dat men vanzelf meeleeft, mee moet leven, omdat het is, alsof men per soonlijk betrokken is in deze geschiedenis, die een drama wordt. Op de film zelf zijn genoeg aanmerkin gen te maken, daar zij voor een nauwkeu- rigen toeschouwer nog al wat ongerijmdhe den vertoont, die de meestert echter door het magistrale spel van Jannings pas veel later of in het geheel niet zien. Maar in ieder geval vinden wij het prettig, dat er in deze film nu eens niet naar een oplossing is gezocht. Eerder zou den we zeggen is het tegendeel beoogd en is om de pakkende tegenstelling, de zwer ver bij zijn eigen vroeger vreugdevol huis gebracht, waar rij door de ramen ziet, dat geluk en liefde heerscht.... en om de te genstelling nog scherper te maken ge schiedt dit op Kerstavond en wordt deze scène met een roerende details aangevuld. Dan gaat de zwerver heen van zijn eigen huis. Het einde. Wat ons betreft, vinden wij spijtig de wijze waarop de regisseur de verandering in het leven van den huisvader Emil Jan nings heeft teweeg gebracht, waarom wij een voorbehoud maken voor volwassenen. Voor de pauze gaat een allerleukste zes- acter: Leve de Prins", een zeer prettige klucht en een om het tikje sarcasme hier en daar, van bijzonder goed gehalte. Verder het gewone voorprogramma en natuurlijk een muzikale illustratie, die het heele programma door, boeit en bindt. Luxor. Een programma, dat menschen zal trek ken, om de aantrekkelijkheid, die nu een maal een spookgeschiedenis bezit, al rilt en al beeft men dikwijls als een juffershondje bij de griezelige vertooningen. „Het Spook van het Louvre" zal deze week vele men schen tot het einde toe in spanning hou den. 't Is een verhaal van een rechercheur, een journalist en een detective, die allen het raadsel van de spookgeschiedenis trachten op te lossen. Tot welke verwikke- linken zulks dikwijls aanleiding geeft laat zich begrijpen. De beste aanbeveling voor deze film lijkt ons er niets meer over te schrijven. Dan blijft de spanning bij de be zoekers (volwassen bezoekers, want spook geschiedenissen zijn voor kinderen niet goed) tot het einde en krijgen zij gelegen heid mede te trachten uit te vorschen wie het geheimzinnige spook van het Louvre is. 't Is overigens een uitnemend gespeelde film, waarin de hoofdpersonen een voortref felijke rol spelen. Als tweede hoofdnummer gaat voor de pauze weer een Tom Mix-film in het „Cir- cuswonder", een prent die dezen cowboy weer op zijn best doet zien. Daaraan gaat het journaal en een aar dige comedie vooraf. Dit programma draait tot Woensdagavond, daar er Dr~lerdag weer een wetenschappelijke avond gegeven wordt. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag j.l., ten overstaan van: 1. A. J. C. van der Heijden, notaris al hier. De perceelen bouwland, c.a. onder Woubrugge, P. Boerman qq. voor ƒ5250. De gebouwen c.a. aldaar, A. J. van Mast wijk voor ƒ5000. 2. Mr. H. M. A. Coebergh, notaris al hier. Levendaal 106, 108, 110 en 110a, H. A. Couvée voor 7815. Molensteeg 22, A. van der Zeeuw, vo:r ƒ850. Oranjegracht 20, J. A. Houps voor 1825. Waardgracht 24, J. W. P. Licht, qq. voor 1240. Ooster- kersteeg 7 en 9, W. J. Wurzer voor 1490. Kaarsenmakersstraat 14, P. J. v. d. Kleij voor 710. 3. B. J. J. N. Troost, notaris alhier. De Laat de Kanterstraat 7, J. Splinter qq. voor 8650. Rodenburgerstraat 6, A. H. v. d. Horst qq. voor 6100, Thorbeekestraet 1 J. C. Stadhouder qq. voor 5275, Rapen burg 100, J. Fles voor 670Ó, Kaiserstraat 53, P. J. Harteveld voor 5475. Pasteur- straat 18 en ISa, J. Flipse qq. voor f4540, Utrechtsche Jaagpad 109, Iv. den Hertog voor 2310. Leegewerfsteeg 5, 5a, Ph. v. d. Drift qq. voor 3060. Levendaal 125, I. Pels voor 3075. 4e Binnenvestgracht 52, Uiter- stegra'cht 26, Sonhiastraat 100, Ph. v. d. Drift qq. respectievelijk voor 900, 1000 en 2400. Wielmakerssteeg 13, L. C. van Win- gen qq. voor 1090, Middelstegracht 64, 64a W. Goddijn qq. voor ƒ5205, Znidsingel 60, 60a, P. J. van Zijp qq..voor ƒ2650, Waard gracht 50, P. J. v. d. Kley voor 1192. Perc. grond Lange Paradiissteeg, O. Bik v. ƒ160 Waardgracht 149, 151, 153 en 155, A. Harte- veld voor 2875. WARMOND. De Hanze herleeft. Aangezocht door een Comité, bestaande uit de heeren C. Zwetsloot, W. H. Heems kerk en P. G. Paardekooper, waren Vrij dagavond te halfnegen de R. K. Midden standers vergaderd in hotel „Stad Rome", waar prof. J. D. J. Aengenent, van het Gr. Seminarie, een rede hield over „Het nut van den Middenstand". Zeer velen hadden aan den oproep ge hoor gegeven. Onderdo aanwezigen waren ook de Pastoor en de Kapelaan. Door de Pastoor werd de vergadering ge opend met een woord van welkom en een woord van dank voor de groote opkomst. Spr. wilde allereerst het doel van deze bij eenkomst uiteenzetten. Wij staan voor het feit, dat het geheele bestuur van de plaat selijke „Hanze" en bloc" zijn functie heeft neergelegd. De oorzaak is niet ver te zoe ken. Het treurig kwijnend bestaan van de Warmondsche afd. der R. K. Middenstands- ONDERSCHEIDING, t v Door de vrouwelijke leden d? presbyteriaansche kerk in Mi Hat J Avenue, Chicago, is als ondei scheiding aan President Coolidg j3 een eere-pyjama, vervaardigd vaj ,c meelzakken, aangeboden. R (Courantenbericht gt Hé, dat is toch niet onaardig, Dat idee is niet zoo kwaad, Yl Overdag je eereteekens v< En ook als je slapen gaat. Groote mannen, groote vrouwen, Die de wereld veiea telt, vi Zijn, o kleine ijdelheden, g( Op een lintje zeer gesteld. di 't Staat voornaam zoo n kleurig lintje gi In je knoopsgat, op je jas, Heel de wereld zal dan weten, Dat je 'n knappe kerel was. Maar 's nachts gaat je jas en meer ui y, En al ben j' een knappe vent, In de armen van heer Morpheus j. Lig je juist zooals je bent. g Zulk een simpel lintje geeft je g Overdag een trotsch gevoel, q Maar des nachts hangt je beroemdheid g Aan een spijker of een stoel. Dat is zeer inconsequent, want Met hetgeen j' eens hebt gedaan En waarvoor je bent geridderd Zul j' ook altijd slapen gaan. j Maar Amerikaansche dames )j Hebben 't nu eens geprobeerd Met een nachflijk eereteeken j Hebben zij Coolidge vereerd. e En zij kozen een pyjama, a Is dat eerbewijs niet fijn? j Maar waarom moest die pyjama c Nu beslist een meelzak zijn? Waarom wordt die president nn 's Nachts in meelzakken gepakt, Is het soms omdat hij dikwijls s Gaarne zoete broodjes bakt? c Waarom niet als eereteeken Een heel prachtig eerebed, Met een hooge eere-hemel Op zijn kamer neergezet? Of voor 's nachts, een eere-slaapmuts j Voor die walck'ren President? Ofzoo'n heel klein nacht'lijk kastje Met een.eore-instrument? vereeniging „De Hanze" heeft tot gevol gehad, dat het bestuur het bijltje er bij ne( heeft gelegd. Doch spr.'s taak is het, o - door nieuwe actie in dit zoo goed als do< de lichaam nieuw leven in te blazen, en h< heeft spr. ten zeerste verheugd, dat Pro Aengenent bereid is gevonden, dezen avon te spreken, alhoewel prof. reeds een red voor de radio had gehouden. Prof. Aengenent, nu het woord ve krijgende, zegt, voor een zware taak t staan. Immers, een zoo goed als doo lichaam nieuw leven in te blazen ks geen gemakkelijk werk genoemd worde Toen het hem verzocht werd heeft sj getwijfeld. Er wordt zoo spoedig gezeg „wat baat het", of wat hebben wij ter slotte aan zoo'n vereeniging voor midden standers in Warmond. Maar deze twijfe heeft slechts kort geduurd, omdat dezi lauw- en laksheid slechts voortspruit uit dl onbekendheid met de Kath. maatschappij leer, die ons voorhoudt eendrachtig samci te werken, niet alleen voor onze stoffelijk belangen, maar op de eerste plaats tol kracht en hechte steun aan de Kerk. Spr. is blij met de groote opkomst. E bestaat blijkbaar toch nog animo voor di onderwerp, wat voorzeker als een verheu gend teeken mag genoemd worden. Wat is de oorzaak van de inzinking de Warmondsche Hanze-afd. niet alleen, maa ook in vele andere plaatsen van ons land Die inzinking is op de eerste plaats t wijten aan gebrek aan inzicht omtrent d bedoeling van het Kath. vereenigingsleve De meeuing is te veel verbreid, dat ee vereeniging, zoowel voor arbeiders e landbouwers als voor middenstander stoffelijke voordeelen moet afwerpen vo< de leden. Vooral in kleinere plaatsei komt dan na langer of korter tijd een des illusie, en dientengevolge een gemis aai belangstelling. Het streven naar stoffelijke belangei mag zeer zeker een plaats innemen, maai niet de eerste plaats. Het hoofddoel val de organisatie moet zijn, door organise tie de Christelijke en speciaal de Katho lieke belangen, in de ontchristende maat schappij naar voren te brengen. Dit en geen ander is het hoofdmotief, van het katholiek vereenigingsleven, wat ons doM Rome wordt voorgehouden. Spr. zet uiteen dat wij geschapen zij* om, niet individueel, doch gezamelijk eei maatschappij te grondvesten. Het is eet feit dat in do Katholieken van Nederland wat hun particulier leven aangaat, veel voortreffelijks is, waar door de wereld met bewondering naar ons opziet. Wij denkei dan aan de dagelijksche H. Communie et de zoo hoog geroemde Nederlandsche lief dadigheidszin. Dit is de particuliere, dui de individueele zijde. Maar er is een twee de zijde, de algemeene. Wij zijn gezamenlijk burgers van de maatschappij, welke wj moeten grondvesten en als zoodanig heb ben wij ook plichten. Wij moeten ervooi zorgen, dat deze maatschappi op christe lijken grondvest rust. Christus moet nie alleen Koning zijn over onze harten, maa ook Koning over ons openbaar leven, et wij moeten Hem als zoodanig: eeren. DU kan alleen, en niet anders, bereikt worden dan door de Katholieke organisatie, door middel van onze Roomsche bonden en vereenigingen. Het is daarom verkeerd op de eerste plaats te vragen: wat ver dien ik met dezen of genen bond. Wij moe ten verder zien, en tot de overtuiging ko men, dat het een plicht is, als Katholiek) lid te zijn van een katholieke organisatie, om zoodoende bij te dragen tot het grooto doel, in het openbare leven Christus Ko ning te doen zijn. Wij moeten stelling nemen tegen het li* beralisme en socialisme, welk aan dit ko- nigschap afbreuk doen. In bondgenoot met de andere christelijke partijen samenwer.- 2—?

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6