7 pCt. le Hyp. OBLIGATIE-LEENING R. K. PAROCHIE VI DEN H (in Öectrolux Uit de Rijnstreek. Allerlei. Telegrammen. Laatste Berichten groot f 270.000.— BAROMETER. telegrafisch weerbericht ar waarnemingen verricht in den mov- q van 20 Febr. 192S, medegedeeld or heb Kon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt. [oogste barometerst.776.8 te Karlstadt. aagst-e barometerst.: 738.6 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 21 Febr.: Zwakke veranderlijke, later zwakke tot latige wind uit Zuidelijke richtingen. Ne- clig tot licht bewolkt. Droog weer. Des achts om het vriespunt, overdag iets achter. luchttemperatuur. 8.2 C. licht op voor fietsers e.a. Van Maandagavond 5.46 uur tot Dins- agmorgen 6.43 uur. enige muzikanten gaven ter afwisseling usscken de bedrijven populaire muziek. Iet publiek betuigde zijn tevredenheid ver deze opvoering door een gul applaus. WASSENAAR. Défilé voor de Koningin. De 3e ploeg lienstplichtigen der lichting 1927, -van de egimenten grenadiers en jagers en van iet 4e regiment infanterie, zal op 23 en 24 lezer in cle duinen, tusschen Katwijk en IVassenaar, gezamenlijke gevechtsoefenin- r ;en houden. H. M. de Koningin zal die jefeningen bijwonen, na afloop waarvan foor de Koningin zal worden gedefineerd- ZEGWAART. Geboren: Margaretha Sophia Maria i L. van Leeuwen en M. W. M. Lex- inond. LISSE. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield B. IL Kiesvereeniging een matig ne- ichte vergadering in het Bondsgebouw. lo voorz., de heer F. G. J. van der Eer- opende de vergadering. In zijn ope- ;swoord zei spr., dat we het met deze rgadering al niet slechter kunnen tref- i, nu Lisse en daarmede de gelieele Bol- tnstreek door een ramp wordt getroffen ir den brand in het kostbare Laborato rium van Dr. v. Slogteren. Spreker hoop te, dat de Bollenstreek van deze ramp niet de terugslag zal gevoelen en tevens dat de Kcgeering spoedig maatregelen zal tref fen om in de behoeften, door den brand ontstaan, te voorzien. Na een enkel ingekomen stuk van den StatenJiieskring bracht de secr. zijn jaar verslag uit, waaruit bleek, dat met de Sta- en Gemeenteraadsverkiezingen een werkzaam jaar achter den rug is. Aan de orde is hierna rekening en ver antwoording van den penningm. Hieruit bleek, dat was ontvangen 519.17, tegen een uitgave van 596.68, alzoo een kfein nadeelig saldo. Aan de orde was daarna de verkiezing van een geheel nieuw bestuur, wegens het pindigen van het mandaat van het huidi- Geen cler bestuurleden stelden zich herkiesbaar. De voorz. zette de redenen NOORDWIJK. Ie Lustrum St. Josephsgezellen. Het jaarlijks terugkeerende beschermfeest van $t. Joseph, den patroon cler Gezellen, had deze keer wel een bijzondere beteekenis, daar de afdeeling 5 jaar bestaat. Het stemt tot vreugde dat ook hier het groote Kolpingswerk ter hand is genomen en ge stadig vooruitgaat. De vice-praesesj Kap. Hesp, opende cle goed bezochte lustrum- bijeenkomst met den Kolpings-groet „God zegene het eerzame handwerk", en bracht in het kort naar voren het vijfjarig bestaan der af cl. onder de wijde vertakking der St. Josephsgezellen. Spr. heette de ouders, le den en genoodigden van harte welkom en ;af hierna het woord aan de Tooneelclub Utile Dulci", welke het kluchtspel in drie bedrijven „Mijnheer Klaproos" ten too- neele bracht, een waar lachstuk, waarin de dorpsrentenier „Mijnheer Klaproos" om zijn geestige zetten ware lachsalvo's verwekte. Dit moeilijke cloch zeer geestige stuk werd door allen zeer goed vertolkt en gaf het kunnen der onderafd. van de St. sgezellen goed weer. Allen hebben kostelijk genoten. Gedurende de pauze bracht de secreta ris van den Raad van Beheer, de heer J. W. Roodenrijs, jaarverslag uit. Hierin was tevens verwerkt een overzicht van de af- geloopen 5 jaren. Spr. roemde cle eensge zindheid onder de Gezellenhet mede leven en de belangstelling der ouders nam steeds toe en als men zich de vraag stel de: heeft de Gez^llenvereeniging aan zijn doel beantwoord clan kon men dit. met een volmondig ja beantwoorden. Dit is voor een groot gedeelte te danken aan het ijverige werk van den vice-praeses. Spr. me- jnoreerde, hetgeen gedaan is voor ontwik keling en ontspanning en liet de onder afdelingen als Fanfare, Tooneel, Voetbal, ^ang, Retraite, Collectanten, Gymnastiek de revue passeeren. In het afgeloopen jaar z'ju 20 nieuwe ldeen toegetreden, zoodat de vereen, nu 99 leden telt. Met aanhaling van één der schooue Kolpingsliederen be ëindigde de secr. zijn overzicht, "waarop een dankbaar applaus volgde. "Weer kwam nu het tooneel aan de beurt met het blijspel in één bedrijf „De Gentle- man-Dief". De tusschenpauzen werden op een aangename wijze verkort door een eigen strijkje met vroolijke muziek. Zou de mogelijkheid niet bestaan clit strijkje met eenige krachten te versterken? Reeds op een zeer vergevorderd uur trokken allen huiswaarts. Ook hedenavond (Maandag) zal hetzelfde programma worden opge voerd. langeraar. St. Deus Dedit. In café „Tuinzicht" aan het Kerkpad, hield Donderdagavond de R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit afd. St. Phocas te Ter Aar, haar jaarver gadering. De voorz., de heer G. Mesman, opende de weinig bezochte bijeenkomst. Het jaarverslag van den seex*etaris herin nerde aan enkele bijzondere werkzaamhe den, in 't belang van den Bond verricht. Uit heb financieel verslag van den penning meester bleek, dab het beheer in goede handen was. Daarna was de beurt aan den spreker van clen avond, den propagandist van het Hoofdbestuur, den heer Salinen, die als onderwerp had gekozen: „Propa ganda in eigen kring". Voor zijn uiteenzet ting oogstte spr een dankbaar applaus. Bij de verkiezing van een voorz., wegens pe riodieke aftreding werd de heer G. Mesman bij acclamatie herkozen. "Wegens bedanken van cle seci\ werd in diens plaats gekozen de heer G. Otto Hz. Als leden der contro le werden gekozen de heeren M. Borst en G. Otto. Door het bestuur werden plannen gemaakt nog dit voorjaar een ijverige pro paganda aan den dag te leggen, voorname lijk in het aanwerven van leden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Bij beschikking van den Minister van Financiën is dc ontvanger der registratie en domeinen T. W. F. Pas- stoors verplaatst van het kantoor der re gistratie en domeinen te Alphen a. d. Rijn naar het kantoor der registratie no. 2 en domeinen te Maastricht. NIEUWVEEN. Personalia. Aan mr. J. C. von Briel Sasse alhier, kantonrechter te Schiedam, is als zoodanig op aanvraag eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de bewe zen diensten. Z0ETERW0UDE. De 50 onsfgebouwde huizen. Door een combinatie, bestaande uit cle heeren H. O. Hassenbroek, Th. v. der Hoorn, bei den te Rotterdam en J. P. de Bruin te Zoe- terwoude, zijn de 50 onafgebouwde woon huizen staande langs den Vrouwenweg ge kocht van de heeren curatoren in het fail lissement van de N.Y. Veenclammer Hypo theekbank. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze huizen met bekwamen spoed in orde te maken. Tevens zullen en kele perceelen worden ingericht voor win kelhuis. Het kan werkelijk een gemeente belang genoemd worden. Inhoudsmaat van flesschen. Eenigen tijd geleden kocht ik zoo schrijft de redactrice van de Vrouwenru briek der „Wereldpost" in een prima lcruinierszaak een flesch limonadesiroop. De flesch leek mij wat klein, weshalve ik clen winkelier .daarop opmerkzaam maakte. „Neen", zei deze „die flesch is niet zoo klein, die moet circa 800 c.M.3 inhouden, want ik heb van clen leverancier van deze limonadesiroop altijd flesschen van circa 800 c.M.3 betrokken". Toen nu dezer dagen cle flesch leeg was, heb ik ze door den winkelier eerst leeg en daai-na gevuld laten wegen, waarbij tot diens groote verbazing de inhoud slechts 670 c.M.3 bleek te zijnDus ruim 16 pet. minder dan de winkelier zelf meen de te hebben verkocht!! Ik had trouwens in de laatste tijden den inhoud van talrijke flesschen laten op nemen waarbij gebleken was, dat de in houdsmaat der halve flesschen limonade siroop, in hoofdzaak schommelde tusschen 280120 c.M.3, met bovendien nog enkele afwijkingen naar beneden, tot 230, 190 en zelfs 160 c.M3. en naar boven tot 500 en 510 c.M3. De inhoud der heele flesschen limo nadesiroop schommelde tusschen 6801020 c.M.3. Bij de fleschjes bessensap liep de inhoud uiteen van 320420 c.M.3. en bij de limonade gazeuse van 200—340 c.M.3. De heele flesschen azijn bevatten van 680 1010 c.M.3. Het is dus op dit gebied een geweldige chaos en daarvan wordt op ruime schaal misbruik gemaakt tot schade van den con sument en de reëele fabrikanten eti han delaren, die aan dergelijke practijken niet willen mededoen. Het euvel is van intex-- nationalcn aard, maar in het buitenland heeft men cr veelal reeds voor vele jaren een wettelijk stokje voor gestoken. Bij ons gaat het langs wettelijken weg in den re gel niet zoo vlug. Dat cle reëele handel er wel degelijk ook zelf belang bij heeft, blijkt overduidelijk ook uit het feit, dat de Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaars zelf de hand aan den ploeg heeft geslagen, en met verschillende fabrikanten van fles schen contracten heeft afgesloten voor de vervaardiging van maathoudende fles schen van 1, 3/4 en 3/8 liter, welke van het merk der vereeniging zijn voorzien. Er zijn reeds bijna een millioen van deze fles schen aangemaakt, welke in de eerste plaats gebruikt worden door de wijnhan delaars, die lid zijn der vereeniging, maar welko ook voor andere doeleinden ver krijgbaar zijn. Wie dus zulke flesschen ontvangt met het merg der vereeniging kan er van overtuigd zijn, dat ze maat houdend zijn. De vrouw die haar gebit niet betaalde. 't Kan soms raar gaan in de wereld. Er zijn vele vreemde menschen die vreemde dingen doen; in 't ééne opzicht zeer snug ger zijn en in het andere zich laten over- troveen door iemand die even uitgeslapen is als zij. Als voorbeeld 'fc volgende leuke, dat historisch is. Er was een vrouw, die er een liefhebbe rij in had overal inkoopen te doen zonder contant te betalen en daarna de verkoo- pers naa rhun centen te laten fluiten. Dit komt echter dagelijks voor. Maar wat niet altijd voorkomt is dit: Diezelfde vrouw had slechte tanden en lic-t zich een gebit maken. De tandarts stuurde de rekening, doch van betalen kwam niets, de patiënte ver gat Jt eenvoudig. Totdat op 'n goeien dag het mensch last van 'r gebit kreeg en dies o sancta simplieitusnaar clenzelfden tandarts ging; die haar „behandeld" had. Deze ontving cle zich blijkbaar van geen kwaad bewust zijnde vrouw met de bekende voorkomendheid. Hij liet haar plaats nemen op den „ope ratie-stoel", dacht aan het geld, dat hij nog moest hebben en niet kreeg, nam zon der een woord te zeggen het onbetaalde gebit uit den mond der „schuldenaarster" en bergde het op in zijn kast. Tableau De vrouw ging heen zonder tanden. Zij eet nu slechts brood, dat gesopt is in melk (D. v. N. B.) Hevige storm in Moravië. Trein door neerstortende rotsblokken getroffen. OLMüTZ, 19 Febr. (V.D.) Gisteren woed de in geheel Zuicl-Moravië een hevige storm. In eenige gemeenten werd groote schade aangericht door het wegslaan van daken on het ontwortelen van boomen. Ten gevolge van den storm stortte een rotsblok op de locomotief van een trein uit Jagerndorf. De locomotief yiel om en drie wagons van den trein ontspoorden. Zes personen werden gewond. Daar later nog meer rotsblokken zijn neergestort, zal het waarschijnlijk drie da gen duren, voordat het treinverkeer zal kunnen worden hervat. carnaval te den bosch. Ernstige vechtpartijen. In den loop van gisteravond is het te 's Hertogenbosch vrij rumoerig toegegaan. In een café aan de Orthenstraat kwam het tot een vechtpartij, waarbij de 18-ja^ rige Couwenberg uit Klein-Dcuteren een zeer lange snijwonde van op zijn voorhoofd tot in den nek kreeg. Hij werd ter verpleging door de politie naar het gasthuis vervoerd. De dader is een zekere van E. uit Schijndel, 22 jaar oud. Hij is gearresteerd. In de Lange Tolbrugstraat werd om half twaalf voor een ernstige vechtpartij de assistentie van de politie ingeroepen. Een zekere van Meurs uit Rosmalen en zekere van Goch uit Empel werden ernstig gewond opgenomen; ook zij hrdden snij- wonden bekomen. Vooral van Meurs is erg toegetakeld, hij heeft veel bloed verloren. De daders zijn voorloopig onbekend. In de St. Jorisstr&a.' stootten surveillee- rer.de agenten op een vechtpartij. Toen zij wilden ingrijpen werd een der agenten een steek toegebracht. De daders heeft men nog niet kunnen achterhalen. De berooving van den banklooper te Amsterdam. Behalve de twee aangehouden mannen, die debet zijn aan de beroovnig van den banklooper te Amstei-dam (zie 2de blad), bevinden zich thans in arrest de zuster zuster van Veldhuyzen, die mede geweest is naar Utrecht en Den Haag, alsmede nog twee andere jonge vrouwen, die met beide mannen uit zijn geweest. Deze vrouwen ontkennen niet, dat er zeer veel geld uitgegeven is, maar dat het geld afkomstig zou zijn van diefstal, we ten zij niet. De beide verdachten, die aan een lang verhoor zijn onderworpen, ontkennen iets met de berooving van den banklooper te maken te hebben. De verklaringen hoe zij aan zooveel geld zijn gekomen, zijn zeer tegenstrijdig. Nu eens wordt beweerd, dat het geld afkomstig is van den vader van een der verdachten, dan zeggen zij, dat zij het van een zuster hebben gekre gen. Zij ontkennen echter niet samen te zijn uitgeweest. Uit de verschillende verklaringen van, de mannen en vrouwen, die in arrest ten, mag worden opgemaakt, dat ondanks groote verteringen nog een belangrijk be drag over moet zijn. Waar dat geborgen is, blijft voorloopig nog een geheim voor de politie. Reeds eerder waren heide mannen in aanraking geweest met de justitie. Hoog water. Uit Tiel wordt gemeld: Tengevolge van de voortgezette was van de Waal, waardoor de toegangsweg tot het Wamelsche Veer blank staat, is aan het Veer alleen het verkeer voor passagiers mogelijk. Het water staat langs heel de Waal van dijk tot dijk. Het StegTitzer moordproces. BERLIJN, 20 Febr. (V.D.) In het Sto- glitzcr-moordproces eischte het O. M. tegen den H.B.S.-er Paul Krantz wegens dood slag in vereeniging 1 jaar gevangenisstraf en wegens inbreuk op de wapenwet 1 maand gevangenisstraf. De beide straffen zullen gezamenlijk teruggebracht worden tot 1 jaar en 1 week gevangenisstraf, I Een communistische samenzwering ontdekt PARIJS, .19 Febr. (V.D.) Naar uit Lis sabon gemeld wordt beeft de Portugeesche politie te Barrereii'a aan de Tago een be langrijke communistische samenzwering ontdekt. Een groot wapenmagazijn werd in beslag genomen. Ongeveer twintig perso nen werden gearresteerd. Er zouden nog meer arrestaties te verwachten zijn. Vliegongeluk. BERLIJN, 19 Febr. (VD.) Bij een vlicgdemonstratie te Macon (Georgia) wer den de draagvlakken van een vliegtuig op een hoogte van 7000 voet door een te vroeg ontplofte bom beschadigd. Den piloot werd het hoofd afgeslagen; het neerstor tende vliegtuig doodde in een straat in de zakenwijk 1 persoon, terwijl 20 personen werden gewond. Kanaaldijk bij Liverpool doorgebroken. Bij het aanbrengen van een duiker in 't kanaal van Liverpool naar Leeds is Zater dagmiddag in een dorp 12 K.M. ten Noor den van Liverpool de kanaaldijk doorge- gebrolcen. Een groote uitgestrektheid land is overstroomd, terwijl groote schade is berokkend aan huizen, huisraad en aan bouwland. BIOSCOPEN. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Afgekeurd. City: Afgekeurd. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 20 Febr. Vee Aanvoer 456 vette runderen, 215 vette kalveren, 488 schapen, 1004 varkens. Koeien I9 kw. 0.47 1/20.50; 2e kw. 0.410.443e kw. 0.27 1/2—0.32 1/2. Ossert le kw. ƒ0.46—0.49; 2e kw. ƒ0.40—0.42, 3e kw. ƒ038. Kalveren 0.871/20.90, 2e kw. 0.72 1/2—0.77 1/2, 3e kw. 0.60—0.65. Scha pen 2834. Lammeren 2034. Varken» le kw. ƒ0.33 1/2, 2e kw. 0.32, 3e kw. ƒ0.31 Stieren le kw. 0.420.44, 2e kw. ƒ0.40, 3e kw. ƒ0.36. ij Koeien en ossen gewone handel, prijzeil iets vaster. Vette kalveren redelijke handel prijzen niet veel veranderd. Schapen eii lammeren slepende handel, prijshoudend. Varkens tamelijke handel, oude prijzen, tieren tamelijke handel. A'DAM. 20 Febr. Vee. Aangevoerd 500 vette koeien, le kw. 1.001.10, 2e kw. 0.S6—0.98, 3e kw. 0.74—0.84. 112 melk en kalfkoeien 300425, 75 vette kalveren 2e kw. 0.88—0.95, 3e kw. ƒ0.78—0.80. 20S nuchtere kalveren 1015, 54 schapen 2S 22, 755 varkens Holl. le kw. ƒ0.740.75, 2e kw. 0.720.74. Overzeesche en Gelder- sche 0.71—0.75, Vette varkeus ƒ0.72—0.71 104 paarden 100250. ten laste der te ALTENA (Westfalen.) Gesloten met goedkeuring van Z.D.H. Mgr. Dr. CASPAR KLEINf Bisschop van Paderborn y' en de Pruissische Regeering. Ondergeteckende bericht, dat zij inschrijvingen aanneemt op bovengenoemde leening 913 tot den koers van 99 pCt. De stukken zijn vc krijgbaar vanaf 31 Febiiiari in coupures van f 1000.en f 5C ,*met bi berekening wan rente vanaf 1 Februari. Coupons 1 Februari en l! AuguS is bdtaalbaal te Amsterdam en te Rotterdam, zo der aftrek in eenige tegenwoordige of toekomstige Duitsche Belasting. De leening wordt loor de Paro ïio opgenomen teneinde tot consolideering over cb gaan dor blanco-credieten haar door de Landesbank der Provinz Westfalen voor do uitbreiding van het haar toebehoorende Ziekenhuis verstrekt. De inkomsten uit dit Ziekenhuis, zoowel als opbrengst der kerkelijke belastingen zijn ruimschoots voldoendo om in den dienst dezer leening te voorzien. Bovendien vestigt de Parochie op eenige harer gebouwen en grondbezit een eerste hypotheek, waardoor deze leening meerdere malen gedekt is. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar hot prospectus, dat evenals inschrijvingsbiljetten op aanvraag wordt toegezonden. voor elke huis vrouw en nut tig in ieder huis ...deEJectrolux Te Leiden: noogewoerd 65, Telefoon 1873 3*|

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3