BUITENLAND. Buitenl. Berichten. BINNENLAND. 19e Jaargang. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1928 No. b8öü De ABONNEMENTSPRIJS bedroeg: bl| «oorultbetrllng Voor Leiden 19 cent pei week I2.S0 pel kwartaal Bij onze Agentep 20 cenl pei week 12.60 pei kwartaal Franco per post l2.95 p,, kwilrtMi. Bet Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné's rer- krijgbaar tegen betaling van 5C cu per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummert: 5 et,, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone odvorlentlén 3P cent per f Q f Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel n dubbele var het tarief berekend. S Kleine edvertenhën, van ten hoogste 80 woorden, wttrSa betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en rep huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Charitatieve vereenigingen. Elders in dit nummer geven wij een kort artikel over Frederic Ozanam. Ozanam is de stichter der St.-Vincen- tiusvereenigingen. 't Wil ons nu en dan voorkomen, dat on ze charitatieve vereenigingen meer ge waardeerd worden in kringen buiten ons, dan door „onze eigen menschen". En toch, in de charitatieve vereenigin gen kan het best en mooist tot uiting komen dat wat ten slotte de waarde aan het leven schenkt, die groote deugd: de bovennatuurlijke liefde. De liefde kan in deze organisaties haar heerlijkste manifestaties vinden. Zij kan zich daarin ontplooien in den rijksten in houd van opoffering en zelfverlooche ning. Ongetwijfeld, ook moet de liefde het diepste fundament zijn van alle andere Christelijke organisaties, zooals zij de we zenlijke basis moet vormen van héél ons Christelijk leven. Maar het terrein, waar op zij zich het breedst kan uitleven, is dat der charitatieve organisaties. Zeker, aan deze organisaties kleven ook fouten. En 't is goed en noodzakelijk, dat de leiders en leden daarvan in de schitte ring van het onbesmette objectieve doel niet verblind worden voor de tekortkomin gen en gebreken in de subjectieve stre vingen, om dit doel te bereiken. Zoo moeten deze vereenigingen zich weten aan te pasen aan de nooden van den eigen tijd. Zoo moeten zij zich weten eigen te maken de middelen van den eigen tijd. In het algemeen geno men: zij moeten niet blijven voortleven in een tijdperk, dat achter ons ligt. Zoo moeten hunne leden in persoonlijk leven niet de liefde uitsluiten, welke doel is van hun organisatie als zij dit doen geven zij grooter ergernis dan degenen, die geen lid van zulk een organisatie zijn. Maar, zooals men om de ontegenzeg gelijk bestaande gebreken in onze Ka tholieke sociale en politieke organisaties niet deze organisaties als zoodanig mag veroordeelen of practische en opbouwende medewerking mag onthouden zoo mag men dat ook niet doen ten opzichte van de charitatieve organisaties. Wij meenen, geen absoluut overbodig werk te doen, als wij wijzen op den plicht van daadwerkelijke sympathie voor onze eharitatiove vereenigingen. En onder deze neemt de vereeniging van Frederic Ozanam, de St. Vencentiusver teniging, ongetwijfeld een eereplaats in. VOLKERENBOND. Ontwapeningscommissie bijeengeroepen. Tegen 15 Maart a.s. te Genève. De voorzitter der voorbereidende ont wapeningscommissie, jhr. Loudon, heeft thans de commissie tegen 15 Maart te Ge nève bijeengeroepen. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Stand der werkzaamheden van de commissie voor arbitrage en veiligheid; 2. Onderzoek der door de Sovjetdelega tie op 30 November j.l. ingediende voor stellen; 3. Stand der werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscommissie. Op deze bijeenkomst zal de voorberei dende ontwapeningscommissie haar defi nitief standpunt ten opzichte van het ont wapeningsprogram, van het resultaat der beraadslagingen van het veiligheidscomité en ten aanzien van het bijeenroepen der Internationale Ontwapeningsconferentie moeten bepalen. De bijeenkomst der voorbereidende ont wapeningscommissie zal waarschijnlijk ver scheidene weken duren. Alhoewel een des betreffende mededeeling van de Sovjets door het secretariaat-generaal van den Volkenbond tot dusverre nog niet is ont vangen, neemt men aan, dat de Russen ook 4an deze zitting zullen deelnemen. DUITSCHLAND. DE REGEERINGSCRISIS. Eind Maart nieuwe verkiezingen. Vandaag beslissing. In verband met de parlementaire crisis worden heden te Berlijn opnieuw langdu rige onderhandelingen, fractievergaderin gen enz. verwacht. Mochten deze onder handelingen, die voornamelijk op de de finitieve vaststelling van het noodprogram van den huidigen Rijksdag betrekking heb ben, mislukken, dan overweegt men de hie uwe verkiezingen in elk geval reeds op 25 Maart te doen plaats vinden. De communistische fractie heeft giste ren in den Rijksdag reeds het voorstel tot onmiddellijke ontbinding van het Huis in gediend. Aangezien de Beiersche volkspar tij zich echter tegen een directe behande ling van dit voorstel verzette, kon het krachtens het reglement van orde niet op de agenda van gisteren worden geplaatst. In geval van verwerping van hun voorstel zullen de communisten een motie van wantrouwen tegen de rijksregeering indie nen. De voorzitter der Rijksdagfractie van de economische part ij, Drew es, is gisteren door den vice-kanselier Hergt ontvangen. Hij verklaarde, dat zijn fractie principieel bereid is mede te werken Si an de snelle afhandeling in den Rijksdag van urgente kwesties. Haar definitieve beslissing moet zij zich echter tot Vrijdag voorbehouden. De Rijksdagfracties der Duit-sch-natio- nalen, Duitsche Volkspartij en Economv sche vereeniging hebben gisteren vóór de Rijksdagzitting korte bijeenkomsten ge houden, waarin nog geen besluiten werden genomen. Een politfecommissaris gearresteerd. in Bad Neuenahr werd door de Fransche politie een Duitsch commissaris van poli tie Steinebach gearresteerd en naar het huis van bewaring in Mainz overgebracht, dat onder de bezettingsoverheid staat. Volgens de „Voss. Ztg. is de reden van deze arrestatie de volgende: Steinebach zou in het proces wegens landverraad tegen den Franschman Cre- mer een valsche verklaring hebben afge legd. ENGELAND. Het parlement huldigt Asquith. Eerbetoon van part ij leider s. De leiders van alle partijen van de beide Huizen van het Britsche parlement hebben gisteren hulde gebracht aan den overleden staatsman lord Oxford. In het Lagerhuis heeft de premier Bald win verklaard, dat de overledene voorna melijk een man van liet Lagerhuis was en wel een van de grootste parlementariërs van de afgeloopen eeuw is geweest. />>ju redevoeringen waren vol stijl, zonder een overdreven woord. Zijn argumenten waren weldoordacht en logisch en zijn redevoerin gen vormden een samenhangend geheel. Do premier is van meening, dat weinig leiders minder fouten hebben gemaakt bij de be oordeeling van de geestesgesteldheid der partijen of van het Lagerhuis dan As quith. Zijn persoonlijke integriteit was onaan vechtbaar en nimmer faalde zijn loyaliteit tegenover diegenen, die hem dienden, of die hij diende. De Labour-leider Ramsay MacDonald sloot zich bij de hulde van den spreker aan Lord Oxford heeft als partijleider nooit van wapens gebruik gemaakt, die niet eer lijk waren of een beroep gedaan op lajje instincten. Hij was een waar gentleman en een man van de wereld, die het mensch- dom met' humor, verdraagzaamheid en stoïcisme bekeek. I.lovd George zeide, dat hoewel lord Ox ford gedurende de afgeloopen drie jaar lid van het Hoogerliuis is geweest, hij steeds herdacht zal worden als minister Asquith. Zijn redevoeringen wekten niet den indruk dat hij met hartstocht een zaak bepleitte, maar dio van een rechter, die de feiten op somt en een oordeel uitspreekt. Spr. be sloot met de woorden: Hij stierf aan de oevers van de Theems. Zijn geest was ver want aan de rivier, steeds rustig, kalm voortstroomende, nooit, zelfs niet onder de vreeselijkste omstandigheden, onstui mig. Hij zal in de geschiedenis een voor name plaats innemen. In het Hoogerhuis voerden de conserva tieve leider lord Salisbury, de Labour-lei der lord Haldane en de liberaal lord Gre.v het wnnrd. Deze laatste, die in het minis- terie-Asquith bij het uitbreken van den oorlog minister van Buitenlandsche Zaken is geweest, zeide, dat indien Engeland met bijna algemeene instemming deel heeft genomen aan den oorlog, dit te danken is aan de kwaliteiten van den overleden lei der. Na afloop der redevoeringen werden de zittingen van beide Huizen als bewijs van hulde verdaagd. Het stoffelijk overschot van lord Oxford zal Maandag te Sutten Courtney in het graafschap Berkshire ter aarde worden be steld. ROEMENIË. Woeste tooneelen in de Kamer. De perstribune vernield. In de Dinsdag gehouden zitting der Roe- meensche Kamer zijn in verband met de jongste tumulten verscheidene oppositie leden uitgesloten. Dit gaf gisteren opnieuw tot woeste tooneelen aanleiding, waarbij de sprekers-tribune kort en klein werd ge slagen en de stembussen werden vernield. Do voorzitter der Ttoemeensche nationale boerenpartij,, Maniu, verklaarde, dat de oppositie gedurende 30 dagen niet aan de zittingen zal deelnemen. ONGELUKKEN. Schipbreuk. Vermoede. 1 ij k acht opvarenden verdronken. Gisternacht is een Engelsch visschers- vaartuig op den Atlantischen Oceaan ver gaan. Van de bemanning van 12 koppen werden er 4 gered. Gevreesd wordt, dat de overigen verdronken zijn. Twee gebouwen te New York ingestort. Minstens tien arbeiders omgekomen. Ten gevolge van graafwerk te New York zijn twee gebouwen ingestort, waarbij een aantal arbeiders onder de puinhoopen werd bedolven. Men schat hun aantal op twaalf d twintig. Naar gemeld wordt, zijn minstens tien arbeiders om het leven ge komen. Pokken aan boord van een schip. Reeds acht slachtoffers Volgens een bericht uit Honoloeloe heb ben zich aan boo:,' van het s.s. Cleve land tal -an gevallij VM.rgedaan van pok ken en longontsteking. Er zijn reeds acht personen overleden, terwijl er nog velen ziek zijn. De patiënten zijn meest tusschen- dekpassagiers. De „Cleveland" is gisteren te Honoloeloe aangekomen. Motorboot aangevaren en gezonken. In de Dordsche Kil is de motorboot van schipper Cornelisse, uit Bergen op Zoom, aangevaren en gezonken. Man, vrouw en zes kinderen zijn gered. Het vaartuig is gelicht en naar een werf gesleept. Tragisch. In Spandau wierp Woensdag de 15-jarige scholierster Eberhardt zich uit de tweede verdieping op de binnenplaats van het ly ceum, waar zij met zware verwondingen bleef liggen. Het meisje vreesde, met Pa- schen niet verhoogd te worden. Aardverschuiving bij een Parijsch kerkhof. In verband met den hoogen stand van de Seine worden maatregelen genomen om overstroomingen te voorkomen. Een ernstige aardverschuiving heeft gister een aantal graven op het Parijsch kerkhof Pantin bedolven. Tien duizend kubieke meter zand zijn van een naburi- gen heuvel op het kerkhof gestort. Groote overstroorringen in Nieuw Zuid-Wales. Brug ingestort als gevolg van de hevige regens. In het Noorden en Zuidwesten van Nieuw Zuid Wales zijn uitgestrekte lan derijen overstroomd. Een groot aantal stuks vee is verdronken. Ontzaglijke re gens, die soms een inch per uur bereikten, hadden tot gevolg, dat bij Junee een brug is ingestort, juist nadat een zware goede rentrein de brug was gepasseerd. De stad Ganmain is eveneens overstroomd. Overstroorring in het gebied van het Bregenzer woud. Uit Vorarlberg komen berichten over ernstig hoogwater. In het dal van den Rijn is de plaats Meininger- overstroomd. De straatwegen staan onder water. In het bijzonder is de hoogwaterstand ernstig in het gebied van het Bregenzer Woud, waar de dorpen zijn afgesneden van de buitenwereld daar de rails van den Bregenzer spoorweg onder water liggen en de toegang gevende straat wegen door aardverschuivingen versperd zijn. De Bregenzer Aache voert groote mas sa's hout mee, die zich samenpakken bij de bruggen. De waterstand is veel hooger dan in den laatsten herfst. Op verschil lende plaatsen mnest de brandweer voor den veiligheidsdienst gealarmeerd wor den. Engelsch bankdirecteur vermoord. De dader met 400 p o» n d ontvlucht Te Ferryhill, een mijnwerkersdorp in het Engelsch graafschap Durham, is een sen sationeels misdaad begaan. De directeur van het filiaal van Lloyd's Bank daar ter plaatse werd doodgestoken door een man, die vervolgens de vlucht nam in een auto van verouderd model, na een bedrag van 400 pd. st. uit de bank te hebben geroofd. Van den dader weet men slechts, dat hij groot van postuur was. Geheel gezin vermoord. Om zeven zloty. Naar uit Bielitz gemeld wordt, hebben in den afgeloopen nacht in het plaatsje Saybusch (irolen) een slotenmaker en zijn beide zoons het geheele gezin Sajecki, be staande uit vader, moeder, zoon en doch ter, vermoord. Daarna doorzochten zij do woning, cm te zien of zij geld konden buit maken. Hun buit bedroeg echter slechts zeven zloty. De politie stelde een onder zoek in met behulp van speurhonden. Als resulta-.t van dit onderzoek werden de da ders gearresteerd. Rijstpannekoeken rret rattengif. Noodlottige vergissing o p Duitsch schip. Een noodlottige, naar haar oorzaken nog niet geheel opgehelderde vergissing heeft tot een massavergiftiging onder de officieren van het Duitsche schip „De- rindje'' der Levantinie geleid. Te Smyrna werden plotseling alle leden van den état-major, van kapitein tot ste ward zwaar ziek, allen vertoonden zware vergiftigingsverschijnselen. Door de moei lijkheid om aan wal to komen, was iedere hulp voor den kapitein reeds te laat; hij stierf onder hevige pijnen. Later werden verscheidene zieken naar het hospitaal gebracht. Zij herstellen thans zeer lang zaam. Voor zoover bekend, is voor de toebe reiding van rijstpannekoeken aan boord gebruik gemaakt van een als „Weensch bakpoeder" aangeduide substantie, die 96 procent kiezel fluorzure natrium bevatte, een tegen ratten gebruikt, uitermate fel- werkend vergif, dat door een Hamburg- 8che firma san alle schepen der Levantlini op reis wordt meegegeven. Het schijnt, dat men het rattenbestrijdingsmiddol aan boord heeft toebereid met het echte „Weensche bakpoeder"! Bijna eiken dag een moord.... De Pruisische minister van binnenland- sche zaken heeft in den landdag een statis tiek van in het jaar 1927 in Pruisen begane zware misdaden bekend gemaakt. Volgens deze statistiek bedraagt het aantal der moorden in Pruisen 323, van pogingen tol moord 193, van doodslag 176, van poging tot doodslag 75, van roofovervallen 1393. MHet grootste aantal moorden is in het regeeringsdistrict DüsseMorf geoleegd, n.l. 48, dan volgt Berlijn met 40. Vele moorde naars hebben zich na het plegen der mis daad gezelfmoord. Interessant is eveneens een crimineel overzicht uit de jaren 1924— 26, betreffende zware misdaden voorgevallen in steden met meer dan 50.000 inwoners. Boof en diefstal zijn na den inflatietijd meer en meer ver minderd. De vermeerdering van brandstich tingen begint juist op het tijdstip, dat de brandverzekering met het stabiliseeren van het geld weer practische beteekenis gekre gen he eft. De mededeelingen der crimineele politie toonen duidelijk aan, dat in veel grooteren omvang dan men tot dusver aannam, bezit ter en brandstichter dezelfde persoon zijn, Zeer groot was in genoemde jaren het aan tal misdaden tegen de zedelijhkeid. Het aantal moorden steeg van 491 op 538. In den val. Te Passau in Beieren is een afperser op eigenaardige manier in den val geloopen. Hij had aan een vermogend ingezetene een dreigbrief geschreven met den eisch 's avonds op een bepaalde plaats aan den spoorweg een pakje met 5000 Mark uit den trein te gooien. In overleg met de politie deed de bedreigde dit ook, maar het pakje was in aniline-verf gedrenkt, zoodat do af perser blauwe vingers kreeg, die ondanks wa8schen en poetsen blauw bleven. Toen de politie hem arresteerde, viel hij ook al gauw door de mand. Rooveroverval bij een juwelier. Woensdagavond half 10 werd eij roof overval gepleegd op een juwelierszaak in de Stralauerstrasse te Berlijn. De étalage was nog verlicht, toen plotse ling een groote winkelruit stuk vloog. Eer de juwelier kon toeijlen, hadden de roovers de kostbaarste briljanten gegrepen en wa ren verdwenen. De juwelier was niet verezkerd. Grootscheepsche huwelijksadvertentie. Het Belgische ministerie kan koloniën vestigt er in advertenties de aandacht op, dat er in den Congo, 20.000 kolonisten zijn, die vooral te Leopoldville wonen die gaarne met Belgische meisjes willen trouwen, daar de kolonisten een huwelijk met negerinnen schadelijk voor het blanke geslacht en in strijd met het staatsbelang achten, aan den anderen kant echter aan de verveling Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De ontwapenings-CommissIe tegen 15 Maart te Genève bijeengeroepen. Vandaag valt de beslissing omtrent spoe dige Rijksdagontbinding. Asquith in het Engelsche parlement ge huldigd. Op de kust van Jutland is een onbekend schip met man en muis vergaan. (Tele grammen). BINNENLAND. De samenvoeging van Oorlog en Mari ne in de Eerste Kamer (1ste blad). Het beleid van den Gouverneur van Curasao in de Tweede Kamer (le blad). Onderhandeünnen in de bouwbedrijven, de textiel-nijverheid en de sigaren-industrie (3e blad). De Engelsche vrachtboot ,.Shonga" bij IJrruiden gestrand en door midden gebro ken. (Laatste berichten). Verscheidene berichten omtrent den storm. (Gem. Berichten, 3e blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o. m. nog eenige kiekjes van: de bloemententoonstelling te Leiden de nieuwe katholieke school te Leiden de Olympiade te St. Moritz. van het vrijgezellenleven in den Congo wil len ontkomen. Door zijn honden gered. Een wegwerker bij den Milwaukee Rail road, die op een controle-wandeling langs de lijn door een flauwte bevangen op het spoor neerviel, dankt aan zijn boide hon den zijn leven. Toen de trein naderde, lie pen de honden hevig blaffend de machine tegemoet en gingen zóó tekeer, dat de ma chinist onheil bevroedde en den trein tot stilstand bracht, rog vóórdat hij het lichaam van de.- bewustelooze had be reikt. De wegwerker werd naar het naastbij- zijnde ziekenhuis overgebracht, waar hij na korten tijd bijkwam. Ontzettend onweer te Pretoria. Naar „Die Burger" meldt, heeft een on- zettend onweer Pretoria geteisterd. De fetraten leken op woeste stroomen en de menschen moesten tot over hun enkels door het water plassen. De geheele tele foondienst werd gestoord. Treinen kon den niet verder en auto's werden door het stroomend water meegesleurd. Een dame, die haar auto bestuurde, heeft hierbij het leven verloren, terwijl ook twee kaffers verdronken zijn. Do pleinen werden herschapen in bruisende zeeën, terwijl ver schillende bruggen zijn weggespoeld. EERSTE KAMER. Samenvoeging Oorlog en Marine; Minister Larr.booy aan 't woord. De twee Chr. Hist., de heeren Verkou teren en Van Wassenaer van Catwijck hebben zich, zooals men al te voren wist, tegenstanders van het ontwerp verklaard. Beiden waren bang, dat bij de samenvoe ging Marine het loodje zou leggen. Dc heer van Embden (V. D.). had echter deze vrees heelemaal niet. Een overtuigend pleidooi vóór hielden de Katholieke senatoren Janssen en van Lanschot. Zij verwachten van de samen voeging versobering en meer efficiency. Na hen kwamen weer twee tegenstan ders aan het woord de heeren Briët (A.R.) en van Wassenaer van Catwijck (Chr.- Hist.) Prof. Steger (R.-K.) is weifelend; hij wil nog den minister van Koloniën en die van Buitenlandsche Zaken hooren. Minister Lambooy is aan zijn 'repliek begonnen: frisch en ferm. Z. i. is er dikwijls op niet faire wijze met 's lands veilgheid geschermd alsof deze bij de fusie bedreigd zou worden. In marinekringen heeft men de zaak niet met de noodige objectiviteit behandeld en haar door allerlei bijzaken vertroebeld. De strijd tegen het ontwerp is veel meer met gevoelsargumenten en verdachtmaking ge voerd dan met steekhoudende argumen ten. Zeer stellig betwistte de minister, dat de Indische defensie onder de samenvoe ging zou lijden. Aan het slot van zijn rede heeft hij een bestrijding aangekondigd van de critiek, door den vroegeren Indischen vlootvoogd, den heer Gooszen, op zijn beleid uitge oefend.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1