BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Uit de Omgeving. 19e Jaargang. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1928 No. 5798 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling poor Leiden 18 cent pei week 12.50 pei kwartaal. pij onze Agenten 20 cent per ireek f2.60 per kwartaal, Franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad ta rooi de Abonné's 'ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ck per kwartaal, bij voor- hitbet&ling. Afzonderlijke nummers 5 ct-., met Geïllustreerd Eondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone advertentlên 3P cent per regei Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend, 3 Kleine edvertentiên, van ten hoogste 30 wcorden; waarifl betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit TWEE DUITSCHLAND. De crisis in de coalitie. De toestand nog niet opgehelderd. De interfractioneele commissie uit den rijksdag, welke gistermorgen niet de groo te algeraeene politieke vraagstukken, doch alleen de schoolwet behandelde, kon haar besprekingen nog niet beëindigen en zou heden weer bijeenkomen, j Des namiddags te vier uur werd een ministerraad gehouden en ook de fracties zullen nogmaals afzonderlijk beraadslagen. ,t Over een uitsluitsel valt nog niets mede te deelen, daar bijzonderheden voortdu rend streng vertrouwelijk behandeld wor den. De vooruitzichten betreffende het tot stand komen van de wet, zijn ook gisteren nog zeer twijfelachtig gebleven. De toe stand is nog niet opgehelderd, doch is in pik geval zeer ernstig. Bemiddeling in het Metaalconflict. Besluit vanmini.ster Brauns, De rijksminister van Arbeid heeft beslo ten, met het oog op de dreigende uitbrei ding van het conflict in de Midden-Duit- sche metaalindustrie door een algemeene pitsluiting in de Duitsche metaalindustrie, van regeeringswege nieuwe arbitrage-on derhandelingen te doen openen. Vrijdag 17 dezer zullen op het departement van Ai beid onderhandelingen plaats hebben. De toestand in het Saargebied. Massa-ontslag van m ij n- werkers. Naar nit Saarbrücken wordt gemeld, hebben de Fransche mijndirecties reeds een aanvang gemaakt met de aangekondigde massa-ontslagen van mijnwerkers, j In de mijn „Velsen" is een aantal arbei ders tot nader order ontslagen, nadat hun eenige vergoeding was uitgekeerd, terwijl in de mijn „Hostenbach" de mijnwerkers van 54 tot 62 jaar eveneens opgezegd 'wer den. Men spreekt zelfs.van stillegging van het bedrijf in deze laatste mijn. ENGELAND. Asquith overleden. Lord Oxford and Asquith is hedenmor gen te 6.50 uur overleden. De thans overleden liberale oud-premier werd geboren op den 12en September 1852 te Morley en vestigde zich in 1876 als ad vocaat te Londen. In 1886 werd hij gekozen tot lid van het Lagerhuis, waar hij zich dansloot bij de liberale partij en door zijn schitterend redenaarstalent uitblonk. In het in 1888 begonnen proces tegen de lei ders van de Iersche homê-rule-partij trad Asquith op als verdediger van Parnedl. Hierbij, zoowel als bij de kiesrecht-bewe ging van 1892 onderscheidde hij zich in die mate, dat Gladstone hem, die tot nu toe nooit een staatsambt had bekleed, in 1892 de portefeuille van Binnenlandsche Zaken toevertrouwde, nadat op zijn voorstel den Ï2en Augustus de motie van wantrouwen tegen de conservatieve regeering door het Lagerhuis was aangenomen. Na den val van het ministerie-Ros'eberry, in Juni 1895, nam Asquith zijn practijk als advocaat weer op, hoewel hij in het parlement een van de voornaamste leiders van de. libe rale oppositie bleef. Toen in Januari 1906 de liberalen bij de verkiezingen de over winning behaalden en Campbell-Banner- mann hoofd werd van het ministerie, nam ook daarin Asquith plaats, en nadat eerst genoemde wegens ongesteldheid in April 1908 was afgetreden, nam Asquith zijn plaats in. Hij wist een ouderdomspen sioen, zonder bijdrage van arbeider en werkgever tot stand te brengen en den tegenstand van het Hoogerhuis tegen de mocratische wetten te breken. Met behulp van de arbeiderspartij wilden toen reeds de regeering voor verschillende deelen des lands en ook voor Ierland een eigen re geering tot stand brengen. In den laatsten tijd werd de naam van Asquith ook nog dikwijls gehoord in ver band met meeningsgeschillen in den boe zem van de liberale partij, vooral ten aan zien van het verkiezingsfonds. Zelfs wordt in dit verband wel do naam van Asquith- liberalen gebezigd, een bewijs, dat er tame lijk scherp gescheiden groepen tegenover elkaar staan. RUSLAND. Rusland en de economische raad. In een telegram aan liet secratariaat van den volkenbond deelt de regeering te Mos kou mede, dat zij geen belang heeft bij vertegenwoordiging in den onlangs samen- gestelden economischen raad van den vol kenbond en derhalve afziet van het benoe men van een vertegenwoordiger. Russische toestanden. Prettig reizen! De Russische bladen melden uit Tomsk, dat op 11 Februari te Taiga, aan de Trans-Siberische spoorlijn, een proces is begonnen tegen een aantal spoorwegman nen, die van verschillende overtredingen der reglementen worden beschuldigd, waar door ernstige schade op de lijn is aange richt. Zoo staat o.m. een machinist terecht, die van oordeel was, dat de hevige koude in Siberië hem veroorloofde naar de wodka- flesch te grijpen. Als gevolg hiervan ont stond op de rijdende locomotief een hoog- loopende twist met den stoker. Uit baloorigheid heeft de dronken machinist toen den stoom afgesloten, waarbij hij verhinderde,1 dat een ander zijn plaats in nam, zoodat de trein eenige uren onbe weeglijk op de vlakte bleef staan. Verder hebben zich eenige wisselwach- ters te verantwoorden, die het vertikten op het station den wisselsleutel te gaan halen, waardoor rangeeren niet mogelijk was. Daarbij is het voorgekomen, dat de wissels door het treinpersoneel dan maar zonder sleutel werden verzet, door welke handelwijze ernstige beschadigingen ont stonden. Ook is herhaaldelijk geconstat dat de treinbestuurders zonder eenige upule door onveilige signalen reden. Een aantal botsingen was hiervan natuurlijk het ge volg. -De totale schade, die door al deze over tredingen van de reglementen is veroor zaakt wordt alleen reeds voor de lijn van Tomsk op circa 350.000 roebel geschat. AMERIKA. Inkrimping van Amerika's vk yaw. Coolidge wenscht alleen 25 kruisers. Uit betrouwbare brond verluidt, dat pre- sidert Coolidge aan de marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft doen weten, dat hij gaarne een aanzien lijke vermindering zou zien in het voorge stelde bouwprogram van 71 schepen. Ver nomen wordt, dat Coolidge de commissie heeft medegedeeld, slechts te zullen staan op 25 nieuwe kruisers van 100.000 ton, ter wijl de rest van het program, namelijk vijf vliegtuig-moederschepen, negen torpedoja gers en 32 duikbooten zou vervallen. Groote werkloosheid te New York. In lange rijen staan de New Yorksche nooddruftigen te wachten op de gratis uit- deeling van brood, waarvoor sedert 1916 niet zóóveel gegadigden zijn geweest, aldus meldt de „Times". Gisteren stonden hon derden mannen en vrouwen in vriezend weer van des middags tot zeven uur des avonds te wachten tot de deuren werden geopend van de lokalen, waar de gratis uitdeeling plaats had. Alle kostelooze loge menten voor dakloozen, die geruimen tijd gesloten zijn geweest, zijn weer openge steld. De bedeelden zijn meest fabrieksar beiders, waaronder velen uit de textielcen tra en Nieuw-Engeland komen. De steeds toenemende werkloosheid doet zich na Pennsylvanië en Ohio het sterkst te New- York gevoelen. EERSTE KAMER. Ontslagneming Hazevoet. De V o o r z. doet voorlezing van een brief van den heer Hazevoet waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van de Eerste Kamer, echter niet zonder den voorzitter en den leden hartelijk dank te zeggen voor de gedurende bijna zes jaar van hem on dervonden vriendschap en samenwerking. De Yoorz.: "Wij hebben niet te beoor- deelen de redenen die den heer Hazevoet nopen om ontslag te nemen. Wij wcnschen hem toe dat hij in zijn verdere leven zegen zal ondervinden op zijn arbeid en dat liem dien ten deel moge vallen in goede ge zondheid. Ik heb gezegd. Van het ontslag nemen zal kennis wor den gegeven aan den Minister van Binnen landsche Zaken. Het ontwerp inzake N. I. A. M. werd na discussie met 21 tegen 14 stemmen aange nomen. En dat betreffende het Bitingcontract ging er zonder discussie of stemming door. Heden de kwestie van fusie van oorlog en marine. TWEEDE KAMER. Suriname. De regeeringswisseling in Suriname, welke binnen eenige maanden een feit zal zijn, wanneer dr. Rutgers het bestuur zal hebben overgenomen van baron Vau Heemstra, maakte, dat de bezwaren tegen het beleid van den demissionnairen gou verneur gisteren niet die beteekenis had den, die zij in de schriftelijke discussie hebben gehad. En daarom liet men het bij het aanstippen der klachten. Toch werd de begrooting gisteren nog niet afgehandeld. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Maandag onder leiding van den Mi nister van Arbeid, H. en Nijverheid ge houden vergadering zijn adviezen vastge steld omtrent de bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerpen van een A r- beidsbemiddelingswet en van voorontwerpen tot wijziging van de I n- validiteitswet en de Ouder domswet. De Raad bleek vrijwel eenstemmig (29 6) van oordeel dat een wet in den geest van bet voorontwerp eener Arbeidsbe- middelingswet wenschelijk zou zijn. Een zeer kleine meerderheid in den Raad (19 17 sprak als haar gevoelen uit, dat de arbeidsbeurzen, zooals het voorontwerp bepaalt, in geval van staking of uitslui ting haar werkzaamheden behooren te schorsen. Eveneens vereenigde een kleine meerderheid in den Raad zich met de be paling van het voorontwerp, dat den ar beidsbeurzen de verplichting oplegt aan hen, die haar bemiddeling inroepen me- dedeeling te doen van de ter plaatse in het betreffende vak gebruikelijke arbeids voorwaarden, indien de aangeboden ar beidsvoorwaarden daarvan afwijken. Een groot aantal leden, dat echter in de min derheid is gebleven, heeft verscherping van deze bepaling in dien zin bepleit, dat de beurs verplicht zou zijn haar tusschen- komst te weigeren, indien de bemidde ling zou leiden tot het sluiten van een ar beidsovereenkomst op voorwaarden, die van de ter plaatse voor dat werk geldende afwijken. Het voorontwerp tot wijziging van do Invaliditeitswet behelst voornamelijk de bepaling, dat de loongrens vervat in ar tikel 4 en andere artikelen van die wet van 1200 wordt verhoogd tot f 2000. En kele leden van den Raad waren tegen iedere verhooging van deze loongrenB ge kant. Eenige andere leden zouden niet verdei will en. ga «4 dan tot een verhooging tot 1500. Een groote meerderheid in den Raad kon zich echte? met een verhoo ging tot 2000 of meer vereenigen. Een meerderheid in den Raad (1911) gaf haar instemming te kennen met het voorontwerp tot wijziging van de Ouder domswet, dat voornamelijk beoogt de mo gelijkheid te openen verzekeringen te sluiten, waarbij de premiën worden geresr titueerd wanneer de verzekerde komt te overlijden vóór den leeftijd, waarop het rentegenot zou intreden. Uit het kleedingbedrijf. Een s t r ij d. Terwijl er in de vakbeweging, zoowel in het binnen- als in het buitenland, een strooming is om te trachten alle moei lijkheden door onderling overleg en door samenwerking op te lossen en conflicten te vermijden, staan wij thans aan het be gin van een strijd in de kleedingindustrie, «en strijd, die heden, zooals reeds gemeld, »e Haarlem is aangevangen door een uit sluiting welke over eenige dagen ook in de hoofdstad zal ingaan. Ten einde een inzicht te krijgen in het verloop der te voren gevoerde onderhan delingen tusschen beide partijen, welke ge leid hebben tot dit conflict, moeten wij te ruggaan tot de laatste dagen van 1927. Na verschillende vergaderingen tusschen de hoofdbesturen der samenwerkende vak bonden in de kleedingindustrie werd over eenstemmingbereikt over de voorstellen, welke men den Bond van Kleedermaker- patroons (in maatzaken) en aan de rnaat- confectie-zaken, welke niet in een bond georganiseerd zijn, zou voorleggen, ten einde een wijziging te krijgen in het col lectief contract, dat juist heden, op 15 Fe bruari, afgeloopen zou zijn. De voorgestel de wijzigingen kwamen hierop neer: ver hooging der uurloonen met vijf cent: ver betering der twee laagste series der tarie ven vacantie voor de thuiswerkende kleermakers, een vergoeding van 10 pet. aan de thuiswerkers voor de bedrijfskos ten, welke deze hebben, en een vergoe ding voor het geleden tijdverlies voor ha len en brengen van goederen. Daartegenover kwamen de patroons met wijzigingsvoorstellen, welke de arbeids voorwaarden slechter zouden maken, zoo als: verlaging der uurloonen met vijf cent en het laten vervallen van de één-cent-ver goeding, welke de huisarbeiders voor de verhitting van persijzers ontvangen. Na verschillende conferenties ver klaarden de patroons zich bereid* hun eischen tc laten vallen en de C. A. O." op de oude voorwaarden te continueeren, mits dus de vakbonden ook hun eischen zouden intrekken, hetgeen deze echter weigerden. Tot ongeveer een week gele den, waren beide partijen, ondanks de vele conferenties, nog een stap nader tot elkaar gekomen. De toestand scheen' op het doode punt gekomen te zijn, hoewel er bij beide partijen nóg steeds de hoop levendig was, dat men tot een opj/ssing zou geraken. Totdat de Bond van Kleeder- makerspatroons besloot, aangezien men geen aanleiding had nadere voorstellen te doen, den leden instructie te geven den in hun dienst zijnde georganiseerden werk lieden aan te zeggen, dat er na den eer sten betaaldag na 15 Febr. (dus na Vrij dag of Zaterdag a.s.) geen werk meer voor hen zou zijn. Daarbij deelde men tevens mede, dat men nog steeds bereid was, na dere besprekingen te houden. Dit is inmid dels ook gebeurd, maar zonder resultaat. Het gaat dus hierom, dat den werkne mers een gewijzigde C. A. O. wenschen, waarbij loonsverhooging de belangrijkste eisch is. De werkgevers daarentegen achtten loonsverhooging fnuikend voor de kleedingindustrie. Volgens hun meening zou het kleedingbedrijf in de hoofdstad, dat in vergelijking' met bedrijven buiten Amsterdam, kleiner in omvang is, geen be staanszekerheid meer hebben, indien do eischen werden ingewilligd. Vandaar dat zij er toe overgegaan zijn de georgani seerde arbeiders uit te sluiten en verder met ongeorganiseerd persor "»elvoort te guiyi. Ook te Haarlem en te Den Haag heb ben de werkgevers, zooals men weet, het zelfde besluit genomen. Na twee maanden onderhandeld te hebben, is men nog geen stap verder. Welke maatregelen de Sa menwerkende Vakbonden in de Kleeding industrie daartegen zullen nemen, dient te worden afgewacht. Het is echter te hopen, dat er spoedig een einde komt aan dezen toestand, aangezien de industrieele vrede noodzakelijk is voor het welzijn zoowel van werkgevers als van werknemers. „Tel." W. KARDINAAL VAN R0SSUM. Men seint d.d. gisterenavond uit Rome om 20.30 uur aan de „Msbd.": De huisdokter en prof. Milani van de universiteit van Rome hebben heden een consult gehouden. Zij constateerden een lichte verbetering in den toestand van Z. Em. Indien zich geen complicaties voor doen, is er hoop op herstel. Morgen mag de hooge lijder vast voedsel gebruiken. Z.Em. interesseert zich weer voor alles. Niemand mag bij Z.Em. toegelaten worden, behalve pater Drehmanns, mgr. Manchetti, secretaris van de Propaganda en de Eerw. broeder Algidius. De Romeinsche correspondent van dc „Res." seint d.d. gisteren uit Rome: De ziekte van Kardinaal van Rossum, waarvoor deze is opgenomen in de nieuwe kliniek van de Kruiszusters „Quisisana liet zich gisteren ernstiger aan zien. In ver band met de diabetes, (suikerziekte), waar aan do Kardinaal reeds jaren lijdt, had gis teren een consult plaats met een bekende specialiteit in diabetes te Rome, die een onderzoek naar het bloed en de urine in stelde. Het resultaat hiervan was, dat het sui kergehalte van het bloed 2 per mille was en dat van de urine 4 per honderd. Daarop werden den lioogen lijder twee inspuitingen met insuline toegediend. De temperatuur was gisteravond tusschen de 38 en 39 gr. Naar wij van medische zijde vernamen behoeft het resultaat van deze analyse nog niet direct als verontrustend te worden be schouwd. Hóewei het gehalte suiker niet gering is, mag met het oog op den hoogen leeftijd van den kardinaal, die zoo als men weet 3 Sept. 1854 te Zwolle geboren werd, tamelijk bevredigend worden genoemd. Ook de koorts-temperatuur achtte men gezien den leeftijd niet verontrustend. DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. C. JURGENS. De wijding van mgr. C. Jurgens tot Bis schop zal worden verricht door Z. D. H. Mgr. A. Diepen Bisschop van s-Hertogen- bosch, in de kerk van de H. Arma. te Nij megen. De datum staat nog niet vast, waar schijnlijk echter zal het, volgens de „Gel derlander", 18 of 19 Maart zijn. Father L. v. d. Bergh. Nadat de eerw. father L. v. d. Bergh gedurende 17 jaren op allerlei plaatsen van Sarawak werkzaam is geweest als missionaris, heeft nu zijn Overste hem voor goed benoemd om een District te besturen aan den beneden Radsjang Ri vier. Voortaan is het adres van Zijneerw. als volgt: Eerw. Heer Leon van den Bergh, Katholieke Missie, Binatang, Sa rawak (Borneo) via Singapore. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Volksbond. Maandag hield de R. K. Volksbond haar jaarvergadering in de zaal van den heer Fennes.' De Voorz., de heer C. v. d. Marei, opende de vergade ring. Naar aanleiding van het jaarverslag, dat door den secr. werd uitgebracht, ver zocht de voorz. volle medewerking der le den voor den Bond en in het bijzonder voor den Geest. Adviseur. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Minister Braun wil bemiddelend optre- den in het Duitsche metaaiconfiicu Lord Oxford and Asquith is hedenmor gen overleden. BINNENLAND. De adviezen van den Hoogen Raad vart Arbeid omtrent het voorontwerp Arbeids-, bemiddelingswet en de voorontwerpen tot wijziging van Invaliditeitswet en Ouder domswet. (lste blad). De heer Haazevoet heeft ontslag geno men als lid der Eerste Kamer, (lste blad). Het conflict in het Kleedingbedrijf (lste blad). Botter bij Terschelling gezonken. Ver moedelijk drie opvarenden om het leven gekomen (Gemengde Berichten, 2de blad). Bij de vertimmering van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis te Den Haag is een schilderij van Benjamin Cuyp gevonden (L. en K., 2d2e blad). LEIDEN. 121 /2-jarig priesterfeest van Kapelaah Nieveen v. Dijkum (lste blad). De penningm. bracht verslag uit; ont vangsten 248.33, uitgaven 215.11, batig saldo 33.22. Tot controle commissie wer den benoemd de heeren G. v. d. Nouweland en H. Bellekom. Dan volgen de verschil lende verslagen van onderafdeelingen en commissies, o.a. Patronaatsfonds, Herw, Levenskracht, Verzekering Concordia, Too-, neel, Hulp in Nood, Centr. Volksbank, Vaandelcommissie. Hierna deelt de voorzitter mede, dat hij de vragen van de vorige vergadering om trent het bouwen van huizen in Katwijk aan den Rijn zal beantwoorden. De Voorz. is gaan spreken met den voorzitter dor Bouwcommissie, maar hij heeft weinig re sultaat bereikt. Verder deelt de Voorz. mede, dat door het bestuur tot bode is be noemd de heer A. van Schie. Verder be veelt hij het lezen van de Volkskrant aan. Als bestuursleden worden herkozen d,e. heeren P. Seijsener, L. Bellekom, C v. d« Berg en N. de Lange. Bij de rondvraag worden nog enkele za ken besproken, waarna do Geest. Adviseur de vergadering toespreekt. Hierna sluiting.- LISSE. Drankbestrijdingstentoonstelling. Door het Kruisverbond St. Joan de Dooper wordt vanaf Zaterdag 18 tot en met Maan» dag 20 Februari een tentoonstelling gehou den op het gebied van Drankbestrijding, met behulp van de bondskisten van So-j briëtas. Deze tentoonstelling wordt gehou den in de groote zaal van het patronaats gebouw en wordt Zaterdagnamiddag te uur geopend door den heer G. P. Bon uit 's-Gravenhage, Secretaris van het Hoofd bestuur van het Dioc. Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Aan deze tentoonstelling zijn verschillende attracties verbonden en ook een verloting met als hoofdprijs een vet varken van pl.m. 250 pond! De winket liers ter plaatse hebben hunne medewer king toegezegd. Bij de opening zijn be halve B. en W. en do gèmeenteraadsleden, de besturen der verschillende organisaties genoodigd. De verloting zal plaats hebben a.s. Maandagavond te 9 uur. Botsing. Te ruim 1 uur gistermiddag had aan het drukke kruispunt Kanaal straatStationswegHeerenweg een bot sing plaats tusschen een vrachtauto van de maalderij alhier, komende vanaf de Kanaalstraat naar de richting Haarlem en een luxe Fordje van den heer C. v..d. E; alhier en bestuurd door diens zoon, komen de uit de richting Haarlem. Beide wagens werden tamelijk beschadigd, doch persoon lijke ongelukken kwamen niefc voor. N00RDWIJK. Uitvoering Brabantia. Dat er een goede roep was uitgegaan van de Tooneel* club „Brabantia", getuigde gisteren* avond wel de overvolle zaal iu café Flora; bij dc tweede uitvoering van dit gezelschap in dit seizoen. Deze dilettantenclub, grooi tendeels samengesteld uit Brabanders, die zich hier hebben gevestigd, hebben de verwachtingen dan ook gisterenavond geenszins teleurgesteld en met hun prij zenswaardig spel allen een genotvollen avond bezorgd. Allereerst werd opgevoerd de dramatische schets in één bedrijf „Onze jongen", waarin op goede wijze vertolkt werd, dat, al is men arm, men toch inner lijk rijk kan zijn. Met de declamatie „En dan" werd de pauze bereikt. Succesvol was het blijspel in twee bedrijven „Jé reinste Parel", waarin Pareltje allen heeft doen schudden van het lachen om zijn koddig spel. „De nul van lijst elf" door M. v. d. Raad, was een voordracht, die insloeg, er, mef> ,-Zeenians thuiskomst", een geestig duet;

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1