KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. KARD. W. VAN ROSSUM. Ernstig ongesteld. Naar wij vernemen is Z. Eminentie Kar dinaal W. v. Bossum te Rome door een ernstigen aanval van griep getroffen. Het hart is zwak, waarom men zich over zijn toestand ongerust maakt. Door den HoogEerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen is opdraoht gegeven, dat in alle huizen der Congregatie hier te lande een novene zal worden gehouden ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden bijstand ter intentie van den hoogen lyder. „Msbd." Men seint nader uit Rome d.d. 13 dezer: De doktoren kunnen nog niet met zeker heid verklaren, waaraan Z. Eminentie W. Kardinaal v. Rossum lijdende is. De hooge lijder is in de nieuwe kliniek der Kruiszustcrs „Quisisana" opgenomen. Hedenavond was de toestand van den Kardinaal tamelijk zwak. Pater F. I. VOOGEL S.J. t Zooale reeds gemeld, is in de R. K. Zie kenverpleging te Groningen, in den ouder dom van 80 jaar overleden de zeereerw. tater F. I. Voogel S.J. Franciscus Ignatius Voogel werd 31 Juli 1847 te Amsterdam geboren op den feestdag van den H. Ignatius, stichter der orde, waarvan hij een aoo verdienstelijk lid zou zijn. Na zijn studiën'in het Aarts bisschoppelijk Seminarie te Culemborg en in verschillende hooge re studie-colleges der paters Jesuieten volbracht te hebben, werd hij den 8sten September 1877 priester ge wijd en vertrok, in October 1879 naar de Missie van Nederlandsch Oost-Indië, waar hij op het feest van St. Franciscus Xave- rius, dien anderen grooten Jesuiet, aan kwam. Achtereenvolgens arbeidde hij als mis sionaris te Soerabaja op Java, aan de Ken- dari-baai op Celebes en wederom op Java tje Djocjacarta on Magelang. Van die mid delpunten uit doorkruiste hij in voortdu rend reizen en trekken, heel het wijde mis- sieveld. Aan de Kendari-baai, waar geen andere Europeanen verbleven, was hij her haaldelijk in levensgevaar van den kant der wilde bevolking, en zag hij zich ander half jaar verstoken zelfs van den troost 'n anderen priester te kunnen spreken. In 1894 maakte hij als aalmoezenier de qxpeditie mede naar Lombok, waar hij zich 4oor buitengewone dapperheid en zielen ijver onderscheidde. Vie de beschrijving leest van de vreeselijke dagen, die het Ned. Indische leger, door allerlaagst ver raad van den trouwhuichelenden inland- schen vorst in hinderlaag gelokt, en om ring door een meer dan tiendubbele over macht van uiterst modern bewapende in- landsche benden, daar heeft doorworsteld, terwijl dooden en gewonden bij honderden vielen, kan beseffen, wat toen aan kracht qn moed en zielenijver van den aalmoeze nier gevorderd werd. Met waren helden moed vervulde hij zijn taak te midden van een dichten kogelregen, troostte en bemoe digde de gewonden en bereidde de ster venden voor op de reis naar'de eeuwig heid. In zijn geschiedenis van „Het ver raad van Lombok" zegt kapitein J. P. Schoenmaker van Pater Voogel: „Zonder ophouden floten de kogels door de ambu lance, zoodat de gewonden den pastoor Voogel, die steeds in hun midden vertoef de, smeekten om eenige dekking, waarach ter zij rustig konden sterven. In die hache lijke oogenblikken was pastoor Voogel door kalmte, hulpvaardigheid en zelfopof fering als een engel, in dienst der barm hartigheid. Hij hielp, laafde en troostte, waar hij kon, en zeker is 't, dat menigeen Joor zijn tegenwoordigheid een kalm ster vensuur beschoren werd." En majoor Blommenstein verklaart: Voogel stond naast mij, mijn jongen viel leer, zijn jongen viel neer, ik kreeg een jcliot in 't been, rondom ons lagen de lij- ten. Voogel deed rustig zijn ambtsplicht." Voor het moorddadig geweervuur vond Tien met bovenmenschelijke inspanning lenige beschutting in den Dewa-tempel van Mataram. „Daar in dien heidenschen tempel", zegt kapitein Schulze in zijn be schrijving van de Lombok-expeditie, „waar in den verschrikkelijken nacht van 26 op 37 Augustus alles door elkander lag en er 'iaast geen ruimte was om voor de gewon- lon een plaatsje te vinden, daar deed Pa- ier Voogel zich als een echte dienaar zij ier kerk kennen. Rusteloos kroop hij in iet donker tusschen de kermenden door, >m dezen troost, een ander een met noeite gevonden half of kwart stukje be schuit enz. te brengen en bij den terug tocht naar Ampenan (27 Aug.) week hij liet van de zijde der gewonden; geen ko gelregen, geen wild geschreeuw des op- Iringenden vijands achtende, bleef hij bij len en stelde hen gerust. Hij zou hen be- ichermen en helpen, desgewenscht met hen iterven." „Nadat de expeditie was georganiseerd m nu aanvnllenderwijze ging optreden", jegt kapitein Schulze verder, „was hij, touw aan zijn roeping, bij de overwinning *an Pagasangan en Pasingahan, evenals iij de bestorming van Mataram, steeds laar, waar hulp en troost verleend moesten worden." Bij de bestorming van Tjakra-Nagara was de onverschrokken aalmoezenier zoo- ?er vooraan, dat een dor officieren hem .*roeg, of hij Tjakra alleen wilde innemen. .Neen", was het antwoord, „maar alleen lier vooraan zijn er te bedienen". Toen na het roemvol einde dor expedi tie hot zegevierend leger in Batavia zijn 'ntocht hield, die een waro triomftocht werd, en do bevelhebber vóór de pastorie Ier paters Jesuieten, pater Voogel gewaar verd, die drar met zijn medebroeders de 'oldaten wilde zien voorbijtrekken, liet hij le ganscr.e troepenmacht ha't houden en le aalmoezenier had van die dappere en lankbaro krijgers een buitengewoon geest driftige ovatie met een driewerf „lang leve pastoor Voogel"! in ontvangst te nemen. Het Nederlandscke gouvernement be loonde de diensten, door pastooff Voogel de lande bewezen, met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw en het Lom bok-Kruis. Zijn gezondheid had echter zooveel geleden, dat volledig herstel te rugkeer naar het vaderland dringend eischte. Daar aangekomen werd hij te Gronin gen geplaatst, waar hij ongeveer 28 jaar den priesterlijke arbeid heeft verricht. Veel heeft hij hier gewerkt voor de vor ming der Katholieke jeugd: bijna 20 jaar was hij directeur van de 1ste ofdeeling der Jongelingen-Congregatie. Veel ook danken armen en andere hulpbehoevenden aan zijn naastenliefde: wat pater Voogel in stilte wist bijeen te brengen en in stilte hun bereikte, gaat ver boven de maat der gewone liefdadigheid. Zijn liefste streven was echter wel de bloei van den St. C'laverbond, tot onder steuning der Jesuieten-missie op Java. Aan het geestelijk front had hij 20 jaren gestreden als missionaris, nu zijn krach ten hem dat niet meer toelieten zou hij werken als ijverig missionarishelper. Op 27 September 1925 lieeft pater Voo gel onder veel belangstelling te Gronin gen, den dag gevierd waarop hij toen 60 jaar geleden in het noviciaat trad der Sicieteit van Jesus. BENOEMINGEN. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector der St.-Jozefskapel, te Amsterdam den Zeereerw. Pater P. Theunissen S.J. en tot kapelaan van de parochie van St.- gnatius te Amsterdam den WelEerw. Pater N. Four S.J. Naar de „Msb." verneemt, zal de Eer waarde heer J. F. Th. Peridon uit Rot terdam Woensdag a.s. te Lemberg de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Zijn Excellentie Mgr. graaf Saeptyclri in den Byzantijnsch-Griekschen ritus. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Een vaar-kw/estietje. 14o. Verordening houdende wijziging van de verordening van 11 November 1897 (Gemeenteblad No. 12) op de Wateren in de gemeente Leiden. De heer B o sm a n vraagt zich af, of de voorgestelde bepaling wel noodzakelijk is. Spr. wil in ieder geval aan het verbod tot varen met mechanische kracht in den Ma- resingel toevoegen: „behoudens machtiging van B. en W.". De heer Groeneveld gevoelt iets voor deze toevoeging doch wil deze lezen: „behoudens machtiging van den directeur van den Markt- en Havendienst". De V o o r z. stelt voor te lezen: schrifte lijke vergunning van B. en W. In de prac- t ijk komt deze vergunning-verleening steeds neer op den directeur v;an den Markt- en Havendienst. De heer Wilbrink vestigt er de aan dacht op, dat niemand een schriftelijke vergunning zal vragen om circa 75 M. te varen. Wanneer een schip b.v. vastligt en er reden tot het vragen van vergunning is, dan is het juist funest om deze vergunning te geven. Want dan wordt er zeker modder opgeworpen en de bedoeling is juiet dat te voorkomen. De heer Bosman zegt, dat het niet de bedoeling is van spr.'s amendement, om nog meer last te bezorgen aan de Lichtfa brieken, doch men moet toch ooi: zorgen voor de scheepvaart. Spr. wil alleen de mo gelijkheid tot dispensatie open laten. De V o o r z. meent ook, dat het gemak kelijk is, wanneer dispensatie verleend zal kunnen worden. Daarna wordt de aldus geamendeerde verordening z. h. st. aangenomen. De belangen der industrie en een luchtbrug. 15o. Herstemming over het nador prae advies op het verzoek van de Leidsche Katoen-Maatschappij voorheen de Heyder en Co., om vergunning tot het maken van een verbindingsbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in de Hooiers- straat. Bij dit punt is een verzoek ingokomen van den heer Schüller om de beraadslagin gen te heropenen. Over dit verzoek wordt gestemd met het gevolg, dat het verzoek wordt toegestaan met 22 tegen 9 stammen. Tggen stemden de 4 wethouders, en de hee- ren Wilbrink, v. Rosmalen, Huurman, Meij- nen en de Reede. De heer Schüller vestigt er de aandacht op, dat thans alle hypotheekhouders hun toestemming hebben verleend tot het ma ken van een brug over de huizen. Spr. vraagt B. en W. hoe zij thanis staan tegenover het idee om die brug over de hui zen te doen aanleggen. De V o o r z. zegt, dat het onmogelijk is, terug te komen op een raadsbesluit, zonder dat er een voorstel op de gedrukte agen da is verschenen. Het reglement van orde verbiedt dat. M en zal tot de volgende ver-^ gadering moeten wachten. De heer W i 1 m e r meent echter, dat er niets tegen is over deze zaak te beraadsla gen. Dat verbiedt het reglement toch niet. De V o o rz. leest de desbetreffende pas sage voor. Do heer Wilmer geeft dan den heer Schüller in overweging voor den volgenden keer met een voorstel te komen en de zaak aan te houden. Want er moet iets gedaan worden. Wordt het voorstel van B. en W. thans verworpen, dan is er niets meer. De Voorz, legt zijn bedoeling nader uit. Do raad kan wel spreken over de brug, Maar het reglement verbiedt de beraadsla ging over een nieuw voorstel. Men kan evenwel over het voorstel van B. en W. spreken en natuurlijk ook stemmen. De heer Wilmer merkt op, dat nu de raadsleden die wel belangen der industrie willen behaiiigen, maar dat willen doen met zoo min mogelijk overlast voor de bur gerij, in een moeilijke positie komen. Wan neer spr. thans het voorstel van B. en W. verwerpt, en er blijkt later, dat het toch het eenig uitvoerbare is, wat dan? Spr. moet zich eerst kunnen oriënteeren over de merites van het amendcment-SchüUer. Spr. wil de zaak aanhouden. De Voorz. ziet die moeilijkheid niet in. Het voorstel van den heer Schüller is in de vorige vergadering verworpen, het kan thans niet opnieuw worden behandeld. De heer M a n d e r s heeft den vorigen maal tegen gestemd, om de Mij. in de gele genheid te stellen een nieuw plan te maken. Thans gevoelt spr. meer voor het voorstel- Schüller. De Mij. heeft eignelijk geen recht op de straat, wel de bewoners. De heer Huurman verzoekt voorle zing van de verklaring der goedkeuring van de huiseigenaren, huurders en hypotheek houders. Nadat dit is geschied, merkt spr. op, dat er een bij is, die per order heeft geteekend, wat niet in den haak is. De heer Schüller zegt, dat er toch niet gestemd kan worden over zijn voorstel Er is dus tijd genoeg om die handteekening te wijzigen. Spr. geeft den raad in overwe ging het voorstel van B. en W. te verwer pen, dan zal spr. in een volgende vergade ring zijn voorstel indienen. De Mij. heeft dan gelegenheid om met B. en W. te confe- reeren over nieuwe plannen. De heer v. Eek begrijpt de moeilijk heid, waarin de heer Wilmer verkeert. De oorzaak daarvan ligt bij B. en W., die zich verzet hebben tegen de aanvaarding van het voorstel-Schüller als amendement. Spr. stelt voor de herstemming over het voor stel van B. en W. uit te stellen tot na de behandeling van het voorstel-Schüller. Dan komen wij tot een zuivere stemming. De Voorz. meent, dat de kwestie zeer duidelijk is. De raad heeft het voorstel- Schüller nu eenmaal verworpen en het re glement van orde is op dit punt zeer dui delijk. De heer R o m ij n kan zijn stem nog niet bepalen inzake het voorstel-v. Eek. Wij hebben hier een verzoek van de Katoen- Mij., om die brug zoo-en-zoo te mogen ma ken. iHermede hebben wij op de eerste plaats te maken, niet met een voorstel, dat het ook anders kan. Wethouder Splinter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat de beste oplos sing van de kwestie is: een brug over de Oosterkerksteeg. Spr. begrijpt niet, waar om men met alle geweld die brug over de huizen wil hebben. Dat wordt ook leelijk. Wanneer de hypotheekhouders hun toe stemming hebben gegeven, dan meent spr. dat zij de zaken niet goed bekeken hebben. Verder meent spr. dat men rekening moet houden met het algemeen belang. Deze industrie is aanmerkelijk vooruit gegaan en wij mogen haar niet op deze manier tegenwerken. Spr. wijst erop, dat verlegging der stoom leiding aanleiding kan geven tot werkver ruiming cn dat zien de heeren over t hoofd De heer Baart: Kan dat dan niet, als de brug over de huizen gaat? Wethouder Splinter: Ik hou me hier aan de feiten. De heer Schüller: De firma wil met anders dan ze voorstelt. Dat is de kwestie Wethouder Splinter zegt, dat de di rectie pertinent heeft verklaard, dat zij in het belang der fabriek geen anderen uit weg mogelijk acht dan de door haar voor gestelde. Spr. leest een brief van de direc tie voor, waarin nogmaals de vroeger aan gevoerde bezwaren tegen een brug over de straat worden weerlegd. Spr. spreekt zich dan ook uit tegen aanneming van de motie- v. Eek, want we komen dan op het doode punt. De Voorz. sluit zich daarbij aan. De heer v. Eek merkt, dat de wethou der zich heeft uitgesloofd om de noodzake lijkheid der luchtbrug te verdedigen. Doch daar gaat het niet om. Het gaat over de wijze, waarop die brug er komt. En daar over moet de raad kunnen beraadslagen. Thans staan de zaken anders dan vroe ger. Toen kenden wij de houding der hypo theekhouders niet. Wanneer de raad de Mij. voor het alternatief plaats: dit plan aanvaarden of anders heelemaal geen brug, dan zal de firma Driessen wel anders pra- ten. De heer Wilbrink zegt, dat de Katoen Mij. alles gedaan heeft om de bezwaren zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. De bewoners zijn z.i. veel beter gebaat met een luchtbrug over de straat dan met een brug over de huizen, al zien ze dat zelf niet in. Spr. ziet niet in, waarom nu weer de zaak uitgesteld moet worden. Het voorstel-v. Eek tot uitstel der stem ming over het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 1715 stemmen. Vóór stemden: de S.D.A.P. en de heeren Wilmer, Eikerbout, v. Tol, Manders en Heemskerk. De heer Eikerbout verklaart zich thans vóór het voorstel van B. en W. gezien de verklaring der hypotheekhouders. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 18—14 ste-mmen. Tegen stemden de S.D.A.P. en de heeren Sijtsma, v. Tol, Manders en Heemskerk. lGo. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer K o o i s t r a merkt op, dat zulk een voorstel al meermalen aan de orde is geweest. Reeds vroeger heeft de heer Dub- beldeman erop gewezen, dat de schuld ligt bij B. en W., die niet opschieten met den woningbouw. Op Jt oogenblik worden 131 onbewoonbaar verklaarde woningen nog bewoond. Spr. deelt eenige ergerlijke staal tjes van woningellende mede, o.a. hebben sommigen geen drinkwater. Kan daar niets aan gedaan worden? Geroep: Ze willen er niet uit. De heer K o o i s t r aDie menschen wil len er graag uit. Wanneer nu langzamer hand de onbewoonbaar-verklaarde huizen ontruimd worden, laat men dan beginnen met deze slechtste van de allerslechtste krotten. Toch komen juist deze geregeld om de 6 maanden terug om in aanmerking te komen voor verlenging van den ontrui mingstermijn. Een dezer gezinnen heeft de beschuldiging uitgesproken, dat de gemeen te het gezin in een woongelegenheid heeft ondergebracht, waar niet kon worden ge stookt, waardoor een der kinderen heeft kou gevat en diengevolge t. b. c. heeft ge kregen. Spr. vraagt B. en \7. of zij nu po gingen zullen doen om deze menschen be hoorlijk te doen huisvesten. Wethouder Splinter meent, dat de resultaten reden tot tevredenheid geven. Spr. weet heel goed, dat er hier en daar el lendige toestanden heerschen, maar de overbrenging gaat niet zoo heel gemakke lijk. Spr. verklaart, dat dit de laatste maal is, dat hij met een voorstel tot verlenging van den ontruimingstermijn komt. Dat er personen zijn, die geen drinkwater hebben, was spr. onbekend. In ieder geval gaan wij langzaam vooruit. De heer Heemskerk begrijpt de cij ferverhouding niet. Volgens spr. zijn er maar 99 in plaats van 131 onbewoonbaar verklaarde, doch bewoonde woningen. De heer v. Stralen: De re-st in onver klaarbaar bewoond. Het voorstel wordt daarna z. h. st. aange nomen. l7o. Prae-advies op het verzoek van de afd. Leiden van het R. K. Huisvestings comité, om de haar toegekende subsidie in de kosten van uitzending van -zwakke kinderen, naar buiten te verhoogen tot 'n maximum van 450.per jaar en op het voorstel van Mevr. Bfaggaarde Does, in zake verhooging van die subsidie tot 75 cents per kind en per dag. Goedgekeurd. Over een baggermolen. 18o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelde* ten.behoeve van de aanschaffing van een baggermolen met 5 onderlossers en een motor-sleepboot; b. tot introkking van het Raadsbesluit van 17 Mei 1926, in zake de beschikbaar stelling van golden voor extra-baggerwerk 19o. Prae-advies op het verzoek van het Bestuur van den Leidschen Ophaaldienst voor de belastingen te Leiden, om toeken ning van een subsidie uit de gemeente kas en op het voorstel van den heer Groeneveld, inzake de oprichting van een Gemeentelijken Ophaal- en Stortings die nst. De heer Bosman kan zich best vereeni gen met de vervanging van handenarbeid voor motorische kracht. Het lijkt spr. even wel toe, dat de exploitatiekosten van die baggermolen met sleepboot te laag ge raamd zijn. Voor de bediening zijn er minstens 2 menschen te kort, en boven dien is geen rekening gehouden met de jaarlijksche schoonmaak. Ook het bedrag voor benzine, olie e.d. is veel en veel te laag geraamd. Doch spr.'s hoofdbezwaar tegen de baggermolen is, dat het bagger- werk thans door de gemeente ter hand ge nomen wordt, terwijl het beter en goed- kooper kon worden aanbesteed. De heer Kuivenhoven vreest, dat deze baggermolen niet vlak bij den wal kant zal kunnen baggeren en juist daar hoopt zich het meeste vuil op. Wethouder Splinter meent in tegen stelling met den heer Bosman, dat de ex ploitatiekosten juist nogal royaal geraamd zijn, hetgeen spr. nader toelicht. Het schoonhouden zal door de eigen menschen geschieden. Wat de benzine, olie enz. be treft, zegt spr., dat hij de cijfers hiervan ontleent aan de opgave van het Technisch Bureau, waarbij dit is aanbesteed. Of de bemanning te kort zal blijken, zal van de practijk afhanken. De heer Kuivenhoven deelt spr. mede, dat de machine ook be rekend is voor het baggeren aan de kan ten. Daarna z. h. st. aangenomen. Punt 19. Belastingophaaldienst. Bij dit punt komt aan de orde een voor stel van den heer Sijtsma, om in het be stuur van den Leidschen Ophaaldienst een vertegenwoordiger van B. en W. te doen zitting nemen. Do heer de Reede verdedigt het in stituut van den belastingophaaldienst, waarvan hij het nut nader uiteenzet. Do Staat maakt het den belastingbetalers vrij gemakkelijk door het mogelijk te ma ken de belasting in 12 termijnen te beta len. Doch 't is blijkbaar nog niet voldoende en daarom acht spr. de beste oplossing een gesubsidieerde particuliere ophaaldienst. De deelneming is bij den Leidschen Op haaldienst niet algemeen; de Christel, ar beiders hebben zelf een dergelijken dienst en doen dus niet mee. Maar spr. acht dit geen bezwaar. De gemeente kan best met den L. Ophaaldienst in zee gaan. De heer Eikerbout zal tegen de sub- sidieering van den Leidschen Ophaal dienst stemmen. De groei van deze ver- eeniging is uitsluitend te danken aan den inspecteur van belastingen, die anders dreigde met vervolging. Spr. vindt, dat het niet op den weg der gemeente ligt om de belastingbetaling aan het rijk te ver gemakkelijken. Daar moet het rijk zelf maar voor zorgen. Bovendien werkt de Ophaaldienst van den Christel. Bestuurdersbond veel goed- kooper, en deze wordt niet gesubsidieerd. Spr. vreest, dat de L. Ophaaldienst een mislukking wordt. De heer Heemskerk zegt., dat er vroeger meermalen is aangedrongen op een gemeentelijken ophaaldienst. Thans is het particulier initiatief de gemeente voor ge weest. Nu acht spr. het met B. en W. be ter den particulieren Ophaaldienst van ge meentewege te steunen. Waarom de Chris telijke arbeiders zich afzijdig houden, kan ons koud laten. Er is in ieder geval niets tegen een kleine gemeentelijke subsidie. Do bezwaren van den heer Eikerbout deelt spr. niet. Het is niet de taak van het rijk te zorgen voor het instituut van een Ophaaldienst, wel kan het rijk de taak van boo'n dienst vergemakkelijken. De heer v. Stralen gelooft niet, dat de L. Ophaaldienst een mislukking zal worden. Het ziet er voorloopig niet naar uit. De Christel. Bestuurdersbond is uitgo- noodigd om zijn ophaaldienst bij den alge- meenen Leidschen dienst onder te brengen. Doch het scctarisme van dien bond deins de voor aansluiting terug en nu gaat de heer Eikerbout allerlei bezwaren uitspin nen. Wil men zekerheid voor goed beheer hebben, dan moet de administratie in orde zijn cn om dat te doen met zoo min moge lijke kosten voor de aangeslotenen is ge. meentesubsidie noodig. De belastingauto* riteiten hebben royale medewerking ge.' toond. De heer Groeneveld constateert,dat zijn voorstel achterhaald is door het parti culier initiatief. Hij had liever een ge meentelijken ophaaldienst gewenscht. Wie gelden te vorderen heeft moet die zc!$ maar innen. Dat is de meest logische weg, Spr. legt zich neer bij de instelling van een particulieren dienst, doch hij vraagt gesplitste stemming, om in de gelegenheid te zijn zijn stem tegen de conclusie van B, en W. te kunnen uitbrengen, waarin gead viseerd wordt niet over te gaan tot de in- stelling van een gemeentelijken ophaal dienst. De heer S ij t s m a verdedigt zijn amen. I dement. Wethouder G o s 1 i n g a kan kort zijn, I omdat de heeren Heemskerk en v. Stralen hem een groot deel van zijn taak uit da handen hebben genomen. Spr. wraakt het in den heer Eikerbout, als hij reeds begint met te zeggen, dat hij tegen zal stemmen. Wij zijn hier toch om te trachten elkaar te overtuigen en zoo noodig om overtuigd te worden. Spr. keurt het goed als de gemeente een ophaaldienst subsidieert voor kleine be. lastingschulden. Wanneer deze dienst er toe zou overgaan om alle belastingséhul- den ook de grootste te innen, dan zouden die groote belastingbetalers heb ma'ar zelf moeten bekostigen. Belastingbetalen is een plicht en ieder initiatief om dat den menschen gemakke lijker te maken, moet worden toegejuicht spr. begrijpt zijn partengen. Eikerbout niet als hij zoo tegen subsidie is. Ook spr. ge looft niet, dat de Leidsche Ophaaldienst een fiasco zal worden. Nu reeds zijn er 2500 aangeslotenen, en niets wijst erop, dat dat aantal verminderen zal. Spr. is niet tegen een afzonderlijke ophaaldienst voor de Christel, arbeiders. Dat is heel rncoi en het kost de gemeente niets. Maar dat is nog geen reden, om de subsidie aan den L. Ophaaldienst te onthouden. Het amen dement-S ijtsma wil spr. gaarne overnemen Do heer Heemskerk vraagt of deze gedelegeerde van B. en W. een raadslid moet zijn. Wethouder Goslinga: Neen, de be doeling is een deskundig ambtenaar aad te stellen. De heer Eikerbout wil het particu lier initiatief niet dooden. Doch wanneer er een organisatie is, die de administratie kosten met 3 ct. pei' kwitantie kan bestrij den, dan biet spr. niet in, waarom 'n ow ganisatie die 5 ct. noodig heeft, bovendien nog een subsidie moet hebben. Of de L. Op haaldienst een fiasco zal worden, zal de toekomst uitwijzen. De heer v. Stralen blijft nog steeds voorstander van een ophaaldienst van over heidswege, doch deze heeft nu eenmaal geen kans. Tegen een vertegenwoordiger van B. en W. zal de ophaaldienst zeker geen bezwaar hebben, al zullen de statu ten dan eenigszins gewijzigd moeten wor«| den. Het met het amendement-Sijtsma aange vuld voorstel van B. en W. tot subsidiee- ring van den Leidschen Ophaaldienst wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Eikerbout wil geacht worden te hebben tegengestemd. Over het voorstel Groeneveld wordt ge stemd. Het afwijzend praeadvies van B. en W. wordt aangenomen met 2210 stemmen Tegen stemden de S.D.A.P. en de heer Sijtsma. lnterpellatie-Romijn. De heer R o m ij n heeft verlof gekregen B. en W. de volgende vragers te stellen. 1. Is het B. en W. bekend, dat de Hooge Raad in zijn arrest van 2 Nov. 1927, de Leidsche verordening inzake belasting op balcons en andere uitstekende voorwerpen niet verbindend heeft verklaard? 2. Zijn B. en W. voornemens de inmiddels reeds gestorte belastinggelden aan de be trokkenen te restitueeren? 3. Welke houding zullen B. en W. na dit arrest van den Hoogen Raad aannemen? Wethouder Goslinga antwoordt hier op, dat B. en W. met dit arrest bekend zijn, dat zij in geen geval van plan zijn res titutie van gestorte belastinggelden te ge ven, tenzij de betrokkenen binnen de ge stelde termijn hun bezwaarschriften hebben ingediend, en ten slotte dat B. en W. de verordening thans zóó zullen wijzigen, dat de Hooge Raad niet meer de onwettigheid ervan zal kunnen uitspreken. B. en W. zul len daarom binnenkort met nieuwe voor stellen bij den raad komen. Daarna gaat de raad in geheime zitting. Verhuur perceel Vischmarkt. Na opening van de zitting met 'gesloten deuren wordt aan do orde gesteld een voorstel van B. en W. om te verhuren het perceel Vischmarkt 18 aan den heer H. Scheffer (die op de Haarlemmerstraat een heerenkleeding-magazijn heeft) voor den som van 750 gld. per jaar. De huur van dit huis aan de tegen woordige huurder eindigt eind Februari. De huur wordt aangegaan voor één jaar. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Rondvraag. De heer Verwey dringt aan op spoed met de regeling voor vergoeding waarne mende hoofden van scholen. De heer Heemskerk vraagt wan neer toegezegde wijziging ondersteuning werkloozen aan de orde komt. Wethouder Goslinga zegt, dat deze zaak bij B. en W. in overweging is. Verder geeft de heer Heemskerk in overweging, om als B. en W. praeadvies uitbrengen op het adres van den R. K. Volksbond inzake wo ningbouw, dat heden is ingekomen, tege lijk te praeadviseeren op het adres dat reeds Aug. '25 is ingezonden. De heer v. Stralen verzoekt een spoedige mededeeling van het resultaat van het onderzoek naar huurverhoogingen ra .'e intrekking der huurwetten. 2-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6