Uit de Rijnstreek Gem. Berichten. Welke taak hebben wij als Katholieken in de politiek te vervullen? In den breede toonde spreker aan de plicht der Katho lieken op politiek terrein, om mede te jwerken aan den uitbouw onzer politieke organisatie om aldus mede te werken tot het vervormen onzer Maatschappij op Christelijken grondslag. Welverdiend was het dankwoord van den Voorzitter tot den spreker gericht, waarna nog eene verloting werd gehou den en de vergadering gesloten werd. WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. De kaas-export van 1927. Nu de cijfers van 1927 hieromtrent be- jkend geworden zijn, blijken wel de zeer gunstige resultaten die 1927 ons heeft ge bracht. Zijn wij tot nu toe nog niet in staat geweest de uitvoercijfers van het jaar 1916 te overtreffen, dit jaar is het recordjaar 1916, toen niet minder dan 90 millioen Kg. werd uitgovoord, met niet minder dan 7 millioen Kg. te overtreffen. - Reeds het vorig jaar, toen ruim 84 mill. Kg. werd uitgevoerd, worden hiermede reeds de vóór-oorlogsche cijfers verbeterd, doch 1927 spant de kroon met een export van meer dan 97 mill. Kg. Dus weer een vooruitgang van 13 mill. Kg. Dit cijfer om vat dsm alle kaassoorten die in Holland worden gemaakt en uitgevoerd. Do vol vette Gouda Kaas neemt hierin, niet de Edammer 40 pet., de voornaamste plaats in. Alleen aan volvette kaas werd in 1927 ruim 3 mill, meer uitgevoerd, terwijl de Edam 40 pet. een avance van 1.6 Kg. te zien geeft. Beide soorten namen 48 pet. van de kaasexport voor hunne rekening, Yirwijl aan Edam 40 pet. in 1927 ruim 2 ^ill. Kg. meer werd uitgevoerd dan vol vet, 'n cijfer dat in 19226 bijna 4 mill. Kg. was. Er valt hieruit te constateeren dat de volvette boerenkaas in 1927 beter i3 ge gaan dan de andere soorten i. c. de Edam 40 pet. en dat de volvette Goudakaas zich in een groeiende belangstelling mag ver heugen. Echter neemt dit niet weg, dat er ook aandacht moet worden geschonken aan het feit dat de uitvoer van gemalen kaas in 1927 zoo onrustbarend is toegenomen. Werd in 19226 hiervan 8.7 mill. Kg. ge ëxporteerd, in 19272 bereikte dit het cij- ïer van 16.6 mill. Kg. En nu is dit ook wel kaas die wordt uitgevoerd, maar de hoofd zaak is dat het allemaal min of meer ge brek-kaas is, die overal zoo billijk moge lijk wordt opgekocht. Deze export brengt daarom veel ininder in het laadje dan de export van het prima product, en door het hooge uitvoercijfer van deze soort zou men ook nog kunnen concludeeren dat de afwijkende kaas nog een te groote plaats inneemt en in betrekking tot de rentabili teit van het landbouwbedrijf een nog I steeds ongunstige verhouding inneemt. WOERDEN. GEMEENTERAAD. Het tapverbod en de verplichte winkelsluiting opgeheven. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Een 5-tal punuten der agenda werden zonder eenige bespreking goedgekeurd. Hierna werd in behandeling genomen het voorstel Waltz, betreffende beperking der artikelen 113b en 113c der algemeene politieverordening. De- heer Kalsbeek verzoekt den lieer Waltz de reden van zijn voorstel nader uiteen te zetten, waarna dit door den heer Waltz wordt toegelicht. Handhaving van het tapverbod achtte ppr. niet gewenscht, te meer daar het mis bruik maken van sterken drank hier zoo goed als niet plaats heeft. De verplichte winkelsluiting windt spr. niet bevordelijk voor den vooruitgang der gemeente. Vooral hét doorgaand verkeer ondervindt van dit verbod veel last, ter wijl het bij degenen, die op Zondag willen verkoopen, groote ontevredenheid wekt. (Spr. wil, om den Raad voor zijn voorstel te winnen, het tapverbod alleen gehandhaafd houden voor den Nieuwjaarsdag, Koningin nedag en Oudejaarsavond na 6 uur, d"; ver plichte winkelsluiting wil spr. niet toe passen voor sigarenwinkels, banketbak kers, fruitwinkels e. d. De heer v. Doorn wil de menschen niet aan banden gelegd zien, en stelt voor bei de artikelen in zijn geheel te schrappen. De lieer Waltz gaat hiermede accoord en wijzigt zijn voorstel aldus. De heer de Wit ziet in dit voorstel, alsook in de wederinvoering der kermis, ee:i anti-christelijke geest. De heer Waltz kan wel andere dingen noemen die anti-christelijk zijn. Spr. her haalt dat dergelijke maatregelen een geest van ontevredenheid scheppen. De heer Roosenboom wil liever de Rijksregeling afwachten en de zaak laten rooals het is. De heer Sonnevelt is het eens met den heer De Wit. Van ontevredenheid heeft spr. niets gehoord. Spr. vertrouwt dat zijn R. K. mederaadsleden rekening zul len houden met God en zijn dienst. De heer Zon verklaart zich voor ophef fing. Nadat nog door verschillende sprekers hierover het woord was gevoerd, werd tot stemming overgegaan. Beide voorstellen werden met 76 stem men aangenomen. Vóór opheffing van het tapverbod stemden de R. K., V. B. en de heer Van Doorn, tegen do C. H., A. R. en S. D. A. P. Vóór de opheffing der winkelsluiting de R. K. de Kruif, Waltz en Smits, de V. B. en de S. D. A. P. Tegen de C. H., A. R. Sn de heer v. d. Bosch (R. K.). DE EERSTE BEKEERINGEN TE SAMARIA- Het Evangelie verhaalt ons niet, wat er omging in het hart van Jezus, toen Hij ge sproken had met de Samaritaansehe vrouw, en bemerkte, dat zij in Hem, die zich had bekend gemaakt als de Messias, geloofde. Wat Hij in Judea, het land der Joden, niet gevonden had, dat treft Hij hier bij de Samaritanen: geloof. Toen moet de blijheid Zijns harten wol zich hebben afgespiegeld op het gelaat. Evenzoo was de Samaritaansche vrouw gekomen in een stemming, die haar aan dreef om Jesus te voet te vallen, zich te beschuldigen van haar zonden, en haar ge loof te belijden. Maar daar komen juist de Apostelen te rug uit de stad, als mannen van de dage- lijksche werkelijkheid, voorzien van het be- noodigde om tot voeding te dienen. Wan neer ze bij den put komen, staan ze ver- wondei'd, dat Jesus in gesprek is met een vrouw. Zij wisten niet, en begrepen ook niet, wat hier gebeurd kon zijn en zij vroe gen zelfs niet, wat Jesus met haar sprak. Zij zwijgen uit eerbied voor Hem, die zich zoo pas bekend maakte als de Messias. Voor de vrouw was de komst der Apos telen van één kant een beletsel om zich uit te spreken voor Jesus, maar van den anderen kant een reden tot het zich voor het oogenblik losmaken van dien Profeet. En terwijl de Apostelen zich scharen rond hun Meester, maakt zij van het oogenblik gebruik om heen te snellen. Maar zij laat haren emmer staan en zal dus gauw terug- keeren, want ze zal toch behoefte hebben aan het water, dat ze kwam putten. Ze wil eerst in do stad gaan vertellen, wat ze heeft gezien en meegemaakt. De Apostelen, zoo geheel in den sfeer van hun bezorgdheid voor den vermoeiden Meester, denken aan geen hoogere dingen, maar noodigen Jesus uit, om nu te eten. Het kan ons, die de voorvallen tusschen Jesus en de Samaritaansche kennen, niet verwonderen, dat Jesus ten antwoord geeft: „lk heb een spijs te eten, die gij niet kent". De Apostelen begrepen evenmin dit antwoord, als ze begrepen hadden het sa menzijn met de Samaritaansche, en zij be gonnen te denken cn tot elkander te zeg gen, of soms.iemand anders Hem te eten had gebracht. Jesus zal hen helpen uit den droom en Hij verklaart, dat Hij een andere spijze te eten heeft: „Mijn spijs is, dat ik den wil doe van die Mij gezonden heeft, en zijn werk voltooi". Hij legt hier den nadruk er op, dat Hij gekomen is als degene, die door den Va der gezonden werd, als de Messias, in wel ke hoedanigheid Hij zich zoo juist aan de vrouw heeft bekend gemaakt. Nu moeten toch ook zijrffe volgelingen Hem beter leeren begrijpen. Reeds ver schillende bijzondere gebeurtenissen heb ben zij meegemaakt van af hun roeping: de bruiloft van Kana, de openbaring in den tempel, met wat Joannes de Dooper hun gezegd had. Ook vernamen ze ovor de wedergeboorte uit het water en den H. Geest, en zelf hadden ze op bevel van Je- bus, het doopsel toegediend. Veel uitleg had Jesus nog niet gegeven omtrent hun eigenlijken werkkring. Nu Jesus echter, hier in den vreemde, een vruchtbaren gcloofsakker vindt, verbreekt Hij dat zwijgen. Het is een oogenblik vol wijdingeen oogenblik van heerlijk Mes- siaansch leven. De Meester staat, omringd van zijne Apostelen, te midden van de akkers op den zoo vruchtbaren Samaritaanscheu bodem. Hij overziet de velden, en wijst zijne Apos telen hun oogen daarop te richten. „Zegt gij niet: nog vier maanden en de oogst komt", zoo begint Jesus, om hen in te lei den in het idee van vruchten inzamelen. En dan gaat Hij in figuurlijken zin verder: „Zie, Ik zog u, slaat uw oogen op en aan schouwt de velden, dat ze reeds wit staan voor den oogst". Ze zien op do velden de Samaritanen aan den arbeid, zo zien de stad met haar bewoners voor zich; en dkt is de oogst, die wit is en rijp. Zij, de Apostelen zijn de maaiers, die zullen binnenhalen wat door anderen ge zaaid ishet zaad is uitgeworpen door God, Die als Zijn werktuigen daartoe ge bruikt heeft do loiders en dragers van het Oud Verbond, onder wie op de eersto plaats de Profeten. En wat zij zaaiden heeft vrucht voortgebracht cn deze zal nu door do Apostelen worden verzameld. „Ik zond u om te oogsten wat gij niet bear beid hebtanderen hebben gearbeid, en gij zijt in hun arbeidsveld ingetreden," zoo eindigt Jesus zijn uitleg. Hooren we hier al niet in doorklinken de verheven opdracht door Christus aan Zijne Apostelen te geven om de menigte te leeren en te leiden, om de zielen te be sturen en vrucht te doen voortbrengen zien we hier al niet doorschemeren de stichting der Kerk, welke de Apostelen zullen moeten besturen? Zij zullen moeten binnenhalen den oogst, die verwaarloosd wordt door de Synagoge, en zij zullen naast de Synagoog eigen tempels bouwen, waarin de zielen leeren gelooven in Jesus, als den Zoon van God.' Het is hier bij den put van Jacob als een dag van inwijding in bet eigenlijke werk der Apostelen. Intusschen heeft de vrouw, die met Je sus sprak haar werk gedaan in de stad. Opgetogen had zij haar kennissen en ge- buren te saam geroepen en aan allen ver teld wat haar was overkomen en hoe „die man" haar alles gezegd bad, wat zij ge daan bad. "Wonderlijk is de tegenstelling, dat hier juist in Samaria, dat de beloften Gods niet had, dat een godsdienst beleed in strijd met het Jodendom dat nu juist hier, op do vraag van een vrouw vele inwoners zijn gaan zien, of misschien niet de Messias bij den put was. En zij geloofden. En de vrouw kwam met hen terug op de plaats, waar zij tot de erkenning der waarheid was ge komen maar velen waren haar gevolgd. En toen zij bij Jesus gekomen waren, verzochten zij Hem bij hen te blijven, aldus wel bewijzend, dat zij in Hom geloofden, de gelukkigen. Jesus gaf wel een teeken van zijn groo te liefde voor hen, die in Hem geloofden, door twee dagen bij hen te blijven. Tenge volge daarvan geloofden nog meerderen. Juisct doordat zij op het woord der vrouw Jesus opzieken, en nog meer dat ze Hem vragen, bij hen te blijven, toonen zij hun jonge, maar waarachtige geloofs kracht, en de Meester bevestigt die door zijn twecdaagsch verblijf. Hoe Jesus leerend en opwekkend deze genadedagen heeft doen vruchtbaar zijn voor de inwoners van Samaria, wordt ons in het Evangelie niet verhaald, maar laat zich begrijpen uit de handelwijze van Je sus met de vrouw bij den put, en uit het geen de Evangelist verhaalt als gevolg van Jesus' verblijf. Immers de Samaritanen, die eerst ge loofden, omdat de vrouw haar levensge schiedenis ontdekt had gezien, gelooven nu om andere beweegredenen: „Niet meer om uw zeggen, gelooven we; want zelf hebben we gehoord en weten we, dat deze waarlijk de Redder der wereld is.". Evenzoo hadden de eerste volgelingen van Jesus om die redeh geloofd; waarom ook Joannes de Dooper hen tot Jesus zond als tot het Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld. Het geloof van de Samaritanen is nog maar een kiempje, dat nog noodig heeft groei en flinke ontwikkeling, maar de kiem is gezond en krachtig. En ze zal rut- groeien, want als straks de Messias zijn werk voltooid heeft, zal buiten Jerusalem te Samaria de eerste christengemeente ontstaan. ONGELUKKEN. D00DELIJK ONGELUK BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. Door een mitrailleurkogel getroffen. Eén doode. Zaterdagmiddag omstreeks lialfvijf heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad in de gymnastiekzaal van de bijzóndere school te Budel, waar aan een aantal jongelui, welke worden opgeleid voor do vooroefe ningen, onder leiding van een sergeank ma.'cor en een sergeant een mitrailleur gedemonstreerd werd. Bij de proefneming met deze mitrailleur, die naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor den mi trailleur stond. Do kogel ging door zijn linkerarm. Ach ter hem si end de 19-jarige jongeman W. Pooynkkers, die den kogel in de borst kreeg. De ongelukkige overleed kort daarop. De andere jongeman werd naar het Liefdehuis vervoerd en kon, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. Op een oliewringer rondgeslingerd. Een arbeider gedood. De arbeider E. S. te Zwolle had het ongeluk bij het repareeren van een ma chine der fa. Reinders en Co. achterover te vallen waarbij hij terecht kwam op een in werking zijnden olie wringer. S. werd met ontzettende kracht rondgeslin gerd waarbij hem de borstkas werd inge drukt. Nadat hij naar het Sophia-Zieken- huis was vervoerd, is hij aan de gevolgen overleden. Slachtoffer van het verkeer. Infectie door geld. Zaterdagavond ongeveer 6 uur, tijdens een hevige hagelbui, is op den Plantage- weg te Rotterdam een ernstig ongeval ge beurd. De chauffeur R. B. reed daar met een vrachtauto en doordat de hagel tegen zijn voorruit sloeg, bemerkte hij niet, dat voor hem uit een melkwagen reed. Op.het laatste moment kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De bestuurder van den melkwagen, do G7-jarigo A. Kaptein, wo nende Rubensstraat aldaar, wei'd tegen do straat geslingerd en bekwam een gecom pliceerde rechter-onderbeenbreuk en een 20 c.M. groote scheurwond in de lies. Door dat verschillende geldstukken, die de man los in den zak had, in de wond terecht kwamen, ontstond een infectie, ten govol- ge waarvan hij gisternacht is overleden. Een meisje aangereden. Te Delft is Zaterdr.gmiddag een tien jarig meisje, genaamd De Zwart, dat aan den Oostsingel plotseling den weg over stak, aangereden door do auto van den heer Jansen uit Wassenaar. Het kind werd met gebroken dijbeen naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur haalde, om het on geluk te voorkomen, zóó ver naar links uit, dat hij een boom op het trottoir om ver reed en de boom door de ruiten van een huis viel. De auto werd zwaar be schadigd. Noodlottige val. Te Oude-Pekela is in de cartonfabriek „Union" de 50-jarige H. Koekoek in een strookoker gevallen en dood daaruit opge nomen. Te Terapel is de bejaarde moeder van dokter Lubberman die tengevolge van struikelen viel, overleden. Het 3-jarig zoontje van de wed. Y. op de Hoogstraat te Ylaardingen, viel, door zich te ver voorover te buigen, uit het dakx'aam. Met een gebroken dijbeentje en inwendige kneuzingen werd het ventje op genomen en naar h~t ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmiddag is de Batavier VI te Rottex'dam ixit Hamburg aangekomen met aan boord het stoffelijk overschot van den scheepstimmerman L. v. d. S. uit Rotter dam. Gedurende do uitreis, op Zondag 5 Fe bruari j.l. in volle zee, heeft men den tim merman in het kaasruim, waar zijn wevk- plaats was ingericht, dood gevonden. Men veronderstelt dat hij van de trap, welke naar zijn werkplaats leidt., is gevallen en dat hij een hersenschudding heeft gekre gen, tengevolge waarvan hij spoedig zou zijn overleden. Verdronken. Te Sipilde is de 17 jarige zoon van H. Oldenkamp verdronken. Lijk gevonden. Te Delft is Zaterdagmiddag in de Delf- gaauwsche Vaart het in staat van ontbin ding verkeerend lijk gevonden van zekeren D. de J. uit Delft die sinds half Januari werd vermist. Brand in een boerderij. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is door tot nog tce onbekende oorzaak in de boerderij van de hoeren Akkermans en Ligtenberg, gelegen aan den Kleiweg, even voorbij het Schiebroeksche raadhuis, brand ontstaan. Het vuur greep al dadelijk snel om zich heen en de bewoners moesten zoo snel mogelijk vluchten. Voorbijgangers zijn nog de woning binnengedrongen en zijn er in geslaagd de drie kinderen, die nog in hel huis waren, veilig buiten to brengen. Inmiddels waren de ruiten go- sprongen. Daardoor kreeg de stormachtigo wind, welke dwars over het vlakke veld, aan de overzijde van den Kleiweg blies vat op do vlammen en weldra was het heele huis een zee van vlammen. Het vuur had al spoedig het dak bereikt en nauwe lijks een kwartier, nadat do brand was uitgebroken, stortte het dak met veel ge raas in. De vlammen had(' :i in dien tus- 8chentijd oek een bergplaats van pakken stroo en zakken met andere fourage-arti- kelen bereikt en ook deze opslagplaats welke ligt tusschen de woning en het eerste pand in de Hoofdlaan was spoedig in de asch gelegd. In het eerste huis in de Hoofdlaan woont een schoenmaker, die niet verzekerd is. Met man en macht heeft men gewerkt, om deze woning te ontruimen cn den boedel in een schuur, welke eeix paar perceelen verder ligt., in veiligheid te brengen. De brandweer is er evenwel in geslaagd, dit huis te sparen, hoewel het blusschen heel moeilijk werd gemaakt, door den storm, welke do waterstralen telkens uit hun koers dreigde te blazen. De Hillegers- bergsche en de Rotterdamscho brandweer hebben met in het geheel 4 stralen op de pomp, den brand gcbluscht. Het huis van de familie Akkerman en de bergplaats zijn geheel uitgebrand. Als tragische bijzonderheid kan nog gemeld worden dat de 18-jarige zoon van den heer Akkermans, die ziok to bed lag en den vorigen avond van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien, bijtijds uit huis gehaald kon worden en door buren liefderijk werd opgenomen. Diphtheritis met sterfgevallen. Te Roermond heerscht thans in *eer vele gezinuen diphtheritis. De protestant- sche school is voor eenige dagen gesioten. Er kwam een tweetal sterfgevallen voor. De verdwenen griffier uit Schagen. Sinds 26 December 's namiddags te vijf uur wordt uit .Nijmegen, zooals gemeld, vermist mr. H. J. Bunschoten, die aldaar ux verpleging was. Hoewel reeds verzoeken om opsporing werden gepubliceerd, is hij nog niet teruggevonden. De heer B., uie 47 jaar oud is, was grif fier bij lxet Kantongerecht te Behagen en werd, voordat hij in Nijmegen kwam, eenigen tijd te Wiesbaden verpleegd. Hij is pl.m. 1.70 M. lang, normaal gebouwd, gladgeschoren gezicht, donkerblond, iets grijzend haar, van voren dun, scheiding in lxet midden, gekleed in bruin-grijs costuum, lichtbruine Loden overjas, grijzen slappen hoed, vermoedelijk zwarte hooge schoenen. De vermiste droeg een antiek-gouden dasspeld, bezet met diamanten, gouden pinkring met robijn, gouden Waitham hor- loge, gouden potlood, antiek gouden Zeeuw- sche manchctknoopen. Hij droeg voorts eenig geld bij zich. Een belooning van 1000 wordt gegeven aan de(n)gene(n) die henx kan opsporen, dood of levend. Men vermoedt, dat hij to water is ge raakt of in een bosch is achtergebloven en door uitputting is overleden. De Commissaris van Politie te Nijmegen verzoekt een nauwkeurig onderzoek en bij ontdekking telegrafisch bericht. Nog meer ruitenvernieïers. Donderdagnacht werd bij den kaashan delaar L. Voeten in de Tuinstraat to Til burg een groote spiegelruit ingeworpen, meldt „Het Volk". De bewoners boven den winkel, door het gerinkel opgeschrikt za gen nog juist door het raam, dat op een afstand twee hun onbekende personen zich uit de voeten maakten. In den winkel wer den twee baksteenen gevonden. Do toege brachte schade bedraagt, ruim 200. Nader verneemt het blad nog, dat in hefc gebouw van den wijnhandelaar Hamer en Co. aan de Elloboogstraat een groote ruit is vernield. In het bureau van den Haven meester aan do Piushaven zijn do ruiten vernield en van verscheidene lantaarns aan de Stevenzandschestraat is het glaswerk ingeworpen. De politio heeft reeds ver- Bcheidene personen in verhoor genomen. Een 101-jarige te Bussum. Zaterdag is de ouc te ingezetene vaiï Bussum, mej. M. Hilhorst, 101 jaar gewor den. Zij geniet nog een uitstekende ge zondheid. STORMWEER, DONDER EN BLIKSEM. HOE DE STORM AAN HET EINDE DER WEEK HUISHIELD. Storing in het electrische trein/erkeer. In ons mumner van Zaterdag konden we slechts enkele berichten opnemen van den hevigen storm die Vrijdag en Zaterdag in bijna het geheele land woedde* vergezeld gaande op vele plaatsen van zwaren re gen- en hagelslag, op enkele plaatsen zelfs van donder en bliksem. Zoo berichtten we in ons vorig nummer het breken van een spandraad van het electrisch net nabij den Maredijk te Lei den, waardoor het treinverkeer veel stag natie ondervond. Te Rotterdam ontstond vertraging door dat een electrische trein, die te 12.02 uit Rotterdam in de richting Amsterdam was vertrokken, even buiten do overkapping tusschen seinhuis A en den overweg ten gevolge van den storm met den beugel in het bovennet verward raakte, waardoor de beugel werd afgebroken en in do draden bleef vastzitten. Het verkeer was zoodanig gestremd, dat de op de lijn Amsterdam Rotterdam loopende electrische treinen met een stoomlocomotief naar Schiedam gebracht moesten worden. Kort daarop had een tweede ernstige storing plaats. Even buiten Schiedam, waar de lijn in tweeën wordt gesplitst, brak een der draden, waardoor een deel van het net zonder stroom kwam te staan. Na tuurlijk was een aanzienlijke vertraging hiervan het gevolg. Tc ongeveer vier uur was het verkeer op dit spoor weder her steld. Den geheelen avond werd echter nog met vertraging gereden. Ook op de lijn Don HaagRotterdam via Pijnackor is het verkeer geruimen tijd geheel in de war geweest. Tusschen Rodenrijs cn Rotterdam was een der draden gebroken. Do trein die te 12.00 nur uit Den Haag was vertrokken, kwam te Rotterdam op den gewonen tijd aan, doch de volgende trein had meer dan een uur vertraging. Tot twee uur heeft men het verkeer over enkel spoor moeten lemen. Daarna liep alles weer normaal. Het spreekt vanzelf, dat al deze vertra gingen op den drukken Zaterdagmiddag reden tot heel wat ontstemming onJer de reizigers gaven. Zwaar weer in Limburg. Maakten we reeds Zaterdag melding van het noodweer boven Heerlen en omgeving, uit de nadere berichten blijkt, dat het daar inderdaad zwaar weer is geweest. In verschillende gemeenten zijn tal van boomen en telefoonpalen omgewaaid. Van vele huizen zijn do daken prnstig bescha digd en zijn vensters en luiken afgewaaid; schuren en stallen hebben het moeten ont gelden. Hot telefoonverkeer met Schaes- berg, Rimburg, Nieuwenhagen cn Eygcls- hoven was geheel gestoord, terwijl op de andere lijnen de storing reeds is opgehe ven. Van de boerderij van den heer Kallen te Rimburg, die zooals gemeld door den bliksem is getroffen en in brand geraakte, is de stal geheel verbrand. Een tiental koeien is in de vlammen omgekomen. Het woonhuis kon grootendeels behouden Hij- ven. Te Hoensbroek is Vrijdag een huis in gestort, dat behalve door den eigenaar Dols nog door 4 andere gezinnen werd be woond, meldt de „L. K." Het geheele dak en een deel dor boven verdieping is door de plafonds heen u.x.ar benoden gestort. De bewoners hebben zich tijdig uit de voeten kunnen maken. Een klein kindje echter werd onder do puinen begraven. Het werd er onder vandaan ge haald, en was gelukkig niet erg gedeerd. Op eon tweetal plaatsen is de bliksem nog ingeslagen. Het dak van een steenen schuurtje werd afgerukt cn 200 meter ver der neergeworpen. Te Maastricht is de bliksem ingesla gen in de hoogspaixningsleiding van de Stroomverkoop Mij. In deze geuxoente was omstreeks 10 uur alles in het duister ge huld. Ook in verschillendo andere plaatsen in Zuid-Limburg kreeg do electriciteitslei- ding storing. Onmiddellijk zijn er monteurs uitgetrokken om de schade te herstellen. In Meersen is door den orkaan een groote vrachtauto van do firma ïeters ge deeltelijk omgeslagen on in de beek te recht gekomen. Tc Houtbcm is de bliksem ingeslagen in de R. K. Kerk van Et. Gerlach. Schade werd hier niet veroorzaakt. Te Simpelveld is van de boerderij van Merx een gedeelte van het dak afge rukt. Ook hier zijn voel boomen ontwor teld, waardoor het verkeer in den vroegen morgen storing ondervond. ..aar mensclien- heugenis heeft in dezen tijd van hot jaar nog nimmer een dergelijk noodweer boven Zuid-Limburg gewoed. De hagelkorrels, welke neervielen, hadden soms de grootte van een duivenei. Ook boven Kerkrade woedde een waar noodweer. De krachtige wind ont- aarddo in een hevigen storm; middelerwijl stak een zwaar onweer op. Bliksem on don'- der 'waren niet van do lucht. Sneeuw- en hagelbuien vergezelden het onweer. De electrische leiding geraakte in do centrale te Kohlscheid defect, zoodat do go >e en te ongeveer 2 uren, tot half twaalf, zonder licht zat Te Venlo werden boomen ontworteld en pannen van do daken geslagen. Het dak van een aannemerskeet in het Villapark werd weggerukt. Te Panningen werd do nieuw gebouwde boerderij met schuur (eigendom van B. Syben te Hcucht Echel) bijna geheel ver nield. Vier duizend pannen werden afge rukt en muren gedeeltelijk omvergewor pen. Een paard werd onder het puin be dolven en gedood, Noodwoer boven Drente. Brand in een kerk. Boven een deel der provincie Drente en boven Assen woedde een zwaar on weer, gevolgd door een hevigen storm. Op verschillende plaatsen werd een grnot aan tal boomen ontworteld, terwijl d% blik sem op vele punten insloeg zondor echter ongelukken van ernstigon aard te veroor zaken. Do toren van de Gcrcf. Kerk te "YVilder- vank werd door den bliksem getroix'en en raakte in brand. De spits werd weggesla gen en kwam naast de preekstoel >n° do kerk terecht. De romp van de laatste to rentrans, dio aanvankelijk fel brancloe, bleef een gevaar voor do kerk en ook voor de omgeving, doordat het onweer rret 3-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7