BINNENLAND. Uit de Omgeving. DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 11 FEBRUARI I928 '3ij het Kroningsfeest van onzen heiligen Vader. /Wij zullen morgen den dag herdenken, raarop vijf jaren geleden Kardinaal Ratti >ekleed werd met de Pauselijke waardig- leid, waardoor Hij geworden is: het zichtr >are opperhoofd van de lloomsch-Katho- ieke Kerk, de Plaatsbekleeder van onzen rooten Koning Cnristus. Het moet voor >ns een dag van vreugde en dankbaarheid lijn. Een dag van vreugde, omdat wij de ijding herdenken, die vijf jaar geleden os hart verwarmde en gloeien deed van en vurige liefde voor den nieuwgekozen 'aus, den vertegenwoordiger van het ker- lelijk gezag. Vreugde doortrilde ons toen in heilige begeestering hebben wij ons rS eloof in de ééne heilige Kerk versterkt, ndat wij Hem, den Paus Pius XI, door nze afgevaardigden hebben begroet als ozen Vader, Hem hebben toegejuicht als (nzen Beschermer, Hem onze kinderlijke efde hebben betuigd. De dag van mor- moet voor ons ook een dag van dank- aarheid zijn. "Want denken wij maar eens in al de weldaden, die God aan Zijn H. !erk verleend heeft door Haar een zoo leien en grooten Paus te geven. Wat leeft onze H. Vader immers niet gedaan 'oor de Missies? Heeft Hij niet in de ge- jeele Katholieke wereld een missie-actie jewerkt, die de actie van alle andere tij- jen door grootschheid en vurigheid ver ertreft? Aan een Paus Pius X was het lorbeschikt de dagelijksche H. Commu- ie te propageeren, aan een Paus Bene- lictus XV was het gegeven de groote .ristelijke Vredesgedachte de wereld er te verspreiden; aan onzen Paus, aan XI, heeft God gegeven: de wereld te itvlummen om te werken aan het heil honderden millioenen zielen, die nog iet het geluk en de vrede van ons H. Ge- iof bezitten. Aan Hem is het te danken, |at in enkele jaren tijds verschillende danders tot priesters zijn gewijd, ja zelfs locht in 1926 de St.-Pieter te Rome aan- ihouwen, dat onze H. Vader zelf aan zes ineesche priesters de bisschopswijding lediende en nu onlangs nog aan den [ersten bisschop van Japan. Deze feiten, om niet te spreken van dc issiecongressen en de permanente mis- etentoonstelling bij 't Vatieaan, bewij- duidelijk genoeg de groote stuw kracht, die onze II. Vader gegeven heeft aan de Missiebeweging, een werk, dat aan Christus bijzonder dierbaar is en waarvoor Hij, onze Koning Christus, al fijn Bloed op Golgotha vergoten heeft. Ja, de dag van morgen, de plechtige tffterdenking van 's Pausen kroning moet ns vervullen met vreugde en dankbaar- eid. Maar de herdenking eischt meer van ns, dan gevoelens van vreugde' en dank- aarheid, zij eischt van ons een vurig geb ied, opdat de H. Vader daardoor de j racht verkrijge nog lange jaren de H. -e^erk te bewaken en te besturen. Door ons gebed om sterkte voor Zijn iel en lichaam mogen wij met volle ver op Gods eindelooze Goedheid erwachten, dat Jezus Christus Zijn zicht- laren plaatsbekleeder op aarde, onzen 'aus Pius XI, nog jaren lang zal behou- !en om de H. Kerk te bevestigen en te erspreiden de geheele wereld over. Bid- ;en wij morgen hiervoor met vertrouwen. HOE LANG DIENEN DE SOLDATEN EUROPA? Sovjet-Rusland maakt een record. Het militair jaarrapport, dat door den Volkenbond is gepubliceerd, geeft cijfers over den diensttijd in de landen waar de dienstplicht bestaat. Hieronder volgt de diensttijd voor de infanterie (voor de ca- yallerie en artillerie wordt nog langer ge diend): Sovjet-Rusland: 2 jaar dienst tijd en 4 maanden herhalingsoefeningen; Polen: 2 jaar, 14 weken herhalings oefeningen; Litau en 2 jaar, 12 weken herha lingsoefeningen; Griekenland: 2 jaar, 1 maand herhalingsoefeningen Spanje: 2 jaar; Roemenië: 2 jaar; Estland: 18 maanden, 6 maanden herhalingsoefeningen Tsjecho-Slowakije: 18 maan den, 14 weken herhalingsoefeningen; T u r k ij e 18 maanden; Italië: 18 maanden; Letland: 18 maanden; Zuid-Slavië: 18 maanden; Finland: 12 maanden, 63 dagen her halingsoefeningen F r a n k r ij k 12 maanden, 6 weken herhalingsoefeningen België: 10 maanden, 6 weken herha lingsoefeningen; Nederland: 5.5 maand, 40 dagen herhalingsoefeningen Denemarken: 5 maanden (8 maan den voor een kwart van het contingent), 56 dagen herhalingsoefeningen; Portugal: 3.5 maand (1 jaar voor een derde van het contigent), 112 dagen herhalingsoefeningen Zweden: 140 dagen; Noorwegen: 2 maanden en 12 da gen, 72 dagen herhalingsoefeningen; Zwitserland: 2 maanden 5 dagen, 88 dagen herhalingsoefeningen voor de sol daten, 132 dagen voor de onder-officieren en 143 dagen voor de officieren. Engeland, Duitschland, Oos tenrijk en H o n g a r ij e hebben vrij willigerslegers. „Siameesche" tweelingen geopereerd. Eén hunner gestorven. Nabij Marseille (Staat Illnios) werden op 1 Februari j.l. een tweetal meisjes ge boren, die aan elkaar gegroeid waren. Dezer dagen nu werden de twee kinde ren in een nabijgelegen ziekenhuis door een operatie gescheiden. Aan het einde dezer kunstbewerking was één der twee kinderen dood, doch het andere werd, nadat men het gedurende acht uren zuur stof had toegediend, weer bijgebracht en kon spoedig aan do moeder worden te ruggegeven. De herdenking van de kroning van Z. H. Paus Pius XI. Geen ree ep tie op de Internuntiatuur Wegens de afwezigheid van Zijne Excel lentie Mgr. L. Schioppa, tengevolge van het smartelijk verlies, dat Zijne Excellen tie geleden heeft door het overlijden van zijn moeder, zal op 12 Februari a.s., den herdenkingsdag van do Kroning van Z. II. den Paus Pius XI, de gewone receptie op de Internuntiatuur niet plaats vinden. Er zal echter op dien dag in de Inter nuntiatuur een boek ter teekening liggen voor allen, die een bewijs van eerbied aan Zijne Heiligheid of van belangstelling op dezen herdenkingsdag willen geven. Katholiek krankzinnigenwezen. Vereeniging van R.-K. gestichten en inrichtingen voor krankzinnigen en zwakzinnigen opgericht. Men schrijft aan de „Msbd.": Op 8 Februari heeft te 's-Hertogen- boseh de oprichting plaats gehad van de ve'reeniging van R.-K. gestichten en in richtingen voor krankzinnigen en zwak zinnigen. Hiermede is een organisato risch verband gelegd tusschen alle ge stichten en inrichtingen met R.-K. ver pleging, welke tezamen ruim 5000 krank zinnigen en zwakzinnigen omvatten. De vereeniging stelt zich ten doel, met inachtneming der katholieke beginselen, de verpleging van krankzinnigen en zwak zinnigen in die gestichten en inrichtingen, alsmede voor- en nazorg van geesteszie ken te bevorderendit doel tracht zij te bereiken o.a. door in onderling overleg de verpleging en verzorging te verbete ren, door invloed uit te oefenen op de al- gerueenc maatregelen van bestu\ir, enz. De vereeniging vormt dus de centrale voor geheel het Katholieke krankzinnigen wezen. De retourcommissie in het gasbedrijf. De kwestie te Doetincliem. Onder voorzitterschap van den loco burgemeester, den heer R. Yelsink, kwam gisteren, gelijk reeds werd gemeld, de raad in spoedvergadering bijeen op ver zoek van de raadscommissie inzake even- tueele corruptie, ter behandeling van het volgende punt: „De dienstweigering bij herhaling door den gasdirecteur gepleegd tegenover het college van B. en W. en te genover de commissie voornoemd en het ingevolge daarvan te geven onmiddellijk oneervol ontslag aan den gasdirecteur". Alle leden waren tegenwoordig. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan zette de voorzitter uiteen, dat er hoegenaamd geen reden was voor de compromitteerende uitdrukkingen, die de commissie zich in de vorige vergade ring veroorloofd had ten opzichte van di verse personen o.a. den burgemeester van Gendringen. Voor die uitlatingen maakt spr. als lid van het gemeentebestuur van af deze plaats gaarne excuses. Wat de beschuldiging aan het adres van opzichter Postma betreft, dat deze de ge meente zou bestelen van gas en electrici- teit, is het B. en W. gebleken, dat er geen sprake van is dat Postma zich iets heeft toegeëigend, dat hem niet toekwam. De heer Cohen diende hierna namens de commissie ad hoe het voorstel tot ontslag- verleening in. De voorzitter las naar aanleiding van dit voorstel een schrijven van den direc teur van de gasfabriek voor, waarin deze uiteenzet zich niet aan dienstweigering te hebben schuldig gemaakt. Adressant wijst op het vele, dat hij in zijn diensttijd voor het bedrijf heeft gedaan, dat hij heeft georganiseerd tot een goed en gere geld economisch werkend bedrijf en waar uit hij de corruptie tot nu toe verre heeft weten te houden. De heer Massink betoogde daarop, dat de directeur zich aan dienstweigering heeft schuldig gemaakt wat de voorzitter ontkende. De heer Spijkman (S. D. A. P.) hield een uitvoerige bestrijding van het voorstel der commissie. Resumeerende stelde spr. vast, dat: de eisch der coinnüsrie, dat de gas directeur voor haar zal verschijnen ook indien bij haar verhoor derden aanwezig zijn, niet steunt op eenig voorschrift, dus in strijd is met de wet de raad zoo'n ontoelaatbaren eisch ter- wille van zijn eigen gezag niet mag steu nen; dienstweigering niet heeft plaats gehad en dus ontslag op dien grond niet kan plaats hebben; het ontslag, toch op dien grond gegeven, daarom zou zijn in strijd met het alge- rüeen belang; de commissie zelve haar onredelijken eisch moet laten vallen en thans haar on derzoek moet voortzetten met opoffering van haar eenmaal ingenomen maar onjuist gebleken standpunt. Nadat ook de voorzitter het optreden der commissie aan felle critiek had onder worpen, werd het voorstel der commissie in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de heeren Velsink, Heuthorst, Lcu- verink, Besselink, Spijkman en Weusten. De voorzitter deelde mede, dat hij dit besluit ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen wegens strijd met het alge meen belang en sloot direct hierop de ver gadering. Tegen deze sluiting protesteerden de leden uer commissie, daar zij nog een mo tie wenschten in te dienen. Toen de voor zitter heropening weigerde werd medege deeld, dat terstond weer een nieuwe spoedeischende vergadering zal worden aangevraagd. Het publiek dat ten getale van cenige honderden was opgekomen, be gon na de sluiting luide le joelen. Bond van R.-K. Radiovereenigingen. Naar men ons mededeelt heeft het Door luchtig Episcopaat de statuten goedge keurd van den landelijken bond van R.-K. radio-vereenigingen. Tot geestelijk advi seur werd benoemd de Weleerw. heer C. J. Terwisscha van Scheltinga, rector te 's-Hertogenbosch. HILLEG0M. Vrouwenbond. Donderdagavond hield de afd. Hillegom van den Ned. R. K. Vrou wenbond haar jaarlijkschen feestavond in Hotel Sistermans. De groote zaal was ge heel met leden en belangstellenden ge vuld. Te ruim 8 uur opende de oud-Pre sidente, Mevr. R. LitjensVan den Donk de vergadering met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze avond even als de vorige goed moge slagen. Hierna g\f spreekster de voorzittershamer over aan haar opvolgster, Mej. C. de Grauw, die verder de leiding op zich nam. Aan de Da mes Litjens en Hanrath, resp. Presidente en Penningmeestcresse, werd een souvenir als blijk van waardeering voor het vele werk, dat deze voor de Vereeniging heb ben gedaan, aangeboden door den G. A., Pastoor Krook. Vervolgens werden door de tooneelclub der vereeniging eenige zang- en tooneelstukjes gegeven die zeer in den smaak vielen. Tijdens de pauze werden de aanwezigen getracteerd en werd een verloting gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Gymnastiekclub. In Hotel Flora hield Donderdagavond de R. K. Gymnastiekclub samengesteld uit jongens van het St. Ge- rardus Majella Patronaat en de St. Jo- sephgezellen, haar eerste uitvoering, in sa menwerking met O. B. K. van Bennebroek en Ursus van Haarlem. De avond werd geopend met een rondgang van alle leden, waarna de sport-Directeur, Kapelaan D. Schoenmaker van St. Martinus een kort woord ter inleiding sprak. Spr. hoopte, dat deze avond er veel toe bij mocht dragen, om ook in het Roomsclie Jeugdwerk de sport te doen bevorderen en dat weldra alle Roomsche jongens, die iets voor de sport gevoelen, zich bij de Katholieke club zullen aansluiten. Vervolgeus werden vele mooie, kundige, maar niet minder zware toeren uitge voerd o. a. Vrije oefeningen voor jongens, Brugoefeningen voor Heeren, Gymnasti sche spelen voor jongens, Hoogrek en Ta- felspringen voor Heeren en ten slotte stan den. Alles getuigde van goede kennis en uitstekende scholing. In het bijzonder was het tafelspringen een keurig stuk werk, waarvoor den lei der, den Heer N. de Zwager van Haar lem, een bijzonder woord van lof toekomt. In de zaal, welke heel goed bezet was, waren o. a. tegenwoordig Kap. Verhaar van St.. Joseph met zijn Patronaatsjongens en Pastoor van Leeuwen, welke laatste tijdens de pauze nog een kort woord ter aanmoediging en tevens van waardeering sprak. Het was een avond van ware Gymnastiekkunst, zooals we er te Hillegom nog maar weinig gehad hebben. Veiling. Donderdagavond had in Ho tel Sistermans de verkoop plaats bij af slag van diverse perceelen, onder Notaris D. Boddeüs alhier. Uitslag als volgt: 1. Een perceel, ingericht als smederij met woning. Ingezet op 3800; gemijnd op 500 door den heer C. Joh. Bakker Jzn., alhier. 2. Een winkel en woonhuis, ingezet op 2200, gemijnd op 10 door den heer M. van Ruiten alhier. 4. Een woonhuis, inge zet op 2000, gemijnd op 100 door den heer P. F. Strobbe alhier. Combinatie 13 gemijnd op 750 door den heer N. J. J. As sendelft alhier, die dus kooper werd voor 9360.Al deze perceelen liggen aan eengesloten aan de Meerstraat. 4. Een Bur gerwoonhuis aan de Brouwerlaan, ingezet op 4950, door den heer A. J. Somson al hier. Niet gemijnt, gegund aan den heer Somsen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het. raakt met de winter groenten ten einde en de aAnvoer zal thans niet meer van eenige beteekenis zijn. Het voornaamste product is thans uien die voor zeer hooge prijzen, tot 16 per 100 K.G. wegaan. Ook spruiten gaan in prijs naar boven. De werkzaajnheden in het tuinbouwbedrijf, als spitten, mes ten, enz. zijn in vollen gang. Het mooie weer moedigt hiertoe aan. De leden der Tuinbouwvereeniging mogen er aan herin nerd worden dat voorstellen voor de alge- meene vergadering, met memorie van toe lichting moeten worden ingediend in de maand Februari. Ruitenkrassers. Ook onze plaats heeft de twijfelachtige eer ruitenkrassers in haar midden te hebben. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij zeer velen winkeliers de winkelruiten bewerkt De politie doet ernstig onderzoek en zal te gen herhaling ook de noodige maatregelen nemen. NOOTDORP. Volksbond. De afd. van den Ned. R. K. Volksbond alhier, gaf een feestavond voor haar leden en donateurs met hun hui8genooten in het R. K. Verenigings gebouw aan den Veenweg. Ondanks het ongunstige weer was de belangstelling weer groot. De zaal was geheel bezet. De Voorz. opende den avond met gebed eri een woord van welkom en spoorde de le den aan, toch trouw aan de vereeniging te zijn, door veel ter vergadering te komen. Spr. deelde mede dat binnen enkele we ken hier ter plaatse een propaganda-avond gehouden zal worden tot uitbreiding der organisatie. Hierna werd het Bondslied gezongen. De Tooneelafd. „St. Genesius", onderafdeeling van den Bond, was gereed op te voeren „De wraak van een Christen" spel in drie bedrijven. Door de goede krachten werd hot stuk weer naar wensch uitgevoerd. Na de pauze kregen we nog te hooren „Het regenhoedje", vroolijk spel in twee bedrijven, wat erg in den smaak viel. De heer Hos uit Den Haag zorgde weer voor de fijne kleeding en grimeering. De Harmonie Gloria in Excelsis Deo had dezen avond haar medewerking aan geboden en gaf verschillende mooie num mers. De gehóuden collecto voor het fondsje „Hulp in Nood", heeft opgebracht ruim 18. Uitvoering. De Katholieke Kring al hier geeft zijn uitvoeringen op Dinsdag 14 en Donderdag 16 Februari in het R. K, Vereenigingsgebouw aan den Veenweg. OEGSTGEEST. 'I Een tombola. Gisteren waren wij toe vallig getuige van de eerste voorbereidin gen die gemaakt werden voor de jaarlijk- sche Tombola. Verschillende dames van de Maria-congregatie hebben prijzen voor deze tombola verzameld. Het is de eerste keer dat de dames der Maria-Congregatie de zorg voor de tom bola op zich namen, maar wij mogen zeg gen: zij hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Hot is een verzameling van prachtige, zelfs zeer vele waardevolle prijzen. Do tentoonstelling op Zondag a.s. zal een succes zijn. Wij vernemen dat er behalve de tentoonstelling in de groote zaal van het St. Willibrordusgebouw nog gelegenheid zal zijn om een kopske thee te gebruiken of om zich te amuseeren met verschillende attracties, en dit alles onder de vroolijke muziek van „Triumf". Des avonds en ook Maandagavond heeft onder de uitvoering van „St. Lucas" de Tom bola plaats. Wij wenschen „St. Lucas" ge luk met de flinke hulp die zij in de da mes der Maria-Congregatie heeft. Uitvoering. „St. Lucas" geeft Zondag 12 Febr. en Maandag 13 Febr. haar jaar- lijksche vastenavond-uitvoering. Het suc cesstuk „Het kostbare leven" zal zeker al len een genoeglijken avond bezorgen. Een gezellig strijkje zal do stemming nog ver- hoogen, terwijl de jaarlijksche „Tombola" met extra mooie prijzen allen nog een aar dige verrassing bieden kan. 't Is weer een avond vol variatie. Wij kunnén allen die een pleizierigen en mooièn avond willen hebben, met het volste vertrouwen aanra den Zondag of Maandag a.s. zich een plaatsje te verzekeren in het St. Willibror dusgebouw. Zie voor kaartenverkoop en plaatsbespreking advertentie in dit num mer van de courant. FEUILLETON. 'it het tu^elsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. HOOFDSTUK XXII. Mary Judson's testament. Jack lachte tusschen zijn tanden toon ij haar zag. Goeden avond, Nancy, zei ij. Ik heb op deze ontmoeting al sinds agen geloerd. Het meisje stond voor hem en zonder 'n 'oord te zeggen, probeerde ze den anderen ant uit te gaan. Neen, zoo kom je er iet af, lachte Jack, nu is het mijn beurt m do sterkste van de twee te zijn. Het 'eisje sprak niet maar was zich volkomen ewust van het gevaar van de situatie. Ze ag den loenschen blik in zijn oogen, ze oorde de onaangename klank van zijn lom, ze besefte dat. er gevaar dreigde, laar ze liet niet blijken dat ze bang was. Ik vergeet niets, zei de jonge Jack, - jaren en jaren heb ik den grond aangc- eclen waar jij je voeten neerzette, en ik ras zelfs bereid geweest, om voor je te terven. Ik zou alles voor je hebben gedaan wat maar wilde, dat weet je heel goed. Laat me door zei Nancy kortaf. Neen, daar denk ik niet aan. Jaren tang heb ik van je gehouden en nu zal ik toijn zin hebben. Begrijp je me? Al ben jij «en Trcvanion, daarom ben ik nog geen minderwaardige hond. Je praatte tegen me of ik schuim van de straat was en ik zal.. Nancy begreep dat ze in zijn macht was. Er was geen levende ziel in de nabij heid; de duisternis was snel gevallen. Ik heb al dagen op je geloerd, ging hij voort, den dag dat je me als een hondsvot hebt behandeld, heb ik gezworen dat ik mij zou wreken. Of je rondkijkt helpt je niets, den hond heb ik veilig opgesloten, die zal je niet komen helpen Heb je dan geen menschelijk gevoel meer? riep het meisje. Neen, antwoordde hij. dat heb jij voor goed in mij gedood. Hij keek haar valsch-lachend aan ik vroeg om een zoen, nietwaar? Nu, die zal ik hebben en zooveel als ik maar wilen hij kwam dichterbij, terwijl hij zijn handen uitstak. Het meisje verloor geen oogenblik haar tegenwoordig heid van geest. Iedere zenuw trilde van angst, maar ze wist zich te beheerschen. De oude hoogmoed kwam in haar op. Hoe durf de die kinkel haar zoo te behandelen! Wil je opzij gaan, vroeg ze kalm,.ter wijl ze hem strak in de oogen keek. Waar om wist hij niet, maar hij gehoorzaamde haar. Als ze kwaad was geworden of angst had getoond, was hij de baas gebleven, maar nu reageerde hij op zijn oude boe- reninstinct dat zij altijd een Trevanion bleef en hij een Beel. Maar zijn weifeling duurde maar een seconde; hij, jonge Jack, was op dit oogenblik heer en meester over Trevanion Co 'rt en dit meisje, dat geen cent bezat, had hem diep beleedigd.. Ik zal niet opzij gaan, schreeuwde hij buiten zichzelf, en je zult eens zien wat ik. Verder kwam hij niet. Voetstappen kwa men naderbij en een stem vroeg: is hier iets gebeurd? Nancy herkende tot haar onuitsprekelijke vreugde de stem van John Trefry. Ik ben blij, dat ik juist voori^j kwam, miss Trevanion, zei hij: wou die kerel u lastig vallen? John knarsetandde van woede. Hij wist dat hij sterker was dan John Trefry en toch voelde hij zich ge slagen. Hij sloop ongemerkt weg maaT ik zal haar krijgen, mompelde hij in zich zelf. Maar Nancy kon zich niet langer be heerschen, de zenuwspanning week en zoo- dra hij uit het gezicht was, barstte ze in tranen uit. Nancy, wat is er? vroeg de jongeman angstig. Ik was zoo bang, snikte ze, o John, waarom ben je niet gekomen? Ik verlangde er zelf naar, zei hij, maar ik durfde niet, Nancy Maar ik verlangde zoo naar je, John, en toen je niet bij mij kwam, ben ik naar jou gegaan John hoorde haar trillende stem, voelde wat er in haar omging. Morgen ga ik terug naar Leeds, ging het meisje voort, er is daar een jonge rijke man die met me trouwen wil en me Trevanion Court als huwelijkscadeau wil geven; wat moet ik doen, John? Nooit had John Trefry zulk een zwaren strijd gestreden. Maar hij sprak geen woord. Hij wist dat Nancy nooit volkomen gelukkig zou zijn als ze haar toud tehuis niet terug kon winnen en hij kon haar daar bij niet helpen. Bovendien zou hij het zich zelf nooit hebben kunnen vergeven als hij een vrouw trouwde voor wie hij niet genoeg kon verdienen. Zoo kwam het, dat de woor den, waarnaar Nancy had verlangd, niet werden uitgesproken en ze ging terug naar Leeds met een bedrukt hart. Maar Mary Judson was in een zonnige stemming. De maand in Cornwall had wonderen verricht. Alle vermoeienis was verdwenen, zo was vol plannen voor de toekomst. Nancy moest er om glimlachen. Ik weet wat jij denkt, zei Mary, jij kunt je niet begrijpen dat ik terug ver lang naar Laburnum Cottage, maar ik zeg je, dat Leeds de mooiste stad ter werold voor mij is en blijft. Leeds is voor mij thuis. Bovendien ben ik vol plannen en voor er zes maanden om zijn heb ik mijn doel bereikt. Welk doen? vroeg Nancy. De rubber. Dan zal je wensch in vervulling gaan, Nancy. Nancy zweeg. Ze voelde zich niet hoop vol gestemd. Niets was gelukt tot nu toe en er scheen geen enkele kans dat er nn eindelijk een betere tijd ging aanbreken. Ik weet wel wat je denkt, protesteer de de vrouw, maar ik weet ook dat ik zal slagen! Ik heb het mijn vader beloofd en ik zal het volbrengen. Meer dan ooit verlang ik ook om je het oude huis terug te geven, Nancy, we zijn nu eenmaal bij elkaar gebracht om elkaar te helpen in onze beloften. En toen Nancy in Leeds aankwam was ze ook onder den invloed van Mary's en thousiasme gekomen. Ze wilde crzelf zoo veel mogelijk aan meewerken. En avond aan avond, als ze terugkwam uit de fa briek, werkte ze met Mary in het labora torium. Maar een ding beschouwde ze als een handicap: dat Mary haar niet toe stond om de formule te lezen. Ik weet dat ik het zou moeten doen, maar ik kan hot niet over mijn hart krijgon, zei ze, vader liet met beloven dat ik, zoolang ik leefde, niemand de formule zou laten zien en ik durf de belofte niet te verbreken.. En toch voelde Nancy dat ze als zo de formule mocht bestudeeren, wel in staat zou zijn, de rubber te bereidciv Want nog altijd ontbrak er een kleinigheid. Ze maakten herhaaldelijk rubber, soms scheen het bijna perfect, maar bij het vol gende experiment mislukte alles weer. Tevergeefs zochten ze op alle mogelijke manieren naar deze kleine tekortkoming, ze konden het niet ontdekken. Do zomer ging zoo voorbij en de grauwe winter; maar het definitieve succes bleef uit. Nancy merkte tot haar groote onge rustheid, dat de gunstige uitwerking van. Mary's verblijf in Cornwall slechts tijdelijk was geweest. Toen de winter was geko men, merkte ze, dat Mary moe en bleek er uitzag. De blos verdween voor goed van haar wangen, en ze sleepte zich met moeite door het huis. Neen, neen, kindje, zei Mary, zoodra Nancy begon te spreken over een pa»r weken vaeantie. Ik durf niet van werk weg te gaan. Ik ga niet weer uit Leeds v«i>r ik rubber heb gemaakt. In den tijd dat het juist drie jaar was dat Nancy in Yorkshire was gekomen, werd het lente en met het mildere weer werden ook de vriendinnen wat hoopvol ler gestemd. Maar in haar hart was Mary ontroostbaar. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9