I i PAUS PIUS IX. nimre mn\ UIT DE PERS. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Land enTuinbouw Rechtzaken. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 7 FEBRUARI 1928 J )0 Naar aanleiding van den 50sten her- denkdag van het zalig afsterven van pius IX schrijft de Warmondsche hoog- lecraar prof. W. Nolet het volgende ar tikel in „De Maasbode", dat ook door onze lezers met belangstelling zal worden gelezen. Een halve eeuw is het heden geleden sinds een einde kwam aan het langste pontificaat, dat de kerkgeschiedenis ge kend heeft. Bijna twee en dertig jaar heeft Pius IX de Kerk Gods bestuurd. generatie, die getuige geweest is van de ontroering, welke zich van de Katho lieke wereld meester maakte op het be richt van zijn verscheiden, is aan het uit sterven, maar ze heeft ons opgevoed in gevoelens van vereering voor haar Paus, jdie onuitwi8chbaar zijn. Zou het vermetel :ijn, te beweren, dat in de Kerkgeschie denis nooit een Paus zulk een populari teit genoten heeft, als aan Pius IX ten deel viel? Die populariteit dankte Pius aan de goedigheid van zijn karakter, aan Je groote daden van zijn bestuur, en niet iiet minst aan den aureool van Martelaar, die hing om den persoon van den Paus, die zooveel schijnbare mislukkingen te boeken had. Pius werd Paus gekozen midden in den revolutietijd, toen Europa zich nog niet hersteld had van de grotoe slagen van Je Fransche Revolutie en het Napoleon tische tijdperk, toen de Katholieke Kerk zich nog nauwelijks aan het herstellen was van de toen geslagen wonden. Het indifferentisme op godsdienstig terrein vond nog steeds voedsel in het liberaal- katBolicisme, in Frankrijk bloedden nog de wonden door het optreden van De Lamennais geslagen, in Duitschland die van den strijd over Aartsbisschop Von Droste Vischering. In Rome stond de uieuwe Paus voor do onmogelijke taak van de onderdrukking van de revolution- naire woelingen. Rooskleurig waren de •ooruitzichten niet, toen op 16 Juni 1846 Joannes Maria graaf Mastai Ferretti tot de hoogste waardigheid verheven werd. Het begin is dan ook een reusachtige mislukking. De politiek van toegeeflijkheid mocht niet baten, in Rome maakt de partij van de revolutie zich met den dag ster ker, en in den nacht van 2324 Novem ber 1848 verlaat Pius Rome als een vluch teling, vermomd als een gewoon priester in dienst van den Beierschen gezant Spaur. Een mislukking? Neen! Want de bal lingschap van den Opperpriester sloeg de sympathie en met de sympathie het ge loof wakker in de harten van zoovele Ka tholieken, die anders rustig zouden hebben doorgedommeld, en ze maakte hen bereid, om te luisteren naar de stem van den Paus, die immers in de volgzaamheid de Katholieke wereld de schadeloos stelling moest vinden voor het onrecht, Vm aangedaan! Het verzamelwerk „L'Or- b« Cattolico a Pio IX Pont. M. esulante Ja lloma" is het monument van den stroom van geestdrift, die voor den Paus ontketend werd. En zooals het Pontificaat begonnen was, zoo bleef het. De voortdurende agi tatie in de Europeesche pers tegen het. bestaan van den Keikelijken Staat, het kuipen van het koninkrijk Sardinië daar tegen, de invallen van Garibaldi, straks in 1860 de roof van een gedeelte van de kerkelijke staten, en de bezetting van het 'in 1870, dwongen de Katholieken, zooals de heele wereld, om voortdurend de oogen op Rome gericht te houden: de Paus stond in het midden van de alge- meene belangstelling, en de persoon van den Paus was van dien aard, dat belang stelling populariteit beteekende. Jonge lieden trokken op, om het erfdeel van •Sint Petrus met de wapenen in de hand le verdedigen, en overal kon men hooren ipreken over den moed en de duldzaam- ïieid en de majesteit en de goedhartig heid van Pius. Zoo steeg met den Paus de Pauselijke Stoel in de achting Van het geloovige volk, en de woorden van Pius werden met meer eerbied en meer volgzaamheid ge hoord en gevolgd, dan anders het geval zou geweest zijn. De eerste groote uit spraak van Pius was trouwens de menigte uit het hart gegrepen, toen hij een einde FEUILLETON. 121 Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. 44) Ik heb je al dagen eerder verwacht, zei Nancy, heb je mijn brief niet ont vangen? Ja. ontvangen had hij den brief en hij vertelde haar verward en vertegen dat hij het zoo bijzonder druk had gehad met zijn werk. Hij scheen slecht op zijn gemak. We zullen eerst thee drinken, zei Nancy, ik ben zoo blij je te zien, John, dat ik je maar niet al verwijten, dat je me hebt verwaarloosd. Jou verwaarloosd! riep de jonge man uit. Natuurlijk heb je dat. lachte Nancy, de wist immers al dien tijd al, dat ik hier was. John Treffers "scheen erg verstrooid. Nancy praatte over honderd dingen, maar hij luisterde nauwelijks. Marv kreeg een raren indruk van hem. Alle Cornwallers zijn precies eender, ze hebben een heeleboel praats en als het er op aankomt staan ze met hun mond vol tanden. Ik begrijp niet hoe Nancy de zen iongen aardig kan vinden! •En toch moest ze later toegeven, dat nji veel sympathieks had en ze zei tegen Nancy dat het een jongen scheen waar van je opaan kon. maakte aan de eeuwenlange controvers on der de theologen, en de Onbevlekte Ont vangenis van Moeder Maria tot geloofs punt verklaarde. Maar ook toen hij den Syllabus uitvaardigde, en menigeen het offer moest brengen van persoonlijk in zicht in de vraagstukken van den dag, werd dat offer voor velen lichter ge maakt, omdat de uitspraak kwam juist van dezen Paus. De populariteit van den Paus-Duider sloeg in Frankrijk de overblijfselen van het Gallicanisme dood, toen het Vati- caansch Concilie de positie van den Paus in de Kerk ging omschrijven, ze belette de ontwikkeling van het verzet tegen de Con cilie-besluiten in Duitschland. Het aanzien van den Heiligen Stoel steeg tot een hoog te, die zonder wederga is in de geschiede nis van de Kerk. Boven het hoofdstuk van de Kerkge schiedenis, dat het Pontificaat van Pius IX behandelt, zou als opschrift kunnen staan: „Succes door Mislukking". De tijd- genootcn hebben getreurd over al het on recht, dat hun Paus werd aangedaan, en na vijftig jaar spreken we nog van „de Romcinsche kwestie", en zien we nog, dat het onrecht op een of anclere manier moet worden goedgemaakt. Maar we zien te vens, hoe de roemrijke Pontificaten van de opvolgers van Pius mogelijk geworden zijn door het zijne, door zijn geduld in het lijden ,door zijn standvastigheid tegenover het onrecht. Want nog heden trekt de Kerk haar voordeel van de stroomen van liefde die in de donkere en tevens glorie volle dagen van. het Pontificaat van Pius zijn beginnen te vloeien. En- de Neder- landsche Kerk in het bijzonder houdt in cere de nagedachtenis van een Paus, die na eeuwen van voogdij aan de Nederland- sche Katholieken weer een eigen kerkelijk bestaan gaf door het herstel van de Hiërarchie. „Crux de cruce" heet Pius in de beken de voorspelling over de Pausen, die van Malachias zou afkomstig zijn. Om de vele tegenslagen in het Pontificaat is de beti teling treffend. Maar dan leert de geschie denis toch reeds na een halve eeuw, dat ook voor het leven van de Kerk geldt het woord, dat alle kleinmoedigheid uitsluit: In Cruce Salus NOG EENS OVER VERGADERINGEN. Wij schreven verleden week over het ■slechte vergadering-bezoek en weten dit o.m. aan het feit, dat zoo velen maar al door op vergaderingen afwezig zijn, geen leering of actio schijnen noodig te heb ben. Het Centrum neemt deze opmer king over, maar voegt er nog wat anders aan toe, dat de overaweging verdient. „Niet echter alleen bij hen, die door af wezigheid plegen te „schitteren", is hier schuld. Er bestaat ook een categorie van men- schen, die wel op vergaderingen komen, maar wier wijze van optreden aan het vergadering-bezoek alles behalve bevor derlijk is. Ze dringen zich stelselmatig op den voorgrond, zijn omslachtig en aanmati gend, blijven bij voorkeur in de contra mine, en geven maar al te zeer blijk, dat zij het porsoonlijke niet van het zakelijke", 'het particuliere en plaatselijke niet van het algemeene weten te onderscheiden. Zo weren zich vooral dan hevig, wan neer er een onderwerp aan de orde komt, waarbij hun belang, of dat van hun kring, of kringetje betrokken is, en vertroebelen door hun absoluut gemis aan onbevangen heid het debat. Slechts een krachtige leiding van de bestuurstafel kan hen in toom houden, en de atmosfeer, welke zij scheppen, is voor anderen een reden om niet te komen. Een geldige reden kan dit echter nooit zijn. Wie van goeden wil is en tot opbou- wenden arbeid welke de critiek geens zins uitsluit in staat, behoort juist ter vergadering te komen en aldus aan het partij-leven den steun te verleenen, wel ken het behoeft. Aan menschen, die slechts negatief en afbrekend te werk gaan, mag men het terrein niet overlaten. Wie is hij? vroeg ze. Wat doet hij voor de kost? Hij is in de electro-techniek, ant woordde Nancv. Dan xerdient h zeker weinig? Hij is zelfs arm. Zijn familieleden le ven geen van alle meer. De Trefry's zijn zoo iets als de Trevanions, eens was het een groot geslacht en bezaten ze veel land, maar ze hebben alles verloren. Maar, voegde ze eraan toe. John is een gentleman gebleven. Dat is hij, erkende Marv. dat zie je op het eerste gezicht. Eerst dacht ik dat er niet veel bij zat. maar later merk te ik dat ik me had vergist. Hij is de beste vriend dien ik bezit, zei het meisje, en toen iniin vader stierf was niemand zoo goed en aardig voor me als hij. Mary Judson keek haar onderzoekend aan. Is het niet meer dan een vriend? Néén, maar een échte vriend, ant woordde het meisje. Dit gesjrek had plaats na de thee, ter wijl John een praatje maakte bij Mrs. Uren. Ik heb opgemerkt, dat Mrs. Uren hem net behandelt als ze jou doet. Eerst dacht ik. dat hij een Lord was of iets dergelijks. Ik stond ervan te kijken, toen hii vertelde dat hij een baante had. Maar ie kunt wel zien, dat het geen gewone jongen uit het volk is. John kwam op dit oogenblik de kamer weer binnen, en Mary liet ze alleen. Jullie zullen elkaar wel veel te ver tellen hebben, zei ze glimlachend. Dit ware een tceken van gemakzucht. En in elk geval is het beter, Rat men zijne opmerkingen maakt en zijn grieven uit, d&dr, waar ze effect kunnen hebben, dan dat men van verre blijft staan, en buiten de vergaderzaal zich overgeeft aan klachten en protesten, die wel kunnen verbitteren, maar geen de minste vrucht zullen afwerpen". MR. G. RUSSEL. Benoemd tot hoogleeraar in het Belastingrecht aan de R. K. Universiteit. De St. Radboudstichting heeft benoemd tot hoogleeraar in het Belastingrecht aan de R. K. Universiteit to Nijmegen, den heer Mr. G. Russel, advocaat en belas tingconsulent te Amsterdam. Wij laten hieronder eenige bijzonder heden omtrent den nieuwen hoogleeraar volgen George Marie Gabriel Henri Russel, geboren le Venlo 22 Februari 1891, maakte zijn doctoraal-examen in de rechten op 25 Juni 1925 en promoveerde op 17 December 1918 cum laude op het omvangrijke proef schrift „Do Onderneming in het privaat recht". Dit belangrijke werk werd in verschillende tijdschriften besproken. Hij was tusschen 1915 en 1918 gedurende 3 jaren tijdelijk inspecteur der directe be lastingen te Terneuzen en is sedert meer dan acht jaren belastingconsulent, in welke functie hij zich oen zeer groote clientèle heeft verworven. Tevens is hij advocaat bij het Gerechtshof te Amsterdam. Hij is sedert 1919 verbonden aan het Amsterdamsch Trustee's Kantoor. Mr. Russel is vast medewerker aan de tijdschriften „De Bedrijfseconoom", de Naamlooze Vennootschap en Accountancy, waarin sedert tal van jaren regelmatig bijdragen van zijn hand verschijnen. Vele artikelen publiceerde hij ook in andere tijdschriften en in de groote dagbladen, ook onder een pseudoniem. Over het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen hield hij een lezing, welke in brochurevorm is verschenen. Be kend is zijn optreden met gunstig gevolg in de groote procedures betreffende de massa-navorderingen door de gemeente Hilversum. Sedert de opening der R. K. Universi teit te Nijmegen is hij aan deze instelling verbonden als lector voor het Romeinsch Recht. Tevens doceert hij gedurende ruim vier jaren het Romeinsch Recht in verge lijking met het Nederlandsch Recht. Ter gelegenheid van zijne benoeming schreef Prof. Mr. I. Hijmans een zeer waardeeren- de beoordeeling in „De Tijd" van 28 Juni 1923. Vanaf de instelling van een Federatief Examen Belastingrecht door het Neder landsch Instituut en de Nederlandsche Organisatie van Accountants treedt hij als examinator voor belastingrecht op. Mr. Russel is ook bekend als specialist op het gebied van vennootschapswezen en van processen inzake successie- en schenkingsrecht; hij beweegt zich veel in de practijk van internationaal-belasting- rechtelijke verhoudingen, waartoe hij met Engelsche, Fransche en Duitsche fiscaal- juridische kantoren in verbinding staat. „Msbd." De benoeming van mr. Hermesdorf tot lector. Tot opvolger van mr. Russel als lector in het Romeinsch recht is benoemd mr. B. H. D. Hermesdorf, advocaat en procureur te Deventer. Mr. B. H. D. Hermesdorf is een Lim burger en 33 jaren oud. Hij werd op 3 No vember 1894 te Kerkrade geboren en deed zijn gymnasiale studiën to Rolduc, waar hij in 1913 het eindexamen aflegde. Daar na studeerde hij te Utrecht in de rechten en volgde er tevens gedurende vijf jaren de colleges in de wijsbegeerte van prof. dr. J. Th. Beyscns. Op 30 Juni 1919 promo veerde hij tot meestor in de rechten. Na 'zijn promotie was bij eenigen tijd op sociaal-juridisch terrein werkzaam in de mijnstreek, tot hij den len Augustus 1920 als jurist in dienst kwam bij de firma Noury en v. d. Lande te Deventer. Deze functie bleef hij drie jaren lang. tot 1 Augustus 1923, vervullen, waarna hij zich daar ter stede vestigde als advocaat en procureur. De nieuwe lector, die te Deventer blijft wonen, beweegt zich ook daar veel op so ciaal terrein. Naast bijdragen in de dagbladpers ver schenen van zijn hand o.m. publicaties in het „Rechtgeleerd Magazijn", „Beiaard", „Zeitschrift für das gesammte Handels- und Konkusrehct" en „Studia Catholica". Pastoor P. Soepnel. De Zeereerw. heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. ZijnEerw. is sedert Woensdag j.L lijden de aan hartverzwakking, welke zoodanig toenam, dat gistermiddag toediening van de H.H. Sacramenten noodig werd geoor deeld. Dit geschiedde door den HoogEerw. heer deken van Haarlem, L. A. A. M. Wes- terwoudt, in tegenwoordigheid van mgr. A. J. M. Taskin, praeses van het Groot- Seminarie te Warmond en den ZeerEerw. heer Pastoor J. P. Huibers, uit Amster dam. De Alkmaarsche Missie-tentoonstelling. Naar wij vernemen, bedraagt het batig saldo van de in Februari van het vorig jaar gehouden Missie-tentoonstelling rond 10.000, waarvan reeds een beperkt be drag aan de verschillende missieoorden is uitgekeerd. Groote Aalsmeersche Bloemententoon stelling. De Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij, die in 1927 meer dan 127.000 K.G. Aals meersche bloemen vervoerde, zal met een eigen stand uitkomen op de groote Aals meersche bloemententoonstelling, welke van 1721 April a.s. wordt gehouden. Te dier gelegenheid zullen door 't pu bliek rondvluchten boven de kweekerijen van Aalsmeer gemaakt kunnen worden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Houdt u aan de dienstregeling. Voor den waarnemend Kantonrechter Mr. M. B. Vos stond gisteren als eerste de linquent terecht, J. L. autobus-onder nemer te Al hen aan den Rijn, die voor zijn dienst WoubruggoTer Aar een andere dienstregeling onder het publiek had doen verspreiden als door Ged. Staten was goedgekeurd. Bekl. was verbaliscerd toen hij de bus op 'n niet op zijn dienstreg. vermeld uur naar Alphen had laten rijden. Als getuigen werden gehoord verbali sant Mulders en de chauffeur Schijf, die het verbaal bevestigden. De ambtenaar eischte 15 of 5 dagen. De kantonrechter stelde het vonnis 14 da gen uit. Door een afzetting gereden? J. J. M. B. te Apeldoorn stond in tweede instantie terecht voor het. feit, dat hij bij den brand op den Jan van Houtkade door een afgezette weg was gereden. In een vorige zitting had hij gezegd, dat hij de af zetting niet had gezien, maar direct had gestopt toen hij het gezien had. Nu werd gehoord, de verbalisant Brandt die verklaarde, dat hij alleen de afzetting vormde en meende dat hij had moeten stoppen, omdat er menschen stonden. De ambtenaar eischte 5 of 2 dagen, waarop de kantonrechter het vonnis 14 dagen uit stelde. Dierenmishandeling. F. A. v. B. te Ouwerkerk a. d. Am- s t e 1 stond eveneens wederom terecht we gens het feit, dat hij zooycel schapen in een wagen had vervoerd, xlat. een schaap door een rund was doodgedrukt. De verba lisant v. d. Berg, die nu werd gehoord. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 8 Ftbr. Hilversum, 1000 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het Radio trio. 3.004.00 Maak het zelfl Rubriek o. 1. r. Mevr. SchaakeVerkozen. 6.00 Dinormuziek door het Radio-Trio. 7.157.45 GeziMdheidshalfuurtje door Dr O. J. Beukman: De zorg voor de openbare gezondheid door feiten en cijfers toege licht. t 7.45 Politieberichten. 8.00—8.30 Jules Verne's 100e geboortedag (geb. 8 Febr. 1828). Causerie door W. Vogt. 8.30 Pianoconcert door Suzie Minden. 9.009.50 Lezing door Mr. Dr. W. M. G. Schumann: De beteekenis van Neder- landsch-Indië. 9.50 Nieuwsberichten. 10.00 Populair programma door het Om- roep-orkest o. 1. v. Nico Treep. H u i z e n. 18 4 0 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 N. C. R. V. Concert. 5.15—6.15 N. C. R. V. Kinderuurtje door F. V. v. Dorp, Hoofd eener school. 7.007.30 Stenografieles. 7.45 N. C. R. V. Concert i. d. Lutheriche Kerk te Deventer. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20—12.20 Pianoconcert. 12.20 Dansmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Voorlezing:: The Aeneid. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. L' 4.420 Licht klassiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinb. praatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 Orgclsonates van Mendelssohn. 8.05 Mabel Constanduros en Mich. Ho- gan. 8.20 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The way of tl.c world. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55—11.20 Variëté. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-Pa r i s", 1 7 5 0 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Klassieke kwartetten. 4.05—5.50 Concert. 8.5011.20 Solistenconcert. L a n g e n b e r g, '4 6 9 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Moderne werken. Orkest. 7.20—7.45 Dansles. 7.50 Afrika van Vasco da G&ma tot Emin Pascha en Stanley. Orkest, koor en solis ten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusferhau s n, 1 2 5 0 M (Ze es en). j. 11.20—7.05 Lezingen en IosseiT. 7.30 „Das Milliardensouper", opèfefctó in' 3 acten. Daarna dansmuziek in het Central Hotel. Arkati Flato-kapel. Hamburg, 39 5 M 3.35 Concert. 4.20 Zang met obligaatviool. 5.20 Orkestconcert. 6.45 „Der Barenhauter", tooneelspel met muziek in 3 acten. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.35 Gramofoon. 8.5010.35 Orkestconcert. verklaarde dat er voor 15 schapen veel te weinig ruimte was. Het doodo schaap had het schuim op den mond. Verd. ontkende wederom het feit. De ambt. eischte 30 subs. 20 dagWF, waarop de Kantonrechter verd. tot 35 subs. 10 dagen veroordeelde. John, waarom doe je zoo vreemd? vroeg Nancy, toen Mary de kamer uit was gegaan. Doe ik vreemd? Ja. Wat is er met ie? Niets bijzonders. Maar waarom ben pe niet eerder ge komen Had je dat dan gewild? Maar natuurlijk! Ik heb je in geen twee jaar gezien en ofschoon ik ie schreef dat ik naar Cornwall kwam, heb ie niets van je laten hooren. Heb ik je soms bet leedigd zonder dat ik het weet. John draaide het hoofd naar het raam, dat uitkeek naar het strand, maar hij gaf geen antwoord. Is er iets, John? Wil ie me hef niet vertellen? John schudde het hoofd en mompelde iets van „geen tijd hebben". Kom nu. zei het meisje, ie moet niet zoo tegen me zijn. Anders krijg ik er spijt van, dat we elkaar hebben ontmoet, voeg de ze eraan toe. Ik wilde niet komen! barstte hij uit; maar toen hij de pijnlijke kleur zag op de wangen van het meisje, voegde hij er haastig aan toe: Neen Nancv. vergeef me, zoo bedoel ik het niet. Maar John toch. Ik ben een zelfzuchtige ellendeling, riep de jongeman uit, welk recht heb ik om zoo tegen je te spreken? Maar we zijn toch gofede vrienden, zei het meisje. Ik weet het en ik probeerde zoo aan ie te denken, maar ik kon niet Nancy, ik kon eenvoudig niet. Weet ie waarom ik niet eerder ben gekomen? Omdat ik bang was voor mijn eigen gevoelens, omdat ik niet durfdetoen ie in Leeds was en ik ie schreef, kon ik me tenminste be- heerschen, maar nu, nuLuister Nan cy, zei hij plotseling, we zi.in samen van af aan opgegroeid, jaren geleden be schouwde ik je als mijn toekomstige ver loofde en ik verlangde naar den tijd dat ik je tot mijn vrouw zou kunnen maken. natuurlijk heb ik ie dat nooit durven zeg gen, maar zoo was het. Ik maakte al plan nen voor de toekomst, ik wilde een for tuin verdienen en jou alles geven. maar., ik ben een mislukkeling. Nancv. Het meisje gaf geen antwoord, maar er was een vreemde blik in haar oogen. Kijk me niet zoo aan, smeekte hii, ik wilde je niet kwetsen. Ik ben een laffe el lendeling, ik zal weggaan voor dat ik nog meer stommiteiten zeg. Maar hij ging niet weg, hij bleef haar met bewonderende oogen aanzien. Ik wilde me beheerschen. ging hij voort, ik wilde mezelf wijsmaken, dat ik al leen een vriend voor ie wilde ziin, maar toen je weg was,' o Nancv. vergeef me Nog altijd zweeg ze. Dit was heel an ders dan wat Ben Briggs of Jack tegen haar gezegd hadden en het ontroerde haar op een vreemde manier. Ze wist wel dat John veel van haar hield, maar ze had hem altijd beschouwd als een kameraad; dit had ze toch niet van hem verwacht. Weet je. wat ik me had voorgeno men. Nancy? Ik wist. dat ie hart brak van verdriet toen Trevanion Court verkocht werd en de gedachte dat Jack Beel er eigenaar van werd moest ie wel ontzet tend hinderen. Daarom heb ie od die op tie aangedrongen. Ik begreep dat het een onbegrepen werk was; hoe moest jij tien duizend pond bij elkaar krijgen? Ik herinner me. viel Nancv hem in de rede, dat je me al ie spaargeld hebt aangeboden; dat was lief van ie. John! Dat had niets te beteekenen. antwoord de hij ongeduldig, maar ik had een plan in mijn hoofd waarmee ik dat geld dacht te verdienen. Ik zou het ie als geschenk aangeboden hebben. Nancy, maar het mislukt, het is mislukt.. Daarom schaam ik me zoo.Ik zou den grond willen kus sen waarop je hebt geloopen en toch kan ik je niet helpen. Ik ben ie niet waardig, nooit, nooit! Nancy's oogen werden vochtig; de ernst en de eerlijkheid van den jongen ontroerden haar zooals nog nooit iets haar had ontroerd. Ik wilde er nooit over spreken, ver volgde hij, maar ik kon het niet helpen, Nancy. Direct nadat gij was weggegaan, verdiepte ik me in de studie over electrl- citeit. Ik schreef een boek en ik stelde me voor dat ik er veel mee zou verdienen, maar het heeft bijna niets opgebracht. Heb je een boek geschreven? riep ze uit, en is het uitgegeven? Waarom heb je me geen exemplaar gestuurd? Ik had het gedaan, als ik er succes mee had gehad, maar ik was te veel te leurgesteld en al mijn hoop was vervlo gen. Ik geef het niet op, dat niet. Electri- citeit is iets wonderlijks, Nancy, ik heb er een nieuwe studie voor in miin hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5