Gemengde Berichten. Bij Seller Buitenl. Berichten. Nederlandsch Oost-Indië t derde blad „de leidsche courant" woensdag 1 februari 1928 ONGELUKKEN. Bloedvergiftiging. Te Oudenbosch is een leerling der jon- nskostschool „St. Louis"' aan bloedver- 'tiging, ontstaan door het openkrabben n een puistje, overleden. - Lij het^ vijf-jarig dochtertje van W. te Oud-Gastel werd bloedvergiftiging •onstateerd als gevolg van een aanvan- lijk onbeduidend wondje aan een der idjes. Het kind is onmiddellijk onder leeskundige behandeling gesteld moeten rden. Aanrijding. Maandagnamiddag werd in de KeJcl- aat te Arnhem een kar met bananen, armede een jongeman ventte, door een ;o van achteren aangereden. De venter de kar werden tegen de pui van een is aangedrukt, waarna cte bananenven- met ernstige inwendige kneuzingen nr het ziekenhuis werd vervoerd. Aanvaringen. jisteren had tengevolge van den dik- mist een ernstige aanvaring plaats schen do salonraderstoomboot W. F. eman, van de reederij Fop Smit en Co. Rotterdam, en dc goedernboot Kouin- Wilhelmina. Tan de Leeman werd de steven inge- ikt, terwijl' ook dc Koningin Wilhelmi- belangriike schade opliep. - Terwijl het bergingsvaartuig Dorus ikers, van Smit's Bergings bedrijf te imeldinge bezig was een anker met ket- van het s.s. Anthony te visschen, rd dit schip door het bergingsvaartuig o, van de firma Tak en Hoogenboe- n, kapitein der Brceyen, aangevaren, politie stelt een onderzoek in naar oorzaak. De Dorus Rijkers bekwam «zienlijke schade. Een oud stuk wrakhout aangespoeld. Van een oude schipbreuk. Op het Oost einde van Terschelling is n 6tuk wrakhout aangespoeld van '50 M. ïgte en 15 M. breedte. Men vermoedt, t dit afkomstig is van het Duitsche fre- tscliip Wilholmsburg, kapitein Kross, t daar ter plaatse in 1S03 verging. Het hip was op weg van Hamburg naar nerika en had 385 passagiers aan boord, allen verdronken. Heb was een goed en' sterk schip, met rtrek stak plotseling uit het NAY. een rtek stale plotseling uit het N.W. een ivige orkaan op, ten gevolge waarvan le zeilen stuk sloegen. Vrijwel stuurloos jog liet schip over de woedende zee gevaarlijko Tcrschellingerbanken tege- hetrL Kapitein Kross deed al het möge- om uit den lagen wal te blijven, laar kon het tegen den vliegenden storm iet bolwerken. Om 10 uur in den avond lootte het schip op de banken van het •m Rif. Geweldige golven sloegen over binnen een minuut zoo verhaalde :n ooggetuige aan de „Tel." wa§ alles het dek kort en klein geslagen. "Heel rschelling was op de been en sloeg met igst het schouwspel gade, doch hulp kon et geboden worden. De kapitein, am >or een paniek onder zijn passagiers eest jonge menschen vreesde, liet in litersten nood alle_gangen sluiten, zoo lt de passagiers waren opgesloten en* et geen mogelijkheid aan dek konden >men. Nog was de gezagvoerder bezig et zijn mannen maatregelen te treffen, len plotseling met een stortzee het ge- eele schip over de eerste bank heen Joeg: De branding woedde daar met onge- ;nde hevigheid en in enkele minuten was it fraaie zeilschip een ellendig wrak. In- iddels had de gezagvoerder de redding- jot in gereedheid gebracht en zich aan golven toevertrouwd. Nog geen 25 M. in het schip sloeg de boot, clie. overvol as, echter om en alle inzittenden von- en den dood in de golven. Maar een ider deel van de bemanning was aan oord gebleven en onder hen de seheeps- mmerman, die dronken was en in de tatiehuis, welke geheel-vrij op het achter ek stond, lag te slapen. De aan boord ebleven mannen een vier of vijftal in itaal waagden de een na den ander, aar zij wel in zagen dat aan boord blij- cn een wissen dood beteekende, den prong en trachtten met een stuk hout, of en ton het strand te bereiken. En waar- jk, een 3-tal slaagde daarin. Doornat en erklcumd vonden zij op liet strand een lut. Wie schetst hun verbazing toen zij e complete hut herkenden, welke op het chterdek van de „Wilhelmsburg" had ge- taan en de dronken timmerman, ont- luchterd nu, hun de deur open deed. De 385 passagiers, die in Amerika hun [eluk zouden gaan beproeven, vonden al en een afschuwelijken dood. Den volgen- len morgen was het strand bedekt met 'uim vierhonderd lijken. Niemand die de itranding meemaakte, zal den versclirik- felijken aanblik ooit kuamen vergeten. Branden. Te Zaandam is gisternacht door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel, toebehoorende aan den heer D. Teuthof aan het Ameland. De be woners moesten in nachtgewaad het bran dende perceel verlaten. De brandweer slaagde er in de belen dende perceelen voor brand te vrijwaren. De kruidenierswinkel brandde geheel af. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Maandagavond kwart over 11 brand uitge broken in dc timmerfabriek der fa. Knaa- l'en te Beverwijk. De brand woedde in het linkerdeel der fabriek, waar veel hout lag °Pgeslagen. Met veel moeite slaagde de brmdweer er in, den i «and tot dit ge deelte te bepprken. Om één uur was men het vuur meester. De schade wordt op Een oude familie-vete vereffend, duizenden guldens geschat. Fabriek en in ventaris waren niet verzekerd. Het vorige jaar is de fabriek tot den grond toe afge brand. Te Gcndt G.) is door onbekende oor zaak totaal afgebrand het café van den heer A. Matthijssen. Van den "inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt dc schade. Aanranding. Op den weg van Zutphen naar Voorst werd Maandagavond mcj. W. R. onder bedreiging met een mes aangerand door een haar onbekend persoon. Door zich te verzetten, gelukte het haar, zich los 1c rukken en bij de familie W. binnen te vluchten. De vermoedelijke dader, de woonwagenbewoner A. N., artist uit. Duitscbland, werd door den gemeente veldwachter Wycher3 met behulp der po litie te Zutphen, in de Hoven aldaar aan gehouden en in bewaring gesteld. Mej. R. heeft den man als den dader herkend. Een Nederlander in Zuid-Frankrijk beroofd. Naar de „Temps" mededeelt, is de heer Raraucr, een Nederlander, in een hotel te Roquibrune bij Kaap Martin in de buurt van Nice beroofd van een aantal edelge steenten ter waarde van 100.000 francs en van 10.000 francs in baar geld. Tevens is gestolen een credietbrief op een bank te ?s-Gravenhage. Een oude familie-veete vereffend. Zaterdagavond is in de Hooglandstraat te Rotterdam een bloedig burengeveeht geleverd. Reeds gcruimen tijd leefden de familie M. en de familie K. op gespannen voet. K. weet het n.l. aan M., dat hij zijn betrekking als heipalenrijder was kwijtge raakt. Zaterdagavond wilde men het nu maar eens uitvechten. Dies trokken pa, dochter, zoon en schoonzoon der K.'s naar de woning van de niets kwaads vermoe dende familie M., waar man en vrouw slechts thuis waren. Na de gebruikelijke scheldwoorden als inleiding, raakte men al spoedig slaags. De overmacht van vier tegen twee was echter tc groot en het duurde dan ook niet lang. of mevrouw M. werd door een fikschen vuistslag van K. buiten gevecht gesteld. Zij moest zich in den politiepost aan de Wiekstraat laten verbinden. Intusschen werd het gevecht binnenskamers voortgezet. De dochter Aan K. toonde zich een ware Kenau en met een stuk fietsstuur sloeg zij den ouden M. een gat in het hoofd, zoodat deze zich" naar het ziekenhuis «aan den Bergweg moest begeven, om daar verbonden te wor den. De K.'s waren dus alleen op het ter rein. Daar de zoon en de schoonzoon ook' het hunne wilde bijdragen, wisten zij niets beters te doen, dan de huisdeur van de fa milie M. tot brandhout te trappen. De,po litie heeft daarna aan de ruzie een eind gemaakt. De overwinnaars werden naar het bureau aan den Bergsingel overge bracht, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt, wegens mishandeling en ver nieling. „Tel," De inbraak te Hengelo. De firma van Wezel te Hengelo heeft in verband met de in haar goudsmidswin kel gepleegde inbraak, waarbij voor een bedrag van 5000 aan gouden sieraden werd ontvreemd een belooning van 500 uitgeloofd voor dengene, die zoodanige aanwijzingen geeft, dat de goederen wor den teruggevonden. Een evenredig bedrag Wordt toegezegd, indien slechts een ge deelte der gestolen voorwerpen terecht komt. „Tel." Een tekort. Te Schildwolde (Gr.) is eenigen tijd gele den gestorven W. T., die ontvanger van het waterschap Duurswold was en tevens secretaris-ontvanger van molenpolders. Er is nu een tekort in ziju kas ontdekt; men spreekt van een tekort van 30.000. De ruitenkrassers. Thans is ook te Gorinchem en te Ylis- singen bij de politie aangifte gedaan, dat des nachts ruiten zijn bekrast door onbe kende daders. Op vrije voeten. R. J. van den B., uit Zoelen, die Donder dag tijdens de zitting der Tielsche recht bank onder verdenking van meineed werd gearresteerd, is weder in vrijheid gesteld. De Rhea-affaire. Indertijd zijn twee directeuren en een walkapitein dor sleepbootmaatschappij „Rhea' te Dordrecht gearresteerd in ver band met de hoog gedeclareerde en ont vangen bedragen voor schadevaringen. Se dert zijn naar het „Hdbld." meldt, de drie personen in vrijheid ge steld en hebben de Fransche maatschap pij, waarvan de „Rhea" een onderdeel uit maakt en de Fransche verzekeringsmaat schappij een overeenkomst getroffen. Thans is de justitieele vervolging wegens ohvoldoende aanwijzing van schuld tegen het drietal ingetrokken, omdat de Fran sche maatschappijen weigeren getuigenver klaringen af te leggen cn daartoe ingevolge hun nationaliteit niet kunnen worden ge dwongen. Mooi Holland. Een jeugdige 1D-; rigc Duitscher, wonen de te Chemnitz i: Saksen, die voor het eerst voor zijn pat on, die een kousenfa- briek heeft, op rc was, heeft al dadelijk bittere ervaringef opgedaan. De jonge man ontmoette in .ordhorn, waar hij eeni- gc klanten had b( -cht. een anderen Duit scher, die hem o< meedeelde, dat hij uit Leipzig kwam, a! s een landgenoot, een echte Sakser. Zij ingen samen uit en de nieuwe vriend v< telde hem veel schoons van het nabijgel. ;n Holland en van het wonderbare Rot( dam, waar hij" verwan ten had. Hij ma :tc den jongen wijs dat de trein in Hollj id zeer snel liep en Rot- TNOEZONUEN MEDEDEELING. géén Pijn en naschrijnen uid, indien men vóór he| baardoppervlakte inwrijft Doos 30, Tube 80 ct. terdaui in ein, zwei stunden, te-bereiken was. Ze zouden samen een slippertje ma ken naar onze groote zeehaven, en de kou senman verheugde zich reeds in den aan blik der Rotterdamsche havens. Ze gingen via Oldenzaal en kwamen laat in den avond niet in Rotterdam, doch in Arnhem aan en moesten overnachten, want de trein ging niet verder. Op aandringen van den vriend werd een hotelkamer met twee bedden genomen, dat was billijker. Toen de beide vrienden 's morgens ont waakten, stond de een vlug op, kleedde zich en ging naar beneden, den kousenrei ziger achterlatende. Toen die echter ook was opgestaan en zich had gekleed, ont dekte hij de vermissing van z'n porte feuille met 200 Reichsmark, hetgeen hem deed besluiten tot een reis naar beneden, in de kofifekamer. Hier hoorde hij van den kellner, dat zijn vriend het hotel reeds had verlaten en niet meer te zien was. De be stolene, die van zijn wedervaren aangifte heeft gedaan, is in den loop van den dag weer naar Nordhom gereisd, om verder kousen te verkoopeu, en te trachten de verloren schade in te halen. „Tijd". Woestelingen. De G6-jarige H. Boelen wandelde Zon dagmiddag nabij Sittard en werd daar eensklaps overvallen door twee stroopers, die hem verweten, dat hij door hen ge plaatste strikken zou hebben uitgerukt. Zij mishandelden en gaven hem bovendien een trap tegen het onderlijf met het ge volg, dat B. ernstig gewond in het zieken huis te Sittard moest worden opgenomen. MN a operatief ingrijpen gistermiddag was heden zijn toestand iets beter. ONGELUKKEN. Ontploffing. Te Bamberg ontplofte gisteren in een huis de centrale verwarming van een der verdiepingen. De ketel sloeg naar de an dere zijde van het groote vertek en trok een deel van don muur, waaraan hij be vestigd was, mee. Drie personen werden gewondj .van wie twee zwaar. Wat maakte het serum tot vergif? Mysterie te Bundaberg. De medische wereld in Australië is met de scrum-vergiftiging te Bundaberg, die twaalf kinderlevens kostte, zeer verlegen. Voor zoover is na te gaan, moet een on schadelijk preparaat in drie dagen tijds op mysterieuze wijze veranderd zijn in een doodclijk vergif. De minister van Gezondheid, Sir Ne ville ulowse, verklaarde, dat er tusschen de eerste en laatste inentingen iets ge beurd is, dat men onvoorwaardelijk moet zien te doorgronden. Het serum, voor zoo ver nog over, wordt streng bewaakt. Verscheidene gezinnen zijn door het ge beurde in den diepsten rouw gedompeld. Van den zes jaar geleden uit Engeland ge- arriveerden farmer Robinson zijn alle drie kinderen gestorven. Evcuzoo de twee kin deren van wethouder Baker van Bunda berg, don man die zelf zoo dringend de inenting met het oog op een dreigende diptherie-epidemie hacl aanbevolen. De slachtoffers hebben een nacht lang vree- selijk geleden. Een vrouwelijke globetrotter. Met een paraplu ie en een parasol dwars door Afrika. Een merkwaardige vrouw, die dwars door Afrika is getrokken is met geen an dere wapens te harer beschikking dan die, welke dienen ter verdediging tegen regen en zonneschijn, is thans van dien tocht in Engeland teruggekeerd. Met is de 60-jarige miss Gertrude Ben ham, die reeds zes malen een reis om de wereld gemaakt heeft, voor een groot deel te voet. Zij deed dit op haar eigen, kosten en louter liefhebberij alleen om de natuur te bestudeeren. Merkwaardig is. dat haar reizen haar zoo weinig kosten. Zij heeft weinig behoeften en gemiddeld heeft zij nooit meer dan 250 pond sterling per jaar uitgegeven. Zij vertoefde in vele dee- len van het „donkere" Afrika, waar nog nooit een blanke vrouw den voet ge zet had. Haar jongste „expeditie" was een reis dwars door Afrika van nfet Westen naar het Oosten. Zij bezocht vroeger Tibet, het Mimalaya-gebied. Egypte, Madagascar. Sarawak ,Nieuw-Zeeland. Fransch Indo- China, San Pedro, Guatemala, Britsch- Honduras en West-Indië. Zij heeft drie groote tochten gemaakt in midden-Afrika. Den eersten volbracht zij in 1909; zij legde toen bijna 3000 mij len te voet af van Broken Hill naar Oeganda. Vier jaren later trok ze. in gezelschap van slechts 7 of 8 inlandsche dragers, in 11 maanden tijds van West- naar Oost- Afrika en legde bijna 4000 mijlen (6400 K.M.) af. In 1922 was ze weer teriig fn Nairobi, trok rond den Mount Wen va en beklom twee malen den Mount Elgin .een berg van 14.000 voet hoogte. Miss Benham reist graag alleen, daar ze geen thuis heeft in den algemeenen zin van het woord. Zij voelt zich nooit eenzaam: er is immers zooveel te zien en te bewonderen in de wereld, zegt zij. Als zij op reis kampeert, dan maakt zij schetsen en als ze het schetsen en schil deren moede is, gaat ze wat borduren. Ze maakt en verstelt ook haar eigen kleeren, die op haar moeizame tochten telkens heel wat onderhoud vereischen. Slechts weinigen weten iets van haar interessante reizen af; zii houdt slechts nu en dan lezingen in scholen en dan in de koloniën. Overal waar zulks kan, loopt ze bij haar reizen; zij maakt slechts van treinen, booten en auto's gebruik, wan neer dit beslist noodzakelijk is. Zij heeft reeds menigmaal „van aan schijn tot aanschijn" tegenover leeuwen en luipaarden gestaan, doch nimmer heb ben deze dieren haar of één harer dra gers eenig leed gedaan. Zij schrijft dit hieraan toe. dat zij altijd ongewapend is en dat wilde dieren bii instinct weten, dat menschen als zij, geen verlangen koesteren om hen te dooden. Ze draagt op haar tochten een Khaki- costuum, puttees en een tropenhelm. Een slimme „krankzinnige". Trouwlustige dames opgelicht. Een berucht huwelijksmakolaar-zwendo- laai-, die jaren, lang Duitscbland onveilig maakte, is thans weer te Berlijn gearres teerd. De man, Otto Wieduwilt geheetcn en thans 47 jaar oud, was van huis uit chemi cus en apotheker. Hij raakte echter op den verkeerden weg en begon reeds in 1912 als huwelijkszwendelaar te „operee- ren'. "Weliswaar liep het hem wel eens tegen, maar zoodra hij weter op vrije voeten was, vond hij steeds weer opni<vnv trouwlustige dames, die geloofden en offerden. In de laat se jaren figureerde hij als een vroegere militaire dokter onder ver schillende namen, vooral echter als dr. Gottlieb en „Lorenz". H spiegelde den da mes voor, dat hij te Metz een groote prak tijk had gehad, doch door de Franschen eerst vandaar en later naar Keulen was verdreven. In het jaar 1920 werd hij le Füssen in den Allgau gearresteerd en als „krankzin nig" in een gesticht geplaatst. De zwendelaar verdween en oefende in 't Kurort Hinterzarten oen tijdlang de ge neeskundige praktijk uit. MÖaar organiseer de hij ook een collecte ten behoeve van noodlijdende kinderen. In den laatsten tijd kwam de politie bij hot onderzoek bij meerdero gevallen van huwelijksbemiddelings-zwendelarij uit de wijze van „werken" van den zwendelaar tot de overtuiging, dat Wieduwilt weer te Berlijn moest zijn. De man werd opgespoord en gearres teerd. In zijn bezit werd briefpapier gevon den met het opschrift: „Dr. jur. Otto Peters, Strassburg, Ju- slizrat. MRechtsanwalt und Notar" en een aanzienlijk bedrag aan geld. Van het oogenblik af, dat hij gearres teerd werd, werd hij weer „krankzinnig". Zigeunerplaag in Noord-Vlaanderen. Het Noorden van de provincie Oost- Vlaanderen wordt, naar men ons uit Brus sel meldt, door een aanzienlijke groep Zi geuners, sedrt geruimen tijd onveilig ge maakt. Deze ongevensehtc gasten, welke door de Nederlandsche grenspolitie in N. Brabant, over de Belgische grens blijken te zijn gejaagd, maakten zich reeds schul dig aan een zeer groot aantal diefstallen. In een hunner woonwagens vond de poli tie niet minder dan 200 gestolen koffie molens en allerlei ander ontvreemd goed. De bende zwerft van het. eene dorp naar het andere of vlucht, bij achtervolging door de politie, in de bosschcn. Thans be- vidt zij zich in de omgeving van Eecloo. Joiire en zijn huisbaas. De Parijsche correspondent van de „Msbd." schrijft: Zal Maarschalk Joffre uit ziin woning worden gezet? De overwinnaar van de Marne mag een groot generaal zijn, hij behoort zeker niet tot de historische „groote kapiteins", die met hun overwinningen fortuin maak ten. Maarschalk Joffre is precies even rijk als maarschalk Focli e.a., die bli] zijn. wanneer ze de koordjes aan elkaar knoopen. Joffre woont heel eenvoudig in de rue de la Pompes, dat geen rue des Pompes is Zijn huiseigenaar heeft hem zoodanig de huur opgeslagen, dat de maarschalk de pijnlijke erkenning moest doen. dat de som boven zijn financieele krachten ging. Waarop de eigenaar den maarschalk de huur heeft opgezegd. Natuurlijk wekt het geval opspraak. Een Spanjaard, die huizen heeft te Parijs en te Nice, heeft nu den maarschalk le venslang vrij wonen aangeboden. Nieuwe bankroof te Chicago. De kassier van de industrieele staats bank te Chicago is Maandagavond door vier bandieten ontvoerd en den gehee- len nacht in de bank- gevangen gehouden. Des morgens om 7 uur werd hij gedwon gen het tijdslot der safe te openen, waar na de bandieten zich met .35.000 dollar uit de voeten maakten, nadat zii den kassier gebonden in de bank hadden achterge laten. Dit is de derde bankroof in Chi cago in een maand tijd, waarbij de ban dieten op dezelfde wijze zijn te werk ge gaan. DE UITBARSTING VAN DEN KRAKATAU IN 1883. Ruim 35.000 dooden. Een verhaal van een. die haar heeft meegemaakt Er leven in Nederland nog een reeks menschen, die de reusachtige uitbarsting van den Krakatau in 188.1 meegemaakt hebben. Door zijn nieuwe werking heeft de Krakatau zich weder in liet middel punt van de algemeene belangstelling ge plaatst. Om ook der jongere generatie een overzicht te geven van de ontzetting van dien tijd, toen 45 jaar geleden zoo veel menschenlevens te Joor gingen, heb ben wij mevr. Buddingh alhier gevraagd, ons eenige bijzonderheden uit haar herin neringen te vertellen. Van haar ontvingen wij de volgende levendige beschrijving van deze gebeurtenis. „Ik herinner het mij nog alsof het gig teren was. 19 Mei 1883, het was mijn 16e verjaardag, vandaar dat ik dien datum zoo precies onthouden heb, ongeveer 9 uur 's morgens, voelden wij ecnige aard schokken, die zich om 12 uur 's middags sterker herhaalden. Dit is geen ongewoon verschijnsel bij ons op Java. zoodat het geen bijzondere onrust verwekte. Men laat slechts deuren en ramen openstaan, opdat ze bij een volgenden schok niet vastgeklemd worden en de vlucht uit het huis verhinderen. Merkwaardig is het, dat men destijds niet kon vaststellen van welken van onze vele vulkanen deze aardschokken kwamen. Telegrammen werden uitgezonden, doch van alle stre ken waar vulkanen zijn. kwamen berich ten, dat geen berg een verhoogde wer king vertoonde. Niemand dacht aan den Krakatau en men vergat de geheele zaak toen ongeveer 3 maanden later, het was de 27e Augustus, vroeg in den morgen, de bewoners van Batavia door onver wachte hevige schokken uit het bed ge* dreven, vele zelfs letterlijk eruit gewor pen werden. Muren kregen scheuren, pla fonds stortten in. iedereen holde onge kleed naar buiten, waar een dof gedreun onder de aarde weerklonk. Van minuut tot minuut werden de aardschokken he viger. Ook het gedreun werd luider. Het leek alsof zware batterijen schot op schot voor de deuren losten. De Europeanen bleven tamelijk rustig, doch de inlanders renden als krankzinnig door de straten. Iedereen wachtte op het opgaan van de zon, die echter niet kwam. Om 9 uur 's morgens als wij gewoonlijk reeds gloeiende zon hebben, was het nog stik donkere nacht. Toen werden ook de Europeanen langzamerhand door de pa niek aangegrepen. De inlanders geloof den dat de wereld haar ondergang nabij was. Een zware zoetige lucht lag over de stad, en men kon slechts met moeite ademen. Het telegrafische verkeer naar het Westen was verbroken, daar kabels en draden verwoest waren, 's Aliddags be merkte men een schemering. Den gehee- len tijd viel een zware, dichte aschregen. Velen daken lagen er 4U c.M. onder en dreigden onder den last in te storten. De nacht was rustiger. De volgende dag kwam de zon weer te voorschijn. Wel was het niet het gewone zonlicht, doch sterk geel gekleurd, 's Middags verscheen weer een courant, doch ook daarin vond men geen bericht, waar de uitbarsting had plaats gehad. Eindeliik kwain de waarheid aan het licht. Een bode van den resident van Bantam cn enkele vluchtelingen uit deze streek brachten tijding, dat het de Krakatau geweest was. Men vroeg om hulp uit Batavia. En lang zamerhand werd het bekend, dat een ver schrikkelijke ramp West-Java geteisterd had. Een Roode Kruis bestond toen op Java nog niet. Eenige regeeringsstoomers werden in allerijl in gereedheid gebracht en voeren af. Onze buurman was de heer Epple, directeur van de posterijen. Hij ging persoonlijk met de eerste hulpex peditie mee om het werk aan den tele graafkabel te leiden. Na zeven dagen keerde hij terug. Wij alle brandden van verlangen om een beschrijving te hooren van hetgeen hij gezien had. De groote. sterke man kon echter in het begin niet spreken. Hij huilde als een kind. Toen het hem eindelijk mogelijk was te vertellen, vernamen wij huiverend het volgende: in de Soedanstraat voeren de regee- ringsbootcn letterlijk tegen barricades van lijken ruines. In korten tiid waren de schepen overvol met zwaar gewon den, bijna allen met vreeseliikë brand wonden. Doch niet slechts de vallende gloeiende stecnen cn de uit den grond spuitende kokende lava waren de oor zaak van het groote verlies aan men schenlevens, ook de op de uitbarsting volgende, geweldige springvloed, die diep in het land drong cn geheele dorpen mee sleurde. Daarvan vertelde de regeerings* landmeter, de heer Gaston:,, Ik was bezij| met opmetingen aan de kust. toen plotse ling een inlander mij toeriep: „De zes. komt". Ik draaide mij om en zag een hemelhooge goli u den horizon aanrol len. Wij wierpen onze instrumenten weg. Mijn paard, een uitstekend renner van de sandelhouteilanden voelde het gevaar even duidelijk als ik en rende uit alle macht. In wilde^galop ging het naar den dichtstbijzijnden heuvel, ongeveer 8 K.M. van de kust. Slechts'dqnk zii dc ongelo felijke snelheid van mijrf paard bereikte ik de hoogte. Mijn paard was op liet punt ineen te zalcken. Mijn volk was dood. Dc terugstroomende gol ven sleurden alles mcc. Geen huis, geen mensch, geen boom bleef gespaard. A4eer dan 36.000 inlanders en honderden Europeanen kwamen om". De heer Gaston en zijn familie hebben het paard tot ziju dood als een trouw ltd-" van het gezin beschouwd. Een oom van mij. de heer Leon, een

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9