badplaats moge ook In de toekomst tot haar recht komen! De tuinbouw was in het afgeloopen Jaar in 1927 mede niet ongunstig. Het omzetcijfer der gehouden veilingen van de Tuinbouwvereeni- ging „Katwijk en Omstreken" is belangrijk hoo- ger geweest dan in 1926 hetgeen voor een groot deel te danken is geweest aan de betere aardap peloogst. Deze vergoedden de minder goede uitkomsten van de teelt der bloemkool en bospeen, een ge volg van den nadeeligen invloed van den natten zomer, gepaard aan de lagere prijzen. In verband met de zware heffingen van Duitschland van de producten die hier worden geteeld en de vrij hooge landprijzen is voor het oogenblik een niet veel verder gaande verbete ring te verwachten. Komende tot een andere voorname tak van Bestaan dezer gemeente, de visscherij, deelde de voorzitter mede, dat de trawlvisscherij in 1927 werd uitgeoefend door 42 zeilloggers, 3 motor- loggers en één stoomschip, die resp. 161, 53 en 8 reizen maakten met besommingen van 268240, 33890 en 18639. De gemiddelde besomming per zeillogger bedroeg 6400. De haringvisscherij, het eigenlijke hoofdbe drijf, gaf in 1927 als doorsnee besomming voor zeilloggers het cijfer 19000; voor motorloggers 43000 a 48000. Aan deze visscherij werd deelgenomen door 65 zeilloggers. waarvan de hoogste 35000 en de laagste f7000 besorade, voorts voeren er 23 motorloggers, waarvan de hoogste 72000 en de laagste 24000 besomde. Voorts één stoomboot of stoomdrifter met 7500 besomming. Totaal werd aan haring besomd f 2.299.000. Men moet echter met gevolgtrekkingen hieruit Voorzichtig wezen, door te bedenken, dat groote Verliezen uit vroegere jaren nog moeten worden goedgemaakt. Spr. besloot de rij zijner belangwekkende gege vens met een korte bespreking van de gemeente bedrijven, die ook een stijgende lijn vertoonen, dat de fabricatie betreft. Aan gas werd gefabri ceerd 1.206.000 Kub. M. of 105000 Kub. M. meer dan in 1926. Afgeleverd werd 137.500 Kub. M. water, welk cijfer vrijwel gelijk is aan dat van het vorig jaar. Spr. besloot met den wensch dat God den Raad en het College van B. en W. dit jaar kracht en wijsheid mag schenken om de hen op gedragen taak zoo te vervullen als aan het be lang der gemeente bevorderlijk kan zijn. (Teeke nen van instemming). De heer Meerburg dankt den voorz. voor het duidelijk overzicht dat hij heeft gegeven en voor de goede wenschen. Al bleef teleurstelling niet uit, de economische toestand is veel verbeterd. Spr.. dankt den voorz. om wat hij In het afge loopen jaar voor de gemeente heeft gedaan en bidt hem voor het komende jaar Gods besten ze gen toe. De notulen van vier vorige vergaderingen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken merken we op: Missives Ged. Staten houdende disposities op raadsbesluiten. De beslissingen op de begrooting 1928 Is door Ged. Staten verdaagd. Het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Katwijk aan Zee. Idem dat van de Commissie te Katwijk aan den Rijn. Van het Hoofd van de Bewaarschool alhier, mej. H. J. Knol, is een adres ingekomen, hou dende een verzoek tot verhooging van salaris. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken. Aldus wordt besloten. In verband met een motie van het raadslid Wouda in een vorige vergadering, waarin voor gesteld wordt over te gaan tot het plaatsen van een lantaarn bij het huizencomplex achter het 2e Duinpad, deelen B. en W. mede, dat deze lan taarn intusschen is geplaatst. B. en W. deelen in verband hiermee mede dat door de commissie van de bedrijven verdocht is op de bedoelde plaats een lantaarn te plaatsen. De commissie stelt voor om de 8 bewoners zich te laten verbinden om 0.20 per maand in de kosten van de plaatsing te doen betalen. Als regel wordt in zoo n geval 25 per jaar be taald. maar de commissie meent, dat men thans met het eerst genoemde bedrag genoegen kan nemen, omdat er kans op uitbreiding van het hui zencomplex aldaar bestaat. B. en W. hebben ge meend daarmede accoord te moeten gaan, hoe wel haar college er aanvankelijk tegen was.' Evenwel moeten de kosten van de plaatsing van deze lantaarn komen ten laste van de bedrijven en niét van de gemeente. Op een verzoek van de vereen, voor Chr. M. O. te Leiden om weder als vorige jaren subsidie van de gemeente Katwijk te mogen ontvangen, stellen B. en W. voor gunstig te beschikken, daarbij opmerkende, dat het Openbaar M. O. veel meer kosten meebrengt voor de gemeente dan het Chr. M. O. De kosten van het Chr. M. O. bedragen per leerling 35.50, die van het Openbaar M. O. bedroegen in 1925 184.14 per leerling. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Van het bestuur van de visscherijschool is in gekomen een schrijven, waarin gevraagd wordt, of de raad een besluit wil nemen, waarin goed gekeurd wordt de aanstelling van een leerkracht voor het motordrijven, omdat dit door den Mi nister van Onderwijs wordt gevraagd, terwijl tevens aan de gemeente een subsidie wordt ge vraagd. B. en W. praeadviseeren hierop in te gaan en een dusdanig besluit te nemen als gevraagd te verleenen van 30 pet. in de kosten van dit wordt, terwijl ze tevens voorstellen een subsidie nieuwe vak, gezien het groote belang van deze zaak. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. Een adres van eenige voerlieden in de gemeeh- te, waarin verzocht wordt wijziging van de po litieverordening op het punt van het vervoer van vaten, wordt gesteld in handen van B, en W .om prae-advles. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim worden gekozen voor Katwijk aan Zee de aftredenden, de heeren W. v. d. Akker, D. Bakker, J. Holtrust, C. A. Kruyt, D. Parle- vliet, C. van Rhee; voor Katwijk aan den Rijn de aftredenden, de heeren J. Hueting. Jac. Meyer. Joh. Korpelshoek, D. van Riessen en J. Raadsveld. B. en W. stellen voor op verzoek van den heer Joh. Spronk, die op zijn erf aan de Hoog straat 8 te Katwijk aan Zee een houten schuurtje -wil bouwen, gezien het rapport van den hoofd opzichter, aan genoemde heer dispensatie te ver leenen van art. 22 der Bouwverordening. Aangenomen. Eenzelfde dispensatie vordt verleend aan det heer v. Kuieren, die een houten schuur wil bou wen achter zijn perceel Kerkstraat 14. Thans komt in behandeling het rapport op het voorstel tot wijziging der Legesverordening, met nader advies van B. en W. De commissie kan zich wel vereenigen met de verordening, zooals ze door B. en W. is voor gelegd, behoudens enkele punten, die de comm. gaarne gewijzigd wilde zien. De comm. zou na melijk de leges ingevolge art. 5. Ie lid sub a van de bouwverordening niet willen zien vastgesteld op 3, maar deze leges vast te stellen volgens den omvang van het werk. De commissie stelt daarom voor, voor bou wingen of verbouwingen van minder dan 1000, ƒ0.50 leges te heffen, van ƒ10005000 ƒ3, bo ven 500050.000 voor iedere duizend 1 meer, boven ƒ50.000, 0.50 B. en W. gaan hiermee niet accoord en stel len voor, deze leges uniform te houden op ƒ3. en geen rekening te houden met de meerdere of mindere grootte van het werk. Bovendien zou deze bepaling het bouwen nog duurder maken, terwijl dat juist zoo goedkoop mogelijk moet wor den gemaakt. B.v. zou voor de te stichten 68 woningen door de Bouwvcreeniging moeten worden betaald aan leges 123.50. De heer Dubbeldam stelt voor om voor ver gunningen, bouwingen of verbouwingen, waar voor geen advies wordt gevraagd van den ge meente-architect, slechts 0.50 leges te heffen en voor de andere vergunningen 3. De heer Hueting verdedigt het rapport van de Commissie. De Voorz. licht het prae-advies van B. en W. nog nader toe. Niet alleen laat de aard van de leges een voorstel als dat van de commissie niet toe volgens het inzicht van B. en W., maar bo vendien is het practisch onuitvoerbaar, omdat B. en W. dan ook de kosten van een eventueel te bouwen perceel zouden moeten ramen. Na nog eenige besprekingen wordt het voor stel van den heer Dubbeldam in stemming ge bracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Ouwehand, Kruyt, Dub beldam en v. Tongeren. De commissie trekt haar voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men na artikelsgewijze behandeling. Vervolgens wordt besloten tot aankoop van een perceel Domeingrond ten Zuiden van Kat wijk aan Ze tegen een 'bedrag van 1 per c.A. Verder wordt besloten over te gaan tot ver koop van grond: le aan T. Meyvogel: een per ceel grond aan de Secr. Varkevisserstraat, groot 328M2 tegen 3.50 vrij geld en 2e. aan A. Par- levliet een perceel grond eveneens aan de Scr. Varkevisserstraat groot 440 M2 325 vrij geld, beide onder de voorwaarde, dat de perceelen binnen den tijd van een jaar moeten zijn bef bouwd. Enkele wijzigingen van de begrootingen 1927 en 1928 worden vastgesteld. Betreffende eenige reclames tegen belasting gelden wordt besloten volgens advies van B. en W. Op enkele dragen van den heer Hueting in een vorige vergadering, antwoorden B. en W. dat in de Secr. Varkevisserstraat geen kabel is gelegd, omdat die aanleg groote kosten met zich zou brengen en mede, omdat een verdeelkast zou noodig zijn. Had het vooruitzicht bestaan, dat die aanvrage spoedig zou zijn ingekomen, dan zou de kabel ondanks deze hooge kosten toch ge legd zijn. Uit het onderzoek bleek evenwel, dat slechts twee woon- en winkelhuizen aansluiting verzochten. Het is onjuist dat van de aanvra gers thans een bepaalde afname gevraagd wordt. Wat een andere vraag van den heer Hueting betreft, antwoorden B. en W., dat het vorig jaar begonnen is met afzetting van de duinen aan de strandreep ten N. van Katwijk aan Zee. Thans is dit beëindigd. Het ligt in de bedoeling dit jaar het Zuidelijk deel af te sluiten. Rijnland heeft onder zekere voorwaarden van den Minister v. financiën vergunning verkregen hiervoor. Het is juist, dat dit niet in het belang der badplaats is. Onderhandelingen zijn nog gaande. De heer van Duyn krijgt daarna gelegenheid tot het indienen en toelichten van een motie, die handelt over den toestand op 't werk bij het af- zanden van het terrein ten Zuiden van Katwijk aan Zee bij den vuurtoren. Spr. stelt aan den raad voor, in verband met het feit, dat de ver houding van den uitvoerder van het werk tot de arbeiders droevig is, aan ET. en W. te verzoeken deze zaak eens grondig onder de oogen te zien en er voor te zorgen, dat de uitvoerder zich stipt houdt aan het bestek. De heer van Duyn verdedigt zijn motie. Spr. zegt, dat het optreden van den uitvoerder van het werk tegenover de arbiders zeer onhebbelijk is, dat bekwame arbeiders worden ontslagen en dat hen groot onrecht wordt aangedaan. Uit de wijze waarop dat heerschap te werk gaat, aldus spr., zóu men kunnen opmaken, dat hij zelf niet ge schoold is. De Voorz. verzoekt dergelijke qualificatles niet meer te gebruiken. De heer van Duyn licht zijn grieven nader toe en dringt er ten slotte op aan bij B. en W., om de zaak grondig te onderzoeken en er op te let ten, dat het bestek stipt wordt nagekomen, want daar ontbreekt veel aan. Ook de heer Guyt heeft vele grieven betref fende deze zaak. Spr. qualificeert den uitvoerder van het werk als een onbetrouwbaar persoon, die geen rekening houdt met de bestaande voor schriften en verzoekt B. en W. een dagelijksch opzichter aan te stellen. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. bereid zijn de zaak te onderzoeken, maar wijst er tevens op. dat ook thans reeds door ha3r college wordt toe gezien. Het spijt den heer Wouda dat de zaak op deze manier is naar voren gebracht. Spr. kan wel mer ken. uit welke hoek de wind waait. De heer v. Tongeren is er van overtuigd, dat B. en W. alles doen om het werk te bevorderen. Na nog eenige discussie wordt besloten dat B. en W. de zaak nader onder oogen zullen zien. Op het voorstel van den heer Guyt zal even wel niet ingegaan worden. De rondvraag leverde weinig belangrijks op. Daarna sluiting. HAARLEMMERMEER. Auto in de sloot. Op den Kruisweg in de Haarlemmermeer is een luxe auto. afkomstig uit Lisse, geslipt, waarb'j de chauffeur zijn stuur verloor en de auto In de wegsloot reed. De beide inzittenden wisten zich te redden. De auto, welke zwaar beschadigd werd, werd later op den wal getakeld. Nieuwe ciccvciling. Alhier is een nieuwe eierenveilverceniging opgericht in hotel Nijssen. Maandagavond zal de eerste veiling plaats heb ben. In den loop dezer week zal een definitief bestuur worden gekozen. HOOGMADE. Personalia. Mej. E. Pouw alhier behaalde te 's Gravenhage het diploma coupeuse van de Nederl. Mode-Vakschoolvereeniging. Zij is op geleid door mevr. BosmanGroenendijk, leerares coupeuse. Wegverbetering. Geleidelijk worden zoo hier en daar de heiningen opgeruimd ter verbree ding van den weg. Ook de hekken bij de R. K. Kerk en School zullen achteruit geplaatst wor den. 't Was te voorzien, dat het toenemend auto verkeer behoefte zou doen ontstaan aan een bree- deren weg. Als de dure tol er niet was, zou het verkeer, vooral met auto's, nog beduidend druk ker worden. HILLEG0M. Hanze. Gisteravond hield deze R.-K. Middenstandsorganisatie een ledenverga dering in Hotel Sistermans. Bij den aan vang der vergadering was de belangstel ling slechts matig, later beterde deze zich. Met betrekking tot de lezing van den heer Mathot was ook het bestuur der zuster- nfdeeling Lisse ter vergadering genoo- digd, doch het kon niet komen wegens een vergade^ng in verband met de daar te houden "Winkelbeurs. De voorz., de heer P. Klaver, betreurt de zoo matige opkomst en had beter ver wacht. hij herinnert er aan, dat hij inder tijd het presidentschap aanvaardde on der beding, dat de leden trouw ter ver gadering zouden komen. Hierna wordt de weleerw. heer kape laan Verhaar geïnstalleerd als geest. adv. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van het hoofdbestuur, waarin bekend wordt gemaakt, dat een leden boek zal worden uitgegeven, dat aan alle Kath. instellingen wordt gezonden; de voorzitter licht dit nader toe. Hierna houdt de heer G. W. J. Mathot, lid van de Kamer van Koophandel, een rede over „Doel en werking der Kamers van Koophandel". Spr. begint met te zeg gen, dat hij hoopt aan te toonen, dat de klacht „Wat heb ik aan de contributie voor de Kamer van Koophandel" mis plaatst is. Eerst gaat de spreker dan na het ontstaan der Kamers, daarna haar bevoegheid en vervolgens, wat zij ge daan hebben en doen voor het grootbe drijf en voor het kleinbedrijf. Spr. illu streert een en ander met praetische voor beelden. Vervolgens toont hij aan, hoe het Rijk eri de Provincie meermalen ge bruik maken van de adviezen der Ka mers en spoort de gemeentebesturen aan hetzelfde te doen, hetgeen nog lang niet algemeen geschiedt. Spr. vertrouwt, dat dit instituut in de toekomst nog verschil lende correcties zal ondergaan, om zoo te worden als het thans reeds in Duitsch land en Oostenrijk functioneert.. De rede werd met applaus begroet, waarop een korte gedaehtenwisseling volgde. De voor zitter dankte den spr. voor diens leer zaam bet\og. Bij de rondvraag zegt de geest. adv. gaarne zijn steun en medewerking toe. DE KWAKEL. Fanfarecorps. Op de jaarvergadering van het Fanfarecorps „Crescendo" werden de aftredende bestuursleden, de heeren C. van Egmond, E. van Zaal en C. P. van Eg- mond, met bijna alg. st. herkozen. Mede gedeeld werd, dat er 133 kunstlievende le den waren aangenomen. LISSE. Prijs behaald. Onze R. K. Mandolineclub Sancta Lucia, directeur de heer A. C. Jutgens te Halfweg, behaalde Zondag op het MaHoline- concours te Amsterdam een 2den prijs in de 3de afdeeling. Proficiat! Geboren :Dirk Jan z. van L. Hageman en A. W. Heel Dorothea Louise d. van R. C. Segers en D. A. G. L. Hermes Theodoras Wilhelmus z. van A. N. Kops en J. Turk. O n de r t r o u w d: J. van Duin en C. Molken- boer. OEGSTGEEST. Geboren: Gerardus Cornelus s. van J. van Velzen en J. E. Driessen Cornelia Maria d. van G. Vink en H. C. Hartveld Otto Ernst z. van J. J. Hasselbach en M. W. Th. van Renswou Elizabeth d. van J. de Gelder en F. v. d. Veen Marius Abraham z. van A. Nederburgh en A. van Egmond Jacobus z. van J. Star en J. M. Nieuwenhoven Jo hanna Geertruida d. van M. H. de Vreede en G. J. van der Spek. Ondertrouwd: H. C. van den Bos, te Leiden, en W. van der Fluit. Overleden: E. S. Mieremet 62 J. M. de Braijn echtg. v. T. Blonk, 79 j. B. J. Groen echtg. v. P. Sluis, 71 j. J. Boekkooi 45 j. E. M. v. d. Ende wed, C. C. De Bije 78 j. S. van Berkel 69 j. N00RDWIJK. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging in het Juvenaat, waarbij de opkomst bevre digend was. Na opening door den voorz., den heer C. G. J. Alkemade Sr., werden de uitgebreide notulen onder dank onver anderd vastgesteld. Als mededeeling bracht de voorz. verslag uit van de Cen trale Raadsvergadering gehouden op 30 Sept. 1.1. In een schrijven van de Kamer- Centrale werd op eenige leemten gewe zen, voorkomende in het plaatselijk huis houdelijk Reglement; hierin waren niet opgenomen de bepalingen voor een even tueel op te richten Propaganda- of Studie fonds, terwijl de gestelde termijnen om stemgerechtigd lid te zijn bij een even- tueele Candidaatstelling in strijd met het H. R. der Kamer-Centrale was, zoodat het H. R. niet voor goedkeuring in aanmer king mocht komen. Door den secr. der Centrale was een schema bijgevoegd, om deze leemten weg te werken, hetwelk na voorlezing zonder verdere besprekingen in zijn geheel werd overgenomen. De voorz. hield hierna een causerie over den grooten emancipator Mgr. Dr. Schaepman. Spr. memoreerde de plechtige herdenkingen op 21 Jan. 1.1. in den lande gehouden en eenige vergaderingen, welke spr. indertijd hac[ bijgewoond, waarop de ze groote man met zijn begeesterend woord had gesproken. Spr. schetste in het kort in welke omstandigheden deze groo te voorvechter der Katholieken heeft ver keerd en zicli tot taak zag gesteld, om heb reeds begonen werk van een Le Sage ten Broek en meerdere anderen voort te zet ten en te vervolmaken. Met zijn onverzet- telijken wil en zijn warme liefde voor Kerk en Paus is deze groote Staatsman er in geslaagd de Kath. Staatspartij te stichten en als grondlegger hiervan zal Dr. Schaepman zeker ten allen tijde in eere blijven. Met een dankbaar applaus werd deze mooie en met aandacht gevolg de rede beloond. Na een woord van dank voor de op komst sloot de voorz. deze bijeenkomst met den Chr. Groet. R0EL0FARENDSVEEN. Voetbal. De athletiek- en sportmid dag van Zondag, uitgeschreven door de vereeniging D.O.S., heeft, ondanks de slechte weersgesteldheid, een bevredigend resultaat gehad. Om 2.30 uur werd met het eerste num mer 140 M. hardloopen begonnen, waaraan door een klein aantal deelnemers werd deelgenomen. De volgende wisten een prijs te winnen :1ste T. Wesselman, 2de P. de Koning, 3de Coen Boener, 4de v. Zanten. Vervolgens nam het baldribbelen een aanvang, waaraan deelgenomen. De prij zen werden gewonnen door: 1ste J. de Ko ning, 2de J. Bosman, 3de P. v. Zante, 4de C. v. d. Zaat. De laatste nummers en de prijsuitrei king zullen op een nader aan te kondigen Zondag worden afgewerkt. Wederom Zondag 5 Sept. een competi tie-wedstrijd tegen den Haag II, wat een spannende strijd belooft te worden. RIJNSBURG. Veiling „Bloemenlust". Het trekkers- bedrijf breidt zich meer en meer uit. Was het vroeger één veiling, waar alles zeer gemakkelijk verhandeld kon wor den, zelfs in een gedeelte van een zaal welke tot veilinggebouw was ingericht, thans zijn het twee belangrijke veilingen, waar dagelijks voor kapitalen wordt ge veild. Aan de veiling „Bloemenlust" heeft men zich om die groote aanvoer in dezen tijd al genoodzaakt gezien den aanvinga- tijd der veiling te verzetten van 9 op 8 uur. Een advertentie in dit blad wijst de handelaars en kweekers hierop. De omzet aan „Bloemenlust" was dit jaar hooger dan ooit te voren. Dit zegt wat en duidt op de uitbreiding van dit bedrijf. STOMPWIJK. Geboren: Matthea Alida Adriana d. van M. A. Warmerdam en M. J. Waaijer Anto- nius Wilhelmus z. van W. L. de Braijn en M. J. de Vreede Maria Gerarda d. van D. A. van Eijk en A. M. Haket Gerard z. van H. B. Huisman en A. W. "t Hart Petronella Geer truida Johanna d. van L. Rotteveel en E. Chr. Boers. Ondertrouwd: M. W. Bollehoom en A. Fr. M. v. d. Kraan. O v er 1 e d e n: Johannes Nicolaas v. d. Meer 38 j. echt. van A. A. v. d. Burg Gerardina v. Spronsen 61 j. echtg. van C. Teunissen Maria Arnolda Hendrika Roeling 3 j. Marinus Hout man 28 j. echtgen. van T. Jansen. VEUR. Geboren: Maria Wilhelmina d. van J. N. Hooijmans en C. C. van Rijn Johannes Leo- nardus Cornelis z. van P J. Weerdenburg en J. P. Koot Petrus Jacobus z. van J. A. van Rijn en C. v. Haaster Maria Johanna There- sia d. van W. Wensveen ,n A. v. Brecht. O n d er t r o u w d: C. de Graaf en E. W. Ver meer G. P. Chr. van Veen en M. B. G. W. Valentin. VOORSCHOTEN. Tooneel. Maandagavond gaf de too- neelclub „Guido Gezelle" van de St.-Jo- zefs-Gezellen alhier een uitvoering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De feestavond werd geopend door den pastoor met een woord van welkom tot de aanwezigen. Daarna zongen de bezoekers het Kolpings- lied, waarna door één der leden van de tooneelclub de voordracht getiteld „De Bijenkorf" op een uitstekende wijze werd voorgedragen, wat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Het kluchtspel, clat thans werd opgevoerd, is getiteld „Na poleon's Horloge" van J. Verhoeven. Een kluchtspel in drie bedrijven, waarin Oom Gerard, één der hoofdpersonen in het spel, zeer trotsch is op zijn horloge, dat zijn over-over-grootvader van niemand minder ontvangen zou heben als van Na poleon en wat gestolen is. Dit interessante kluchtspel werd zeer goed door de spelers weergegeven en de toeh..orders genoten van het spel der St. toehoorders genoten van het spel der St. vuld met pianomuziek door de familie Lobman. Aan het einde van den feest avond sprak de pastoor een woord van dank tot de leden der tooneelvereeniging voor hun spel en tot de familie Lohman voor hare medewerking op dezen avond, om zoo bereidwillig te zijn de piano te bespelen. Het was een aangename avond. R.-K. Volksbond. Gisteravond waren de leden van den R.-K. Volksbond opge roepen ter jaarvergadering, waaraan ve len gehoor hadden gegeven. De voorz. der afdeeling, de heer C. Warmenhoven, opende de vergadering met een woord van welkom. De secretaris, de heer F. Oorschot, bracht jaarverslag uit en me moreerde de verschillende feiten van het afgeloopen jaar, de afdeeling betreffende, waarna de penningm., de heer B. Lamboo, rekening en verantwoording deed over de financiën, waaruit bleek dat de inkomsten in 1927 hebben bedragen 288.27 en de uitgaven 300.12 1/2, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo groot 11.861/2. Het bezit der vereeniging be droeg op 1 Januari 1927 352.36 1/2, thans vermindert met het nadeelig saldo over 1927 groot 11.86 1/2, bedraagt heden het bezit der vereeniging de som van 340.50. Daar de voorzitter wegens werk zaamheden verplicht was de vergadering te verlaten, werd de leiding overgedragen aan den heer G. Schrijvers, vice-voorzit- ter. Tot leden der commissie van Herw. Levenskracht, welke commissie tevens met 2 leden wqrd uitgebreid en van 3 op 5 leden werd gebracht^-werden benoomd de heeren L. J. van Leeuwen, J. Lambo W. van Noord, P. van Leeuwen Jr. en Oordmeijer. Tot leden der commissie t nazien van de rekening van den pennii meester werden benoemd, de heeren: van Leeuwen, C. J. Kneyber en T. vi Heijningen. Tot bestuursleden herkoa de heeren: F. Oorschot, H. Does, G. Schi vers en A. van der Krocht. De vckh deelde de vergadering mede, dat voor leden van den Volksbond te Amsterda en te Rotterdam een cursus zal wordi gegeven en de leden dezer afdeeling, d den cursus wenschen mede te maken, ku nen daarvan opgave doen aan het bestut Tevens deelde de voorz. mede, dat de co: tributie voor do leden wordt verhoogd m 1 cent per week, opdat het hoofdbestus met twee leden kan worden uitgebrei welke leden juist worden aangesteld fc gerieve der kleine afdeelingen. Bij de rot vraag werden nog enkele zaken besprokt waarna de voorz. de vergadering sloot. Eerste hulp bij ongelukken. Op ij tiatief van den R.-K. Vrouwenbond aij Voorschoten, zal een cursus in verban leer en eerste hulp bij ongelukken wordt gegeven door dr. R. Birkhoff. De curst zal beginnen op Donderdag 16 Febr. aj en vervolgens op vijf achtereenvolgend Donderdagen, zoodat de cursus in het g heel zes weken zal duren. Voor de lede van de afdeeling is deze cursus grati voor niet-leden tegen een kleine verga ding toegankelijk. VOORHOUT. Ondertrouwd: P. L. van Bohemen 24 j. Noordwijk en J. J. Angevaar 25 j. te Voort* J. W. Ruigrok 27 j. te Noordwijkerhout C. Chr. M. van Emmerik 26 j. te Voorhout. G e t ro u w d: H. van Dam en M. J. A. vi den Berg, beiden te Voorhout A. G. van d Lans en A. G .van der Lans te Voorhout. Overleden: Adriana Maria Ruigrok vj der Werve echtg van P. van der Hulst 44 j. Gevestigd: J. M. van Horick van Haai lem P. A. Tweehuyzen van Haarlem. Vertrokken: Th. J. M. van Steijn na Veur H. an Noort naar Leiden Wed. J van den Burg naar Noordwijk M. J. M. Ai gevaren naar Noordwijk L. J. Spoor naa Nederweert W. P. van Parera naar Noori wijkerhout P. A. Bakker naar Hoorn Groot naar Spanbroek J. J. Heerings na Sassenheim P. M. A. Dijsselbloem naar Oegs geest P. Th. Vlaar naar Amsterdam. WASSENAAR. 150 gezinshoofden van den Leidschen Straatweg en omgeving vragen om lich 150 hoofden van gezinnen, wonende aan dt Leidschen straatweg en de daaraan grenzend lanen, hebben tot den Raad van de gemeen: Wassenaar een adres gericht, waarin zij dra gend om verlichting van den Leidschen vu vragen. De ondertcekenaars zeggen in bi adres, dat zij het eenigszins begrijpelijk vindei dat op vroegere aanvragen om verlichting af wijzend is beschikt. Toen toch was deze buur nog niet zoo sterk bewoond als thans het gev< is. Nu zich echter hoe langer hoe meer mes schen in dit gedeelte van Wassenaar vestigen: wordt een goede verlichting als een dringencfa behoefte gevoeld. Te meer, waar het meeren deel van de bewoners hun bezigheden óf ii den Haag óf in Rotterdam heeft en dus meer malen bij donker thuiskomt. En voor de het ren gaat het nog, zegt het adres verder. Maa voor de dames en de schoolgaande kindere is de toestand welhaast onhoudbaar gewordeE Het verkeer op den Leidschen straatweg word nog met den dag drukker. Adressanten noemen dan een paar voorbef den op van goed gesitueerden, die zich ini gedeelte van Wassenaar wilden vestigen, ntë bij nadere beschouwing van meening zijn ve- anderd, hoofdzakelijk door het gemis van ve lichting. Aan deze mededeeling knoopen zij dan ht betoog vast, dat het aanleggen van de verliet ting natuurlijk een belangrijke uitgave van i gemeente zal vragen. Maar daartegenover staa de even belangrijke bron van inkomsten, di men nu derft door bet terugschrikken van fa milies om zich in het duistere gedeelte va Wassenaar te vestigen. Adressanten zouden a tevreden zijn, wanneer er verlichting kwa: langs het meest bewoonde gedeelte b.v. va Viaduct tot de Van Oudermeulenlaan, of t ieder geval tot Kerkehout. Het Rijk zal naa hun meening in deze niet ongeneigd zijn mee li werken. Het adres is vergezeld van een brief, waaris adressanten nog mededeelen, dat van verschil lende zijden er op gewezen wordt, dat door verbreeding van den Rijksstraatweg deze voo voetgangers bij avond nog gevaarlijker gewor den is dan tot dusver het geval was. Zullen voet gangers over het algemeen over dag van dri straatweg geen gebruik maken, zoo is er bij donkere avonden geen sprake van, dat men zich op het smalle voetpad waagt en word! over het algemeen van den fietsweg gebruik gemaakt. Velen vinden echter dezen te'gevaar lijk en willen geen gevaar loopen door eö dikwijls slecht verlichte fiets te worden aan gereden en gebruiken dan liever den straatwej Was nu vroeger een auto, die een voor deza uit rijdende dito wilde passeeren, gedwongei achter deze te blijven, wanneer ook van den tegenovergestelden kant er een naderde, thans, nu de weg verbreed is, zal hij probeeren den voor hem uit rijdenden wagen te passeeren zal het dikwijls voorkomen, dat zich drie of vier auto's naast elkander op den weg bevin den. De voetgangers zijn hierdoor nog meer in het gedrang gekomen en aanrijdingen zullen et het gevolg van zijn. Van verschillende zijden werd de opmerking gemaakt, dat het kwaad reeds zou worden verholpen, indien b.v. een drie- a viertal boog- lampen tusschen Viaduct en KI. Persynlaan, boven den straatweg worden aangebracht. D* aan het begin KI. Persynlaan, Persynlaan en Van Bommellaan aangebrachte lantaarns ver lichten ook den Rijksstraatweg over dezen af stand, zij het niet schitterend, dan toch vol doende, en dus zouden voor den afstand Van Bommellaan en Kerkehout slechts een, twee of drie booglampen in het gebrek aan licht kun nen voorzien. M

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6