BUITENLAND. BINNENLAND. Onze Geïllust. pagina 19e Jaargang. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1928 No. 5786 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zordagsblad is vooi de Abonné'a ver- krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentie» 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele vaD het tarief berekend. s Kleine edvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarüi betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD 7ei* huur, koop en verkoop fÓ.50 IDif nummer bestaat uit Drie bladen I*»* Beperking en verdieping. In een artikel van dr. A. van Oven in Jde „Tel." over de H. B. S. worden o. m. |deze opmerkingen gemaakt: Tegenover de beperking van het aantal vakken moet de eisch gestelc worden, dat de leerlingen van de ge kozen vakken breeder en dieper studie gemaakt hebben, dan thans mogelijk is Vermeerdering van het practisch wer ken is toe te juichen, maar dit mag niet geschieden ten koste van een degelijke behandeling der theorie, waardoor ken nis, inzicht en begrip verkregen wor den. Deze opmerkingen gelden mutatis jjmutandis, d. w. z. met de noodige wijzi- Igingen er in niet alleen voor de H. §H. S., maar voor héél het onderwijs, Jeigenlijk. voor héél het leven. Beperking en verdieping! In onzen haastigen tijd denken we dik- Jwijls te gauw iets te weten, terwijl we |er feitelijk niets van begrijpen. In onzen tijd wordt veel meer gelezen jdan gedacht, waardoor veel lezen, zooal ■niet gevaarlijk, dan toch vrijwel nutte- jloos wordt althans veel minder nut af- ■werpt dan de lezer zelf zich graag wijs- Imaakt- We konden van veel zaken minder we llen, als we die welke we moesten ken- gnen maar beter kenden. We konden veel minder boeken lezen, lals we in die, welke wij lezen, en welke ■het lezen waard zijn. welke wij mo- |g e n en kunnen lezen, maar dieper met ■ons verstandelijk inzicht wisten door te |dringen. We konden met veel minder „geleerd- ll-.eid" toekomen en nut stichten voor ons' \eu anderen, als we maar meer gedachten l tódden. Inderdaad, het leven in dezen tijd ■vraagt om beperking èn verdieping. DUITSCHLAND. De rijksdagzitting. ■De D. N a t i o n a 1 e n moeten kleur bekennen. Bij de voortzetting der discussie in den Rijksdag omtrent de begrooting van bui- tenlandsche zaken onderwierp Ulitzka (centrum) de gisteren door v. Freytag— Loringhoven (Duitsch-nationaal)gehou den rede aan scherpe critiek. Deze rede was in staat elk politiek vertrouwen in Duitschland in het binnen- en buitenland te dooden, en een volkomen desavouee ring van Stresemann's politiek. Welken indruk moet zulke critiek ma ken op de staten, waarmede, wii verdra gen sloten en waarmede wij samen in den volkenbond zitting hebben? Hoe staat niet zoo een uitlating van een coalitiege noot voor oogen onze minister tegenover de staten, voor wie hij de regeeringspoli- tiek vertegenwoordigt? Vooral echter moet ik den Duitsch-na- tionalen spreker vragen: Hoe brengt u uw uitlatingen in overeenstemming met de richtsnoeren, waartoe bij de vorming van het huidige kabinet uw fractie zich uitdrukkelijk verplicht heeft? („Zeer juist" links en bij het centrum). Vervolgens ging hij voort: Daar de af gevaardigde Von Freytag als officieel vertegenwoordiger van zijn fractie ge sproken heeft, doet zich voor de Duitsch- nationale fractie de noodzakelijkheid van een verklaring voor of hun opvatting met de uitlatingen van dezen spreker overeen stemt. NOORWEGEN. De arbeidersregeering. Volledige ontwapening. In de rcgeeringsverklaring van het nieuwe Noorsche arbeiderskabinet wordt o. m. uiteengezet, dat het voornemen be staat de wet op de bescherming van de arbeidsvrijheid en de wet inzake de rechtstreeksche ondersteuning van den graanbouw in Noorwegen weder af te schaffen. De huidige graanwet, welke op een invoertarief op graan gebaseerd is, zal door een staatsmonopolie vervangen worden. De regeering beschouwt de bestrijding der werkloosheid als haar hoofdzaal*. Verder zal de regeering voorstellen dit jaar geen militaire manoeuvres te doen houden. Zij wil een poging doen om de volledige ontwapening van Noorwegen voor te bereiden. In politieke kringen is men van oordeel, aat de levensduur der nieuwe regeering zeer kort zal zijn. SPANJE. Groote staking te Barcelona. Troepen naar de stad gezonden. Volgens berichten van de Spaansche grens is te Barcelona een groote staking itgebroken, waartegen de Spaansche re dering troepen, o.m. cavalerie en artilk ie, heeft geconcentreerd. Onlusten in d. arbeiderswijken hebben zich tot dusvei nog niet voorgedaan. RUSLAND. De strijd tegen duurte en goederennood. Een economisch dictator? De correspondent te Moskou van de ..Daily Express" verwacht vóór het einde /an den week een opzienbarende aankon diging in verband met een voorgenomen verandering in den raad van volkscom missarissen het sovjet-kabinet wel ke verandering weer vèr-strekkende wij zigingen in de invoer-politiek der sovjet- regeering zou meebrengen, evenals in de methoden, die den verkoop van Russische goederen regelen. Ondanks de tot nu toe toegepaste dwangmaatregelen, aldus de correspon dent weigert het meerendeel der boe ren hun graan tegen de prijzen, die de staat er voor biedt, te verkoopen. Men ziet dus in, dat nieuwe maatregelen nood zakelijk zijn. Een nieuw quasi-autonoom departement zal Waarschijnlijk worden opgericht, met het speciale doel, voorraden goedkoope fabrikaten in den vreemde op te koopen en ze tegen betrekkelijk lage prijzen di rect aan de boeren in de groote graange- bieden te verkoopen. Sokolnikoff die de chervonetz sta biliseerde wordt als de krachtige en onafhankelijke man beschouwd, geschikt om den moeilijken toestand het hoofd te biê/den en de nieuwe machine zoo spoedig mogelijk op gang te brengen. Hij behoorde tot de oppositie, doch, in tegenstelling met Trotzki, tot de oppositie van den rechtervleugel en heeft langen tijd voor krachtige maatregelen tot het bewerken van prijsverlagingen en ter bestrijding van den „goederennood" gea geerd, evenals voor tegemoetkoming aan de boeren. Het nieuwe departement zou bij het volkscommissariaat voor den handel wor den ingedeeld, met Sokolnikoff als leider van beide departementen. Meniinskv zou dan in plaats van presi dent van de Ogpu volkscommmissaris voor onderwijs worden, terwijl de tegen woordige volkscommissaris voor handel, Mikoyan, zijn plaats aan de Ogpu zou in nemen. Lunacharsky, thans volkscommissaris voor onderwijs en schoone kunsten, zou een soort diplomatieken post krijgen als min ot meer permanent gedelegeerde bij volkcnbonds-commissies en internationa le conferenties. GRIEKENLAND. Opstand op Creta aangekondigd. Protestvergadering vanj 2000 boeren. Zondag jl. zijn 2000 boeren te Kandia (Creta) bijeengekomen, om te protestee ren tegen de verhooging der belasting. Verschillende moties werden aangeno men, waaronder een die de invrijheid stelling verzocht van de wegens belas tingschuld gearresteerde personen. Zij be sloten de regeering een adres te doen toekomen, waarin zij dreigen Zondag a.s. in opstand te zullen komen, indien aan hun eischen niet wordt voldaan. Hoewel de orde nog niet verstoord is, heeft de regeering maatregelen genomen, om een herhaling van dergelijke voorvallen te be letten. MESOPOTAMIë. Nieuwe invallen der Wahabieten. Hevige gevechten. Uit Basra wordt gemeld: Een troepen macht der Wahabieten, onder bevel van sjeik Ibn Akwan, heeft op 27 Januari bij Jahara een inval gedaan op het gebied van Koweit. Zii doodde verscheidene in woners en maakte zich meester van ka- meelen vee en anderen buit. Een troepenmacht van Koweit. bestaan de uit cavalerie en troepen in dertig auto's heeft de Wahabieten daarop achtervolgd e". aangevallen. Na een hevig gevecht, waarbij aan beide zijden zware verliezen werden geleden, behaalden de Koweittroepen de overwin ning en heroverden den buit. Drie leden van de regeerende familie te Koweit werden gewond; een er van is aan zijn wonden bezweken. AMERIKA. Cooügde over budget en vioolbouw. In een toespraak tot de hoofden der de partementen heeft president Coolidge ge wezen op de noodzakelijkheid eener goed in evenwicht zijnde begrooting en het verminderen der"nationale schuld. Hij zeide verder, dat de kosten der na ionale defensie voor het volgend jaa p 650 millioen dollar worden geschat. Sprekende over liet vlootprogramma •cide hij dat de aanbeveling aan het con ;ies „slechts rekening houdt met onzi ehoeften en geenszins beoogt dat wi nee zouden doen aan een vlootbouwwed- strijd met eenige andere natie. Het plan, dat ik heb aangemoedigd houdt geenszins eenige beperking van tijd n wat betreft het begin op de einduitvoe ring van het proefprogi am, doch het be oogt de zoo snel mogelijke voltooiing van schepen." MEXICO. DE KERKV ERVOLGING. Een protest van Katholieken. Bij president Coolidge. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Naar het voorbeeld van de Katholieke mannen van Canada, hebben nu ook de Katholieke mannen der Vereenigde Sta ten bij president Coolidge tegen de Mexi- caansche regeerirg geprotesteerd wegens de in Mexico heerschende Katholieken vervolging. In dezen protestbrief, onder teekend door den voorzitter der Katho lieke mannenvereeniging, Walter T. Johnson, wordt gezegd, dat de erkenning van een regeering door een andere niet alleen een daad van beleefdheid is. Want met de regeering erkennen wij ook haar methode en principen. Tot de echt Amerikaansche beginselen behoorden vooral ook de verdraagzaam heid tegenover elke godsdienstige ge zindte, vrijheid inzake geloof en opvoe ding en gelijkheid va-1, alle staatsburgers voor de wet. j Doch d -ze ?miuf- .erikaansche be ginselen zijn juist b'.j Mexico niet toege past. De Katholieken van Noord-Amerika verlangen, dat hun regeering alles doet om de Mexieaansche regeering te dwingen eindelijk de vervolging der Katholieken in Mexico te staken. De strijd met de rebellen. Gemeld wordt, dat duizend man federa le troepen zeshonderd rebellen op de vlucht gejaagd hebben, die in den staat Michoacan een sterke positie in de ber gen innemen. De verliezen der federalen zijn 16 doo den en 12 gewonden. HOE DE R. V. B. GEGROEID IS. In haar 25-jarig bestaan. Een instelling van groote sociale beteeken is. In verband met het zilveren jubileum van de Rijksverzekeringsbank, dat mor gen gevierd wordt, willen wij eenige cij fers en feiten nagaan, om aan te toonen hoe zeer het bedrijf in de 25 jaren van zijn werkzaamheid gegroeid is. welke groei zich ook uitdrukte in de uitbreiding van het gebouw, waarin de Bank gevestigd is. Zooals men weet functionneerde het bedrijf reeds vóór 1903, althans wat de voorbereidende werkzaamheden betrof. In 1901 werd n.l. het Bestuur benoemd en van toen af begon dit lichaam geleide lijk ambtenaren om zich heen te verza melen om de noodzakelijke voorbereiden de administratieve maatregelen te tref fen. Op 1 Februari 1903 trad art. 1 der On gevallenwet 1901 in werking en daarme de begon de Rijksverzekeringsbank haar arbeid in zijn vollen omvang. Zij had tot taak uitvoering te geven aan de sociale maatregelen, die in de Ongevallenwet waren voorgeschreven. Als eerste secretaris-generaal trad op de heer P. J. Raaymakers. die zijn functie tot 1 October 1914 vervulde. Toen op 3 December 1913 art. 369 en 370 van de Invaliditeitswet in werking traden, waarbij 70-jarigen, die in loon dienst waren geweest ouderdomsrente van 3.— per week ontvingen, moest de R. V. B. worden uitgebreid met een nieuwe afdeeling Invaliditeitswet, welke zes jaar later, toen deze wet ook voor minder dan 70-jarigen geldig werd en toen de Vrijwillige Ouderdomsverzekering in werking trad. nog meer werd uitgebreid. Al spoedig bleek, dat het gebouw op de Keizersgracht, waar de R. V. B. in haar eerste jaren gevestigd was. te klein was voor het steeds groeiend personeel en de nieuwe afdeelingen. zoodat het bedrijf in 1909 geschiedde dat verplaatst werd naar het nieuwe gebouw in de Pieter de Hoochstraat, terwijl in 1919, bii het volle dig in werking treden van de Invaliditeits wet, een noodgebouw in de Lutmastraat moest worden opgezet. Intusschen werden plannen beraamd om een grootsch monumentaal gebouw te itichten. Men gaf daartoe opdracht aan .en bekenden, inmiddels overleden, archi eet, den heer De Bazel. In verband me ie uitvoering vart de Landbouw Ongeval enwet in Mei 1923, werden* de plannen chter voorloopig opgeschort, daar men •og niet wist, welken invloed deze nieuwe .vet zou hebben op de R. V. B. Daar d-. andbouwverzekeringen echter onder d( icdrijfsvereenigingen ressorteerden, hac de uitvoering dezer wet slechts geringer' nvloed op de werkzaamheden van de R V. B. Tevens werd in Januari 1923 de del centralisatie van de uitvoering der socia- e verzekering voltrokken. De werkzaam heden der agenten werden nl. opgedra gen aan de Raden van Arbeid, hetgeen voor de R. V. B. verlichting bracht. Ai deze factoren en tevens het overlijden van den heer De Bazel waren oorzaak, dat de bouwplannen werden opgeschort. Tot men in 1925 dr. H. P. Berlage in den arm nam. Deze ontwierp een plan voor een gebouw, dat in plan Zuid aan het eind van de Ferdinand Bolstraat zou verrijzen. Inmiddels viel het oog der Regeering op een groot gebouw in de Julianalaan te Delft, dat aanvankelijk bestemd was voor de afdeeling „Algemeene Wetenschappen' der Technische Hoogeschool. Daar echter het aantal studenten terugliep, besloot men het gebouw niet verder af te werken voor de Hoogeschool. Men kwam toen op het idee het uit een oogpunt van bezuini ging voor de R. V. B. te bestemmen. Daar de kosten voor verbouwing, voor verhuiskosten van ambtenaren e. d. veel te hoog bleken te zijn en er bovendien verzet kwam tegen de verplaatsing van een zoo belangrijke sociale en financieele instelling als de R. V. B. van de hoofdstad naar Delft ging ook dit plan niet door. Daarop verklaarde het gemeentebestuur van Amsterdam, dat oorspronkelijk ge kant was tegen verlenging van het huur contract, zich wel daartoe bereid, zoodat thans de vestiging van de R. V. B. in de gebouwen aan de Pieter de Hoochstraat en Lutmastraat met de optiejaren mede, gesecureerd is tot 1939. Hiermede zijn alle plannen voor een nieuw gebouw voor loopig van de baan. De volgende cijfers geven een indruk van den groei en de uitbreiding van de werkzaamheden dezer instelling. Op 1 Februari 1903 begon de afdeeling „Ongevallen" met een personeel van 32 ambtenaren, welk aantal ulto 1927 ge groeid is tot 907. Het belegd vermogen, dat in 1903 eenige millioenen bedroeg, be draagt thans 240 millioen. Het aantal ongevallen vermeerderd steeds: in 1903 bedroeg het 38194 tegen 142.353 in 1927. Ook de wpziging van de Ongevallenwet in 1921 was var grooten invloed op de werkzaamheden der R. V. B. Tot dat jaar waren alleen industrieele ondernemingen verzekeringsplichtig, doch daarna werd de verzekeringsplicht ook uitgebreid tot alle bedrijven, zooals handelsondernemin gen, uitgezonderd de groote scheepvaart en het zeevisschersbedrijf. Het aantal van bij de R. V. B. aangesloten onderne mingen is toen gestegen van 101.000 tot 169.166. Wat de Invaliditeitswet betreft, be droeg het aantal verzekerde mannen en vrouwen ulto 1926 2.198.000 en die vol gens de Ouderdomswet verzekerd ziin 447.000 (in 1924). Uit al deze gegevens blijkt, hoe de R. V. B. in de 25 jaren van haar bestaan ge groeid is tot een instelling, welke van groote beteekenis is in het sociale leven van ons land. ..Tel." Koninklijke Besluiten. Algemeene Landsdrukkerij. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 Maart 1928, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan C. J. den Brave als di recteur der Algemeene Landsdrukkerij. De Nederlandsche gezant te Brussel. Jhr. Mr. O. v. Nispen tot Sevenaer naar Nederland vertrokken. De correspondent van de „Msb." te Brussel seint: Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, thans Nederlandsch gezant te Weenen, die andermaal enkele dagen te Brussel doorbracht, is gisteren van hier naar Nederland,vertokken. Naar we vernemen zou Jhr. van Nispen tot Sevenaer op 20 Febr. a.s. als gezant, van Nederland te Brussel naar de Belgi sche hoofdstad terugkeeren. Minister Waszink weer hersteld. Naar de „Tel." verneemt zal Minister Weszink,,, wiens ziekteverlof 10 Febr. a.s. eindigt, vermoedelijk in den loop van deze week zijn werkzaamheden op het depar tement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen hervatten. Het voornaamste nieuws van heden EUITENLAND. Groote staking te Barcelona uitgebro ken. Tweeduizend boeren op het eiland Cre- .a hebben een opstand aangekondigd. Een protest van Katholieken van de Vereen. Staten bij president Coolidge te gen de Mexieaansche kerkvervolging. BINNENLAND. Het vijf en twintig jarig bestaan van de Rijksverzekeringsbank. (1ste blad). Onderhandelingen in het bouwbedrijf en in de kledingindustrie (1ste blad). LEIDEN. Waarschijnlijk zal nog dit iaar de Orthopaedisch-Chirurgische kliniek te Leiden tot stand komen. Onze photopagina geeft o. m. foto's van: de herdenking van prof. Buys te Leiden; de pluimveetentoonstelling te Leiden; een zilveren jubileum op Ende geest; de R 109; jachtpartijen in Enge land; de zijde-industrie. Keuring van films. De minister van Binneniandsche Za ken en Landbouw heeft nader in de cen trale commissie voor de keuring van films, bedoeld in artikel 15 der Bioscoopwet, be noemd tot adviseerend lid: D. Hamburger Jr., te Utrecht en tot leden der huishou delijke commissie, bedoeld in artikel 9 van het bioscoopbesluitds. C. Ferguson, te 's-Gravenhage P. L. Gerritse, te Amster dam; pater Hyacinth Hermans, te Botter dam en D. Hamburger Jr., te Utrecht. De gas-lucht. In de vergadering van den Baad der gemeente Soest is aan den heer L. E. Visser, directeur van het gasbedrijf, op diens verzoek met ingang van 1 Maart of eerder, indien de dienst dit toelaat, ont slag verleend uit zijn functie. Na het ver schijnen van het rapport van de commis sie van onderzoek zal worden beslist of dit ontslag eervol of niet eervol zal zijn. De heer Visser heeft den burgemeester bekend, 700 van de firma Wilson ont vangen te hebben, omdat hij voor die fir ma tijdens ziekte van den opzichter het toezicht had uitgeoefend bij het leggen van het buizennet. Het collectief contract in de bouwvakken. De toestand blijft dezelfde. Maandag is weer een samenspreking gehouden tusschen de hoofdbesturen van de patroons- en arbeidersorganisaties in de bouwbedrijven. Naar wij vernemen was het resultaat der conferentie, dat bei de partijen zich bereid verklaarden, de bestaande collectieve arbeidsovereen komst, welke 29 Februari afloopt, onge wijzigd te verlengen. Zij zullen een zoo danige verlenging bij him leden verdedi gen en vóór 25 Februari de beslissingen der leden elkaar wederkeerig mededee- lcn. Het resultaat van de langdurige onder-? handelingen is dus, dat van de wederzijd- sche voorstellen niets is overgebleven en, behoudens goedkeuring der leden, de toe stand onveranderd blijft. Omtrent de conferentie vernemen wij nader, dat de patroons mededeelden, dat zij, op grond van de plaatselijke onderzoe kingen, de voorstellen tot loonsverlaging voor Breda en Arnhem terugnamen. Zij handhaaiden die echter voor Botterdam, Assen, Steenwijk en Steenwijkerwolde. De arbeidersvertegenwoordigers zeiden alle voorstellen, ook die betreffende va- cantie hoewel met leedwezen in le trekken, omdat zij daarop niet de onder handelingen wilden laten afspringen. Zij bleven echter elke loonsverlaging weige ren. Zij vroegen voorts n^e: een onderzoek naar dc wenschelijkheid van loonsverhoo- ging te Nijmegen en in enKeie plaatsen in Twente en in de bollenstreek. De pa troons wezen dit laatste af, doch verklaar den zich ten slotte bereid van elke loons verlaging af te zien. Beitje partijen kwamen nu tot de boven gemelde overeenstemming. Besloten is nog een commsisie, waarin beide partijen vertegenwoordigd zijn, in to stellen, welke een onderzoek zal in- stelen naar do kwestie der sociale bepa lingen (uitkeering bij feestdagen, onwerk baar weer enz.) en voor de aansprakelijk heid van de bondsbesturen voor daden der leden. Dit laats s houdt o.a. verband met z.g. wilde stakingen als thans bij het stadion. De overeenkomst verbiedt ccn staking; de arbeiders staken toch, hoe wel hun besturen dit afkeuren. In hoe-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1