H.H. Adverteerders BUITENLAND. Nederlancisch Oosi-hidië BINNENLAND 19e Jaargang. DINSDAG 31 JANUARI 1928 No. 5785 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei weelr f O pei bwartaaL Bij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad Ie rooi de Abonné's ren krijgbaar tegen betaling van 5G cL per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. >- II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. tl DB ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone odvertentlên 30 canl por rogo) Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlén, ran ten hoogste 80 woorden, r&arfai betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7er huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit Twee bladen h.; V Tegen de Katholiekekerk. In den strijd in Mexico tegen de Katho lieke Kerk vinden de tegenstanders der Kerk elkaar, hoe verschillend deze ook overigens mogen zijn. Zoo b 1 ij f t „Het Volk" hardnekkig schrijven over een „Katholiekenvervol ging" in Mexico" tusschen aanha- lingsteekens. Gisterenavond bijv. bevatte het socialistisch orgaan dit bericht: De „Katholiekenvervolging" in Mexico. „Boosaardig geklets." Uit Mexico City wordt aan de „Vor- w&rts" geseind, dat de 300 gearresteerde katholieken op 30 na op vrije voeten zijn gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken noemde de verhalen over katholie ken-vervolgingen „boosaardig geklets". De regeering is vastbesloten de wet uit te voeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Mexico een gezaghebbend man! Wat tientallen volkomen geloofwaardige getuigen verhalen „boosaardig geklets"! En de groote pers, die onder invloed of bescherming der Loge staat, wil ook niets weten van een Katholiekenvervolging in Mexico. Pater Louis Koch brengt hierover eenig licht. De anti-religieuze strijd in Mexico zegt hij, duurt reeds meer dan 100 jaren. De Noord-Ainerikaansche Vrijmetselaarsloge bewerkte reeds in 1867 de overwinning van Juarez op keizer Mixamiliaan. De ne derlaag van generaal Huerta, die katho liek. was, is ook te danken aan den in vloed van de Loge. Het was ook de Loge die de hervorming inblies tengevolge waarvpn de .onwettige grondwet in, Mexi co in 1917. In 1925 hebben driehonderd broeders der Noord-Amerikaansche Vrijmetselarij de Loge in Mexico definitief georgani seerd. Zij stichtten de anti-clericale Liga, welke de plannen ontwierp en voorbereid de van de campagne van Calles. De sek te der Ku-KIux-Klan betoonde in eene op 15 September 1925 gehouden bijeenkomst in Washington groote sympathie met de methoden van het Mexicaansche Gouver nement in zijn „strijd voor de bevrijding van het volk van de vreemde invloeden". Sedert het tijdperk van Carranza, heb ben de aanhangers der Loge alle belang rijke posten in Mexico bezet. Calles ont ving als belooning voor zijn misdaad de medaille van den Óppersten Raad van den Schotschen Ritus en Lon Luiz M. Roaz beloofde toen, aan alle opperste Raden der andere vrijmetselaarsloges deze be langrijke onderscheiding. Zoo spannen de vijanden der Kerk sa men! V De moderne volkskwaien. Het Doorluchtig Episcopaat heeft een commissie ingesteld om te onderzoeken, M1 wat door „Sobriëtas". Voor Eer en 'a' Deugd" en den „Bond voor Groote Ge zinnen" kan gedaan worden tot bestrij- ding der moderne uit genotzucht gebo- ren volks kwalen (snoepzuncht, k>j nicotinisme, bioscoop- en dansmanie en Nieuw-Malthusianisme). m Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is voorzitter van deze commissie. Aldus bericht in de courant van Zater dag j.l. (de zetter, die blijkbaar in zijn liefde voor de oude talen wat ver gaat, had er boven geplaatst: bestrijding der moderne volkstale n). Met groote belangstelling zal naar het "2 resultaat van de onderzoekingen dezer Anf commissie worden uitgezien. Niet alléén den Katholieken zal de ar beid dezer commissie interesseeren. De genoemde volkskwalen grijpen diep in héél het volksleven en ondermijnen en verkankeren de volkskracht en volksge zondheid. Niet weinig draagt daartoe, helaas, bij: ;rd4 de pers. En onder die pers, speciaal zekere ge- illustreerde bladen en illustraties in ze kere dagbladen. Illustraties, die op prikkeling van zinne- lust en genotzucht zijn aangelegd; die dat kennelijk als doel beoogen. Wij staan telkens weer opnieuw ver wonderd, hoe b.v. katholieke caféhouders en katholieke kappers dergelijke bladen op hun leestafels du rven leggen; hoe zij dat voor hun geweten kunnen verantwoorden En volslagen onbegrijpelijk is het. als we datzelfde waarnemen bij huisvaders, in wier huiskamers dergelijke lectuur toe- sang heeft. ,Alsde moderne volkskwalen in het ge zin binnen dringen, dragen zij daardoor :mede zelf schuld! Het is ons aangenaam te kun nen mededeelen, dat velen steeds aan ons verzoek voldoen, wat betreft het afgeven van Adver- tentiecopieën. Toch komt het.nog geregeld voor om welke redenen dan ook dat wij Adverteerders moeten teleurstellen en om nu ook dit te voorkomen blijven wij een beroep doen op uw aller welwillende medewerking. De Administratie. DUITSCHLAND. Rede van Streseinann. Twee voorname kwesties. Gisterenmiddag hield de Duitsche mi mister van buitenlandsche zaken dr. Stre- semann een uitvoerige rede in den Rijks dag ter inleiding van de debatten over Duitschlands buitenlandsche politiek. Dr. Stresemann gaf in groote trekken een overzicht der belangrijkste politieke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Daarbij kwamen duidelijk twee groote ge zichtspunten naar voren. Eenerziids wil de minister met Polen tot een overeenstem ming geraken, om den druk. dien de ge spannen verhoudingen in Tiet Oosten op zijn politiek in het Westen uitoefenen, te verminderen en anderzijds drong hij krachtig op ontruiming van het Rijnland aan. Bij zijn onderhandelingen met Polen wordt hij door de Duitsch-nationalen ern stig gestoord, daar de Duitsche landbou wers de concurrentie der Poolsche land bouwproductie vreezen. De bond van landbouwers, die met de Duitsch-nationa- le partij in de nauwste betrekkingen staat; heeft dezer dagen openlijk de mee ning uitgesproken, dat het beter zou zijn, met Polen in het geheel geen handelsver drag te sluiten. Als een regeeringspartij dergelijke meeningen uit, moet te War schau wel gerechtvaardigde twijfel rijzen, of de Duitsche onderhandelingen wel dogr den ernstigen wil om tot een verdrag te komen geleid worden. Een ware storm van ovaties werd Stresemann gebracht, toen hij blijkbaar als antwoord op een re de van Paul-Boncour de woorden sprak, dat het huichelarij was, op verdere vei ligheidsmaatregelen in het Westen aan te dringen. Wat heeft het voor zin. zeide hij. verdragen te sluiten, als men in die ver dragen geen vertrouwen stelt en waarom moest Engeland het verdrag van Locarno garandeeren. als men in deze garantie niet* gelooft? Tusschen Duitschland en Frankrijk bestaat geen enkel politiek ge schil meer en wie aanneemt, dat het in het Westen nog tot een conflict kan ko men, moet veronderstellen, dat zoowel Duischland als Engeland zijn gegeven woord zouden breken. Dit alles werd met emphase gezegd, om tot de conclusie te komen, dat Frankrijk door het handhaven der bezetting Duitschland niet ertoe zal kunnen brengen, blijvende verplichtingen te aanvaarden, die verder gaan dan het verdrag van Versailles. Op dit woord ..blijvende" moet men den nadruk leggen, daar Duitschland ongetwijfeld voor een overgangstoestand te vinden zou zijn. Het was meer een algemeene demon stratie. die de buitenlandsche politiek van dr. Stresemann voor het binnenland moest rechtvaardigen, dan een diploma tieke actie, waarvan gevolgen te ver wachten zijn. Op zijn hoogst kan het nog in de bedoeling van den minister gelegen hebben, de politieke situatie van politici als Paul-Boncour eenigerinate te compli ceeren. Het Duitsche binnenland zal uit de rede van Stresemann de conclusie trek ken. dat hij te midden van een groot po- tiek werk staat en dat men hem de gele genheid moet geven, dit te v,oltooien. ENGELAND. Maarschalk Douglas Haig. t Levensb ij zonderheden. Maarschalk Douglais Haig is gisteren overleden. Douglais Haig (thans Earl Haig, vis count Dawick, baron Haig of Bemersyde) werd den 9den Juni 1861 geboren. Hij was afstammeling van een zeer oud Schotsch geslacht, dat velen zijner zonen als bevel hebbers of officieren van het Britsche le ger had afgestaan Ook Douglas- Haig koos na zijn studies te Oxford de militaire loopbaan en werd in 1885 officier van het zevende huzarenregiment. Als adjudant van den cavalerie-com- mant onder Kitchener nam hii in 1894 deel aan den veldtocht in den Soedan. In den boerenoorlog maakte hij o. a. deel uit van den staf van generaal French Bij het uitbreken van den oorlog werd Haig, onder maarschalk French, met de leiding van het eerste Britsche legercorps belast. Langzamerhand ontwikkelde dit corps zich tot een leger. Haig werd naar Vlaan deren gezonden, waar zijn eerste zorg was, de posities der Britsche troepen te versterken. Het Britsche leger, dat in Mei 1915 aan den slag van Neuve Chapelle deelnam, stond onder zijn leiding. Eindelijk na het aftreden van French, in December 1915, werd Haig opperbevel hebber van het nog steeds aangroeiende Engelsche leger, dat langzamerhand, o. a. onder Haig's bevel en kundige leiding in den Sommeslag (1916) bewees, een bui tengewone gevechtswaarde te bezitten. Bij den hardnekkigen slag in Vlaande ren (1917) stonden Haig reeds 56 divisies en meer dan 5000 kanonnen ter beschik king. Toen den 21sten Maart 1918 het Brit sche leger, door de tallooze aanvallen van den vijand gedecimeerd, een cata strofe nabij scheen, opperde Haig, of schoon hij inmiddels (1917) tot veld maarschalk was benoemd, zelfs het be kende plan inzake eenheid van opperbe vel bij de geallieerden, bereid zich onder het bevel van generaal Foch te stellen. De gevolgen van dezen maatregel wa ren dra merkbaar en leidden ten slotte tot de uiteindelijke overwinning der geal lieerden. Haig voerde zijn troepen nog aan. Duitschland in. tot aan den Rün en keerde toen naar Engelnnd^erug. waar zijn ver diensten met een uéhoeming tot peer be loond werden. In 1920 nam hij ontslag uit den actieven dienst. TURKIJE. Tegen de communisten. Uit Angora wordt gemeld: Acht en veertig arbeiders zijn. wegens het voe ren van commmunistische propaganda, gearresteerd en uit het land gezet. CHINA. HOENANLEGERS VERSLAGEN. Successen van den commandant van Hankau. V ij f t i e n d u i z e n d k r ii g s- gevangenen. De commandant van Hankau, Pei Tsjoeng-sji, deelt mede. dat hij vier Hoe- nan-legers op de vlucht heeft gedreven, od 25 Januari Tsjangsja heeft genomen. 15.000 soldaten gevangen heeft genomen en 12.000 geweren. 20 veldkanonnen en 50 mitrailleurs heeft buitgemaakt. De overwonnen legers, die al plunde rend terugtrekken naar Tsioetsiau en Hengtsiaufoe, zijn samengesteld uit de Hoenan-roepen. die op 14 November Han kau hebben ontruimt, toen de Nanking- troenen naar laatstgenoemde plaats op trokken. De verslagen legers worden aan gevoerd door generaal Ho Tsiien. die na de vlucht van den gewezen commandant van Hankau. Tang Seng-tsji, het bewind over Hankau op zich nam. Hongersnood in Si an to eng in Zuid-Tsjili. Van dag tot dag erger. De internationale commissie voor hulo- verleening aan de slachtoffers van den hongersnood deelt mede dat de toestand in Sjantoeng en Zuid-Tsjili van dag tot dag erger wordt De dorpsbewoners sloo- nen hun huizen en verkoopen de materia len. om van de opbrengst daarvan voed sel te koopen Oo groote schaal heeft emi gratie naar Mandsinerije plaats, in zekere districten is de helft van de bevolking weggetrokken. AMERIKA. Tegen de invoer- en uitvoerbenerking. De V. S. teekenen de conventie. De Vereenigde Staten hebben gisteren de conventie over de afschaffing van de in- en uitvoerbeperkingen onderteekend en alleen een voorbehoud gemaakt voor den uitvoer van heliumgas. Een aansla# op den trein van Cosgrave? De trein, met welke president Cosgra ve in Canada van Montreal naar Ottawa onderweg was. is 3 mijl voor de hoofdstad door onbekende oorzaak gederailleerd, waarbij echter geen persoonlijke ongeluk ken zijn voorgevallen.'De politie onder zocht echter, omdat de plek van het dé raillement zeer eenzaam gelegen is. de mogelijkheid van een aanslag op het ler- sche gezelschap, door fanatieke republi keinen. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. De Mexicaansche Bisschoppen aan Calles. Wetten, in strijd met het geweten. De Mexicaansche bisschoppen hebben een open brief gericht aan president Cal les als antwoord op diens Nieuwjaarsbood schap aan het Mexicaansche volk. waarin gezegd werd, dat de tegenstand der hoo- gere geestelijkheid de voornaamste oor zaak der rebellie was. Op die beschuldigingen antwoordden de bisschoppen: Gij zult erkennen dat de wet niet is de eenige bron van rechten, noch de eenige maatstaf der redelijkheid. Er bestaat in de hedendaagsche wereld geen beschaafde natie wier grondwet niet er kent, dat er rechten en plichten bestaan, hooger dan de meiischelijke wet en dat juist op deze rechten en plichten, de men- schelijke wet zelf rust. Dit beginsel aangenomen, moet gij er kennen, dat een wet strijdig kan zijn met het gevoelen van een burger en dat in zoo'n geval een burger in geweten niet kan gehoorzamen en dat hii. met elk rechtvaardig middel, veranderingen moet brengen. Dit is de toestand, waarin wii ons be vinden en onze weigering om ons te on derwerpen aan de wet en onzen eisch om verandering, zijn in overeenstemming met de grondwet en kan geen rebellie worden genoemd. Het ophouden van de godsdienstoefe ning is den bisschoppen opgedrongen niet alleen door de wetsartikelen, op de re gistratie der priesters, maar vooral ook omdat de wetten een volledige opheffing beteekenen van de godsdienstvrijheid en het recht op bezit, dingen die noodig zijn voor het bestaan der Kerk in de samen leving. VREESELIJKE MIJNBRAND. VIJF EN DERTIG PERSONEN GESTIKT. Negen lijken geborgen. Aneta seint uit Sawahloento: Een hevi ge brand is uitgebroken in de steenkolen mijn Sawaraso, terwijl daarin 5!) personen werkzaam waren. Vijf en dertig hunner zijn gestikt, de 24 overigen konden worden gered. De lijken van vijl polilie-oppassers van den mijnopzichter 11. Purvis en van drie contractanten zijn ieeds gevonden. NATIONAAL CONGRES VAN SOBRIüTAS. Het Federatief Bestuur van Sobriëtas vergaderde op 28 dezer en besprak o.m. het te houden Nationaal Congres 1928. Daar er van verschillende zijden be zwaren werden gemaakt tegen den aan vankelijk gekozen datum. nl. van 11—13 Juni, heeft men gemeend beter te doen, het Congres vast te stellen op 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Het onderwerp van het Congres zal zijn, zooals reeds eerder werd medege deeld, de beteekenis van de Offergedachte in de Katholieke Drankbestrijding, uitge werkt in 3 hoofdvergaderingen, nl. gezien van theologisch, sociaal en paedagogisch standpunt. Het zal mogelijk zijn voor Secties en afzonderlijke groepen uit de R. K. Drank- weer, die zulks wenschen, tijdens het Con gres een sectievergadering te beleggen. Het Congres wordt geopend op Maan dag 30 Juli des avonds en eindigt met 'n groote demonstratie op de H. Landstich ting op Woensdag-middag 1 Augustus. Daar zal dan ook plaats hebben de toe wijding van de R. K. Drankbestrijding aan Koning Christus. Er is een Uitvoerend Comité benoemd, om de plannen nader uit te werken. Dit Comité vormde een dagelijksch be stuur, bestaande uit den heer J. O. Suring Voorzitter van Sobriëtas: Freule A. de van der Schueren, Nijmegen: Mej. A. Reith, Maarssen; den heer J. Houben, Breda: C. P. Bon, Den Haag: J Blokker, Sittard en C. J. J. Terwisscha van Schel- tinga, pr. Secretaris van Sobriëtas. Het Secretariaat van het Congres is ge vestigd op het Centraal Bureau van So briëtas, Ververstraat JO, 's Hertogenboscli DE GASCORRUPTIE. Te Utrecht had Zaterdagmiddag onder leiding van mr. B. J. Nothorn uit Zutphen een algemeene vergadering plaats om te komen tot oprichting van een centraal co mité van actie tegen de corruptie in ge meente- en staatsbedrijven in Nederland, in het bijzonder tegen de corruptie in het gasbedrijf. BUITENLAND. Overleden Is maarschalk Douglas Half, bekend uit den wereldoorlog. Groote nederlaag van de Hoenanlegert in China. Een open brief van de Mexicaansche bisscnoppen aan Calles. Een Amerikaansche onderzeeër zoek. (Buiicnl. Berichten, 2e blad). Een vreeseüjke mijnramp In Sawaraso. Vijf en dertig dooden. (Ned. O.-Indië, 1ste blad). BINNENLAND. Overleden Is de stichter van een Beuroner school, Dom Desiderius Lenz. (L. en K„ 2e blad). Een comité van actie tegen de corrup tie in het algemeen in Nederland. (1ste blad). Gasontploffing te Heerlen; drie perso nen gewond. (Gemengde Berichten, 2de blad). Het aanstaande Nationaal Congres van Sobriëtas. (1ste blad). De zomerdienst van de K. L. M. (Lucht vaart, 2de blad). Hiertoe waren uitgenoodigd alle be langhebbende gemeentebesturen en ver tegenwoordigers uit handel en industrie, teneinde mede te helpen te voorkomen, dat orders uit hoofde van corruptie in het buitenland worden geplaatst. Slechts ongeveer 25 personen waren aanwezig, o. w. ook de gewezen gasdirec- teur Van der Stel, de man die zooveel stof doet opjagen. Mr. Nothorn hield een uitvoerige inlei ding. Spr. meende, dat de Ncderlandsche Staat veel te slap optreedt tegen perso nen, die, in welk opzicht ook, fraude ple gen. Op deze inleiding had eenige gedach- tenwisselitig plaats. Besloten werd de verdere besprekin gen niet openbaar te doen zijn. Na afloop der geheime besprekingen werd medegedeeld, dat een voorloonig comité van actie tegen de corruptie in liet algemeen in Nederland is opgericht. Dit comité zal een vergadering voorbereiden, vermoedelijk weder te Utrecht, om te ko men tot benoeming van een definitief co mité. Het voorloopig comité werd samenge steld als volgt: mr. B. J. Nothorn. Zut- nhen. voorzittter; C. J. F. J. Maassen, Am sterdam, Keizersgracht 125, secretaris; J. M. F. A. van Dijk, De Bilt. penningmees ter: J. Adriaans, oud-gasfabrikant, Nijme gen; H. J. Lecendig. Amsterdam; en A. W. P. Visser, Soest .leden. DIE VAN ONS GINGEN. Zaterdag is te Delft op Gl-jarigen leef tijd overleden mr. J. D. van Ewijck, kan tonrechter aldaar. Do overledene, gebo ren te Zeist in 1863, studeerde te Utrocht. Na voltooiing van zijn studiën vestigde hij zich als advocaat aldaar. In 1899 werd hij benoemd tot griffier bij het toenmalige kantongerecht te Ridderkerk; in 1906 volgde zijn benoeming tot kantonrechter aldaar. Sedert 1911 was mr. Van Ewijck kantonrechter te Delft. In den ouderdom van 59 jaar is te Haarlem overleden de lieer P. U. Akker man, redacteur van de „Oprechte Haar- lcmsche Courant", secretaris van den Haarlcmschen Journalistenki f ig, gedele geerde in liet bestuur van het Persmu seum te Amsterdam en hoofdbestuurslid van den Ijsbond Hollands Noorderkwar tier. De heer Akkerman was een zeer be kende en geziene figuur in vele kringen te Haarlem. Op 67-jarigen leeftijd is to 's-Graven- hage overleden de heer A. Hoogendijk Jz. De overledene was, voor hij zich te Den Haag vestigde, te Vlaardingen een be kend reedcr en koopman. Hij was oprich ter van de reederij „De Doggermaat schappij", waarvan hij 35 jaar directeur is geweest. Voorts was hij jaren lang lid van den Vlaardingschen gemeenteraad, lid van 't College der Visschorijen en bestuuislid van verschillende andere vereenigingen. Vragen van Kamerleden. Het Staatsbodrijf dor P. T. T. Het Tweede Kamerlid Kuiper heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: lo. Wil de minister mededeelen, of de persberichten juist zijn, dat vanwege den directeur-generaal van het Staatsbediijf der Posterijen, Telegrafie on 'telefonie een dienstorder is uitgevaardigd, om bij wijze van proefneming in de behoeftaan lager l crsoncol lo voorzien door hel aannemen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1