Gemengde Berichten. Hi Buitenl. Bericliten. PLUIMVEEIENIOOKSTELLING. Nederlandsch Oost-Indië KERKNIEUWS. DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 28 JANUARI 1928 ONGELUKKEN. Doodelijk ongeluk. Gisterochtend, omstreeks, half tien, heeft bij het bouwwerk van de bank der fa. Hildring en Pierson aan de Korte Vij verberg te 's-Gravenhage, een ernstig on geluk plaats gehad. Op dat uur waren eenige werklieden bezig met het. afladen van zware ijzeren binten. Hierbij is do ongeveer 55-jarige W. v. d. H., wonende 's-Gravenzandelaan, gestruikeld, tengevolge waarvan hij een bint, welke circa 12000 K.G. weegt, over zich heen kreeg. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd, maar laat geen kinderen achter. Onder een hollend paard. Te Bijssen kwam het 12-jarig zoontje van den winkelier Meyer onder een op hol geslagen paard. De wagen ging hem over de borst. Deerlijk gewond werd hij opge nomen en overleed spoedig daarop. Overreden en gedood. Donderdagavond omstreeks halfvijf is te Bijssen een ernstig ongeluk gebeurd. Door schrikken voor een vrachtauto sloeg het paard van een steenkolenwagen op hol. De 13-jarige M., die achter den auto liep, geraakte eerst onder het paard èn toen onder den wagen. De knaap overleed na enkele oogenblikken aan de bekomen verwondingen. Te Oud-Karspel werd gisterenmiddag de schuitemaker K., die reeds op gevor derden leeftijd is, door een achteruit rijden den auto aangereden, tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Een der wielen ging het slachtoffer over het hoofd, waarop de dood bijna onmiddellijk intrad. Nekkramp. In het gezin van W. K. te Siddeburen, gemeente Slochteren is bij drie kinderen nekkramp geconstateerd. De toestand van een der patiëntjes is ernstig. Aan de gevolgen overleden. De 72-jarige J. Huurling uit Gouda, die gisteravond aan het Maasstation te Bot terdam door een uitrijdenden trein is over reden, is nog gisteravond in het zieken huis aan den Coolsingel aan de bekomen verwondingen overleden. Auto in brand. Te Eexterveen is de passagiersauto der Maatschappij Dago te Veendam onder Jt rijden in brand geraakt en geheel ver brand. De inzittenden konden tijdig den auto verlaten. Ontsporing. Donderdagmiddag zijn te Harfsen twee met turf geladen wagens van de tram uer Geldersch-Overijselsche Stnninstrammaat- schappij ontspoord. De personentram van Laren reed tot de plaats van het ongeval, terwijl een etxra-tram uit Deventer werd ontboden, om de reizigers ter plaatse over te nemen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ongeluk voorkomen. Toen de bestuurder van een zwaar-bela- den vrachtauto met aanhangwagen van de Gebrs. Looms, expediteurs te Almelo, den onbewaakten overweg aan de Snippeling bij Deventer wilde passeeren, weigerde de motor juist op het moment, dat de beide wagens zich midden op den overweg be vonden. Inmiddels was sneltrein 156 uit Deventer op komst. Aan de groote activiteit van den wach ter Klaasen en de oplettendheid van den machinist is het te danken, dat de snel trein niet op de zware vrachtwagens is in gereden. Met een rooden lantaarn liep de wachter eenige honderden meters den sneltrein tegemoet, hetgeen door den ma chinist werd waargenomen, die-onmiddel lijk remde. Met vereende krachten is daarop de overweg weer vrij gemaakt. Na oen korte vertraging kon de sneltrein zijn reis vervolgen. Lijk opgehaald. M i s dr ij f in h et spel? Donderdag is te Opijneu uit de Waal opgehaald het lijk van een vrouw. Daar het geheel ontkleed was, denkt men aan misdrijf. De justitie te Tiel heeft het lijk in beslag genomen. De moord op dc Kleine Heide. Vrijdagmiddag is vrouw Gerrits te Vcn- lo, die, zooals bekend is zich in voorarrest bevond, als verdacht van mishandeling van haar dochter, op vrije voeten gesteld. Ze vertoeft nu in den woonwagen, van waar uit de mom het doodelijk schot op zijn schoonzoon loste. Deze wagen is inmiddels van Venlo naar Boermond vertrokken en bevindt zich nu op het zoogenaamde Bon. De heer G. zit nog in voorarrest. Inbraken. In de pastorie van de B. K. Kerk te Ulevel is een nachtelijke inbraak ge pleegd. De dief of de dieveu hebben zich toegang verschaft tot de keuken, doch kon den hun rooftocht blijkbaar niet vervolgen, doordat alle deuren waren afgesloten. Wel hebben zij nog getracht eenige deuren en ramen te forceeren doch zonder resultaat. Van de pastorie heeft men zich naar de wonig van den lieer van U. begeven. Daar werden de inbrekers gestoord, doordat de heer U. ontwaakte. Dc heer U. slaagde er rditcr niet in de daders te achterhalen. Met eenige fietsplaatjes tot buit zijn de ougewonschte gasten spoorloos verdwenen. Door het openbreken van een deur heeft een dief zich toegang verschaft tot de woning van de weduwe J. te Meerssen. Haar inwonende zoon werd, doordat de hond ging blaffen, uit zijn slaap gewekt en onraad vermoedende, sprong hij het bed uit en toen hij aan de buitendeur kwam, zag hij een man hard weg loopen. Na on derzoek bleek, dat uit de geldtrommel een bedrag van ongeveer 145.gestolen was. In den acht van Woensdag op Don derdag hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot een kantoor aan don Singel bij de Korsjespoortsteeg. Zij zijn op zeer bru tale wijze te werk gegaan. Eerst een luik stuk gemaakt om in den kelder te komen, vervolgens een gat in den vloer van het lokaal boven den kelder en daar hebben zij en brandkast met behulp van een steek vlam geopend. Waarschijnlijk dreigde er gevaar, want zonder buit liebben zij het perceel verlaten. De politie nam heden een foto van dat brutaal stukje werk. Brand in een modemagazijn. In perceel Havenstraat 4 te Bussum be woond door den heer Groen, eigen?ar van het modemagazijn „Suisse" werd gister avond om ongeveer kwart voor achten dcor een passeerenden politieagent brand ont dekt in de bovenverdieping. De brand liet zich oorspronkelijk ernstig aanzien. Met drie slangen werd water gegeven en men wist het vuur tot de bovenverdieping te be- pevken, welke geheel uitbrandde. Het be neden gelegen modemagazijn kreeg veel waterschade. Te ruim 9 uur was men den brand meester. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners hadden het per ceel omstreeks 8 uur verlaten. Het ijs in de Zuiderzee. Gistermorgen heeft de „Daniël Goed koop" met de salonboot „Friesland" op sleeptouw, welke boot nog steeds op de Zuiderzee in het ijs bekneld zit, eenige vorderingen gemaakt in de richting van de Lemmerhaven. Daar het heiig was, kon men den sleep ongeveer 18 K.M. van de kust verwijderd, alleen met een verrekij ker waarnemen. Volgens de verklaringen van den havenmeester kon de sleep ook gisteren de haven niet bereiken. Intus- schen werkt de „Daniël Goedkoop" bard, hetgeen valt af te leiden uit de zware rookkolommen. Een verzwarende omstan digheid evenwel is, dat het water voort durend lager wordt. Woensdag, toen de boot vastraakte, stond het 1.15 M. boven A.P., gisteren was het gedaald tot •60 cM. en vandaag is het nog nauwelijks 50 c.M. Nader kan gemeld worden, dat de kapi tein van de te Lemmer in de haven lig gende salonboot „Holland" met drie be mande vletten over het ijs naar de „Fries land" vertrokken is om te trachten ver binding met de boot te krijgen. Rijwieldief betrapt. Toen de zoon van den heer D. aan de Hyacinthenlaan te Haarlem Donderdag avond drie rijwielen uit de schuur bij de wonig wilde halen, bleken deze verdwenen te zijn. De heer D. en zijn zoon zagen ech ter juist, dat iemand den tuin verliet. De vluchteling werd dadelijk door den zoon nagezet. Het gelukte hem den dief te grij pen. Deze wist zich echter los te rukken en na zijn achtervolger eenige klappen te hebben toegediend, zijn vlucht voort te zet ten. De zoon, die hem bleef achtervolgen, verloor hem echter in de Emmalaan uit het oog. De vermiste rijwielen werden achter het woonhuis teruggevonden. De dief, die waarschijnlijk een handlanger heeft gehad, was dus in zijn werk gestoord en had niet de gelegenheid de fietsen mede te nemen. Op aanwijzing van den zoon van den heer D. werd 's avonds laat aangehouden de 44-jarige H. M., die echter na ge hoord te zijn, weer op vrije voeten werd gesteld. Gisternacht heeft de recherche zekere S. van B. uit zijn bed gelicht. De man is in voorloopigs bewaring gesteld. Een mislukte proefneming. Gisteren kwam te Scheveningen bin nen de motorlogger Sch. 310, schipper C. Lagas, van de reederij J. J. de Niet. Eind December is dit schip vertrokken naar de haringvisscherij in het Kanaal tusschen Boulogne en Dieppe, terwijl tevens zou gevischt worden onder de Engelsche kust ter hoogte van Plymouth. Het doel van deze reis was te beproe ven om de haringvisscherij na half Decem ber, wanneer deze visscherij op de Noord zee is afgeloopen, op andere vischgron- den voort te zetten, zoodoende te trach ten met motorloggers het haringseizoen te verlengen. Jammer genoeg heeft deze proef bij lange niet aan do verwachte resultaten voldaan. Na ruim 4 weken gevischt te hebben, zijn slechts 2 kantjes haring ge vangen, zoodat ook financieel deze reis geen voordeel heeft opgeleverd. Waar schijnlijk zullen in het voorjaar nieuwe proeven genomen worden om met motor- loggers op andere visscherijgronden te trachten de haringvisscherij uit te oefe nen. ONGELUKKEN. De pest in Britsch-lndië. 3000 dooden. De pest in den slaat Haidarabad breidt zich steeds verder uit. In de drie dagen van 21 tot 23 Januari zijn 300 doodolijke gevallen voorgekomen. Meer dan 60.000 personen, die van pest verdacht worden of er aan lijden, zijn in de barakken in de omgeving van de gelijknamige stad onder gebracht. Tot dusverre bedraagt het totale aantal dooden volgens officicele schattingen onge- \cer 3COO. Er moet evenwel rekening mee gehouden worden, dat nog een aantal an dere personen aan de besmetting lijdt, daar uit afgelegen districten, waarneen de ziekte zich ook heeft uitgebreid nog geen nauwkeurige berichten ontvangen zijn. Om verdere uitbreiding van de besmet ting te voorkomen hebben de autoriteiten alle noodige maatregelen, zooals quaran taine, reizigerscontrole en afmaken van zieke dieren e.a. getroffen. Ontploffing in een oiie-raffinaderij. Men vreest, dat er 60 dooden z ij n. Beuter seint ons uit Mac Amay (Texas): Men vreest, dat er 60 arbeiders zijn om gekomen bij een brand, veroorzaakt door een ontploffing, welke een olie-raffinaderij alhier vernielde. Stormschade te New York. 42 Personen loopen verwondingen op. De „Aquitania" is Donderdag 45 uur te laat te New York aangekomen. De storm, die Donderdag langs de At lantische kust woedde, heeft in Canada en in het Oosten der Yereenigde Staten aan tien personen het leven gekost. De grootste windsnelheid, welke te New York geregistreei-d werd, was 115 K.M., maar men veronderstelt, dat in sommige stra ten tusschen de wolkenkrabbers de wind waarschijnlijk wel een snelheid van ruim 150 K.M. heeft bereikt. Glas ter waarde van 250.000 dollar werd vernield. Te New York werden 42 personen door glasscher ven en vallend puin gewond. In sommige deelen van den staat New York ligt veel sneeuw. Aardbevingen. Gisterochtend om 4.14 werd te Bern en te Bazel een tamelijk sterke aardbeving waargenomen, die eenige seconden aan hield en zich van West naar Oost bewoog. Ook te Arcidosso en andere dorpen in Toscane aan den voet van den Monte Amiata zijn Woensdagavond tusschen tien en twaalf uur een aantal aardschokken waargenomen, die onder de bevolking een paniek veroorzaakten. Velen brachten den kouden nacht onder den blooten hemel door. Ook te Weenen en omgeving heeft men aardschokken gevoeld. Roovers overvallen drie autobussen. Bandietenwezen in Bulgarije In Oost-Bulgarije heeft een rooversben- de op den weg van Stara Zagora naar Badnewo drie achter elkaar rijdende auto bussen aangehouden en de 60 passagiers uitgeplunderd, nadat de chauffeurs waren vastgebonden. Een zich in een der auto bussen bevindend officier der gendarmerie werd door de bandieten op ontzettende wijze mishandeld en bovendien door twee revolverschoten gewond, aangezien zij hem ervan beschuldigen, een paar maanden ge leden aan de achtervolging van een roo- versbende te hebben deelgenomen. Nadat zij een der autobussen in. braud hadden ge stoken, namen de roovers de vlucht. Het doorboorde hart. Griezelige vondst, met gelukkige ontknooping. Bij een inspectie in de remise vond een autobus-conducteur te Genua dezer dagen een dameshandtasebje. Het bevatte een met bloed bevlekt papier, waarin een hart gewikkeld was, dat met verscheidene lange hoedenpennen doorboord was. In bet handtaschje bevond zich verder een brief, die aan een manspersoon was gericht. Deze man werd opgespoord en door de politie in verhoor genomen, doel kon geen opheldering geven. Bechercheurs wisten echter weldra de dame, die de tasch veidoren had, te ont dekken. Nu was de zaak spoedig opge helderd. De dame, ondanks haar 52 ja ren, nog een zeer levenslustige weduwe, vertelde den politie-commissaris, die haar in verhoor nam, dat zij den man, aan wien de brief geadresseerd was, beminde, doch dat hij haar liefde blijkbaar niet be antwoordde. Om nu zijn gunst te verwerven, had zij den raad van een waarzegster opgevolgd, een schapenhart gekocht, die met hoeden pennen doorstoken en daaraan een schrij ven aan den geliefden man bevestigd, met de bedoeling een en ander op een be paalde plek op het kerkhof te begraven. Op weg daarheen echter had zij in haar zenuwachtigheid haar taschje in de auto bus laten liggen. Beeds tijdens het verhoor kwam uit 't ziekenhuis, waarheen het hart ter onder zoek gebracht was, het bericht, dat het inderdaad een schapen- of geitenhart was. Een studentengrap. De studenten van de handelshoogeschool te Parijs hadden gisteren besloten van zich te laten spreken en een kink in 't verkeer van Parijs tc brengen. Ze zouden daarvoor zich 's ochtend gelijktijdig in taxi's naar hun colleges begeven. Inderdaad was de grap goed geregeld. Precies om kwart over acht verschenen op de boulevard Malesherbes drie hon derd taxi's tegelijk en van vijf, zes ver schillende kanten. De studenten hadden echter buiten den waard, in casu den heer Chiappe, gere kend. Deze had last gegeven de studen ten hun onschuldig genoegen te laten, doch had tevens drie verkeersagenten op het bedreigde punt geplaatst. Dezen heb ben kans gezien de eindelooze taxi's zoo danig te doen manoeuvreeren, dat alle taxi's in zes minuten tijd hun passagier op het trottoir hadden gezet, en weer uit liet gezicht verdwenen waren, zonder dat het drukke verkeer van trams, autobussen eil andere auto's het minste oponthoud had ondervonden. De studenten keken wel wat verlegen. Auto contra trein in Duitschland. ÏJcl rijksministerie van verkeer publi ceert een memoi'andum omtrent de ont wikkeling van het autobusverkeer in Duitschland. Dit verkeer, dat, naar de „Voss. Ztg." doet opmerken, tot dusver ook van officieel© zijde steeds eenigszins als stiefkind werd behandeld, zal blijkens liet memorandum voortaan met kracht worden bevorderd. Tot dusver had de rijkspost er het grootste aandeel in: ge durende de eerste zes maanden van 1927 vervoerde zij op haar 1600 lijnen met be hulp van 2600 autobussen niet minder dan 21 millioen personen. De verschillen de particuliere ondernemingen vervoer den met haar 800 autobussen over 233 lij nen eveneens 21 millioen personen, het geen volgens de „Voss. Ztg." een gevolg is van hot feit, dat do particuliere onder nemingen met veel meer efficiency wor den gedreven. Het memorandum zet zeer uitvoerig de redenen uiteen, waarom het autobusver keer zich de laatste jaren niet zoo gunstig heeft ontwikkeld als men had verwacht; vooreerst was er de concurrentiestrijd tus schen rijkspost en particuliere onderne mingen, welke tot een strijd om de zeg gingschap tussctcn Pruisen en het rijk leidde, eh ten tweede de houding dei- autoriteit en, die jarenlang weigerden vergunning te verleenen tot de exploitatie van nieuwe buslijnen door particuliere on dernemingen. In de motiveering heet het, dat „omtrent de levensvatbaai-hcid van het nieuwe vei-keersraicldel eerst ervaring moest worden opgedaan", maar de „Voss. Ztg." voegt er ter verklaring bij, dat de spoorwegmaatschappij de voornaamste i-emmende ki-acht was, welke zich scherp verzette tegen de uitbreiding van het autobusverkeer. De vrees der spoorwegen voor den nieu wen concurrent was niet ongegrond: on langs heeft een commissie bij de spoorweg maatschappij vastgesteld, dat deze tegen woordig tengevolge van het autobusver keer 250 millioen mark per jaar aan in komsten uit het personen- en goederenver voer minder ontvangt dan was berekend. Dezelfde commissie schat den achteruit gang der inkomsten voor 1932 reeds op een half milliard Een en ander heeft er de spoorweg maatschappij toe geleid haar politiek te veranderen: de directie heeft besloten zich tot de autobusondernemingen te wen den, ten einde met deze gemeenschappe lijk de leiding van het busverkeer in han den te nemen. Met de twee grootste (in Bijnland en Hessen) is reeds een overeen komst gesloten. Speciaal belang heeft het rijk bij die buslijnen, welke in de plaats komen voor oorspronkelijk ontworpen lokaalspoorwe gen, in streken, waar hoofdlijnen de kos ten niet zouden dekken, daar het verkeer er niet druk genoeg is, zooals de Harz, Thuringen enz. Om nuttelooze concurren tie te voorkomen is ook met de posterijen een overeenkomst gesloten. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het particulier initiatief door de nieuwe regeling vol strekt niet zal worden uitgeschakend. Een Pauselijke schoo! voor Katholieke Japaneezen in Brazilië. Ieder jaar gaan er duizenden Japanee- sche landverhuizers zich in Brazilië vesti gen. Het is dus van groote beteekenis dat deze menschen in hun nieuw vaderland niet voor de Katholieke Kerk verloren gaan. M ei heeft de Japanees een groot aan passingsvermogen, maar de toestanden in Brazilië zijn van dien aard, dat de gele landverhuizers nooit tot de Katholieke Kerk zouden overgaan, als zij niet het voorbeeld van eigen landgenooten zagen, die leefden volgens de leer en beginselen der Katholieke godsdienst. Daarom zijn enkele Japaneesehe pries ters o.a. pater Nakumara het bekeerings- werk onder hun eigen landgenooten be gonnen. Om zich van de hulp der Japa neezen te verzekeren, is er in San Paolo een school opgericht, waarin jonge Japa neezen hun opleiding ontvangen, om later behulpzaam te zijn bij de bekeering van hun eigen volk. De jongens mogen zelf kie zen wat zij zullen worden, priester Ka- tliechist, broeder of onderwijzer. De geestelijke vorming der toekomstige apostelen is toe verton wd aan enkele pa- tei's Jezuïeten. De school, die den naam draagt van Franciscus Xaverius-C'ollegc, staat rechtstreeks onder het bestuur van de H. Congregatie der propaganda te Bome. Deze school zal voor de Japanee sehe landverhuizers in Brazilië, die een zeer sterke neiging tot het Katholicisme gevoelen, den weg naar de Katholieke Kerk effenen en de moeilijkheden die er in Brazilië op godsdienstig gebied be staan, uit den weg helpen ruimen. Bedenkelijke geboortevermindering in Engeland. De voortdurende geboortevermindering in Groot-Brittannië begint do autoriteiten ernstig te verontrusten. Uit de jongste statistieken blijkt, dat in het Yereenigd Koninkrijk anderhalf millioen ldnderlooze echtparen zijn en twee en een half mil lioen gezinnen met één kind. In liet afgeloopen jaar was het geboor te-cijfer er lager dan in één ander Euro- peesch land. Frankrijk inbegrepen. De experts komen tot de logische conclusie, dat als deze toestand nog vijf jaar aan houdt, de bevolking van Groot-Brittannic aanmerkelijk zal achteruitgaan en er wel dra eenige millioenen arbeiders mindor zullen zijn, hetgeen natuurlijk een over eenkomstige vermindering der nationale productie zou beteekcncn. Volgens minister Churchill, die dc zaak- van nabij heeft bestudeerd, zal Engeland na nog een generatie eon land zijn, be staande uit een groot aantal bejaarde lie den, dio leven op kosten van een klein aantal jonge lieden. Men wijt dezen toe stand vooreerst aan de duurte en voorts aan de erkondiging van onthoudings- ibeorieën. Een oude zondaar. De Franschc politie heeft een valschen munter gearresteerd, die voorgaf een Ar gent ijnsch ingenieur te zijn. Bij het inge stelde onderzoek bleek de man een oude bekende der justitie te zijn, die reeds tweemaal wegens het maken van valsch In de groote stadsgehoorzaal 't Klinkt wel maar het is niet vreemd Wordt door kippen en konijnen Audiëntie nu verleend. Heel de upperten dier dieren, Is daar deze week bijeen. En zij kaak'len net als menschen, Allen door elkander heen. Het konijn denkt slecht als mannen Egoistisch aan zijn ruif. En de kip staat trotsch te kak'len. Met een opgestreken kuif. Maar de haan is nog verwaander Trotsch op schoonheid als een pauw. Altijd deftig in de veeren. Lijkt hij een moderne vrouw. Kippig staat een kip te kijken Naar haar buurvrouw, Wyandotlï .En zij kakelt: Nou het is wat 't Schepsel heeft het kippensnot. Eenzaam in een heel klein hokje Zit een vette Vlaamsche reus, In gezelschap van wat stronken En zijn wip-konijncnnetis. Allerhande schoone vogels Pauw, fazanten en kalkoen. Die in schoonheid voor elkander Nimmer willen onderdoen. Verder zijn er nog „Hoogvliegers" Of natuurlijk „Hagenaars" En als goede tegenstelling, „Oud-Hollandsche Tuimelaars'*. En als allen zijn bekeken Van de pooten tot den kop. Strijken menschen niet de dieren 4 Zelfvoldaan de prijzen op. geld was veroordeeld. Hij was uit de straf kolonie in Guyana naar Venezuela ont vlucht, waar hij in het huwelijk getreden was. Echter trok Frankrijk hem nog te zeer aan, zoodat hij onder een valschen naam naar Frankrijk terugkeerde en weer zijn toevlucht tot zijn oude bedrijf nam. Aardschokken te Padang. Aneta seint uit Padang d.d. 27 Jan.: He denmorgen om half 5 zijn hier twee flin ke aardschokken gevoeld. Ernstige brand. Een schade van ruim zes ton. Aneta seint uit Batavia d.d. 27 Jan.: Te Bantau (Oostei'-afdecling van Borneo) zijn drie toko's en vijf woonhuizen afge brand. Do schade bedraagt 625.000. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer De Jonge Oudraat aan cholera overleden. Aneta seint uit Semarang: Gebleken is dat de heer De Jonge Oudraat, wiens overlijden gisteren gemeld werd, gestor ven is aan cholera. Het wordt beschouwd als een geïsoleerd geval. Een uitgedoofde vulkaan in actie. De vulkaan Scheveljoetsch, aan do Oostkust van Kamschatka, die als uitge doofd gold, is plotseling weer sterk gaan werken. EEN NOODKREET UIT TRINIDAD. (B. W. I.). Bij 't lezen van het H. Evangelie zien wij, dat Onze Godelijke Zaligmaker, toen Hij de scharen zag, medelijden met hen had en tot Zijne leerlin gen zeide: „De oogst is wel groot, maar weinig zijn de arbeiders". Deze kreet van Jezus' teedere bezorgdheid voor het heil der menschen moet men ook heden ten dage dikwijls hooren. Deze zelfde klacht wordt ook door de Paters Benedictijnen uit Trinidad (B. W. I.) tot de bra ve jongelingen van Holland gericht. Hoe dikwijls zuchten die PaterS, wanneer zij hunne blikken in de richting van Holland wenden „Komen cr nog" Zouden er in Holland, 't land der Missionarissen, geen goede brave jongelingen zijn, die misschien Kloosterling, hetzij Priester of Broeder in de Orde van den H. Benedictus willen worden en bij ons op Trinidad aan de bekeering der arme heidenen zouden willen komen werken? Bij 't lezen van 't woord „Trinidad" zullen er velen onder u zijn, die vragen „waar ligt die plaats?" Trinidad is het meest zuidelijke van de West- Indische eilanden en ligt Noordoostelijk van Ve nezuela. De bevolking is ongeveer 400.000 zielen, van wien één vierde nog heidenen zijn. Wat het klimaat betreft. In 't algemeen geno men is 't klimaat gezond, maar warm. Het eiland heeft twee jaargetijden n.l. een droog en nat. De droge tijd begint in Januari en eindigt in Mei: het overige van 't jaar Is regen tijd. De droogste maanden zijn Maart en April; en de natste Juli en Augustus. Er is een korte droge tijd tusschen de maan den September en November (deze wordt ge noemd de Indiaansche zomer). De temperatuur van 't eiland verschilt tusschen 70 gr. Fahrenheit in den morgen en 88 gr. op 't midden van den dag: en van 66 gr. in de koele Deccmbcrnachten töt 93 gr. gedurende de heete maanden. De ge middelde temperatuur is 76 gr. Fahrenheit. Ziehier In 't kort iets over TrinidAd. Nu lets over de Benedictijnen in Trinidad. Of schoon de Benedictijner Orde gewoonlijk aange zien wordt als eene beschouwende Orde, hebben de leden niettemin onverdroten gewerkt aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Bijna geheel Europa heeft aan de zonen van den H. Benedictus haar bekeering van 't heiden dom tot 't Kahtoliek Geloof te danken. Denken wij slechts aan een H. Willihrordus, een H. Bo- nifacius en zoovele anderen. En zelfs nu in onze dagen vinden we de Benedictijnen in verschillen de landen als missionarissen aan 't heil der zielen en de bekeering der ongelovigen en heidenen werken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9