Buitenl. Weekoverzicht. SPORT. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 28 JANUARI 1928 Deze week is de koning van Afgha nistan, Aman Oellah Khan, te Parijs aan gekomen. Zijn aankomst was geen Oos- tersch sprookje, vol schittering van edel gesteenten, exotische kleederdrachten, vergezeld van kameelen, olifanten, tij gers, of hoe men zich dat allemaal kan voorstellen. De Aziatische vorst kwam heel gewoon op z'n Westersch met de trein en behalve misschien door zijn don kerder tint, stak hij in het geheel niet af bij de overige Westerlingen. Op die ma nier is er voor ons weinig aardigheid aan, maar Aman Oellah Khan kwam ook niet voor ons pleizier, doch voor het heil van zijn onderdanen in het verre Afgha nistan. Aldus verklaarde hij tenminste zelf. „Ik wil rondkijken en leeren, opdat ook mijn volk zal profiteeren van de resulta ten der Westersche beschaving: en ik wil Europa toonen, dat Afghanistan aan spraak maakt op de plaats, die het onder de volken toekomt." Azië ontwaakt uit den dommel, waar in het eeuwen heeft voortgeleefd, en hier is weer een Aziatisch volk van 10 millioen, dat onder de stuwende kracht van een energiek heerscher, zijn plaats gaat opeischen in den rij der volken. Afghanistan is een jonge staat. Tot het midden van de 18de eeuw was het land der Afghanen niets dan een geestelijk en materieel slagveld. Perzische en Indische invloeden worstelden er om. Toen ver klaarden de stammen om Kandahar zich onafhankelijk. Het was een begin, maar een poover begin. Want het land bleef omstreden gebied, sedert het begin van de 19de eeuw terrein voor Britsche en Russische intrige. Het accoord van 1907 erkende het land als Engelsche invloed sfeer. De tegenwoordige koning kwam in 1919 aan het bewind. Een oom en twee zijner broers hadden den emir Habib Oellah Khan tijdens een jachtpartij om het leven gebracht, met de bedoeling om zelf de heerschappij in handen te nemen. Doch Aman Oellah was hen voor, ge steund door het leger bezette hij Kaboel en proclameerde zich tot Emir. Het eerste wat hij deed, was zijn land onafhankelijk te verklaren. Hij voerde vele nuttige hervormingen in en zette tenslottein 1926 de kroon op zijn werk door zich tot koning van Afghanistan te laten uitroepen. Zoo is naast Turkije en naast Perzië ook Afghanistan bezig zich aan de mo derne Westersche beschaving aan te passen. Eeuwige vrede. Wanneer wij na-dit uitstapje naar het Oosten onze aandacht weer wijden aan het Westen, dan treft ons allereerst de jongste uitla ting van den Amerikaanschen admiraal Plunkett, die ronduit verklaarde dat de groote plannen welke Amerika heeft wat betreft den aanbouw van oorlogsschepen, gericht zijn tegen Engeland. Dat zijn natuurlijk hoogst onvoorzichti ge dingen, welke een admiraal niet zoo maar in het openbaar mag zeggen De admiraal heeft dan ook een flinke schrobbeering gekregen en heeft zijn ont slag moeten indienen. Verscheidene vooraanstaande perso nen, zoowel in Engeland als in.Amerika, hebben daarop gezegd, dat zij niet konden inzien hoe de Engelsche en Amerikaan- sche belangen ooit met elkander in strijd zouden moeten komen en dat een oorlog tusschen de beide staten danook wel zeer onwaarschijnlijk was. maar de in druk is toch niet bepaald aangenaam. Met het anti-oorlogsverdrag tusschen de Ver. Staten en Frankrijk is het ook al spaak geloopen. de onderhandelingen staan op het doode punt. Het verloop van deze kwestie kan in 't kort aldus worden weergegeven. In April 1927 bood Briand-aan Amerika een verdrag aan om den oorlog tusschen beide landen uit te sluiten. Aanvankelijk reageerde de Amerikaansche regeer'ing daar niet op, doch op het einde van het jaar herinnerde de Amerikaansche staats secretaris Kellogg zich opeens het vre delievende Fransche voorstel, maar hij wilde dat verdrag uitbreiden, door het zoo te maken dat verschillende volkeren het mede zoud^i kunnen onderteekenen. Frankrijk had daar geen bezwaar tegen, maar het wilde aan den anderen kant slechts den aanvalsoorlog buitensluiten en zich niet binden betreffende een ver dedigingsoorlog. Dat vond zijn grond in de verplichting, welke het Volkenbonds pact den leden oplegt, nl. om den oorlog te verklaren aan het land, dat een aan valsoorlog begint. Aan den Volkenbond komt bovendien het uitsluitend recht toe om uit te maken, of een oorlog al dan niet een aanvalsoorlog is. Zoodat óf Frankrijk en ook de Europeesche lan den, die eventueel het anti-oorlogsver drag zouden teekenen het Volkenbonds pact moest verloochenen, óf de Vereen. Staten zich zouden moeten onderwerpen aan het oordeel van een instituut, dat zij niet erkennen. Daarop zijn de onderhandelingen vast- geloopen. De bedoeling van Briands oorspronke lijk voorstel was om met een fraai en vredelievend gebaar zich de permanen te neutraliteit van de Ver. Staten te ver zekeren in eiken oorlog, welke Frank rijk ooit zou moeten voeren. Dat was een handige zet, welke men in Amerika ech ter in de gaten had. Maar waarom is Kellogg dan met zijn tegenvoorstel voor den dag gekomen, dat noodzakelijkerwijs stranden moest op de bepalingen van de Volkenbonds-overeenKomst? Sommigen zeggen: uit stommiteit, anderen: om de binnenlandsche pacifisten zoet te houden, die roerig begonnen te worden wegens de vlootbouwplannen en de interventie in Nicaragua. Nicaragua. Volgens de laatste berichten, moeten de Amerikaansche troepen, die de regeeiing van Nicaragua steunen tegen de rebellen, succes gehad hebben. Aanvankelijk werd gemeld, dat de re bellenleider Sandino gesneuveld zou zijn, doch dit bericht werd tegengesproken. Thans zou zijn leger verspreid zijn, zijn hoofdkwartier bezet en generaal Sandino zelf zou gevlucht zijn. Dat „verspreiden" van het rebellenleger zegt nog niet zoo heel veel, want een legertje, dat niet op gewassen is tegen de geregelde troepen, kan ook verspreid een frisch en vroolijk guerilla-oorlogje voeren, dat nog gevaar lijker is dan een veldslag in optima for- ma.'En zoolang de leider niet gevangen of gevallen is, kan hij het den Amerikanen nog aardig lastig maken. Sacco en Vanzetti. En geland heeft nu ook zijn Sacco en Van- zetti-affaire. Te Gardiff is nl. eenigen tijd geleden een voetballer bij een vechtpartij doodgebleven. Twee personen, Daniel Driscoll en Edward Rowlands werden van dien moord beschuldigd en veroor deeld tot den strop. Nu is nadien twijfel gerezen of de ver oordeelden werkelijk ^huldig zijn en mits dien werd een verzoek om gratie gedaan, dat evenwel werd afgewezen. Toen is er net als bij Sacco en Vanzetti een heel relletje ontstaan. Er werd gedreigd met demonstraties en geweldmaatrege- len. De beul moest bewaakt worden en barricaden werden rondom de gevange nis v. Cardiff opgericht. Voor al te heet- hoofdigen stond bovendien een brand spuit klaar om er op los te spuiten. Gisteren, Vrijdag, zou de executie plaats hebben. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is ons nog niet bekend of de twee ver oordeelden werkelijk den dood door den stroo hebben ondergaan. Zulke gevallen versterken steeds de meening van hen. die zeggen, dat de doodstraf althans niet in tijden van oorlog of oproer een straf is welke in onzen tijd niet meer noodzakelijk is en derhalve dient te worden afgeschaft. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. Zouden we zoo langzamerhand niet de natte en ijzige winterperiode achter den rug hebben en eindelijk weer eens een volledig programma afgewerkt kunnen zien? Desondanks is het toch wel opmerkelijk dat men hier en daar zoo goed is opge schoten met het af te werken programma ln de Overgangsklasse van Lisse bijv. zijn zes van de zeven clubs de helft reeds gepasseerd. Alleen D. H. L. staat nog met slechts vier gespeelde wedstrijden onder aan. Opmerkelijk is hier overigens wel het verloop der wedstrijden en de strijd om de leiding is wel het meest interessant. Lisse ,dat zoo langen tijd de beste kan sen op de eerste plaats had, heeft de laat ste weken eenige flaters begaan. Na het gelijk spel tegen H B. C. volgde nu Zon dag jl. een 32 nederlaag in Delft. Daar mede behouden de Hollandsche Leeuwen nog een goede kans op de leiding en vin den zij voorloopig alleen in Beverwijk nog een geducht concurrent. Gezien het aantal doelpunten van D. H. L. achten we de Delftenaren toch niet zoo sterk om behouden het einde te halen. De stand in deze afdeeling is thans: gesp. gew.gél. verl. v.t. pt. gem. Beverwijk 7 5 2 28—13 10 1.42 D. H. L. 4 2 1 2 6—7 5 1.25 G. D. A. 9 4 3 2 23—14 11 1.22 Lisse 9 5 1 3 24-21 11 1.22 H. B. C. 10 4 2 4 16—16 10 1.— Gr. Willem 7 2 4 14—23 4 0.57 Excelsior 8 1 1 6 13—29 3 0.37 Naar het zich laat aanzien zullen de wedstrijden van morgen niet veel veran dering in dezen stand brengen. Immers de drie leidende clubs kunnen van de drie onderaan geplaatste wel winnen en Lisse heeft rust. De competitie voor de Tweede Klasse H verloopt lang niet zoo vlot, do^Ji we hebben goede hoop. dat er nu bij ^vat be ter weer wat voortgang gemaakt zal worden. Intusschen is deze afdeeling niet zoo groot, zoodat het programma wel binnen anderhalve tot twee maanden kan worden afgewerkt. De stand in deze afdeeling is: gesp. gew.gel. verl. v.t. pt. gem. Duiven 8 6 2 29-10 12 1.50 L. en Snel 8 5 1 2 25—11 11 1.36 Donk 7 3 1 3 17-18 7 1.— Edoh 7 3 4 18—24 6 0.85 Gr. Will. II 8 1 3 4 9-25 5 0.63 Leiden 6 1 1 4 12—22 3 0.50 Hieruit blijkt, dat de Leidsche Federa- tieploeg er niet al te best voorstaat. Ver schillende factoren zijn daarvan wel oor zaak geweest. In de eerste plaats noemen we daarvan de omstandigheid, dat er vrij ongeregeld gespeeld werd door het weer. waardoor er mede weinig gelegenheid was tot oefenen. Een andere oorzaak mag genoemd worden de weinige clubliefde van sommigen, die alle principes ten spijt de vereeniging verlaten om een club aan te hangen, die al evenmin iets presteert. Er gebeuren toch onbegrijpelijke dingen! Niettemin hopen we van harte, dat „Leiden" niet bij de pakken gaat neerzit ten. Meer dan ooit moet het besef bij al len doordringen, dat het voor het Room- sche soortleven in de Sleutelstad nood zakelijk is. dat onze Federatieclub be houden blijft. Meer dan ooit is er morgen gelegenheid te zorgen, dat „Leiden" weer van de laatste plaats afkomt, nu de Graaf Willem reserven op bezoek komen. Komt, Lel- den-spelers, schudt alle lauwheid af en doet uw best morgen weer eens te zor gen. dat ge het zoet der overwinning moogt smaken! Wedstrlidprogramma voor a. s. Zondag. Eerste klasse A. Heerlen: V. V. H.—Caesar Schinnen: Armada—R. K. O. N. S» Valkenburg: ValkenburgKimbria Weert: Wilhelmina—O. V. C. Eerste klasse B. Nijmegen: Union—Hees Helmond: Mulo—R. K. T. V. V. Overgangsklasse C. Den Haag: Graaf Willem—G. D. A. Beverwijk: Beverwijk—H. B. C. Delft: D. H. L—Excelsior FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. 36) Hoelang zou je het noodig hebben? vroeg Mary. Niet langer dan een maand. Hij ging voort met technische uiteen zetingen te geven, en de beide vrouwen luisterden opmerkzaam. Het was duide lijk te zien, dat Mary Judson met hem in genomen was en toch keek ze Nancy af en toe vragend aan. Hoelang bent u hier al mee bezizg? vroeg Nancy plotseling. Mijn heele leven al, miss. Dit is het onderwerp, waaraan ik mij heelemaal wijd. U kunt het den professor van Yorkshire-College vragen. Is dit het eenige waarvoor u inte resse voelt? Practisch gesproken het eenige. Weet u dat heel zeker? Absoluut zeker? Het meisje keek hem doordringend aan. De man schrikte op of hem een wesp had gestoken. Nancy zag, dat hij zijn oogen half dicht kneep en heelemaal van de wijs raakte. Wat bedoelt u daarmee? vroeg hij. .Waarom wist het meisje zelf niet pre ses; bijna ondanks zichzelf, zei ze, lang zaam en nadrukkelijk: Er zijn andere dingen die u meer interesseeren dan kleurstoffen, heel andere dingen; en één in het bijzonder. Nadat Langham was weggegaan, za ten de vrouwen zwijgend en in gedach ten bij elkander. Waarom was je zoo vreemd tegen Langham? vroeg Mary. Ik vertrouw hem niet, antwoordde Nancy. Wat bedoel je daarmee? Ik weet het zelf niet. Zijn gezicht staat mij niet aan. Dat is toch geen reden. Dat is zoo, maar ik kan het niet be ter verklaren. Zou jij doen wat hij mij vraagt? Neen! Waarom zou je hem weigeren? Ik heb er geen reden voor, de man doet zich eerlijk en openhartig voor en schijnt bovendien ernstig te willen wer kenmaar als ik jou was, zou ik hem niet in het laboratorium laten. Maar wat voor kwaad kan dat? Het eenige waar ik bang voor zou zijn is dat hij het geheim zou stelen. En Jat is on mogelijk. want de formule is in de brand kast weggesloten en iedere copie ver nietig ik persoonlijk onmiddellijk na het gebruik. En toch zou ik het niet toestaan, Mary. Het lijkt onredelijk, maar je vroeg mijn advies en ik denk er nu eenmaal zoo over. Maar het lijkt zoo harteloos, zei Ma ry. De arme kerel is afhankelijk van mijn toestemming en het is maar zoo wei nig dat hij mij vraagt. Denk eens als wij zelfs eens in zijn plaats waren? Alles wat je zegt is waar, ik zou er geen reden voor kunnen geven, maar ik kan nu eenmaal den indruk niet van me afzetten dat hij voor iets anders komt dan hij ons verteld heeft. Zag je hem niet schrikken toen ik het hem zei? Neen, ik heb er niet op gelet. Ik wel. Natuurlijk weet ik niet wat hij in het schild voert, maar ik weet ze ker dat het je zal berouwen als je hem je toestemming geeft. Bovendien, je zegt zelf, dat je niet weet waarom je vader hem heeft weggestuurd. Misschien heb je gelijk, zei Mary na een lang stilzwijgen. Een paar dagen later ontving Ben Briggs den volgenden brief: Geachte Heer, Volgens uw instructies bracht ik een bezoek aan miss Judson en verzocht haar om het laboratorium te mogen gebrui ken. Ik vertelde haar, dat ik proeven aan 't doen was over nieuwe kleurstoffen en dat mijn eigen laboratorium niet bruik baar was. Eerst scheen ze geneigd om aan mijn verzoek te voldoen, maar later liet ze me weten, dat het niet mogelijk was. Ik ben tot de cpnclusie gekomen, dat zij het me niet geweigerd zou hebben als die miss Trevanion er niet de hand in had gehad. Deze jonge dame stelde me een paar vragen, die ik echter niet beantwoordde. Ik ben ervan overtuigd dat zij het was. die miss Judson afgera den heeft, mij in haar laboratorium te la- Tweede klasse H. Leiden: LeidenGraaf Willem II Den Haag: Edoh—D. O. N. K. DIOC. HAARLEMSCHE BOND. Overzicht. We hebben de laatste weken in onze courant weinig nieuws over de clubs in onze naaste omgeving kunnen opnemen. Was zulks eensdeels het gevolg van de winterperiode, van den anderen kant be lette de stagnatie in ons bedrijf ons naar vrijheid te handelen. Aan alles komt echter een einde en hoewel we tot aan het volgend seizoen vooral des Maandags ons zullen moeten behelpen en dus nog wel copie noodge dwongen zullen moeten uitstellen tot een volgenden dag, hopen we toch. dat zulks tot een minimum beperkt zal blijven. Veel zal het ook afhangen van de medewer king van de diverse club-secretarissen. Na deze inleiding willen we hier een kort overzicht laten volgen van hetgeen, bij gunstig weer, morgen te spelen staat, kort, omdat we, zooals velen zullen moe ten begrijpen, het overzicht over wat tot heden gespeeld is, een weinig kwijt zijn. S. J. C. is een merkwaardige club. Elk jaar maakte de Noordwijksche club in de eerste klasse D. H. V. B. een goede kans op het kampioenschap, maar telkens stel de zij tegen het einde van het seizoen te leur. Nu staat S. J. C. er mooier voor dan ooit en haar ernstigste concurrent, de Spartaan, heeft zij twee weken geleden weten te slaan. Zal S. J. C. nu de reis ha len! Dan moet er voorloopig ook morgen gewonnen worden en dat zegt tegen Teijlingen heel wat. We durven ons moei lijk aan een voorspelling omtrent den uitslag wagen, doch S. J. C. zal in kam- pioensvorm moeten zijn om succes te be halen. In deze klasse wordt verder nog ge speeld S. D. C. IGr. Floris 1 en Excel sior IICeler II. De Lisse-reserven krijgen bezoek van het derde elftal van Graaf Willem II, dat beteekenc een nieuwe zege voor de thuis club. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen van de reserves van Teijlingen, want de club. d' uit Stompwijk op bezoek komt. heeft tot heden niet veel gepresteerd. Slechts van enkele zwakkere clubs werd gewonnen. O. V. V. krijgt de Leiden-reserves op bezoek. De Oegstgeestsche club maakt een zware periode door en we twijfelen eraan, of zii er wel spoedig bovenop zal komen. Toch moeten de Leidenaars op passen en vooral volledig naar Oegst- geest trekken, willen zij winnen. S. J. C. III kri'gt een kansje in Stomp wijk en de V. V. L.-reserves in Leiden te gen het derde elftal dier club. Wedsjriidprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse C. Sassenheim: Teijlingen I—S. J. C. I Den Haag: S. D. C. I—Gr. Floris I Schiedam: Excelsior II—Celer I Tweede klasse D. Lisse: Lisse II—Gr. Willem II 3 Naaldwijk: Westlandia I—V. A. C. I Voorburg: Wilhelmus I—D. EI. L. II Derde klasse E. Sassenheim: Teijlingen II—S. N. A. I 12.30 uur Oegstgeest: O. V. V. T—Leiden II Den Haag: Edoh II—V. V. L. I Vierde klasse G. Stompwijk: S. N. A. II—S. J. C III Leiden: Leiden III—V. V. L. II 12.30 uur. Junioren-Competitie. District Leiden. Noordwijk: S. J. C—Teijlingen I Lisse: Lisse II—Leiden 11 NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Overzicht. De laatste wedstrijden, die in verschil lende afdeelingen teekening zullen gaan brengen, naderen. Men is nu bezig aan de laatste serie, de kansen voor de kampioens- en degrada tiekandidaten spitsen toe en het wordt in sommige afdeelingen een ware nek- aan-nek-race om'de bovenste plaats te bereiken of de onderste plaats te ontloo-. pen. Het zal a.s. Zondag nog wel niet tot kleur bekennen komen, maar dat er ver anderingen zullen plaats grijpen, staat vast. In dit verband zijn de voornaamste wedstrijden in afd. I, die tusschen Hilver sum en Ajax en tusschen V. O. C. en U. V. V. We gelooven niet, dat Ajax veel ge-* vaar zal loopen, vooral niet tegen Hilver sum, dat den laatsten tijd, nu juist niet in prima vorm verkeert. Toch dient Ajax de zaken niet te licht op te vatten, daar Hilversum op eigen terrein anders wel eens voor een verrassing kon zor-. gen. V. O. C. krijgt de laatste kans om uit de labberente te geraken, zij moet dan beginnen met morgen van de Utrechtena ren te winnen. Of het gaan zal. Eenmaal verloren zij reeds van U. V. V. met 62, maar de gasten van morgen zijn na een viertal overwinningen weer verslapt; toch zal alleen een wanhoopsdaad de Rotterdammers nog kunnen redden. Verder verliest H. B. S. natuurlijk van D. F. C.. V. U. C. van R. C. H en mis-, schien ook Excelsior wel van E. D. O. In afd. II zijn morgen twee big-matches te aanschouwen nl. H. F. C.H. V. V. en BI. Wit—Feijenoord. Eigenlijk zijn hier alle wedstrijden van belang, daar er niet minder dan een stuk of zeven degredatie- candidaten in deze afdeeling wonen. De staartclubs doen hier alle mogelijke moei te om liooger op te komen, ten nadeele van wie?. Misschien zal de wedstrijd H. F. C. H. V. V. dit morgen uitmaken. Wie hier zal winnen is moeilijk te zeggen. Bij H. V. V. is de voorhoede het sterkst, bij H, F. C. de achterhoede. Toch heeft H. F. C. de laatste Zondagen nog bewezen, dat zij nog wel een paar doelpunten kunnen maken. Een kleine H. F. C. overwinning zou ons intusschen niet verbazen. Feijenoord moet naar Amsterdam om Blauw Wit te bekampen. Wint Feijenoord dezen wedstrijd dan is het kampioenschap zoo goed als zeker binnen. Zoo niet, dan heeft zij evenveel verliespunten als BI. Wit en wordt het een geweldige strijd om de eereplaats. Gezien de nederlaag Zon dag jl. tegen Sparta, zou een overwin-, ning van Blauw Wit niet onmogelijk zijn. Stormvogels schijnt wat te herstellen en is dit herstel werkelijk blijvend, dan is de overwinning door A. D. O. nog niet direct behaald; hoewel wij voor het oogenblik aan een Haagsche zege geloo-. ven. Tusschen Z. F. C. en 't Gooi zal 't even eens spannen en hierin is moeilijk te voorspellen .Sparta zal de Spartaan wel de baas kunnen blijven. In de tweede klasse A krijgt A. S. C. bedoek van B. M. T. en hiermede gele genheid om wat meer uit te loopen. Blij kens de door ons gepubliceerde A. S. C.- opstelling voor dezen wedstrijd gaat Gos lings maar weer centervoor spelen om doelpunten te maken. We gelooven wel, dat het nu toch eigenlijk eens geschieden zal. in de derde klasse geeft het L. F. C. O. N. A., wat wel een nederlaag voor de Leidenaars zal beteekenen, terwijl U. V. S. R. V. C. wel de baas zal kunnen blij ven, evenals Hillinen, Scheveningen. In de vierde klasse zal Alphia wel over Quick Boys zegevieren en Celeritas over Norvicus. In afd. Ill staat de belangrijke match A. G. O. V. V. tegen Enschedé op het programma. De Apeldoorners zullen alle krachten moeten inspannen om de leiding te behouden, te meer daar Z. A. C. Go- Ahead er wel onder zal houden. In afd. IV is Roermond—B. V. V. de big-match. Hier houden wij het op de club van Massy, maar ook een struikeling daarna kan nog degradatie beteekenen. Wilhelmina wint natuurlijk van L. O. N. G. A., terwijl de twee overige wedstrij den M. V. V.N. O. A. D. en Eindhoven P. S. V een voorspelling moeilijk maken. Be-Quick krijgt in afd. 1 onmiddellijk al gelegenheid tot revanche op de 6—0 nederlaag 1.1. Zondag tegen Velocitas ge leden. Dat zij werkelijk ook hierin zullen slagen, is een tweede. Wij gelooven het ten werken. Al zijn onze plannen dit keer niet gelukt, ik zal ze op de. een of andere manier wel verwezenlijken. Vergeef mij de vraag: maar kunt u mij misschien tien pond voorschot geven? Mijn vrouw is ziek geweest en ik moet de doktersreke ning betalen. Uw dw. dienaar, WILFRED LANGHAM. Ben herlas en herlas dezen brief en dienzelfden avond bracht hij opnieuw 'n bezoek aan Wilfred Langham. HOOFDSTUK XVII Leeds versus Trevanion. Mary Judson zat alleen in de huiska mer van Labarnum Cottage. Er waren diepe kringen onder haar oogen; ze zag er bleek en vermoeid uit. Meer dan een jaar was verloopen sinds Langham's ver zoek. Het was toen Februari, een koude, mistige maand en hoewel het nu Mei was waren er nog niet veel sporen van den aanstaanden zomer te bekennen. Geen bloem was te zien in Rhododrendon Street, geen groen blad aan de boomen. Toch was de lucht al warm en zwoel. Ik ben oud voor mijn tijd. dacht Ma ry Judson, ik heb nergens meer ge voel voor. Het is teleurstelling op teleur stelling geweest. Ik ben niets verder ge komen. Ze zuchtte diep en keek naar haar witte, bijna doorschijnende handen. - Ik leef eigenlijk maar voor twee din gen. dacht ze, voor wat mijn vader mij heeft nagelaten, en om Nancv's droom te helpen verwezenlijken. Kon ik er toch maar in slagen! Ik weet zeker dat ik dan net zoo gezond en sterk zou worden als vroeger. Maar nog altijd ontbreekt die kleinigheid, die ik onmogelijk kan ont dekkenIk voel me of ik alle hoop maar moet opgeven.. Maar Nancy zal direct wel thuis komen en ze mag niet merken dat ik zoo aan 't tobben ben Ze hoorde Nancy's vlugge voetstappen buiten de deur en. zich omkeerend, zag ze haar aankomen. Ze ziet bleek, het arme kind. Ze ziet er heel wat slechter uit dan toen ze voor twee jaar hier kwam Hallo Mary! groette Nancy vroolijk, hoe is het ermee? Mij gaat het uitstekend, glimlachte miss Judson. Dat is niet waar! Wat heb je den heelen dag uitgevoerd? In het laborato rium gewerkt? Neen, antwoordde de ander. Ik voelde me niet goed in orde. Ik heb den heelen dag hier gezeten. Nancy keek haar onderzoekend aan; ze zag, hoe bleek en ziek ze er uitzag. Heb je zitten tobben? Neen, alleen. Alleen wat? Het komt er niet op aan. Luister maar niet naar me. Je het vacantie noodig! riep Nancy. Je moest eens weg van Rhododendron Street, je hebt de frissche zeelucht noodig weg uit die afschuwelijke benauwde stad. Hoelang is het wel geleden dat je vacan tie had? En hoelang sinds jij vacantie had? vroeg de ander terug. Ik heb het niet noodig, ik ben sterk genoeg. Maar.... (Wordt vervojgd.)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5