A STADSNIEUWS. Hoest, Keelpijn Academienieuws. quentie, voortspruitende uit liet aangaan eener landelijke collectieve overeen komst. De voorstellen der bij den Raad aange sloten organisaties in het jaar 1927. tot wijziging van de huidige collectieve over eenkomst gedaan, getuigen, dat deze or ganisaties de door den Raad aangenomen en aan de Bonden voorgestelde maatre gelen voor een groot gedeelte overnemen en sanctioneeren. Besloten werd zooveel mogelijk den uitbouw der wederzijdsche organisaties te bevorderen, terwijl een voorstel om de Bondsorganen der beide Arbeiders-orga nisaties te doen toekomen aan de voor zitters en secretarissen der Patroonsaf- deelingen, en de organen der Patroons bonden te doen toekomen aan de Bonds raadsleden der beide Arbeidersorganisa ties, zoowel in den Raad als in de Hoofd besturen. werd aanvaard. Hierdoor zal ongetwijfeld meerdere en breedere bekendheid, en daardoor ook grootere waardeering van elkanders stre ven het gevolg zijn. Het verslag besluit o.m. als volgt: De Raad staat ooenlijk de grootst mo gelijke samenwerking van patroons en gezellen en hun resnectievelijke organi saties voor, als in aller belang zijnde en houdt zich overtuigd, dat het gestichte contact van de vier op gelijken grondslag gebaseerde organisaies in die riching be- gebaseerde organisatie in die richting be vorderlijk zal werken. Opbrengst Kinderpostzegels en Kinderbriefkaarten. Gemeld wordt: Alle vereenigingen. Stichtingen en instellingen, die in aanmer- kng wensehen te komen voor een aandeel in de opbrengst der aan 15 December tot en met 15 Januari j.l. uitgegeven Kin derbriefkaarten, worden verzocht zich te melden voor 15 Februari a.s. bij de secre taris van de Centraile Commissie Mr. J. E. B. Alting von Geusau, Nicolaistr. 17 te 's-Gravenhage, ten einde een formulier ter invulling te ontvangen. Aan hen die een aandeel genoten van de vorige op brengst is op 21 Januari .1. reeds een for mulier ter invulling toegezonden. Nog wordt er aan herinnerd dat inge volge beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de opbrengst strekt ten bate van den arbeid van het bescherming- en hulpbehoevende kind. OVER „SCHOONHEID IN SCHIJN EN WEZEN. Lezing voor de Vereenlging tot Bevordering der Bouwkunst. De bijeenkomsten der Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst worden steeas genouden in een gemoedelijke en gezellige sfeer, doch de jaarvergadering spant oaarin de kroon. Dan is de joviale cerevoorzitter, Jan de Quack, aanwezig, dan komt er wijn op tafel, plus de onaf scheidelijke kaas-blokjes. Het is niet al leen regel, maar ook traditie geworden, dat de heer Jan de Quack op de jaarver gadering een causerie houdt, en het was den voorzitter der Vereeniging, den heer J. A. Verhoog een voorrecht en een ge noegen ook aezen 32sten jaarvergadering de heer de Quack naast zich aan de be stuurstafel te zien. Van een ander ver heugend feit kon spr. melding maken; de vereeniging bloeit, zoowel in ledental als in geldmiddelen, gelijk uit de jaarversla gen van secretaris en penningmeester zou blijken. Het woord was daarna aan den heer Jan de Quack, die een causerie hield over „Schoonheid in schijn en wezen". Een causerie van den eere-voorzittter. is al toos iets bijzonders, iets origineels. De zen keer beschreef hij in kleurige, ver zorgde taal de schoonheid van een klein Hollandsch stadje, dat hij gekend had voor zijn gave schoonheid door moderni teiten was „aangerand", waar hij thans, na zoo veel jaren terugkeerde en: wai bleef er van het ongekunsteld schoon over? Het oude stadje was aangetast door het vluggere en onrustige van on zen tijd. De gemoedelijkheid was heen. Bij de monumentale stadspómp met de dolfijnen, het eenige dat gebleven was; luchtte de bezoeker zijn gemoed: „Och. pomp! Wat zou de reden zijn, dat ze jou niet vermoordden?" De poort met oud gevang, die beroofd was van zijn dubbele deuren, stond hem aan te staren. Er kwam iets menschelh'ks in. en de toren vertelde zijn geschiedenis van ontluistering, van de Middeleeuwen af. En welk een verandering in het huis, waar hij gelogeerd had, dat van zijn oude, zachte schoonheid beroofd was. Tot de bezoeker van het oude stadje, in een café, aan een wiebelend tafeltje met marmeren blad. een vreemdeling ont inoette. die hem een beschouwing voor las over „Schoonheid in schijn en we zen", die hij voornemens was in een bekende Academiestad te houden. Jan de Quack is geen bewonderaar van moderne kunst. Hii gaf fel af op de kleine Mussolinielies in de kunst, die pure oor spronkelijkheid willen geven en moeder Natuur als raadgeefster voor kunstschep pingen versmaden. Spr. noemde verschil lende dier „kunstenaars" rijp voor Meer- cn-Berg en men bewondert thans al dat excentriekeomdat meh er zelf door hoopt te worden opgemerkt. AI deze uitwassen voorspelde spr.. verdwijnen bii meer normale ti.iden als sneeuw voor de zon. Het is een fout. te beweren, dat maat en g 'al de kunst niet zouden be- hcr rschen het pronortioneele soeelt in de schoonheid een hoofdrol, zooals de oude Greiken het inzagen Een vergissing was liet echter der Ren a Usance, de verhon- jeh lift de oudheid stomweg over te nemen voor een later t;;d en een geheel an 'er hand .Mctvg Leldsch huis draagt in zi n bouw de regies van de kunst rondom de oude wereldzee. Holland heeft schier nimmer een eigen vormgeving bezeten het is te klein, te vlak en te Noordelijk (aldus spr.) om te kunnen evenaren met de kunst van zonbeschenen landen. Wij hadden wel eens een eigen schoon, maar steeas kwam de grondtoon uit het diepst der eeuwen. De kunsten van China en Italië kregen in onze werkplaatsen een eigen karakter, zoo atmosferisch be waard, zoo heerlijk gehuld in de nevel die over ons water ligt, dat er een „geeste lijke naturalisatie" plaats vond. Spr. kon zich niet vereenigen met het bewierooken a tort et a travers v. Vin cent van Gogh, terwijl honderden doeken van werkelijk goede schilders op zolder staan en een Antoon van Welie een vin nige tirade van kritieken ontving, hoewel hij kan concurreeren met de beste Engel- sche portretschilders. Een schijnschoon heid wordt aangehangen, die in tegen spraak is met ieder begrip van kunst. De Quack hekelde ook de aanstellerij van quasi-rnvstieken en kwam tenslotte het verband is ons niet duidelijk op zijn stokpaardje: verbetering der schrijf wijze van woorden (phonetische letters) cn zijn eigen „steno", waarover hij eenige interessante bijzonderheden mededeelde. De spreker had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, waaraan de voorzit ter neg een dankwoord toevoegde. De heer F. A. Wempe bracht hierna een goed-verzorgd jaarverslag uit, waar in de geheele film van het verenigings leven werd afgedraaid. De penningmeester, de heer Turïon, gaf rekening en verantwoording. De ontvang sten hadden bedragen f 653.25. de uitga ven f 606.73, batig saldo f 46.52. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heeren J. A. Verhoog, F. A. Wempe Sr. In de vacature-Harmsen werd gekozen de heer J. v. d. Voet. Tot voorzitter werd bij acclamatie herbe noemd de heer J. A. Verhoog. Daarna werd overgegaan tot verkoop van plaatwerken en tijdschriften ten bate van de vereenIgingskas. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna het officieele gedeelte der vergadering werd afgesloten. De autobussen. Een protesttegenB. enW. Zooals men weet, mogen de autobus sen (2e ondernemingen, tezamen 4 x per uur passeerend) thans niet meer stoppen op het stationsplein, maar moeen zij sinas 1 Jan. j.l. hunne reizigers ontvangen en afladen op vaste stopplaatsen, welke eenige honderden Meters van het daar voor gunstigst punt afliggen n.l. „Ingang Nieuwe Ziekenhuis of Üegstgeesterlaan. Volgend protest is nu door de onder nemers tot B. en W. gericht: „Ondergeteekende, Martin C. van der Wal, directeur der N.V. Nederlandsche Brockway Bus Mij te Amsterdam, welke op haar beurt de directie voert over de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maat schappij gevestigd te Heemstede, heeft de eer U te berichten, dat zij conform de door U per 1 Jan. 11.. ingestelde politieverordening, hare autobussen niet meer doet stoppen voor het in- en uitstappen van passagiers aan het stationsplein in Uwe gemeente; dat zij meende, alvorens te protestee- ren tegen dit groote ongerief voor het reizend publiek en het voor haar daaruit onvermijdelijk volgende financieele nadeel, eerst af te moeten wachten, hoe in de practijk de gevolgen dier verorde ning zouden zijn; dat zij thans na een halve maand over voldoende gegevens beschikt om te kun nen bewijzen, dat niettegenstaande dient te worden aangenomen, dat nu de gere gelde klanten aan deze maatregel gewend zijn. Toch blijkt dat het veroorzaakte on gerief vooral in de richting Haarlem ern stig is cn groot: dat zoolang iedereen met allerlei mag stoppen en siationneeren aan het trottoir der café's etc. aldaar, er geen reden is om bezwaren te hebben, dat tweemaal per uur een publiek vervoermiddel aldaar stopt, hetwelk toch in de eerste plaats in aanmerking komt om zoolang mogelijk te worden ontzien; dat dan ook deze maatregel hoogstens als oorzaak kon hebben dat derden mis bruik maakten van den toestand door met een autous soms 5—10 minuten bij na midden op den weg aldaar te blijven staan; dat zij van meening is dat dergelijke gevallen ook op andere wijze waren te voorzien, zonder dat zij daardoor wordt getroffen reden, waarom zij zich thans tot Uw geacht College wendt met het verzoek, ten spoedigste wederom in de gelegen heid te worden gesteld aan het Stations plein zelve te stoppen voor het opnemen en uitlaten van passagiers". Stille Omgang. Qisteravond hield de afd. Leiden van het Genootschap van den Stillen Omgang zijn jaarvergadering in de zaal der St. Jo zef gezellen vereeniging. Nadat de voorz. do heer L. Schrijvers, de vergadering met gebed had geopend, constateerde hij met voldoening, dat blij kens de groote opkomst de belangstelling voor den Stillen Omgang nog niet ver flauwd was. Ook bestuursleden van de om liggende gemeenten waren aanwezig. De notulen van de vorige jaarvergade ring, voorgelezen door den secretaris, den heer Th. B. v. O vost, worden onder dank vastgesteld. Uit het jaarverslag, eveneens door den secretaris voorgelezen, bleek, dat verleden jaar ruim 1300 pelgrims uit Leiden en om geving aan den Stillen Omgang hadden deelgenomen. Naast Utrecht was de Leid- sche afd. de grootste. In totaal telt de Lcidsche afd. 1625 leden (d.i. 170 meer dan in 192C). Gememoreerd werd het overlijden van pastoor Crombag, aan wien de afd Leiden vooral bij de oprichting zoo veel te danken heelt, terwijl in 1927 vier leden het Genootschap door den dood ontvielen. Dc veerz. deelt vervolgens mede, dat wegen den grooten toeloop, waardoor ver leden jaar groote stagnatie werd ondervon ÏNGEZONDEN MEDEDEELING. den, een verzoek aan Z. H. den Paus is gericht, om den aflaat aan den bedevaart verbonden voortaan in twee nachten te verleenen. Dit verzoek is toegestaan, zoo dat het thans mogelijk is de Stille Om gang in twee nachten te houden. Dit jaar zal de Stille Omgang voor a 1 le n i e t- Amsterdammers gehouden worden in den nachtvan 1011 Maar t, terwijl de bedevaart voor ae Amsterdam mers is vastgesteld in den nacht van 17 18 Maart. De algemeene ledenvergadering te Am sterdam wordt gehouden op Zondag 12 Febr. a.s. in het Gebouw van den Werken den Stand op den Kloveniersburgwal, al daar. De heer J. H. M. Andriessen uit den Haag hield daarop een zeer interessante lezing over het H. Mirakel van Amster dam, de H. Stede en alles wat daarmede samenhangt, verder hoe de oude devotie is blijven voortbestaan en ten slotte is uitge groeid tot de huidige imposante nachtelij ke rondgang. Een en ander toegelicht met talrijke duidelijke lichtbeelden van het oude en la tere Amsterdam, welke foto's juist aan deze aan de Katholieken toch vrij be kende materie een zeer interessant ka rakter gaven. In het verloop van zijn lezing gaf spr. verscheidene wenken hoe en in welke ge steldheid de Stille Omgang behoort te ge schieden. Onder meer spoorde spr. allen aan, ook hun huisgenooten, die de Stille Omgang niet kunnen meemaken, er toe te brengen in den geest deze bedevaart mee te maken, vooral door deelneming aan de H. Communie. Een aansporing, die onge twijfeld gehoor zal vinden. Na afloop van deze met veel aandacht gevolgde lezing werd de rondvraag gehou den. Van deze gelegenheid maakten ver schillende personen gebruik om eenige nuttige wenken te geven tot beter verloop van de bedevaart en om eenige interne aangelegenheden te bespreken. Het bleek, dat sommige leden op den vervroegden Omgantrsnacht niet meekonden. Wie een heel bijzondere roden van verhindering ^eeft, kan zijn naam opgeven bij pater 'S'rigge, die probeeren zal of deze leden soms meekunnen met de Amsterdammers Om half 12 werd de vergadering op de gebruikelijk© wijze gesloten. Prof. Dr. H. A. Lorentz. Omtrent den toestand -Van prof. Lorentz vernemen wij, dat do koorts gisterenavond eenigszins hooger was. Overigens is de toe stand onveranderd. Ds. W. J. Lente, t Gistermorgen omstreeks twaalf uur is, zooals gemeld, dr. W. J. Lente, voorgan ger van de Remonstrantsch Geref. Ge meente alhier toen hij zich op de fiets op de Langebrug bevond, door een be roerte getroffen, ten gevolge waarvan hij plotseling overleed. Dr. Lente, wiens vader te 's-Graven- hage Kamerstenograaf was werd ge boren 22 Aug. 1874 en genoot middelbaar onderwijs aan de 5-jarige H.B.S. in de Residentie. Hij deed vervolgens Staats examen, studeerde alhier onder prof Tiele en promoveerde op een dissertatie over Wettstein. In 1902 werd dr. Lente beroepen door de Remonstrantsche Gemeente te Oude- Wetering. Hij nam dit beroep aan en stond daar tot 1904. toen de intusschen met mej. Faber gehuwde predikant naar Leiden werd beroepen. Sinds 1904 bleef dr. Lente de Remonstrantsche Gemeente alhier als voorganger dienen. De PIuimveetentoonstelHng. Nog een laatste herinneringvandaag tot hedenavond 11 uur en morgen van 95 uur in de Stadsgehoorzaal. Een prachtcollectie dieren... voor liefhebbers om van te watertanden. Geen pluimveebezitter raag deze gelegenheid laten voorbijgaan. Voor degenen, die voor afwisseling met het hanengekraai iets anders wensehen, wordt er hedenavond van 711 uur een concert in den foyer gegeven. Voordracht door dr. Lotsy. Vanwege het Rijksherbarium zal Donderdag avond in het kleine auditorium der Leidsche universiteit Dr. J. P. Lotsy uit Velp een voor alle belangstellenden toegankelijke voordracht houden over het onderwerp „Op zoek naar bast aarden in Zuid-Afrika en iets over hunne be- teekenis voor de evolutieleer,". Deze voordracht, die zal worden opgeluisterd door lichtbeelden, zal Vrijdag 3 Februari des middags te 2 uur in 's Rijks-herbarium in de Nonnensteeg worden gevolgd door een weten schappelijke demonstratie over bovengenoemd onderwerp. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 30 ct. Bij Apoth. on Drogisten. 12857 sinds 1869 een begraafplaats. Onlangs heeft zij een som van f 15U0 uitgegeven om een muur om de begraafplaats te maken; de burgerlijke gemeente Leiden gaf daarbij steun van 750. Het Leidsche kerkbestuur had zich reeds in de vorige zitting (in Juni j.l.) tot de Centrale Commissie tot de Alg. Zaken van het Ned. Isr. Kerkgenootschap ge wend met verzoek om steun voor dit doe!, doch vergeefs. Thans heeft het wederom een brief ge richt tot de Centrale Commissie; het betoogt daarin, dat in de Leidsche ge stichten vele partienten van buiten komen en dat de onvermogenden van hen, die aldaar overlijden, vaak te Leiden worden begraven. Het hoopt da de onbillijkheid die in de laatste vergadering der Cenrale Commissie over Leiden is begaan, in een volgende bijeenkomst zal worden goed gemaakt. Voor de 70.000ste. De juweliersfirma J. P. Driessen, Koornbrugsteeg 5 en Botermarkt 2 deelt ons mede, dat zij besloten heeft den 70.000en Leidenaar geboorte) een verras sing te bezorgen. Zij stelt een zilveren rammelaar beschikbaar. De firma Meyers, Nieuwe Bijn, heeft voor den jongen wereldburger een door hem zelf ontworpen en vervaardigde be- kleede rieten wieg beschikbaar gesteld. In de interlocale tramrijtuigen rijdende tus- schen Leiden, Katwijk, Noordwijk en den Haag, zullen ten einde het interieur op te vroolijken omlijste gekleurde etsen met voorstellingen van landschappen worden aangebracht. Reeds zijn deze in enkele rijtuigen bevestigd. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde houdt Vrijdagavond 3 Febru ari haar vergadering in het Nutsgebouw. Als spreker zal opreden prof. dr. H. T. Colenbrandei' met het onderwerp: E. Meyer en de tegenstelling tusschen an- thropologieen geschiedenis. De secretaris van den Senaat van de Leidsche Universiteit verzoekt gegadigden voor de uitkeering uit het Legatum Böckel- mannianum zich bij hem schriftelijk op te geven voor Maandag 30 Januari, Rijnsbur- gerweg 100. De geneeskundige Zondagsdienst wordt mor gen waargenomen door de geneesheeren: Kors, Muijzcrt, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te O e g s t- geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken wordt van Maandag 23 Jan. tot en met Zondag 29 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pellc, Kort Rapenburg 12, Te lefoon 594. TEl tot achteruitrijden vertoonde, koos het Jongetje ten slotte een beter operatieveld dan het trot toir. Hij zou de brughelling afrijden! Nu wilde het noodlot dat daar bij de brug een ander origineel denkbeeld in levenden lijve had postgevat. Daar stond n.l. een sneeuwpop. Geen maaksel van Jongenshanden uit de blan ke sneeuw, maar een pruimend heerschap in het wit gekleed, dat reclame-biljetten uitdeelde om de geneugten en voordeelen aan te prijzen van het een of ander stookmateriaal. Het was een zot gezicht, die hagelwitte sneeuwpop op de smerige modderstraat, met regelmatig loom ge baar biljetten uitreikend en om de tien biljetten een straal bruin sap krachtig uitspuwend. Alles zou goed gegaan zijn en iedereen zou tevreden geweest zijn, als het jongetje maar niet dat origineele denkbeeld had gekoesterd. Als een stuurlooze lawine kwam de sportlie- vende jongeman op de twee zig zaggende één stappers aanstormen op de pruimende sneeuw pop. De gevolgen waren ruineus. Op de donker-glimmende straat lag opeens een blanke vlek gespreid van witte velletjes papier, waarboven een met modder bevlekt we zen zich verhief, dat in zittende houding massa's zeer krachtige termen uitspuwde. In de verte vluchtte het jongetje. Zijn eigen aanbevelingen van 's middags vergetend, stopte 's avonds de reclame-man met grimmige voldoening het hout van twee in elkaar geslagen autopeds in zijn potkacheltje. Voordracht Mr. Joekes. Op uitnoodiging van de Indonesische studie club zal Dinsdagavond 7 Februari Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer in huize Feenstra een voordracht houden over „de ver sterking van Indië's economische kracht". Kind onder de tram. Gisterenmiddag is op den Rijnsburger- weg een 2-jarig kindje, R. genaamd, bij het oversteken van den weg door een stoomtram gegrepen. Het kwam voer den baanschuiver te liggen en werd eenige me ers voortgeduwd. Met een ernstige won de aan hei hoofd werd de kleine naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. De Israëlitische begraafplaats. De Isr. gemeente hier ter stede yezit De heeren H. A. Verkuyl en N. W. L. Everts, beiden 1ste luit. bij het 4e Reg. In fanterie alhier zijn gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië. In verband met het ontdekte zeden misdrijf is door de politie alhier alsnog gearresteerd de 45-jarige S. de M. Ten nadeele van den winkelier A. J. H. in de Burgsteeg is een houten schop ont vreemd, die hij voor zijn winkel had uit gestald. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Symphonie Concert. Woensdag 1 Februari a.s. geeft de H. O. V. in de Stadsgehoorzaal weer een symphoniecon- cert. Soliste is Elsa Nolthenlus, piano, zij zal voordragen het klavierconcert bes kl. terts van Tschaikowsky met begeleiding van orkest. Or kestwerken zijn: Ouverture „Le prince Igor" v. Borodine en Symphonie N 5 kl. t „Aus der neuen Welt" van A. Dvorak. R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen Gebouw St. Joseph-Gezellen, Rapen burg. 51, Tel. 456. Aanmelding: Donder dag van 8—9 uur. Aanbieding. 1 Timmerman (half was): 1 IJzerwerker (halfwas); 1 Behan ger- en Stofferder (halfwas); 1 Monteur voor autovak (halfwas); 1 Kantoorbedien de (leerling); 1 Winkelbediende (halfwas) 2 Sxpediteuren (halfwas) en 1 Bloemist (halfwas). Gevraagd: 1 Blikslager (leerling). VAN DE STRAAT. Het origineele denkbeeld. Er is eens een Amerikaan geweest, die be weerde, dat menschen boven de 30 jaar geen origineele uitvindingen meer konden doen. Het is een hard gezegde voor allen, die den middelbaren leeftijd hebben bereikt, maar het jongetje, dat op dien druilerigen middag aan het manoeuvreeren was met twee éénstappers, bewees toch in ieder geval, dat men zeer jong moet zijn, om dergelijke origineele invallen te hebben. U kent ze allen bij ervaring, die helsche ma chines, waarmee de jeugd op de trottoirs een aanval op uw eksteroogen en winterteenen pleegt te doen en die men autopeds of een- stappers noemt. Genoemd jongetje had blijkbaar visioenen van ski-loopen in z'n peenharig hoofdje of prakkezeerde over rolschaatsen. Hoe dit zij, hij had het origineele denkbeeld opgevat, om op twee autopeds tegelijk te loopen. Hij mompelde onverstaanbare tooverformulieren, stak z'n tong bijwijlen tusschen z'n tanden en wurmde nu eens naar rechts, dan weer naar links, voor- en achteruit charlestonncnd, z'n plannen te ver wezenlijken. Daar autopeds onbetrouwbare we zens zijn waarvan je nooit met zekerheid kunt zeggen, welke richt'ng zij gelieven te nemen en de eene autoped een uitgesproken neiging tot vooruitrijden en de ander een dito neiging LEIDEN. Geslaagd Doctoraal examen rechtsgeleerdheid jkvr. E. C. M. v. Wlderen Bsse Ren- gers (Den Haag) en de heer C. Beeken kamp (L e i d e n); Het doctoraal examen wis- en natuur- knude hoofdvak plantkunde mej. H. E. J„ Goebel (Leiden); Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak dierkunde de heer H. Schilp (Leiden); Artsexamen, le gedeelte de heeren: A. H. C. van Senus (Leiden), W. Noord- hoek Hegt (Den Haag) en E. C. Driessen (Leiden); Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak wiskunde, mej. T. Ehrenfest (L e i de n); Doctoraal examen Indisch Recht de heer mr. J. H. Anschutz (Leiden). Bevorderd is tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld Ont wikkeling van het Interteinporaal Burger lijk Recht in theorie en. practijk" de heer G. J. Ph. Folmer, geboren te Arnhem. DE STORMRAMP WELKE FHATER VLASVELD MEDEMAAKTE. Nellore, de stad waar ik in November 1926 aankwam, om het werk te beginnen in het pas geopende Seminarie voor de opleiding van Inlandsche Priesters, *was een vooruitgaande Missie. Sinds de laat ste 20 jaar was het bekeeringswerk er met rasse schreden voruitgegaan, en wel voor al toen de Eerwaarde Zusters van> het Ge zelschap J. M. J. uit 's-Hertogenbosch, hier een ziekenhuis begonnen, waar me nige inboorling do genezing naar lichaam, doch meestal ook, daaruit voortvloeiende, de genezing naar ziel ontving en in dit zie kenhuis ons H. Geloof leerde kennen, en het te belijden. Een weeshuis van dezelfde zusters huis vest een kleine honderd meisjes, zelfs werd reeds dc bloem der Maagdelijke Zui verheid geplant, en sedert eenige jaren werken de Inlandsche Zusters mede aan de bekeering van hun volk, en was er een kerkje verrezen, groot genoeg voor een duizendtal Katholieken, welke Nellore en naaste omgeving telde. Deze bekeerden behoorden to de laag ste rang in de Britsch-Jndische samenle ving, ze zijn allen Pana's, de armstcu der armen, doch het Missiewerk onder hen was troostend en niet zonder voldoening. Allengs breidde de Missiearbeid zich uit, naar de verdere omliggende dorpjes, cn werd in velen dezer het kruis geplant, en werden ook daar kleine kapellebens ge bouwd, eorst van klei en Palmbladeren, om ze geleidelijk te vervangen door siee- ncn gebouwtjes welke beier bestand zijn tegen do mieren en tegen de zware regens van den befaamden regentijd. Tenslotte werd Nellore uitgekozen als de standplaats van het Seminarie voor in landsche Priesters, waar de jongeren z. h 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2