BUITENLAND. BINNENLAND 19e Jaargang. ZATERDAG 28 JANUARI 1928 No. 5783 Do ABONNEMEN fSPRUS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei weeb pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal Franco per post »2.95 per bwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné'e ven brijgbaar tegen betaling van 5C ci. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke numraere 5 et-., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT 1 Gewone odvertentièn 30 cenf per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het g dubbele var het tarief berekend S Kleine edvertentlén, van ten hoogste 30 woorden. r/aari» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur cd 7er huur. koop en verknop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder een Geïllustreerd Zondagsblad. De vergadering van Commissarissen der N.V. „De Leidsche Courant" heeft gisteren besloten, om aan te koopen vier perceelen aan de Papengracht, (waarin o.m. de druk kerij van de firma Trap is gevestigd ge weest), teneinde daarin te vestigen de bu reaux en de drukkerij van „De Leidsche Courant". "Wij gaan dus ons gebouw aan het Ra penburg verlaten. Na ernstige overweging is dit besluit genomen. Van de perceelen, die een oppervlakte hebben van 933 vierkante meter, en een gevelbreedte van 31 meter, omvat perceel 1 een groot patriciërshuisde 3 daaraan grenzende perceelen zullen tot bureaux enz. worden ingericht, terwijl in den daar achter gelegen tuin, ter grootte van 550 vierkante meter, de drukkerij zal worden gebouwd. Het pand aan het Rapenburg groot 475 vierkante meter zal eerlang worden ver kocht. Dit besluit is genomen, zooals gezegd, na ernstige overweging, ook omdat het op 't eerste gezicht niet aanlokkelijk was, afstand te doen van de huisvesting aan het Rapenburg. Maar ten slotte heeft de overweging, dat do oppervlakte dubbel zoo groot is en voor ons zich, gelukkig, uit breidend bedrijf een dergelijke ruimte op den beganeu grond van zeer groot practisch nut is, den doorslag gegeven. De Leidsche Courant blijft gevestigd in het centrum van Leiden; dat is het /voornaamste in de vraag van „stand". Dat Papengracht veel stiller is wat be treft het verkeer dan Rapenburg, is inder daad een reden geweest, die bij het nemen van het besluit heeft doen aarzelen, maar waartegenover het feit van nuttigheid toch sterker heeft gewogen nuttigheid, gelegen in de prachtig groote oppervlakte, het bij uitstek en uitnemend voor het be drijf geschikte terrein. De panden zijn aangekocht voor 32.600 gulden. Moge op dit besluit Gods zegen rusten. V Een Partijbureau. Het katholieke Nederland is geroepen, om in en door zijn eenheid op verscheiden gebied veel te bereiken. Ook op het terrein van de politiek. De beteekenis en de invloed van de po litiek wordt, helaas, nog door te velen onderschat. Maar wie nret ziende blind is zal toch op den huidigen dag niet meer laag op de politiek neerzien, zichzelf daarboven verheven gevoelen! Zeker is aan de politiek veel bijkom stigs wat niet van echt gehalte is, wat ook niet in de bedoeling op hoog peil staat! Maar nogmaals: da alles vormt niet de politiek; dat is niet de politiek, die wij bedoelen en nastreven, en die ook gelukkig, door velen onzer wordt be reikt! Dezer dagen hebben wij al eenige ma len uitvoerige mededeelingen gedaan over de oprichting van een Partijbureau der R. K. Staatspartij. Het Partijbestuur streeft hiermede in eerste instantie naar een stevig opge bouwd en goed functioneerend secreta riaat. Maar het houdt als ideaal voor oogen naast dit Partijbureau in engeren zin een voortreffelijk toegerust weten schappelijk partij-instituut als krachtcen trale voor leiding, leden en Kamerfrac ties. „De Maasbode" schreef dezer dagen: „Het Partijbestuur wil klaarheid en ze kerheid omtrent den concreten inhoud van onze politiek, en het wil op dezen grondslag de politieke eenheid der Ne derlandsche katholieken zien gevestigd. Tot aller bevrediging sprak de Voorzitter der Partij dit nog uit in zijn rede ter jongste vergadering van den Partijraad. Het blijkt uit de kordate manier, waarop het Eestuur voor de volgende Partijraad- bijeenkomsten het sociale probleem aan de orde heeft gesteld. Het blijkt ook nu weer uit het ideaal: een wetenschappe lijke krachtcentrale, dat het Bestuur als doel der Partijbureau-actie naast de schepping van het eigenlijke secretariaat heeft geponeerd. De vaststelling tot in details van het sandpunt der Katholieke Staatspartij te genover alle onderdeelen van de politieke problemen van dezen tijd vraag een stel selmatige wetenschappelijke arbeid, vraagt een voortdurende bezinning op de katholieke beginselen en op de histori sche verrichtingen van de door die begin selen geinspireerde staatkunde. Zij vraagt ook een in verband brengen van de ka tholieke politieke actie met alle uitingen van het rijke katholieke leven, zooals dit met de samenstelling van den Partijraad reeds is beoogd". Zóó. in dit licht breed en onbevangen moet katholiek Nederland bezien het voornemen om eert Partijbureau op te richten en in deze overweging ligt een krachtige prikkel om aan dat streven daadwerkelijken steun te schen ken. daaraan mede te werk e n. In en door de politiek kan de f e i- e n bewijzen het toch! o zoovee! goeds en ook zooveel kwaads wordt gedaan. Voor het geheele volk, voor Kerk en Godsdienst. Als men daarvan zich klaar en dien bewust maakt dan zal men willen werken voor of bijdragen aan het Dr. Schaepman- fonds voor het Partijbureau der R. K. Staatspartij! DU ITSCHLAND. Duitsche memorandum. Aan de veiligheids commissie. De Duitsche gezant te Praag heeft gis teren aan minister dr. Benes, als voor zitter der veiligheidscommissie een me morandum overnandigd, hetwelk de op- merkmgen der Duitsche regeermg bevat terzake van het arbeidsprogram van de veiligheidscommissie, welker rapporteurs thans te Praag confereeren. Men mag aannemen, dat de inhoud.van dit memorandum over het algemeen overeenkomt met het door Duisciuand in de eerste zitting, van de veiligheidscom missie zelf, den lsten en 2den December van het vorig jaar ingenomen stand punt. Graaf Bernstroff heeft toen met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid, de werk zaamheden van het scheidsgerecht uit te breiden en een procedure te ontwerpen welke zekerheid biedt tegen alle inter nationale conflicten. Eveneens zal men er nu den nadruk op leggen dat allereerst de oorzaken moe ten worden weggenomen, welke tot oor log kunnen voeren, als men den oorlog als zoodanig bestrijden wil. en dat een practische methode voor de vreedzame regeling van alle conflicten dient te wor den gevonden, waaraan de staten zich ter gerechtelijke regeling van hun even- tueele geschillen kunnen houden. De schoolwet. Een voorstel van de D. V o 1 k s p a r t ij. In de onderwijscommissie van den rijksdag werd gisteren in verband met paragraaf 20 van de voorgestelde school wet, de kwestie der simultaanscholen be handeld, en het voorstel van de Duitsche volkspartij volgens hetwelk het in de lan den, waar de simulaanschool bestaat, bij den heerschenden toestand zal blijven aangenomen met 15 tegen 13 stemmen. Alle andere voorstellen werden ver worpen. De regeering had voor de stemming laten verklaren, dat het voorstel van de Duitsche Volkspartij een grondwetsher ziening beteekende en een meerderheid van twee derden in den voltalligen rijks dag zou eischen. Dit besluit wordt in centrumskringen als onhoudbaar voor het verdere bestaan van de regeeringscoalitie beschouwd. Van deze zijde wordt verzekerd, dat het cen trum zijn ministers uit de regeering zal terugtrekken, wanneer de onderhandelin gen met de Duitsche volkspartij tusschen de eerste en tweede lezing niet tot een opheffing van het gisteren genomen be sluit leiden. Een rumoerige Rijksdagzitting. Schandelijke rede van een Nat. Socialist. De gisteren gehouden zitting van den Rijksdag, waarin de beraadslagingen over de begrooting voor het departement van Justitie in tweeede lezing plaats hadden, eindigde onder groote opwinding. Tengevolge van een rede van den na- tionaal-socialistischen afgevaardigde Frick, die op ongehoorde wijze de repu bliek en talrijke bekende autoriteiten be schimpte, ontstond een geweldig rumoer. De verontwaardiging bij links en h£t Centrum was algemeen. Een Centrum-af gevaardigde bestempelde den Volki- sclien soreker als „den grootsten schoft die in den Rijksdag rondloopt!", een op merking, waarop Frick niet reageerde. Ten slotte werd de situatie dreigend De afgevaardigden van links en van rechts schaarden zich voor de sprekers tribune, waarbij Frick de communisten tartte met de woorden„Als je me durft aanrakenMen slaagde er evenwel in een vechtpartij te vermijden. FRANKRIJK. Delest weer gearresteerd. Daudets vriend Delest. die tegelijk met Daudet uit de Santégevangeais te Parijs is ontsnapt, is gisteren te Sajnade, waar hij zich in het geheim ophieJd, gearres teerd. De gérant van de „Action Francaise" een dorp dicht bij Mont-de-Marsau plaats De gérant van de „Acion Francaise" was daar zijn moeder, die ernstig ziek is. komen bezoeken en werd door de genciar men in haar huis aangehouden. Delest heeft zich niet verzet, doch te gen zijn aanhouding geprotesteerd op grond, dat „zijn straftijd om is" en hij kan beweren niet zelf aan de hem regel matig beteekende invrijheidstelling te hebben meegewerkt. Wat het curieuse in het geval, moet worden genoemd, is dat Delest reeds meermalen zijn moeder van Biarritz uit is komen opzoeken. Blijkbaar heeft de gen darmerie. voor wie de royalist zich niet verborgen hield, zich eerst willen over tuigen, dat de arrestatie nog gewettigd is. ENGELAND. De doodstraf in Engeland. Eenigen tijd geleden werden twee per sonen te Cardiff gearresteerd, Daniel Driscoll en Edward Rowlands, beschul digd van moord op den voetballer Lewis. Zij werden ter dood veroordeeld. On danks veie petities, protesten en demon straties bleef het doodvonnis gehand haafd en gistermoigen zijn de beide man nen terecnigesteld door den strop. Een groote mensc,- i. uigte had zich voor de gebarricadeerde gevangenis verza meld, doch tot ougeregelheden is het niet gekomen. SPOORWEG GOUDA—BOSKOOP—ALPHEN. De regeering zal met de voltooiing zooveel mogelijk spoed betrachten. Naar aanleiding van schriftelijke vra gen, door het 'tweede Kamerlid den heer Lovink gesteld aan den Minister van Wa terstaat deel de heer van der Vegle thans mede dat de spoorweg Gouda—Boskoop Alplicn zal worden voltooid. Met deze voltooiing zal .voor zooveel de door de wetgevende macht toegestane gelden zulks mogelijk maken, zooveel mogelijk spoed worden betracht. BESTRIJDING. DER MODERNE VOLKSTALEN. Het Doorluchtig Episcopaat heeft een commissie ingesieid om te onderzoeken, wat door „Sooriëtas", „Voor Eer en Deugde en den „Bond voor grooe Gezin nen" kan gedaan worden tot bestrijuing der moderne uit genotzucht geboren volkskwalen snoepzucht, niconnisme, bioscoop- en dansnianie en iNieuw-Mal- thusiamsme), meldt „S. Maria". Jhr Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is voorzitter van deze commissie. UIT DE GEMEENTERADEN. De Raad van Den Bosch be handelde het voorstel van B. en W. tot aanleg en exploiiaue-oistributiecentraie met gebruikmaking van het telefoonnet van net gemeentelijk electrisch bedrijf. Het voornemen is de mogelijkheid te openen, dat de luisteraars steeds een vrije keuze kunnen doen uit vier stations door vier ontvangtoestellen in bedrijf te stellen en op genoemde staitions afge stemd te houden. Het voorstel zelf vond geen bestrijding. Wel poogde men er aan te verbinden dat de gemeente ook de luidsprekers in huurkoop zou verstrekken, doch dit werd door B. en W. afgewezen. Een desbe treffend voorstel werd door den Raad verworpen. Evenmin waren B. en W. te vinden voor een verzoek om over de programma's overleg te plegen met radio vereenigingeu. De gemeente geeft gele genheid. om naar 4 stations te luisteren. Het is de tank van den huisvader te zor gen dat men weert wat niet in de huiska mer hoort. De overheid zorgt voor de orde en zedelijkheid in het ope..baar, doch kan niet in de huiskamer treden en een deel vap de verantwoordelijkheid der ouders overnemen. Ook bij aanschaffing van een eigen toestel heeft men in het gezin denzelfden plicht. Aldus het stand punt van B. en W. De verdere uitwerking der plannen werd aan B. en W. overgelaten, in over leg met de bedrijfscoinmissie. DE POSTTARIEVEN. Met ingang van 1 Februari. Wij herinneren er nogmaals aan, dat met ingang van 1 Febr. de navolgende wijzigingen in de posttarieven worden aangebracht: Het tarief der brieven van een gewicht van meer dan 20 grem is gewijzigd en be draagt voor eiken brief: Boven 20 gram tot en met 250 gram 15 ct., boven 250 gr. t.m. 500 gr. 20 ct., boven 500 gr. t.m. 750 gr. 25 ct., boven 750 gr. t.m. 1000 gr. 30 ct., boven 1000 gram tot en met 1500 gr 35 ct., boven 1500 t.m. 2000 gr. 40 ct. Ingevoerd is een tweeledig tarief voor gedrukte stukken n.l.: a. een port voor drukwerken, waar van spoedbehandeling wordt verzocht, door middel van een in het oog loopende boven het adres gestelde aanwijzing „spoed" of een soortgelijke tezelfder plaat se aangebrachte aanduiding: dit port is gelijk aan het bestaande drukwerkport b. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram 11/2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 grrjn boven 500 gr. t.m. 700 gram 17 /12 ct., boven 750 gr. t.m. 1000 gr. 20 ct., boven 1000 gr. t.m. 1500 gr. 25 ct., boven 1500 gr. t.m. 2000 gr. 30 ct. In verband hiermede kan de behande ling van drukwerken, welke niet zijn voor zien van de vorengenoemde aanwijzing „spoed" of een daarmede overeenkomende aanduiding, tot een gunstiger gedeelte van den dag of uiterlijk tot den volgenden morgen worden verschoven, indien daartoe met het oog op de hoeveelheid te verwer ken correspondentie aanleiding bestaat. Evenwel zal zulks, als algemeene regel althans voorloopig alleen gelden voor de z.g. massa-reclamedrukwerken. Het port der nieuwsbladen en bijvoeg sels, waarvan de frankeering geschiedt bij abonnement, is verlaagd eu vastgesteld op: voor een nieuwsblad van een gewicht van niet meer dan 55 gram 3/4 centboven 55 gram t.m. 150 gr. 1 1/2 cent; voor el!:n 50 gram of gedeelte van 50 gr. boven 150 gram 3/4 cent. Het port der monsters is nader vastge steld op 2 cent per 50 gr., met behoud van het thans geldende minimum van 5 ct. per zending. Het recht wegens expresse-bestelling in het binnenlandsch-verkeer van briefpost zendingen is verlaagd tot 10 ct., dat we gens expresse-bestelling van postpakket ten in het binnenlandsch verkeer tot 15 ct. Het port der akten en gedrukte stuk ken in het verkeer met Suriname en Cu- ra^au, per zeepost, is verlaagd tot 11/2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram met een minimum van 7 1/2 cent voor ak ten. Het port der monsters is verlaagd tot 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 5 cent per zending. Het port der bij abonnement ge frankeerde nieuwsbladen, welke per zee post naar Suriname en Curagau worden verzonden, is verlaagd en gelijk aan het tarief, geldende voor bij abonnement ge frankeerde nieuwsbladen in het binnen landsch verkeer. In het verkeer met Ned. Indië, per zee post, is het tarief der ak ten, gedrukte stukken en monsters van 16 Februari as., af, gelijk aan dat, gel dende in het zeepostverkeer met Surina me en Curagau. Het port voor nieuwsbladen en tijd schriften, ingenaaid of ingebonden boe ken en letterkundige en wetenschappelijke uitgaven, voor sommige landen, is ver laagd tot 11/2 cent per 50 gram of ge deelte van 50 gram. Koninklijke Besluiten Notariaat. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: Rotterdam, ter standplaats Rotterdam: mr. G. Nanta candidaat-notaris advocaat en procureur, te Rotterdam; Middelburg, ter stand plaats de gemeente 's-Gravenpolder: M. Oele, candidaat-notaris te Aliddelburg. Huldeblijk voor de Koningin-Moeder. Het Comité zal een beroep doen op vrouwen van eiken rang en stand. Men schrijft ons: Het Comité: dat zich gevormd heeft om H. M. de Koningin- Moeder 'n huldeblijk aan te bieden, wan neer zij 50 jaar Nederlandsche Vrouw is, heeft van veel zijde instemming met het plan gevonden. Nu het eere-comité en het werk-comitë gevotmd zijn, zal men zoo «moedig mogelijk overgaan tot het verder uitbouwen van de organisatie. Zooals reeds gemeld is. ligt het in het voorne men van het comité om gelden bijeen te brengen voor een huldeblijk van de Ne- deriandsche vrouw ,in den uitgebreiddpn zin van het woord. Daarom zal binnen- kortii ecu beroep worden gedaan op elke vrouw in Nederland van eiken rang en stand, om door een gave van draag kracht deel te nemen aan de hulde. Het penningske van de weduwe wordt even- Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. Een Duitsche memorandum inzake de veiligheiciskwestie. Het aannemen van een voorstel der Duitsche Volkspartij heeft groote ont stemming verwekt in Centrumkririscn. BINNENLAND. De spoorlijn Gouda—Boskoop-Airhen. (lste blad). De posttarieven (lste blad). Een permanente raad in het schilders bedrijf (lste blad). Radio-distributie In 's-Hertogenbosch (lste blad). zeer op prijs gesteld als de gave van de vrouw, die niet bezit gezegen.d is. Want het gaat niet om de grootte van de som gelds, het gaat om het aantal vrouwen, dat deelneemt. En welke vrouw zou niet gaarne een gave afzonderen voor een Koninklijke Vrouwe, die 50 jaar geleden Nederlandsche werd, die 50 jaar lang Haar geestkracht en Haar liefde gaf aan het Nederlandsche Volk. die in die 50 jaar dat volk heeft lief gekregen, dat zij al leen toestemde in de huldiging, wanneer in Haar de Nederlandsche Vrouw gehul digd werd? Vol toewijding gaat het comité dan ook verder met de werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling om het werk te decentra- liseeren. De vrouwen van de Commissa rissen der Koningin in de elf Provinciën zullen provinciale comité's vormen, met vrouwen-afgevaardigden van de steden uit deze provincies. Deze stedelijke af gevaardigden zullen stedelijk comité's vormen. Vooral deze comité's wordt weer een beroep gedaan op vrouwen van el- ken rang en eiken stand, om hub te ver- Iecncn bij het vele werk, dat zal moeten worden gedaan. Elke commissaris-vrouw beslist, hoe in haar province het best kan worden gewerkt. In de eene provincie zal men beter werken met lijsten, in de an dere met bussen. In de ieder geval moet discreet worden gewerkt. Er wordt niet genoteerd wat geschonken wordt, wel hoeveel vrouwen een gave schenken, om bij de huldiging te kunnen mededee- len: Majesteit, zooveel duizend vrouwen bieden U dit geschenk aan. Voor Je groote sleden worden afzon derlijke comité's gevormd. Mevrouw Pa- tijn werkt reeds in Den Haag. Het Comié hoopt allerwege zooveel in stemming en medewerking te ontvangen, dat met de inzameling al in Mei zal kun nen worden begonnen. Uit het Schildersbedrijf. Een permanente raad. Deze door de R. K. en Clir. Patroons- en Cezellenorganisaties in het Schilders bedrijf gevormde Raad beracht een kort verslag van zijn werkzaamheden over 1927 aan de vier organisaties uit. Het verslag houdt o. m. het volgende in: De organisaties waren in den Raad vertegenwoordigd door de heeren C. J. Nooteboom de Bruvn, A. J. v. Rest, C. Plomp, W. F. Visée, H. J. Terwev. 1 A. Schaarsma, A. J. M. Gommers en Th. de Brouwer. Voor 1927 werden de heeren C Plomp en Th. de Brouwer, resp. tot voorzitter en secretaris gekozen. Verschillende voor het bedrijf belang rijke aangelegenheden werden besuro- ken. als het leerlingwezen, het vakon derwijs en die welke tot meerdere vervol making der collectieve arbeidsovereen komst kunnen leiden. Aan drie zijner leden werd het uit brengen van rapporten opgedragen over aangelegenheden, welke in den boezem der organisaties levendige belangstelling genieten, nl. over de doorbetaling van tie Feestdagen en het verstrekken van eenige dagen verlof aan gezellen door middel van fondsvorming, over het leer lingwezen en over het vakonderwijs. Het eerstgenoemde rapport werd door den Raad met algemeene stemmen aan vaard en aan de hoofdbesturen der den Raad vormende organisaties voorge legd, met het verzoek na eventueele goedkeuring door de hoofdbesturen en organisaties, deszelfs inhoud te ver wezenlijken in een volgende collectieve overeenkomst. Het rapport over het leerlingwezen werd ook uitgebracht en in den Raad be handeld. Voorstellen aan de organisaties kunnen naar aanleiding daarvan pas wor den gedaan a!s ook het rapport over het vakonderwijs is uitgebracht, vanwege de zeer nauwe verwantschap tusschen beide vraagstukken. Besloten werd te ijveren voor het brengen van een betere rechtspraak in de collectieve overeenkomst en liet ver- uüch'cnd s'ellen van de plaatselijke commissies, als de logische conse-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1