d&fuüdL Uit de Rijnstreek. Allerlei. ALPHEN AAN DEN RIJN. L. T. B. De afd. Alphen van den L. T. B. hield Donderdagavond haar goed bezochte jaar vergadering onder leiding van den secr., den heer S. v. Leeuwen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental thans 27 bedraagt, tegen 28 vo rig jaar. Het financieel verslag wees op een klein batig saldo. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer J. M. van Egmond, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Daarna had de verkiezing plaats van een voorzitter wegens bedanken van den heer Th. J. van Tol. Na hr- haalde stemmingen werd als zoodanig gekozen de heer W. van Leeuwen. Bij het bespreken van het collectief arbeids contract werd besloten met enkele wijzingen in den arbeidsduur aan. St. Deus Dedit" aan te bieden. Als afgevaardigde werd herbenoemd de heer P. Bunnik, terwijl de contributie voor de pl. ka^ dezelfde Neef. Na enkele huishouw. jKe besprekingen volgde sluiting met den chr. groet. BOSKOOP. Teun Ottolander. De pionier der Indische planters, Teun Otto lander, heeft gistermidag alhier onder zeer groo te belangstelling zijn 75sten geboortedag gevierd. lUt alle oorden waren telegrammen ingekomen, onder meer van den Ondernemersraad voor Ned. Indië, den directeur-generaal der Posterijen, ir. Damme, den Senaat der Hoogeschool te Wage- ningen, den acteur Louis de Vries, den oprichter der Technische Hoogeschol te Delft, prof. Klop per, den oud-president der Javasche Bank, Zei- linga, de Koloniale Bank. verschillende groote Cultuurmaatschappijen, tal van hoogleeraren en de Nationale Unie. Ter receptie merkten wij nog op dr. H. L. Lovink, lid der Tweede Kamer, vele professoren en Boskoopsche kweekers, vertegenwoordigers van Indische Cultuurmaatschappijen e.a. 's Avonds had in Hotel Klaassen een maaltijd plaats, waaraan ongeveer 100 personen deelna- De dag werd besloten met een Indisch feest, waaraan Indische vereeni gingen uit 's-Graven- hage deelnamen. BODEGRAVEN. O n de rt r o u w d: R. G. Willemse 20 J. en H. van der Nagel 22 J. O v e r le d e n: Jacoba Domburg 87 J. wed. v. Arie Bode. G e v es t i g d: D. Kilsdonk, dienstbode, van Alphen a. d. Rijn J. M. Blom, pakhuisknecht, van Amsterdam C. J. Scheen, van Moordrecht B. Molleman en echtg, arbeider, van Linscho- ten. Vertrokken: P. van Wijk, dienstbode n. Woerden J. Manten en gezin, arbeider, naar Alphen a. d. Rijn. Ruitenkrassecs. Evenals in verschillende andere plaatsen, zijn hier ook op verschillende winkelruiten krassen gemaakt. Kwajongens zijn waarschijnlijk aan 't werk geweest. Mandoline-gezelschap. Woensdagavond gif het mandoline-gezelschap „Inter Nos" in de groote zaal van hotel v. Rossum, een uitvoering, onder leiding van den heer Fr. v. Staalduinen. De verschillende nummers werden alle zeercor- k~j reet uitgevoerd en de geheele volle zaal was ten zeerste voldaan. HAZERSWOUDE. G e bo re n: Wilhelmina Hendrika Theresia, d. van J. A. Ham en A. J. Suijker Klaas z. van A. de Jong en P. van Vegten Johanna Aria d. van J. van Leeuwen en C. W. Bos. O n d er t ro u w d: J. Overbeek 30 J. en C. E. Hoeboer 21 j. G e t ro u w d: A. Th. van der Kooy 30 j. en G. van der Poel 25 j. NOORDEN. Ziekenfonds. Donderdag hield het Zieken fonds „St. Martinus" zijn 5e jaarvergadering, die goed bezocht was. illt het jaarverslag bleek, dat het ledental met 2 is vooruit gegaan en thans is aangegroeid tot 75 leden. Het verslag van den penningm. gaf aan inkom sten f 599.34, aan uitgaven 373.72, reserve 1275.89. Dit jaar is uitgekeerd aan zieken 289, in de afgeloopen 5 jaar uitgekeerd 999.10. De penningm. deelde mede, dat er ong wel eens een verwijt wordt uitgesproken, dat de con tributie bij het neutrale ziekenfonds maar 10 ct. is voor f6 uitkeering en in „St. Martinus" 12 ct. moet worden betaald, doch hij wil hierbij opmer ken, dat bij „St. Martinus" maar 3 wachtdagen zijn en bij het neutrale 6 dagen. Hadden ook wij 6 wachtdagen, dan zouden wij dit Jaar 50.40 minder uitgekeerd hebben. Wijziging art. 25 reglement werd met alg. st. goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de leden, zijnde de heeren Ant. Noteboom en R. Knaap met bijna alg. st. herkozen en in de vaca- ture-J. D. van der Helder, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt, werd gekozen de heer P. Maarseveen. De contributie werd weer voor een jaar vast gesteld op 12 cent Na een gratis-verlcting, waarbij een ieder een prijsje had, werd de vergadering gesloten. KOUDEKERK. „Helpt Elkander". Woensdagavond hield de vereeniging „Helpt Elkander" hare 18e jaar vergadering op de bovenzaal van café de Bruin. De Voorz., de heer N. P. Slegtenhorst, opende het samenzijn op de gebruikelijke wijze, zoowe' de gewone als buitengewone leden welkom heetend en gaf een kort overzicht over den toe stand der vereeniging, welke van groei ge tuigden. Het ledental was geklommen tot 188 gewone en 44 buitengewone leden Na voorlezing der notulen gaf den penning meester den heer P. Boers een finantieel ver slag, waaruit bleek, dat de ontvangsten met in begrip van het batig saldo des voriqen jaan groot 880.66 had bedragen f 2017.23 en de I uitgaven 938.01, dus het batig saldo nu be- I droeg f 1079.22. Terwijl een kop koffie wérd gebruikt werd de r?'-en!ng r-r r en c'~er de Commissie, be staande uit de heeren Ant. van Egmond. A. van den Ent en C. W. Hoögeveen, welke com missie bij monde van laatstgenoemde rappor teerde tot goedkeuring. De Voorz. dankte de comm. en in 't bijzonder den penningm. voor 2ijn accuraat beheer. Voorts werd opj voorstel van den penning meester besloten de uitkeering van 5 op 6 per week te stellen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. van Beek en N. P. Sleg tenhorst, terwijl in de plaats van den heer A. van den Ent als lid der Comm. tot nazien der rekening werd gekozen de heer K. van Sta veren. Na gezellige en breedvoerige besprekingen van zaken de vereeniging betreffende werd het samenzijn na een kort slotwoord van den voorz. waarin aan Dr. Vlaandren (alhoewel niet aan wezig) dank werd gebracht voor zijn vele be moeiingen en aan den bode de heer van der Sluis voor zijn accuraat werken voor de ver eeniging en de leden voor hun trouwe op komst, gesloten. Geboren: Grietje d. van D. Vergunst en J. Pont NIEUWKOOP. Tooneel en muziek. Zondag en Dins dag werd een uitvoering gegeven in liet Patronaatsgebouw door de R. K. Zang vereniging „Oefening Baart Kunst", on der leiding van den directeur den heer C. van Dam. De beide avonden werden ingezet en gesloten met enkele mooie zangnummers, wat voor een nog zoo jonge vereeniging een groot succes werd. De avond werd aangevuld met drie heel koddigen tooneelstukken, gespeeld door dames. De dames wisten zich allen in de puntjes van hun taak te kwijten. Het spel viel bij het talrijke publiek zeer in den geest. De pastoor voegde aan het langdurig applaus nog een dankwoord toe. WADDINXVEEN. Auto te water. De heer P. C. Tijnagel uit Reeuwijk reed met zijn auto op den Bloemendaal- schen weg alhier door tot nog toe onbekende oor zaak in flinke vaart te water. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest het portier te openen .waardoor hij zich uit zijn benarde positie kon bevrijden: het mocht hem echter niet gelukken den wal te bereiken. De bij hem in den auto zittende dame verkeer de in nog grooter moeilijkheden. Door het kan telen van den auto was zij niet in staat deze te verlaten. Op hun hulpgeschreeuw echter kwa men de bewoners van nabijgelegen woningen naar buiten en wisten ten slotte na veel moeite de beide drenkelingen op het droge te brengen. ZOETERWOUDE. R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond hield Zijn verplichte jaarvergadering. In verband met de ziekte van den secr. werd medegedeeld, dat het jaarverslag thans niet kon worden aangebo den, terwijl uit het verslag van den penningm; bleek, dat er een batig saldo is over het afgeloo pen jaar van 18.48. Vervolgens deelt de pen ningm. mede, dat nog zijn uitgeloot 2 obligaties (Vaandelleening). Daarna werd de begrooting voor 1928 zonder eenige wijziging goedgekeurd. De penningm. van „Hulp in Nood" rapporteert, dat er een batig saldo is van 20.52,5. Ook deze functionaris ontvangt den dank van den voorz., terwijl de leden worden aangespoord om de in stelling goed te blijven gedenken. Na eenige be spreking aangaande het innen der boete gelden, werd overgegaan tot verkiezing van 4 bestuurs leden, wegens periodieke aftreding. De aftredende leden werden allen bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door benoeming van den heer G. Bos, met 17 van de 30 uitgebrachte stemmen. Als afgevaardigde van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht werd z. h. st. be noemd de heer C. van Remmen. De bespreking van de reiskas werd aangehouden tot een vol gende vergadering, in verband met de ziekte van den secr. Nadat de zeer geanimeerde rondvraag was gehouden sprak de geestelijk adviseur een kort woord tot de aanwezigen, waarna de voorz. de vergadering sloot met gebed. JAPAN BIJ EEN KEERPUNT IN DE GESCHIEDENIS. door Dr. Leopold Tibesar, Tokio. Velen hebben het vaak voorgesteld als zou de bekeering van ajpan een hopeloos werk zijn. sommigen heben zelfs beweerd dat het gewaagd zou zijn zoo iets als mogelijk te durven veron derstellen, volgens mijn meening staat Japan dichter bij zijn bekeering, dan de meesten wel gelooven. Ik wil nog verder gaan en beweren, dat, zoodra de beweging ten gunste van de Ka tholieke kerk maar eenmaal baan gebroken heeft en dat is nu reeds het geval Japan heel spoedig de weg naar de Katholieke Kerk zal vin den. Dat „heel spoedig", is natuurlijk betrekke lijk in verhouding naar de ontzaggelijk groote taak die daar de missionarissen te wachten staat. Er zullen jaren en jaren, tientallen van jaren zelfs overheengaan, maar ondanks dat zal de ontwikkeling van het Katholicisme in Japan met reuzenschreden vooruitgaan. Hoe weten we dan zoo zeker dat Japan den weg naar Rome vinden zal? Vooreerst: God wil het nog meer dan wij er. niemand onzer zou nog langer hier in Japan t.'ijver, als wij geen groote verwachtingen koes terden omtrent de snelle bekeering van dit land. Ja, afgezien van de zichtbare zegen Gods, wij- z»n zelfs alle raenschelijke aanduidingen erop, dat het bekeeringswerk hier in een geheel nieuw tijdperk getreden is. In Japan is alles reeds met een christelijken geest doostrokken en ik geloof, dat de Japaneezen zich dit n'et eens bewust zijn. Eenige maanden geleden bijv. zat een Fransch missionaris in den trein, en tegenover hem een vrouw en drie kinderen, ieder kind droeg een klein gouden kruisje aan een kettingje om den hals. De missionaris vroeg aan die dame of die kruisjes ook beteekenden dat zij Christenen wa ren. „Wel neen", antwoordde deze, „maar het is tegenwoordig een eisch des tijds dat de kinde ren zulke kruisjes dragen". Eenigen tijd geleden waren vier onzer missio narissen in de keizerlijke academie voor toon kunst om er een concert van Mozart bij te wo nen. De studenten van het Conservatorium brach ten de prachtvolle „Requiem" van Mozart, in Latijnschen tekst, met begeleiding van vol orkest ten gehoore. De zaal, waar duizend menschen konden zitten, was tot in de uiterste hoeken ge vuld, meest jongelui: het was er veel stiller dan in een leege kerk. Het was werkelijk ontroerend om te zien hoe al deze heidenen met gespannen aandacht zaten te luisteren naar deze „Requiem" zonder dat ze wellicht de beteekenis ervan be grepen. De Japaneezen hebben zucht voor mu ziek en cultureele ontwikkeling en zij voelen zich juist tot die cultuurgoederen der Westersche be schaving getrokken die van katholieken oorsprong zijn. Men behoeft slechts de hier verschijnende dag bladen of tijdschriften open te slaan om te zien dat ontlbare vele zielen smachtend naar de waar heid zoeken. In godsdienstig opzicht is Japan als een klein kind, dat hulpeloos te midden in het druk-woelige verkeer van een onzer groote ste den staat en niet weet waarheen. Japan is ineens in een beschaafde wereld komen te staan en heeft al het goede wat er was in zich opgenomen. Het is een eigenaardigheid van een Japanees dat hij gauw vastbesloten is, en zoo stond Japan op het punt om heel de geschiedenis van zijn godsdien stig verleden te verloochenen en te vergeten om den chrlstlijken godsdienst tot staatsgodsdienst te verheffen. Gelukkig is het zoo ver niet gekomen, want dan was Japan nu waarschijnlijk heelemaal Protestant geweest. Nu hebben zij nog tijd om een beslissing te nemen, maar de ontwikkeling van de behoefte naar een godsdienst heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Japan weet heel goed dat het een godsdienst noodig heeft, maar het weet nog niet welke. Wanneer voor Japan eenmaal het oogenblik gekomen is om, na eerst de Westersche beschaving en manier van op- vating te hebben overgenomen, zich een eigen cultuur te scheppen dan zal het tot de bevinding komen, dat dit onmogelijk zal blijken, zoolang de Japansche studenten en kunstenaars niet dezeV 'e levensopvatting hebben als de groote meesters naar wie zij vol bewondering opzien, en die deze weer te danken hebben aan het Katholicisme. Wie een „Requiem" wil componeeren zooals Mozart moet een diep inzicht hebben in het geloofsleven der katholieken. Bij het heerlijke „Ten Paradyze" aan het slot van deze machtige compositie gaat de treurzang over in een heerlijk overwinnings lied, een opvatting die alleen kan worden ingege ven aan den kunstenaar die de katholieke leer over da gemeenschap der heiligen huldigt. Zooals de toestand op het oogenblik is kan Japan zich nooit opwerken tot een dergelijke hopvolle blijmoedigheid, en toch zonder dat zal de Japansche kunst alleen technisch volmaakt zijp maar zonder inhoud. En juist doordat Japan met de meeste werken van Katholieke kun stenaars in aanraking komt, wordt dat zoo goed begrepen. De zucht naar ontwikkeling die den japanees in het bloed zit en het fijne-nationaal bewustzijn dwingt hem tot eigen werkdadigheld. Maar al dat streven zal ijdel zijn, zoolang Japan niet dichter komt te staan bij dij bron. waaruit die groote meesters de gedachten geput hebben, die hun bij de schepping hunner kunswerken be zielden. De behoeften naar geest en hart van Iedere Japanees zijn nu eenmaal zoo dat zij vroeg of laat zich alleen getrokken zullen gevoelen tot de katholieke kerk Want alleen de katholieke kerk kan aan het goede, vriendelijke, oprechte onbedorven kinder lijk hart van den Japanees geven, datgene wat het verlangt. En de toekomstige missionaris, die naar Japan gaat zal heel verstandig doen zich op de hoogte te stellen van die groote cultureele meesterwerken uit vroegere eeuwen die aan de katholieke kerk hun ontstaan en hun voltooiing te danken hebben. En wanneer hij daarin goed thuis is, moet hij hierheen komen om het groote werk voort te ztten. Alleen zulke missionarissen zullen het geschikt werktuig zijn in Gods hand; de overigen zullen de ontwikkeling niet kunnen bevorderen, maar zij zullen die zelfs tegenhouden De Japanees ziet uit naar die dingen die wer kelijk waarde voor het leven bezitten. Alleen die genen die dat geven kan, is geschikt voor pu's- sionaris, voor leider van het volk. (Daarom moe ten alleen dezulken die een dergelijke ontwikke ling bezitten naar hier komen om missionaris te worden). Heidensche studenten van heldensche univer siteiten komen naar ons land om den stijl van onze kerken en kathedralen te bestudeeren. Hei densche vrouwen en meisjes verzorgen en ver sieren onze altaren, en wel zóó, dat vele christe nen er beschaamd over zouden zijn. Aan de kerk van het H. Hart en in de parochie van den H. Maurua bestaat een vereeniging om kerkelijke paramenten te vervaardigen, waarvan de meeste leden heidenen zijn, die zich getrokken gevoelen door de liturgische pracht van den katholieken eeredienst. Het behoeft geen verder betoog dat op deze wijze reeds velen tot den katholieken godsdienst zijn overgegaan. „Ik heb den luister van uw huis bemind, ach laat mijn ziel niet met de goddeloozen verloren gaan". Heidenen zingen op het koor onzer kerken me de, omdat zij zoo'n voorliefde hebben voor kerk muziek. Onze liturgie ligt juist in den natuur van den Japanees: hij vindt het heerlijk, de zinnebeel dige plechtigheden der H. Mis bij te wonen en te begrijpen. Een missionaris hier moet er heel veel werk van maken om zelfs de kleinste han delingen of bewegingen door de liturgie voorge schreven, zoo stipt mogelijk uit te voeren. Slor dig omspringen met de rubrieken wekt overal ergernis, maar hier beschouwt men het als een misdaad. Tenslotte willen wij hieraan nog toevoegen dat men bezig is eenige werken uit te geven in de Japansche taal, waarin beschreven wordt wat de wereld aan de Katholieke kerk op gebied van cultuur en beschaving te danken heeft. Er zal ook binnenkort een boek verschijnen over katholieke opvoeding. Maar wij vragen ons af: „Waar blijven de katholieke mannen en vrouwen die aan de jeugd van Japan een katholieke opvoeding zullen ge ven?" „De oogst is zoo groot, maar er zijn zoo wei nig arbeiders". WAT DE MOEDER VAN DE MELKTANDEN VAN HAAR KIND WETEN MOET. In het algemeen wordt aan de verzorging der melktanden veel te weinig aandacht geschonken en vermoedelijk daarom, omdat 'n ieder weet, dat deze tanden slechts een korten levensduur heb ben en betrekkelijk spoedig door de blijvende tanden worden vervangen. En u-ui hebben de melktanden een veelzijdige rol te vervullen. Im mers van de behoorlijke functie der melktanden hangt grootendeels de gezondheidstoestand en de ontwikkeling van het kind af. Welke moeder zal niet alles in het werk stellen om haar lie veling zoo gezond en krachtig mogelijk op te voeden. De onbekendheid met de noodzakelijk heid, om ook de melktanden goed te verzorgen, is de oorzaak dat menig kindermondje reeds vroeg ongewild verwaarloosd wordt. Zoodra de kleine wereldburger het levenslicht aanschouwt, is reeds lang binnen in de kaak de tandontwikkeling begonnen. De melktanden en blijvende tanden worden bijna gelijktijdig aange legd, doch de melktanden komen sneller tot ont wikkeling. Gedurende deze ontwikkeling worden de tanden van kalkzouten voorzien die aan het organisme van de moeder worden onttrokken. Het is dus begrijpelijk dat de aard van het voedsel, dat de moeder vóór de geboorte van het kind tot zich neemt, grooten invloed kan uit oefenen op de geaardheid der tanden. Gewoon lijk komen in de 6e tot 8e maand de middelste snijtanden van de onderkaak door, en spoedig daarna verschijnen ook de middelste snijtanden van de bovenkaak. De zijdelingsche snijtanden komen ongeveer in de 8e tot 12e maand door. Daarop volgt de eerste kies. dan de hoektand en daarna de 2e kies. Aan het einde van het 2e levensjaar in het normale melkgebit ge vormd, dat dus uit 20 stuks tanden en kiezen bestaat, namelijk, in boven- en onderkaak 4 snij tanden, 2 hoektanden en 4 kiezen. De verzorging van het melkgebit, is daarom van zoo'n groot belang, omdat het tot den elf jarigen leeftijd kauwfunctie te vervullen heeft. Het melkgebit doet derhalve zijn dienst, juist in de jaren dat het organisme zich sterk ont wikkelt en derhalve is aangewezen, op een nut tig gebruik van het melkgebit, dat het opgeno men voedsel goed gemalen, in het verterings kanaal moet brengen. Daar bovendien van het melkgebit, bij de kauwactie niet zóóveel ge vergd wordt als van het blijvend gebit, moet men er des te meer de aandacht aan schenken, dat het zijn functie kan blijven vervullen. De grootste vijand zoowel van het melkgebit, als van het blijvend gebit, is het lijden dat men kariës noemt, (als volksuitdrukking „de wolf in de tanden"). Dit lijden wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt, doordat voedselresten in de oneffen heden en tusschen de kiezen achterblijven. De lagere organismen, die in iederen mond worden aangetroffen, brengen deze spijsresten tot gis ting. Bij deze gisting, worden zuren gevormd, die het vermogen bezitten, om de harde tand- substantie te vcrweeken en op te lossen. Zoodra de harde tandsubstantie verweekt is, kunnen de lagere organismen er in doordringen, die zoo doende het zeer gevoelige tandmerg bereiken. De tand waarbij een dergelijk proces optreedt, vertoont op die plaats een donkere verkleuring van het glazuur, waarin zich een zeer klein gaatje bevindt. In dit stadium behoeven nog geen tandpijnen op te treden, evenmin door ondermijning een gedeelte van het zuur afgebrokkeld is. Soms bemerkt het kind plotseling, dat bij het kauwen een stuk van een tand is afgebroken. Nu treden, soms reeds vroe ger, pijnen op wanneer koude of warme vloei stoffen gedronken worden, of bij het gebruik van zoete of zure spijzen. De eerste een weinig stekende pijnen, verergeren bij het kauwen, om dat voedseldeelen in de verweekte holte ge perst worden. Het kind is daardoor geneigd, om de gevoelige kies te sparen en zal dus zooveel als mogelijk is, met de gezonde mondzijde kau- waardoor echter niet kan voorkomen wor den, dat het ziekteproces voortgaat. Het tand merg, de zenuw, wordt ten slotte aangetast en in het ziekteproces betrokken. Vanaf dit oogen blik worden de pijnen heviger, en tenslotte on draaglijk en bezorgen menig kind slapelooze nachten. Nu is goede raad duur; menig moeder probeert met huismiddeltjes, die dikwijls bij bu ren en kennissen, naar men denkt, goed gehol pen hebben, om de pijnen dragelijk te maken, totdat eindelijk de hulp van een tandarts wordt ingeroepen. Een verstandige moeder had haar kind al die pijnen en slapelooze nachten kun nen besparen, indien zij eerder de hulp van een tandarts had ingeroepen: immers deze is in staat om de pijnen weg te nemen ep den be- treffenden tand zoodanig te verzorgen, dat hij behouden kan worden. Indien deze hulp niet is ingeroepen, lijdt het kind onnoodig dagen lang maar daarna treedt „schijnbaar" beterschap op, en de moeder schrijft deze verandering toe aan de door haar toegepaste huismiddelen. Wat is echter in werkelijkheid gebeurd? De ontsteking heeft het tandmerg tot afsterven gebracht en daardoor hielden de pijnen op. De harde tand substantie die gedeeltelijk door de kariës in een donkere poedervormige massa 'is veranderd, wordt in den volksmond als een holle kies aan geduid. Men bedoelt hiermede, dat de kroon van de kies een met de tong voelbare holte vertoont. Het zal nu duidelijk zijn, dat speek sel. lagere organismen en voedseldeeltjes, zeer gemakkelijk door de kroonholte in het tandmerg kunnen geraken. Het tandmerg gaat tot rotting over en vormt een giftbron, niet alleen voor de omgevende tanden, maar ook dikwijls voor het geheele lichaam. Indien deze glftstoffen de wor- telpunt bereiken, geeft dit wederom aanleiding tot ontsteking van den wortelhuid en omgeving. De onmogelijke knoop. „Neem epn touw. Houd met iedere hand een eind vast. Maak nu in het mid den een knoop, zonder dat een der beide handen 't eind, dat ze vasthoudt, los laat". Geeft ge die taak in 'n gezelschap op, dan is er waarschijnlijk niemand die er in slaagt ze te vervullen. U kunt 't wel, aldus: Sla de armen over elkaar, op de borst gekruist, zoodat ge met de rechterhand 't linksche eind van het (op tafel lig gende) touw kunt pakken, en omgekeerd. Hebt ge dat gedaan, sla dan de armen van elkaar en trek: de gevraagde knoop ontstaat dan vanzelf. Hoeveel sterrenwachten zijn er? 1 De uitgevers van het nautisch jaar* boek der Engelsche Admiraliteit hebben een onderzoek ingesteld oin te weten hoeveel sterrenwachten er ter wereld zijn Als resultaat van dit onderzoek is men gekomen tot een totaal van 279 sterren* wachten. Aan de spits staan de Veree* nigde Staten met 68 instiu ten; dan volgt Duitschland met 28, direct daarop Enge-, land met 27 sterrenwachten. De vierde plaats wordt ingenomen door Italië met een aantal van 16. Frankrijk heeft 13 en Rusland 12, ten slotte Polen 7 van derge* lijke instituten. Tengevolge van hun gun* stig klimaat bevinden zich in tropische landen zeer veel sterrenwachten en waarnemingsposten, die ten deele zijn op gericht door groote Amerikaansche astro nomische genootsch., die in hun eigen land van de ongunstige weersgesteldhe den te lijden hebben. Zoo vindt men in Midden- en Zuid-Amerika 14, in Zuid* Afrika 13 en in Australië met zijn nabu* rige Dominions 11 posten. Japan en China bezitten elk 3 instituten. Typisch is, dat het aantal werkelijk wetenschappe lijk werkende astronomen over de ge* heele aarde aanzienlijk geringer is, dan bijvoorbeeld het aantal millionnairs. Hun juiste aantal staat echter niet geheel vast. De oudste advertentie. Nu het van aanbeveling van een on* derneming of artikel door middel van de krant door ieder verstandig zakenman wordt erkend en ieder weet, dat men door te adverteeren in de allereerste plaats en het allermeest zichzelf bevoor* deelt, willen wij eens iets vertellen over de oudste bekende couranten-adver* tentie. i Deze werd geplaatst in een Engelscb1 dagblad en wel in het zevende nummer van den Impartial Intelligencer, welke den 12en April 1649 verscheen. Een edel-, man uit Candisch, in het graafschap Suf* folk, bood hierin een belooning aan voor dengene, di e hem zijn twee paarden, welke hem ontstolen waren, terugbracht Gedurende vele jaren vindt men slechts zelden advertenties in de dagbladen; de weinige, die men aantreft, hebben meestal betrekking op boeken en geneesmidde len. De boekhandelaar Newcombe in de Thames-street was de eerste, die er voor, deel in zag, een advertentieblad uit te geven. Zijn Public Advertiser, die den 26en Mei 1657 het licht zag, was bijna ge-, heel gevuld met annonces en scheeps tijdingen. De overige dagbladen hadden hoogstens drie op vier advertenties, welke temidden der gewone nieuwsbe-, richten verspreid stonden. In een van de aankondigingen wordt het eerst reclame gemaakt voor de thee. Men leest in den Alercurius Politicus van 30 September. 1658: „Deze uitstekende Chineesche drank, dien alle geneesheeren goedkeu* ren en welken de Chineezen tcha, de overige volken tay of tee noemen, wordt te Londen verkocht in het koffiehuis „Het Hoofd der Sutane" in de Sweeting's Reno, bij de Bemo". De andere adver* tenties van den Mercurius Politicus had* den meestal betrekking op het verschij* nen van nieuwe boeken en de verdwij* ning van vrijgelatenen of negers. De menscheneters van Jahoré. De tijgers in de provinde Jahore zijn nog al tijd een zeer ernstige plaag. Vooral de Man- eaters, de menschen-tende tijgers, veroorzaken de plantage-bezitters veel last. Want zoodra een der in de caoutchoucplantages werkende inlan ders door een tijger gegrepen wordt, leggen alle inlanders het werk neer en nemen dit niet eer der op voor de tijger gedood Is, of een aantal mannen zijn opgesteld, die met trommels, gongs, en trompetten zooveel mogelijk lawaai maken om op deze wijze den tijger verre te houden. Maar ook dat ls den inlander niet voldoen de, zij gebruiken een list om het roofdier af te schrikken. Dc inlanders beweren namelijk, dat de tijger den mensch nooit van voren aanvalt, doch altijd tracht in den nek te pakken te krij gen. Om nu den tijger te misleiden, doen zij een masker voor, waarvan het gezicht naar ach teren kijkt en dat hen op deze wijze in den rug moet dekken. Door de algemeene tijgervrees ls Jahore een eldorado voor den portsman. Bovendien is de tijgerjacht daar zeer lucratief, daar de overheid voor elke gedoode tijger 75 dollar betaalt. Ten einde te verhinderen, dat hetzelfde exemplaar tweemaal aan den betreffenden regeeringsamb- tenaar wordt voorgelegd, wordt bij den schou der uit het vel van den tijger een rond stuk uitgesneden. Dit echter verschaft weer werk aan een groot aantal Chineezen, die ware kunstenaars in het inzetten van pelsstukken zijn en door hun arbeid de waarde van het vel in den pelshandel opvoeren. De tijger wordt ook veel In vallen gevan gen, en brengt levend 125 dollar op. In enkele districten zijn tijgervallen verboden. Meri wordt hiervoor beboet met 15 dollar. Tot welke grappige consequenties dit kan leiden, be merkte eens een Chinees plantage-bezitter wien door de autoriteiten voor het vangen van een levende tijger 125 dollar werd uitbetaald. Kort daarna moest hij echter 15 dollar be talen, daar hij den tijger in een valkuil had ge vangen, wat in dat district verboden was. Ook voor krokodillen worden vangpremleS betaald. De hoogte van de premie houdt ver band met de lengte van het dier. Te dien einde snijden de inlanders uit de huid een reep van de kop tot den staart en trachtten vervolgens door die zooveel mogelijk' uit le rekken, de vangpremie op te voeren. 3—3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11