ONDERWIJS. Van m'n Boekentafel. SPORT. Land- en Tuinbouw. Uit oe Umgeving. Zoo dan arbeiden op't schoonc eiland Trinidad (B. W. I.) de zonen van den H. Benedictus naast 't Kloostei leven en't Goddelijk Officie, aan 't be- keeringswerk der arme heidenen. Geachte lezers, zooals u uit de eerste regels van mijn schrijven bemerkt zult hebben, is het niet mijn doel, om u iets over Trinidad of over de Benedictijnen te vertellen, maar het moet hoofdza kelijk dienen als een oproep tot de brave Katho lieke jongelingen van Holland, om zich onder 't vaandel van den H. Benedictus te willen scharen. Moge de Goede God door de voorspraak van Onzen Heiligen Vader Benedictus mijne zwakke woorden zegenen, en krachtdadig maken, en mcge ik "t geluk hebben, om. wanneer ik naar mijne ge liefde Missie van Trinidad terugkeer, vele goede jongelingen te kunnen medenem n. Aan de jonge lingen, die zich geroepen gevoelen, hetzij ora Pa ter, hetzij om Broeder te worden in het Klooster der E. E. Paters Benedictijnen op Trinidad (B. W. I.) wil ondergeeekendc gaarne alle inlichtin gen verstrekken. Pater RADBODUS v. d. PLAS, O.S.B., Berkheistraat 2, Wassenaar b. d. Haag. BEDEVAART NAAR LtSIEUX. "Wij kunnen de vereerders van de Klei ne Hetlige Teresia van 't Kindje Jezus een heerlijke blijde tijding brengen. Dit jaar zal de eerste nationale bedevaart naar Lisieux gaan en wel van 711 Maart, 't Plantje dit jaar door ons geplant zal uitbloeien tot een grooten boom Toen de Kleine Heilige Teresia op 22 April 1923 gelukzalig was verklaard mocht ik met verlof van mijn Overheid, 't initiatief ne men om een bedevaart naar 't heiligdom van de Kleine Heilige Teresia te organi- seeren en reeds in Juni van dat jaar kon ik reeds eemge Hollanders brengen naar Lisieux, waar de Gelukzalige Teresia zoo vele jaren had geleefd, waar zij in geur van heiligheid was gestorven, waar haar overblijfselen worden bewaard in de zil veren vergulde reliekschrijn door Brazilië geschonken en waar de rozen van haar hemelsche gunsten blijven regenen door liaar wil Achtmaal gingen wij later in be devaart naar Lisieux en nu 't voor den tienden keer zou gebeuren is onze kleine bedevaart uitgegroeid tot de eerste natio nale bedevaart. Wij kunnen ons daarover niet dan ten zeerste verblijden want hoo grooter de devotie tot de lieve heilige Ro- zenstrooisler wordt en hoe meer pel grims opgaan naar Lisieux hoe grooter onze geestdrift. Uit alle oorden der we reld stroomen bij duizendtallen de ver eerders der KI. H. Teresia naar Lisieux, waar God op haar graf een bron heeft doen ontspringen van groote weldaden en zegeningen. De vlaggenin de Carmelites- senkapel spreken er van de vrienden van do Kleine Heilige Teresia over heel de wereld. Zelfs China en Japan zijn er, maar ook Nederland. Toen de Fransche pelgrims in April 1923 in Rome waren vor de zalig verklaring van de Kleine Heilige Teresia en in audiëntie werden toegelaten bij den H. Vader zoo lezen wij, noemde Deze in een lofrede de nieuwe Heilige „de heer lijke sier aan don hemel van Zijn Pontifi caat" en met recht mocht Hij zeggen, dat heel de Katholieke wereld geboeid ligt door den glans van het wonderbaar licht waarmede Goc^ dat Heilig Kind heeft om straald. Ook in ons land telt de KI. H. Teresia vele vereerders. En geen wonder, hoort mon ook hier niet van gunsten op Haar voorbede van God outvangen en hoe Teresia Haar belofte vervult: „ik zal rozen uit den hemel doen neervallen 1" Telkens vernemen wij van gebedsverhoo- ringen en wonderen op de voorspraak van de Kleine Teresia. Met den dag neemt dan ook speciaal in ons land hare ver eering toe. Er is bijna geen kerk, geen ka pel, geen school of huis, waar men niet een beeld van Teresia vindt. Met 't oog op dit alles durven wij dan ook alle vereerders van het Heilig Kind van Lisieux oproepen deel te nemen aan do nationale bedevaart die van 711 Mei Lisieux zal bezoeken. Het zal een bede vaart worden van weldoenden vrede, van geloofsvertrouwen in het algemeen, een uiting van liefde tot Haar, die Haar le ven aan de liefde tot God wij 1de. Deze bedevaart brengt met zich mede eens kennis te maken met dat kleine typische Normandische provinciestadje met zijn natuurschoon, prachtige kerken en zijn kleine typische straatjes met oude hou ten gevell jes en balustraden. Maar de grootste aantrekkelijkheid van Lisieux is cn blijft de kapel van de zusters Carme- litessen, waar men ziet en bewondert het groote glazen schrijn gevat in verguld ko per geplaatst in de grafkapel op een kleine verhevenheid. Twee sierlijke engel figuren staan ter zijde, terwijl een kleine hemelschoone engel neergeknield op de laatste trede vóór den schrijn met de cene hand op een either het lied der liefde speelt door Teresia geheel Haar leven ge- zengen en met de andere hand U een roos reikt, terwijl de Kleine Teresia omkleed met haar schitterend ordekleed en gehuld in Haar sneeuwwitten koormantel in die glazen ch&sse te sluimeren ligt. Haar lin kerhand drukt Haar kruis aan Haar hart en Haar rechterhand houdt de. gouden roos door Kardinaal Vico in naam van den Pans daarin neergelegd. De grootste aantrekkelijkheid van Li sieux is de CarmeHetessenkapel waar de reMouiën worden bewaard en waar men aanhoudend herinnerd wordt aan de be lofte door Teresia gedaan, want overal leest men: je veux passermon ciel a faire du bien sur la terre, ik wil mijn he mel doorbrengen, met gned te doen op .- rde. Do Kleine Heilige Torsia zeide: :c zal rozen op sarde doen neervallen", '"ten wij op onze beurt een roos aan Te re-da geven, door Haar graf te gaan be eken, door te luis'eren naar de lessen e zij daar geeft, door met vertrouwen JTanr hulp en voorspraak af te smeeken .,r nrs aan te geven als pelgrim van de nr'ionale bedevaart. Uitvoerige inlichtingen worden gaarnp verstrekt door de leden van het comitó tcrwül ook onrlorgeteekende gaarne be reid is de noodige inlichtingen te geven. PATER ADR. PETERS. Carmelietenklooster, Aalsmeer. KARDINAAL MERCIER. Bekend is. welk een ascetische levens wijze Kardinaal Mercier leidde. Het tweede deel van C. Vervoorts werk over den Kerkvoogd, dat dezer dagen het licht zag. geeft er opnieuw in enkele treffende bijzonderheden getui genis van. Om 5 uur stond de Kardinaal op. Hij ontbeet met (vaak ongesmeerd) brood en koffie, gebruikte om één uur een een- voudjgen maaltijd waarbij een glas water werd gedronken, en nuttigde om half 8 het overschot van dien maaltijd, waarna de Prelaat zich om 10 uur te bed begaf, om in zijn smal ijzeren bed, tusschen ge witte wanden en in een kamer zonder tapijt op een stroozak te slapen. Tabak en alcohol-houdende dranken gebruikte de Kardinaal nooit. Zijn geheele levenswijze was de sober heid-zelve. en ook onder dit opzicht toon de hij zich de groote imponeerende figuur die een voorbeeld was voor zijn land en daarbuiten. „Ctr." INTERDIOCESANE JEUGD COMMISSIE. Afscheid Rector J. G. Jansen. Rector J. G. Jansen trad bij zijn benoe ming tdt pastoor van de H.Marthaparochie te 's-Gravenhage uit de Diocesane Jeugd commissie, waarin hij de afdeeling Am sterdam vertegenwoordigde. Daardoor ver viel de titel, waarop hij lid en voorzitter was van de Interdiocesane Jeugdcommis sie. üp de jongste vergadering dier Com missie gaf hij te kennen, dat hij wegens het vervallen van den titel thans ook ontslag wenschte te nemen als lid en dus tevens als voorzitter van de Interdiocesane Jeugdcommissie. Met een keurig en hartelijk woord van dank aan de leden voor den steun, in hun belangstelling en prettige samenwerking geschonken, nam hij afscheid. De secreta ris, Kapelaan Suetens, nam daarop het woord en- memoreerde de door den voorzit ter gegeven, niet genoeg te waardeeren lei ding, waardoor deze de vele kwesties, wel ke zich in de Commissie voordeden, tot een goede oplossing had weten te bren gen. Hij herinnerde aan de moeite, clie do scheidende voorzitter zich had getroost bij de voorbereiding tot stichting der Inter diocesane Jeugdcommissie en welk een ijverig promotor deze is geweekt van het R. K. Nationaal Jeugdcongres, in 1922 te 's-Gravenhage gehouden. Hij bedankte Rector Jansen welgemeend voor den om vangrijken bclangeloozen arbeid, aan het jeugdwerk gegeven, voor de aangename samenwerking met de leden en verzekerde hem, dat zijn naam in de geschiedenis van het jeugdwerk een blijvende plaats zal innemen. Tot voorzitter der Interdiocesane Jeugdcommissie is thans door het Door luchtig Nederlandsch Episcopaat benoemd de Zcereerwaarde heer B. H. de Groot, Rector van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Op voeders. No. 2, 1928. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Het tweede no. van het totaal vernieuwde en rijker geworden tijdschrift begint met t vervolg vein den goed vertaalden roman: 't is ontspan ningslectuur, maar toch tevens vol van levens wijze wenken. De hoofdredacteur beantwoordde de vraag- „Zijn baby's lief?" met allerlei pae- dagogische beschouwingen en practische wen ken. die getuigen van 'n diep ingeleefd zijn in 'l familieleven: twee leuke kinderkopjes zijn in c'en tfkst opgenomen, 'n Stukje over de zoo gevretsde pokken, dat populair gedacht en ge- s< hreven is, van onzen bekenden medicus uit Vur.ht. is zeker 'n welkome inlichting voor veel huisgezinnen: 'n serie van dergelijke medische stukjes, waarop men steunen kan, zullen volgen. Na 'n aanhaling uit 't „Melaniawerk n niet algemeen bekend tijdschrift en 'n beschou wing over 't menschenleven en een aansporing om teleurstellingen met moed en sterkte te dra gen, volgt een leuk opstel over onhandige jon gens en mannen. Marie Koopmans heeft juist toegekeken en 't geestig verteld, wat er aan handigheid te kort schiet bij 't sterke geslacht. Na nog een macht Verscheidenheden, van overal bijeen gelezen, volgt 't mooie verhaal voor de kleintjes van Anny Berkvens—Huls mans. Het Tijdschrift staat op hoog peil: 't is n keurig en overrijk paedagogisch blad. altijd de zelfde groote lijnen volgend der Roomsche opvoeding. Wat zou men in veel huisgezinnen anders over opvoeding van kinderen gaan den ken. zoo dit tijdschrift daar geregeld gelezen werd. Zou men niet goed doen. eens flink pro paganda te maken voor dit tijdschrift met zijn zuiver Roomsche opvattingen, dat dieper gaat en veel meer geeft dan welke neutrale tijd schriften ook? Er moesten gratis abonnementen verspreid kunnen worden in minder goed ge situeerde huisgezinnen. v- L. Boekzaal der geheele wereld. No. 2, 1923. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Ongeveer 90 boekbesprekingen plus 30 titel beschrijvingen van boeken, die of reeds bespro ken zijn in vroegeren druk of voldoende voor zich zelf spreken. De recensenten zetten de puntjes op de 1. maar zij tonen toch respect te hebben voor de meening van 'n ander. Prof. Wolters bespreekt juist van katholiek stand punt: „De Heilige Schrift" door Dr. J. A. Cra mer en keurt het werk af, maar begint zijn re censie zeer fijn gevoeld: „Een warm en vlot geschreven uiting van persoonlijk gevoel". „De schutsengel" door Dr. L. N- de ïon9 wordt af" gpkeurd door Anton van Duinkerken, die toch meent te moeten zeggen, dat de schrijver is. ..een humanitair denkerdie meent, ernstig meent, dat hij het goede voor heeft". Dit zijn «•enige grepen uit de mooie collectie recensies van dit Boekzaal-no. Fijne besprekingen geeft wederom p. P- v. Luyk. S.J., vooral de recensie an „L'indivldu" door Dr. Hesnard is bijzonder «.lder. Dr. Ferd. Sassen vat het boek voa Ivr.F7QNnF\T MEDEDEELING MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten iOpt- Laxeer-Tablette i 6pct- Zenuw-Table'tei r5ct- Staal-Table tekj: 9QPf n Maag-Tatjletten/föct. lu858 Bij Apoth. on Drogisten Bary „Clement d'Alexandrie" zoo meesterlijk samen, een boek van 319 blz. dat men 'n juist beeJci krijgt van „de meest sympathieke van de leeraren van de Alexandrljnsche school". Er wcio'en in dit no., min of meer uitvoerig, 38 romans besproken en 12 boeken voor de jeugd. Vele hoogstaande werken: Daudet: 't Kereltje: Oterdahl: 't Huis met de rozenhaag; Unamuno: Abel Sanchez: Bloch: Levy; Louys: Archipel; Kosel: Albrecht Durer; Wassermann: Der Geist des Pilgers; Kuprin: Sasiia on meerdere ande ren. Van de lichtbundels noemt p. Rongen de verzen van Siegfried von der Frenck uit „Flam- me uber die Welt".verzen van een eigen aardige, ruige en stoere schoonheid". Ton Kcrsseraakcrs bespreekt het merkwaardige boek van Howland: „Autobiographle of a cathedral" 'r Kan geen genade vinden in zijn oogen. Een prachtrecensie als zoodanig, kort en krachtig en scherp-juist is de bespreking van prof. Huybers van het boek: „Maria Stuart" door J. v. d. Linde, 't Opzienbarende boek van Borgese over Rudolf van Habsburg neemt prof. H. ook on der handen. Ook bespreekt hij op enthousiaste toon het schitterende boek van pater Fonck S.J.: „Wissenschaftlisches Arbeiten" en zegt: „Als handboek behoort dit werk tot de beste". G. Ridder de v. d. Schueren geeft pittige be sprekingen v# n eenlge reisbeschrijvingen. Deze aflevering, die wederom uitstekend verzorgd mag genoemd worden, sluit met eenlge corres pondenties. W. S. J. MOT OR WIELRIJDEN. Interacademiale motorrit 1928. Eenige leden van het Leidsche Studenten- Corps, die verleden jaar aan den interacademia- len motorrit te Delft hebben deelgenomen, heb ben 't initiatief genomen ook dit jaar dezen rit te organiseeren. Aan den Minister van Waterstaat is goedkeuring gevraagd, terwijl de datum is vastgesteld op 25 April. Om dezen rit behoor lijk te laten slagen en de deelnemers op waar dige wijze te ontvangen, wordt de wenschelijk- heid gevoeld van de oprichting van een motor club. Te dien einde zal op 1 Februari a.s. in de soc' teit Minerva een vergadering worden be legd. Nationaal kampioenschappen. Internationale wegwedstrijden. Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche MotorwieJrijdersvereeniging meldt, dat de snelheidswedstrijden voor het nationale kam pioenschap op 21 Juli verreden zullen worden op het circuit van Drenthe bij Assen. Op ditzelfde circuit zuilen 23 Juni de interna tionale wegwedstrijden verreden worden. WATERPOLO. Olympisch zevental. De waterpolocom missie v. d. Nederlandschen Zwembond heeft het Olympisch Zevental dat 6 Februari a.s. zal uitkomen tegen het Amster- damsche Zevental op het weldadigheids-zwem feest van de „Dolfijn" te Amsterdam, als volgt vastgesteld: C. H. Mousset: Fr. Kuyper, A. H. van Senus en H. Minnes; dr. P. v. Senus, C. C. Leenheer en J. Buys. Stierenkeuringcn. Zooals de annonce's in de verschillende vakbladen en de monsterachtige aan plakbiljetten ons vertellen zijn de datums waarop de locale voorjaars-stierenkeu- ringen zullen worden gehouden, weer vastgesteld. Voor zoover het de Rijnstreek en om geving betreft vallen die voor de zwart- Dlaarden op 21 Maart te Alphen en 22 Maart te Sassenheiin. Verder lezen we hierop, en dat schijnt nog weieens over het hoofd te worden gezien, dat de aan- giftte voor deze beide keuringen reeds moet plaats hebben uiterlijk 21 Februari. En dat is het gauwer dan men vermoed. Daarom wil dit schrijven de eigenaars van stieren met bekende afstamming aansporen, om toch niet te lang hiermee te wachten. Voor hen die zijn aangeslo ten bij een fok- en controlevereeniging is deze aansporing niet noodig, want daar zorgt de controleur er wel voor, dat de leden op tijd zijn ingelicht, maar voor degenen, die daar buiten staan is het dc zaak op te letten op wat dienaangaande is bekend gemaakt. Want ook bii veehou ders die niet bij een vereeniging zijn wordt nog weieens een stier met „papie ren" gevonden! Voor zoover het de zwartblaar-fokkerij betreft, is onderge- teekende bekend met de meeste dezer dieren, en zal hij zich binnen enkele da gen met hun eigenaars in verbinding stel len. voor zoover dit nog niet is geschied Maar er zijn ook altijd nog enkele, die hij niet weet, en daarom vraagt hij al de eigenaars van dergelijke stieren zich met hem spoedig in verbinding te stel len, want, voor men voor aangifte klaar is. moet er nog we! eens het een en ander worden onderzocht. Ook zou een even tueel in oogenschouw nemen van deze diern nog weieens voor een aansporend of afhoudend advies aanleiding kunnen zijn. 't Mooiste van dit alles is. dat het niets kost, aangifte kost niets, het inroe- nen van ondergeteekende's medewer king kost niets, een eventueel advies kost niets, terwijl medewerking /altijd kans geeft op 'n prijs. Voor 1-jarige stieren worden onder scheiden prijzen van f 15.— beschikbaar gesteld, voor oudere van f 50.—, 75.— en 100.—. Hoe meer beste stieren er worden aan gevoerd, hoe meer prijzen worden gegv-, ven. - J. W. BAKKER. EEN BRIEF AAN DE KINDEREN VAN ONZE ABONNE S. Lieve Neefjes en Nichtjes, „Wanneer krijgen we ons Hoekje weer?" „ik miste de kinderkrant, wat naar!" „Ik zal blij zijn, ais we de kinderkrant weer heobenl" „Wat is het vreemd, dat we „Voor on ze Kinderen" met meer geregeld krijgen. We waren er zoo gewend aan!" Deze en dergelijke onioezeiningen hoo- ren we nu zeirs dagelijks en nog wel uit den mond van kleine lezers en lezeresjes en van moeders en ouders, die vroeger zelfs geen woord repten over onze ru briek, die, naar 't blijkt, zien verheugt 111 aller sympathie. Onnooaig te zeggen, dat al die vragen voor ons, die medewerken aan dit stuk van ons veelgelezen blad, vleiend en ver- eerend zijn en dat complimentje geef ik gaarne door aan alle leden der redactie en dat zijn er heel wat, zooals we ver leden Zaterdag zagen, die naast mij aan onze tafel zitten en meedeelen in de sympathie, waarin zich ons „Kinderhoek je" verheugt. Hoe het met ons Hoekje gaat? Voorloo- pig zullen we het nog met een brief af doen, maar ik zal voor de volgende week een paar vragen beantwoorden, die be reids gesteld zijn. Zoodoende wordt ook dit onderdeel van onze rubriek niet ver waarloosd, al zullen we voorloopig al thans woekeren moeten met de plaats ruimte, die ons wordt toegemeten. Terwijl ik dit schrijf, ontvang ik een schrijven van „De Nederlandsche Veree niging tot beschèrming der vogels", te Amsterdam, waarin me gevraagd wordt, of ik niet een woordje wil schrijven over het harde lot der vogels in den winter en om alle lezers en lezeresjes aan te sporen om mee te doen en te he.oen om onze vogels door het kwade jaargetijde heen te helpen. Niets liever dan dat; ik houd van de vogels en ik ken hun nood in den winter, die des te grooter is, naarmate het har der vriest en er meer sneeuw valt. Als de rivieren en beken en grachten en slooten met een ijsvloer bedekt zijn; als de sneeuw de velden en tuinen en wegen bedekt, dan waart de honger rond en de anders zoo dartele schepseltjes, gaan een tijd tegemoet van ellende, hon ger en dood. alswij niet .helpen en dien nood lenigen. Ik denk precies aan een passend versje over dit onderwerp van Leopold; den grooten kinderschrijver, die voor onze school zooveel moois ons bood, en wel: Broodkruimels. Wie tikt daar tegen 't vensterglas, Alsof het vroeg: doe open? Als 't eens, die kleine vogel was Dien 'k op de plaats zag loopen? Och, ja, daar zit hij. koud en stram; Hoe sjilpt hij om wat eten Och, als ik nu mijn boterham Maar niet had opgegeten. Of had ik al de kruimels maar, Die moeder weg moest vegen, Dan was 't arme diertje klaar, En ik stond niet verlegen! Och. moeder, help mij uit den nood, En 'k zal 't niet vergeten, Dat ook geen kruimeltje van brood, Mag worden weggesmeten. Is het zoo niet precies, als. de dichter zingt? Wij moeten de arme vogeltjes hel pen en dat kunnen wij allen zonder uit zondering doen, als wij denken aan de twee laatste regels, waar hij zegt: „Dat ook geen kruimeltje van brood „Mag worden weggesmeten!" Die kruimeltjes, verstaat u dat wel mogen niet zoo achteloos worden wegge gooid, ook deze hebben waarde en kun nen de kleine hongerige buikjes vullen die nu m den konden, guren winter zoo leeg zijn door gebrek aan eten, gebrek aan voedsel. Vele soorten van vogels hebben ons in de laatste maanden verlaten om den win tertijd in betere en warmere streken door te brengen, maar ook zijn er, die bleven, en de koude van den winter en de ellen de, die komen zou, trotseeren durfden. Dat zijn de meezen, de roodborstjes, de lijsters, de heggenmusschen, de spreeu wen, de winterkoninkjes en de merels en nog meer. De vraag is nu: hoe zullen deze dieren zich redden kunnen, en het leven behou den, daar, waar de natuurlijke voedsel voorraden onbereikbaar zijn geworden? Zonder hulp, zonder onze hulp zal het bezwaarlijk gaan den langen winter door te worstelen en zal deswege het sterfte percentage groot zijn. En dit is voor den mensch lang niet hetzelfde. Wij kunnen de vogels niet missen. Wij zijn eenigerma- te van deze afhankelijk; in het bijzonder is dit 't geval met de insecten-etende. De volgende week vertel ik hierover meer. Let maar eens op! En tot slot voor vandaag wil ik een klein versje geven van „Rozenknop". Zij heeft het zelf gemaakt en is nog pas twaalf jaar oud. Kerstgedachte. Te Bethlehem in een stalleke Rust een schoon kindekijn. Wat hemelsch is 't gezichtje. Al lijdt het bittere pijn. Wie zal dat Kindje wezen Zoo armelijk in een stal? Het is liet kindie Jezus De rijkste bovenal. O dierbaar, kindje Jezus, Wat is uw liefde groot! Gij kwaamt voor ons op aarde En stierf een wreeden dood! Zoo'n bloeiend rozenknopje Te midden van den nacht. Te midden van den winter Dat op onz' liefde wacht. Ja. dan dan smelt ons harte In heil'gcn liefdegloed. Voor dit lief Kerstekindje O, God, wat zijt ge goed! Wat zullen wij U geven O dierbaar. Jezus kind? Wij geven U ons harte Dat U zoo vurig mint! Rozenknop LISSE. Ziekenhuisfonds. Gisteravond hield R. K. Ziekenhuisverplegingsfonds „St. Joani de Deo", hare 4e jaarvergadering onder vo< zitterschap van den heer L. Kapteijn. Deze deel mede, dat de heer W. Sprengers als voorzit had bedankt. Hij bracht hen* een woord van da voor alles wat hij voor het fonds had gedaan. Hierna bracht de secr. zijn jaarverslag i waaruit we vermelden, dat met den heer Schei maker voor 2 jaar een contract was aangega voor het ziekenvervoer per auto. Voorts dat in het algeloopen jaar voor rekeninn van 1 fonds 40 zieken in een der ziekenhuizen werd verpleegd, met te zamen 869 verpleegdagen. Vi volgens dat het ledental 1673 bedraagt. Hiei bracht de secr. verslag uit van de gehouden jaa vergadering van de Federatie van Ziekenhti fondsen. Uit het financieel verslag van den pi ningm. bleek, dat naast een ontvangst v 4781.86, een uitgave viel te boeken v 4733.75, alzoo een voordeelig saldo en 48. Het reservefonds bedroeg op 1 Januari 1927 som van ƒ2516.68 en op 1 Jan. 1928 de som v 2960.62, alzoo een vermeerdering van ƒ43! In het bestuur waren aftredend de heeren Th. van Kesteren en H. Salmen, die bij enk candidaatstelling werden herkozen. Voor de catrue-W. Sprengers was één lijst ingekora voor den heer P. v. Bezu, welke alzoo ook I enkele candidaatstelling was gekozen. De he v. d. Eerden drong er op aan vooral in alles statuten te handhaven. Als Voorz. werd hiei uit 't voltallige bestuur gekozen de heer L. Ka teijn, die zich deze benoeming liet welgevalle Op voorstel van het bestuur werd besloten 1 aantal ligdagen wederom op 60 te stellen, ben vens om voor eerste- uitzending en aan t.b.c.-l ders 40 beschikbaar te stellen, terwijl aan d< penningm. wederom een gratificatie van 50 to gezegd werd. Na een zakelijke rondvraag werd de vergad ring gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. De R. K. Middenstandsve „de Hanze" hield gisterenavond h^.ar j'aa vergadering. De opkomst was redelijk. U opening door den voorz,. den heer l Caspers, las de secr. de heer W. J. va Leeuwen notulen en jaarverslag. Vei-vo gens werden enkele ingekomen stukken b handeld. Naar aanleiding hiervan wei besloten op 2de Paaschdag een Santoi Bloempjesdag te houden. De heer F. Luijten deed als penningm. rek. en vei antw. De aftredende bestuursleden M Caspers, Jac. Meyer en W. J. van Leeuwei resp. voorz., 1ste en 2de secr. werden al zoodanig: herkozen. Do bexcrooting roo 1928 werd aangeboden en goedgekeurd rondvraag sprak de G. Adv. een opwtV- kend woord waarna de vergadering dooi den voorz. word gesloten met gebed. NOORDWUK. Fanfarecorps „Excelsior". Dondei dag- en Vrijdagavond gaf het fanfarekorp „Excelsior" een zeer goed geslaagde mi ziekuitvoering voor donateurs, leden en gi noodigden. De vice-praeses, Kap. Hes opende deze bijeenkomsten met een wooi van welkom en sprak zijn genoegen u over de groote belangstelling, waaruit sj concludeeren mocht, dat het muziekkor ieders waardeering had. Spr. hoopte, di allen ook in de toekomst het korps zoud( blijven steunen, daar voor instandhoudii veel nooaig is en Z.Eerw. greep deze gel genheid aan, om voor het aanschaffen vi eenige nieuwe iustrumtenten een extr gave te vragen, Hierna bracht het korps o zeer verdienstelijke wijze een zestal nun mers ten gchoore, onder leiding van de ijverigen directeur, den heer J. Verhei Vooral de Lustspiel-Ouverture van Kek Bela, „Die Glocken van Corneville" va R. Planquette en cle fantasie-cantate „J Daughter of Moab" van Isaak Andrei uitblonken. De weergave getuigde van ee ernstige studie. Als toegift werden wij vei rast met de welbekende „Excelsior marsch. Na de pauze werden opgevoerd d kluchten „De Doodenrit' en „Flips ei Flaps', beide stukjes grotoendeels opge voerd door de leden van het korps, dil daarmede een uitbundig succes hadden. Aan Kap. Hesp, die de leiding van dezei avond had, komt zeker een woord van lo toe, zoo ook een woord van dank aan d heer O. Roodenrijs, die de pauzen me pianomuziek aanvulde. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen! vergadert op Woensdag, 1 Febr. des voormii dags 10 uur. 1. Beëediging van den heer W. Boender a raadslid. 2. Ingek. st. en mededeelingen. 3. Sub sidie Tuinbouwcursuc. 4. Ontheffing voorschrll ten Bouwverordening. 5. Benoeming verificateu van gcmeentefinanciën. 6. Vaststelling school artsenregeling. 7. Benoeming schoolartsen, e Ontslag en wachtgeldregeling personeel gasfo brielc. 9. Wijziging gasprijs. 10. Verkoop machi nes, toestellen, zuiverklsten, enz. gasfabriek. 11 Voorstel boomen rooien langs Kerkstraat. 12 Verordening Schoonheidscommissie. 13. Wijzi ging politieverordening (leggen kabels en buizei en levering gas. electriciteit en water). 14. Wij ziging begrooting. 15. Aanvulling verordenin Burgerlijk Armbestuur. 16. Verkoop bouwterreii Veldhuijzen en de Graaf. 17. Retributieverorde ning M. Onderwijs. 18. Bestndiging Schoolgeld heffing L. O. 19. Voorstel onteigening percet hoek Katw. weg en Schoolstraat Geboren: Sophia Catharina Wilhelmina d van A. van Rhijn en P. J. H. van Leeuwen - Anna d. v. J. Borsboom en. Beekman Johan nes Frederik z. van A. Meijer eri A. F. Offer man oCmelis Quirinius z. v. L. Parlevliet ei G. C. van der Kamp Tineke d. van L. J. Ku» per en E. A. Tinbergen Adriaan z. van A Zandvliet en H. M. Vecrens Leonardus Pe trus z. van P. Vioen en H. C. Heemskerk. O n de rt r o u w d: G. F. Klarenbeek en G. J Stemerdink. O v e rl e d e n: David Morse 2 J. Marijh Scheenstra vr. van J. L. Vogelesang 66 j.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10