Buitenl. Berichten. SPORT. Van m'n Boekentafel. Land- en Tuinbouw. Allerlei. taamheden maakt men zich dan ook in geenen- deele ongerust. Voorloopig wordt er niet aan ge dacht de elschen der stakenden in te willigen. De omtrek van het nieuwe S'adion bood gis termorgen een ietwat vreemden aanblik. Bijna 200 arbeiders wachtten daar buiten de poorten op het resultaat van hun actie, terwijl alleen de metselaars en opperlieden, die hun zin hebben gekregen, aan het werk zijn gegaan. Het N. O. C. deelt hieromtrent het volgende mede: Hoewel de loonen der werklieden op de ter reinen van het nieuwe Stadion boven de in Am sterdam geldende zijn, is op het werk een wilde staking uitgebroken. Intusschen is het werk zelf op het oogenblik zoo opgeschoten, dat het Olympisch Comité geen angst heeft, dat deze staking een ongunsti- gen Invloed op het houden der spelen zelf zal uit kunnen oefenen. ONGELUKKEN. Spoorwegongeluk bij Kaapstad. Uit Kaapstad wordt gemeld: Bij een spoorwegongeluk te Fish hoek, op 30 KM. afstand van Kaapstad zijn een Europeaan en drie inboorlingen gedood. Voorts wer den 22 inboorlingen en een Europeaan ge wond. Gebouw ingestort. Uit Kassei wordt gemeld, dat daar gistermor gen in de Stiftstrasse in het stadsgedeelte Bet- tenhausen een gebouw, dat men bezig was op te trekken, ingestort is. Het ongeluk is veroorzaakt door de hevige regens van den laatsten tijd. Wel had men het gebouw afgedekt, doch het dek had water door gelaten, zoodat een uit beton opgetrokken pi laar het niet hield en gistermorgen bezweek. Ge lukkig werd dit op het laatste oogenblik door een metselaar bemerkt, die zijn mede-arbeiders terstond waarschuwde om het bouwwerk te ver laten. Bijna allen konden zich nog tijdig uit de voeten maken. Nauwelijks waren zij op straat, of het gebouw stortte in. Drie arbeiders hebben zich niet tijdig weten te bergen. Een hunner is gedood, een tweede we J ernstig, de derde licht gewond Groote fabrieksbrand. Wolff seint uit Gera (Thuringen): Dinsdagavond tegen 8 uur brak in Klein- Bensdorf (Landkreis Gera) in de tapijtweverij van Naundorf en Poser een groote brand uit, die eerst tegen 2 uur "s nachts gebluscht kon worden. Het weefgebouw werd door het vuur zoo zeer geteisterd, dat het bedrijf tot nader order moet worden stop gezet Honderdtachtig arbeiders zijn zonder werk. Twee inbrekers gevat. Een goede v an g s t. De ambtenaren van de crimineele poli tie, die permanent op het Schlesische Bahnhof te Berlijn zijn gestationeerd heb ben gisteren een goede vangst gedaan met de arrestatie van den 18-jarigen ar beider Willy Mücher en den 19-jarigen Willy Brune, die door alle ambtenaren der crimineele politie van Rijnland en West- falen wegens talrijke inbraken en roof overvallen gezocht werden en o.a. een groote inbraak in de gebouwen van een verbruiksverccniging te Haspe gepleegd hadden. Een der „Dolly Sisters" laat een speelbank springen. Een van de beroemde Dolly Sisters", Rosie, die te Monte Carlo vertoeft, om te herstellen van een blindedarm-operatie, heeft Dinsdagavond de bank doen springen Haar vader was verplicht een koffer te koopen om de door zijn dochter gewonnen bankbiljetten te kunnen medenemen. Zuivering van Sicilië. In de provincie Syracuse op Sicilië zijn nieuwe invallen door de politie gedaan, welke geleid hebben tot de arrestatie van tien misdadigers, waaronder eenige vrou wen, in het stadje Noto. De misdadigers, die langen tijd een schrik voor de bevol king waren, pleegden tallooze diefstallen. Een groote louit is in hun bezit gevonden. Aanslag. De hoofdcipier Grace van de Mountjoy gevangenis te Dublin (Ierland) werd gis ternacht beschoten toen hij de gevangenis juist verlaten had. Hij ontkwam echter met een voet wond. De politie is op zoek naar drie mannen, die meer van de zaak moeten weten. Hevige stormen. Boven Engeland hebben Dinsdag hevige stormen gewoed, dio veel schade hebben veroorzaakt, vooral aan de telefoon- en telegraaflijnen. De wind bere"' Ic op som mige oogenblikken een snelheid van 110 K.M. per uur. Ook heeft het hevig gere gend zoodat in het dal van de Theems en in andere deelen van Engeland wcor over stroomingen voorkwamen. Op de kust van Schotland is een stoom schip gestrand. De kapitein en de beman ning werden gered, nadat zij 12 uur in een reddingsboot hadden rondgezwalkt. Wat de inspectie te zien kreeg Men verwachtte de inspectie in een Rus sisch provinciestadje, vertelt de „Rabots- jaja"; de beambten der bureaux werden opeens buitengewoon vriendelijk voor de bezoekers, glimlachten op bevel van den chef en verloren hun stugge „bureaucrati sche" houding. De chef had alles persoon lijk geïnspecteerd, gezien dat de bureaux schoongemaakt waren en geen overtollige papieren op de tafels rondslingerden en zat tevreden in zijn kabinet met de ge dachte: laat ze maar komen, ze vinden niets!, toen hem plotseling te binnen schoot, dat bij hen geen wydwizjenets' werkte, dat zijn arbeiders door de vakver eenigingen aangewezen waren om te wor den opgeleid tot administratieve functies Een zijner assistenten beloofde den chef hem een „wydwizjenets" te bezorgen, en inderdaad verscheen na een paar uur een jongmensch, dat verklaarde aan het too- neel gewerkt tc hebben en elke rol te kun nen spelen. Voor den duur der inspectie werd hij als assistent-boekhouder geënga geerd. De inspectie liep inderdaad schitte rend af en niemand kwam achter de rol van den ijverigen assistent-boekhouder, die als arbeider zijn opleiding scheen te genieten. Hoe de zaak dan echter uitlekte? Ecnigen tijd later verscheen in het plaatselijk blad je een advertentie: Indien gij een „wydwizjenets" noodig hebt voor korten tijd bied ik mijn diensten aan. Volle garantie, vele aanbevelingen en getuigschriften. Voorwaarden nader over een te komen. Een nicht van den Paus vermoord. Naar de Berlijnsche bladen uit Milaan vernemen, hebben inbrekers bij een be zoek aan mej. Angelina Ratti, een nicht van den Paus, de vrouw neergeslagen. Zij is aan de gevolgen overleden. Stroop op de golven. Dezer dagen is te Philadelphia het stoomschip Dora binnengeloopen, dat bui tengaats een zwaren storm had moeten doorstaan. Het gevaar groeide steeds aan en toen het vergaan van het schip onver mijdelijk scheen, probeerde de gezagvoer der, kapitein Bush, of „stroop op de gol ven" mischien uitkomst zou brengen. Het werd geprobeerd en het middel werkte als een wonder. Niet minder dan 70.000 gal lons melasse werden op het water gestort en het resultaat was, dat waar de stroop zich verspreidde, de golfslag bedaarde. Zoo kon het schip in betrekkelijk rustig water blijven liggen terwijl in den omtrek de storm bleef woeden. Ten slotte ging de wind liggen en kon de Dora haar reis voortzetten. De draaideur. Twee dieven te Valladodid hebben een eigenaardig systeem bedacht om een wis- sellooper eener groote bank te berooven. Toen de wissellooper na een langdurige ronde zijn bank door de zware draaideur weer binnenging, drong een individu, die het deed voorkomen alsof hij de werking van de deur niet kende, mede naar bin nen door hetzelfde vak. Daarna stiet hij tegen den wissellooper op, draaide de deur verder en duwde deze, toen hij er weer uit was, krachtig terug, zoodat de wissellooper een oogenblik gevangen zat. Van dit oogenblik maakte hij gebruik om er vandoor te gaan met de tasch van den bankbeambte, waarin zich een bedrag van tweeduizend peseta's bevond. De beambte wilde den dief achterna gaan, doch een ander individu drong door de deur, hield haar tegen en zorgde dat de man er niet uit kon voor do dief verdwe nen was. Toen stelde de algemeene ver warring hem in staat ook te ontkomen. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN TE ST. MORITZ. De deelneming. Het Zwitsersch Olympisch comité heeft alle namen bekend gemaakt van hen. die voor de 25 deelnemende landen bij de Olympische winterspelen te St. Mo- ritz zullen uitkomen. De lijst doet zien. dat er meer dan 500 athletcn aan de Olympische spelen zul len deelnemen. Er ziin ruim 80 schaatsenrijders, die uit zullen komen, hetzij in hardrijden, hetzij in het kunstrijden; ongeveer 160 ijs- hockvspelers. ongeveer 120 skiloopers en -springers en voorts ongeveer 50 leden van ir***«iire patrouilles op ski. Voor het nummer bobslee, waarvan ook Nederland zal meedoen, kan men op 24 deelnemende bobsleden rekenen, n.I. 2 uit ieder der volgende landen: Amerika Argentinië, België, Duitschland, Engeland Frankrijk. Oostenrijk. Roemenië en Zwit serland en 7 uit Italië. Luxemburg. Ne derland en Tsecho-Slowakië. Het is nog niet bekend, of Mexico en Polen met 1 of 2 bobsleden zullen uit komen. Voor het kunstrijden voor heeren zijn er 23 schaatsen rijdenden, voor liet kunst rijden voor dames 19. terwijl er 14 pa ren zullen uitkomen in het kunstrijden voor paren. Meer dan 60 soringers zullen tegen elkaar strijden om de overwinning in den grooten ski-sprong-wedstrijd. NOODELOOZE WAARSCHUWINGS- TEEKENS. Een bezwaar tegen art. 4 van liet Motor- en Rijwielreglement. De Kon Ned. Automobiel Club schrijft ons: Art. 4 van het oude Motor- en Rijwielregle- raent verplichtte den bestuurder van een motor rijtuig of rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad werd gereden, ingeval hij van plan was plotseling vaart te minderen, of stil te hou den en ook indien hij van richting wilde ver anderen, van dat plan tijdig te laten blijken door een goed zichtbaar teeken, „indien door het niet geven van dat teeken de vrijheid of de- veiligheid van het verkeer op dien weg of dat rijwielpad zou worden belemmerd of in gevaar gebracht". Het was een goed voorschrift, dat in de practijk voldeed, dat algemeen gehoorzaamd werd en in ons min of meer vrijgevochten land, waar een deel van het publiek geneigd is zich instinctmatig te verzetten tegen dwingende voorschriften van bovenaf, in korten tijd burger recht kreeg en instemming vond, omdat ieder die wat met het verkeer op den weg te maken had. begreep en voelde, dat het een practisch en billijk voorschrift was, dat aan de veiligheid van het verkeer ten goede kwam. In het nieuwe Motor- en Rijwielreglement be vat art. 4 een dergelijke bepiling. met dit be langrijke verschil echter, dat ten aanzien van be stuurders van motorrijtuigen zijn weggelaten de woorden: „indien door het niet geven van dat teeken de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op den weg zou worden belemmerd of in gevaar gebracht". 1MOE7QNDEN MFDEDEEI ING Voor wielrijders én voerlieden, bestuurders van andere dan motorrijtuigen, is deze beper king uit het oude art. 4 wel gehandhaafd. Zij behoeven alleen maar, indien anders de veilig heid van het verkeer in het gedrang zou komen, met hun arm, of door het opsteken van de zweep, een teeken te geven. De bestuurders van motorrijtuigen daarentegen moeten in alle omstandigheden, ook al is er geen sterveling in velden of wegen te zien, hun tee- kens geven dat ze vaart willen minderen, of stil houden, of van richting veranderen. Voor de motorbestuurders is het nieuwe voorschrift geen verbetering: dit nieuwe artikel 4 lid la en b herinnert aan de caricatuur op de verkeersvoor- schriften, die onlangs een Engelsch tijdschrift gaf. In een eindelooze woestijn schrijdt tn vol komen eenzaamheid een kameel voorwaarts: tot aan den verren horizont, waar achter als kleine stipjes de pyramides schuil gaan, loopt in kaars rechte lijn het spoor van het schip der woestijn door het dorre zand. Nergens in den verren om trek is een levend wezen te bespeuren, behalve de statige kameel en de flegmatieke kameelrui- ter, dieonverstoorbaar den ó,m uitsteekt, ten teeken dat hij van richting wil veranderen... Deze parodie op de wetten van het verkeer is nu in het nieuwe Motor- en Rijwielreglement tot werkelijkheid geworden. Ook al is hij moederziel alleen op den weg, toch zal de chauffeur zijn teekens moeten ge ven, wil hij niet de kans loopen, door een al te ijverig en nauwgezet veldwachter of marechaus see te worden bekeurd. Het oude voorschrift, dat iedereen kende, eer biedigde, begreep en stipt gehoorzaamde, was beter dan het nieuwe, dat, wijl het niet practisch en niet logisch is, voorbestemd moet zijn onop houdelijk te worden overtreden, daardoor af breuk doet aan den eerbied voor de wet en bo vendien de deur openzet voor allerlei vexatcire maatregelen en plagerijen, waar de bestuurders van motorrijtuigen machteloos tegenover staan. Het nieuwe artikel 4 doet niet voldoende recht wedervaren aan de practijk van het ver keer op den weg en zoowel het gezag van de Overheid, als de veiligheid van het verkeer zou den er door worden gediend, als dezelfde reser ve welke in het nieuwe art. 4 tweede lid ten aanzien van wielrijders en voerlieden wordt ge maakt. ook weer, evenals in het oude reglemertt het geval was, voor motorbestuurders mocht gelden en dezen zou ontslaan van de verplich ting tot het geven van volkomen noodelooze waarschuwingsteekens. Het voorschrift zou dan stipt kunnen worden nageleefd, hetgeen thans dikwijls volstrekt on- noodig is, een regeling die nuttig en practisch is gebleken zou in eere zijn hersteld en tegen over de motorbestuurders aan wie nu, boven alle andere weggebruikers een dwingend en on juist voorschrift wordt opgelegd, zou de bil lijkheid worden betracht. Gezwegen nog van het niet te onderschatten morcele voordeel, dat de eerbied voor de wet er door zou worden bevorderd. BOEKEN. DE PIANISTENWERELD. Beroem de pianisten van voorheen en thans. A. de Wal. Philip Kruseman. Den Haag 1928. Piano's zijn tegenwoordig in de menschen- wereld bijna even talrijk als "t zand der zee. Het instrument is op zich zelf, goed geplaatst, een decoratief meubelstuk, en wordt blijkbaar in tal van gezinnen ook het hoogst als zooda nig gewaardeerd. „Maar er wordt toch ook op gespeeld" zal men zeggen. Ongetwijfeld! Metr- malen als op een pauk en met hetzelfde effect, waarmee men met de vingers op de ruiten trommelt. Wie goed weet, waar de noten lig gen en wat „fingerferdigheit" bezit, kan al spoedig „heel aardig" spelen en meermalen is men uit beleefdheid wel gedwongen, iemands huiskamerspel „heel aardig" te vinden. De piano is een stug instrument. Veel liever hoor ik een kind ongekunsteld en lief een lied zingen, dan „heel aardig" een wals of marsch trommelen op de piano. De toetsen en het me chaniek liggen zoover van het hart Toch wil ik geen kwaad spreken van de piano. Allerminst nu ik bovengenoemd boek ge lezen heb. We weten allen, dat menschen als Chopin. Schumann, Beethoven, Ravel en De bussy, om maar enkelen onder de grooten te noemen, de piano hebben gebruikt, om er hun meest poëtische en zelfs hun diepste gedachten aan toe te vertrouwen. In zooverre is het in strument in zich zelve volmaakt. De schoonste polyphonic, de rijkste harmonie, de grootste afwisseling van kleur en stemming kan er door worden vertolkt, wanneer een meesterhand de toetsen aanraakt. De ware mu ziek is meer dan uiterlijk klankschoon. Ze bezit geest en gedachte, ze is de zielsbelijdenis van den compoiiist. Wat uit de diepte van een rijk menschelijk gemoed geboren is eischt geestelijke inspanning om door den reproduceercnde kun stenaar weer in zijn volle schoonheid tot ons te komen. Afgezien van haar huiselijke gezelligheids diensten, blijft de piano een edel speeltuig dat in zijn beperktheid, van alle instrumenten, het moderne orgel uitgezonderd, wel de grootste mogelijkheden biedt. „De pianistenwereld" leert ons dit op welsprekende wijze. In zekeren zin ontstaan uit de luitachtige in strumenten, verwerft het spinet, uitgebc&wd tot clave cymbalo in de 16de en 17de eeuw weldra een rijke litteratuur. Tallooze virtuoze en kunstzinnige bespelers worden ons in dit boek genoemd. Doorgaans waren beroemde clave cynisten, we noemen en kel maar onzen Swelinc, Reinken, Bach, in En geland William Bijrd en John Bull, in Italië Frescobaldi tevens beroemde kunstenaars op het orgel. In de 17de eeuw ontstaat langzamerhand naast het clave-cymbel het „hammerklavicr", onze vleugel, die in Beethovens dagen al een groote mate van volkomenheid had bereikt. Aan het ontstaan van den vleugel wordt een afzon derlijk hoofdstuk gewijd in „De Piano en haar componisten", waarvan bovengenoemd werk een zeer practische aanvulling is. Alle groote clave cynisten en klavierspelers der lSde eeuw en der 19de passeeren in dit werk de revue en heel duidelijk wordt het eigen aardig karakteristieke van hun werk en van hun spel aangegeven. Vooral over de 19de eeuw is „De Pianowe reld" zeer uitvoerig en die uitvoerigheid neemt toe in de 20ste. Bijna alle beroemde klavier virtuozen en kunstenaars worden genoemd en gekarakteriseerd in enkele zinnen. Biographische bijzonderheden worden niet meer gegeven dan hoogst noodzakelijk is. De hoofdaandacht wordt gevestigd op hun speelwijze, hun meerdere of mindere muzikaliteit terwijl als vaststaand mag worden aangenomen, dat de technische ge schooldheid bij allen zonder onderscheid tot een hoogen graad is gestegen. Hierop wordt dan ook steeds dan nadruk gelegd. Publiek en kritiek gaan tegenwoordig in de allereerste plaats van de veronderstelling uit dat de pianistische tech niek bij iemand, die zich aan een „recital" waagt, voldoende verzorgd is. Men wil, terecht, in de techniek niet meer dan een middel zien. En dus vraagt men in de eerste plaats naar muzikaliteit, dcorleefdheid van voordracht Het boek, dat wij hier aankondigen, is vooral voor de concertbezoekers van hooge waarde. Het is een, in goeden zin, beredeneerd en boeiend vocabularium der pianisten geworden. Men zal wel eens een enkele figuur missen wij zagen b.v. Stefan Bergman niet genoemd, maar het is haast onmogelijk, volkomen up to date te zijn, daar de pianistenvloed immer was sende is. Het Is keurig uitgegeven, rijk en mooi geillustreerd en voorzien van een vollediq na menregister. Sw. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 2e helft Januari. Indien sneeuw en ijs verdwenen zijn en verder wegblijven, dan geeft deze maand reeds eenig werk buiten zoowel voor den tuinder als voor den boer. Sneeuw kan nuttig zijn, maar ook schaden. Was de zen winter bij de strenge vorst, die we hadden, het jonge winterkoren gedekt ge weest door een laag sneeuw, dan zou het graan niet zooveel geleden hebben als thans op vele akkers het geval is ge weest. Nadeelig kan de sneeuw werken op sommige onzer planten, de Coniferen bijv., die door den last worden omgebo gen, of, als ze meerdere stammen hebben, uit elkaar vallen. Ook gebeurt het, dat door de zwaarte der sneeuw, vooral als deze nat is, de stammen breken. Men kan dit evenwel gemakkelijk voorkomen door met een stok de sneeuw van de planten te slaan. Men sla echter niet bo ven op de takken, maar er onder tegen aan:: de minste aanraking is trouwens voldoende om de sneeuw te doen vallen. Zoo we zeidenbij „los" weer, kan er buiten wel gewerkt worden. Uw grasveld of gazon kunt ge, indien het gras te oud is geworden, thans omspitten, om straks op nieuw in te zaaien .en er een mooi gazon van te maken. Of net nu nog niet te vroeg is, terwijl eerst einde Maart of be gin April het gras wordt ongezaaid? Vol strekt niet. Reeds een paar maanden ge leden had het kunnen geschieden, omdat het immers niet zeker was, of het wegens mogelijke vorst in dezen tijd kon gebeu ren. Nu moet er niet mee gewacht wor den .omdat het oude, ondergespitte gras dan kan verrotten, en de onkruidwortels, welke naar boven worden gebracht, door de vorst kunnen bevriezen. Wat ge nu ook kunt doen? Uw bessenstruiken reinigen van mos, als dit er op zit en ze bemesten. Vele tuinbezitters verzorgen hun bessen en frambozen zeer stiefmoe derlijk. Alsof deze struiken het met wei nig of geen mest kunnen stellen! Wie jaarlijks een goeden oogst wil hebben van groote, zoete saprijke vruchten, moet ook rijkeliik mesten, hetzij met stalmest, of met kustmest. Een volledige kunstmest- bemesting moet bestaan uit verschillende meststoffen, waarin stikstof, phosphor- zuur. kalien kalk worden gegeeven Het best is: stal- en kunstmest te zamen, of om andere jaar. Wie enkel stalmest geef. bemest eenzijdig. Ook al zou men zulk een bemesting in rijke mate toepas sen. dan nog zou ze ondoelmatig ziin. 1 e veel stikstof te weinig mineraal voedsel (kali, phosphorzuur en kalk) zouden dt struiken ontvangen. Men drage voort zorg, dat de mest op de goede plaat komt. net is onvoldoende om, als veel: nog gedaan wordt, bij elke plant ee gaaije te maken, en daarin wat drogen vioeioaren mest te doen. 't Zij men c meststallen uitstrooit oi als vloeistof toe dient, overal bij en ronaoni de plantei moeten ze worden aangewend. Heüt ook bloemstruiken in uw tuin, zooge naamd Engelsch hout: heestergewassei waaronder men prachtige soorten aan treft met ftraaie bloemen? Indien nie schaf u er dan wat aan, straks, bijv. Weigelia, Deutzia, beringen en riibusen Hebt u ze reeds, dan kunt u ze nu snoeie behalve de bering, die niet gesnoeid ma: worden, daar aan ook de bloem zou wor den weggeesneden. Waarom die bloem struiken ieder jaar gesnoeid dienen tl worden? Uiridat ze anders te wild zoudei groeien. Ook zou men van verscheiden! soorten niet zooveel bloemen kunnen ver wachten. Men snijde dan het jonge hou op een paar oogen na in, terwijl ook he doode hout natuurlijk verwijderd wordt Nog even willen we bij de bloemei blijven; we denken aan de prachtige Cy ciamen die men in de laatste jaren steed: meer des winters in de woningen aantref waar ze 'n aardige stoffeering in de huis kamer geven. Maar menige huisvrouw ziet de mooie planten tot haar groot ver driet slap hangen en verwelken, lloe kom dat? De Cyclamen vereischen een be hoorlijke waterverzorging, vooral wan neer, als in dezen winter, tamelijk ge stookt wordt. Daarop dient dus gelet Dus: voldoende vocht, en niet te warm Wie een vertrek heeft, waarin niet zoc hard gestookt wordt, breng© de planten daar een deel van den dag. Ze krüge/ dan tevens versche lucht. Brandt U ga in huis, houdt dan de Cyclamen op ee afstand van het gaslicht! Denk er om niet alleen de Cyclamen, maar alle an dere planten verdiagen het gaslicht ei de gaslucht op den duur niet. Onze be perkte rubriek is al weer gevuld; er i! nog heel wat meer te doen. Over 14 da gen zullen we eens nagaan, wat er nu a in den groententuin te doen is. We beslui ten met een recept voor de keuken, eei recept voor appelmaimelade. Hiertoe zij noodig, 3 pond zure moesappelen, 2. pond suiker, half ons geconfijte gembei en 1 citroen. De appels schillen, in vierei snijden, de klokhuizen verwijderen. Op zetten met koud water, precies onder; di citroenschil er bij voegen. Zachtjes latei koken tot ze gaar zijn. Inmiddels wordei ook de .schillen en klokhuizen met eei beetje water OTwjezeJ^en een half uurtji gekookt. Dan wordt hetvocht der.ap pels en pitten gezeefd, en er zooveénree water bij gedaan dat 't 9 deciliter (maat jes) is. Vervolgens wordt het nat ge kookt met de appels citroensap, suiker ei zeer fijn gehakte gember, welke laatst! in een neteldoeksch lapje is gebonden ei later als de marmelade op de bekend! wijze is afgemaakt wordt verwijderd. Als dan kunnen de potjes worden gevuld. HET AANTAL VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK IN 1927. In een rapport, gepubliceerd door dei heer Emile Massard lid van den gemeen teraad van Parijs, komt een interessant! statistiek voor over het aantal vreemde lingen, dat in den loop van 1927 Frankriji binnengekomen is. Het totaal aantal bedraagt 61.876. On der hen zijn de Italianen het talrijkst, ei waren er 11.420; dan komen de Polei met 5.884; de Russen met 5.542; Belgei 5.033: Spanjaarden 4.032, Zwitsers 4.512 Engelschen 3.495; Amerikanen 3.423; Turken 3.143; Duitschers 1.420 en nog in mindere mate Grieken, Tsjechen, Roemenen enz. Tenslotte telt men onder de in Frank rijk gevestigde vreemdelingen 7 Marok kanen en 7 Tuniërs, terwijl 699 perso nen zonder bepaalde nationaliteit zijn. Deze cijfers hebben natuurlijk geen be trekking op touristen, maar op hen. di< een verklaring afleggen, dat zij langei dan twee maanden in Frankrijk verblij wenschen te houden. Tenslotte kan nog worden medegedeeli dat in den loop van het afgeloonen 2.212 vreemdelingen over de &>wus ziji gezet en dat er 14.925 natuiiw. aucver 'oeken zijn binnengekomen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8