I CHI's MAGAZIJN „GE STAD PARIJS", Haarli VOOR GOEÓ GESL 1NQG SLECHTS TWEE DAGEN SPLINTER BEMötoPAPIEREW ONDERWIJS. STADSNIEUWS. Katholieke Agenda van Nederland en aan de Katholieken van dit land den vriendschapsgroet te brengen der Belgische Katholieken. Wij staan vol bewondering voor het geen hier is tot sand gebracht. Wij be wonderen uw, katholiek onderwijs, de uitbreiding uwer missie-actie, uw sociale werken, uw bloeiend cultureel, sociaal en politiek lc'Ven.' Wij zijn overtuigd, dat wij veel van u te leeren hebben. Ik vorm daarom den inhigen wensch dat tusschen de Katholieken onzer beide landen de banden nauwer en inniger zullen worden Die banden zijn gelegd en zooals uw Rector Magnificus heeft gezegd wor den hechter gemaakt door zooveel blijde eïi droeve herinneringen uit het ver leden. Ik hoop aldus besloot Z. Em. zijn toespraak dat de banden nog inniger zullen worden tot versterking van de wetenschap cn onzen heiligen godsdienst tot heil onzer Moeder de H. Kerk. DIENSTPLICHT OF VRIJWILLIGERS Een belangrijk vraagstuk. Majoor Alting von Geusau onderwerpt In de „Tijd" deze o. i. zeer belangrijke vraag aan een onderzcek en komt in een tweetal artikelen tot de volgende con clusie: „lot ons leedwezen kunnen wij aus het stellen van den vrijwiiiigen dienst plicht, dat oppervlakkig bescnouwd zoo sympathieke aspecten bood, onmogelijk aanbevelen omdat: le. de üaaran verbonden voorwaarden korten ocientijd van militair staiiüpunt beschouwd, met aanvaardbaar zijn; 2e. omdat het stelsel zeer vermoede lijk quamuatiei zal tegenvallen en dan de naaeelen van de loting belangrijk ver groot worden; 3e. omdat het leger aldus een instituut zou woruen, vooiihcinenue uit bepaalde politieke partijen, het geen fout is, want het leger kan alleen populair zijn, als het is een nationaal instituut. Wij willen echter besluiten met nog maals de hoop uit te spreken, dat de voorstanders-werkgevers hun sympathie voor de weermacht, die wij zoozeer waardeeren, ook voor de gedwongen dienstplichtigen in daden zuuen willen omzetten en aan die jongelieden de voor deden zullen willen doen deelachtig worden, die zij ter aanmoediging van de vrijwillige dienstneming wel wilden toe staan. Zij verrichten daarmede een vader landlievende daad en zullen onze weer macht evenzeer dienen als bij den vrij wiiiigen dienstplicht. En dat was toch hun streven, waarvoor onze bewondering en onzen dank. De redactie van de „Tijd" voegt er o.a. liet volgende bij: „Wij zijn onzen militairen medewer ker, majoor Alting von üeusau .dankbaar dat hij als deskundige voor onze lezers een inleiding heeft willen schrijven tot de behandeling van een vraagstuk met vele kanten, dat sedert lang in Katholieken kring aan de orde is en den laatsten tijd meer en meer op den voorgrond komt. „De leuze: „afschaffing van dienst- dwang" is onder katholieken niet nieuw. Reeds in 1921 is er bij de N. V. Uitgevers vennootschap „Futura" te Leiden een brochure verschenen van Pastoor J. M. Keulers, getiteld: „Oplossing van het Mi litaire vraagstuk of Ontwapening vol gens de M. bloei" .waarin de schrijver, aan de hand van de Vredesnota van Paus Benedictus XV van 1 Aug. 1917 en van een üriet door den ivardinaai-btaats- secr. Oasparri aan den Aartsbisschop van Sens. Mgr Gnesnelong, de raadge ving van den H. Vader samenvat in deze woorden, dat „het eenige practische en nonder moeilijkheden door te voeren middel (ter vermijding van oorlogsge vaar) een overeenkomst tusschen de cul tuurvolken is, voor gelijktijdige en ge- meenscnappelijke (bedoeld is: weder- zijdsche. Red.) ophefimg van den mi litairen dienstplicht". In zijn voorwoord beroept de schrij ver zich op een uitlating van den tegen- wbordigen voorzitter van de R. K. Staats partij, Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. die in 1918 zou hebben gezegd, dat „de redelijke strevingen tot afschaffing van een dienstplicht allen steun en sympathie verdienen". Sedert dien hebben, naar wij ons mee- nen te herinneren, enkele katholieke, kiesvereenigingen moties aangenomen voor afschaffing van den dienstdwang. en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat de Partijraad binnen niet te langen tijd zich met het vraagstuk zal moeten be zighouden. In verband hiermede zouden wij de aandacht van hen, die met deze gedachte sympatliiseeren, willen vragen voor twee opmerkingen. het plan Posthuma-Boele wil, als we ons niet vergissen, naast het vrijwilli gersleger, voor zoover noodig, een leger van dienstplichtigen handhaven. In de brochure van Pastoor Keulers wordt iets anders, nl. afschaffing van den dienstdwang gevraagd. Voor de ver wezenlijking van deze gedachte zal een Grondwetsherziening noodig zijn. Im mers artikel 182, van de Grondwet be paalt: „Tot bescheiining der belangen van den Staat is ei eene zee- en land macht, bestaande uit vrijwillig dienenden cn uit dienstplichtigen". Onze tweede opmerking is deze: Men stelt zich misschien voer, dat alle zooge naamde ..democraten" gemakkeliik voor de afschaffing van den dienstdwang met behoud van- een vrijwilligersleger zullen gewonnen worden. Dat is een vergissing MeH.name de sociaal-democraten zijn sterk er tegen gekant. Wie zich hier van wil overtuigen, leze de artikelen van den lieer Albarda in „De Socialfstische Guls"-;. Juni 1927 („Dienstweigering dienstplicht en sociaal-democratie") en in hetzelfde tijdschrift. Januari 1928 („Ont- wapóningsvraagstukken")." Zooals men ziet, de afschaffing van den dienstdwang is een vraagstuk met vele kanten. Een reden te meer, om alle aspecten ervan door ter zake bevoegden onder de oogen te laten zien. Voor den Katholieken Partijraad ligt hier in de komende jaren een vruchtbaar terrein van practische politieke actie. DE GASLUCHT. Te Medemblik. Het resultaat van een rapport der gas- comissie te Medemblik was, dat de be scheiden der gasfabriek naar het stadhuis werden overgebracht en den directeur zijn titel werd ontnomen Hij kreeg een aanstelling als bedrijfsleider op nader te bepalen salaris en voorwaarden en werd verplicht de genoten gelden aan de ge meente terug te betalen. In de Maandagavond gehouden raads vergadering werd een schrijven van den directeur behandeld, waarin deze ver klaarde, dat hij de gelden van do firma Wilson geheel te goeder trouw had aange nomen. Hij verzocht hem in de functie van directeur te herstellen. Na eenige mededeelingen van do commis sie en breedvoerige discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten, het genomen besluit te handhaven. Te Leeuwarderadeel. Ged. Staten hebben den raad van Leeu warderadeel medegedeeld, dat zij terugko men op hun beslissing in verband met het niet uitbetalen der jaarwedde aan den gasdirecteur. Het college vindt bezwaren aanwezig, nu de raad besloot den direc teur te handhaven. Te Axel. De gemeenteraad van Axel heeft zijn goedkeuring gehecht aan het rapport van de commissie, die een onderzoek heeft in gesteld naar de toestanden in het gasbe drijf. Dit rapport komt tot de volgende con clusie „Men heeft niet met overtuigend bewijs kunnen constateeren, dat de directeur der gasfabriek gehandeld heeft in strijd met artikel 9 zijner instructie, waarin wordt be paald dat behalve de hem toegekende jaarwedde met genot van vrije woning, vuur en licht geen andere emolumenten of provisies van wolken aard ook mogen wor den genoten." Dergelijke inkomsten toch moeten zon der uitzondering worden verantwoord ten bate van de fabriek. De Raad besloot voorts aan de instructie van de gemeente-ambtenaren toe te voegen de bepaling, dat op straffe van ontslag geen provisies of emolumenten van leve ranciers mogen worden ontvangen. Hotel- en cafè-resiaurant-personeel. Commissie van advies inzake arbeidsbemiddeling De Minister van Areid, Handel en Nij verheid heeft in de commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling voor het hotel- cn cafè-restaurantpersoneel, be noemd voor het tijdvak 1 Januari 1928 tot en met 31 December 1930: tot leden-werkgevers: J. Ph. M. Muhl- staïf, lid van het bestuur van den Ne- derlandschen Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, te 's Hertogen bosch; 11. Teisma, lid van het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-. Restaurant-, Café en Aanverwante Bedrijven, te Dordrecht J. Al. van 1 iel Sr„ lid van het bestuur van de vakgroep 1ste rangs- en grootbe drijf van de Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel- Restaurant-, Café en Aanverwante Bedrijven, te 's Gra- venhage; tot leden-werknemers: J. van Bijter- ve!d, vice-voorzitter van den Nederland schen R. K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant Geëmployeerden „Sint An- tonius", te 's Gravenhage.. J. C. B. van Hulst, secretaris-penningmeester van den Bond van Hotel-, Café en Restaurant- personeel in Nederland, te Amsterdam; H. Koopman, voorzitter der afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Koksorganisatie, te 's-Gravenhage. Narcotische middelen. Geen verkoop door drogisten. In de op 17 Januari jl. gehouden alge- meene wintervergadering van den Dro- gistenbond is besloten met de Mij. ter Bevordering der Pharmacie, den R. K- Drogistenbond en den Groothandel een overeenkomst aan te gaan tot het niet meer leveren van narcotische en sterk- werkende geneesmiddelen aan drogisten. Deze overeenkomst heeft ten doel te komen tot een goede afbakening van het apothekers- en drogistbedrijf. |\T.r7Cl\T>r\' MpnEDFEI IN'fl ONDERWIJS IN ELECTRICITEIT OP DE LAGERE SCHOLEN. Als regel is er onder de onderwijzers niet veel animo om de kinderen der lagere school eens flink op de hoogte te brengen met de beginselen, het nut en de gevaren van de electriciteit. Meestal wordt gezegd: het is een materie, welke te zwaar Is voor onderwijzer en leerling; de on derwijzer is er technisch niet voldoende mee op de hoogte en verschillende dingen gaan boven het bevattingsvermogen der kinderen. Deze opvatting nu is onjuist en jammer, want de electriciteit is in onze tegenwoordige huishou ding praktisch zoo belangrijk geworden, dat het wel dringend noodzakelijk is om te zorgen dat geen enkel kind de lagere school verlaat zonJer een goed begrip te hebben meegenomen van de beteekenis der electriciteit voor ons tegenwoordig leven. Teneinde nu deze gedachte meer tè propageeren en belangstelling te wekken voor de wenschelljk- i heid om het onde, wijs in de electriciteit te maken tot een verplicht leervak in de hoogste klasse van onze lagere scholen, zal er op morgen te Hoofd dorp een groote propagandavergadering worden gehouden onder leiding van den burgemeester Mr. Slob, waartoe o.m. zijn uitgenoodigd de gemeen tebesturen en alle hoofden van scholen voor open ^.iiHimmmiimiiiiiiimiiiiimmmmmmiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiimiimmiiimiimimmii^ A.S. ZATERDAGAVOND WORE I W KOOPT OEZE LAATSTE DAGEN ZOO VROEG HOGELIJK \tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllMllllimilllllllllllllllllllllMIIIII!llllllll^ baar en bijzonder lager onderwijs In de verschil lende omliggende gemeenten als Heemstede, Ben- nebroek, Haarlemmerliede, Nleuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Uithoorn en Aalsmeer. Op die vergadering zal de heer C. L. van Ba len, directeur van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam een inleiding en een proefles geven met leerlingen eener zesde klasse en de heer Jan Teders aldaar een rede hou den, toegelicht door een filmvoorstelling. Bij Informatie Is ons gebleken, dat het plan be staat, om ook voor Leiden en omliggende ge meenten een dergelijke bijeenkomst als te Hoofd dorp te houden. Op deze bijeenkomst zou dan een cursus volgen voor onderwijzers. MICHEL ANGELO EN ZIJN SCHEPPINGEN. Een lezing van „Geloof en Wetenschap". Voor het genootschap „Geloof en Weten schap" trad gisteravond als spreekster op mej. van IJselsteijn, die een lezing met lichtbeelden hield over Michel Angelo. Alvorens Michel Angelo in zijn persoon en zijn werken te beschouwen, gaf mej. v. IJsel steijn een korte schets van het tijdprk, waarin de kunstenaar is opgegroeid: de Renaissance. In de Renaissance werden, na eeuwen strijd, twee stroomingen met elkaar verzoend: de Romein- sche en de Italiaansche wereld- en kunstbe schouwing. Het terugverlangen naar de Romeinsche we reldbeschaving heeft den Italianen altijd in het bloed gezeten en de Middeleeuwen door heb ben de groote dichters, als Dante en Petrarca, het oog gericht gehouden op de beschaving der cude Romeinen, op haar beurt steunend op de Grieksche cultuur. Na de val van' Byzantium in 1453 kwam een stroorti van Grieksche geleer den een toevlucht zoeken in Italië, waardoor aan de reeds ontloken beweging der Renaissance een gioote vlucht werd gegeven. in Florence heerschte destijds Cosimo de Me dici, „de Oude", een rijk bankier en een groot Maecenas, die een groot getal geleerden in zijn paleis bijeenriep kunstenaars en wijsgeeren van welke laatste Ficino en Poliziano de meest- invlcedrijke waren en c/* philosophic verkon digden, welke een compromis sloot tusschen Christus en Plèto. De abt van het Dominicanerklooster San Marco. Saronarola, voorzag de terugkeer naar een volslagen heidendom. In zijn gloeiende pre dicates gaf hij wel wat kortzichtig de schuld van de gehecle beweging aan de Medici en maakte aanmerking op de leefwijze aan het Pauselijk Hof. De Medici werden verjaagd, de Republiek werd uitgeroepen. Alexander VI. die geheel Italië onder zijn wereldlijke heerschappij wenschte te brengen, stootte daarbij op de re publiek Florence. Savonarola werd gevangen genomen en, na een schandelijk verhoor, als ket ter verband. In die dagen was Michel Angelo reeds een jonge man van ongeveer 24 Jaar. In 1475 was hij te Florence uit eenvoudige ouders geboren. Op 14-jarigen leeftijd ging hij in den leer bij den bekenden schilder Ghirlandaio, maar had spoedig genoeg van het schilderen. In de werk plaats, bij een ruzie, kreeg hij van een der ge zellen een klap met een koevoet op de neus, waarbij het neusbeen brak. Michel Angelo, toch al niet knap, heeft zich aan zijn misvormde neus steeds geërgerd, want de spr. drukte het tref- fend-juist uit „hij vond niets zoo heerlijk als een schoon lichaam". De Medici trokken hem tot zich en in den tuin van hun paleis kwam hij in aanraking met de groote geesten der ontbloeiende renaissance. Zijn bewondering, zijn inleving in de heldensche oudheid heeft echter M. A.'s christelijk geloof niet kunnen vernietigen hoewel het hem strijd heeft gekost tot den dood toe. Hij was een bewonderaar van den strengen boteprediker Savonarola, doch verloochende later alle ideeën van den vurigen Dominicaan en werd de meest heldensche van alle kunstenaars. Dat hij Savonarola in de steek heeft gelaten, toen deze op de brandstapel werd gelegd, heeft hem een knagend zelfverwijt bezorgd. Uit die dagen stamt de beroemde Piëta in de St. Pieter Afwisselend was Miche* Angelo te Rome en Florence. Van het werken bij de Pausen onder vond hij niets dan verdriet. Het grafmonument voor Julius II kon niet worden afgemaakt, een bronzen standbeeld van denzelfden Paus te Bo logna werd vernield, evenals zijn schets van een veldslag. Als 32-jarige man, die in zich de inspiratie voelde bruisen, stond Michel Ange lo daar zonder nog één groot werk voor 't na geslacht te hebben vervaardigd. Het is niet te verwonderen, dat hij melancholiek werd. De Paus droeg hem daarna tegen zijn zin de beschildering op van het plafond der Six- tijnsche kapel, hoewel M. A. de techniek van het „al fresco" schilderen, d.i. op de natte kalk, niet kende. Hij sloeg er zich doorheen, en wat onuitvoerbaar geleek voor een ander, was juist skchts zijn krachtsinspanning waard. In opdracht van Clemens VII begon hij daar na aan de grafkapel der Medici te Florence, waarvan alleen de tomben van Lorenzo en Giu- liano zijn gereed gekomen. Spr. las hierbij voor het vers, dat een tijdgenoot van Michel Angelo maakte op het beeld „la Notte", de Nacht en het zwaarmoedige antwoord, dat M. A. „de Nacht" liet spreken: „de slaap is mij lief en nog liever het steen zijn, zoolang de schande duurt Paulus III riep hem terug naar Rome, als ar chitect, beeldhouwer en schilder in dienst van de Apostolische Paleizen. De eerste opdracht was het „Laatste Oordeel" in de Sixtijnsche Kapel", en men zegt, dat de beschouwingen, die M. A. hield met de vrome Vittoria Colonna groote invloed op deze keuze hebben uitgeoefend Het reusachtige schilderij is met naakte beel den gevuld. Sommigen aan het Pauselijk Hof namen er aanstoot aan. waarom de Paus last gaf aan Volterra alle personen van een sluier te voorzien. De tegenworodige paus Pius XI heeft echter in overweging genomen het schilderij in zijn oorspronkelijken toestand te herstellen, maar men heeft het niet aangedurfd, omdat men bang was, dat de geheele fresco bij die behandeling zou beschadigd worden. Op een hoogen ouderdom heef M. A. zijn werk bekroot^ met de koepel van St. Pieter. Voor zijn betrekking als architect ontving hij geen geld; hij wilde alles doen ter eere Gods. Om den mensch Michel Angelo te leeren kennen, moet men zijn gedichten cn brieven le zen. De kunstenaar was zijn leven lang in op stand met zichzelf, evenals de wereld om hem heen in beroering was. Met Michel Angelo be reikte de Renaissance haar hoogtepunt en bij zijn sterven was ook haar bloei reeds v^rloo- pcn. Medelijden verwekt het bij het bewonde rend nageslacht, dat de kunstenaar niet wist, wat hij kon; ontevreden was met hetgeen hij tot stand had gebracht. Met hein ging heen, besloot spreekster, de eenige man, die, intens-vroom als hij was, harmonie heeft weten te brengen tus schen het geloof en de heidensche cultuur. De praeses, prof. Keesom, dankte mej. v. IJsel steijn namens allen voor de mooie lezing en de duidelijke lichtbeelden, waarna de bijeen komst werd gesloten. HET ZIEN VAN BEELDENDE KUNST. Een lezing voor de Leidsche Kunst- vereeniging. Voor de Leidsche Kunstvereeniging hield Mr. W. Feldkamp gisterenavond een lezing met lichtbeelden over bovenge noemd onderwerp. Nadat de voorzitter Mr. Slogter den spreker had ingeleid, ving deze aan met de opmerking, dat er voor beeldende kunst over 't algemeen nog niet genoeg belangstelling bestaat. De belang stelling, die er is, wordt dikwijls bepaald door factoren, die met kunst niets hebben uit te staan. In de eerste plaats vraagt men dikwijls of een kunstwerk wel nauw keurig overeenkomstig de weikelijkheid is. Daarop gronden zij dan hun oordeel. Men zou zulke lieden eenvoudig naar de photo- grafie kunnen verwijzen die alles mathe matisch nauwkeurig registreert. Dat beeldende kunst iets anders, iets diepers is dan de photografie, blijkt wel hier uit, dat de photo do kunst nog niet overbodig heeft gemaakt. Do kunstenaar verduidelijkt de werkelijkheid door zijn eigen visiezijn beeld is innerlijk waar achtiger, omdat zijn levende aanvoeling der werkelijkheid er uit spreekt. Er is nog iets anders, waardoor een kunstwerk door velen dikwijls onjuist wordt beoordeeld. Bij het zien van een voor werp van beeldende kunst, dringen zich bij den beschouwer soma allerlei associaties op die de waarde van het werk voor hem persoonlijk bepalen; een waarde, die met de innerlijke kunstwaarde niets heeft te maken. De Duitsche psycholoog G. Th. Fechner heeft dit probleem uitvoerig be handeld aan de hand van een aardig voor beeld. Ziet iemand een sinaasappel, dan zal de een denken aan den smaak, een an der zal denken aan een heerlijk klimaat, een derde aan Italië, waar hij de oranje- boomen in hun volle glorie heeft gezien. Zoo kan ook een Stilleven met sinaasappe len op allerlei wijzen voor velen iets heel moois zijn, terwijl toch eigenlijk de asso ciatie, het bijkomstige en toevallige den doorslag geeft. Absoluut houdbaar is dit oordeel natuurlijk niet, want dan zou iemand, die door het uitglijden over een sinaasappelschil een minder gewenscht contact met het aardrijk kreeg, zoo'n Stil leven moeten veroordeelen. In ieder ge val loopen die oordeelen door bijomstan digheden sterk uiteen. Men moet alle associaties, van welken aard ook, uitschakelen en alleen objectief het gegevene beschouwen. Men moet zich onbevangen open stellen, zich niet laten afleiden om de ontroering in zich te laten rijzen. De beste methode om de innerlijke le- vendo kracht van het ware kunstwerk te herkennen is wel het plaatsen van een photo van hetzelfde gegeven naast hot kunstwerk. In ons land wordt deze metho de toegepast door H. P. Bremmer. Na deze inleiding begon de heer Feld kamp mot het vertoonen van een lange rij lichtbeelden, waarmee hij tot in onderdee- len zijn beschouwing toelichtte. Hij gaf lichtbeelden van schilderijen en photo's van het zelfde onderwerp naast elkaar; photo's van toekeningen en hun vervaïsching; van beeldhouwwerken, echt cn imitatie; van Delftsche tegeltjes en schalen uit verschil lende eeuwen. Al deze hoogst interessante voorstellingen werden prachtig toegelicht en de beschouwingen getuigden van een grondige en gedetailleerde zaakkennis. Het is ondoenlijk van dit alles, zonder de plastische voorbeelden, een goed sluitend overzicht te geven, maar willen den Leide- naars er even aan herinneren dat in hun midden een jong stadgenoot woont, die op dit gebied over rijke bronnen van kennis en kunstzinnig inzicht beschikt. Een enkel voorbeeldhij toonde aan hoe een photo van de Ridderzaal een nuchte- ren indruk maakt naast een schilderij van 't zelfde gebouw van Bosboom. De photo is minitieus getrouw aan de werkelijkheid, maar de schilderij leeftze is warm, vol atmospheer. Pc Ridderzaal wekt histori sche herinneringen; maar niet daarom vindt de kunstkenner ze mooi. Hij vindt LEIDEN. Donderdag. Wetenschappelijke lezing over het Katholicisme door prof. Verhaar. Klein Auditorum, Uni versiteitsgebouw Rapenburg, 8 uur. Vrijdag. Genootschap van den Stillen Omgang. St. Josephsgezellen Vereeniging, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo- theken wordt van Maandag 23 Jan. tot en met Zondag 29 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lefoon 594. INGEZONDEN AiEDEDEELING. ze mooi, omdat Bosboom de oudheid van het gebouw laat spreken uit het coloriet. We zien een lichtbeeld van een zitten- den jongeling van Michel Angelo uit de Sixtijnsche kapel .en daarnaast een photo die een jongeling weergeeft in precies de zelfde houding. Het onderscheid is opval lend. In het werk van den kunstenaar is leven en spanning. Michel Angelo gaf zijn eigen visie, zag van binnen uit; men zou kunnen betwijfelen of zijn proporties wel overal natuurlijk juist zijn En toch spreekt zijn beeld oneindig nadrukkelijker dan de photo. Naast elkaar worden gesteld een mooï beeld van den H. Antonius en een slappe navolging. Verder twee teekeningen vaii H. M. de Koningin Moeder, waarvan de ecne van Toorop. Toorop werkte monu- mentaler en tevens met dieper vergeestelij king. Hij teekende een gelaat vol maje steit, handen van edele aristocratie. Wij zullen van de talloos vele lichtbeel den, alle even frappant, en duidelijk toege licht, niet meer zeggen. Na afloop der boeiende voordracht sprak Mr. Slogter een woord van hartelijksn dank en herinnerde er aan dat Mr. Feld kamp de begaafdste leerling van Bremmer is, terwijl Bremmer zonder twijfel de beste bcoordeelaar van beeldende kunst in Euro pa en dus ook darabuiten is. D. V. R. K. BIJZ. ONDERWIJZERS. In een der zalen van het Restaurant; „ïn den Vergulden Turk" hield bovenge noemde Vereeniging gisteravond een ver gadering. Om circa kwartier na zes had de ope ning plaats door den voorzitter, den heer de Boer, die de aanwezigen welkom heet te nadat door den geestel. adviseur op de gebruikelijke wijze het gebed was mtgëi Bproken. Op deze eerste vergadering van het' jaar spreekt de voorz. een kort woord over de positie van den onderwijzer en den toe stand van het onderwijs, waarin in het' laatste jaar verbetering te constateeren valt. Dit stemt, aldus spr., tot verheuge nis, vooral straks als de leerplichtwet ten volle is uitgevoerd. Ook de materieele po sitie van den onderwijzer gaat beter wor den door de toegezegde herziening van het bezoldigingsbesluit, waaraan op het oogenblilc met kracht gewerkt wordt on der leiding van Minister De Geer. Hoe dit geschiedt, zet spr. uitvoerig uit een. De voorzitter der commissie heeft zit ting in het Georganiseerd Overleg; deze week is een compromis bereikt, zoo dat goede resultaten niet zullen uitblijven. Met een opwekking tot een goed en vruchtbaar vereenigingsleven, eindigt spr. Vervolgens las de secretaris, de heer N« Vreeburg, de notulen der beide laatste vergaderingen. Het financieel verslag uit gebracht door Mej. Doove bevat aan in komsten 1430.57 1/2, aan uitgaven' 106S.47 l/2e zoodat het batig saldo be draagt 3G2.10. Volgt het jaarverslag van den secreta ris, dat met een applaus van de vergade ring werd goedgekeurd. De voorz. brengt dan dank aan den af- tredenden penningmeesteresse Mej. C. v. Kempen, die om gezondheidsredenen moest bedanken en spreekt do hoop uit, dat zij spoedig haar gezondheid hervinde. Ook aan den heer v. d. Putten, die be sloten heeft als bestuurslid af te treden brengt spr. eenige woorden van dank. Eenige mededeelingen volgen als in schrijving van eenige nieuwe leden en het royement van enkele anderen. Naar aanleidiug van het jaarverslag doet de voorzitter dan eenige mededeelin gen, waarna besloten wordt 25 te votee- ren als bijdrage voor het katholiek onder wijs in Noorwegen, in casu in het bisdom van Mgr. Dr. Jan Olav Smit te Oslo. De viering van het patroonsfeest wordt bepaald op 11 Maart a.s. In de bestaande vacatures van Mej. C. van Kempen en den l'cr H. van der Putten worden ge kozen de heeren Burksen (Warmond) cn Castenmiller (Katwijk). Behandeld wordt dan de agenda der algemecne federatievergadering. Als can- didaat voor het hoofdbestuur wordt be noemd het aftredende lid, de heer van der Krogt. Op voorstel van het bestuur wordt de heer Speller evéneens aangewe- candidaat voor het hoofdbestuur. Als candidaat voor redacteur van het Katholiek Schoolblad wordt gesteld de heer Wisse, eveneens de lieer Klooster man als candidaat voor bet O. F.-bestuur, de heer Speller als candidaat voor het fe deratiebestuur en als plaatsvervangend lid de heer A. van Breukelen. Eenige voorstellen worden besproken o.a. een voorstel van de afd. Hillegom om te komen tot de instelling van R.-K. On- derwijzersdagen, die in het Aartsbisdom zeer veel opgang hebben gemaakt. Na behandeling van nog enkele voor stellen bespreekt de heer Castenmi'ler ie vraag om cok voor Katwijk in het msli- T

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2