Aan onze Lezers. H.H. Adverteerders. BUITENLAND. BINNENLAND KERKNIEUWS. Rechtzaken. 19e Jaargang. WOENSDAG 25 JANUARI 1928 No. 5780 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week 12.SO pei bwartaaL Bij onze Agenten 20jJ*nt per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad ia rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ci. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 11 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone edvertentldn 3P eent per regel Voor Ingezonden RIededeelingen wordt het n dubbele vac het tarief berekend. 3 Kleine advertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, haar en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit Twee bladen Naar aanleiding van eenige belangstel lende vragen kunnen wij mededeelen: lo. dat het cpruimingswerk aan het gebouw Eapenburg, hetwelk tengevolge van de wenschen der Verzekerings-maat- schappij langen tijd is blijven liggen, nu in s'ollen gang isj 2o. 'Hat de vergadering van Commis sarissen reeds eerder opdracht heeft gege ven aan de heeren architecten, v. d. Laan tot den opbouw van een nieuwe drukkerij aan het Eapenburg; 3o. dat in de vergadering van Commis sarissen der N.Y. op a.s. Vrijdagavond de door de architecten gemaakte plannen zul len worden voorgelegdzoodat wij dus waarschijnlijk nog deze week nadere mede- deelingen omtrent den nieuwen bouw zul len kunnen doen; 4o. dat dit ter geruststelling van verscheidene lezers wij nog niet de 1 e t- t e r s in ons bezit hebben, die besteld zijn, zoodat dus o.m. de nu gebruikte kleine letter in onze courant, naar wij verwach ten: spoedig, door een andere zal worden vervangen, en het geheel van de courant ook een typographisch-beteren indruk zal maken. Om teleurstelling te voorkomen, is diet noodig, dat advert.-copieën daags voor da tum van plaatsing aan ons Bureau KA- PENBUEG 10 worden afgegeven. Uw wel willende medewerking wordt hierbij beleefd door ons verzocht. DE ADMINISTBATIE. V Dat heet stoken. Het liberale dagblad „Het Vaderland" heeft 'n reputatie in het bestrijden van de coalitie. Helaas is die repulatie niet onbesmet. Maar al te dikwijls ontsiert het blad zijn kolommen door te trachten de sa menwerking der drie rechtsche partijen in de politiek voor goed onmogelijk te maken met insinumaties e. d. Zoo bijv. lazen wij gisteren weer in het slot van een artikel: Herstel van de Coalitie dunkt ons echter alleen mogelijk, als de gemeen schappelijke geloofswor-tel verwezen wordt naar het rijk, waar hij thuis hoort, n.l. het fabelrijk. Want noch Lingbeek, noch Kersten zouden ooit politiek geboren zijn, als de anti-revo lutionairen. ons volk niet diets hadden willen maken, dat Rome en Dordt per slot van rekening van hetzelfde begin sel zouden uitgaan. En 't Roomsche volk mag de lof niet onthouden worden, dat het aan dit woordenspel nooit heeft meegedaan; het heeft die redenaties en predicaties over dien geineenschappe- lijken geloofswortel aangehoord, en er de voordeden van opgestreken, en er slechts binnenskamers pret over gehad. Wij mogen vertrouwen, dat déze min waardige tactiek voor allen te door zichtig is, dan dat zij eenigen invloed, hoe dan ook, zal hebben. Tenzij dit gevolg, dat men nog eens ernstig gaat bedenken, of de coalitie, welke zóó door de tegen standers wordt bestreden, niet inderdaad door al de drie partijen, welke haar heb ben gevormd, als een begeerenswaardig goed moet' worden beschouwd dat ook weer door al de drie partijen moet worden nagestreefd. V Beeldendienst. „In onze fraai versierde kerk (het doop huis geleek een planten- en bloemengaar- de, waartusschen de buste vau Luther, ge flankeerd door brandende waskaarsen) vond een welgeslaagde herdenkings-gods- dienstoefening plaats. Ds. Westerman ging voor. Hij schetse Luther als de man, ak in zich zelf, enz Het kerkkoor >ng voortreffelijk eenige toepasselijke 'oren. Mej. Munda Lecbner bleek een •hoold altzangeres te zijn, enz.". Dit is een citaat uit een verslag in het 'r.ndblad van de Hersteld Evangelisch- liiersche Gem. te 's Gravenhage. -Maar is dit nu geen„beelden- nst", vragen wij met „De Tijd". Als voor beeld van een Heilige in een Katkolic- e kerk een kaarsje brandt, dan heet het, t de Eoomscho steencn beelden aanbid- n. En men zet waarachtig zelf het beeld n Luther in een Protestantsche kerk sschen bloemen en kaarsen. Niets tegen ■laar alleen: men mete niet met twee ma il. Of liever men erkenne, dat in de gc- chtcnis-viering of in de vereering van o n overledene, waarbij diens afbeeldsel n zinluigolijken mensch ter hulp komt, volstrekt niets verkeerds ligt! Dat is, in tegendeel, heul natuurlijk. En de Luther- sche gemeente te 's Gravenhage heeft be wezen, dat ook in deze weer de natuur sterker is dan de leer 1 DUITSCHLAND. Woeker met bevroren vleesch. Met rijk ernstig benadeeld. Sedert geruimen tijd Vernam men in Duitschland voortdurend klaclrten over misstanden bij de voorziening met be vroren vleesch, weshalve een commissie van onderzoek werd ingesteld. Deze heeft thans een iapport uitgebracht, welks inhoud groot opzien baart. In 1925 werd bepaald, dat een beperkte hoeveelheid bevroren vleesch geen in voerrechten zouden worden geheven, men voerde de z.g. contingenteering in. Dit vleesch werd aan 200 groothande laars geleverd, op wie men echter geen controle oefende, terwijl daarentegen de kleinhandel scherp werd gecontroleerd. Toen er in 1926 gebrek aan bevroren vleesch ontstond, kregen de 200 groot handelaars een zoodanige bevoorrechte positie, dat het hun gemakkelijk viel op kosten der gebruikers grootendeels behoorende tot de onbemiddelde klasse reusachtige winsten te maken. Het verschil tusschen invoer- en kleinwinst werd drie a viermaal zoo hoog als vóór de contingenteering. Het gebrek aan be- voren vleesch was zoo groot, dat boven de van invoerrechten vrijgestelde hoe veelheid groote massa's moesten wor den ingevoerd, waarvoor 45 pf. per K.G. aan invoerrechten moest worden betaald Aan de 200 groothandelaars, die deze rechten niet behoefden te betalen, werd het daardoor mogelijk winsten te maken, die even hoog waren als deze invoer rechten. In cèn jaar tijds maakten zij al dus 14 millioen mark extra-winst. Voorts werd handel gedreven in de invoervergunningsbewijzen, terwijl de commissie nog kon vaststellen, dat zich in V/est-Duitschland reusachtige familie concerns hadden gevormd, die den ge- lieelen handel in bevroren vleesch in handen hadden. De „Vorwarts" doet opmerken, dat het rijksministerie van voedselvoorziening ten aanzien van de bevroren-vleesch- distributie volkomen in zijn taak is te kort geschoten. FRANKRIJK. Debatten in de Kamer. Critiek op Poincarè's beleid. Gistermiddag is in de Fransche Ka mer het lang verwachte debat begon nen over de politiek der regeering-Poin- carè, welk debat werd ingeleid door den socialistischen afgevaardigde Bedouce, die namens zijn partij een interpellatie had ingediend over de doeleinden van de politiek der regeering in het algemeen en van haar financieele politiek in het bij zonder. Dit is een van de 15 interpellaties, waarover 22 afgevaardigden, althans volgens het thans opgestelde plan, het woord zullen voeren. De interpellatie van Bedouce was in gediend om een verklaring van Poincarè uit te lokken over de algemeene en fi nancieele politiek. Het doel van dezen tactischen zet der socialisten is de re- geeringsmeerderheid te verkleinen door de radio-socialisten tegen haar in het har nas te jagen. Het schijnt evenwel, dat de premier van p!*n is zich niet uit zijn tent te laten lokken. Hoewel hij natuur lijk den afgevaardigden niet beletten kan zijn politiek te critiseeren. kan hij zich in zijn antwoord beperken tot een techni sche uiteenzetting van zijn financieele oolitiek, en een bespreking van zijn al gemeene politiek bewaren tot een vol gende gelegenheid, waarschijnlijk in Maart a.s. Bedouce gaf in zijn redevoering uiting aan de verontwaardiging zijner partij over Poincarè en diens politiek, in be- woordigingen, die er duidelijk aan herin nerden, dat de verkiezingen op komst zijn. De volgende spreker, Lamoureux. wees er op. dat de regeering de begrooting in evenwicht heeft gebracht en zich van suppletoire credieten heeft bevrijd. Hij critiseerde echter de belasting-po litiek van de regeering-Poincarè. De di recte belastingen zijn. zoo zeidc hij, bui ten sporig hoog en zij drukken zwaar op den levensstandaard. Nadat nog Ponet. die een interpellatie over de toekomstplannen der regeering heeft ingediend, het woord gevoerd had. werden de debatten tot Donderdag ver daagd. Een gemeenteraad ontbonden. Wegens autonomische manifestaties. De ministerraad hechtte gistermorgen op voorstel van den president van den raad zijn goedkeuring aan een besluit tot ontbinding van den gemeenteraad van Haguenau (Beneden-Rijn) De meerder heid der gekozenen van dit Elzassche stadje had deelgenomen aan verschillen de autonomische manifestaties. Varenne neemt ontslag. Alexandre Varenne, gouverneur-gene raal van Indo-China en tevens socialis tisch Kamerlid, zal spoedig naar Frank rijk terugkeeren in verband met de ver kiezingscampagne. Daar ziin ambtspe riode afloopt, heeft hij geen hernieuwing van zijn mandaat gevraagd, maar offi cieel zijn ontslag ingediend. ENGELAND. VOORUITGANG DER KATHOLIEKE KERK. Volgens de mededeelingen van het „Ca tholic Directry" zijn er in Engeland ge durende de laatste 16 jaar 168.679 perso nen officieel overgegaan tot de Katholieke kerk. Het aantal bekeerlingen neemt 6terk toe, in het geheele land, vooral se dert 1911, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers In 1911 3609 In 1919 10592 1912 6511 1920 12621 1913 7184 1921 11621 1014 9034 1922 12406 1915 9367 1923 12796 1916 8501 1924 12355 1917 8501 1925 11918 1918 9102 1926 11714 personen, die overgingen tot de katholie ke kerk. In zes bisdommen waren er over het afgeloopen jaar meer dan 1900 bekeer lingen al de andere bisdommen hebben op éèn uitzondering na allen meer dan 300 personen die overgingen tot de katholieke kerk. Het aantal priesters steeg dit jaar met 35, zoodat er nu 4260 in Engeland werkzaam zijn. Het aantal kerken ver meerderde met 50, zoodat er thans WSó openbare kerken*- ".lapollon zijn, 21 scho len voor lager oatR/hvijs zijiS dit jaar vol tooid, terwijl er nog 14 in aanbouw zijn. Het aantal middelbare scholen is met 3 vermeerderd en bedraagt thans 486. In 1925 werden aan 65111 kinderen het H. Doopsel toegediend. In 1926 aan 67710. In 1925 werden 20635 huwelijken ge- sloteij, in 1926 196S2. In 1926 bedroeg de totale toename van de katholieke kerk 87446 waardoor het aantal katholieken in Engeland gestegen is tot 2143.305. De totale bevolking van Engeland be draagt 3S.037.213, zoodat de katholieken 5,634 pCt. der bevolking uitmaken. AMERIKA. Het gepraat over oorlog. Een opzienbarende rede van P 1 u k e t t. Admiraal Plunkett heeft Zaterdag in een rede te New-York voor de Nationaal Republikeinsche club o.a. gezegd, dat de Vereenigde Staten thans dichter voor een oorlog staan dan «ooit te voren, om dat Amerika een concurreerende han delspolitiek voert, waardoor andere na- tics op den achtergrond worden ge drongen. Senator Borah, de bekende pacifisti sche republikein, is hiertegen opgekomen Hij noemde deze en dergelijke verklarin gen van marine-officieren een mededee- ïing aan de geheele wereld, in het bij zonder aan Engeland, zich voor te be reiden op een oorlog. „Wanneer «ets in staat zou zijn, Engeland en de Ver eenigde Staten met elkaar in oorlog te brengen, dan zijn het deze uitgebreide vlootbouwpiograms en deze verklarin gen van admiraals, dat een oorlog on vermijdelijk is". Uit Johannesburg komt het bericht, dat de uitlatingen van admiraal Plunkett, zooals zij door een der New Yorksche bladen zijn overgebracht, daar groote ontstemming heboen veroorzaakt onder de Ainerikaansche industieelen en zaken lieden aan den Rand. Het bestuur van de Ainerikaansche Kamer van Koophandel in Zuid-Afrika heeft aan minister Kellogg een telegram gezonden waarin krachtig tegen deze uitlatingen geprotesteerd word, terwijl den minister om een of- ficieeie logenstraffing wordt gevraagd. De bewering van den admiraal, aldus het telegram, geven in geen enkel opzicht de gevoelens der Amerikanen weer. President Coolidge heeft verklaard, ge enenkele reien te zien, waarom Ame- rikaansche of buitenlandsche bladen de verklaringen, afgelegd door Amerikaan- sche marine-officieren au sèrieux zouden nemen, volgens welke er oorlog zal uit breken tusschen de Vereenigde Staten en de met hen op handelsgebied concurree rende mogendheden. Het Pan-Amerlkaansch congres. Tegen de hooge i n v o r r e c h t e n. Uit Havanna wordt gemeld, dat het voorstel, door de Mexicaansche delega tie op het Pan-Amerikaansch congres ge- 'aan om tot een reorganisatie van de Pan-Amerikaansche Unie te besluiten. welk'voorstel in het nadeel van de Ver eenigde Staten werd geacht, door de sprekers van alle overige delegaties die aan de conferentie deelnemen, verwor pen is, zoodat het Mexicaansche voorstel voor goed van de baan is. Bij de verdere beraadslagingen hield de vertegenwoordiger van Argentinië Pueryredon een scherpe rede tegen de hooge invoerrechten van de Amerikaan- sche landen, waardoor de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de Ame- rikatfhsche naties in het gedrang komen. Hij noemde daarbij de Vereenigde Sta ten wel niet in het bizonder, doch het was duidelijk, dat hij deze in het bizon der op het oog had. HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. Het oordeel van Mr. Heemskerk. Mevr. W. van Itallievan Embden heeft een vraaggesprek gehad met oud-Minister mr. Th. Heemskerk en daarbij ook de quacstie van het gezantschap bij den H. Stoel aangeraakt. Wij ontleenen aan haar verslag van het vraaggesprek in „De Groene Amsterdammer": „Bij de crisis van '25 heeft uw partij zich ver klaard vóór de handhaving van 't gezantschap bij den Paus". ,,'k Zag in dat gezantschap geen gevaar, 't Argument: daarmee erkent men den Paus als hoofd der Christenheidacht ik onjuist Dat kan 'n niet-Katholieke regeering eenvou dig niet doen. De Franschen, Engelschen en Duitschers, die wél 'n gezantschap daar hebben, doen dat toch evenmin. Dat kan 't Vaticaan zich ook niet verbeelden. Maar 't is een belangrijk diplomatiek milieu Daarom heeft 'n regeering er belang bij daar vertegenwoordigd te zijn. En dan ging "t alleen nog maar om de handhaving! Dat mag geen quaestie zijn die de binnenland- sche politiek kan behecrschen. Protestanten, die pogen „Rome" aldus achteruit te dringen, bren gen daardoor alleen het P-otestanMsme in gevaar". „De Katholieke partij heeft 'n zéér sterke po sitie", „Omdat haar aanhangers niet verdeeld zijn. Tenminste: zoo goed als. Er moet véél gebeuren, eer de partij zich splitsen zou. Laten andere rich tingen zich daaraan spiegelen!" In het artikel over de wereldpositie van het Vaticaan van dr. Zimmerman In ons nummer van gisteren stond o.m.: Het Vaticaan onderhoudt slechts met enkele staten eenzijdige relaties: zoo heeft Engeland bijz. wel een gezant bij den H. Stoel, maar er is geen Nuntius voor Groot-Britannië, ter wijl de Paus wel een Nuntius geaerrediteerd heeft bij de Zwitsersche regeering. ofschoon Zwitserland geen gezant heeft bij het Vaticaan. Prof. Zimmerman te Rome heeft Nederland hier vergeten: Nederland verkeert ten opzichte van het Vaticaan in eenzelfde positie als Rus land tengevolge van de opheffing van het ge zantschap. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Putte F. J. van de Ven, burgemees ter der gemeente Ossendrecht. Commissaris van politie. Bij Kon besluit van 21 Januari 1928 is, met ingang van 1 Maart 1928: het commissariaat van politie der gemeente Hellevoetsluit opgeheven: aan N. Cornelisse eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie der gemeente Hellevoetsluis, wegens opheffing van die betrekking: aan N. Cornelisse in zijne hoedanigheid van commissaris van rijkspolitie als standplaats aan gewezen Hellevoetsluis. 25e gedenkdag van het sterven van Paus Leo XIII. Het R. K. Werkliedenverbond zal dezen op plechtige wijze herdenken. Naar „de Volkskrant" verneemt, heeft het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond beslo ten, den 25sten gedenkdag van het overlijden van Paus Leo XIII z.g. op 20 Juli a.s. bijzondere wijding te geven. Het ligt in het voornemen van het Verbond, dit jaar een sociale week te organiseeren, waar behandeld zal worden de toepassing van „Rerum Novarum" op de nooden en behoeften van on zen tijd. Een der zittingen van deze week zal een meer plechtig karakter dragen en gewijd zijn aan de roemrijke nagedachtenis van den grooten Paus der arbeiders. UIT DE GEMEENTERADEN. In de vergadering van den gemeenteraad van Gouda is het nieuw gekozen lid, de heer M. A. Verkerk (A. R.) geïnstalleerd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten, om aan den directeur van de gemeentewerken, den heer H. J. E. van der Ven op clens verzoek eervol ontslag te verleenen, onder toekenning van een ultkcering ineens ten bedrage van f 15.000, welke uitgave uit de post onvoorziene Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. Debat In de Fransche Kamer over den financleelen toestand geopend. Varenne afgetreden als gouverneur- generaal van lndo-Chlna. Een opzienbarende rede van een Aine- rikaansche admiraal. Don Coolidge ge desavoueerd. Hyderabad in Brltsch-Indië door een pest- epidemie geteisterd. (Buitenl. Be richten, 2de blad). BINNENLAND. Een scclale week georganiseerd door het R. K. Werkliedenverbond. (1ste blad) Overtredingen der loterij-wet. Duizen den gedupeerden. (Gemengde Berichten, 2de blad). Het notaris-faillissement te Groningen. Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. Prof. dr. H. Lorentz 50 jaar hooglee raar, (1ste blad). uitgaven zal worden bestreden. B. en W. ver klaarden in hun voorstel aan den gemeenteraad, dat zij waardeering hadden voor den ijver en het organisatie-vermogen van den directeur. Doch er waren tusschen dezen ambtenaar en het gemeentebcstur geschillen gerezen, die hun oorzaak vonden in het gebrek aan tact van den directeur, om zoowel met superieuren als met ondergeschikten om te gaan. Een raadscommis sie ad hoc had hierover een uitvoerig rapport uitgebracht, dat niet is gepubliceerd. Nadat eenige leden hadden verklaard, dat het voorstel van B. en W. de eenige oplossing bood van deze quaestie, werd het met op 2 na alge meen^ .stemmen aangenomen. Verbolgens besloot de raad, aan B. en W. een crediet te verleenen van f 7250 voor het aanbrengen van eenige noodzakelijk gebleken veranderingen In den bouw van het gemeen telijk slachthuis, en een crediet van f 8500 voor het aanschaffen van de installaties voor het abatoir. Tot directeur van het gemeentelijk slachthuis werd benoemd no. 2 van de aanbe veling, dr. N. R. Slop, te Nieuwerkerk aan den IJsel. De gemeenteraad van Botterdam heeft'besloten tot het aangaan van een 4.5 pets. leening, groot 20.000.000. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft aan den Hoogeerw. haer Mgr. Kan. C. F: le Blanc, op diens verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat Culemborg en heeft als zoodanig benoemd den Zecreerw. heer J. Th. Roeleveld, pastoor te W ijk-blj-Duurstede. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank heeft veroordeeld: den chauffeur A. Zwaan, uit Rotterdam, we gens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld (auto-ongeluk in den avond van den 16en Juli jl. op den weg GoudaAlphen, onder de gemeente Zwammerdam, bij welk ongeluk eenige personen werden gewond), tot I maand gevangenisstraf. Brandstichting. De Haagsche rechtbank veroordeelde een chauffeur uit Rotterdam, wegens het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld (auto-ongeluk in den avond van den 16en Juli jj. op den weg GoudaAlphen onder de ge meente Zwamuerdara, bij welk ongeluk eenige personen werden gewond), tot 1 maand gevangenisstraf. Ongeluk met een autobus te Nijmegen. De Alkmaarsche Rechtbank veroordeelde den \rccgcren eigenaar van de Stoomwasscherij .Blanka" te Castricum, die in zijn wasscherij brand had gesticht met het gevolg dat deze af brandde, tot zes maanden gevangenisstraf. Automobilist veroordeeld. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak van den overwegwachter, die terecht heeft gestaan wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een Quick-autobus bij den bewaakten overweg aan de Groenestraat te Nij megen op 19 November door een trein werd gegrepen, waarbij eenige personen ernstig wer den gewond. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot een maand hechtenis. De Officier van Justitie had zes weken gevangenisstraf ge- eischL

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1