BUITENLAND. THERESE NEUMANN BINNENLAND Nederlandsch Oost-lndië 19 e Jsargang MAANDftG 23 JA*'Uep| 19?8 No. 5773 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week 12.50 pei kwartaal. Bij onze AgenteD 20 cent per week 12,60 per kwartaaL franco per post *r-f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad la vooi de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edvertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r; dubbele vaD het tarief berekend. a Kleine edvertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7«i* huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit Twee bladen Doordat wij In kleiner omvang moeten verschijnen, kunnen wij heden verscheidene verslagen en berichten niet opnemen. EEN HERINNERING. Schaepman, wiens sterven j.I. Zaterdag 25 jaar was geleden, wordt in deze da gen, in gesproken en geschreven woord, door Katholieken en niet-Katholieken her dacht als een der grootste Nederlanders van de laatste eeuw. Waar de laatste dagen het zeer be perkte technisch-kunnen van een nog niet klaar zijnde zetterij ons enge gren zen van copie-hoeveelheid oplegden, kon den wij in onze courant, helaas, weinig vermelden over deze gedachtenis-viering Te Utrecht heeft Z. D. H. A'lgr. v. d. Wetering in de Kathedrale Kerk een pon tificale H. Mis opgedragen en is er een grootsche bijeenkomst gehouden. Zaterdagavond heeft mr. A. baron van Wijnbergen, voor den zender te Huizen mgr. Scheapman herdacht en gehuldigd. En vanavond is er herden kingsavond te Nijmegen, die ook door de radio wordt uitgezonden. (Degenen die een radio bezitten, stellen het toestel in op Huizen!) Te Rome heeft Z. Em. Kardinaal van Rossum een H. Mis voor de zielerust van den priester-staatsman opgedragen" en op het graf van dr. Schaepman heeft Pater van Oppenraay een herdenkingsrede uit gesproken. Te Tubergen de geboorteplaats van dr. Schaepman, heeft een huldiging plaats ge had bij het daar opgerichte monument. Wij-willen bier. al is 't slechts met 'p enkel woord, herinneren aan het sterfbed van den machtigen staatsman en beroem den redenaar, den geestdriftigen Katho liek en vurigen strijder. Toen mgr. Scheapman te Rome op het ziekbed lag uitgestrekt bad hij, die over tuigd was dat het einde van zijn leven naderde, voortdurend „Kom Heer Jesus, kom!" en dan weer klonk het: „Credo in unam sanctam catholicam et apostoli- cam Ecclesiam". (Ik geloof in de èène heilige katholieke en apostolische Kerk). En tot zijn jonge vrienden, de hee- ren Blom en Hoogveld, die hem verpleeg den, zeide hij dikwijls: „Strijdt, mijne vrienden, strijdt voor de goede zaak, strijdt voor de Kerk". Deze laatstp woorden bevatten een aanmaning, gericht tot alle Katholieken, die thans na 25 jaren Schaepman's arbeid moeten voortzetten! Strijdt voor de goede zaak, strijdt voor 'de Kerk deze vermanende woorden moeten ons in deze dagen in de herinne ring opleven, opdat wij'er beter naar gaan handelen! DU ITSCHLAND. Uitsluiting in Midden-Duitschland. 50.000 metaalarbeiders er bij betrokken. De bond van werkgevers in de midden- Duitsche metaal-industrie heeft in zijn Za terdagmiddag te Maagdenburg gehouden bestuursvergadering eenstemmig besloten tot uitsluiting van alle metaalbewerkers in midden Duitschland, $n wel met ingang van Maandag in Anhalt en met ingang van Dinsdag voor de andere districten. Bij deze uitsluiting zullen 50.000 arbeiders betrokken zijn, waarvan zich ongeveer de helft reeds in staking bevindt. TSJECHO-SLOWAKI JE. Modus vivendi met het Vaticaan. Einde van een langdurige sp a n n i n g. Het „Prager Tageblatt" meldt: De mi nisterraad van Vrijdag heeft den met hot Vaticaan gesloten modus vivendi goedge keurd. Tusschen de Tsjechoslovaaksche re geering en het Vaticaan zullen eenige ge lijkluidende nota's gewisseld worden. In den ministerraad werd met tevredenheid geconstateerd, dat de spanning, die twee jaar lang bestaan heeft, thans langs diplo- matieken weg verwijderd is. FRANKRIJK. Geen verdere onderhandelingen met Amerika? Draadloos wordt gemeld, dat in regee- rmgskringen te Washington de onderhan delingen tuschen Briand en Kellogg over het anti-oorlogspact, ten gevolge van het Vrijdag j.I. te Washington overhandigde Fransche antwoord, als beëindigd worden beschouwd. DE GESTIGMATISEERDE VAN KONNERSREUTH. III. Jaren zonder voedsel? Het tot zich nemen van voedsel is een bezigheid, welke gewoonlijk als on-poë- fisch wordt aangeduid, maar niettemin steeds beschouwd is als strikt noodzake lijk voor het behoud van het leven. Desalniettemin wordt beweerd, dat Therese Neumann rpeds gedurende vier- en-een-half jaar geen vast voedsel tot zich neemt. Sinds Kerstmis van het jaar 1926 zou zij ook geen vloeistof meer ge bruiken. Alleen bij het communiceeren krijgt zij een klein beetje water, om de H. Hostie gemakkelijker te kunnen door slikken. Men zegt, dat in den laatsten tijd ook dit minimale beetje water niet meer noodig is, zoodat zij op het oogenblik to taal niets meer gebruiken zou. Nu zou men verwachten, dat zij lang zaam maar zeker geheel zou uitteren, tot dat er niets meer dan een geraamte over bleef. Want waar steeds vanaf gaat en waar niets bij komt, dat kan niet blijven bestaan. Vreemd genoeg echter bedraagt haar gewicht sinds Kerstmis 1926 steeds circa 110 pond. Maar nog vreemder is het feit, dat het lichaamsgewicht na de lijdens-ex- tase op Vrijdag met ongeveer 5 pond blijkt te zijn afgenomen, maar zich daarna weer herstelt zoodat het gewicht des Woensdags weer 110 pond bedraagt. Wanneer men zooiets leest, vraagt men zich onwillekeurig af: Hoe kan dat nu? Zijn deze feiten werkelijk deugdelijk geconstateerd? Ja, deze verschijnselen zijn gedurende 15 dagen gecontroleerd op verzoek van de kerkelijke overheid door prof Ewald en dr. Seidl. daarbij geassis teerd door 4 ervaren ziekenzusters. Of het waar is, dat Therese Neumann reeds gedurende 4.5 jaar niet gegeten heeft en sinds Kerstmis 1926 niet meer dan een klein slokje water heeft genut tigd. kan natuurlijk niet worden nagegaan De huisgenooten bevestigen het, maar of schoon hun geloofwaardigheid niet in twijfel behoeft te worden getrokken, heeft de wetenschap weinig aan dergelij ke ongecontroleerde mededeelingen. Wel kan zij zich bezig houden met het geen geschiedde tijdens het 15-daagsche onderzoek. Een streng onderzoek. Hef onderzoek, dat de beide medici met behulp van de 4 zusters in het afge- loopen jaar hebben ingesteld, is zeer streng geweest. De zusters, die onder eede stonden, hebben Therese gedurende die dagen geen seconde alleen gelaten en haar voortdurend geobserveerd. Alle mogelij ke controle-middelen werden aange wend en met de grootste nauwgezetheid werd ervoor gewaakt, dat het onderzoek streng wetenschappelijk plaats vond. Prof. Ewald was vol lof over den kal- men ernst, waarmede de zusters haar verantwoordelijken taak hebben vol bracht. Zij hebben alle haar gegeven aan wijzingen met de meeste stiptheid opge volgd. Gedurende den tijd van dit onderzoek verviel Therese tweemaal in de lijdens extase. Vastgesteld werd, dat zij in die 15 da gen niets genuttigd heefft dan partikels van de H. Hostie (zij communiceerde da gelijks) en een slokje water, dat nauw keurig werd nagemeten. Ook de gewichtsveranderingen werden geconstateerd. Na de lijdens-extase werd Therese gewogen en ruim 4 pond lichter bevon den .terwijl het gewicht in de daarop vol gende dagen weer toenam tot 110 pond. Hoe is het mogelijk, dat iemands ge wicht stijgt, zonder dat hij voedsel tot zich neemt? Dat is het groote probleem van Konnersreuth. Prof. Ewald schrijft hierover in het Med. Wochenschrift: Of hier is bedrog in het spel. of anders staat de weten schap voor een geweldig probleem. Bedrog? Bestaat de mogelijkheid, dat er bewust of onbewust bedrog gepleegd is? Prof. Ewald komt tot de conclusie, dat er ergens op de een of andere manier bedrog in het spel moet zijn. Het feit van de gewichtstoename zonder voed- selnuttiging komt hem zóó onaannemelijk voor, dat hij als eenigen uitweg zijn toe vlucht neemt tot de veronderstelling, dat de controle nog niet voldoende is ge weest. Dr. Nordberg achtte o. i. terecht deze houding van een bekend psychiater als prof. Ewald is, psychologisch heel verklaarbaar. Men kan het zich indenken ,dat een professor van naam beducht is, zijn repu tatie te verleizen, als het later ooit eens mocht blijken, dat hij zich goedgeloovig bij den neus had laten nemen. Andere artsen zijn evenwel minder sceptisch en verklaren, na kennisneming van de wijze waar:>p het onderzoek heeft plaats gehad, dat de mogelijkheid van bedrog ten eenenmale is uitgesloten. Het is danook wel in hooge mate on waarschijnlijk, vooreerst, dat een reli gieus zoo hoogstaand meisje tot bedrog in staat is, en vervolgens, dat de perso nen met het onderzoek belast, die haar voortdurend hebben geobserveerd, van dat bedrog niets hebben bemerkt. De al te wantrouwende wetenschap stelt den eisch, dat Therese Neumann zich in een kliniek zal laten opnemen, om zich daar gedurende langen tijd aan elke denkbare controle te onderwerpen Het ware te wei.schen, dat aan dit ver langen werd voldaan, doch hiertegen ver zet zich de vader van het meisje. Ook al weer begrijpelijk. Men moet zich de mentaliteit van zoo'n Beierschen boer maar even indenken om te begrijpen, dat hij zijn dochter, die hij niet ten onrechte beschouwt als een bui tengewoon door God begenadigd kind, niet als een proeikonijn wil overleveren aan allerlei vreemde experimenten, waar van de landelijke bevolking over het al gemeen niets, moet hebben. Een wonder? Wanneer wij de mogelijkheid van be drog uitschakelen, dan moeten wij met prof. Ewald erkenden, dat in dit geval de wetenschap voeren geweldig probleem, wordt gesteld. Er zijn veel hongerkunstenaars ge weest, die 15 dagen en langer hebben ge vast, maar zij zagen er na verloop van 15 dagen geheel anders uit dan Therese Neumann. Zij vermagerden zichtbaar, terwijl Therese dezelfde blijft, Bovendien is bij hen nooit een gewichtstoename ge constateerd, doch steeds het tegendeel. Hoewel dr. Nordberg erkende, dat men hier zeer dicht het wonder nabij kwam, was hij persoonlijk toch van meening, dat er in dit geval ons nog onbekende phy- sieke krachten aan het werk waren, krachten, welke de tegenwoordige weten schap nog niet kent, hoogstens ver moedt. Curiosifeitshalve zullen wij even ver melden, langs welken weg de Duitsche doctor zich een mogelijke oplossing van het geval denkt. Er bestaat nl. een hy pothese. dat materie niets anders is dan energie in evenwicht. Op ons nog onbe kende wijze kan volgens die hypothese energie in materie worden omgezet. Ons menschelijk lichaam zou dan de in het voedsel aanwezige energie omzetten in lichaams-substantie, maar de mogelijk heid zou dan niet uitgesloten zijn, dat op een bijzondere wijze het lichaam zonder behulp van voedsel, energie uit de omge ving zou kunnen onttrekken en omzetten in materie. Voorloopig lijkt ons deze verklarings mogelijkheid te fantastisch om er veel gewicht aan te hechten. Maar de moge lijkheid schijnt niet uitgesloten, dat te eeniger tijd langs dezen of langs een anderen weg nog eens een aannemelijke natuurlijke verklaring gevonden wordt. En zoolang de Kerk er niet van over tuigd is. dat- een natuurlijke verklaring zoowel nu als in de toekomst ten eenen male is uitgesloten, zal zij niet tot een wonder concludeeren. In het kort kan men dus tof deze slot som komen: Wie voor zichzelf een wonder wil aan nemen, heeft daartoe zeker gewichtige redenen, maar tot nog toe schij nen ons de feiten niet per se tot het aan nemen van een bovennatuurlijke kracht te dwingen. De visioenen. Een ander verschijnsel, waarvoor de wetenschap evenmin een afdoende ver klaring kan geven, is het volgende: Therese vertelt dikwijls bijzonderhe den over hetgeen zij gezien en gehoord heeft in haar lijdensvisioenen. Zij noemt dan vaak details over plaatselijke toe standen. zooals die vroeger in Jerusalem moeten hebben bestaan, welke bekende Oriëntalisten tot hun groote verbazing als juist moeten erkennen. Niet alleen ver telt zij bijzonderheden, welke slechts aan geleerde Oostersche oudheidkenners be kend zijn. maar zelfs geeft zij aanwijzin gen. welke bij nader' onderzoek als juist kunnen worden erkend Naar wij ons meenen te herinneren, vertelt zij evenwel ook dingen, welke als onjuist of niet te controleeren moeten worden aangemerkt. Ook verneemt zij in haar visioenen Araineesche woorden (Arameesch is de taal, welke ten tijde van Christus in Palestina werd gesproken), welke zij zelf niet verstaal, doch welke zij niettemin vrij juist weergeeft. Hoe komt dat boerenmeisje, aan die kennis van feiten en toestanden, welke zich 2000 jaar geleden hebben voorge daan? Er bestaat wel zoo iets als overbren ging van gedachten, waardoor het mo gelijk is iemand een kennis te suggeree- ren, welke hij vroeger niet had, doch de omstandigheden wijzen uit, dat deze ver klaring hier niet gebruikt kan worden. In geheel Konnersreuth is geen boek over Arameesch te vinden. Niemand kende er Arameesch, ook de pastoor niet. Toen Therese voor het eerst naar de beteeke- nis van de door haar gehoorde Aramee- sclie woorden vroeg, kon niemand haar antwoorden. Pas later werd de beteekenis bekend, toen geleerde talenkenners eraan te pas kwamen. Wie zou haar in dit geval de Arameesche woorden en de plaatselij ke details moeten hebben gesuggereerd? Een aannemelijke verklaring is ook voor dit verschijnsel niet te geven. Later misschien? In ieder gevaï en dat is ook de con clusie waartoe dr. Nordberg komt al zouden de verschijnselen van Konners reuth blijken geen wonder te zijn, dan hebben ze toch op overtuigende en in drukwekkende wijze .getoond, de macht van het geestelijke en godsdienstige in den mensch. Zij hebben de menschheid aangespoord tot ernstig nadenken over de problemen van 's menschen zijn. Slechter is niemand in Konnersreuth geworden. Integendeel, duizenden zijn door het daar geziene opgewekt gewor den, weer hun aandacht te schenken aan hetgeen geleerd wordt in de Evangeliën. Wonder of niet dat is de goede zijde van Konnersreuth. RUSLAND. Een noodkreet der ballingen. Oproep der Trotski-groep. De „Vorwarts" publiceert een oproep, die door de bannelingen van de groep- Trotski is opgesteld en waarin zij zich richten tot de communistische internatio nale. In Busland mócht deze oproep niet verspreid worden, maar niettemin is hij over de Duitsche grens gekomen. Het stuk is o.a. onderteekend door Trotski, Rakofs- ki, Radek, Smilga en vele andere bekende bolsjewiki, die den laatsten tijd door de maatregelen der Russische regeering zijn getroffen. De onderteekenaren doen een beroep op de internationale, om tegen hun uit sluiting uit de Russische communistische partij te protesteeren. Wij oude bolsjewis tische partij-arbeiders, zeggen zij, zijn door de bevelen der geheime politie naar de meest verwijderde gebieden van de Sovjet-Unie verbannen, zonder dat een aanklacht tegen ons is ingediend, alleen met het doel om onze verbindingen met Moskou en de ander arbeiderscentra en met het zesde communistische congres te verbreken. Zij "noemen verder hun verbanning een gebeurtenis van groote historische betee kenis, daar het er in Rusland om gaat de dictatuur van het proletariaat, die in Oc tober 1917 veroverd werdj niet verloren te doen gaan. Zij verklaren geen afstand te doen van hun opvattingen, wier juistheid door den loop der gebeurtenissen is beves tigd. Door onderdrukking kunnen geen problemen worden opgelost. Wij erkennen, zoo wordt ten slotte gezegd, dat de bolsje wiki het recht hebben de bourgeoisie, de socialisten en mensjewiki te onderdruk- ken(maar in het verleden is gebleken, dat onderdrukkingsraaatregelen tegen bolsjewiki verkeerd zijn. CHINA. CHRISTENVERVOLGING. Door de communisten. Men vraagt dringend hulp. Aan de „Matin" wordt gemeld: Do apostolische vicaris te Swatau seint, dat de christengemeenschappen te Pene en in andere plaatsen door de communisten vernietigd zijn. Er zijn duizenden vluchte lingen de missionarissen zijn in veilig heid. Men vraagt dringend om hulp. Ontzettende toestanden in het Shantoeng- gebied. Omtrent den hongersnood in China wordt gemeld, dat op het oogenblik op het schiereiland Rhantoeng door gebrek aan de allernoodzakelijkste levensmiddelen meer personen omkomen dan vroeger ooit Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. Tegen Dinsdag is in de metaalindustrie van midden-Duitschland een uitsluiting aangekondigd, welke bO.OOO arbeiders zal omvatten. Christenvervolging en hongersnood in China. De Krakatau weer in werking (Ned. 0.- Indië, le blad). BINNENLAND. Besluit der regeering tot verderen aan leg ^n de. spoorlijn GoudaBoskoop Alphen (lste" 'blad). bij een hongersnood het geval is geweest. Ongeveer 4 millioen personen zijn bede laars geworden, niet zoozeer door de slechte opbrengst van den oogst, dan wel door do plunderingen van de soldaten. OudVrs erkoopen hun kinderen, om zich eenig voedsel te kunen verschaffen. Tal van lieden trekken van plaats tot plaats om te bedelen en voeden zich met wortelen en boomschors. In de stad Tsinan bevinden zich onge veer 25.000 personen, die geen onderdak hebben en leven van hetgeen de openbare liefdadigheid hun ter beschikking stelt. Do pogingen om naar Mantsjoerije te emigrecren worden door de Japanners zooveel mogelijk tegengegaan, daar dan ook gevaar voor de voedselvoorziening van Mantsjoerije zou ontstaan. JAPAN. Het Lagerhuis ontbonden. In een speciale zitting van het kabinet te Tokio is besloten het Lagerhuis te ont binden. Verwacht wordt, dat er op 19 Fe bruari verkiezingen zullen plaats hebben. De regcenng-Tanaka zal tot na de ver kiezingen aan het bewind blijven. Het Hoogerhuis is tegelijkertijd verdaagd. De ontbinding had plaats, nadat door de oppositie een motie van wantrouwen in de regeering in verband met haar poli tiek in China was ingediend. Voordat deze motie evenwel in behandeling kon komen, Las de premier Tanaka het besluit tot ont binding voor. AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. Voorstel tot erkenning van hetHaagsche Hof. Op het pan-Amerikaansche congres te Havanna is een voorstel gedaan, om het permanente hof van arbitrage te 's-Gra- venhage te erkennen als de bevoegde in stantie voor de beslechting van alle ge schillen, die zich tusschen Amerikaanscho staten mochten voordoen. De vertegenwoordiger van San Salva dor, die de commissie voor internationaal recht presideert, verklaarde zich voor het sluiten van verdragen, waarbij arbitrage voor alle conflicten tusschen Amerikaan- sche staten door arbitrage geschikt is, om dat dit hof meer waarborgen voor onpar tijdigheid biedt dan een pan-Ameri- kaansch gerechtshof. Hervatting van de werkzaamheden voor de spoorlijn Gouda Boskoop-Alphen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de regeering thans beslist, dat de werkzaamheden voor den verderen aanleg van den spoorweg Gouda BoskoopAlphen zullen worden hervat. Deze spoorweg zal derhalve worden voltooid. Dc KRAKATAU IN WERKING. Nog een direct gevaar. Aneta bericht uit Batavia, dat de Kra katau weer in volle werking is. De erup tie-haard stoot geregeld massa's uit. die zoo zwart ais inkt zijn en werpt lava- steenen honderden meters hoog. Een donderend gerommel wordt waargeno men. veroorzaakt door gloeiende steen massa's die in zee neerkomen De uit barstingen gaan met knallen gepaard. De vulcanoloog Dr. Ch. E. Stehn ver klaarde dat er drie eruptiepunten zijn De uitbarstingen nemen in kracht toe, de tusscbcnpoozen worden korter en de hoogte waartoe uitgeworpen wordt, grooter. De hoogste eruptie was Zater dagmorgen om halfnegen. toen de uitge worpen massa's een hoogte van 1200 me ter bereikten. Een dngelijksche opneming, verricht tusschen 8 cn 12 uur in den morgen toont aan. dat gedurende die periode gemid deld 300 uitbarstingen voorkomen, bij 10

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1