Aan onze Lezers. BUITENLAND. THERESE NEUMANN BINNENLAND Gemengde Berichten. 19e Jaargang ZATERDAG 21 JANUARI 1928 No. 5777 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f2.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal. Pet Geïllustreerd Zordagsblad la tooi de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 5G cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Krondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon* en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. tl DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone odvertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele var het tarief berekend. s Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarfo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7er» huur. koop en verkoop f 0.50. Oil nummer bestaat uil f R bladen waaronder bel Geïllustreerd Zondagsblad. Zooals men zal bemerken heeft dit Za- terdagsche nummer nog niet eenige ge wone rubrieken en wekelijksche artike len, die gaarne werden gelezen en dus noode worden gemist. Ook zijn andere rubrieken nog niet zoo kunnen verzorgd worden als wij gewoon zijn. Wij hebben echter het volste vertrou wen, dat spoedig d. w. z. binnen enkele dagen, alles weer een vrij normaal verloop zal hebben. V Een statistisch gegeven. Statische cijfers kunnen dor zijn, maar ook leerzaam. Het R. K. Bevolkingsbureau te Haar lem deelt verschillende statistische cijfers mede, die heel interessant zijn. Ter loops zij opgemerkt, dat dit één van de vele redenen is, waarom wij in Leiden op zulk 'n Bevolkingsbureau jaloersch zijn en hopen, dat ook Leiden binnen niet al te langen tijd zijn R. K. Bevolkingsbu reau zal bezitten. Het R. K. Bevolkingsbureau te Haar lem publiceert, om het gevaar der ge mengde huwelijken nog eens scherp in het licht te stellen, de volgende cijfers: van de 259 kinderen, uit gemengde huwe lijken geboren, werden er 74 katholiek ge doopt en 185 niet. Dus 38 pet. katholiek en 62 pet. niet. En zullen al de kinderen, die katholiek zijn gedoopt, ook katholiek worden opge voed Wanneer wij cijfers als deze bezien en overwegen, dan wordt dieper ingescherpt _,en klaarder beseft de verantwoordelijk heid, welke de Katholieken hebben om het kwaad van het gemengde huwelijk te bestrijden. Met kracht te bestrijden. Door het geloofsleven te ver sterken in zichzelf, en door gebed, voor beeld en propaganda in anderen. In onzen tijd moet deze plicht van de hoogste en beste liefde ons allerdiepst in de overtuiging zijn doorgedrongen. BELGIE. Het verdrag met Frankrijk. Geen ov er eenstemming Gistermiddag kwam het uit vijf minis ters bestaande comité uit den minister raad, dat speciaal de opdracht heeft de kwesties, die verband houden met de Fransch-Belgische economische ondir- handelingen, te onderzoeken, onder voor zitterschap van den eersten minister Jas- par, bijeen. Het bleek, dat de Belgische en Fran- sche eischen op enkele zeer belangrijke punten na niet met elkaar overeen te brengen zijn, de toestand wordt als'kri tiek beschouwd. Het ministerscomité be sloot daarop de zaak Maandag aan een plenaire vergadering van den minister raad voor te leggen. DUITSCHLAND. Rijksweerminister Groner. Tot opvolger van den afgetreden Duit- schen rijksweerminister dr. Gessier is ge neraal Groner benoemd, de man die in 1918 generaal Ludendorff verving en die met von Hindenburg den terugtocht leidde van het verslagen Duitsche leger en in het belang van zijn land en zijn volk zijn diensten beschikbaar stelde aan de revolutionnaire regeering. De republikeinsche partijen begroeten deze benoeming met vreugde De wrijving in het Centrum. Blijkens een bericht in de „Koln. Ztg." is het conflict tusschen Marx en Steger- wald na een briefwisseling en een be spreking in der minne geschikt. Hiermede zijn de meeningsverschillen in het Centrum echter niet opgeheven, daar er ook een conflict bestaat tusschen Marx en Imbusch, een van de mijnwer kersleiders. Imbusch heeft zich steeds ver zet tegen de coalitie met de Duitsche nationaien. De mijnbouw in het Saargebied. Uit Saarbrucken wordt gemeld, dat de toestand in den mijnbouw in het Saar- gebouw gedurende de laatste dagen zeer verslechterd is. Het Fransche mijtibe- stuur is voornemens .de werkzaamheden belangrijk in te krimpen Eenige mijnen zouden worden gesloten. De geruchten hieromtrent hebben onder de bevolking van het Saargebied eenige ongerustheid veroorzaakt. DE GESTIGMATISEERDE VAN KONNERSREUTH. Haar persoonlijkheid. Dr. Nordberg, uit wiens lezing wij in een vorig artikel bijzonderheden hebben aangehaald over de levensgeschiedenis van Therese Neumann en haar stigmati- satie, heeft persoonlijk Konnersreuth be zocht en met Therese gesproken. Hij beschrijft haar als een flinke ver schijning, gekleed in lang zwart kleed, zooals de vrouwen daar plegen te dra gen, met een witte of zwarte hoofddoek om. Hoewel haar gelaat zeer bleek is, ziet zij er toch niet ziekelijk uit. Wat dr. Nordberg bijzonder trof. waren haar wonderbare oogen, die getuigden van een buitengewoon innerlijk zielèleven. Hare handen zijn bijzonder fraai ge vormd. met spitse slanke vingers. Vroe ger zullen zij wel even sterk en ruw ge weest zijn als die van haar zusters, die neg steeds harden arbeid verrichten. Haai geheele verschijning maakt een rustigen indruk en niets wijst erop, dat men hier met een hysterische persoon te doen zou hebben. Onder hysterie verstaat men een zie kelijke nerveuse overgevoeligheid, wel ke met allerlei geestelijke en lichamelijke storingen gepaard kan gaan. Dergelijke personen zijn zeer vatbaar voor zeifin- beelding. z.g. autosuggestie, en vertoonen grootere of kleinere afwijkingen in hun wijze van denken en doen. Therese Neumann echter denkt en praat rustig en logisch. Zij maakt vol strekt geen hysterischen indruk. Typeerend voor haar natuurlijke logica en haar zin voor humor is het volgende: Een professor gaf eens in haar tegen woordigheid een uiteenzetting van het verschijnsel der Stigmatisatie en trachtte alles te verklaren met autosuggestie. Therese begreep er niets van en vroeg, hoe de professor dat bedeelde. Waarop de professor antwoordde: „Therese, je stelt je den persoon van Christus zóó levendig voor, dat daardoor zijn wonden in je lichaam ontstaan." „Wel, professor, antwoordde Therese, stelt u zich dan eens den duivel levendig voor. Misschien krijgt u dan wel horens op uw hoofd." De Iijdens-extase. De meest aangrijpende oogenblikken zijn die, waarin Therese het lijden van den Zaligmaker niet alleen in haar vi sioenen aanschouwt, maar zelfs geheel en al beleeft. lederen Vrijdag maakt zij deze z. g. Iijdens-extase mee. Deze toestand treedt in om middernacht Donderdag en eindigt om 12.55 uur Vrijdagmiddag. De lijderes zit dan in half liggende houding geheel gevoelloos voor de buitenwereld te bed en haar geheele wezen drukt een vreese- lijke smart uit. Op den hoofddoek teeke nen zich 8 bloedvlekken af (de doorne- kroon) terwijl het merkwaardige hierbij is, dat er onder de hoofddoek op de huid geen wonden te bespeuren zijn. Uit haar oogen vloeien onophoudelijk twee breede stroomen bloed en ook de wonden in handen en voeten bloeden. De bloeding uit de zijde-wonde i.s zoo sterk, dat zelfs een pak verbandwatten van meer dan 20 c.M. dikte deze niet kan stelpen. De watten worden geheel rood^ gekleurd. Dit alles is wetenschappelijk vastge steld o.a. door prof. Ewald van de univer siteit van Erlangen. De aanblik van het lijdende meisje ge durende de Iijdens-extase moet overwel digend zijn. Zelfs artsen en geestelijken getuigen, dat zij nimmer zulk een doodsangst hebben aanschouwd. Merkwaardig is. dat wanneer feestda gen van de H. Theresia van het Kindje Jezus op den Vrijdag vallen, de lijdens extase minder heftig en smartelijk is. Dan schijnen zich andere visioenen te dringen tusschen de lijdensvisioenen, waardoor deze laatste minder intens worden be leefd. Wat hier gebeurt overschrijdt alles wat de wetenschap op dit gebied kent. Dr. Nordberg constateerde in zijn lezing nadrukkelijk, dat men met verwijzing naar hysterische verschijnselen hier niets verklaren kan. Kan er sprake zijn van bedrog? Indien Therese Neumann een bedrieg ster was, zouden haar kunstgrepen bij het zeer nauwgezette onderzoek, dat beken de en erkende geleerden hebben inge steld en bij het veelvuldig bezoek van allerlei personen, reeds lang ontdekt zijn Indien Therese Neumann wilde bedrie gen. waarom heeft zij dan nooit het haar dikwijls gedane aanbod om met een im- jresario de wereld rond te reizen, aan genomen? Wie in staat is om te bedrie gen, weerstaat niet aan de verleiding van duizenden, misschien wel millioenen te II. verdienen. Geld neemt zij evenwel nooit aan. Zelfs het Duitsche socialistenblad de „Vorwarts" erkent, dat er van bedrog geen sprake kan zijn. Wonder of natuurkracht? De „Vorwarts" zoekt de verklaring der genoemde verschijnselen niet in de mogelijkheid van bedrog, maar in het be staan van ons nog onbekende natuur krachten. Hoe oordeelt de Katholieke Kerk er over? In het algemeen stelt de Kerk zich op het standpunt, dat men nooit tot een bo vennatuurlijk ingrijpen moet besluiten, tenzij alles dwingt tot de conclusie, dat de natuurkrachten (bekende zoowel als onbekenden (beslist niet in staat zijn om de verschijnselen te voorschijn te roepen De Katholieke Kerk neemt niet zoo spoedig een wonder aan. Zij is uiterst voorzichtig en oordeelt eerst na langdu rig en nauwgezet onderzoek. Over het z. g. wonder van Konners reuth heeft de Kerk zich vooralsnog niet uitgesproken. Zij laat eerst de medische wetenschap aan het woord en zal daarna haar oordeel vellen. De Katholieken kunnen dat kerkelijk oordeel met gelatenheid afwachten. Of hier van een wonder gesproken mag wor den, dan wel of het slechts een spel is van ons nog onbekende natuurkrachten, de Kerk staat of valt niet met het „won der" van Konnersreuth. Wie geen gejoof wil hechten aan het bovennatuurlijke karakter van hetgeen in Konnersreuth voorvalt, behoeft niet bang te zijn dqt hij de kerk in conflict komt. Maar wanneer men geen werking van een bovennatuurlijke kracht wil aanne men, hoe moeten de verschijnselen dan verklaard worden? De vraag stellen is gemakkelijker dan haar beantwoorden. Wel kunnen wij vaststellen, welke verklaringsmiddelen geen steek houden. Met autosuggestie en hysterie kunnen de verschijnselen zeker niet verklaard worden. Zelfs bij de meest suggestibele perso nen zijn op geen stukken na zulke ver schijnselen te voorschijn te roepen, als te Konnersreuth te aanshouwen zijn bij een meisje, dat overigens in het geheel niet suggestibel is. Een zekere Diebier uit Opper-Silezië, een soort variété-artist, die met autosug gestie experimenteert, heeft indertijd met veel ophef bekend gemaakt, dat hij in staat was om bij zichzelff op eiken wille- keurigen tijd dezelfde verschijnselen te voorschijn te roepen. Ook hij zou bloed kunnen weenen. Door sterke wils-concen- tratie heeft hij het zoover gebracht, dat aan de onderste oogleden een dun rand je bloedig zweet zichtbaar werd. Doen daarmede hield ook alles op. Maar gesteld, dat deze varicté-artist erin geslaagd was, om werkelijk bloed te weenen in dezelfde mate als Therese Neumann, dan nog was het verschijnsel van Konnersreuth niet verklaard. Diebier immers is in deze materie een jarenlang geoefend man en Therese is een eenvou dig boerenmeisje, dat zich nooit met dergelijke fakir-kunsten heeft opgehou den?^» Alen kan door suggestie verschijnselen in het leven roepen, die in de verte ge lijken op het geval Konnersreuth, maar dan moet men daarvoor personen uitzoe ken, die een bijzonderen aanleg hebben. Wanneer nu zelfs bij zulke uitgezochte personen onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden slechts zeer zwakke re sultaten zijn te bereiken, dan is het duide lijk, dat zulk een frappant sterk ver schijnsel bij een meisje, dat overigens in het geheel geen gelijkenis vertoont met zulke vatbare personen, niet door sugges tie zonder meer kan worden verklaard. Ook het bijzonder krachtige religieuze geloof van Therese kan niet de oorzaak zijn van de stigmatisatie. Want het is wel opmerkelijk, dat men nooit van een geval van stigmatisatie heeft gehoord in den oertijdt van het Christendom. Het geloof en de liefde der eerste Christenen, die met vreugde den dood ingingen om wille van Christus, was toch zeker niet minder sterk dan van St. Franciscus en zijn late re mede-gestigmatiseerden. (Dit argument ontleenen wij aan het zeer objectieve en zakelijke betoog van dr. Nordberg. De kracht van dit argu ment wordt echter 0. i. verzwakt door de omstandigheid, dat de eerste Christenen niet gewend waren, om zich den Heiland voor te stellen als den „Man van Smar ten". getuige de Christus-voorstellingen in de catacomben en de kruisbeelden uit de eerste eeuwen). Hoe dit zij, wij gelooven met dr. Nord berg, dat het heele geval ligt op het ge bied der mystiek. Slechts een mensch, die door zijn diepe vroomheid en zijn door en-door godsdienstig leven begenadigd is, is in staat, den Heiland zóó in zich op te nemen, als het ware, als in de ver schijnselen bij Therese Neumann weer spiegeld wordt. M. a. w. het laatste woord zal wel niet door de profane wetenschap gesproken kunnen worden. Maar en dit is onze conclusie van de beschouwing der tot nog toe bespro ken verschijnselen zoolang niet aan nemelijk kan worden gemaakt dat de stig matisatie niet het gevolg kan zijn van natuurkrachten (zij liet dan ook werken de in door God begenadigde vrome zie len) behoeft geen wonder te worden aan genomen. Zonder vooruit te willen loopen op de beslissing der Kerk. gelooven wij wel te kunnen zeggen, dat het minstens twijfel achtig is of de kerkelijke autoriteiten een wonderbaar karakter aan de tot nu toe genoemde feiten zullen toekennen. Een verschijnsel, dat meer nog dan de reeds genoemde de sfeer van het wonderbare nadert, zullen wij in een vol gend artikel bespreken. NOORWEGEN. Het ministerie afgetreden. Het Noorsche ministerie heeft zijn ont slag ingediend. Dc koning heeft den lei der der boerenpartij Mellbv de vorming van een ministerie opgedragen en deze heeft de opdracht aanvaard. ITALIë. Geen berichten over Mexico. Men schrijft uit Rome aan de Msbd.: Weer is in. Italië een jeugdtijdschrift in besla£ renomen, n.l. de „Fiamma Giova- nile' van Udine, wegens een bericht over de Mexicaansche Katholiekenver volging. De „Osservatore" keert zich tegen deze in beslagneming en tegen de svste- matische onderdrukking van alle berich ten over de Katholieken-vervolging in Mexico. RUSLLAND. De strijd tegen het particulier bezit. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn in de laatste dagen meer dan 60 particu liere bedrijven gesloten. Men neemt hier aan. dat de strijd tegen het particulier be zit in Rusland weer krachtiger zal wor den voortgezet. AMERIKA. Het Pan-Amerikaansche Congres. De beraadslagingen van de diverse commissies van het Pan-Amerikaansch congres zijn thans aangevangen. Naar verluidt hebben reeds tien delegaties zich op het standpunt der V. S. gesteld, dat de op Nicaragua betrekking hebbende kwesties op het congres niet zullen wor den aangeroerd. AFSCHEID AAN „KATWIJK". Nu besloten is dat het St. Willibrordus- College te Katwijk aan den Rijn aan het einde van dit studiejaar wordt opgehe ven, blijkt dat overal bij oud-leerlingen het verlangen ontstaat nog eens voor het laatst daar te samen te komen. De tegenwoordige pater rector, met wien overleg werd gepleegd, heeft ver klaard de gelegenheid tot zulk een bijeen komst gaarne te willen geven in de eer ste dagen na de prijsuitdeeling, d. .i onge veer half Juli. Eenige oud-Katwijkers uit verschillende plaatsen des lands hebben nu een plan besproken, dat op die laatste réunie ware uit te voeren, en overwogen hoe het best oudere en jongere kameraden te berei ken, ten einde ieder die wil in de gelegen heid te stellen van de partij te zijn. Het eenvoudigst leek in de katholieke dagbladen alle oud-leerlingen, die het plan willen kennen uit te noodigen naam en adres op te geven, en dit, met het oog op de organisatie, liefst vóór 1 Februari en met vermelding der studiejaren, die zij op Katwijk doorbrachten. Prof. dr. Alph. Steger. Juliana van Stolbergnlein 19 te 's-Gravenhage. is bereid gevonden de op gaven in ontvangst te nemen. De Moeder van Z.Exc. Mgr. L. Schioppa overleden. Naar de „Msbd." verneemt, is gister nacht te Rome overleden de moeder van Zijne Excellentie Mgr. L. Schioppa, Pau selijke Internuntius te 's Gravenhage Maandag zal de uitvaart plaats hebben Mgr. Schioppa was deze week naar Rome vertrokken. Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. De Fransch-Belgische economische onderhandelingen zijn vastgelegd. Het conflict Marx-Stegerwald bij'ge- Iegd. Ir Grasè over zijn plan om in 3 etappes van 24 uur naar Ir.dië te vliegen, (Luchtv. 3de blad). De Automobiel-Tentoonstelling te Amsterdam. Te Amsterdam werd gisteren de ISo R. A. I.-tentoon8telling, welke van 2029 Ja- nariu gehouden wordt in het R. A. I.-ge- bouw eopend. Deze opening geschiedde zonder eenige officieele plechtigheid.: Do indruk, die men krijgt is overweldigend. De 10.000 M2. groote zaal, die vele ver anderingen heeft ondergaan is flink opge knapt. Het plafond der enorme hal is geheel met eternietplaten bedekt, znodat een permanente bedekking is verkregen. Prachtgo wagens staan er rij aan rij. Luxe autos', sportwagens, vrachtwagons en daar tuschen de neuwe „Ford" een werke lijk elegant model. Autobussen, brand- en ziekenwagens ontbreken evenmin. Het nieuwe gedeelte is ingericht voor de bc- drijfsschassis cn het bedrijfsmatcriaal. De gemeente Amsterdam heeft zich veel aan dezo tentoonstelling laten gele gen liggen. Er is veel te zien cn het be zoek ervan kan aan een ieder worden aan bevolen. Een gevoel van groot respect vervult den bezoeker, wanneer hij het groote werk ziet, dat dc R. A. I. heeft ge wrocht, de R. A. I. met haar cminentcn voorzitter, den heer Leonard, die ondanks zijn drukken werkkring, steeds do welwil lende persoon voor een ieder is. ONGELUKKEN. Overreden. Uit Groenlo wordt gemeld: Do ambte naar H., die bij het vervullen van zijn plicht in de buurtschap Zwolle, van den hooizolder viel is in liet ziekenhuis aldaar gistermiddag overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen.: De man laat vrouw en drie kinderen achter. Aanrandingen. Woensdagavond omstreeks zeven uur, werd heb tien-jarig dochtertje van de fa milie U. uit de Lindestraat te Beek bij Sittard, aangerand door een onbekend in dividu. 0 Op het hulpgeroep van het meisje kwa men eenige buren toegesneld cn nam het sujet ijlings do vlucht. Twee meisjes van omstreeks zestien jaar van de veehouders S. en H. te Jub- benga, in Schotcrland, moesten langs een tamelijk eenzaam afgelegen voetpad door do heide om thuis te komen. Eenige indi viduen waren hiermee blijkbaar op do hoogte. Een viertal wachtte hen bij avond op cn randde ze aan. Aangifte bij do poli tie volgde, die de daders reeds op het spoor is. Veevergiftiging. In het naburige Hoogblokland nabij Go- rinchem zijn in een stal 15 koeien en 1 paard door het toedienen van schilvers van ricinusbooncn, als voer, vergiftigd. Deze boonen bevatten giftige bestand- deelen voor vee. De boer was in de meening grondnoten- schilvers (schilvers van olienoten) ge voerd te hebben, dc algUïneen als veevoer gebruikt worden. Zeer vermoedelijk was een baal met die giftige schilvers tusschen do grondnoten- schilvers gekomen. Het vee is ernstig ziek eweest, nu is het herstellende. De zaak wordt door de Rijkspolitio on derzocht. DRAMA IN EEN WOONWAGENKAMP. Een man doorstoken. De 23-jarige P. H. te Geertruidenberg leefde reeds geruimen tijd met een vrouw T11 een woonwagen. Den laatsten tijd kreeg hij sterke vermoedens, dat zijn buurman, eveneens een woonwagenbe woner, een zekere H„ zijn vrouw lief hof maakte. Twee dagen geleden was de vrouw naar Breda op bezoek gegaan bij haar moeder, die eveneens gehuisvest is in een woonwagen in liet woonwagen kamp aldaar P. H. wilde er klaarblijke lijk meer van weten cn kwam Donder dagavond omstreeks half 10 uit Geer truidenberg in den woonwagen van de moeder zijner vrouw, waar hij deze laatste aantrof in gezelschap van zijn buurman H. Onmiddellijk trok P. H. een groot ines en bracht zijn medeminnaar een drietal steken toe. een in de borst en twee in den rug. De man was onmid- delijk dood. De dader P. H. is gearresteerd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1