BERICHT! 19e Jaargang DONDERDAG 13 19?S No. 5775 Kci^belve 6ou^omt Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorultbotellng Voor Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is vooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met- Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS 8E0RAAGT Gewone advertentlèn 30 cent per regel Voor Lngezonden Mededeelingen wordt het n dubbele vod het tarief berekend. s Klolno edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waariu betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en 7en huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Hierbij deelen wij mede, dat ons Redactie-bureau gevestigd is HÖOGEWOERQ 64, TELEF. 15 De ad verten tie-afdeeling blijft Rapenburg 10, Te(. 935 BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening Lambert uit de Saarregeering. Hierachter zal men vinden den hoofdin houd van een. Engelsch memorandum over de kwestie der veiligheid, arbitrage en ontwapening. Het bevat in hoofdzaak het bekende Engelsche standpunt en is heel wat minder vérgaand dan de memoranda van Noorwegen en Zweden. Zooals bekend zal 26 dezer te Praag door de desbetref fende subcommissie der voorbereidende commissie voor de Ontwapeningsconferentie waarin ook onze landgenoot rar. Rut gers deze kwestie nader onder de oogen worden gezien, De secretaris-generaal van den Volken bond ontving gisteren een schrijven van het Belgische lid van de Saarregeering Lam bert, waarin deze mededeelt met ingang van 31 Maart af te treden. In het schrijven wijst Lambert er op, dat hij sinds de vorming van de Saarregeerinir in Februari 1920 deel daarvan uitmaakt. Hij zegt dank voor het vertrouwen, dat de raad van den Volkenbond in hom gesteld heeft door hem acht jaar op zijn post te laten. Om zuiver persoonlijke redenen acht hij verlenging van zijn ambtsbestuur na 31 Maart evenwel niet gewenscht. Lambert wijst er op, dat hij het thans gewenscht acht dit besluit te nemen, omdat de raad van den Volkenbond in zijn zitting van Maart een beslissing moet nemen over den toekomstigen, vorm der Saarregee- ring. Verleden jaar heeft deze kwestie veel moeilijkheden met zich gebracht, dear Stresemann aandrong op een wijziging in de samenstelling, opdat de regeeringscom- missie meer het vertrouwen van de bevol king van hei Saargebied zou genieten. Hij drong in het bijzonder aan op de vervan ging van het Belgische lid Lambert, dat onder de Saarbevolking zeer weinig popu lair is. Vandervelde heeft Stresemann toen weten te bewegeD nog voor een jaar ge noegen te nemen met de herziening van de ongewijzigde regeeringscommissi en gaf daarbij te verstaan, dat Lambert wel vrij willig zou aftreden, indien hij nog één maal zou worden herbenoemd. Doordat Lambert nu den raad ver-zoekt, in Maax-t a-.s. niet opnieuw te worden be noemd, is een groote moeilijkheid inzake het bestuur van het Saargebied uit den weg geruimd en een steen des aanstoots voor de Saarbevolking uit de commissie verwijderd. BELGIE. Drie arrestaties. Drie leden van de fascistische en an- nexionistische Jeunesses nationalcs Beiges, 15, 16 en 18 jaar oud, zijn in verband met de verwoesting op de Russische kunstten toonstelling te Brussel, op bevel van het Brusselsche parket in hechtenis genomen en in de gevangenis te Sint Gillis opgeslo ten. Bet zijn de neef van een Belgisch am bassadeur, de zoon van' een majoor van het Belgische leger en de zoon van een in- duslrieel. Zij zullen vermoedelijk voor de corrcctioneele rechtbank verschijnen. DUITSCHLAND. De landenconferentie Inter pellatie over den landbouw. De landen-conferentie is gisteren voort gezet. Bij de behandeling van punt 2 van de agenda werd afgezien van verdere discus sie, in verband met de gehouden referaten door den Pruisischen minister van finan ciën HöpkerAschof en den Badenschen ambtgenoot Sehmitt, alsmede de aanvul lende verklaringen van den Beierschen mi nister van financiën SchmeLzle. Men ging daarop jver tot onverwijlde behandeling van punt 3. .Maatregelen ter bereiking van ecD zuinig beheer van Ruk cn Landen", naar aanleiding waarvan door Apelt en Stützel, resp minister van bin- nenlandsche zaken van Saksen en Beieren, het woord gevoerd werd. De redactiecommissie van de landencon ferentie heeft met groote moeite een for mule gevonden voor een communiqué, waarin zoo weinig mogelijk wordt gezegd. Een vérstrekkende hervorming van de grondwet van Weimar, zoo luidt het in de mededeeling, is noodzakelijk. Het denk beeld om zoogenaamde rijkslanden in te voeren, wordt op verschillende gronden van de hand gewezen Een overeenkomst tusschen de landen onderling, ter vereen voudiging van het bestuur met medewer king van het Rijk, .wordt aanbevolen. De hoofdwestie, te weten of de hervorming in unitavistischen of in federatieven zin ri.oet geschieden, wordt in het midden gelaten. Opnieuw is de naam van generaal Grö- ner genoemd als opvolger van Gessier, miaar de Duitsch-nationalen zijn tegen hem en de Duitsche Volkspartij eischt den zetel voor haar op. De regeeringspartijem hebben bij den Rijksdag de volgende interpellatie inge diend De Duitsche landbouw verkeert in den hoogsten nood en is aan hert. einde zijner krachten. De rijksregeenug heeft herhaal delijk en plechtig verklaard, dat het be-, houd van den landbouw en zijn productie capaciteit de eerste voorwaarde is voor het herstel van Duitschland's volkskracht. Wij vragen dus: Wanneer zal de vijks- regeering eindelijk voorstellen doen uie on middellijke uitwerking zullen hebben, en andere die op den duur baat zullen heb ben, opdat de algehe>ele ondergang van den landbouw verhoed worde 1 FP.ANKRITK. Overeenstemming over den diensttijd Nieuwe com munistische partij. De i'gercommissie van de Kamer heeft November 1930 in .plaats van Mei vastge steld als datum van verwezenlijking aller voorwaarden om tot den éénjarigen dienst over te gaan. Het regeeringsvoorslel werd in zijn geheel met 20 stemmen aangenomen. Er is dus volkomen overeenstemming be reikt tusschen commissie en regeering. Uit de goedgekeurde teksten blijkt, dat de sol daten, die in November 1929 ingelijfd wor den, met groot a-erlof zullen gaan in No vember 1930. In Frankrijk is een nieuwe communisti sche groep gevormd, waarbij zich de com munisten hebben aangesloten, die op bevel van Moskou uit de Fransche partij gestoo- ten zijn. Deze groep heelt een oproep tot de Fran sche arbeiders gericht, waarin gezegd wordt „dat de 'Russische October-revolulie begint te ontaarden. Veertig der voornaamste op positieleiders zijn, evenals dit onder het tsaristische stelsel geschiedde, naar Siberië verbannen. De eenige misdaad, die de oppo sitieleiders hebben begaan, is, dat zij de October-revolutie van Lenin in haar oor spronkelijk karakter hebben willen hand haven". ENGELAND. Geen verkiezingen voor October Spionnage-vonnis. Gisteren is de eerste Engelsche Kabinets raad in 1928 gehouden, aan welke vele mi nisters door uitstedigheid echter niet deel namen. Na afloop verluidde in parlemen taire kringen, dat de regeering in geen geval nieuwe verkiezingen zou houden voor hel register van de nieuwe 21-jarige kiezeres sen bijgewerkt was. hetwelk op zijn vroegst tegen half October verwacht kon worden. De Engclschman Mc. Cartney en de Duit- scher Hansen zijn wegens spionnage voor sovjet-Rusland veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf. Andere leden der bende zijn ontkomen. HONGARIJE. Incident in de Kamer. In de Ilongaarsche Kamer heeft de demo cratische afgevaardigde Fabian bij de be raadslagingen over de omzetbelastingpoli- tiek een aanval gedaan op het ministerie van financiën. Hij verklaarde, dat een aan tal belastingdirecteuren onder den naam provisie groote bedragen ontvingen; een deel van deze provicies moest aan bepaalde vereenigingen worden algedragen. Deze beschuldigingen brachten groote onrust in het Huis teweeg. Toen de minister van financiën hem verzocht namen te noe men, zei Fabian, dat, als hij dat deed, de minister hem zeker zou verzoeken er mee op te houden. PERZIE. -Opstand der boeren. Alarmeerende gebeurtenissen hebben zich. naar men meldt, in Khoezisant (Arabistanj voorgedaan, waar dc gcheele boerenbevol king tegen de regeering opgestaan zou zijn tengevolge cener beslissing om de belastin gen te verdubbelen. De opstand begon in het district Kasba, met ver van Abadan. Een afdeeling Perzische troepen is naar Kasba gezonden. In het gevecht, dat cr op volgde zijn meer dan GO opstandelingen gedood. De Perzische regeer mg zendt nu een sterke troepenafdeeling uit llaway om den toe stand het hoofd te bieden. BUITENLANDSC"! GEMENGD. DIPHTERITIS TE PARIJS. In Parijs heers-'ht een diphtheritis-epide- mie. In de laatste 10 dagen zijn officieel 110 gevallen aangemeld. VLIEGCNGELl K TENGEVOLGE VAN KWAAL WILLIGHEID. Naar bericht ordt, is kwaadwilligheid de oorzaak van het neerstorten van een Fransch vliegtuig ;n het Minaes-district van Uruguay, waarbij beide vliegers werden gedood. Een der vleugeL bleek n.l. te zijn door gezaagd, waarschijnlijk is dit geschied op de startingplaats te Porto Alegre. BENEDICTIJNENKLOOSTER VERERAND. De door Zwits« rsche Benedictijnen ge stichte abdij te Si biaco (Arkansas) is, naar „Kipa" .bericht, volkomen in asch gelegd. Het gebouw, dat op de puinen van het in 1878 opgerichte klooster, hetwelk in 1901 in vlamanen opging, was opgetrokken, had een waarde van 5 millioen Zwitsersche francs. Slechts een deel der kostbare bibliotheek kon door de monniken gered worden. Tengevolge van watergebrek was het onmogelijk, den brand te blusschen. KERKNIEUWS. PROF. MAG. J. G. DE LANGEN WENDELS f Nadat Dinsdagavond in allen eenvoud het liet stoffelijk ovej^bot van Prof. Mag. J. G. deXahgèn-Wendefsvan het St. Thomashuis was overgebracht naar de kerk van den H Dominicus aan de Broerstraat te Nij megen, werd gistermorgen in deze' kerk de solemneele II. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van den betreurden hoog leeraar en tweeden rector-magnificus der Keizer Karei Universiteit Reeds Dinsdagavond was de belangstel ling groot bij de Vespers, die met ontroe rende piëteit door 't convent der Paters Domi nicanen onder leiding van Pater D. van der Geest rond de baar gezongen werden. Gister morgen evenwel bij het plechtig Officie openbaarde zich nog meer, hoevele dankbare vrienden en vereerders prof. de Langen- Wendels zich had verworven en hoe alge meen de deelneming was in het verlies, dat de orde der Dominicanen en onze katholieke Alma Mater door den dood van dezen eminenten priester en hoogleeraar lijdt. Al had men nu ook bij deze droevige plechtigheid geheel overeenkomstig den wensch van dezen groolen geleerde willen handelen, die begraven wilde worden als eenvoudig kloosterling toch was juist door het gemis van buitengewone staatsie d-3 streng liturgische uitvaartplechtigheid des te indrukwekkender. Hier werd een priester en geleerde begraven, die groot was in de wereld, maar die bij zijn dood nog een voor beeld heeft willen geven, dat voor den eeuwigen Rechter allen gelijk zijn. Honderden trokken gistermorgen ter kerke, die thans vooral den priester en leeraar in hunne gebeden wilden gedenken De kerk vulde zich en slechts aan dezen en genen, die uit hoofde van hun kwaliteit tegen woordig moesten zijn bij de plechtigheid, werd een plaats aangewezen. Om half 10 kwam het convent der Paters in stoet de kerk binnen en schaarde zich rond de baar voor het in rouw gehulde hoofdaltaar De Hoogeerw. Pater Provin ciaal B D. van Breda intoneerde de Lauden, die onder leiding van Pater v. d. Geest mei als sub-cantor Pater R. Bruineman in beurt zang door het koor der paters werden ge zongen Na de lauden ving terstond het H. Officie aan dat werd opgedragen door den Hoog eerw. Pater Provinciaal met assistentie van de Zeereerw Paters S. Coot man. prior van het Dominicanen-convict te Nijmegen, en C. Piels. pastoor der parochie O. L. Vrouw- Geboorte, Berg en Dalsche weg te Nij megen. Het koor der fraters zong met groote toe wijding en met een tot meebidden wekkende ontroering het Gregoriaansche Requiem Aan de zij-altaren werden stille II.II. Missen opgedragen door den Unie-moderator prof. P. Groenen uit Warmond en den ordes- en ambtgenoot van den overledene prof dr. R. Jansen. Van de officieele autoriteiten, die door hun tegenwoordigheid bii deze solemneele H Mis van Requiem blijk gaven van hun deelne ming. worden hier vermeld het curatorium der Keizer Karei Universiteit mei den presi- dpnt den burgemeester van Nijmegen mr. F. M. A. van Sehaeck Mathon. de volledige rectorale raad, de senaat der professoren en der studenten. Verder waren nog aanwezig de drie' Katholieke wethouders van Nijmegen en eenige raadsleden, de Hoogeerw. heer deken van Nijmegen. Mgr. G. van Son de pastoors der stad, een groot aantal eerwaarde heeren geestelijken, onder wie vertegen woordigers van de verschillende klooster orden te Nijmegen, dames en heeren studen ten der Universiteit en de beambten dar Universiteitsgebouwen Van de oud-studenten, die nog te' Freiburg de colleges van prof de Langen Wendels hebben gevolgd, merkten wij op den zeer eerw. heer prof. A. Mulders van het Groot- Seminarie te' Hoeven, terwijl de R.K Han- delshoogeschool te Tilburg vertegenwoordigd was door den rector-magnificus dr. Th. Goossens en prof drs. H. Kaag. Ook het be stuur van den R.K Vredesbond. de Vereeni ging St. Joannes de Dooper en verschillende andere Katholieken organisaties, waarvan prof. de Langen Wendels deel uitmaakte, waren gekomen om hun overleden bestuurs- en medelid de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen op de gereserveerde plaatsen merkten we nog op den Hoogeerw. paler P. van Rijn, Provinciaal der Augus tijnen Na het H Officie stelde zich een kleine lijkstoet op, die het stoffelijk overschot naar Huissen vergezelde, waar het volgens het ritueel der Paters Dominicanen in 't priester graf werd bijgezet. De lijkstoet trok onder gronle belang stelling de Broerstraat af naar de pont over de Waal Aan den Lentschen kant stond een extra-tram gereed om de deelnemers aan da begrafenis naar Huissen te vervoeren. In het priestergraf, dat als een kleine catacombe in den tuin van het klooster is gebouwd, werd het stoffelijk overschot bij gezet. nadat nogmaals de absoute was ge geven door den Hoogeerw. Pater Provinciaal. „MsbJJ-" UIT DE OMSTREKEN. LEIMUIDEN—RIJNSATERWOUDE. Door du R.-K. Kiesvereniging werd een ledenvergadering gehouden. Do voorz. opende de vergadering met den Chrisfceiijken Groet, heette de weinige aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den Pastoor. Notulen en jaarverslag werden niet geiezen omdat de secretaris had bedankt. Door den afgevaardigde naar do Kamer Centrale Lei den wordt verslag uitgebracht van de ver gadering, gehouden op 30 Sept. en 21 Nov. Hierna komt in behandeling Lei nieuwe reglement, wat door den voorzitter wordt veelgelezen. Op enkele artt. worden aan merkingen gemaakt en voorstelen gedaan. Na enkele wijzigingen wordt het regiement aangenomen. Aanvulling in de vacature S. J. Visser wordt uitgesteld tot de Seplember- vergadering. de rondvraag wordt het woord ge vraagd door den heer Visser. Spr. licht nader toe de reden van zijn ontslag-name. Hierna sluiting. HAARLEMMERMEER. Het ccncours hippique te Hoofddorp. Het ligt in het voornemen van de vereeni- ging „Vooruit"* ter bevordering van den paardensport in Haarlemmermeer, welke vereeniging steeds liet jaarlijksch concours hippique te Hoofddorp organiseert, om deze maal het concours op één dag in plaats van twee da<mn, zooals in de laatste jaren het geval was, te doen houden. NOORDWIJK AAN ZEE. Onze plaatsgenoot de heer Th. Admi raal P. Hzn. is geslaagd voor het examen Fransche Handelscorrespondentie, afgeno men door de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden vereeniging „Mercurius". SASSENHEIM. Pluimvee vereeniging. De pluimveevereeniging „Sassenheim en Omstreken", heeft vergaderd in de zaal van „Het Bruine Paard." De opkomst was niet schitterend, maar toch iets beter dan het vorige jaar. De voorzitter opende de vergadering, waarbij hij de gehouden tentoonstelling memoreerde. Deze is goed geweest. Het aantal inzendingen was wel kleiner dan het vorige jaar, maar er waren nu alleen inzendingen van Sassenheim. Toch kon het nog wel beter. De voorzitter spoor de aan meer mee te leven met de vereeni ging en trouwer de vergaderingen te be zoeken. Hierna werd bet jaarverslag door den se cretaris gelezen, waaruit bleek, dat de vereeniging thans Koninklijk is goedge keurd. Verder, dat de burgemeester het eere-lidmaatschap der vereeniging heeft aanvaard Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 259.16.J en de uitgaven f 19-1.39, zoodat er een voordeelig kassaldo is van f 64.67 Nog werd meegedeeld, dat de inkomsten van de tentoonstelling hebben bedragen Het voornaamste nieuws van lieden. BUITENLAND. Een nieuwe communistische partij in Frankrijk gevormd. (1ste Blad). Opstand der boeren in Roemenië. (Ie Bij. Ee voortzetting der landenconferenlie. (lste Blad). BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis van Prol. Magister J. G. de Langen Wendels. (Kerkn., Ie blad). De opbrengst der wegen- en rijwielbelns- ting, (lste blad). Een ongelnk te 's-Hertogenbosch bij mili taire oefeningen; vier soldaten gewond. (Gem. Bcr., 2de Blad). LEIDEN. Een adres van de K. v. K. voor Rijnland aan de Tweede Kamer over de wijzigingen in de Ziektewet, (lste Blad). f 771.04% en de uitgaven f 766.S6%. Alzoo nog een klein voordeelig saldo van f 4.18. lil plaats van het bestuurslid den heer II. van Klaveren, werd gekozen de heer P. Meijer. Herkozen werd de heer A. M. Kerkhofs. Bij de bespreking van het punt tentoonstelling, deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling van het bestuur is, om donateurs te werven, met het oog op de financiën. Besloten werd de volgende tentoonstelling te houden begin Januari. Na de rondvraag, die niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter, de heer Zon- nevelt, de vergadering. Diamanten Huwelijksfeest. Al vroeg wapperde in de omgeving van de Burgstraat de Hóllandsche driekleur Ier ge legenheid van het diamanten echtpaar Do VriesIlofstra. In den middag van twee tot ruim vier uur, werd van de receptie door buitengewoon veel kennissen gebruik ge maakt. Namens den Herv. Kerkeraad werd liet bruidspaar door ds Krijkamp gelukge- wenscht en een fraaie bloemenmand aange boden. Des avonds werd door de muziekver- ceniging „Crescendo" een serenade gebracht. Het aantal werkloozen begint mooi te niinderen. Het is gedaald van 102 op 05. Bij het controleeren van de rijwiel plaatjes bleken er nogal zondaren te zijn. Verscheidene hebben een plaatje moeten lialcn aan het postkantoor. Vier rijwielen zijn in beslag genomen. VOORHOUT. Evenals Zaterdag en Zondag was de zaal van het Patronaatsgebouw wederom gehee! gevuld met bezoekers van de fees telijkheden. Gedurende de verloting bracht liet bekende kwartet v. Niekerk uit Leiden eenige zeer aardige zangnummers ten gc- hocre, welke bijzonder in den smaak vieien. Tegen sluitingstijd hield de kapelaan Grei- temann een korte slotrede, waarin hij aan allen zijn harteljjken dank bracht voor het geen men gedaan heeft in deze dagen voot „Herwonnen Levenskracht". Spr. hoopte, dat allen tevreden zouden wezen met de prijzen, welko men gewonnen had. „Herwonnen Levenskracht" kan bogen op eenige dagen, die schitterend geslaagd zijn en zal dit zeer waarschijnlijk ook wel kun nen zien in do baten, welke in de kas zullen zijn gekomen. De zuivere opbrengst zal nog nader bekend worden gemaakt. B. en W. lie.bben aan de N V. P. van Rcisen en Zonen, alhier vergunning verleend tot het bouwen van een blnem- bolenschuur aan den Loosterweg. Uitvoer der van deze bouwwerken is de heer C. J. Riebert, aannemer te Sassenheim. VOORSCHOTEN. Door A. v. d. K., alhier, werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een: 3 geld en een rozenkrans uit een damestaschje, gepleegd in een caté van mej. wed. v. d. V. Na een ingesteld onder zoek werd tegen den verdachte A. W. K., uit Veur, proces-verbaal opgemaakt. Waar in het levensbericht van wijlen den heer M. Zwolo werd gesproken over zijn werk, moeten een paar foutjes ver- ardeiJ worden. Allereerst was hij vele jaren werkzaam bi; de firma J. M. van Kempen Zonen, alh-er, en heeft hij niet 2 .maar 1 paneel voor onze raadzaal gereedgemaakt. Dit pa neel is nog niet gereed en was door zijn ziekte ook nog niet overgedragen. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Vrijdagmiddag 1 uur, alhier.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1