mm BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON. Nancy Trevanion's Erfenis. 19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Woensdag 18 Januari 1928. Tweede Blad No. 5774 DE BEGROOTING TAN HET WEGENFONDS 1928. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer innediend De voor naamste verbeteringen voor Znid-Holland. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooling van het Wegen fonds voor 1928. Hoewel de minister niet van mee'ning is, dat op hét 9(uk van wegenverbetering niet snel genoeg door hem en door den Rijks waterstaat wordt gehandeld, heeft hij noch- thans aanleiding gevonden om ernstig te overwegen of de uitvoering van de verbete ring der wegen nog kan worden bespoe digd. zonder dat hierdoor de regelmatige voortgang der werkzaamheden in gevaar zou worden gebracht en zonder te behoeven te vreezen. dat met overhaasting zou worden gewerkt Die overweging heeft hem er toe geleid, om aan de betrokken diensten van den Rijkswaterstaat te kennen te geven, dat het zijn bedoc-'ling was dat naast de uitvoe ring van het vorengenoemde vijf-jarig werk plan betrekkelijk de verbetering van de Rijkswegen verdere verbetering en aanleg van de Rijkswegen, voorkomende op het Rijkswc-'genplan. met spoed behoort te wor den ter hand genomen en voortgezet. Daarbij werd de opdracht verstrekt om na te gaan voor welke Rijkswegen de volgens het vijf jarig werkplan uit te voeren verbetering door eeh ruimer opgezette verbetering zal moeten worden gevolgd, en voor welke Rijkswegen, die thans voldeden aan de in het vijf-iarig plan gestelde eischen en die derhalve niet in dat plan waren begrepen, een dergelijke ruime verbetering evenzeer moet worden noodig geacht. Mede tengevolge van dit alles ondervond de bewerking der onderwerpelijke begroo ting vertraging; intusschen is door deze ver traging bereikt, dat. naar de minister ver trouwt. aan veler verlangen wat betreft del bespoediging van de uitvoering der verbe- teringswerken. binnen redelijke grenzen 13 tegemoet gekomen De minister moet hierbij nadrukkelijk verklaren, dat hij het niet nut tig oordeelt, om het werk zoodanig uit te breiden, dat te groote afwijkingen van het vijf-jarig plan daarvan het gevolg zouden zijn. Uit de zeer belangrijke stijging van den post onderhoud, verbetering en aanleg van wegen (bijna 21.4 millioen tegen ongeveer 11.2 millioen in 1927) mag worden afgeleid, dat de verbetering van onze rijkswegen door de regeering krachtig wordt bevorderd. Dok zijn de besprekingen met de provinciën om te komen tot spoedige vaststelling van de provinciale wegenplannen tot een einde gebracht. Od enkele uitzonderingen na zijn die plannen van de provinciale besturen ontvangen zoodat vernacht wordt, dat de Koninklijke goedkeuring binnenkort kan vol- - Met betrekking tot de in rijkswegen ge INGEZONDEN MEDEDEELING. MAZDÖUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEH legen veren, schipbruggen en kanaalbruggen en tot de kanaalwegen wordt medegedeeld, dat uitgaven voor de rijkswegen, voorzoover daarop veergelden worden geheven en de uit die\heffing voortvloeiende inkomsten, niet kunnen worden gemist niet op de be grooting van het wegenfonds kunnen wor den gebraent terwijl uitgaven voor schip bruggen al9 die te Hedel en Vreeswijk en meerendeels die voor kanaalbruggen in deze begrooting zijn opgenomen en voorts ook daarin voorkomen uitgaven voor kanaal- wegen. zooals voor den weg langs het kanaal van Terneuzen naar de Belgische grens. Ook zijn de kosten voor bediening van bruggen in rijkswegen, voorkomende op het rijks wegenplan. opgenomen. Voorzooveel kosten, aan een en ander verbonden, tot nu toe ten laste van het IXe hoofdstuk der Staatsbe- grooting kwamen, is in de bijdrage van dit hoofdstuk aan het wegenfonds gelijk bedrag opgenomen Voorts is in die bijdrage bere- ke'nd gelijk bedrag als reeds bij de begrooting voor 1927 ten bate van het wegenfonds is gebracht voor druk- en bindwerk enz. en een bedrag voor het gewone onderhoud van de rijkswegen van f 2.301.000, alsmede een be drag van f 2.000.000 voor verbetering van die wegen. Overwogen worde om voorde op het rijks wegenplan voorkomende wegen een andere dan de thans aangenomen en tot nu toe ge bruikelijke wegindeeling te volgen, waarbij meer het doorgaand we'gbelang en minder dan thans het geval is, de provinciale indee ling op den voorgrond treedt, doch hiertoe kan niet worden overgegaan zoolang de ge volgen eener -gewijzigde indeeling op kilo- meterindeeling en nog eenige andere detail punten niet nauwkeurig zijn onderzocht. Bij de artikelen wordt medegedeeld, dat, vergeleken bij de begrooting voor 1927, het op deze begrooting uitgetrokken vaste per soneel uitbreiding heeft ondergaan. Het to tale aantal rijkswaterstaatsambtenaren en beambten in vasten dienst zal echter, be halve het laboratorium-personeel en het personeel voor bruggenbouw, in beginsel geen verandering ondergaan, maar wel zal in 1928 een grooter deel van dit personeel bij de wegenverbetering te werk worden ge steld en ten laste komen van de begrooting van het wegenfonds. In mogelijk daardoor voor den rijkswaterstaatsdienst ontstaand tekort aan personeel, zal door in dienst stellen van tijdelijk personeel voorzien. Voor den aankoop van het gebouw Mau- ritskade 47, 's-Gravenhage, hetwelk thans ten behoeve van de vestiging van het bu reel van den hoofdingenieur in het district "wegentechniek is gehuurd, is f 28.000 uit getrokken. In 1927 werd resp. voor verbetering en aanleg van wegen f2.390.000 en f8.815.000 aangevraagd, voor 1928 f 2.301.000 en f 19.098.100. Hiearuit volgt, dat de totale kosten voor het ouderhoud neiging toonen om terug te loopen, hoewel een provincie- gewijze vergelijking aangeeft, dat voor het onderhoud in enkele provincies voor 1928 meer moest worden uitgetrokken dan voor 1927 is berekend, ten einde nog bestaande achterstand in te halen. In een enkele pro vincie, waar in 1928 minder voor onder houd ncodig wordt geacht, is dit een ge volg van de uitbreiding van verharding met gesloten wegdek. Voor verbetering en aanleg is het be drag, dat men in 1928 hoopt te kunnen verwerken, meer dan tweemaal zoo hoog als in 1927. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de jaren, onmiddellijk voor afgaande aan de instelling van het wegen fonds, per jaar ongeveer een bedrag van 4 tot 5 millioen werd besteed, dan bestaat er, naar de minister meent, alle reden om van voortvarende voorbereiding te spreken, yfm die uitgaven in 1927 op ruim 11 mil lioen en in 1928 tot ruim 21 millioen kon- den worden gebracht, zonder dat stoornis in den regelmatigen gang van zaken be hoeft te worden gevreesd. Omtrent de voornaamste verbeteringen voor Zuid-Holland wordt aan de memorie ontleend: Voor de voortzetting der verbetering van den weg Haagsche SchouwLeidenBode gravenHarmeien wordt f 150.000 uitge trokken, voor verbetering van het rijwiel pad f 70.000, voor verbetering van het tracé en versterking van bruggen resp. f 28.000 en f73.000; voor verbetering van den weg VianenGorinchem f 160.000; voor de uit voering der werken ten behoeve van den aanleg van den weg Rijswijk naar Rotter dam met zijtak naar Delft f2.000.000, ter wijl ook voor onmiddellijke voorzieningen van den weg DelftOverschie de noodige sommen zijn uitgetrokken; voor grondaan koop voor den weg RotterdamBodegraven Harmeien f275.000; voor verbetering van het wegvak RotterdamNieuwerkerk, dat deel zal uitmaken van evengenoemden weg f 225.000. De verbreeding van, gepaard gaan de met het aanbrengen van een bitumineus wegdek voor het gedeelte weg tusschen Den HaagHaagsche Schouw zal met het voor 1928 beschikbaar te stellen bedragen van f 350.000 worden voltooid. Voor verbetering in het tracé Haagsche SchouwNoord- Hol landsche grens is f 100.000 aangevraagd en voor verdere verbreeding van dit gedeel te f 110.000. De kosten van onderhoud, verbetering en aanleg zijn voor de provincies in totaarals volgt geraamd: Groningen f562.500, Friesland f648 000, Drenthe f 185.000, Overijsel f 2664.800, Gel derland f3.304.000, Utrecht f 1.903.000, Noord-Holland f 4.500.000, Zuid-Holland f 4.634.000, Zeeland f833.000, Noord-Bra bant f 1.533.800, Limburg f 631.000. De bergooting sluit tot een bedrag van f26.600.000. Onder de inkomsten wordt geraamd uit het IXe hoofdstuk krachtens art. 31 Wegen- belastingwet f5.273.686.50; opbrengst we genbelasting f7.000.000; 90 pCt. van de opbrengst der rijwielbelasting f4.680.000; voorschotten door het Rijk aan het wegen fonds f9.646.313.50. HET ZUIDERZEEFONDS VOOR 1928. De uit te voeren werken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928, waarvan het eindcijfer f 19.913.000 bedraagt. Met het oog op den omvang van de onder nomen en nog ter hand te nemen werken is gerekend op uitbreiding van het vaste personeel met drie ingenieurs, drie opzich ters le en zes opzichters 2e klasse, waarte genover o.a. eenige vermindering van tech nisch personeel staat. Er is op gerekend, dat in 1928 zal wor den voortgegaan met den bouw van de uit wateringssluizen, de schutsluis en de brug gen beoosten Wieringen, zoomede met den aanleg van den omringdijk van den sluis- put op het Kornweiderzand voor de beoos ten de Middelgronden te bouwen sluizen, met welke werken in 1927 is begonnen. Zoodra overeenstemming zal zijn verkre gen met het provinciaal bestuur van Fries land en met de overige betrokken besturen omtrent de aansluiting van den afsluit dijk aan de Friesche kust en de verhoo ging der Friesche zeedijken benoorden het punt van aansluiting, zal voorts met deze werken, waarvoor reeds op de begrooting van 1927 gelden werden uitgetrokken, moe ten worden begonnen. Gehoopt wordt, dat dit nog in den loop van dit jaar het geval zal kunnen zijn; in ieder geval is er op ge rekend, dat deze werken in 1928 zullen worden begonnen of voortgezet. Ook zal in dit jaar een begin worden gemaakt met déh aanleg van een eiland of dijkvak op het Breezand. Voorts is er op gerekend, dat in 1923 voortgegaan zal worden met den aanleg van den dijk van Wieringen naar Medem- blik en van de aansluitingswerken van dien dijk bij Den Oever, alsmede met den bouw van het gemaal bij Medemblik en den aan leg van een kanaal met schutsluizen ter verbinding van den droog te maken polder met de haven van Medemblik. Tevens zal in dit jaar moeten worden voortgegaan met den aanleg van het ach ter den afsluitdijk van het Amsteldiep le vormen boezemmeer en van het afwata- rings- en scheepvaartkanaal langs de Noordhollandsche kust. VERZOENINGSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, is de Permanente Verzoeningscommissie, bedoeld in het Ne- derlandsch-Duitsch Arbitrage- en Verzoe ningsverdrag van 20 Mei 1926 (Stbl. 279 van 1927) thans samengesteld. Deze com missie bestaat uit vijf leden, waarvan elk der beide Staten één lid naar vrije keuze heeft aangewezen, terwijl de drie overige leden en daaronder de voorzitter in gemeen overleg gekozen zijn uit onderdanen van andere Staten. In gemeen overleg zijn benoemd dr. Ernst Trygger, lid van het Rijksgerecht en oud-minister van Justitie van Zweden, dr. Arnold Raestadt, oud-minister van Builen- landsche Zaken van Noorwegen, pn de beer A. Soldali, lid van het Zwitsersche Bonds- Ilooggerechtshof. De Nederlandsche Regeering heeft als lid aangewezen jhr mr. II. A. van Karnebeek, Minister van Staat, oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken en de Duitsche regee ring den „Geheimen Justizrat dr. Heinrich Triepel, hoogleeraar in het Staatsrecht aan de universiteit te Berlijn. Het voorzitterschap is opgedragen aan dr. E. Trygger. PRINS HENDRIK NAAR ST. MORITZ. Naar het Geneefsche blad la Suisse ver meldt, zal Prins Hendrik de Olympische winterspelen te St. Moritz bijwonen. Hij wordt 9 Februari, dus voor de officieele opening, te St. Moritz verwacht. VLIEGTOCHTEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. Zaterdag naar ons land. Toen de heer Van Lear Black Vrijdag jl. te Londen terugkeerde na een verblijf van omstreeks 4 maanden in de Vcreenigde Staten, stond het vliegtuig van de K. L. M. de II NADP, met de bestuurders Geysen- dorffer en Scholte en den werktuigkundige Weber, weer te Croydon te zijner beschik king. Was oorspronkelijk het plan van den heer Van Lear Black om terstond den volgen den dag naar Nederland te vliegen, ten einde met de directie der K.L.M. zijn plan nen voor dit jaar te bespreken, deze reis moest uitgesteld worden, doch Zaterdag a.s. hoopt de heer Van Lear Black met een gezelschap van 18 personen naar Neder land te vliegen. Behalve de H NADP heeft hij daarvoor nog twee andere vliegtuigen van de K.L.M. gehuurd, zoodat het gezel schap Zaterdag met 3 vliegtuigen od Schip hol zal neerstrijken. Intusschen heeft de heer Van Lear Black op Maandag 16 Jan. jl. per vliegtuig eenige vrienden te Liverpool van de boot afgehaald en is hij Dinsdag 17 Januari naar Parijs gevlogen. DE NIJVERHEIDSRAAD. Onderzoek naar dnmpingsverschijnselen. Hot Tweede Kamerlid de heer Kortenhorst heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genoemen van het besluit van den Nijverheidsraad om terug te komen op zijn voornemen om een onderzoek in te stellen naar dumping-ver schijnselen hier te lande? Is de Minister onder deze omstandigheden bereid, zelfstandig een onderzoek, als boven bedoeld, in te stellen of te doen instellen? HET WIT-GELE KRUIS. De vergadering te Den Haag. De Diocesane Federatie „Het Wit-Gele Kruis" hield gisteren een vergadering in een der zalen van hotel „Terminus" in Den Haag. Aanwezig waren de afgevaar digden der afdeelingen: Leidschendam, Noordwijk, Poeldijk, Katwijk, Stompwijk, Naaldwijk, Castricum, Bovencarspel, Blok ker, Pijnacker, Loosduinen. De voorzitter, dr. Gribling te Delft opende de vergadering met gebed, en hield een korte rede. De afdeelingen Kwadendamme, Uitgeest, Rijswijk, zijn tot de Federatie toegetreden. De afdeelingen Zandvoort, Velsen, Bode graven, Alkmaar en Wassenaar zijn onlangs opgericht zoodat toetreding volgen zal, al dus spreker. In bespreking komt vervolgens het rap port inzake Ziekenhuisverzekering, waar over in de vorige vergadering is gesproken en dat toen in handen eener confmissie is gegeven. Deze had nu een reglement sa mengesteld voor onderlinge verzekering VOOR DONDERDAG 19 JANUARI. i Hilversum, 1060 M. 12 u.Politiebefe 12.352 u.Lunchmuziek door het Trio Helden. 34 u.Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door mevr. Ant. v. Dijk. 44.30: Huisvrouwenhalfuurtje, door mevr. C. H. A. Scholte—HoekWarenkeimU met betrekking tot onze levensmiddelen. 5.307.15: Concert door het Omroep-op« kest. Johanna Hcymann, piano. 7.151 Erigelsche les voor gevorderden. 7.45J Politieber. 8.10: Aansluiting van l«et Concertgebouw te Amsterdam. Het Con certgebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux. Aangeb. door de N.V. Philips Radio. 1* Vioolconcert, Brahms. 2. Le Sacre du Prin- temps. Strawinsky. 10.30: Persber. Huizen 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30—1.45: NCRV. Concert. F. Meyerse* bariton. Mevr. H. Helderman—Smit* piano. 67 u.Cursus paedagogiek (Cur sus B., daarna C.) Les 10 door Prof. YVate. rink (NCRV.) 7—7 30: NCRV. Les. 7.308 u.Cursus paedagogiek (cursus A)„ door Prof. Waterink. 8 u.NCRV. Con cert. Uitzending van uit het Kerk-Wijkge- bouw te Eindhoven. J. Goote: Voortvaren., ds. W. J. Roscam-AbbingEindhoven, Ver leden, heden en toekomst. Ds. J. W. Esse, link: Houdt wat gij hebt. Het Chr. Fanfa recorps „Wilhelmina", Chr. Zangver* „Looft den Heer". Chr. Zangver. „Ho sanna". C. Kossen, bariton. A. M. v. Leeet Saxophons. P. H. J. Madlener", cello. Mej. A. Schilfer, piano. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst!» 11.20: Daventrykwartet en solisten (viool, sopraan, bariton). 1.202.20: Gra- mofoonmuziek. 2.50: Causerie. 3.20» Vesper in de Westminster Abbey. 4.05» Causerie. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Concertorgelbespeling. 5.35: Kinderuur tje. 6.20: Dansmuziek. 6.35: Land- bouwber. 6.40: Dansmuziek. 6.50: Nieuw» bericht. 7.05: Voor de padvinder». 7.20: Causerie 7.35: Chopin'» piano preludes. 7.45: Causerie. 8.06: „The Playboy of the Western world", comedie in 3 acten. 9.20: Nieuwsber. 9.35: „I remember", Causerie. 9.ÖO: Nieuwsber. 9.55: Chariot's Hour" (2), een vroolijk spel door André Chariot. 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 10.50— 11 u.Concert. 12.502.10: Orkestcori» eert. 45 u.Kinderuur. 8.501.20| Fragmenten van „Rheingold", opera van! Wagner. Langenberg, 469 M. 1S.251.50: Or» kestconcert. 5.200.20: Ohopin-concert* G. Schack, piano. W. Strienz, bas. 7.35: „Schinderhannes", tooneelspel in 4 acten van Zuckmayer. 9.50: Sport Wieler wedstrijden. Daarna tot 11.20: Dansmu ziek. Königswusterbausen (Zeesen), 1250 M. 1.207.05: Lezingen en lessen. 6.50: „Die Macht des Schicksals" opera van Verdi* Daarna tot 11.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35: Operette-duet ten van Léhar. Orkest en soli. 4.20: Dansmuziek. 7.20: Orkestconoert. - 10.5011.50: Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20: Kindeniur- tje. 8.35: Orkestconcert. 9.35: Voor lezing uit „De Koopman van Venetië." Daarna tot 11.35: Orkestconcert. INGEZONDEN MEDEDEELING. tegen de kosten voor ziekenhuisverplegmg en operatie. Besloten werd een vereeniging daartoe in het leven te roepen. Het voorloopig re glement werd goedgekeurd. De reeds be staande commissie zal deze aangelegenheid Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. Vertaald door Carla Simons. 27) Maar Ben wist beter. Ze was verliefd op een van de arbeiders uit zijn vaders fabriek, wiens vurigste wensch het was om voor zichzelf wat te kunnen beginnen. Maar zijn loon was te klein en hij had geen geld Ezra Day beschouwde Sarah Ellen als zgn toekomstige vrouw, maar hij zou, zooals hij beweerde, nooit trouwen voor hij genoeg geld had om een winkeltje in Dingle Street te beginnen. Hallo Sarah Ellen! Hoe gaat het er mee? vroeg Ben, toen hg haar ontmoetta. Gaat nogal. Wat is er aan de hand? Kun je niet goed opschieten met miss Judson? Dat wel, maar ze betaalt niet veel. Zoek dan een anderen dienst, die is gemakkelijk genoeg te vinden tegenwoordig. Maar waar moet ik heen? Voor een groot huis be*j ik niet geschikt. Ik ben niet sterk en ik wil miss Judson niet alleen laten, want ze is heel goed voor me. Maar u begrijpt wel wat ik bedoel, Mr. Ben. Zeker. En Ezra houdt zeker ook niet veel over? Ik ben er bang voor, dat we nooit zullen trouwen. Het kost te veel geld om een winkel te beginnen. Hoeveel denk je? Twee honderd pond, zuchtte Sarah Ellen. Daar moet Ezra tien jaar voor sparen. U kunt ons zeker niet helpen, Mr. Ben? Misschien wel, antwoordde Ben voor zichtig. Zou je iets voor me willen doen als ik op mjjn beurt jullie zou helpen! Natuurlijk! Graag! Ze kreeg er een kleur van. Hoe vind je die jonge dame, die bjj jullie is komen inwonen? vroeg Ben. Het is een aardig meisje. Weet je iets van haar af? vroeg Ben. Ik weet, dat ze eerst bij u woonde voor ze bij ons kwam, antwoordde Sarah Ellen. Uw zuster Jessie kwam met haar. Maar ik ben bang, dat ze nooit zal slagen zooals ze had gedacht. Hoe weet je dan wat ze wil doen? Ik ben niet van plan er meer over los te laten, Mr. Ben. Ben keek de vrouw vriendelijk aan. Je hebt gehoord wat ze aan Miss Judson vertelde, nietwaar? Je hoeft er niet bang voor te zijn het me te zeggen, ik begrijp het wel. Ja, maar ze zal nooit slagen, zei Sarah Ellen. Misschien krijgt ze een betrekking als ontwerpster, maar al dat geld kan ze nooit bij elkaar krijgen. Ben zweeg eenige seconden; toen nam hij een besluit. Luister, Sarah Ellen, zei hij. Je ziet haar eiken dag, nietwaar? Natuurlijk. Je luistert alles af wat er gezegd wordt tusschen haar en miss Judson? Soms wel. Prachtig. Dan moet je iets voor me doen en dan zal ik Ezra helpen. Wat dan? vroeg de vrouw achter dochtig. Als je ooit iets te weten komt over miss Trevanion ik zeg niet, dat dit hoeft te gebeuren, maar het kan voorkomen moet je het me laten weten. U hebt toch niets tegen haar? Tegen haar? Waarachtig niet! Er klonk zooveel geestdrift in zijn woorden, dat Sarah Ellen hem nieuwsgierig aankeek. Bent u verliefd op haar? vroeg ze. Dat is jou zaak niet, zei Ben; in elk geval, als jij doet wat ik zeg, zal ik Ezra helpen geld te verdienen. Maar wat wil je dan weten? Toen ontwikkelde zich een heel ernstig gesprek tusschen Ben en de vrouw. Ik denk niet, dat het op iets zal uit loop en, bedacht hij later, maar 't kan nooit kwaad van alles op de hoogte te blijven; misschien kan ze me nog wel van dienst zijn. Dien avond, dat Nancy Mr. Briggs had opgebeld, direct na het bezoek van Shaw- cross, was Ben juist van plan om naar de club te gaan, maar toen zijn vader de kame' binnenkwam en vertelde, dat Nancy in de auto onderweg was, omdat ze hem wilde spreken, besloot hij thuis te blijven. Een oogenblik later kwam een knecht binnen om te zeggen, dat er iemand aan de telefoon was voor Mr. Ben. Zei hij wie hij was? Neen, mijnheer, was het antwoord. En het was geen „hij", maar het is een vrouw. Het zal een vriendinnetje van je zijn, lachte Jessie. Ik geloof niet, dat het een dame is» juffrouw, ze sprak mpt een plat accent. Er schitterde een glans in Ben's oogen terwij' hij zich naar de telefoon haastte. Is Mr. Ben Briggs daar? Ja, met wie spreek ik? Herkent u mijn stem niet? Ben jij het, Sarah Ellen? Ja. Ik belde u op omdat ik nieuws voor u heb. Wat voor nieuws? Miss Nancy zal direct bij u thuis komen. Mijn vader heeft me dat juist verteld. Ze moet hem spreken. Waarover moet ze hem spreken? Precies weet ik het niet, maar het is iets heel belangrijks. U zei me, dat ik u moest opbellen als er iets bijzonders was. Er is nog iets bijzonders. Wat is dat? Wacht een oogenblik, ze komt juist de trap af om de deur uit te gaan. Als ze weg is, zal ik u alles vertellen, dan ben ik alleen in huis. Miss Mary is naar het laboratorium gegaan. Het is heel iets bij zonders, herhaalde ze. Hierna was er een oogenblikje stilte en Ben wachtte met den hoorn in de hand. Hg hoorde aan de opwinding in Sarah Ellen's stem, dat er iets bijzonders aan de hand was en hg vroeg zich af wat dat kon zijn. Een week geleden was hij nog teleur gesteld geweest, doordat de meid hem zoo weinig van dienst was geweest en hij had haar verzekerd, dat hij haar niet zou helpen om te kunnen trouwen, als ze hem niet meer vertelde. Ik zei je, dat je niets mocht vergeten, iederen brief dien ze ontvangt, en ieder woord, dat ze zegt, moet ik weten. Waarop Sarah Ellen geprotesteerd had en gezegd, dat niets haar ontging. Bent u daar nog, Mr. Ben? Ja. Ze gaat juist de deur uit en er is niemand thuis. Ik weet iets nieuws. Wat dan? Twee uur geleden vroeg miss Judson miss Trevanion mee te gaan naar het la boratorium. Wel, ik dacht aan hetgeen n had gezegd en luisterde aan de deur. Miss Marv vertelde haar, wat ze deed sinds den dood van Amos. Ze zei, dat ze iets wilde uitvinden. Uitvinden? Wat bedoel je daarmee? Precies heb ik het niet begrepen, maar het ging over rubber. Rubber? Ja, rubber. Ze zei, dat ze had uitge vonden hoe het werd gemaakt. Ze vertelde aan het meisje, dat er op de markt met minder dan zes shilling het pond voor moet betaalc worden, en dat zjj het voor vier pennies kon maken. Rubber maken? Ik begrijp je niet. Ik luisterde aan het sleutelgat en kon met alles verstaan, maar ik verstond zoo iets als linfetische rubber of zoo iets der gelijks. Linfetisch? Was het soms synthetisch!' Juist, dat was het! riep Sarah op gewonden. Ben werd nadenkend. Hg wist, dat er dikwijls was getracht sythetische rubber te vervaardigen. Hij kende zelfs iemand, die het ook geprobeerd had en hg had bg diens proefnemingen zelfs geld verspeeld. Miss Mary was zeer opgewonden, ging Sarah Ellen voort. Ze zei, dat er mil- lioenen mee te verdienen waren en dat, aLs de uitvinding klaar was, ze miss Nancy's oud tehuis terug zou koopen. Ben lachte ongeloovig. Ik heb dat eerder gehoord, Sarah' Ellen, zei hij, en er is geen steek van waar. (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5