BERICHT! HOOGEWDERD 64, TELER 15 BUITENLAND. KERKNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. 19e Jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1928 No. 5774 3)e Eeidóohz 0ou^xMit Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling (Voor Leiden 18 cent pei week f«?..50 pei kwartaal Ëij onte Agenten 20 cent pet week f2.60 pet kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaaL pek Geïllustreerd Zordagsblad la vooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor- bitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd (Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. tl OE ADVERTENTIEPRIJS BEORAAGTl Gewone adverientiên 30 cent por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele vaü het tarief berekend. s Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarfn betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Olt nummer bestsat alt TWEE Bladen EERSTE BLAD. F i. Hierbij deelen wij mede, dat ons Redactie-bureau gevestigd is: De advertentie-afdeeling blijt Rapenburg 10, Tel. 935 DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferenties te Havana en Brussel. Coolidge is reeds deer thuis na zijn rede le Havana, die in de Ver. Staten warm wordt geprezen, in Europa daarentegen vrij on verschillig wordt opgenomen, daar hij slechts groote algemeenheden aanraakte. Het Pan-Amerikaansche congres zal nu fei telijk eerst recht beginnen. Tc Brussel heeft op het oogenblik* een conferentie plaats ter bescherming van de civiele bevolking legen den gasoorlog. Er zijn drie secties. De eerste sectie besprak de quaestie der gemeenschappelijke beschutting (onder- grondsche lokalen, ventilatie en speciale architectuur voor huizen)de tweede be studeerde de quaestie der beschermende maskers en kleeren en de voorlichting van het publiek; de derde besloot dat de Roode Kruisarvprnsaties een program zullen op stellen met betrekking tot de individueele :en collectieve bescherming. Er was sprake van een centraal labora torium te Genève te vestigen, en er werd geadviseerd in elk land een gemengde com missie te vormen voor de studie van de be schermingsmaatregelen onder de bevolkin gen zelf. DUITSCHLAND. De Iandenconferentie over de i staatseenheid Luther bij de v Duitsche Volkspartij On- eenigheid in hef Centrum 4 Ontevredenheid bij de land bouwers. De Iandenconferentie heeft gistermiddag tegen 5 uur het debat over het eerste punt der agenda, de verhouding tusschen het rijk en de landen, teneinde gebracht. Daarop werd punt 2, bezuinigingsmaatre gelen, in behandeling genomen. Referaten hierover werden uitgebracht door d3 mi nisters van financiën van Pruisen en van Baden, terwijl bij het debat alleen de Beiei- sche minister van financiën het woord voerde. Daarop werd een commissie .van redactie benoemd, die hedenochtend om 9 uur zal beraadslagen over de vaststelling ^an den tekst van een verslag over het naar aanlei ding van de 2 eerste punten der agenda behandelde. Om 10 uur komt dan weer de volledige conferentie bijeen om den tekst goed te keuren. Vervolgens zal punt 3 van de agenda, be- stuurshervormingen worden behandeld. Men kan verwachten, dat de conferentie heden zal afloopen. In parlementaire krin gen wordt tot nu toe het veloop der con ferentie niet onbevredigend geacht, maar wat er dan wel bereikt is.... Held, de Beiersche minister-president heeft een rapport uitgebracht over het thema: ,,het rijk en de bondsstaten", waar in hij de betrekkingen tusschen beide veel- zins onhoudbaar noemde. Spr. acntte heb mogelijk daaraan tegemoet te komen zon der grondwetsherziening en 'vel m de eerste plaats door een zoodanige verbete ring van het financieel vergelijk, dat dit met de levensbelangen van de landen wer kelijk rekening houdt; 2e. .h-or uitbreiding van de bevoegdheden der landen op den grondslag der overeenkomst van Augustus 1922. Aan de ondraE^glijke centraliseering van het geld. en kredietwezen te Berlijn moet door een vergelijk tusschen rijk en bondsstaten een einde komen. De Hesische staatspresident Ulricli cefen de kditiek op de z.i. volkomen negatieve standpunten der uitgebrachte rapporten. Nergens had spr. een rui te "hjke bekente nis vernomen dat er geen sprake meer kan zijn van een terug tot den toestand die voor de noorlog bestond. De rapporten van den Beierschen minister-president Held en van den Wurtembergschen staatspresident Bazille hadden vooral dien geest van wee moedige terugzien op dat wat geweest is, geademd. Volgens sprekers inzicht was do eenige noodzakelijke politiek voro het rijk daarentegen een onversaagd vooruit zien en zich richten naar de toekomst. Deze noodzakelijkheid wordt reeds door dit feit gebiedend voorgeschreven dat wij in de buitenlandsche politiek geen eigen koers kunnen bepalen, maar rekening moeten houden met de stemming in de ons om ringende landen. Spr. eischte vervolgens, evenals Held, dat het rijk sommige be- stuusinrichtingen geheel zal overnemen. Tegenover de meening van hen die een ge- decentraliseerden eenheidsstaat mogelijk achtten, was spr. van meening dat een een heidsstaat zonder centrale regeering ipso facto een onding is en dus niet bestaan kon. Ten slotte betoogde Ulrich dat een aan tal scherp omlijnde voorstellen uitgewerkt móet worden nopens wat geschieden kan en moet, om tot een bevredigende oplos sing van een aantal dringende problemen te komen en den eenheidsdienst althans voor te bereiden: De staatspresident van Baden, Remmele besprak voornamelijk de financieele zijde van verschillende te berde gebrachte vraag stukken. Voorts waarschuwde hij ervoor om een gevaarlijke soort centralisatie de vrije hand te.laten zonder dat men de gevolgen in al hun uitgebreidheid goed heeft kunnen Dr. Luther, de voormalige rijkskanselier, die dezer dagen als leider van den bond tot verniewing des rijks is gekozen, is lid der Duitsche Volkspartij geworden. Hij was tot nu toe partijloos geweest. De twist in het centrum neemt bedenke lijke vormen a^n. Volgens de „Berl. Ztg a. M." heeft de afgevaardigde St'egerwald zijn ontslag als 2dè voorzitter der Centrums- partij ingediend met de verklaring, dat sa menwerking met den eersten voorzitter, dr. Marx, hem onmogelijk is. Wolff verneemt naar aanleiding hiervan, dat heden een zitting van het bestuur der Centurmspartij, cm deze geschillen op te lossen, zal plaats hebben. Dit mede in verband mete en aanval van den leider der vakbeweeging Imbusch op Marx. Imbusch constateerde n.l. dat in den cen trumspartij en in haar Rijks- en Landdag- groepen tal van menschen zitten, die re niet in behooren. Na de omwenteling heeft het centrum tal van nieuwe leden gekre gen, wien het uitsluitend om baantjes te doen was. Onder hen zijn tal van ambte naren en academisch gevormden, die in nerlijk x&t van de partij afstaan, maar er grooten invloed hebben. De katholieke arbeiders daarentegen hebben weinig of niets in te brengen. Spr. deelde voorts mee, dat op hem her haaldelijk een beroep is gedaan om een nieuwe arbeiderspartij te stichten. Hij is daarin niet getreden, omdat hij van oor deel is, dat er waarlijk genoeg partijen zijn en dat het centrumsprogram goed is, als het maar wordt nageleefd. Nu dat niet het geval is, moeten de arbeiders overwe gen, tegen de officieele candidaten der par tij hij de aanstaande verkiezingen eigen candidaten te stellen. Over de houding van Marx, den rijks kanselier, oordeelde Imbusch heel scherp. Hij herinnerde dat Marx bij de verkiezing voor het rijkspresidentschap in 1925 can- didaat is geweest van het „volksblok" en constateerde dat die candidatuur een schril contrast vormt met het leidersc.hap eener rechlsche regeering. In dat verband zeide spr. veelbeteekenend, dat het misschien noodzakelijk zal blijken „zekere vertegen woordigers en leiders zoolang aan den dijk te zetten." Met dat al gelooft men niet, dat het tot een scheiding zal komen. Men is er tot nog toe in geslaagd de scheuren in het partij gebouw te dichten en de parliidicipline ook bij de dissidenten is nog altijd sterk ge noeg om een breuk te kunnen voorkomen. Maar al zal het centrum dan ook niet uiteenvallen, de positievan dr. Marx èn als leider èn als rijkskanselier is door de vakvereenigingsleiders geducht geknakt. m In de jaarlijksche vergadering van den provincialen bond van landbouwers en melkveerhouders te Maagdenburg, heeft minister Schiele een rede gehouden, waar in hij nog eens met nadruk aanspoorde de productie te verhoogen. Dit alleen kan baal geven zoowel financieel, die anders voor 4 milliard moet worden ingevoerd als ten aanzien van het tegengaan der werkloos heid. Dat de landbouw ontevreden is, bewijst dat feit, dit in een Maandag door ca. 2000 deenemers bezochte vergadering van boe- renvereenigingen uit het district Rendsburg in Sleeswijk. een reeks nauwkeurig om schreven eischen aan de staats- en rijks- regeering gesteld zijn om den nood van den landbouw in de provincie op te hef fen, waarop vóór 25 Jan. antwoord ver wacht wordt Zooniet zullen de landbouwers op 1 Febr zich als rechteloos, maar dan ook zonder plichten beschouwen. FRANKRIJK. Painlevé overwinnaar. De Kamer heeft met 355 stemmen tegen 180 het "amendement van Raynaux (soc. republ.) om' aan het parlement de taak over te laten Jaarlijks bij gelegenheid van de bespreking der begrooting over de wen- schelijkheid der oproeping van reserves te beslissen, verworpen. Painlevó had verwer ping gevraagd en de kwestie van vertrou wen gesteld. ENGELAND. Nog één kruiser geschrapt Uit de mijnindustrie. De regeering heeft besloten het kruiser- programb nog met een te verminderen. In 1928/29 zullen dus maar 2 kruisers van 8000 ton op stapel worden gezet. Te Seton Delavel in Durham hebben mijneigenaars en* werklieden een nieuwe wijze gevonden, <^n een dreigende sluiting van een groep mijnen, wegens te groote verliezen, te voorkomen De arbeiders ne men genoegen een loonsverlaging van 5 tot 10 procent, maar dit bedrag is niet onmiddelijk verloren, want het wordt vour ieder betrokkene Opgeschreven, en de pa troons hebben zich daartegenover verplicht het geacumuleerde bedrag, echter zonder interest, terug te zullen betalen, zoodra de mijnen weer een bader omschreven winst marge zullen bereikt hebben. Voorloopig blijft de mijn een vol jaar in werking on der deze bepalingen. De mijnwerkersvereeniging van Yorkshire heeft op een vergadering te Done as ter met verpletterende meerderheid een motie aan genomen tegen de eigengerechte wijze, waarop Cook, de secretaris der federatie, op de conferentie tusschen werkgever en werknemer gesproken beeft Cooks woor den werden ten scherpste afgekeurd en in de motie wordt verder gezegd, dat de mijn werkers uit Yorkshire, ofschoon niet offi cieel aangestoten bij het congres van vak- vereenïgingen. poging van het Congres en de werkgevers om den industrieeïen vrede door een reeks bijeenkomsten te ver zekeren, van ganschér harte toejuichen. NOORWEGEN. Uit het Storting. Het Storting heeft na vele stemmingen den candidaat der arbeiderspartij Hambro tot voorzitter gekozen. LITHAUEN. De opperbevelhebber ontslagen. Volgens berichten uit Kowno, is de op perbevelhebber, generaal Zoekauskas, bij decreet van staatspresident Smetona uit zijn functie ontzet. Deze maatregel schijnt verband te houden met de poging, door luitenant kolonel PetroeLis in 1927 onder nomen, om den president te dwingen tot het vormen eener coalitieregeering, voor welke affaire generaal Zoekauskas zich eveneens geïnteresseerd heeft. TSJECHO-SLOWAKIJE. Gajda nog verder gestraft. Het ministerie van verdediging heeft of ficieel medegedeeld dat de disciplinaire commissie van beroep een beslissing heeft geveld inzake de degradatie van den ge wezen chef van den generalen staf Rudolf Gayda. Deze beslissing komt hierop neer, dat het in eerste instantie gewezen vonnis nog wordt verscherpt Gajda werd gede gradeerd tot gemeen soldaat. Zijn generaalspensioen wordt echter thans tevens met 25 pCt. verlaagd. BOLIVIA. Arrestaties wegens revolutio naire actie. Een aantal notabelen en volksvertegen woordigers is ondeT beschuldiging van Re volutionaire actie in Bolivië, in hechtenis genomen- Te La Paz worden troepen geconcen treerd. VEREENIGDE STATEN. De douanetarieven. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 183 tegen 163 stemmen voor onbepaalden tijd de bespreking verdaagd van de motie, die door den Senaat werd aangenomen en waarin verzocht werd de douanetarieven onmiddellijk te verlagen. BUITENLANDSC'T GEMENGD. DRAMATISCHE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Naar uit Riga wordt gemeld, heeft zich daar tijdens een huwelijksplechtigheid een dramatisch voorval afgespeeld. Terwijl de huwelijksceremoniën verricht werden, waarbij de bruidegom voor de twee de maal in den echt zou verhonden wor den. wist de schoonmoeder van zijn eerste vrouw, de GO jarige Anna Karapova. ver kleed als bedelares, het bruidspaar te na deren. Zij begoot den niets kwaad vermoedenden bruidegom zoo overvloedig met vitriool, dat hij deerlijk verbrand werd en deed daarop ook de bruid in de douche deelen. De bij de plechtigheid aanwezige huwe lijksenthousiasten, die zekerlijk volgens den algemeen geldenden regel toch al niet veel met de inmengingen van schoonmoeders op hadden, konden de „hard-vochlige" be moeiingen, van deze non-activiteit gestelde schoonmama allerminst apprccieeren. Dies wachtten zij niet, tot de politie ten looneele verscheen, om de onbekookte 60- jarige aan den straffenden arm van vrouwe Justitia over te leveren, maar achtten vol doende termen aanwezig om al vast zelf etnige zeer voorloopige disciplinaire maat regelen te treffen. Zij deden dit met zulk een spontane geestdrift en ongetemde energie, dat de vi trioolwerpster in een minimum van tijd buiten kennis ter aarde lag. Met haar schoonzoon, die van haar doch ter was gescheiden, om zijn tweede echt verbintenis aan te gaan met de thans gevi- trioleerde schoone, werd de warmbloedige schoonmama, evenals haar vrouwelijk slachtoffer, naar het ziekenhuis vervoerd. Daar werd hot paar, ondanks de aanmer kelijke schending van beider schoonheid, nog steeds vervuld van onverzwakt geloot in de heerlijke mogelijkheden van het hu welijk, toch nog met cenige plechtigheid in den echt verbonden. HET VERONGELUKKEN VAN DUIKBOOTEN. Een Deensche uitvinder, Olsen genaamd, heeft patent gevraagd op een uitvinding, welke het mogelijk maakt, versche lucht te brengen in gezonken onderzeeërs en le vens een telefonische verbinding aan te leggen. BOOTONGELUK Op 'n rivier nabij St. Maurice du Lignon ise een boot omgeslagen. De vier inzittenden zijn verdronken. PANIEK IN EEN BIOSCOOP. In een bioscoop te Bruay-sur-l'Escaut heeft zich een ernstige paniek voorgedaan. Tijdens een voorstelling vatte een film vlam. Een groote ontsteltenis maakte zich oogen- blikkelijk van de toeschouwers meester, die zich onder angstig geroep verdrongen om ijlings het gebouw te verlaten. Twee kinderen werden in de heerschendr- verwarring onder den voet geloopen en doodgedrukt. ZEEREERW. HEER J. Th. J. VAN MEURS f In den ouderdom van 88 jaar is in het Leonardusgesticht te Hilvarenbeek na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden de zeereerw, heer J. Th. J. van Meurs, oudste priester van het bisdom 's-Bosch. J. Th. J. van Meurs, werd op 2 Januari 1840 te Amsterdam geboren. Na voleinde studiën bood hij zich aan bij de Congrega tie der Fraters te Tilburg en zette tijdens zijn Noviciaat de studën door ter voorbe reiding voor het H. Priesterschap. Fr. Ja cobus van Meurs werd op 20 April 1863 ge profest en 30 Mei 1863 priester gewijd. Na zijn H Wijding was hij werkzaam in het Moederhuis der Fraters te Tilburg ais docent voor de toekomstige Priester-fra ters. Toe<n in 1869 de geestelijke zorg van de leerlingen van Ruwenberg aan de Priester fraters der Congregatie kwam na van 1852 tot 1869 door de seculiere priesters P. J. van Brussel, J. B. de Geer en F. C. van Yugt te zijn behartigd kwam kort na dien de weleenv. Pater Jac. Meurs als as sistent; van 1880—1884 was z.eerw. er con rector, van 18841887 rector in het Frater huis annews pensionaat te Oss, van 1887 1898 in het St. Corneliusgesticht te Reu- sel in welk laatste jaar hij wederom als conrector terugkeerde naar Ruwenberg. Een. oogkwaal was na enkele jaren, 23 Aug. 1900, oorzaak, dat hij de taak, welke hem zoo lief was geworden, moest opgeven. Op 24 Augustus 1900 werd hij op de n eest eervolle wijze van zijn taak ontheven en verbleef dan in dit. dan in dat huis der Congregatie, tot hij zich vestigde ii. het St.-Leonardusgesticht te Hilvarenbeek. DE JAPANSCHE BISSCHOP IN ONS LAND. Men meldt aan de „Msbd.": Aangaande hel bezoek van den eersten inlandschen Japanschen Bisschop aan Ne derland kan het definitieve program thans worden medegedeeld. Mgr Hayasaka zal de gast zijn van hel Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus. Donderdag 19 lanuari arriveert Z D. II te 's-Gravenhage met den Parijschen trein in gezelschap van Mgr A. Ohchon, naliona- len directeur van S. P. L. voor Frankrijk. BUITENLAND. De politieke toestand in Duitschland. (lste blad).# BINNENLAND. Eezoek van een Japansche Bisschop aan ons land; morgen komt Z. D. H. te Voor schoten. (Kerknieuws, lste blad). De hegrooting van het Wegenfonds 1928 en de voornaamste verbeteringen voor Zuid- Holland. (Binnenland. 2e blad). Het auto-ongeluk hij 't Haagsche Schouw; teren de chauffeur vier maanden geëischt (Rechtzaken, 2de blad). Ook te Delft is een ruitenvernieler aan het werk. (Gemengde BcTichten, 2de blad). DE GEÏLLUSTREERDE PAGINA. De photo-pagina van heden bevat o.m. eeniqe kiekjes van de onzinkbare reddings boot „Schnltevaer"; een merkwaardig vlieg ongeluk; het viermotorig Alpen-vliegtuig; Philips-noodwoningen enz. Na een bezoek aan den Japanschen Ge zant, wordt Mgr. te Voorschoten ont vangen door het Nationaal Bestuur van S. P. L. en een deputatie van het D. M. C. voor Haarlem. Vrijdag, den 20en, brengt Z. D. H. een bezoek aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht en in den namiddag word! Z. D. H. te Sint Michiels-Gestel ontvangen op het Instituut voor Doofstommen door het Dage- lïjksch Bestuur van den P. M B. in Neder land en de Nationale Directie van de Voort- planling des Geloof9 en eenige vertegen woordigers van hel Bossche D M. C. Zaterdag, den 21 sten. brengt Z. D. H. een bezoek aan Z. D. H. den Bisschop van '9-Herlogenhosoh en de Kathedraal van Sint Jan In den namiddag verlrekt Mgr. naar Sleyl voor een bezoek aan de Missio narissen van het Goddelijk Woord, die in Japan missiën hebben. Zondag, den 22sten, wordt een bezoek ge bracht aan Z. D II den Bisschop van Roer mond en wordt verder de dag doorgebracht bij de Duitsche Jesuieten Ie Valkenburg die vele missiën in Japan hebben. Maandagmiddag, de: 23sten, verlrekt Mgr. Havasake van Maastricht naar Luik. Wegens den gezondheidstoestand van Mgr. A. J Callier. kon een bezoek aan Haar lem niet in het reisplan worden opgenomen, en wegen9 reeds gemaakle afspraken in België moest het voorgenomen bezoek aan Z D. H. den Bisschop van Breda worden op gegeven. Het is wellicht niet onbelangrijk nog aan te teekenen, dat Mgr. Hayasaka tijdens zijn studiejaren een beurs van S P L heeft ge noten en dal de nood van het seminarie van Nagasaki in 1888 voor de dames Bi- gard de directe aanleiding is geweest met S. P. L. te beginnen Op het oogenblik on derhoudt de Nederlandsche afdeeling van S. P L. zestien van dp ongeveer zestig semi naristen van Nagasaki. HET SCHOUWTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, Adr. van der Horst en Jan Musch, zal op Maandag 23 Jan. a.s. in den Leidschen Schouwburg komen vertoonen Molière's blqspel „Do rek", met Jan Musch als Har pagan. In de overige rollen treden op: Ko Arnoldi; G J. van Staalduynen, Jacq. de Haas, Carol Ryken, Jettie van Dijk—Riecker, Rolien Numan, Sam de Vries, Ellen Wiarda, Hugo Reyst, e.a. R.-K. HARMONIE- EN FANFARE-CORPSEN IN ZUID-HOLLAND. De R.-K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Zuid-Holland vergaderde te Delft onder leiding van den voorzitter den heer Barth Al die in zijn openingswoord met vol doening constateerde, dal bij den aanvang der vergadering zich 21 vereenigingen defi nitief hij den bond haddpn aangesloten en dat een 4-tal vT'oLrppwonrdigers van ver eenigingen aanv /i'i waren om kennis te maken met den hond Bij de besprekingen bleek dat de secre taris de heer J R N Vonk te Delft contact had met dpn zustprbond in Noord Holland, waarmede een mondelinge bespreking zou plaats hebben over de stichting van een R.K Bond voor geheel Nederland. Het huishoudelijk rc-'glement en het con cours-reglement worden na bespreking bij

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1