BUITENLAND. KERKNIEUWS. FINANCIEN. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. BERICHT! Hierbij deelen wij belang hebbenden mede, dat ons redactiebureau thans geves tigd is: H00GEW0ERD 64. De administratie blijft ge vestigd op Rapenburg 10. 19e Jaargang DINSDAG 17 JANUARI 1928 No. 5773 3)e Setcbelre (Bou/tant D© ABONNEMENTSPRIJS bedraagl bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f,2.50 pei kwartaal feij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL |3et Geïllustreerd Zondagsblad la vooi de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 5C cl. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone edvertentlèn 30 eent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlèn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum en 7er huur, koop en verkoop f0.50 Dit nummer bestaat alt TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Berlijn en Havana Parker Gil bert te Parijs. De besprekingen te Berlijn over de een heid van den Duitschen staat hebben na tuurlijk nog geen beslissing gebracht. Wan neer men het verhandelde onder Duitsch- land aandachtig leest, is er o.i. zelfs alles zins reden om zich af te vragen, of er wel hesluiten van beteekenis genomen zullen kunnen worden! Ook de conferentie te Havana, het Pan- Amerikaansch congres, is geopend en daar heeft Coolidge zijn rede gehouden, waar voor wij naar hierachter verwijzen, 't Is wel typisch al die mooie verzekeringen te lezen, terwijl Nicaragua gewelddadig door de Ver. Stalen tot een vazalstaat wordt ge maakt! Of dit nog ter tafel zal worden ge bracht? ¥r Parker Gilbert, de betalingsagent, is in Europa terug en is gisteren te gast geweest bij Briand aan een lunch. Poincaré, de zaakgelastigde der Ver. Staten en tal van politieke en financieele persoonlijkheden zaten mee aan. BELGIE. Het onderzoek naar de kolencrisis Een bespreking heeft plaats ge'had tus- schen Jaspar, Lippens, Houtart, Hymans en een delegatie van de commissie, welke op dracht heeft gekregen om de middelen te hestude'eren ter bestrijdisg der k-oleh-crisis. De regeering bood haar bemiddeling aan om een wijziging te verkrijgen van de vervoT- tarieven en de belastingen, ten einde een economische crisis te voorkomen die bij het ingaan van den winter noodlottige ge volgen zou hebben voor de arbeidersklassen. FRANKRIJK. Rede van Caillaux. In een rede heeft Caillaux erkend, dat Poincaré opmerkelijke financieele resultaten heeft bereikt, die echter slechls de voorbe reiding zijn van het financieel herstel. Er moet en wettelijke stabilisatie plaats hebben Vervolgens verklaarde Caillaux zich be slist tegen een heffing van het kapitaal. Daartegenover beval hij een stelsel aan, waarbij een extra-bijdrage zou worden ge vraagd van de inkomsten uit vermogen als tegenstelling van de inkomsten uit arbeid. DUITSCHLAND. De conferentie over de een heid van den Staat Gess ier blijft bij zijn besluit Staking in de metaalin dustrie. Marx heeft gisteren de bijeenkomst der rijksregeering met de bondsstaten geopend met een rede, waarin hij op het gewicht van de bijeenkomst wees voor de ontwikkeling van de toekomstige verhouding tusschen de onderscheiden deelen van het rijk. De regeering had aan deze belangrijkheid uiting willen geven door de zaal ter beschikking te stellen, die nog slechts tweemaal ge bruikt was, in 1878 voor het congres van Berlijn, en in 1918 voor de samenstelling eener voorloopige regeering onder volks commissaris, spoedig daarop rijkspresident Ebert. De taak van de conferentie is veelomvat tend, omdat zij een geheel nieuwe regeling zal moeten ontwerpen, echter op den grond slag van volkomen wederzijdsch vertrou wen. Bestuursorganen van sommige staten zullen door het Rijk overgenomen kunnen worden, enclaves zullen opgeheven worden, ofschoon ook met behoud van historische traditiën. Het hoofdbeginsel zal blijven het bewaren van de eenheid des Rijks, dat on vergankelijk erfgoed, dat het Duitsche volk ook in de donkerste dagen na den oorlog nog heert weten te redden. Na de rede van Marx werden eenige com missies getrokken. Daarop begonnen de discussies. Als sprekers traden op de president van den Hamburgschen senaat, burgemeester dr. Petersen, de Wurtembergsche staats president Bazille, dc Beiersche minister president dr. Held en zijn Pruisische collega dr Braun. Het voornaamste punt in de redevoering van den Hamburgschen burgemeester, dr Petersen, was, volgens de „Voss Ztg het voorstel om een commissie van deskundi gen te benoemen, die de ingediende ont werpen tot reorganisatie van het rijk onder zoeken zal. voorstellen zal opmaken en deze doorzenden aan de bevoegde instanties Deze commissie moet bestaan uit politici, ambtenaren, juristen, vertegenwoordigers Van liet bedrijfsleven mét inbegrip der arbeidersorganisaties. De tegenwoordige conferentie der bondsstaten moet volgens Petersen de vragen formuleeren, die aan de commissie zullen worden voorgelegd en het terrein harer werkzaamheid nauwkeurig be palen. In zijn rede besprak h ijde verschillende voorstellen tot hervorming van het Rijk. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat men het niet eens is over de bijzonderheden der reorganisatie, doch dat alle voorstellen overeenstemmen op de volgende princi- pieele punten: doorvoering van het demo cratische beginsel der rijksgrondwet, ook bij den invloed der. bondsstaten op de beslis singen van het Rijk, versterking van de rijksmacht, unificatie van de politieke wils vorming in één enkel rijksparlement en daardoor vergrooting van de stabiliteit in het bestuu van het Rijk, ontwikkeling van levende lagere en middelbare organismen, een rijksbesuur en verkorting van den weg der instanties naar de centrale regeering, nieuwe indeeling van het rijk in organismen die geestelijk en economisch leefbaar zijn en een zelfstandig leven leiden in het kader van het rijk- Van buitenlandsch politiek standpunt is deze weg echter niet begaanbaar wegens de herstelschulden. Wanneer het echter nu on mogelijk is, de tegenwoordige gebreken .weg te nemen door de ontwikkeling der federalistische grondwetselementen, moet men de mogelijkheden van den eenheids staat overwegen. Dr. Petersen ging daarna de mogelijk heden na der verschillende voorstellen en besprak speciaal het plan om vrije rijks- landen met eigen landdagen en eigen lands- presidenten te vormen. Hij verklaarde dat dit voorstel hem volstrekt onmogelijk schijnt, omdat het slechts mogelijkk zou zijn door verbrokkeling van Pruisen. Pruisen moet echter behouden blijven, tot het in het Rijk kan opgaan. De omgekeerde weg is noodlottig. Bazille, de minister-president van Wur- temberg, heeft een parallel getrokken tus schen de grondwet van Bismarck en die van Weimar. Het wek van Bismarck moge een sprekend voorbeeld zijn, hij verlangde dat de rijksraad een rol zou spelen bij de wetgeving. Ook dr. Held, de Beiersche minister president, bleek voor dit laatste voorstel, dat de stichting van een hoogerhuis be oogde. Dr. Held zeide voors, dat Beieren door de maatregelen, die het voor de ver eenvoudiging van zijn administratief appa raat heeft getroffen, wel heeft bewezen niet gekant te zijn tegen reorganisatie van algemeen staatsbelang. Dr. Braun, Pruisisch minister-president, verklaarde dat Pruisen bereid is zijn eigen zelfstandig bestaan prijs te geven ten gun ste van het rijk, maar dat natuurlijk een dergelijke sap zinneloos zou zijn, indien niet alle overige bondsstaten zich er bij aansloten- De deelname aan de conferentie waren vón Hindenburg. Gessier is gisteren bij Hindenburg ge weest en handhaafde zijn verzoek om ont slag, dat nu in direct verband met de Phoe- bus-affaire wordt gebracht. Voor eind der week zal wel geen beslissing worden ge nomen. In midden-Duitschland hebben de metaal arbeiders de arbitrage-uitspraak niet aan vaard, en te Halle, Maagdenburg en Anhalt is de staking geproclameerd De staking omvat nu 50.000 man. Men neemt evenwel aan, dat deze staking slechts eenige dagen zal duren, daar de loonkwestie reeds te Berlijn behandeld wordt. ENGELAND. Znid-Afrika en Australië. Op verzoek van de regeering van Zuid- Afrika heeft de koning de verlenging met twee jaren goedgekeurd van den ambtster mijn van den graaf van Alhlone als gou verneur-generaal en opperbevelhebber van de Zuid-Afrikaansche Unie. Ook zijn functie van hooge-commissaris voor Zuid-Afnka wordt verlengd. Athlone zal in Juni van dit jaar met ver lof naar Engeland gaan. maar voor het einde van het jaar terugkeeren. Bruce, de Australische eersfe-minisler, heeft medegedeeld, dat het Australische ge- meenebest niet van plan i3, het voorbeeld van Canada tot benoeming van eigen diplo matieke vertegenwoordigers te volgen. ZWEDEN. De arbeidsconflicten. In verband met het conflict in de Zweed- sche mijnindustrie besloten de arbeiders van het exportbedrijf in Grangesberg met ingang van 23 Januari in staking te gaan Ook in de mijn in Kiruna besloten de ar beiders. den 23sten a.s. een staking te be ginnen. De staking in de Zweedse he mijn industrie zal dan 8250 man omvatten. RUSLAND. De verbanning der oppositie. Het „Berl. Tageblatt" meldt thans, dat Trotski met toepassing van artikel 58 van het sovjet wetboek van strafrecht zal wor den gedeporteerd naar Wjerny aan de Chi- neesch-Turkeslansche grens. Radelc en Preobr^sjenski zouden reeds naar het dis trict vari den Oeral zijn gedeporteerd. Sere- brianof naar Semipalatinsk. Kamenef zal zich in Pensa moeten vestigen en Zinowjef te Tamkof. Deze beide plaatsen liggen nog in Europee9ch Rusland, zelfs niet al te ver van Moskou. De vijftig overige oppositio- neelen, onder wie Smilga en Sapronof, zijn reeds in het begin van de vorige week ge deporteerd. Eerst schijnt het besluit te zijn genomen, dat de verbannen leden der oppositie arbeid zouden verrichten, die door de partij werd opgegeven. Omtrent den aard van dezen arbeid werd niets naders gemeld. De oppo- sitioneelen hebben zich echter hiertegen verzet, in de hoop aldus zekerheid te ver krijgen omtrent de wijze .waarop ze zouden worden behandeld. Zc stelden zelfs voor waarden, waarna ze Moskou vrijwillig zou den verlaten. De voorwaarden betroffen den aard van hun arbeid en de plaatsen, waar naar ze zouden worden verbannen. Het centrale comité ontwierp daarop sa men met de Gepeoe verscherpte instructies. Deze verscherping blijkt uit de behandeling van Trotski, die thans naar een afgelegen gedeelte van Aziatisch Rusland te verban nen, alleen is Wjerny gezonder dan Astra kan, waar heen hij eerst zou gaan en waar thans Rakofski heen zal gaan. Alle opposi- tioneelen zijn thans op bevel van de staats politie verbannen en niet eens naar hun verbanningsoord gezonden met een bijzon dere opdracht der partij. In brieven aan do buifenlandsche aan hangers van Trotski slaat, dat er niet aan mag worden gedacht een tweede partij te stichten. Veeleer moet worden getracht door arbeid in de partij /.elf de leiding te ver overen. Dc opri-lv:'..v-v?n een links-com munistische partij in Duitschland wordt in het document veroordeeld. Gewaarschuwd wordt voor het uitgeven van een eigen blad en voor het oprichten van een vierde inter nationale. VEREENIGDE STATEN. De Democratische Conventie Motie voor tariefverlaging. In Houston in Texas, waar de nationale conventie der democratische partij zal wor den gehouden, zal een lijdelijk gebouw wor den opgericht voor de 25.000 afgevaardig den, waarvan de kosten begroot zijn op 100.000 dollar. Hoezeer de Amerikaansche steden er een voordeel in zien zoo'n Nationale Conventie binnen haar muren te krijgen, blijkt ook al hieruit, dat zij tegen elkaar plegen op le bieden, wat betrft de bedragen die zij „voor de onkosten" in de partijkas willen storten. Houston is ditmaal tot 200.000 dollar ge gaan. Na een debat, dat een week duurde, heett de Senaat een motie aangenomen voor ver laging van het tarief. BUITENLANDSCT GEMENGD. EEN OPZIENBARENDE AANHOUDING. De Oostenrijksche politie heeft baron R. geweezen Oostenrijksch consul te War schau, aangehouden wegens oplichting ten nadeele van de Poolsche gravin Ostrowska. De gravin had R. in den loop van den tijd 150.000 shilling ter hand gesteld om naar Weenen te zenden, doch R. had dit geld onder zich gehouden. Ook de jonge baron R., hoofdambtenaar op het depar tement van financiën, moet in de zaak be trokken zijn. R. jr. is sinds eenige dagen voortvluchtig. DRIE MAN OVERREDEN. De snelstrein DuinkerkenCalais heeft in dichte mist dichtbij Atrecht drie baan- werkers overreden. De mannen werden op slag gedood. Een vierde had zich door op zij te springen, nog kunnen redden. VLIEGTUIG ONTVREEMD Twee van de militaire vliegschool te Prossnitz (Moravië) verwijderde leerlingen overvielen gisternacht den soldaat, die de wacht had voor het vliegtuigloods, bonden hem, sloten hem op, namen een vliegtuig en vlogen weg in Noordelijke richting Van het vliegtuig is tot dusver niets meer vernomen. Men denkt, dat zij naar Rusland zijn ge vlogen. WEER MISLUKT. Nadat zijn vliegtuig van een nieuw ben zine-reservoir voorzien was, is Chamber!in gisteren voor de, tweede maal opgestegen om te pogen' het afstandsrecord te verbe teren, maar hij was genoodzaakt weer te dalen, daar zich te veel ijs had gevormd aan de vleugels van het toestel. BRUTALE BANKOVERVAL. Naar uit Belgrado gemeld wordt, hebben onbekend gebleven daders te Passarowitz een bewaker en twee politie-agenten der stadsbank neergeschoten, en daarna de bank geheel uitgeplunderd. BRAND. Gisteren is te Hatzumerfehn in Oost Fries land een groote boerderij een prooi der vlammen geworden, 60 stuks vee en 7 paarden kwamen in de vlammen om. EEN KORDATE MOEDER. Een moeder te Kennincton, in het Zuid- Oosten van Londen heeft een voorbeeld van tegenwoordigheid van geest gegeven, waaraan te danken was dat haar kind in het leven bleef. Toen zij eenige oogeblik- ken de kamer uit geweest was, vond zij haar jongetje van twee en een half den verstikkingsdood nabij. Het kind had blijk baar iets ingeslikt. Zij greep het kind, sprong in een taxi die juist aankwam, en liet zich vliegenvlug naar het St. Thomas ziekenhuis brengen. Toen zij daar aankwam, was het kind bijna dood en werd het ijlings naar de ope ratie-tafel gebracht. Een chirurg verrichtte onmiddellijk tracheotomie (een snede in de luchtpijp) en zoo kon het op het nippertje zuurstof toegang krijgen tot de longen van het kind. Daarna werd een tweede operatie verricht om het vreemde voorwerp, dat een okkernoot bleek te zijn, uit het keelgat te verwijderen. Er was toen ongeveer een half uur ver streken sedert het kind de noot had inge slikt en de dokters en studenten in het zikenhuis beschouwden de redding van het leven van het kind als een der merkwaar- diste gebeurtenissen in de geschiedenis van het ziekenhuis. BENOEMINGEN. ,Z- D. H. Mgr. Jos Brems, apostolisch vica ris van Denemarken, heeft benoemd tot pastoor in Nyborg den Z.Eerw. heer W Op de Coul van Blerik, bij Venlo; en tot pastoor in Soendborg den Z.Eerw. heer M. Ravelli van Amsterdam; en tot pastoor in de voor twee jaar opgerichte statie in Assens, den Z.Eerw. heer J. v. Rijckevorsel van Hel mond. Deze staties liggen alle drie op het eiland Fyn, Denemarken. KERKELIJKE LEENINGEN. Vanaf gisteren is de inschrijving openge steld bij alle bankiers en commissionnairs in effecten van een 7 pCt. le hypothecaire gegarandeerde obligatieleening ten laste van het bisdom Hildesheim, groot f 450.000, te gen een koers van uitgifte van 99'/* pCt. Volgens de bij de toelichting gevoegde prospectus zal de opbrengst dezer geldlee- ning eendeels worden aangewend ter finan ciering van den bouw van een kerk te Han- nover-Kleefeld, waarvan de bedien in? zal worden toevertrouwd aan de Thüringsche provincie der Franciscaner Orde. anderdeels voor den bouw van een tehuis voor jonge meisjes te Laatzen bij Hannover, zoomede voor de oprichting van een rectoraat, van waar uit de zielzorg van het, in het zuiden der stad Hildesheim wonende, gedeelte der bevolking zal worden behartigd. LANGERAAR. Donderdagavond werd door de dames van de naaikrans een liefdadigheidsuitvoe ring gegeven in het café van en heer D. Hoo- ge'ndijk. ten bate van de St Lidwinavereeni- ging In opdracht van het bestuur, worden allen door den heer J. Hoogervorst welkom geheeten; in 't bijzonder de Pastoor, de Bur gemeester en mevrouw de Muralt. Spr. dankte namens de dames voor het geen reeds ten bate der kas werd gedaan. Het eerste nummer was een openingslied, wat zeer schoon was: No. 2. Dramatisch tooneel- spel in 5 bedrijven ,.H. Elizabteh. Land gravin van Thüringen" In prachtige klee ding verschenen de dames voor het voetlicht. De rollen werden uitstekend vervuld Het slot lied van de twee engelen, was ook hijzonder mooi. Nauwelijks was het laatste bedrijf ten einde, of een langdurig applaus brak los. als loon voor het mooie spel, wat zooeven was gespeeld No. 3 was 'n lied Wie den armen geeft, die leent aan God den Heer", twee-stemmig Het werd voorgedragen door de dames Zui- derveld en voldeed zeer goed Ook de viool- en pianobegeleiing was hierbijvoortreffelijk. tot slot: „De doove erftante" Tante Coba moest het om haar doofheid nogal erg ont gelden. Als adviseur van de St Lidwina- vereeniging sprak de Pastoor het slotwoord. BUITENLAND. De verbanning der oppositie in Rus land, (lsle Blad). BINNENLAND. Uitreiking van de eeremedaille van Oost en West aan den heer Fokker, (2de Blad). Opbrengst Rijksmiddelen (2de Blad).. OMGEVING. Te Voorschoten is overleden de heer M. Zwollo. (le blad. Laagste berichten). De photopagina plaatsen wij morgen. De dames van de Lidwina-vereeniging hadden gemeend, voor het vele wat werd gedaan, ook iets van h&ür kant te moeten geven. Zij besloten naast de tentoonstelling, een pleizirige en nuttige avond te organi- seeren. Een prachtig drama, met .een tweetal mooie tooneelstukjes. was het slot van het heerlijk geslaagd plan. Spr. hoopt dat nog meermalen zulk een avond mag worden ge geven Een avond, rijk aarulcssen door de schoonheid van deugd en goedhpid jegens de armen in Elizabeth, en het slecht gedrag van Agnes Spr. bracht nog bijzondere dank aan den héér B. Hoogenboom. violist en mej. Marie Hoogenboom. pianiste, voor het zeer schoone spel, wat onder en tusschen de bedrijven door werd gegeven. Ook den heer J. Hooger vorst voor de vele offers, want hij wist door een passende grime, een en andeT juist weer te geven Een langdurig hartelijk applaus was het slot van dezen mooien avond. Geboren: Petrus Antonius, z van P Blom en J. Hoogervorst. Overleden: C. P. Vale, 1 jaar G. v. d. Bijl, echtgenoot van II Verboom, 47 jaar In het café van den heer D. Hoogendijk kwamen Vrijdag de ingelanden van den Geerpolder bijeen, ter nadere bespreking van de uilbemaling. Daar de molen niet altijd voldeed en een groote reparatie moet onder gaan. werd na een voorstel dat de afdam ming Noord-Eind eenige geldelijke bijdrage moet afslaan aan afdamming Geer. wee? tot machinale bemaling besloten. He't be stuur werd gemachtigd dit zoo solied moge lijk en op de meest voordeelige wijze uit te voeren. In verband de de toenemende glascul tuur worden plannen beraamd om over td gaan lot aanleggen van een proeftuin. NOORDWIJK. Naar wij vernemen heeft het gemeen tebestuur van het rijk aangenomen het maken van een weg door de duinen in het Langeveld naar het in aanbouw zijnde ra diostation van de posterijen met het oog op werkverschaffing voor het groote aan tal werkloozen. Gisteren zijn de eerste werkloozen reeds te werk gesteld. NOORDWIJKERHOUT. Ten huize van den penningmeester A. J Pe'nnings hield het R.K. Ziekenhuisver- pïegingsfonds St. Damianus Parochie St, Victor op Dinsdag j.l. hare jaarvergadering. De Voorzitter opende op 'de gebruikelijke wijze de vergadering. Verslag werd gedaan van wat in 1927 op het gebied van zieken verpleging was verricht. De Penningmeester bracht eveneens verslag uit over den finan- lieelcn toestand der vereeniging. De uit gaven bedroegen f 1017.14 en de ontvang sten f 1048.70 Zoodat 1927 een batig slot (inlevert van f31 02 Met het saldo van 1926 zijnde f 1077.42 heeft de vereeniging dus 'n reservefonds van f 1109 04 zoodal zii Ogen een stootje kan en met gerustheid 1928 kan tegemoet zien. WARMOND. Een groote voldoening mag genoemd worden voor de R.K naaischool, welke afd. onder Itïding staat van de Eerw. Zuster Reinilda, het behaalde succes van mej. M. A

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1