Purol bij Huiduitslag en jHyidverwondini RADIO. Weekrevue. VROUWENLOGICA. Dat woord kent n natuurlijk allen, als, een sterk wapen in de hand der mannen om bij een woordenwisseling alle verdere discussies ai te snijden. tin bet is waar, een vrouw wil nimmer bij een dispuut het onderspit delven en dan komt ze in den uitersten nood met argumenten aandragen, waarover de groot ste analphabeet z'n hoofd zou schudden, en waaruit dan een conclusie wordt ge trokken, die op de bewijsvoering slaat als een hall pond Lotus op een avondtoilet. Daarom spreken wij, mannen, terecht van vrouwenlogica. Zal ik u bewijzen ook! Dat het bij discussies zoo gaat is over bekend. Ik zou u natuurlijk eeu aantal idiote redeneeringen als bewijs kunnen toe stoppen, maar daar is geen aardigheid aan. U zou dan kunnen zeggen, dat is maar fantasie, allemaal verzinsels, anders niks. Daarom zal ik mij bij de feiten houden om het inconsequente en het onlogische in de vrouw op afdoende wijze aan te toonen, want tegen feiten kan geen mensch op. Of... het moest een vrouw zijn. Maar dan is iedere argumentatie boter aan de galg gesmeerd. Luister dan, hooggeachte dames! U hebt natuurlijk allen een man, die voor p zorgt, die voor u het geld verdient, hetzij in den vorm van een liefhebbenden echtge noot, hetzy in dien van een zorgzamen vader. Of, ton dorde male, u verdient uw geld zelf. Dat doet eigenlek weinig ter zake. Ik wil alleen maar even constateeren, dat het grootste percentage der vrouwen aiet bui ten een man kan, die het geld inbrengt, dat zij dan mogen uitgeven. We zyn dus zoover: er is geld. Nu moeten die eens een keer op reis, voor familieaangelegenheden, een bruiloft een begrafenis of een ander amusement. Ze gaan naar Den Haag of Amsterdam, of zij, die daar te ver vandaan wonen, naar een of andere grootere provincieplaats. Ze komen terug. Bepakt en gezakt. Met.... een nieuwe japon, een mantel, een hoed, een paar prachtige schoentjes of iets anders, wat ter verfraaing bruikbaar is. En dan zeggen ze ijskoud: Och, ik was toch in Den Haag en toen heb ik meteen maar een mantel gekocht. Wat 'n logica! Dat is een redeneering, die kant noch wal raakt, Want fifftet zoo'n kleedingstuk nu juist in Den Haag, in ieder geval buiten de plaats der inwoning wor den gekocht? En waarom moet het bezoek aan een andere stad nu persé met het koopen van iets gepaard gaan. En het bewijs, dat zij geven ter ver klaring van dat koopen trekt dan den schijn, dat het koopen een essentieel onderdeel is van zulk een reis. Als zij niets gekocht hebben, dan zijn zij niet op reis geweest, en mogen zy niets koopen, dan kunnen zij evengoed thuis blijven. Dat is de eenige logische consequentie, die een man daaruit trekt. Iets anders Het is uw winter! 't Is koud. Het vriest of bet regent, er waait een koude wind. Niemand gaat er dan voor z'n plezier op straat loopen, Nee, nee ook de dames niet. Maar soms móét je de straat op. Daar is geen ontkomen aan, je kunt toch niet den heelen winter binnen blijven, van September tot Mei. Dat gaat nu eenmaal niet. Dan zien wij de dames, die zich op straal wagen, verschijnen in dikke winter- kleedij. 's Avonds als de kou het hevigst is, een heel dun flabberflabbertje van een avondjapon. Maar dat is nog zoo erg niet, want daaroverheen dragen ze een zwaren bontmantel met een kraag van een halve meter breed. Die kraag wordt dan .opgezet, en daarin verdwijnt royaal het heele dames- hoofd, want het is zoo koud, ziet u. Dan glijden onze blikken omlaag, de armen zijn stijf tegen het lichaam gedrukt, ook van wege de kou. En dan ontdek je in die kou aan het einde van den bontmantel een paar beenen mei twee heel dunne zijden kousen bekleed en die natuurlijk op het punt staan te be vriezen. Dat is nu vrouwenlogica! DANIËL. de overige medewerksters en dan zul je zien, dat je nog heuscb niet te oud bent, maar nu pas komt tot de jaren, waarin onze fantasie een hoogere vlucht gaat nemen en onze stijl zich begint te vormen, tot wat men noemt een „eigen stijl". Laat ik je dan voorstellen Bep, Santé Marie, een respe<tabele dame. die reeds Abraham gezien heeft; Theodora een dame van meer dan drie knusjes; en Tante Cor, die van eenderen leeftijd is; Mary Sy- mons, die vast niet minder telt; Cadier, een jonge man, die elders een zelfstan dige rubriek in zijn courant voor zijn re kening heeft: Le Brousilleur, die ook a! de lange broek draagt; enz om van de jongeren als Johan De Graaf en Jan Röhreij en Puer en Josephine en Anna enz. enz., maar niet te spreken, en nog anderen, wier leeftijd ik niet schatten kan of wil. zie daar lief Nichtje het groepje, dat onze Rubriek helpt vullen en zorgen zal en zorgen wil, dat ons Hoekje blijve zoo mooi en zoo interessant en zoo actueel, als het was voor dezen Ben je nu tevreden Bep en vind je het nu niet leuk en ve»eerend m dit illustre gezelschap iedere week of om de maand een middagje te mogen toevpn En is hier. mee jouw bescheiden vraag niet naar ge noegen beantwoord 1 Terwijl ik dit schrijf, krijg ik van Le Rroussnlleur een verbazend leuk sprookje toegestuurd, dat ik ook zoo groot zou wil len plaatsen. maar nu gedwongen ben bij de andere stukken op te bergen tot... we in onzen gewonen doen zijn. En... van Mien Goddijn, al de nieuwe copy weer toegestuurd, waarvan de oor spronkelijke door den brand was verloren gegaan. Ik dank je Mien, en zal alles net jes bewaren. Tevens ontvang ik van Josephine Scher mer-Voest haar eerste poëtische penne- vruchten. Ik feliciteer je Josephientje Je „proza belooft wal en nu deze versjes... houden zoovele schoone beloften in voor later, dat ik je van nu af aan ook be schouw, als één der onzen Wees welkom aan de redactioneele tafel Ik zal voor van daag een der versjes laten afdrukken, opdat ook onze kleine lezeresjes en lezers mede kunnen gemeten van Josephine's poëtische ontboezemingen. MODERNE SNEEUW. Vuile stralen, Moddergrauw, 'n Hooge bontkraag Voor de kou. Slikk'rige wegen, Grijzige lucht, Mottige regen, Geen wintertucht. Flauw kabb'lend beekje Daarboven een meeuw, En op de straten Moderne sneeuw. JOSEPHINE. Ziedaar lieve Neefjes en Nichtjes haar eerste proeve. Een ander keer laat ik jul lie ook eens hooren „De eerste Les en Bloemendroom." Tenslotte wil ik jullie eens laten hooren, hoe mooi een achtjarig meisje van de St.- Bernardusschool te Zoeterwoude, haar op stelletje maakte over Noë. De fouten en komma's moet ieder voor zich maar ver beteren. Hoofdzaak ishoe aardig zij weet te vertellen. OVER NOË. In het oude verbond waren veel slechten menschen gelukkig waren er ook wel bra ven. Vooral een brave was Noë 'fc was een groote dienaar van God. God had veel geduld met de menschen gehad. Maar nu was Hij het moe en ze: tot Noë bouw een groote ark want ik zal de aarde onder water zetten. Ik zal onder hand dat u de ark bouwt nog zien maar als zij zich niet beteren dan gebeurt het wat ik zei. Noë was er bedroefd over, maar hij moest doen wat God hem gezegt had, dus begon hij maai* toen ev honderd jaaren voorbij wa ren was de ark klaar de menseden had den hem uitgelachen en gezegd menschen Noë gaat varen op de grond. Want er waa daar geen water te vinden Noë had al maar gezegd menschen wordt toch braaf later zul je er spijt van hebben maar de men schen lachte maar. En nu, nu was 't te laat want Noë nam van alle dieren twee mee in de ark maar vóór hij er in ging bestreek hij eerst de heele ark met pek. Dat was een heel werk toen hij eindelijk klaar was ging hij er zelf ook in. Daar begon het opeens te regenen heel hard te regenen- Zoo hard dat na een halfuur al de regen overal in de huize d-ong, toen lachten de menschen niet meer ze gingen naar boven. Maar ook boven kwam het water Nu klom men de menschen in de toppen van de boomen en torens en de daken der huizen. En Noë, Noë zat met vrouw en kinderen en dieren in de ark zoo beloonde God zijn dienaar en strafte Hij ook de slechte men, schen» INGEZONDEN MEDEDEELING. En nu is het voor vandaag welletjes. Ik moet ophouden, want onze ruimte is al meer dian bezet. Tot de volgende week. Met hand en groet, Jullie liefhebbende, OOM WIM. VOOR ZONDAG 15 JANUARI. Hilversum, lOOO M. 10.30: VPRO. Uit zending u. h. Geb. der Vrijz Godsdiensti- gen te Soest. Spr ds. M. C. v. Wyhe. Mej. de Bussy, zangeres. 12.30-1.30: NüV Lunchmuziek o.l.v Is. 'lrytel. 1.30—2.30: NOV. Concert. Meta v. TielSchmidt, alt. Huib. v. d. Purg, altviool. J. R. Gra- 'velotte, pianobegel. <136—4.30: Orkest concert. NOV. Operettemuziek o.l.v. Willy Libiszowski. 5—7 u.Concert door het omroep-orkest. Mia v. d. Eynde, sopraan. 8 u.Persber. 8 10: Symphonieconcert door het Utrechtseb Stedelijk Orkest o.l.v. Evert Cornells. Stephan Bergmaan, piano. In de pauze houdt Anna van Gogh—Kaul- bacb een causerie over haar werk „De groote Vijand." Huizen, 1950 M. 8.30—9 30: NCRV. Morgenwijding, o.l.v. ds. G. Laarman, Geref. predikant te Hilversum Het Chr. Radio koor o.l.v. J. H. Smit Duyzentkunst te Hilversum. 10.30: KRO. Uitzending v d. Kerkdienst in de Parochiekerk „H. Gerardus Majella", te Amsterdam. Het koor der kerk zingt de Missa „1ste Con fessor" van Pierluigi Giovanni da Pales- trina, voor 4st. koor (2 jongens- en 2 man nenstemmen), k capella, o.l.v. Jac. Duy- ves, kapelaan der St. Gerarduskerk. Het Gregoriaansch wordt begeleid door den or ganist Alph Bossaers. Preek van J. P. v. Houten, kapelaan der kerk: Op dat ze allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij eh Ik in U (Joannes 17 v. 21). Na het Offertorium zingt het mannenkoor het 4st „Ave Ve- rum" van Ludovico Viadana (15641627). Na het H Misoffer wo'dt gezongen het vijfst. (2 jongens- en 3 mannenstemmen) ..Laudate Dominum", v P. G. Palestnna. Als slot wordt or> het orgel gespeeld ..Pre. lude, Fugue, Variation op 18 van C. Franck. De wisselends Gregonaansche zangen bezingen vooral het Koningschap van Jesus. Gods Zoon, in zijn wonderwer ken. 12 30—1.30: KRO Lunchmuziek door het Trio Winkels P. Lustenhouwer, piano H. Soholi, viool. O. Hendriks, cello. 1.30—2.15: KRO Godsdienstonderricht voor ouderen door prof D. Bont. 2.30 4 u.KRO. Concert o.Lv. F. v. Diepen beek in ArtLs te Amsterdam door de Am- sterdamsche Orkestvereeniging. 46 u. KRO. Ziekenuurtje met medew. v. Pastoor L. Willcnborg. Muziek en zang. Prof J. v. d. Wiel van het Seminarie Hageveld te Heemstede 5 u.NCRV. Dienst in de Geref. Kerk te Hoogeveen. Voorganger: Ds. W. Faber. - 7.30-8 u.KRO Bijbel exegese door Prof dr. R. Jansen O. P. van de Keizer Karel-Universitei* te Nijmegen. 8 u.KRO. Concert Het K.R.O.-orkest o.l.v. Martin v. d. Ende. MevT B. Jon- ckers, sopraan. Joh. Iseke, bas. Spr Pas toor L. J. Boogmans: Het Altaar. 10 30: Epiloog van 't koor o.l.v. den heer Pickers Daarna persber. Daventry, 1600 M. 3 50: Concert. Or kest en L. Megane, alt. F. Russell, tenor. 5.40: Vertellingen u h. Oude Testa ment. 5.506.20: Kinderkerkdienst. 8.20: Kerkdienst 9.05: Liefd oproep. 9.10 Nieuwsber. —9.25: Concert. Casa- no Octet. M. Foster, sopraan. E. Marshall, bariton. 10.50: Epiloog. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.20: Morgenwijding Koorzang en preek. 1.05—2.10: Orkestconcert. 4.505.50: Concert. Homonyme Jazz. 8.35: Circus. 9.05—11.20: Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 8 209.20: Mor genwijding. 1111.30: Declamaties. 12.201.50- Het Wiener Trio (piano, viool, cello). 2.503.20: Beethoven's pianoso naten 3.50—5 20: Orkestconcert. 5.20 —6 u.Gedichtenvoorlezing. 6.457.10: Dansles. 7.20: „Was sich liebt, das neckt sich", revue. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 8.20: Morgenwijding. 10.50: Orkest concert. 4.50—5.20- OrkestcoDcert. 7 50: Vrooüjke avond. Herta Felden en Ludw. Manfr. Lonwnel. 9.5011.50: Dans muziek. Hamburg, 395 M. 8.35: Morgenwij ding, 10.50: Morgenconcert. 12.25: Orkestconcert. 1.35: Orkestconcert. 5 u.Orkestconcert. 7.20: Vrooüjke avond. Deutsche Kleinstadtbilder. 10.50 11 50: Dansmuziek. Brussel, 509 M 3.20: Populair Sym- phonie-concert. 8.3510.35: Orkestcon cert. VOOR MAANDAG 16 JANUARI. Hilversum. 1060 M. 12.00: Politieber. 12.35—2.00: Lunchmuziek. J. Helden, viool. M v. 't Woud, cello G. Verhey, piano 440—5.55: Kinderuurtje door Mevr. Ant. v Dijk 6 007.15: Dinermuziek door het Omroep-Trio 7.15—7.45: Engelsche les voor beginners 7v45: Politieber. 8.10: Uitzending v. h. Feestconcert door het Haag- sche strijkkwartet Sam Swaap. le viool Ad Poth 2e viool Jean Devert. alt Ch v. Ister- dael, cello In de Kon. Schouwburg te 's-Gra- venhage. naar aanl v h. 10-jarig beslaan van het kwartet. Entre acte muziek door het Omroep-orkest. Na afloop van het concert, concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Persber. 10.15: Concert door t Omroep-orkest Huizen 1810 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.45: N.C.R.V. Orgelbespeling N. v. Beelen organist v. d. Oude Kerk in Katwijk aan Zee 6.15—7.00: N C.R.V. Causerie van Ds. Jac. v. Nes te Den Haag: Joodsche feesten 7.00—7.30: N.C R.V Lessen 7.30—8 00: Causerie- van den omroeper 8.00: N.C.R.V Concert. Spr H. M. Bielke: Hoog spel met Suriname Het Hilvers. Man doline-Ensemble ..Ars et Labor'. Z. Koele- wijn. bariton M Tapking. pianobegel. Daventry. 1600 M 10.35: Kerkdienst 1120 Daventry-kwartet en solisten (tenor, sopraan) 1.20—2.20: Orgelconcert. Ph. Wade, bariton 2.50: Lezing 3.20: Con cert 3.25: Vertelling 3.40: Concert 3.50: Vocaal concert (sopraan bariton) - 4.20: Orkestconcert 5.20: Huishoud- praatje 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dans muziek 6.40: Radiobor 6.50: Nieuws ber. 7.05- Dansmuziek 7.20: Lezing 7.35: Preludes van Chopin (piano) - 7.45: Fransche les 805: Militair concert Orkest en F. Phillips, bariton 9.20: Nieuwsber. 9.35: Act. causerie 9.o0: Nieuwsber. 9.5511.20: Variöté 10.05. De ceremonie van de sleutels door het le batt Goldslream Guards 11.20—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.00: Concert 12.50—2.10: Orkestconcert 4,00—5 00: Liter en muzik. matinee 8.50—1.20: Fragmenten van „Werther", opera v. Massenet. Langenberg, 469 M. 12.25150: Or kestconcert 3.50—4.20: Wielerwedstrij den 5.206.20: Kamermuziek (fluit- Cembalo 7 35- Lichte muziek Werag- orkest 9 35—10 35. Carnavalszitling 10.35—11 20: Orkestconcert Isegliokapel. Königswusterhausen (Zeesen) 1250 M. 11.20—7 05: Lezingen en lessen 7.30: Gustav Adolf", voor koor. soli en orkest m. orgel. Bruch 9.50—11.50: Jazzsymphonie- orkest. Hamburg 395 M. S.15: Orkestconcert 6.20: Orkestconcert 7 20: Noorsche avond 8.30: Vroolijke liederen. Kilts Rick Jaenicke met pianobegel. 11.20: Sluiten. Brussel. 509 M. 5 20: Concert door het radio-trio 8.35—10.35: Orkestconcert. GELIJKRICHTERS. Een gelijkrichler wordt gebruikt otn wis selstroom om te zetten in gelijkstroom en hij vindt toepapssing bij de radio luisteraars voor het laden van accu's en voor de anode voeding van het toestel. De gelijkrichter bezit de eigenschap een electri9chen s room door te laten in één richting en in de tegenovergestelde richting tegen te houden. Het beste kunnen we haar werking vergelijken met het ventiel van een fietsband. Het ventiel laat de lucht weikc door de pompslang geperst wordt passeeren en houdl de lucht uit de fietsband tegen. Een theoretisch volmaakte gelijkrichter mag in het geheel geen weerstand bieden aan een electrischen stroom in de eene rich ting, doch moet een oneindig grooten weer stand bieden aan een stroom in de tegen overgestelde richting. Geen enkele gelijk richter beantwoordt aan dit ideaal, doch praclisch allen bieden weerstand aan den stroom waar hij doorgelaten wordt en gelei den eenigszins waar de stroom tegengehou den moet worden. Het nuttig effect van een gelijkrichter is grooter naarmate hij minder weerstand biedt in de ,doorlaat"-richting en meer weerstand in de tegenovergestelde richting. Evenals met andere electrisohe apparaten gaat er electriciteit verloren in den gelijk richter die het nuttig effect nog meer ver mindert. Doch niet alleen bet nuttig effect bepaalt de waarde van een gelijkrichter voor den handel, andere factoren zooals ge- ruischlooze en bedrijfszekere werking, en eenvoudige bediening zijn even belangrijk Wij onderscheiden de gelijkrichters in 4 typen. a. Lampgelijkrichter3. b. Trillergelijkrichlers. c. Electrolytische gelijkrichters. d. Droge gelijkrichters. Hoewel lang niet de zuinigste in gebruik heeft de lampgelijkrichter grooten opgang gemaakt en is bijna overal in toepassing. De werking is geruischloos, de bediening een voudig, doch zijn levensduur is beperkt en er gaat stroom verloren in den gloeidraad. De z.g. trillergelijkrichter heeft weer het nadeel dat hij mechanisch werkt en daarom toezicht behoeft. Verder maakt hij in wer king nogal lawaai. In gebruik is hij, mits goed ingesleld, meer efficient dan de andere typen. De opgesomde nadeelen bleken hier niet tegen op te wegen en ziet men dit type dan ook niet meer. op de markt. Electrolytische gelijkrichters bevatten drie electroden, een van lood en twee van het metaal tantalum in een electrolytische op lossing van hoog geleidingsvermogen, waarvan de juiste samenstelling fabrieks geheim is. Toezicht behoeft hij in zooverre, dat een enkele keer bijvulling van de vloei stof met gedistilleerd water noodig is. Er vindt n.l. een geringe verdamping plaats. Zijn inwendige weerstand is zeer gering en consumeert nagenoeg geen energie. De electrolytische gelijkrichter heeft zich ech ter ook geen blijvende plaats kunnen verze keren en is niet meer in den handel. De laatste catagorie, de „droge" gelijk richters zijn uit Amerika afkomstig. Een be kend merk is „Kuprox". waarbij twee soor ten platen gebruikt worden van koper en een metaal van bijzondere legeering dat bij hooge temperatuur in een electrischen oven gemaakt wordt. Tusschen de platen vindt een soort electrolytische gelijkrichling plaats. Een ander type is de Raytheon „A" cartridge gelijkrichter, bestaande uit een stalen huls van c.a. 6 c.M. lang en 71/* c.M. doorsnede. Het bevat een metalen kathode omringd door zilverkorrels in geconcentreerd zwavel zuur. Een zilveren electrode i9 in electrisch contact met de metalen huls Over veel er varing er mede beschikt men nog niet, zoo dat omtrent zijn eigenschappen nog weinig valt mede te deelen. Of zij een populariteit zullen verkrijgen als de lampgelijkrichters valt te betwijfelen. INGEZONDEN MEDEDEELING. - I.E.M.G.O. - RADIO Mare 70 LEIDEN Tel. 1118 EET AÖBES vtnr alle voorkomende Rad odtnderdeelen Complete Radio toesnellen UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. 1Nu de landbouwers er reeds over denken om hun akkers en weiden van het noodige stikstof-materiaal te voorzien en daarvooi reeds begonnen zyn hun stalmest naai de landerijen te transporteeren, wordt tan politiewege streng toegezien, dat men, door overlading van karren en wagens, niet noodeloos de straten een onooglijk aanzien geett. Voor zoover wij weten, zijn er nog geen processen-verbaal gevolgd, doch bleet het by waarschuwen. Men boude er dus rekening mede. NOORDWIJKERHOUT. Ziekenfonds „Hulp in nood". In ,,'t Wapen van Noordwijkerhout" ver gaderde Donderdagavond het Prot. Zieken fonds „Hulp in nood". De belangstelling wa: groot. De voorzatter, de heer J. D. estrik, opende met den gebruikelijken Nieuwjaarswensch; hij hoopte, dat allen voor ziekte en ongevallen gespaard zouden blijven Met voldoening deelde hy mede, dat hel aantal leden steeds stijgende is. Een gruott vooruitgang voor de vereeniging is de aansluiting by de federatie. Leden, uit deze gemeente, die verhuizen, of vreem delingen, die zich hier vestigen, zullen no in 't vervolg geen moeilijkheden meer on dervinden als ze Ziekenhuis-verpleging ncodig hebben. D» heer P. Zonderwijk las daarop de notulen, waarna de penningmeester, de heer J. Bouwmeester Jzm., rekening en verant woording deed. De kas verkeert in goed welstand. Met een overschot van het vor jaar is er een batig saldo van £231, 't geheel is er nu in kas f 1085.33, f laatst op de Raiffeisenbank. De he^ G. Wesseling en J. Passchier hebben de k ken en bescheiden uitstekend in orde vonden, en den penningmeester zal de bruikelyke gratificatie worden aangebm Ook wordt een woord van lof gesprol tol den fonds-bode, die zeer accuraat functie vervult. Het speet den heer J. ft schier te hebben bemerkt, dat enkele led achterstallig zijn bij 't betalen der com butie en de bode betreurt het, dat hjj sommige leden tevergeefs om contril komt. Br, de bestuursverkiezing werden herl de heeren R. v. Dyk en P. Zonderwijk.] heer Van Dyk had willen bedanken, hy, die een eerste steunpilaar der ven ging is, kan niet gemist worden, en de t Van Dyk neemt zijn benoeming aan. 1 Bij de rondvraag vraagt de heer P. Bs hcorn om steun uit de kas voor een i kina, dat niet in 't ziekenhuis kan wore opgenomen. Hierover ontstaat een levend discussie. De voorzitter wijst op bet reglement, wordt alleen steun gegeven voor Ziek huis-verpleging. Het is een treurig gei dat echter niet alleen 3taat. Ging men hie in, dan zou de kas spoedig leeg zijn. voorstel om toch steun te verleenen wc in stemming gebracht, doch verworpen, TER-AAR. Dinsdagavond werd in het café den heer G. D. Verhoef een lezing gehow over de teelt van tomaten, aardbeien groenten onder glas. De Directeur van R.-K. Veilingvereeniging Tuindersbelang he'er P. A Post, opende met een woord welkom tot den heer Riemers, Rijkslt bouwconsulent te Naaldwijk, en de hee Koemans. Rijkstuinbouw consulent te Af' meer, en Augustijn, amtenaaT bij de PÏ tenkundige dienst te Aalsmeer. De zaal i tegen zeven uur ruim gevuld. De heer Riemers hield een zeer inteij santé lezing over de drie bovengenoef cultures, waarbij hij vooral sprak over' wijze van het telen onder glas in het V land. Spr. gaf vele nuttige wenken, hoe glascultuur op zijn voordeelgst beoefent 1 worden Van de gelegenheid tot vragen stellen wi ruim gebruik gemaakt. De vraag naar teelt van koude-grond-tomaten kwam meest aan de orde. Spr. ontraadde ten stt 9te deze teelt. Deze minderwaardige prol ten bederven het in den handel voor de tomaten. Men besleot evn excürale le maken Naaldwijk: de deelname wordt voor iede» opengesteld Met een dankwoord aan den spreker' de bijeenkomst gesloten. WASSENAAR. Loop der bevolking over 1927. Op 31 December 1926 bestond het zifj tal dezer gemeente uit 4-773 mannen en t; vrouwen, of in totaal 10.213 personen! den loop van 1927 werden in deze gemes geboren 118 mannen en 119 vrouwen, wijl elders werden geboren 12 mannen; 6 vrouwen. Er vestigden zich 702 man en 1200 vrouwen. De totale vermeerde bedroeg derhalve 832 mannen en i vrouwen. De bevolking verminderde in 1927 overlijden met 40 mannen en 4-5 en door vertrek met 453 mannen vrouwen. De totale vermindering bed- derhalve 493 mannen en 783 vrouwen. De bevolking vermeerderde derhalq 1927 met 339 mannen en 544 vrouwei bestond dus op 31 December 1927 uil 1 mannen en 5984 vrouwen of uit 11 personen. In 1927 werden 7 kinderen levenloos gegeven, 71 huwelijken voltrokken d vonnissen tot echtscheiding ingesehreve Voor de te vervullen betrekking verificateur der gemeente-financiën hel L zich 68 sollicitanten aangemeld. Door den burgemeester dezer gem is benoemd tot klerk bij de politie de A. Fogteloo le Leeuwarden. SASSENHEIM. St. Deus Dedit. Dopderdagavond hield bovengenoemd^ eeniging hare jaarvergadering in het gebouw. Te klokslag half acht opende c Zwaan deze- vergadering en wenschtf deze eerste vergadering den leden Zalig Nieuwjaar. Spr memoreerde in trekken het vergaderingbtzoek, wat we beter kon zijn. Vooral spoorde hij de vakgenooten aan de organisatie te h* opwerken Medegedeeld werd. dat op 29! een conferentie heeft plaats gphad or. overeenstemming te komen voor het co tief contract. Hierop bleek niets herein zijn. Door den secr werd jaarverslag lij bracht; door den Penningm. werd rekt' en verantwoording gedaan, waaruit bief zijn onvangen f4889.51 en uilgep f 4811.89; hel batig saldo is f77 62. U keerd is aan zieken f 141 in 1927 en as weTkloozen f 1550.80 Door den heer vliet werd medegedeeld, dat de beschf dit jaar in orde zijn bevonden. De hegTOoting over het jaar 192S f vastgpsteld op een bedrag van f 520. f' bpnnemd werd tot afgevaardigde naar bondsraad de heer J. v. d Hulst. Bij d' sluursverktezing wegens periodiek afin' van P v d Meij en C. Berg, werden heeren herbenoemd In de vacature P. Rnelantse werd benoemd G. Lan#' Na aflezing van presentielijst volgde r vraag, welke niets oplevprde. Hierna 1 een kleine verloting gehouden, waarna ting. 927 vroirt

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6