r BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 19e Jaargang V°IJO®G 13 JANUARI 1928 No. 5770 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f 2.50 pei bwartaaL feij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad la vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor la itbetaling. Afzonderlijke fjummers 5 ct., met Geïllustreerd j Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 01! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone edvertentlên 3P cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele vaD het tarief berekend. s Kleine edvertentién, van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en yev huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen 5 EERSTE BLAD. BELGIE. Een sovjet-tentoonstelling vernield. Een 50-tal jongelieden, behoorende tot f de groep der Belgische nationalistische jeugd, drong te Brussel de reizende teu- l toonstelling binnen, die georganiseerd is door den kring der Belgisch-Russische iu- tellectueele betrekkingen en sloegen er alles kort en klein. De zalen bieden een akelig schouwspel. Het is een onbeschrijfe lijke warboel van papieren, boeken, gebro ken ruiten en schilderdoek. Daarna ver spreidden zij proclamaties door het geheele f gebouw. De politie stelt een onderzoek in. Een ooggetuige vertelt, dat iplotseling degeen, die de aanvoerder scheen te zijn, I een fluitsignaal gaf, terwijl eenige betoo- gers twee der opzichters vasthielden. De J anderen begonnen toen alles stuk te slaan. Hot borstbeeld van Lenin vloog in stukken, I De opstanden waren in een oogwenk afge broken. De affiches en schilderijen werden verscheurd, de uitstalkasten, tafels en het behang werden ve' brijzeld, omgegooid en verscheurd. Twee borstbeelden, die zich op den schoorsteenmantel bevonden, wQ,r- den ook verbrijzeld. Een andere groep be gaf zich naar de eerste étage, waar hét zelfde schouwspel zich herhaalde te mid den van een vreeselijk lawaai. De kreten „Weg met de sovjets", vermengden zich met het gekraak der vermelde meubels. Een zaal, die bijna uitsluitend kunstvoor werpen bevatte, werd gespaard. Twee jongemannen verklaarden: „Wij hebben aldus gehandeld om te protesteeren tegen een tentoonstelling van leugens, welke een verkeerde voorstelling geeft van heb tegenwoordige Rusland en een walge lijk beeld geeft van het oude Rusland. Ver scheidene jonge Russen vergezelden ons. Wij hadden opdracht geen enkele daad van geweld te begaan tegenover de perso nen, die zich op de tentoonstelling konden bevinden en er ons toe te beperken de brochures, de affiches, de statistieken en de bolsjewistische propagandageschriften te vernietigen. De schade wordt op 30.000 frs. geschat. ENGELAND. Alles klaar voor algemeene ver kiezingen De arbeidsvrede. Hoewel het nog volstrekt niet zeker is, dat dit zal gebeuren, maken alle partijen ernstige toebereidselen voor een a.s. alge meen© verkiezing; de partijen staan op het standpunt dat het noodzakelijk is klaar te zijn als de regeering soms ten algemeene verkiezing plotseling mocht doordrijven. De conservatieve partij bereidt een uitge breide kiescampagne voor, waaraan alle vooraanstaande figuren uit de partij zul len deelnemen. De conferentie tusschen werkgevers en werknemers, gisteren gehouden, heeft ruim 3 uur geduurd en na afloop, tegen half zeven, bleven de meeste aanwezigen ge zamenlijk thee drinken Sir Alfred Mond heeft de eerste bijeenkomst voorgezeten, maar besloten is, dat de arbeidersleider Ben Turner, op volgende vergaderingen afwisselend met Sir Alfred den voorzitters hamer voeren zal .In korte verklaringen aan journalisten toonden beide leiders zich verheugd over de eerste kennismaking eD Ben Turner sprak vooral zijn voldoening nit over den geest, die er geheerscht had. Hij had aan Sir Alfred moeten meedeelen, dat het Vakvereenigingscongres nog geen commissie benoemd had, omdat het had willen afwachten, welk program de werk gevers zouden ontwikkelen, maar nu Sir Alfred in de eerste plaats op onderzoek van gemeenschappelijke belangen, en niet op onmiddellijke onderhandelingen over ge schilpunten had aangedrongen, twijfelde Ben Turner niet of het congres zou spoe dig tot benoeming der commissie overgaan, die naar hij vast verwachtte, tot vrucht- dragenden arbeid met de patroonscommis sie zou komen. Alleen Cook, de extremistische leider, is natuurlijk allesbehalve tevreden. Vol gens hem is hij op beleedigende wijze aan gevallen door zijn collega-leiders. FRANKRIJK. Twee communisten gearresteerd. De Kamer heeft, zooals te voorzien was, de motie der socialisten waarbij gevraagd wordt dat de regeering hij de Kamer een gewoon verzoek tot opheffing der parle mentaire onschendbaarheid zou indienen, verworpen met 310 tegen 227 stemmen. De Kamer verwierp met 2.98 tegen 22fl stemmen een twpede social stische motie met het verzoek dc communisten niet aan te houden tijdens de zitting. De regcering had in beide gevallen de kwestie van ver trouwen gesteld. Bij het verlaten der Kamer zijn Cachin en Vaillant-Couturier gearresteerd. Drie communisten zijn dus nog zoek. Doumer is herkozen tot voorzitter van den Senaat.. LETLAND. Een regeering gevormd. De onderhandelingen over het vormen van een regeering hebben eindelijk tot een resultaat geleid. De afgevaardigde Jurasjewski, van het democratische centrum, is officieel door den staatspresident belast met het minis ter-presidentschap. Tot de nieuwe regee ring behooren vier leden van de rechtsche partijen, twee leden van het centrum, drie plaatsen zijn door partijlooze deskundigen ingenomen. POLEN. Een aanbod aan Lithauen. De Poolsche regeering heeft met een spe- cialen koerier een nota doen toekomun aan de Lithausehe regeering te Kowno, waarin zij voorstelt de Poolsch-Lithausche onderhandelingen einde Januari te Riga te houden. In de nota worden de toekomstige grond slagen der onderhandelingen gepreciseerd, waarbij allereerst de op bet grensverkeer, den transitohandel en de telefoon-, tele graaf- en spoorwegverbindingen betrekking hebbende aangelegenheden besproken moe ten worden. Indien het Poolsche plan door de Li thausehe regeering wordt aanvaard, zal oogenblikkehjk een regeling worden getrof fen voor het openstellen van de gren6, ten einde het transito-verkeer te kunnen laten doorgaan en voor het scheppen van post-, telegraaf- en spoorwegverbindingen. De koerier zal te Kowno op antwoord wachten. VEREENIGDE STATEN. De vioolbouw De demo cratische conventie. Wilbur, de staatssecretaris van Marine, onthulde in de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden het feit, dat een reus achtig plan voor den aanbouw van schepen ove- 20 jaar ontworpen heeft, waarvan het tegenwoordige program, waarvan de uitvoe ring 725 miliioen dollar zal kosten, slechts een onderdeel is, loopende over 5 jaar. De democratische nationale conventie voor de aanwijzing van den democratischen can- didaat voor het presidentschap zal te Hous ton in Texas gehouden worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG MIJNONGELUK. Bij het vertrek der nachtploeg m de mijn Goettelborn in het Saargebied, stortte het pendel-gewicht, dat bestemd is om de vei ligheidsdeuren tegen te houden, met het volle gewicht op de stijgende lift, die vol met mijnwerkers was Het zware blok ijzer drong door het dak van de lift en trof de zich daarin bevindende arbeiders. De 23- jarige delver Wilhelm Fuchs uit Merchwei. ler, werd terstond gedood. Vijf andere mijnwerkers werden ernstig gewond. BRANDEN. Een brand, waaraan drie mensebenle- vens ten offer zijn gevallen, brak uit in een door 8 gezinnen bewoond huis te Stanno- witz in Silezië. In de uitgebrande woning van den arbei der Bnenseh vonden brandweerlieden de drie verkoolde lijkjes van de nog niet schoolplichtige kinderen der betreffende familie. Te Koekelberg (België), heeft een hevige brand gewoed in een bergplaats voor or gels In een oogwenk stond het gebouw, dat een oppervlakte van 300 vierk. meter bestaat, in lichtelaaie. De brandkeer kon er zich -slechts toe bepalen, de belendende perceelen tegen vuur te vrijwaren. Het heele gebouw werd in asch gelegd. Talrijke orgels van groote waarde gingen verloren. De schade wordt op verscheidene hon derdduizenden francs geraamd. GEBOUW INGESTORT. Bij den bouw van een magazijn te La- naeken in België waren drie werklieden bezig, onder lending van een bouwkundige een stelling weg te nemen, toen het met selwerk eensklaps instortte. De vier man nen werden onder de puinen bedolven Onmiddellijk kwam .er bulp opdagen en werden de getroffenen uit hun netelige po sitie bevrijd. - Üumiddellijk kwam er hulp opdagen en werden de getroffenen uit hun netelige po sitie bevrijd. De bouwkundige, die een schedelbreuk had opgeloopen, overleed spoedig, nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht. Twee der werklieden moesten daar wegens hun ernstige kwetsuren in verpleging blij ven. De vierde arbeider kon huiswaarts keeren. FAMILIEDRAMA. In de stadswijk van Dresden Raecknilz heeft een echtpaar zichzelf on zijn beide kinderen, resp. van 6 en 10 jaren met gas vergiftigd. Financieele zorgen zouden de beweeg redenen tot de misdaad geweest zijn. VLIEGONGEVAL. Een vliegtuig is bij Kopenhagen in zee gestort en gezonken. Twee personen zijn omgekomen. DE AUSTRALISCHE VLIEGERS SPOORLOOS VERDWENEN. Ondanks nasporingen zoowel te land a's te water, is er geen enkel spoor gevonden van de Australische vliegers die onlangs een poging ondernomen hebben om van Austra lië naar Nieuw-Zccland te vliegen. EOODSCHAPPEN DOEN PER VLIEGTUIG. Een Engelsche vrouw, mrs. Carberry, echtgenoole van een koffieplanter in Kenya, heeft een vacantie van eenige maanden in Engeland gebruikt om te leeren vliegen. Zij heeft nu haar brevet en i9 naar haar hui3 in de kolonie teruggegaan met een klein vliegtuig als deel van haar bagage. Zij heelt voor haar vertrek gezegd, dat een vliegtuig buitengewoon nuttig is voor menschen, die in afgelegen koloniaal gebied wonen. Haar huis en de plantages van haar man zijn negen uur sporen van Nairobi. In haar klein vliegtuig zal zij de stad in veertig minuten kunnen bereiken. Zij zal met weinig minder moeite dan de vrouw in de Europeesche stad haar boodschappen kunnen doen door eenvoudig in haar toerol le'io. te stappen en naar de hoofdstad van de kolonie te v'uegen. MISLUKTE MOORDAANSLAG. In de wandelgangen van de Zuid-Slavi sche Skoeplsjina heeft de Montenegrin Djoeravitsj een revolveraanslag willen ple gen op den vroegeren minisler, thans afge vaardigde, Radowilsj. Het gelukte echter hem te ontwapenen voor de revolver werd afgevuurd. De beweegredenen van den moordaanslag zijn nog niet opgehelderd, maar men neemt aan dat het gaat om een persoonlijke kwestie. De gewezen minister had voor eenigen tijd geweigerd hem in staatsdienst te nemen. OVERSTROOMINGEN IN BRAZILIË. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de Braziliaansche provincie Minas Geraes door hevige overstroomingen geteisterd. Een stad is zoo goed als geheel verwoest. Het water staat in de straten 3D voet hoog en alle verbindingen zijn verbroken. Er zijn 60D0 dakloozen, die door hongersnood wor den bedreigd. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK. Tengevolge van een brand te Koeroeme in Kijoesjoe heeft een ontploffing plaats gehao in een fabriek van vuurwerk, waardoor zeventien arbeiders'gedood werden. Er zijn twaalf lijken gevonden. BE PAUS TER DOOD VEROORDEELD. Volgens de „Brillante" heeft een mede- deeling van een vonnis van Moskou, dat den Paus ter dood veroordeelt, wegens het verleenen van financieelen steun aan de anti- boisjewistische beweging, in -een aangetee- kenden brief, direct aan Pius XI gericht, het Vatikaan bereikt. De Paus liet het stuk, dat de handteekening zou dragen van de voornaamste persoonlijkheden van de ortho doxe Synode, o.a. Rykof en Stalin, in het archief van het Vatikaan deponeeren. Is het niet om te lachen? OPLICHTINGEN. Te Bordeaux is men oplichtingen op het spoor gekomen, die waarschijnlijk 20 mil iioen francs beloopen. Een wijnhandelaar, genaamd Quinonces, had een hoeveelheid wijn gekocht, die hij vervolgens aan ver schillende personen verkocht; hetzelfde kwanlum vond viermaal een kooper. maar aan een hunner werd geleverd, üileer nog. Reday nam op verschillende banken bo vendien nog geld op op die hoeveelheden wijn, die, naar hij zeide, in het entrepot van Ferbos Frères waren opgeslagen. Eenigen tijd geleden verkocht hij aldus naar Straatsburg wijnen voor 1.800.000 fr. welk een bedrag hij zelf te Straatsburg in ontvangst kwam nemen. De ontvangen waardepapieren verhandelde hij te Bor dc-au.x direct, maar de wijn stuurde hij niet. De firma te Straatsburg zoud twee vertegenwoordigers naar Bordeaux, die te vergeefs de hand op Reday fraehlfen te leggen. Toen gingen zij naar Ferbos Frères om hun wijn te zien. De entre- pothoudcr kon deze niet loonen maar stelde hun een garantie ter hand in den vorm van vijf chèques, elk 20.000 francs groot. De Staatsburgers bemerkten echter alsras, dat voor deze chèques geen fonds aanwezig was, en daarom dienden zij een klacht in. Ferbos Frères zijn reeds op 23 December j.l. failliet verklaard. Vrijdag 30 December zijn de gebroeders gearresteerd Reday- Ifacheüe echter hooft de vlucht genomen, na nog eens voor 600.000 francs valsche stukken bij de banken te hebben verhan deld. Men vermoedt, dat hij met een boot dc wijk naar Nederland heeft genomen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zorgvuldige 7 bediening Verzegeld/ AMSTERDAMS ANTHRACIETj/WIJ. Heerensing^l 34/35-Tel. 023 A'dam Hilversum Bu=3um Jpharlein. 9063 SPORT. VOETBAL. POLITIE—VERSUS POSTPERSONEEL. Alhier werd gespeeld een voetbalwedstrijd tusschen een elftal van het Leidsche Politie corps en de Leidsche Post". Door het bestuur van de „Leidsche Post" was aan den heer Kluit, directeur van het Postkantoor alhier verzocht voor dezen wed strijd den bal te willen aftrappen. De heer Kluit was echter tot zijn spijt verhinderd, maar had verzocht aan den heer v. d. Schee, hoofdbesteller dit te willen doen. waaraan deze bereidwillig gehoor had gegeven en na eenige hartelijke woorden namens den direc teur lot dc spelers gericht fe hebben den ha! aan het rollen bracht Het is voor de ..Leid sche Post" een goede wedstrijd geworden met 71 wisten zij te zegevieren. Echter dient wel in aanmerking genomen le wor- de'n, dat bij het Polilie-elftal eenige goede krachten door dienst verhinderd waren en dat dc Tost geheel compleet was. maar over 't geheel is het een prettige wedstrijd ge weestdat is toch de hoofdzaak. EEN NIEUWE SFORTVF.REENIGING. Alhier is opgericht de Sportverceniging „Leidsche Post" (S. L. P.) De Sportclub is opgericht uit personeel van het Postkantoor te Leiden De spelers zullen uilkomen in rood shirt met zwarte baan en zwarte broek. Het bestuur werd gekozen als volgt; Voorzitter: .1. Horstman. Secretaris: P J. Boon. Penningmeester: J. Labordus. Secretariaat i9 gevestigd: -ide Groene- steeg 70 a UIT DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Lamberlus. z. van I. Koole en M G. van Doorn Adriaun, z. van P. Bood en G. van Lubek Cornelis Johan, z. van P Post en W. Hijzelendoorn Chris tina. d. van J. Verhoef! en -I. Visser Johan z van 11 J. J. Vooges en G. Beets Mijgje Marrigje d van M. Tromp en Al. van Schu bert Engel, z. van II. Rorsje en C. van den Haak Maria Jus'epha Antonia, d. van S M. Garthoff en A. A. E M. Baede Wil- helmina Dorothea, d. van H. C. van Raam en G M. Kaïnperinan Arie, z. van J Schouten en A. Biuemor Antje, d van G. Lievaart en G. E. van Ouijen Jan, z. van J. Moolhuijsen en A. Schulp Jan Dirk, z van S Breijer en A. Eveleens Paulus Martinus, z. van J. van Wijk en J. de Vos Adrianus Gerardu9. z van J. A. Bakken hoven en E. Keur Johannes Joseph, z. van F. Luche en G. Muijres Petrus Wilhelmus z. van G. van Schie en M. E. Schoonder- woerd Petrus Joseph, z. van M. Blokker en Q. A. Warmerdam Ondertrouwd: A. Molenaar. 25 j. en J. Blijleven. 22 j. M. Korsuize, 31 j en D. W. van de Wetering, 21 j. A. II. Vos, 32 j. en H. van Tol. 25 j U.vanNoord,26 j. en J M. Bruins, 21 j. Gehuwd: J. v Zuiden. 19 j. en A. Barclds 20 jaar. Overleden: Johanna Aleida, 8 j., d. van W. v. d. Bos en J A. Evers Johannes Lamberlus van Essen. 72 j.. echtgenoot van G Lewis Maria Pelronella Strietrnan. 45 j., gehuwd met 1. v. d Vlugt Jenneke van Maastrigt 72 j.. gehuwd met G. Branderhorst Gatharina de Hertog 13 j gehuwd met W. Joore Stijnlje van der Kwast. 42 i ge<- huwd met L van Wjeringen Willem Ver meer, 77 j.. wedr van G. van Someren Hendrik Cornelis Hemelrond 18 j., ongeh., z. van M Hemel rood en M van Zwielen Ter secretarie der gemeente Haarlem- BUITENLAND. Een Sovjet-tentoonstelling in Brussel vernield. Groote schade aangericht, lslc Blad). Letland heeft een nieuwe regeering ge vormd. (Isle Blad). Noodlottige brand in Silezië. Drie kin deren omgekomen, (lsle Blad). BINNENLAND. De voorbereiding van een Partijbureau der R.K. Staatspartij. (2e blad). De directeur van de Rotterdamsche De posito- en Effectenhandel is wegens ver duistering gearresteerd. (Gcm. Berichten 2c Blad;. Verdachte sterfgevallen te Vriezenveen (Gcm. Berichten, 2e blad). Bij een ontploffing te Veendam is één persoon gedcod (Gem. Berichten 2e Blad). mermcer werden in 1927 aangevraagd 127 buitenlandsehe paspoorten. Het aantal door het gemeentebestuur afge- gevcn bouwvergunningen bedraagt 370 KATWIJK. Loop der bevolking in 1927. Bevolking op 31 December 1926 7622 m. 7239 vr.. totaal 14.861; In 1927 vermeerderd door geboorte 221 m., 197 vr.. totaal 418: In 1927 vermeerderd door vestiging 195 m. 223 t'olaal 418; totale vermeerdering 836. In 1927 verminderd d-jnr overlijden 60 m. 57 vr, lolaal 117; In 1927 verminderd door vertrok 302 m 254 vr., totaal 556; Totale vermindering 673. Bevolking op 31 December 1927 7676 m. 7348 vr., lolaal 16.024. Vooruitgang in 1926: 82 m 79 vr.. tot. 161 Vooruitgang in 1927: 54 m. 109 vr., tot. 163 Levenloos aangegeven 11. Gesloten huwelijken 97. Echtscheidingen 1. KATWIJK AAN ZEE. Voor het examen' „Boekhouden" afge nomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbcdiondenvereenigingen slaagde de heer C. Varkevisser. alhier. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Adriana, d. v. Q. Schelvis en C. Leiten. Johanna Lamberta, d. v. J. W. Schipper en G. v. Essen. Johanna Maria Gatharina, d. v. J. v. Dyk er. A. C. v. d. Berg. Ondertrouwd: Wilhelmus Theodoru3 Snel- ders, 26 j. en Anna Maria Margaretha Taskin, 27 j. Getrouwd: Th. H. Duivenvoorden, 26 j., te Noordwijkerhout en W. II. v. Bohemeti, 24 j., te Noordwijk. Overleden: Dirk van 't Wout, 72 j., gehuwd met S. Vergunst. Pieter Kloos, 80 j., wednr. van N. de Mooij. Clazina llendrica Moonen, 59 j., gehuwd met J. Hus Cornelia Nieuwenhuizen, 8 j., d. v. G. Nieuwenhuizen en M. de Vries. UIT DE RIJNSTREEK. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert aanstaanden Woensdagmorgen om 9'/^ uur ten gemeen tehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1928 3. Alsvoren tot benoeming van vier leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke af treding. De aanbeveling luidt als volgt: A. vacature onderwijzer bij het bijzonder lager onderwijs: 1. J. Schouten, 2. P H. E. J. BeereboomB vacature onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs: 1. N. Roos, 2. mej. C. Dullemans; C. vacature ouders, etc. van schoolgaande kinderen: 1. J. de Jong Wzn 2. J. C. Mooyman; D. vncatuie overige meerderjarige ingezetenen der ge meente: 1. J. C. Stadhouder, 2. E. J. Los. 4. Alsvoren tot het aangaan eener over eenkomst met de Ned Thermo Chemische E abrieken inzake de verwerking van afge keurd vleesch 5 Alsvoren tot bet vast stellen van een bedrag als aan te bieden schadeloosstelling, aan den heer H. M. Starrenburg, voor het hebhen van 2 zin kers in diens water aan den Hooge Rijn dijk, zulks in verband met de toepassing

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1