RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. SPOOR-LOOZE-SNERT. s 19e Jaargang DONDERDAG 12 jaVUARI 19?8 No. 5769 1 e ficicbclie Gou/tariE De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 18 cent pei week 12.50 pei kwartaaL By onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad ls vooi de Abonné'e ven krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 11 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Gewone edverlenllén 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het !t dubbele vod het tarief berekend a Kleine edvertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd hour en ra* huur, koop en verkoop f 0.50 c Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Argentinië terug naar den Vol kenbond? Knoeierijen bij de Doitscbe leeningen in natnra. De Argentrjnsche minister van buiteniand- sche zaken, Gallardo, die te Parijs vertoeft, heeft verklaard, te hopen, dat zijn land nog dit jaar in September weer te Genève aan den arbeid van den Volkenbond zal deelnemen. Dan zou ten minste één der deserteurs terug zijn. En Brazilië en Spanje? De Kleine Entente zal den Volkenbond verzoeken een speciale commissie te be noemen, belast met een onderzoek ter plaatse naar den wapensmokkel naar Hongarije. De staten der Kleine Entente zouden alle ver slagen en inlichtingen, welke zij over de zaak bezitten, ter beschikking der commissie stellen. Het is waarschijnlijk, dat de Vol kenbond op bet voorstel zal ingaan, wanneer bij de vergadering der ontwapeningsconfe rentie de kwestie der Hongaarsche bewape ning ter sprake komt. Er zjjn knoeierijen bg de Duitsche leve ringen in nature op rekening van de Duitsche leveranciers en de de Fransche afnemers onder één hoedje schgnen te heb ben gespeeld. Volgens de „Echo de Paris" zou het bedrog over een bedrag van vele tientallen millioenen francs loopen. De „Petit Journal" meldt nog, dat de politie niet alleen te Parijs, doch ook te Straatsburg, Schiettstadt en Besangon een onderzoek instelt. Er moet een twaalftal personen bij de zaak betrokken zijn. Het bedrog geschiedde door het indienen van valsche declaraties, wat de waarde der geleverde goederen be treft. De Duitsche regeering heeft van haar kant deze kwestie reeds maanden geleden onderzocht en heeft reeds Duitsche firma's schuldig verklaard. De Duitsche belangen rijn in zooverre benadeeld, dat bedragen, die voor de herstelleveringen bestemd wa ren, ten deele in baar door Duitsche aan Fransche firma's zijn overgemaakt. De on geoorloofde operaties, hebben natuurlijk zonder voorkennis vah de Duitsche en de Fransche herstelinstanties en van 't transfer- comité plaats gehad. FRANKRIJK. De vijl zoek zijnde communisten. Gistermiddag is plotseling het commu nistische Kamerlid Cachin in het Kamer gebouw opgedoken. Hij wilde echter niets anders zeggen, dan heden in openbare zitting het woord te zulleD nemen na de regeeringsverkla- ring, waarin tegen het socialistische voor stel, de vijf communisten tot het einde der wetgevende periode op vrije voeten te stel len, de kwestie van vertrouwen zal gesteld worden. De „Humanité" ontkent, dat de vijf com. munisten de vlucht genomen hebben. Up last vaD het partnbestuur onttrokken ze zich aan de „verplichting" zich weer ge vangen te geven. GRIEKENLAND. Een grensincident Aan de Grieksch-Bulgaarsche grens heeft een gevecht plaats gehad tusschen Bulgaar- sche komitadjis en de Grieksche grenswacht. Vijf Bulgaarsche komitadjis werden gedood én verscheidene gewond. Naar gemeld wordt, heeft de Grieksche regeering te Sofia een protest laten over handigen. RUSLAND. De verbannen oppositie. Volgens de „United Press" bedraagt het getal van hem, die verbannen zijn of met opdrachten belast, die met ballingschap gelijk staan 52. Onder hen is echter noch Kamenef, noch Zinowjef de laatste zou doende zijn een brochure tegen Trotski te schrijven. De maatregel geldt voor drie drie jaar: allen worden op ver afgelegen plaalsen en zoover mogelijk van elkaar ondergebracht. Voor hun onderhoud heeft de regeering 9 roebel (plm. 12 gulden! per maand uitgetrokken. Trolski heeft een re- geeringsopdracht in het gouvernement As trakan gekregen maar hij heeft er voor bedankt, met het zeggen dat zij naanwe- zigheid te Moskou van meer belang was H zou zich slechts met geweld naar As trakan laten brengen akofski gaat naar Sysoolk aan de Witte Zee. De aanleiding tot deze maatregelen zijn Volgens de „Un'fed Press' gebeurtenissen in fabrieken in de districten Moskou en Bogorodsk geweest, waar de arbeiders de afsluiting van nieuwe collectieve contracten 0-- de oude voorwaarden weigerden Deze houding werd aan agitatie van de oppo sitie toegeschreven. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMING IN ENGELAND Het fonds, dat de lord mayor te Londen verzamelt tot steun van de slachtoffers der jongste overstroomingen, heeft gisteren uo 12.000 pond overschreden. Er is volgens oppervlakkige schattingen, ongeveer het dubbele van dit bedrag noodig Verschil lende Londensche vakvereenigingsbesturen hebben Baldwin verzocht een commissie van onderzoek te wilien instellen, en aan de parlementaire groep der paxtij ge\raagd om de schuldkwestie door een interpella tie in het Lagerhuis aan de orde te willen stellen. Bij het onderzoek door den lijkschouwer te FuLham van de slachtoffers van de over stroomingen, werd de volgendie dappere daad van een 20-jarig meisje bekend. Zij woonde met haar tante, een neefje en twee nichtjes in één der kelderwonin gen, die door het water werde nbedreigd. Midden in den nacht werd Madge Fran- ckeiss wakker en zag, dat de kamer, waar in zij sliep vrijwel vol water stond. Zij wekte de andere bewoners, maar merkte dat de eenige mogelijkheid van redding was om door het raam te klimmen. Nadat ze uit het raam geklommen was, zwom ze rond, tot de buren van de boven verdieping een touw neer hadden gelaten; ze weigerde echter zichzelf in veiligheid te brengen, maar dook in het ijskoude water weer door het raam in de woning af, waai ze eerst het neefje en vervolgens haar tante uit wist te voorschijn te halen, die ze achtereenvolgens aan het touw bond, waar op de buren hen naar boven heschen. De dappere redster, liet zichzelf pas aan het touw ophalen, toen ze van uitputting dreigde te verdrinken. Haar becnen waren zóó ernstig verwond, dat ze naar een zie kenhuis gebracht moest worden. Helaas, zijn de twee nichtjes, die nog in het huis waren, BELANGRIJKE VERDUISTERING TE ANTWERPEN. De Compagnie Lainière Anversoise te Antwerpen, heeft haar betalingen gestaakt. Naar verluidt zou het pasief veertig mil- lioen francs bedragen. De justitie heeft de boeken in beslag ge nomen en den directeur Rychelt verhoord. Rychelt verklaarde, dat er 3 valsche ba lansen zijn ingediend en bekende 100.UU0 p.st. en meer dan 200.000 fres verduisterd te hebben. De boekhouder der firma, die zich te Londen bevindt, is telegrafisch teruggeroepen. SPAANSCHE ZEEROOVERS. De Spaansche trawler Antonio bericht, dat hij, toen hij op 6 mijl van Gibraltar aan het visschen was, aangevallen werd door 50 Spaansche visschersschepen, waar van de bemanningen, 300 koppen tellend, met pistolen en messen gewapend waren. De Spaansche trawler Maria werd eveneens aangevallen. Nadat zij geplunderd waren, werden beide schepen te La Atamara aan den grond gevaren. Beide kwamen weer vlot en keerden naar Gibraltar terug. BEROOVING. Gistermorgen zijn twee mannen, onder voorwendsel een oude vrouw, die onlangs haar lOOsten verjaardag had gevierd, nog een geschenk te komen brengen, een huis in de Birkenstraat (Moabit) te Berlijn bin- nendiongen. Zij wisten in de appartementen van een juffrouw Gilsout te komen en nebben de bewoonster bewusteloos geslagen en ge kneveid. Met medeneming van 700 mark opgehaalde huurpenningen zijn zij ontkomen. Buren hebben een uur later de zwaar ge wonde vrouw gevonden eu bevrijd. EEN ONSCHULDIG VEROORDEELDE. In het Rothschildhospitaal te Weenön is in den ouderdom van 51 jaar gestorven Leopold Hilmer. Hij verkeerde in zeer armoedige omstandigheden. Hilmer is on geveer 30 jaar geleden betrokken geweest in een proces over een ritueelen moord te Polna, dat toentertijd veel opzien baarde. Nadat hg 19 jaar in den kerker had uoor- gebracht. werd hij door keizer Karei be genadigd. In een later gehouden nieuw ge rechtelijk onderzoek is toen zjjn onschuld BRAND IN EEN MARINEDEPOT. Een brand heeft het marinedépöt op het Cobras-eiland (Brazi.ië) verwoest. De schade bedraagt eenige millioenen dollars. DE MOEITE WAARD. De eenigen tijd geleden t-e Monte Carlo overleden me/r. Placco uit Piemont, heeft aan Mussolini haar geheele, uit vijf mil- lioen lire bestaan vermogen vermaakt. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Melkdelicten. Voor den plaatsvervangend Kantonrechter, mr. Nord Thomson, stond gisteren terecht J. L. J., te Leiden, wiens knecht melk zou hebben geschept uit een bus, die niet voorzien was van een kraan. Het knechtje, getuige Mechelse, bevestigde dit, waarna de Ambtenaar 2 maal f6 of 6 dg. eischte. De Kantonrechter veroordeelde daarop verd. tot 2 maal f6 of 2 dg. hechtenis. Katwijksche relletjes. In Katwijk was het op 10 November weer eens tot relletjes gekomen, waarvoor C. v. d. W. nu terecht stond. De politie was er aan te pas gekomen en er hadden ordeverstoringen plaats gehad. Get. Parlevliet, caféhouder aldaar, be vestigde een en ander, maar kon niet zeg gen of verd. de orde verstoord had. De verbalisant bevestigde het verbaal vol komen. De ambtenaar eischte f 5 of 5 dg., waarop de Kantonrechter verd. tot f 10 of 10 dg. veroordeelde. Te snel gevaren. P. M., te Woubrugge, was verbali- seerd, dat hij onder Voorschoten te snel had gevaren. De veldwachter Witteman had het ge constateerd en had aan verd. zjjn chrono meter laten zien, die aanwees, dat verd. te snel had gevaren. Verd. betoogde, dat rijn bootje niet die snelheid kan ontwik kelen, wat hij door deskundigen kan doen getuigen. Hiertegen worden geen bezwaren aange- voera en deswege de zaak uitgesteld tot 30 Januari. In de volgende zaken trad mr. M. B. Vos als Kantonrechter <jp. Paard en auto. A. M. W. P., militair, te Waalsdorp, zou, met een auto rijdende op de Leidsche Trek vaart, links zijn uitgeweken, waardoor hij een aanrijding had veroorzaakt met een paard, bereden door een militair. Als getuigen werden gehoord de heeren Kikkert en Leenen, die beiden in de nabij heid zaten te visschen. De tewede meende, dat het paard schichtig was geweest. Hg had niet gezien, dat de autobestuurder naar links was uitgeweken. Get. Prins, die eigenlijk de chauffeur van den wagen was, maar verd. had laten rijden, verklaarde, dat de schuld lag aan het feit, dat het paard plotseling een zwenking zou hebben gemaakt, want verd. had geheel rechts gereden. Tot het hooren van den verderen getuige werd de zaak tot 1 Febr. aangehouden. De verdwenen tent. J. de G., te L e i d e n, had op de Boter markt zoo met een auto gemanoeuvreerd, dat hij een tentje, waarin een juffrouw uit Den Haag lint verkocht, van zijn plaats had gesleurd. De juffrouw, die nu als getuige werd gehoord, verklaarde, dat haar tentje plot seling vertrokken was en dat al het lint op den grond terecht was gekomen en vuil was geworden. Zy had een schade gehad van f20 aan lint en den arbeid, die zij niet had kunnen verrichten. De Ambt. eischte f 10 of 5 dg., conform welken eisch de Kantonrechter verd. ver oordeelde met toewijzing van de civiele vordering van f20. In de volgende zaken worden door den Kantonrechter pl.-vervanger, mr. M. B. Vos, veroordeeld Zonder vergunning met een autobus een standplaats innemen: A. G. B., Stompwgk, f10 ai 5 dg.; een auto onbeheerd iaten staan: J. B. R. S., Bussum, f2 of 2 dg.; overtreding der Jachtwet: C. P., Den Haag. f 10 ol 5 dg.een auto onbeheerd laten staan. J. L. v. S., Rotterdam, fl of 1 dg.; overtreding der Boterwet: J. J. v. G., f5 of 5 dg.J. v. R., f5 of 5 dg.op verboden wjjze melk vervoeren: G. v. D., Katwijk, f5 of 5 dg.; op verboden wijze melk uit een bus scheppen: H. T., Katwijk, f5 of 5 dg. ;vee vervoeren over een rijwiel pad: N. v. d. M., Rgnsburg, f2 of 2 dg.; loopen op verboden grond: B. de J., J. Z„ beioen tc Haarlem, f3 of 3 dg.; met een rijwiel rjjden zonder licht: B. v. d. H., Katwijk, f3 of 3 dg.; overtreding der Leer plichtwet: T. O., geen straf; W. v. R., f4 of 4 dg.; C. V., f2 of 2 dg.; A. v. B., vr. D. H., 2 maal f2 of 2 dg.C. v. D., vr. T. O., f2 of 2 dg.; D. d. B„ vr. H. v. D. f3 of 3 dg.; T. v. d. B., vr. J. v. d. B., f3 of 3 dg.; L. v. D., vr. P S., f3 of 3 dg.; .J. H., vr. L. B., f3 of 3 dg.; C. v. D., vr. J. H., f2 of 2 H II., wed. K., f3 of 3 dg.; C. H., vr. J. d. V., geen straf; J. d. J., vr. A. v. D.. f3 of 3 dg.; D. K., vr. A. B. S„ geeD straf; W. v. L., vr. G. d. M., fl of 1 dg.M. v. L., vr. J. v. D., f3 of 3 dg.; W. V., vr. J. d. V., f4 o f4 dg.; B. v. D., vr. A. v. d. P., f3 of 3 dg.; allen te Katwijk; P. R., Noordwjjk, f2 of 2 dg.; J. v. d. B., vr. J. D., f3 of 3 dg.; Th. v. d. M. f3 of 3 dg.; N. M. £3 of 3 dg.; K. D. f3 of 3 dg.; H. G. f4 of 4 dg., allen te Noordwrjkerhout; J. M. S. f 3 of 3 dg.H. S. f 3 of J3 dg.G. S. f4 of 4 dg., allen te Noordwijk; G. D., Sassenheim, f4 of 4 dg.; Chr. v. D. f3 of 3 dg.; D. v. D., vr. J. H., f2 of 2 dg., W. K., vr. A. d. B., f2 of 2 dg.; A. v. d P., vr. D. H. f2 of 2 dg.; M. v. d. P., vr. G. v. D., f2 of 2 dg.; M. R., vr. D. v. d. P., f2 of 2 dg.; J. S„ vr. P. v. d. P., f3 of 3 dg.; D. R. f2 of 2 dg.; A. v. d. P. f3 of 3 dg.; G. d. J. f3 of 3 dg.; E. V. f4 of 4 dg., M. v. D., vr. v. d. B., f3 of 3 dg.; J. G., vr. H. M., fl of 1 dg.; N. 11., vr. A. d. B., f3 of 3 dg.; G. IC., wed. v. B., geen straf; J. v. d. P. f3 of 3 dg.; C. v. d. P., vr. M. v. D., f3 of 3 dg.; A. d. V., vr. D. v. d. P., geen straf; T. v. V., vr. C. v. D., allen te Katwijk; C. L. J., Sassenheim, f3 of 3 dg.; Th. v. d. M., Sassenheim, f2 of 2 dg.; L. P. v. D. f2 of 2 dg.; P. G. v. D. f4 of 4 dg.; Chr. v. H., wed. C. B., f3 of 3 dg.; allen te Noordwijkerhout; L. D. f3 of 3 dg.; J. v. d. N. f2 of 2 dg.; W. C. E. O. f4 of 4 dg.; L. W. f4 of v dg., allen te Noord vgk; H. L. v. V., Sassenheim, f3 of 3 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Bij de nieuwe behandeling van de Cu- lemborgsche moordzaak, op 2 Februari a.s. voor het Gerechtshof te Arnhem zullen al9 deskundigen worden gehoord dr. Mesdag, uit Groningen, en dr. Schnitzler, uit Arnhem; en als getuigen De Smale en mej. Haveman. HAARLEMMERMEER. De Wethouders in Haarlemmermeer. In Haarlemmermeer heeft thans plaats gehad de verdeeling van de aan de wethou ders dezer gemeente opgedragen werkzaam heden. Armenzorg en sociale belangen (arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering), gedurende een viertal jaren waargenomen door den heer Kislemaker, werd thans op gedragen aan den heer H. van Schooien. De heer Kislemaker zal zich nu belasten o. m. met woningbouw en belastingen, ter wijl den heer Knaap o.m. de belangen van het onderwijs blijven toevertrouwd. Naar wij vernemen kan 1927 voor de vele veehouders in dm Haarlemmermeer- polder als een gunstig jaar worden aange merkt. Hel geheele jaar door is de Haarlemmer meer van de besmettelijke veeziekte „mond en klauwzeer" vrijgebleven, terwijl andere ziekten, zooals „miltvuur" en „kwade dries" zich tot een enkel geval beperkten. De veestapel in dezen polder is er dan ook best aan toe. Naar wij vernemen, zijn thans ook in het Zuidelijk deel van den Haarlemmer meerpolder de bloeddorstige honden er op uit getrokken om slachtingen onder de schapen aan te richten Bij verschillende I landbouwers werden schapen aangevallen j en 's morgens doodgebeten en verscheurd in de sloot teruggevonden Een der honden werd ontdekt en op verzoek van den eige naar onschadelijk gemaakt. Op een erf aan den Hoofdweg in Haarlemermeer werden 's nachts de ko nijnenhokken weder van hun inhoud ont daan. Bij een der bewoners van den Ring dijk nabij den Venneperweg alhier, ont fermden ongenoode gasten zich over het pluimvee. Het is te hopen, dat de politie, die een onderzoek instelt, er spoedig in slagen zal de daders in handen te krijgen. SASSENHEIM. Gemeenteraad Een schoolgeldkwestie Verbreeding van den Menneweg Het uitbreidingsplan vastgesteld Winkelsluiting op Zondag Een prijsvraag voor den bouw van een gemeentehnis. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving: de heeren Speelman, Schrama en Verkleij. Na opening door den voorzitter was aan de orde: bezwaren van aangrenzende ge meenten tegen het niet aftrekken van de schoolgelden van door hen te betalen ver goeding in de kosten van het onderwgs. De gemeenten Oegstgeest, Alkemade en Lisse hebben tot heden het geheele bedrag betaald. Nu vragen zij, den koslprys met de opbrengst der schoolgelden te vermin deren. Lisse vraagt zelfs reductie ten be drage van f 102.34. De voorzitter deelt mede, dat Sassenheim wettelijk in haar recht is, maar billijk is het uiet, waaromtrent B. en W. aan Ged. Staten advies willen vragen, hoe in dezen te handelen. BUITENLAND. Knoeierijen bij de Duitsche leveringen in natnra. (1ste Blad). BINNENLAND. Verlaging der posttarieven met ingang van 1 Februari. (2de Blad). Wijzigingen in het ontwerp-Winkelslnl- tingswet. (2de Blad). De benoeming van een Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. (2de Blad). Te Hilversum is een rangeerder dood gedrukt. (Gemengd Nieuws, 2de Blad). De dichter heeft vernomen dat bij het spoorwegongeval te Leiden van de varkens, die in een der wagons waren, er één wordt vermist. Zie je wel, daar heb je 't nou al, Wat ik gist'ren heb beweerd, Toen hier gist'ren een wagon met Varkens is gederailleerd. 'k Bracht dat met de snerttoelage Bij het spoor toen in verband, Erwtensoep en vette varkens: Het verband ligt voor de hand. En nu is het ook gebleken, 't Heeft niet in de krant gestaan, Want in détt geval zou 'k zeggen: Kan je daarvan wel opaan? Neen, ik hoorde 't van een slager, Van een varkensslagersknecht, En die zei: „Mijnheer, één varken Is nog altijd niet terecht. Neen, mijnheer, 't is niet gelogen, Eentje is er „zoek" geraakt, Daarom denk ik. dat de spoorsnert Gist'ren heerlijk heeft gesmaakt". Spoordirectie, schei toch spoedig Met die snert-snerttoevoer uit, Want het schijnt, ze maken nu al Mooie vetle biggen buit. Spoordirectie, wees barmhartig, Sluit die snertinvasie af, Want men zal U eens begraven In een snert-met-kluiven-graf. Of wat erger nog zou wezen Voor wie reizen in den trein, Dat ze het publiek maar nemen, Als er eens geen varkens zijn. Besloten werd' aan B. en W. advies te vragen. Hierna stelden B. en W. voor een riool te leggen vanaf het huis van Molenaar tot aan de grens van Lisse aan de Westzijde van de hoofdstraat. Zonder discussie aangenomen Ook staat op het programma de overzijde van den weg, dus langs Ter Leede en dan vanaf het huis van den heer Blom. De wenschelijkheid werd besproken nog ver-" schillende andere riolen te leggen of oude te verbeteren. Er is f 10.000 voor uitge trokken, waarmee heel wat meters riool kunnen worden gelegd. De heer Bisschops bepleitte nog eens de urgentie van rioleering langs de buizen vana-t de Molenstraat naar Ter Leede en dacht, dat de Beukenlaan wel even kon wachten. De heeren Van der Geest en Bisschops gaven de voorkeur aan de Beukenlaan. De heer v. Zonneveld vraagt om een ver ordening op verplichte aansluiting op het hoofdriool. De voorzitter wil niet zulke straffe maat regelen nemen, de menschen komen wel. En voor nieuw-bouw is er reeds een verorde ning. Hierna kwamen B. eu W. met het voor stel: verbreeding van het voorste gedeelte Meuneweg, De oude muur zal dan meteen worden afgebroken. De heer Van Bréda deelde mede, dat, wanneer de raad langs zjjn eigendom wil verbreeden, hij den grond voor niets wil afstaan. Ook zou hg de huizen, tien in getal, die nu zijn eigendom zg'n, wel willen afbreken. Dit punt zal in geheime zitting verder worden besproken. Het voorstel van Ged. Staten om de Teylingerlaan aan de provincie over te dra gen, kwam nu aan de orde. De voorzitter lichtte toe, dat na over dracht de gemeente alle recht op den weg verliest. De mooie beplanting er langs heelt ons veel geld gekost. Krijgen wij daarvoor vergoeding? Moeten we er dan maar in laten graven en wroeten? Zou het misschien niet beter zijn den weg maar te houden?

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1