OFFICIEELE KENNISGEVING KATHOLIEKE AGENDA. ALGEMEENE AGENDA. Wollen Garenfabrieken. In de wollen garenfabrieken was de toe stand over 1927 in doorsnee gunstig. Ge steund door de vaste positie van de wol markt, was er zoowel van binnenlandsche als van buitenlandsche zijde een voortdu rende toevloed van orders, waardoor het bedrijf jn vollen omvang gaande kon wor den gehouden. Gebrek aan geschoolde vrou welijke werkkrachten blijft echter nog bij Voortduring een onoverkomelijk bezwaar. De export naar Duitschland. welke vooral dit jaar opleefde, was niet zonder beteeke- Bis, zij het dan ook, dat de te bedingen prijzen niet altijd loonend waren. Dit stond vooral in verband met het feit, dat de prij zen van ruwe producten meer stegen dan die der wollen garens. In de Wollendeken-Indnstrie "was de toestand iets minder gunstig, slechts in de laatste maanden kwamen voldoende orders binnen en kon op volle capaciteit worden gewerkt. Hier waren het vooral de vaste wolprijzcn. welke op de bedrijfsresul taten een minder gunstige uitwerking uit oefenden. Een scherpe concurrentie drukte verder de verkoopsprijzen. De verwachting Voor 1928 was niet gunstig. De ijzerindustrie. Bij dc Koninklijke Nederlandsche Grof smederij onderscheidde zich de algemeene toestand weinig van dien over het jaar 1926. In de afdeelingen Scheeps- en Machinebouw was het werk zeer schaarsch en kon men betrekkelijk weinig orders boeken en dan nog alleen tegen min of meer verliesgevende prijzen. Ketelmakerij, Gie terij en Constructie-werkplaats maakten eveneens een moeilijken tijd door. De af deelingen Grofsmederij en Kettingfabriek waren echter gedurende het geheele jaar goed van werk voorzien en hoewel hier de buitenlandsche concurrentie ernstig werd gevoeld, zijn de resultaten, voor zoover die men thans kan overzien, niet onbevredi gend. De vooruitzichten voor 1928 laten Tzich iets gunstiger aanzien. Bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatie- werf „De Hoop" voorheen Gebrs. Boot, ken merkte het afgeloopen jaar zich door flinke bedrijvigheid. De meeste orders konden ech ter slechts worden bekomen door op de te bouwen schepen vrij groote bedragen als hypotheek te verstrekken, terwijl bovendien ïiog maar al te dikwijls de oude schepen moesten worden overgenomen. De Noordzeevisscherij. die de financieele moeilijkheden van de laatste jaren nog niet' te boven is, gaf zeer weinig werk, alleen werden eenige zeilloggers tot motorloggers omgebouwd. Dit bedrijf blijft bij voortdu ring de groote behoefte gevoelen aan een betere verkeersgelegenheid te water: de be staande sluizen en bruggen met de te nauwe doorvaartwijdte waren oorzaak, dat voor een groot aantal aanvragen moest worden bedankt. Tn dit verband is het te hopen, dat spoedig de dag aanbreke. waarop ook van de gemeente Leiden getuigd kan worden, dat zij is aangesloten aan groot scheepsvaarwater. Ook la Alphen a. 'd. Rijn waren Scheepsbouwwerven met voldoende orders voorzien Deze orders konden echter slechts worden geboekt tot lage prijzen, welke weinig of geen winst afwierpen. In de afdeeling Scheepsmotorenbouw te Alphen a. d Rijn heerschte eveneens groote bedrij vigheid. ook hier waren de prijzen, welke bedongen konden worden, speciaal tenge volge van de groote buitenlandsche concur rentie, maar matig voldoende. De toestand in de Visscherij was gedurende 1927 in het algemeen be vredigend. Voor enkele reederijen, die door wanvangst en nettenverlies tegenslag heb ben gehad, is de toestand echter minder gunstig geweest. Ofschoon de uitkomsten over 1927 bevredigend zijn. mag daaruit niet geconcludeerd worden, dat de finan cieele positie der reederijen daardoor van beteekenis verbeterd zou zijn Er liggen zoo veel slechte jaren achter den rug. dat een enkel beter jaar het bedrijf niet kan ophef fen. temeer omdat de behaalde winst slechts matig is. Nog steeds drukken de exploitatie kosten zwaar, waartegen de prijzen van het product niet in verhouding zijn geweest. Het visscherij-bedrijf in den huidigen foestand biedt dan ook geringe kans op behoorlijk rendement voor de toekomst. Vooral komt de uitoefening van het be drijf met „zeilschepen" meer en meer in ongunstige conditie. Het blijkt, dat de uit- rustingskosten. die voor een deel even hoog zijn als die van mechanisch voortbewogen vaartuigen, door de vangstresultaten der zeilloggers nauwelijks meer gedekt worden. Uitbreiding van het aantal motorloggers respectievelijk verbouwing van daartoe ge schikte zeilloggers. is hiervan het gevolg, omdat met motorloggers de visscherij in tensiever en langduriger kan plaats heb ben. Het aantal zeilloggcr- wordt derhal ve meer en meer ing krompen, waardoor deze straks tot het verleden zullen gaan behooren. Maatregelen teren te vroegen aanvang van de haringvisscherij, waarvoor ook el ders stemmen opgaan, en legeD het vis- schen met nellen van geringe maaswijdte, ter verbetering van den visch toestand, zouden het bedrijf mede ten goede komen. De Haringhandel in 1927. Voor zoover het nog loopende seizoen beoordeeld kan worden, is ook voor den ha ringhandel het afgeloopen jaar niet ongun stig geweest. De Hollandsche haring heeft zich op de betrokken markten niet laten verdringen, maar niettemin liet de afzet wel eens te wenschen over. en vooral Duitschland kocht van hand tot mond Op dezo hoofdmarkt ondervindt de Holland sche haring onafgebroken de scherpst»* concurrentie der Engelsche en Schotsehe haring naast de goedkoopore. zij het dan ook kwalitatief geringere. Noorsche haring Bovendien wint de Puifsrhe haring mee* en meer veld In Duitschland valt. voorts een afnemend gebruik van pekelharing te constateeren en blijkt men voorkeur te gaan geven aan allerlei conserven, In hoofdzaak van versche haring bereid Naar België, Zweden en Amerika werd regel matig geëxporteerd, hoewel in geringere hoe veelheden als voorheen Rusland en Polen waren ook dit jaar vrijwel builen bereik voor de Hollandsche haring. Alle pogingen worden in het werk gesteld om andere landen, waaronder tropische, voor ons ar tikel te interesseeren. om deD haring ex port verdere ontplooiing te verschaffen De markt bleef gedurende het seizoen vrij van te groote schommelingen. Aan de beperk te vangsten in Juli tot einde September, die geleidelijk afnemers vonden, is het toe te schrijven, dat de latere groote aanvoe ren door exporteurs reeds gedeeltelijk kon den worden geruimd. De voorraad, waar mede het jaar wordt ingezet, zal derhalve wel zijn weg vinden voor den aanvang van de nieuwe visscherij temeer omdat de Engelsche en Duitsche voorraden slechts matig blijken tengevolge van verhoudings gewijze mindere vangsten. In sommige reederskringen heerscht de vrees, dat een meer actieve handelspoli tiek voor den haringhandel een groot ge vaar zal opleveren. In den Houthandel was er over het algemeen in 1927 voldoen de werk. vooral het eerste gedeelte, het na jaar was daarentegen minder. Het zagerij- bedrijf was niet loonend. doordien het rond hout belangrijk in prijs is gestegen en de prijzen voor gezaagd niet in dezelfde mate verhoogd zijn geworden. In het najaar zijn bovendien belangrijke partijen gezaagd hout van de Oostzee aangevoerd, welke, doordien de vraag afgenomen is, voor de lage prijzen over boord verkocht werden, waardoor de algemeene toestand in den houthandel belangrijk is gedrukt Verwacht wordt, dat de financieele resultaten over het jaar 1928 niet zeer gunstig zullen zijn. In de Rijnsteen-industrie is de toestand tamelijk stationair. De straat klinkers ondervinden groote concurrentie van de basalline-tegels. terwijl metselsteen alleen tegen lage prijzen kan worden aan den man gebracht. Voor de Schelpkalk-Fabrieken is 1927 een ongunstig jaar geweest. Ten gevolge van den zeer belangrijken invoer van Buitenlandsche. hoofdzakelijk Belgische kalk, was de omzet van schelpkalk zeer onvoldoende. De lage prijzen, waartegen de buitenlandsche kalk kan worden aan geboden, maken het voor deze industrie zeer moeilijk. Tengevolge van den gerin gen omzet zijn de onkosten-cijfers belang rijk opgeloopen, hetgeen de financieele re sultaten nadeelig heeft beinvloed. In deze industrie zal 6f een veel soepeler toepas sing van arbeidswet absoluut noodzakelijk zijn, of zullen maatregelen getroffen moe ten worden om den invoer van buitenland sche kalk eenigszins te stuiten. Doet men dit niet, dan zal deze Nationale Industrie in den loop der tijden beslist ten gronde gaan. Bouw-Directies van het Rijk, de Provin cie, Gemeente-Besturen en alle van groote ondernemingen, die iets voelen voor de Nationale Industrie en van de superiori teit van dit bouwmateriaal overtuigd zijn, zullen m.i. het gebruiken van Schelpka'k voor werken onder hunne Directie ver plichtend moeten stellen. In de Dakpannen-Industrie werd de productie vrij vlot opgenomen. De uitvoer naar Engeland was althans voor de fabrieken in ons district, iets belangrij ker dan in het voorgaande jaar. De voor keur welke verschillende architecten voor het Hollandsche fabrikaat toonden, was oorzaak, dat in doorsnede een prijs be dongen kon worden, welke hooger was dan de prijs, waarvoor het P°lgische fabrikaat hier in Nederland werd aan de markt ge bracht. Voor kleinere minder goed geoutil leerde fabrieken was de toestand aanmer kelijk minder gunstig. Deze ondervonden van de Belgische concurrentie grooten hin der. Het sedert kort geheven invoerrecht van 8 pCt. op Buitenlandsche dakpannen, bleek voor den buitenlandschen exporteur geen noemenswaardig beletsel om voor zijn producten hier een afzetgebied 1e vinden In het algemeen wordt dit toegeschreven aan het feit. dat vooral in België de ar beidsverhoudingen gunstiger zijn dan ten onzent. In de Kalksandsteenfabrieken was de toestand in 1927 nog slechter dan die in 1936 De geweldige concurren tie, welke deze tak van bedrijf ondervindt van den invoer van de zoo goedkoope Bel gische Baksteen, was oorzaak, dat sommige fabrieken in ons district af en toe of op halve kracht of in het geheel niet werkten. In de Basaltinetegel-Industria is het hoofdzakelijk de overproduc tie, welke de toestand over 1927 zeer on gunstig heeft beïnvloed Niettegenstaande de buitengewoon lage prijzen, welke voor dit artikel, dank zij de overvloedige fabri cage, bedongen konden worden, was het nochtans aan de Buitenlandsche Industrie mogelijk, deze tegels hier te importeeren. Enkele bedrijven werken thans niet meer op volle bracht. Voor het bloembollenvak was 1927 wederom bevredigend Ook in het afgeloopen iaar werd ongeveer het zelfde bedrag in guldens, als in 1936, aan bloembollen geëxporteerd. De exportprij zen hebben zich echter m het afgeloopen jaar niet kunnen handhaven, doordat om dezelfde waarde te kunnen exporteeren, men in aantal kilogrammen pltn. 15 pUt. meer heeft moeten verzenden. In het algemeen kan worden aangeno men, dat de verkoopsprijs van tulpen en narcissen gemiddeld van 15 tol 30 pCt la ger was dan m het vorig jaar, vooral de in de laatste jaren zoc> belangrijke darwin- tulpen zijn sterk in prijs gedaald De snelle vermeerdering van deze tulpen heeft tot een overproductie geleid, die. indien de de bollen niet nog sneller worden vernie INGEZONDEN MEDEDEELING. O, die NOEöT-buicn! Grijp in Uw vertwij feling niet naar een van die „kalmccren- de" middelen, die in werkelijkheid Uw AKKF&'S ABDUSIROOP Voorde Bont tigd, zeker nog gedurende vele jaren zal blijven bestaan. Ook dit jaar werd wederom getracht te komen tot een overeenkomst tot stelsel matige vernietiging, eveneens echter met negatief resultaat. De export van narcissen op „special per mit" naar Amerika, was weder van flinke beteekenis, sommige soorten werden zelfs zeer graag verkocht. Het optreden van Frankrijk tegen het Amerikaansch invoerverbod speciaal ten gunste van Fransche narcissen, beïnvloedde de vrije invoermogelijkheid in Amerika van de Hollandsche narcissen eveneens gunstig. De hyacinthen-prijzen hebben in het af geloopen jaar het hoogste, niveau bereikt. Vermoed wordt, dat, waar algemeen ge acht wordt dat de ziektetoestand beteren de is, men in de naaste toekomst weder naar normale prijzen zal terugkeeren Door den handel wordt dit als zeer wenschelijk uitgesproken, daar bij de thans geldende prijzen gevreesd wordt, dat het moeilijk zal blijven de afzetmogelijkheid van den zelfden omvang te houden. De gunstige conjunctuur van den laatsten tijd is waarschijnlijk oorzaak, dat men met alle mogelijke middelen getracht heeft om de cultuur intensiever te maken. De voor het bloembollenvak zoo bij uit stek geschikte geestgronden zijn echter zeer beperkt Daarom is men er toe overgegaan om op de beschikbare geesteronden de cul tuur te forceeren. Het gevolg hiervan is, dat het bloembollenvak boe langer hoe meer een seizoenvak wordt, hetwelk zeer te betreuren is. Hierdoor ontstaat toch veel werkloosheid in den winter en zal men moeten uitzien naar middelen, om aan deze moeilijkheid op den duur het hoofd te bie den. In Rijnsburg en omgeving was de bweekerij van snijbloemen over het al gemeen minder gupstig Vooral dahlia's en chrysanten moesten tegen lage prijzen van de hand worden gedaan. Met het forceeren var tulpen enz. boekte men hier zeer gunstige Resultaten en kon een zeer sterke uitbreiding in dit vak te Rijnsburg en omgeving worden geconsta teerd. Deze uitbreiding vervult velen met vrees. De veiling-vereeniging „Flora" te Rijns burg boekte dit jaar 86 nieuwe leden. Thans bedraagt het ledental niet minder dan 612. Bedroeg de omzet van de veiling in 1926 ongeveer f 650.000, in het afgeloopen boek jaar van 1 October 1096 tot en met 30 Sep tember 1927, bedroeg deze meer dan f 1.000 000. De nieuwe rozen-cultuur, waarmede te Rijnsburg ongeveer 20 kweekers zijn begon nen, heeft een gunstig aspect, hetgeen waarschijnlijk mede toegeschreven moet worden aan de omstandigheden, dat de hier gekweekte rozen van uitstekende kwa liteit zijn. In den Tuinbouw kenmerkte het jaar 1927 zich in den aan vang door een zeer lage opbrengst der pro ducten De prijs, welke bedongen koD wor den vooi de eerste kasproducten, was niet loonend. Het kwam zelf voor, dat later voot producten van deD kouden grond een hoogeren prijs betaald werd. In het ver dere gedeelte van het jaar heeft zich de toestand aanmerkelijk verbeterd. De tomatenteelt was zeer bevre digend. Naar het buitenland werden niet minder dan 10580 bakken roet Leidsche To maten verzonden. In de omgeving van onze stad Leiden verrijzen hoe langer hoe meer kassen, zoodat in de toekomst op een groo ten aanvoer van sla, bloemkool, tomaten en komkommers gerekend kan worden, welke artikelen zich bij uitstek leenen voor ex port naar het Buitenland. Blijkens het verslag van de Coöperatieve TuiDdersleenbank *erd veel gebruik ge maakt van Kweekerscred'eten, welke alle behoorlijk werden afgelost. In het afge loopen jaar werd eveneens een aanvang gemaakt met het verstrekken van zooge naamde Bouwcredieten voor de Glascul- fcuur. In Roelofar endsveen was 1927 nog slechter dan 1926 Vooral de augurken, teelt, rendeert jaar op jaar slechter. Voor al de Duitsche invoerrechten richten deze teelt ten gronde Ten aanzien van de ook daar zich sterk uitbreidende glascultuur is men niet ontevreden. In de Conserven-industrie was de toestand over het afgeloopen kar lenderjaar niet gunstig. Ofschoon het koude voorjaar van 1927 bevorderlijk was aan den afzet van flinken voorraad, heeft de koude zomer met zijn ongestadige tem peratuur en vele reirens een zeer ongun- stigen oogst geleverd waardoor de prijzen van de frissche groenten belangrijk geste gen zijn De verkoopprijzen van de gecon serveerde producten konden echter in even redigheid niet verhoogd worden, zoodat daardoor de financieele resultaten over 1927 ongustig beïnvloed werden. In de Vruchtensap- en J a m f a- b r i e k e n i9 men over den gang van za ken in het afgeloopen jaar zeer matig te spreken. De koude zomer is oorzaak ge weest. dat de consumptie van verfrisschen- de dranken zeer gering was, terwijl door de zeer toenemende scherpe concurrentie de prijzen meer en meer afbrokkelden. De geringe omzet verhoogde het onkosten- percentage. zoodat de financieele resultaten niet gunstig zijn. Het is voor deze Industrie te hopen, dat de voorgestelde drankwetwijzi ging, waarbij de verkoop van vruchten wijnen in kruidenierswinkels enz. zal wor den verboden, niet tot wet zal worden ver heven. Het is te vreezen, dat ondanks de ongun stige rapporten te dezer zake van den Nij- verheidsraad en meerdere officieele licha men, de Minister niet bereid is een veran dering in zijn wetsontwerp aan te brengen. In het Hotel- en Koffiehnisbedrijf was de gang van zaken in het afge loopen jaar door de slechte weersgesteldheid overwegend slecht. Alleen kan een uitzon dering gemaakt worden voor de badplaats Noordwijk. De stadsbedrijveu waren echter veel minder gunstig. Het café bedrijf ondervindt steeds ver mindering in omzet, hetgeen hoofdzakelijk toegeschreven wordt aan bioscopen en radio. Het nieuwe ontwerp drankwet brengt voor alle bedrijven groote bezorgdheid. Wanneer deze wet wordt aangenomen en daarmede plaatselijke keuze wordt ingevoerd, zullen vele bedrijven daardoor aanzienlijk getrof fen kunnen worden. De mogelijkheid om hypotheek te sluiten op zijne gebouwen zal hierdoor zeer bemoeilijkt worden, omdat 1e uitslag van een volksstemming voor een be drijf vernietigend zijn kan. In den zuivelhandel is de toestand over het afgeloopen jaar ta melijk bevredigend geweest. Waren de prij zen voor de Kaas gedurende Mei, Juni en Juli feitelijk te laag, in Augustus trad een klein herstel in, welk herstel zich voortzette tot het einde der kaasperiode. Door de lage prijzen in bovengenoemde maanden was de Handel zeer levendig en werden zoowel voor Binnen- als Buiten- landsch gebruik groote partijen gekocht. In den laatsten tijd worden echter alge meen klachten vernomen over de wijze, waarop de afnemers in het Buitenland en speciaal in Duitschland (Ruhrgebied) hunne betalingsplicht nakomen. De financieele po sitie van deze afnemers schijnt niet sterk. Ik waag het hier de vraag ter tafel te brengen of ook voor de Kaasexporteurs niet de tijd gekomen is, dat zij over en. weer elkander inlichten omtrent de solvabiliteit en de moraliteit van hun Buitenlandsche afnemers. Ik ben er van overtuigd, dat met eenige samenwerking hier een resultaat ge boekt zou kunnen worden, waardoor me nige Kaasexporteur voor financieele schade zou worden behoed. Eveneens is een systematische reclame voor onze Hollandsche Kaas en Boter in het buitenland dringend noodig. Het verheugt mij u te kunnen medcdeelen, dat daarvoor /eeds plannen worden ontworpen. Middenstand. 1-Iet oordeel over den financieelen toe stand der middenstandsbedrijven luidt zeer verschillend. Aan den eenen kant hoort men niets dan klachten, terwijl men van andere zijde den indruk krijgt, dat bet in bepaalde branches voor een goed geoutilleerd winkel bedrijf zeer zeker mogelijk is redelijke win sten te behalen Niettemin kan als een vast staand feit worden aangenomen, dat de con currentiestrijd zeer hevig is en dat men slechts met inspanning van alle krachten zijn bestaan kan handhaven. Wij zouden vele middenstanders kunnen verdeelen in twee groepen, n.l. zij, die zich aan het moderne leven aanpassen en zij, die nog in den ouden sleur voortleven. De eerstgenoemden hebben over het alge meen weinig reden tot klagen, terwijl de laatsten veelal ternauwernood het hoofd boven water kunnen houden. Voor dezul ken is het eenige redmiddel- grootere activi teit. Gebruikmaking van de nieuwste tech nische vindingen, een goedverzorgde en smaakvolle etalage, een propere en heldere winkel, zullen den omzet der zaak ten goede kom^n. Maar bovenal dient de mid denstand wakker te zijn en een open oog te hebben voor alles, wat zijn belangen zou kunnen schaden. Er zou van de Middenstandsvereenigingen zooveel meer kracht kunnen uitgaan, indien ieder lid afzonderlijk daadwerkelijken steun verleende aan zijn vereenigmg. Ik wil nog een oogenblik stilstaan bij de veel gehoorde klacht dat de groote waren huizen de kleine winkelbedrijven geheel zouden verdringen en ten gronde richten. Naar mijne meening is deze klacht niet ge rechtvaardigd en kunnen de z.g. speciali teitszaken hun bestaansrecht blijven hand haven. mits zij natuurlijk op moderne leest zijn geschoeid. Groote sortPering en vooral deskundige voorlichting geven nog steeds den doorslag. Wat betreft de verkoop met cadeaux, valt te constateeren. dat dit euvel steeds in om vang toeneemt. Daar samenwerking van middenstanders en anderen geen resultaat heeft opgeleverd wordt thans meer en meer dp hoop gevestigd op een wellelijke regeling. Rest mij nog te vermelden dat door sa mensmelting der drie Middenstandsbankpn tot stand is gekomen de Nederlandsche Mid- dpnsfandsbank. Ik spreek de hoop uit, dat deze nieuwe instelling er in moge slagen tot volle ont wikkeling fe knmen en den middenstand nieuwe krachten toe te voegen. Markt- en Havendienst. Door een stijging van het aantal aanga- voerde dieren van 241 200 tot 246.400, heeft de Leidsche veemarkt haar plaats als 3de in de rij der Nederlandsche veemarkten on betwist doen behouden De stijging zou nog belangrijk grooter geweest zijn. indien niet gedurende de laatste maanden de on gunstige uitkomst der varkensmeslerij den handel in ionge mestdieren zeer sterk had geremd en verschillende omstandigheden (p a. tariefsverhoging in Frankrijk) de prijzen der slachtschapen niet hadden ge- I drukt. De overige markten gingen gedeelje- HINDERWET. Burgemeester en Wethoudep«fvan Leiden brengen ter algemeen® kenfrïs. dat door hen de beslissing op het verzoek van de N. V. Fabriek van Verduuriaajride Levensmidde len, om vergunning jol Het uMbreiden van de fabriek voor verduurzaamd» groenten in het perceel Morschweg No. 6t#. kadastraal bekend Gemeente ^Leiden, Sectie L. No. 1213, is verdaagd. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Januari 1928. 606 Woensdag, Propaganda vergadering voor de gymnastiek. St. Antonius-patro- naat, 8.15 uur. Dinsdag, Haarlemsche Orkestvereeniging. Stadsgehoorzaal. 8 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. lijk een weinig vooruit, gedeeltelijk een wei nig achteruit. öp den aanvoer naar de kaasmarkt had de openstelling van het nieuwe terrein op 15 Juli 1927 nog geen merkbaren invloed, het seizoen was daarvoor te ver gevorderd, de aanvankelijk ontstane achterstand werd niet ingehaald. Echter zal de herhaalde lijk geuite tevredenheid met de verkregen ruimte, naar ik hoop en vertrouw, in het jaar 1928 leiden tot een vermeerderd bezoek. Ook het waarschijnlijk welslagen der p<}- gingen tut het verkrijgen van uitvoer der echte Leidsche kaas, zal daartoe ongetwij feld bijdragen. De inkomsten van den Waagdienst zijn beduidend gestegen, voornamelijk dank zij den toenemenden aanvoer op de Dinsdag- sche vettevarkensmarkt. Het. s c h e e p v a a r t v e r k e e r is in het is in het afgeloopen jaar iets teruggeloo- pen, wat waarschijnlijk o.a. geweten moet worden aan het beëindigen van den woning bouw aan den Rijnsburgerweg. Blijkens de vermindering der ontvangsten aan haven en bruggeld is dit op circa 2 pet. te stellen. Naarmate men de verschillende moeilijk heden, waarmede de diverse bedrijven ge durende het afgeloopen jaar en ook thans nog hebben te kampen, weet te onder kennen, groeit de overtuiging, dat de in dustrie in ons district en boogstwaarschrjn- lijk vvel het grootste deel der Nederlandsche Industrie, een minder gunstigen toestand zeker niet aan zich zelf heeft te wijten. Ondernemingslust en energie zqn nog al tijd twee eigenschappen, welke den Neder landse hen Fabrikant bij uitstek kenmerken. Het is echter hoofdzakelijk de Regeering der laatste 10 jaren geweest, die door het treilen van allerlei de Industrie drukkende maatregelen aan den eenen kant en door haar weinig economische geoutilieerdheid aan don anderen kant eenerzijds productieko.-ten veel te hoog heeft opgevoerd en anderzijds geen ernstige pogingen heeft gedaan om er voor te zorgen, dat onze afzetgebieden behouden bleven. Wanneer er thans in on3 district In dustrieën zijn, die over den toestand in 1927 tevreden waren, is zulks, zooals uit de ingekomen antwoorden blijkt, maar al te vaak min of meer te wijten aan een toevallige bijkomstige gelukkige omstandig heid. Maar zeer weinig bedrijven en dit acht ik wel kenmerkend voor de eco nomische tijdsomstandigheden van thans voelen zich zelfs in de naaste toekomst zeker van hun afzetmogelijkheid. Het is in de hedendaagsche industrie een leven van den eenen dag in den anderen. De ontvangen inlichtingen wijzen er op, dat in het afgeloopen jaar bij circa 2/3 van de Rgnlandsche Industrie flinke oe- drjjvigheid heerschte, terwijl in het res- teerende gedeelte de toestand bepaald on gunstig was. Algemeen wordt echter een scherpe concurrentie gerapporteerd, waar door ook bij de eerste categorie de finan cieele resultaten niet in overeenstemming waren met de verkregen omzetten. Tegenwoordig is het maar al te vaak gewoonte, om, wanneer stemmen in mineur opgaan, te verwijzen naar den groei van de Philipsfabrieken te Eindhoven. Ongetwijfeld is het gelukkig, dat er nog zulke bedrijven zijn, maar men mag den bloei van deze fabrieken niet als maatstaf nemen voor onze geheele industrie. Het is m.i. een bedenkelijk verschijnsel, dat het niet mogelijk is gebleken aan de Rijnlandaehe industrieën behoorlijke uitbrei ding te geven. Zooals hierboven reeds met een enkel woord vermeld, is nog steeds een der voor naamste klachten der industrie in Nederland, dat dt Overheid door haar gebrekkige kennis van het economisch leven in binnen en buitenland, te haren aanzien niet doet wat op haar weg ligt, om haar in de veels zins moeilijke omstandigheden te hulp te komen. De overheid is er niet op ingericht ora dergelijke hulp te verleenen en de industrie zal slechts bij hooge uitzondering de re geering moeizaam tot enkele hoognooriige stapper bereid vinden, zoolang het regea- riügsapparaat niet grondig is g'?\vjjzigd. Als er bijv. op verhooging van het in voerrecht op baksteen wordt aangedrongen, moet onze regeering weten of althans gemak kelijk kunnen weten, hoe de toestand dei- eigen industrie is in vergelijking met die in het buitenland. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2