19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Dinsdag 10 Januari 1938. Tweede Blad No. 5767 De bemanning der „Alhena" opnieuw gehuldigd. OOK DE PRINS SPREEKT HEN TOE. Gistermiddag i9 de bemanning van het isloomschip ..Alhena" to Rotterdam gehul- diel teri kantore van de reederij Van Nie- vclt Goudriaan en ten sladhuize. Allereerst in het kanloor der recderij! Daar waren legen halfdrie behalve de wak kere zeelui o. m. aanwezig Z. K. H. Prins Hendrik, de adjudant van den Prins, ltn. ter zee le klas Terinijtelen; namens den mi nister a. i. de kapitein Ltn. Ier zee A. Vos .Ir., souschef van de marinestaf, voorts: Burgemeester mr. dr. J. Wytema. namens de Mij. tot Redding van drenkelingen, de hecren Beets, van Beervoorden tot 01de- aneule en dr. van Eedcn, resp. voorzitter, penningmeester en secretaris dezer maat schappij. de directie van Nievelt Goudriaan en eenige leden van den Raad van Beheer en andere belangstellenden. De kapitein van de Aihena, tnevr. Smo >- tonaars en de eerste stuurman werden aan den Prins voorgesteld. De heer Chr. Beets, voorzitter van de Mij. tot Redding van Drenkelingen, heeft daarop kapitein en bemanning toegesproken namens en in opdracht van Z. K. H., die beschermheer der maatschappij is. Hij wenschle allen geluk, en dankte hen voor .het grootsche werk der redding van 25 October 1927. Door het doortastend optre den van den kapitein en het kranig gedrag van officieren, was de Alhena in staat hulp ic verleenen, daarbij geholpen door de Hol- landsche matrozen, die den roem dezer oude kaste hebben hooggehouden. Bij de berich ten over do ramp van de Princip.essa Ma la Ida was onze aandacht gevestigd op de Alhena. die weinig sprak, maar veel deed Spr. noemde het geen wonder, dat de huurlieden aan den wal trotsch waren op de flollandsche zeijlieden. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen gevoelde be hoefte om eens af te wijken van haar sta tuten en aan de wakkere bemanning een souvenir aan te bieden, waardoor de datum van 25 October 1927 met gouden zilveren <:n bronzen letters in de annalen der Mij. wordt vermeld, en in hel hart van iederen Nederlander wordt gegrift. Moge uw daad, aldus eindigde spreker, een voorbeeld zijn, van wal een kleine bemanning, geleid door moed, beleid en mefischenliefde,prestoeren •kan. Z. K. H. Prins Hendrik, daarna het woord nemend, zeide het een buitengewoon voorrecht te achten bij dit plechtige oogeri- blik aanwezig te zijn. De moedige daad van kloeke, stoere mannen heeft een nieu we schoone bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis van het Nederlandsche zeewe zen. Z. K. II. wees er op. dal heel de bui tenwereld steeds met belangstelling volgt wal de Hollanders op zeevaarlgebied doen. De bemanning van de Alhena heeft dien naam hoog gehouden en daarvoor dankt Z. K. II., ook namens de Koningin en na mens heel de natie. Vervolgens reikle de Prins aan ieder d? tliem toegekende onderscheiding uit. Kapitein Smoolenaars heeft daarna mede namens de medeleden van de bemanning, den Prins bedankt voor do onderscheidin gen. Hij zeide, naar hij hoopte, den naam van Nederland hoog gehouden te hebben. Het speet hem, dat hij nog niet meer men- schenlevens heeft kunnen redden, maar spr. en elk lid zijner bemanning heeft naar beste weten zijn plicht gedaan. Zij waren zeer onder den indruk van het verlies van zoo veel menschenlevens. Prins Hendrik heeft daarna kapitein Smoo lenaars nog gevraagd naar bijzonderheden betreffende de ramp van de Principessa Mafalda en de redding der schipbreukelin gen, waarop kapitein Smoolenaars een uit voerig relaas van het gebeurde heeft gege ven. Het meeste hiervan is reeds uit vroegere berichten bekend. Vermelding verdien! ech ter nog, dat. nadat om kwart over 8 de booten van de Alhena terug geroepen wa- j'en, de Alhena tot op 15 Meter afstand de Principessa Mafalda naderde om den nog aan boord zijnden menschen gelegenheid te geven over boord te springen. Lijnen en zwemvesten waren (oen aan boord van de Alhena klaargelegd. Toen de laatste passa- gicre van de Mafalda.'een zieke dame, van boord was gegaan, begaven de kapitein e:i de eerste officier zich terug naar de brug van de Mafalda. De kapitein stak een siga ret aan liet vier malen de stoomfluit gillen, als om aTscheid le nemen en verdween daarna met zijn schip in de dieple. Vanuit Rio de Janeiro hebben kapitein en officieren van de Alhena aan de familie van den llaliaansehen kapitein, eersfen offi cier en marconist een schrijven van deel neming gezonden. Ook voor de verzorging aan boord van de 531 geredde passagiers, verleide kapitein Smoolenaars aan den Prins. Hij bad een lijst laten maken met de namen van alle geredden, doch deze lijst was bij aankomst in de Braziliaansche haven door den polilie- rrefect in beslag genomen, onder voorgeven, dat ze niet in orde zou zijn. Kapilcin Smoo lenaars had zich daarover verbitterd ge voeld, evenals over het feit, dat men hem uit de haven van Rio heeft laten vertrekken, zonder een woord van dank le spreken vogr de volbrachte redding. Op het Stadhuis. Na het sober relaas van den kapitein vertrok men per auto naar het stadhuis waarvoor zich een dichte menigte had sa mengepakt. die de bemanning der Alhena" warm toejuichte. fn de groote burgerzaal wachtte een tal rijk gezelschap de redders op Bloemstuk ken waren daar van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en van de Vcr- oeniging Rotlerdamsche Padvinders. Op de trappen hadden leerlingen van de Zeevaart school ter begroeting plaats genomen. De burgemeester, mr. dr. J. Wytema, hield oen toespraak, waarbij hij de ontroe ring schetste die de hartverscheurende too- neelen bij de ramp, de daden van moed en zelfopoffering hadden gewekt. Met was den burgervader een voorrecht 3e tolk le mo gen zijn van de gevoelens, welke iri de Rot lerdamsche burgerij leven, en nooit nog heeft hij zich zoo gedragen geweten door de onverdeelde instemming van de burgerij in al haar lagen, als op dit oogenblik. Ge voelens van dank en trots leven in de Rot lerdamsche burgerij; van dank voor de da den van moed en zelfopoffering; van trots, dat het een Rotterdamsch schip is geweest, dat den naam van den Ncuerlandschen zee man in zoo hooge eere heeft welen te hou den. Als blijk van waardeering bood spr. namens het gemeentebestuur aan een wand bord, dat het voor deze gelegenheid heeft laten bakken bij de bekende fabriek De Forceleine Fles in Delft. De Italiaansche gezant graaf F. Barbara, heeft vervolgens nog woorden van dank en waardeering gesproken en medegedeeld, dat de eerste minister van Italië hem heeft ge telegrafeerd. dat kapitein Smoolenaars voor een onderscheiding zal worden voorgedra gen. Baron Swecrls do Landas Wyborgh sprak namens de Z.-H. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, en deelde mede, dat deze maatschappij f 2500 heeft beschikbaar gesteld ter verdeeling onder de bemanning. Namens de Verceniging van het Eerelee- ken voor Mcnsehlievend Hulpbetoon hoeft jhr. M. II. van Rensselaer Bowier het woord gevoerd; namens de onderscheidene zeelie den-organisaties, mr. Seret. voorzitter van de Ned. Vereeniging van Gczagvneders en Stuurlieden ter Koopvaardij, die mededeel de, dat hel algemeen bestuur besloten heeft aan die leden van de bemanning der Al hena, die lid zijner organisatie zijn. de gou den gedachtenispenning zal worden uitge reikt. Tevens zal een dergelijke medaille ge schonken worden aan de reederij de firma Van Nievelt Goudriaan en Co. Kapitein Smoolenaars heeft daarna in eenvoudige woorden bedankt, allereerst hot college van B. en W van Rotterdam en voorts alle corporaties, die aan de huldiging hebben deelgenomen Wij waren, aldus de kapitein, diep getroffen door de ontvangst in Argentinië, maar de ontvangst in Rotter dam heeft alles overtroffen. Builen het stadhuis hadden velen gewacht op hpt einde der huldiging, en toen de be manning het gebouw verliet, werd wederom luide gejuicht. De burgemeester van Rotterdam heef; van de Internationale Associatie van Koop- vaardijofficieren le Antwerpen het volgende telegram ontvangen: „Verzoeke beleefd officieren en beman ning Alhena hartelijke gelukwcnschen over te brengen voor schitterende prestatie bij redding Mafalda." GEMENGD NIEUWS. RANGES RENDE WAGONS LOSGERAAKT. Gevaarlijk voorval bij Leeuwarden. Naar de „Tel." meldt uit Leeuwarden raakten gistermorgen van een goederen trein eenige wagens los. Deze liepen over den overweg bij den Schans, waar altijd een zeer druk verkeer is, zonder dat de overwegwaehter de boomen kon neerlaten. Van een passeerenden wielrijder werd hot rijwiel gegrepen en vermorzeld. De man zelf bleef gelukkig ongedeerd. Een auto kon nog juist bijtijds stoppen. De spoorwegdirectie en de politic stelden onmiddellijk een onderzoek in. EEN RANGEERDER DOODGEDRUKT. Doordat een wissel niet was overgehaald. Bij het rangeeren is gisteravond de 33- jarige rangeerder N. te Schoonhoven tus- sehen twee treinen bekneld geraakt. De trein, die oin 18.46 uit Gouda te Schoon hoven aankomt, zou door N worden bin nengebracht De trein is echter tegen een anderen, stilstaandcn trein opgebotst, ten. gevolge waarvan N. werd doodgedrukt. De man was gehuwd en vader van twee kin deren Het lijk is naar het politiebureau vervoerd. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn doordat ecu wissel klaarblijkelijk niet over gehaald was en de trein daardoor tegen een stilstaandcn trein is opgereden. De machinist van den trein uit Gouda waar N. op stond, waarschuwde den rangeerder nog toen hij gevoelde dat de trein op verkeerd spoor kwam en zeide hem dat hij er af moest springen, maar het was reeds te laat. Het slachtoffer was pas ongeveer drie weken op de lijn Gouda—Schoonhoven werkzaam. De burgemeester, mr. T. L. J. E. Ram- bonnet, stelde een onderzoek in op cie plaats van het ongeval. TREINONTSPORING. Maandagmorgen omstreeks zeven uur zijn van een goederentrein tusschcn Zaandam en Koog a cl. Zaan op een wissel eenige wagons van een goederentrein, op weg naar den Helder, ontspoord. Een der sporen werd ver sperd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Doordat het verkeer over een spoor geleid moest worden ondervond het trein verkeer veel vertraging. EEN GEVAARLIJK SCHOOLGEBOUW. Grccte rleelen van liet plafond naar beneden. Gistermiddag om halfeen bij het uitgaan dor kopschool in de v. d. Parrastraat, te Den Haag werden, dc leerlingen opge schrikt door een slag Het bleek dat een gedeelte der kalklaag van het plafond los gelaten h (d. Het hoofd der school, üe heer J. Hoogland, nam direci maatregelen. De nog aanwezige kinderen moesten zoo ving mogelijk het gebouw verlaten, omdat hij vreesde, dat het geval zich herhalen zou. Deze vrees bleek niet ongegrond te zijn, want bij het aangaan der school om l uur 30 was nog een stuk naar beneden gekomen tot een gezamenlijk oppervlak van onge veer 4 M2. De heer Hoogland vond het toen gera den do school tijdelijk te sluiten cn de kinderen naar huis te sturen met de bood schap dat zij den volgenden ochtend nog maar eens moesten komen kijken. In een kort onderhoud dat wij met den heer Hoogland hadden, aldus do ,,N. Crt." vertelde ileze ods, dat hij de verantwoor ding niet op zich durfde nemen, om de lessen toch te laten doorgaan. Wat in de gang gebeurd was, kon evongood plaats vidden in de klas Wij hooren nog van andero zijde, dat de school tegen het eind van 1925 klaar ge komen is. Toen men bijna gereed was, viel de vorst in en om meerdere vertraging te vermij den bij de aflevering van het gebouw men had de school in Sept 1925 al willen betrekken heeft men toch doorgewerkt. Op de speelplaats moet ook een muurtje verzakt zijn. De betrokken autoriteiten zijn inmiddels gewaarschuwd DE MOORD TE MAUBAGH. In verhand met den moord op den Duit- schen mijnwerker C. L., uit Kerkrade, is, behalve J. N., die verdacht wordt L. met een hamer of een Pijl te bobben doodge slagen, vrouw L. gearresteerd, op vermoe den van modepliohtigheid. GASV EP. STIKKING. Gistermorgen is de 43-jaiige J. G. Ros- muller, wonende aan de Harcnnmkerstniat te Zaandam, dood in dc kouken gevonden. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de gasleiding van een gastocstcl de fect was. ONDER EEN AUTO. Te Heerlen is het acht jarige dochtertje van tie wed. C. tc Schaesberg toen het den weg wilde oversteken door een auto over reden. Ernstig gewond werd de kleine naar het St. Josephziekenhuis overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. TWEE MENSCHEN AANGEREDEN. Zondagavond werden te Beverwijk in de Breestruat een man en een vrouw aange reden door een met groote snelheid rijden den auto, bestuurd door C. M. uit IJmui den. Het tweetal stak bij den rijweg over, juist toen <Jc auto zonder signalen te ge ven aanstormde. Beiden werden gegrepen en tegen het asfalt geslagen De man bleef bewusteloos liggen. Door de goede zorgen der politie werden beide slachtoffers naar het Roede Kruis Ziekenhuis overgebracht. De vrouw kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren, doch do man bleek een her. senschuilding te hebben bekomen, bene vens een ernstige armbreuk. De auto werd in beslag genomen. Bij onderzoek bleken de reuimen in orde te zijn. De bestuurder verklaarde zich m oen hotel te hebben verpoosd, doch op een vraag van de po'itic wist hij niet op te geven, hoeveel biertjes hij wel gedronken had. Dc getuigenverklaringen omtrent het al of niet geven van signalen loopen uiteen. De auto werd later teruggegeven. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Gistermorgen viel to Exloo de 25-jirrige timmermansknecht Frederiks uit een boom Hij was onmiddellijk dood. BRAND IN EEN CAFé. Maandagochtend omstreeks negen uur is brand ontstaan in het perceel Buiksloten- weg 27, te Amsterdam, bewoond door den heer Wesker. Het is een laag huisje met één verdieping, waarin een café is geves tigd. Hel is vrijwel geheel uitgebrand. Even zijn de vlammen fel uitgeslagen, zij hadden spoedig haar vernielend werk ver richt, daar het huisje grootendeels uit hout bestond. De café-houder harl de piano met een stofdoek, gedrenkt in benzine, willen schoonmaken. De doek was te dicht bij een brandende kaars gekomen en zoo was do brand ontstaan. RADIONIEUWS. DE ZELFBOUWENDE AMATEUR. Wij ontvingen van het Radio-technisch persbureau, Amstoldftk 92, Amsterdam, een v.erkteekening voor een 4-lamps toestel met dubbele inductieve koppeling. Deze tweede inductieve koppeling is gevoegd bij liet z.g. schema „Inductief Koomana" om de selectivi teit te vergrooten, wat vooral tegenwoordig, nu Hilversum, Huizen, het nieuwe Zeesen en Kalundborg „op elkander zitten", geen overbodige luxe is. Bij de werkteekeniog z\jn alle mogeljjke inlichtingen gevoegd, zoo- cht de zelfbouwende amateur slechts de gegevens heeft op te volgen, om wij RADIO-PROGRAMMA VOOR WOENSDAG 11 JANUARI. Hilversum, ÏOUO M. 12.00: Politiebér. 12.352.00: Lunchmuziek door het AXRO-trio. 3.00—1.00: .Maak *t zelf Ru briek van Mevr. Schaake-Verkozen. 5.3') 7.15: Dinerniuziek door het A.MRO-orkest. Tilly Evsackers, sopraan. Ecrb. Veen a. <i vleugel. 7.157.15: liezundheiJtTiair- uurljc door Pr. G. Kapscnberg- Een en ander over koepokinenting. 7.45: Potilicber 8.109.00. Uilz. v. d. avond ton behot-w v. d. Jood9che Invalide. L. Zimmerman, viool. Koor v. d. groote Synagoge; Dir S II. Eng- landor. Spr. Dr. Vos. weth. v. Amsterdam, 9.00—9.50: Prof. Dr. E. C Jul. Muhr: P Bodem van Ned. Inditf. 9.50: Voortzet ting concert. 10.00: l'crsber. Huizen, 1840 M. Na uur I960 M. 12.30—1.45: NSRV. Lunchmuziek. Mej 1,. Laucnroth, piano. Mej. M. Scngor. viuoi. Mevr. J. I-Iehl, fluit cn cello. 5.15—6.15: NCRV. Kindorunrlje. geleid door Arie Post, Chr. voordrachtskunstenaar, Mej B. Siolyn. alt. Mej. W. A. J. Boxen, piano. 7.00 7.30: NCRV Lessen. 7.30—8 00. NCFV. Causerie over Pluimveeteelt door Joost Sluis. 8.00: NCRV. Uitzending van uit Wageningcn. Spr. J. M. A. Wynaendts van Resandt, Burgem. van Wageningcn: Een ei ander over tropisch Nederland. Os. E. v. d. Meer: Moodcr. Vrouwenkoor „Sursum Cor- da". Mannenkoor „Kunst na Arbeid", o. 1. v. A. Lintmeyer. Mevr. Pido Zuidherg- Jkvr. Strick v. Linschoten, sopraan. Mevr. N. Oorlman-IIaye, alt. .T. Hissink, tenor. Paventry, 1000 M. 11.20; Davenlry- kwariet en solisten (viool, alt, tenor), clari net). 1.202.20: Orkeslconcert. 3.20: Licht klassiek concert. Strijkkwartet en so listen (alt, viool). 4.05: Causerie. 4.20: Davenirykwartct cn solisten (piano). 5.35: Kinderuurlje. G.20: Concert op het. Plaza-orgel. 15.10: Tuinpraatje. 6.50: Tijds., nieuws. 7.05: Orgelconcert. 7.20: Lezing. 7.35: Mozar's vioolsonates (piano, viool). 7.45: Lezing: English Pain ting. 8.05: Het Gatterall kwartet (2 violen, viola, cello). II Anderton, a't. G. Martin, bas. 9.20: Nieuwsber. 9.33: Lezing: Pidgin English in China. 9 50: Nieuwsber. 9 55: Vnriële. 10.20: Fransche opera, Bouffé Orkest en O. Gro ves, sopraan. S. Newman, bariton. 11.20 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.00 Concert. 12 50—2 10: Orkest. Da Balalaikas. 4.00—5.00; Orkestconrert. 8.5011 20: Selectie. Mozart, Sacha, Gui- try, Hahn. Langenbcrg, 409 M. 12.25—1.25: Or keslconcert. 5.200 20: Orkeslconcert. 7.30: „Aus dor vierlon Dimension", van R. Rieth Een spook-avond Orkest en soli. „Der Besuch aus dem Elysium", myst. romant. drama van F. Wcrfel .Daarna lot 11.20 Dansmuziek. Künigwusterhausen. 1250 M. 11.20 7.03: Lezingen en lessen. 7.50: Schlagers van Leo Fall on Paul Lincke. B. Bötel, tenor. E. Kochhann, sopraan. Orkest. 9.5011.50: Dansmuziek. Hamburg, 895 M. 4.20: Volksconcert. 5.20' Orkestconcert. 7.20: „Der Bar bier van Bagdad", kom. opera in 2 aclen van Cornelius. 10.5011.50. Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.206.20: Dansmu ziek. 8,35: Orkeslconcert. 10.05 10.35: Dansmuziek. zouden bijna zeggen: automatisch een prima werkend toestel te krijgen. Het bovengenoemd persbureau heeft reeds verscheidene van zulke boekjes met werk tekeningen uitgegeven, waaruit blijkt, dat ze gretig ontvangen worden. De prijs van het boekje bedraagt 45 cent. VRAGENRUBRIEK. Vraag omtrent vervormde mnziek. tl_ deelt niet mede welk toestel u heeft. In ieder geval moet u eens onderzoeken waar de vervorming begint op te treden. Dus eerst met 1 (indien mot H.F. dan 2) lamp luisteren, daarna met 3 en dun met 4. U hoort dan vanzelf waar do fout zit Als u transformatoren gebruikt zal daar wel de fout zitten. Schryf u eens iets uitvoeriger, dan is de fout wellicht door ens aan te wijzen. FEUILLETON. - Nancy Trevanion's Erfenis. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. Vertaald door Carla Simon?. 20) Nancy knikte toestemmend. Ben je een van dio moderne, siga- jetten-rookende, cocktail-drinkende jonge meisjes, of ben je een normaal kind? vroeg ze. J]c ^et n,"et wat ik u moet antwoor den, Miss Judson, zei zc met een helderen lach Sigaretten? Neen. ik rook niet. ik drink ook geen cocktails, maar ik hen dol op dansen. Mijn vader stierf een paar we ken geleden en liet mij arm achter, zoodat Mc mijn eigen brood verdienen moet. En ben je van plan dat te doen? Zc yroeg het bruusk en plotseling. Ja. dat ben ik van plan. Maar je bent niet grootgebracht om je eigen brood te verdienen. Neen, dat ben ik niet, antwoordde Nancy. Miss Judson keek uit het venster, naar öe ^r'jze. doodsche straat en scheen in K. achlen verzonken. Daarna, na een meuvven blik op Nancy, kwam er een z.icnlp uitdrukking in haar oogen. Ik merk, dat je een flink en braaf meisje bent. Ik hen blij, dat u zoo over mij denkt, miss .Tndson Waarom? Aardig zijn maakt een meisje maar ijdel. ,.Pat han,rt Pr nf. is 't niet? Een vroolijk, aardig gezicht getuigt dikwijls Van een goed en opgeruimd karakter. Ja. en er zijn veel menschen met een goed karakter, zei de vrouw nadenkend. En daarom wil ik een beetje uitvoerig met je spreken. Ben je erg lastig? voegde ze er aan toe. ben je lastig met eten en heb je veel grillen Ik he'b altijd een geweldigen eetlust, lachte het meisje, en wat bedoelt u met grillen? Dat je niet lasting bent als ik niet in dc puntjes kook want ik kan me niet anders voordoen dat ik ben. Elijah schrijft me. dat je uit een bekende familie stamt. Ik heb daar geen versland van maar ik weet wel, wat het beteckent arm te' blijven. Mijn vader liet mij ook niet al te veel na toen hij stierf, niet anders dan mijn dwazen hoog moed. Ik veronderstel dat dat bij jou net zoo is Want hoogmoedig zijn is dwaas, en tóch weet ik het niet altijd.... ze zweeg eenige oogcnblikken en ging toen voort: Geen Judson heeft ooit menschen op kamers hoeven te nemen en daarom kan ik er ondanks alles, niet toe besluiten. Ik zou me er voor schamen als de menschen zeiden: Ja. maar jij rnoet kamers ver huren om te leven, cn toch. wat is er eigen lijk voor schande in? Ik dacht dal ik ge noeg bezat om van te leven, en dat was ook het geval zoolang ik me gezond en sterk gevoelde Maar een paar weken geleden ben ilc ziek geworden en toen moest ik wel iemand bij mii in huis nemen. Als ik maar één pond per week meer inkomen had kon den alle commensaals voor mijn part naar de maan toopen: maar ik bezit dat eene pond niet en daarom moet ik mijn hoogmoed we'l laten varen De vrouw sprak op een bijna harden ruwen toon. maar Nancy voelde dat er iets anders achter zat. Ze zag de menschelijk- heid van dat hart. ze voelde wat er in die vrouw omging en ze voelde zich door iets onverklaarbaars lot haar aangetrokken. Ik geloof niet. dat ik u veel last znl veroor zaken. miss Judson. zei zo eindelijk. Laten we de kwestie van den anderen kant bekijken- ik ben uw gast en help u alleen de kosten van uw huishouding dragen. Zou u het zoo willen opvatten? vroeg miss Judson snel Zeker, antwoordde Nancy, haar recht in de oogen kijkend. En gelooft u, dat we samen overweg kunnen? Daar ben ik bijna zeker van. Ik hoop natuurlijk dal ik veel zal moeten werken en dan blijft er niet veel tijd over om te babbe len. maar we kunnen het elkaar toch gezel lig maken gedurende de lange avonden. Maar je zult er geen pleizicr in hebben om met mij om te gaan. Waarom niet? En u zoudt me alles van uw leven kunnen vertellen en van den tijd dat uw vader nog leefde. Miss Judson keek Nancy onderzoekend aan. Met mooie, ovale gezichtje, de gevoelige mond; do wille (andpn. de vast-besloten kleine kin, het glanzende haar- het leek de vroiuv of hot een wezen uit een betere wereld was. En zult u niet op me neerzien omdat ik een commensaal moest houden? vroeg ze, bijna deemoedig. Maar ik ben immers geen commen saal? riep Nancy uit. Ik ben een vrien din die bij 'u inwoont. Miss Judson stond plotseling op. Ga met me mee, zei ze. ik zal je het huishouden laten zien en ie slaapkamer Het is hier niet groot maar hel is gezellig en proper. Ik weet zeker dat het me hier best zal bevallen, zei Nancv, nadat ze het aar dige huisje bezichtigd had, ik zou het niet beter kunnen treffen. Eon half uur later verlieten de meisjes Laburnum Cottage, ze hadden afgesproken, dat Nancy er den volgendon dag haar in trek zou nemen. Het lijkt me een aardig meisje, dacht Mary Judeon, en toch kan ilc niet uit haar wijs worden. Zo lijkt niet op het soort vrouw dat ik in huis had willen nemen, &la ik er eerder toe besloten had. Zc :s jong en vroolijk, en het lijkt me niet dat ze leeft met d&t doel voor oogen, dat iedero vrouw behoort te hebben. Eigenlijk moest ik haar niet nemen; ze zal een massa aan bidders krijgen en dan is het met mijn rust gedaan. Maar waarom mag zo geen aanbidders hebben 'l Ze is jong en knap en aantrekkelijk, zou ik het dan niet pret tig vinden om jong en knap en aantrekke lijk te zijn De vrouw staarde eenige oogcnblikken nadenkend voor zich uit. In ieder geval ben ik blij, dat ik het zóó met haar heb afgesproken; ze heeft mij beloofd Jat ze zich niet ats commensaal beschouwen zal: het is alleen een gast die bij mij in huis komt wonen en me de kosten wat helpt dragen. Niemand zal ooit kunnen zeggen, dat ik den naam van onze familie oneer heb aangedaan Den volgenden dag. onder alle mogelijke beloften en vermaningen, verliet Nancy Woodroyd om in Laburnum Cottage, Rho dodendron Street, haar intrek te nemen. Je moet beloven op Zondag hij ons te komen eten, drong Mrs. Briggs aan. En ik zal je dikwijls komen opzoeken en denk er aan, dat we de vacanlies samen doorbrengen, hoor, zei Jessie. En als ik ooit iets voor je kan doen, meisje, dan heb jo het maar te zeggen, voegde Elijah Briggs er aan toe. Want ik kan je wel vertellen, dat ik veel van je ben gaan houden. Nancy was werkelijk onder den indruk van dit alles, te meer omdat ze wist, hoe eerlijk het was gemeend. Want al hebben de Yorkshirers hun eigenaardigheden, er is misschien geen streek in Engeland waar do bewoners zoo hartelijk en oprecht zijn. Van Bon Briggs nam Nancy geen af scheid. Hij was niet thuis op het oogenblik dat ze wegging; hij was opzettelijk te voren de deur uit gegaan. Het was moeilijk te zeggen wat er in Ben omging. Hij had dien nacht na het gesprek met Nancy ternau wernood een oog dicht gedaan; hel had. hem voor den eersten keer in zijn leven een knauw gegeven. Het was niet alleen omdat hij verliefd was op Nancy cn bel hem hinderde dat zc niet van hem hield. Er waren andere factoren. Ten eerste was hij hoogelijk verbaasd. Hij had er nooit een oogenblik ann gedacht, dat een meisje hém zou weigeren, hem, Ben Briggs. Wat verwachtte ze wel? Wat wilde ze meer? Hij begreep er niets van. Zijn zclfvertrou wen had een gcduchten schok gekregen: zou hij zichzelf overschat hebben? Jaren achtereen leefde hij in de vaste overluigin" dat hij ieder meisje uit Leeds, zelf Int rijk ste. maar voor het nemen had. Fn daar kwam dit hoogmoedige schepsel dat geen cent bezat en om een of andere dwaze reden geld wilde verdienen, dat hem bot weg geweigerd had. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5