SPIJS IfïER STADSNIEUWS. R.-K. SPORTBEWEGING. KATHOLIEKE AGENDA. ALGEMEENE AGENDA. UITvknKOOPA INGEZONDEN MEDEDEELING. zeir opgevoerd, en dezen, avond heb ik voor het eerst liet stuk zien spelen zooals het door mij bedoeld was. Wij behoeven dus hieraan niets toe te voegen, wijl deze verklaring bewijst, dat het spel in één woord af was. Bprekci bracht zijn oprechte hulde en dank aan den regisseur onder wiens be kwame leiding do meisjes dit drama had den geleerd en dit op zoo'n buitengewoon scboone wijze hadden vertolkt. Een langdurig applaus volgde. Het en thousiasme steeg ten top, toen de zeereerw. heer pastoor, na den schrijver, den regis seur en speelsters allen lof te hebben toe gezwaaid, den heer Iieggelman en zijn helpster bloemen aanbood. Aan het hoera-geroep en tot weerziens 'scheen geen einde te zullen komen. Het was een schitterend geslaagde avond. Hoor 't groote succes wordt het stuk Donderdag nogmaals opgevoerd. HOOGMADE. Een mooie tooneeluitvoering. Men schrijft ons: Na een ijzige tocht met de autobus ovor do spiegelgladde weg kwamen wij eindelijk in de heerlijkheid lioogmade aan. om daar te gaan bijwonen het tooneelspel ,,De Kindermoord van Bethlehem'', waarvan do sympathieke pas- foor van Riipwetering, de Zeer Eerw. Heer Kwakman de auteur is en waarvan de muziek der reizangen is gecomponeerd door den bekenden musicus Theo Bosman, Hoofd der R.-K. School te Hoogmade. Het vorig jaar luidden wij het genoegen het Damesgezelschap van Rijpwelering te zien optreden met Pastoor Kwalcman's Cae<- cilia-spel Zijn eerste optreden werd een groot suc ces en wij koesterden de gegronde verwach ting, dal wij ook heden voldaan Hoogmade verlaten zouden. Het werd een prachtavond. Zooal9 „Caecilia" stond ook „De Kinder moord van Bethlehem" als spel op zeer hoog peil. Het boeide van het begin tot het einde. De gegevens zijn ontleend aan de H. Schrift en aan de openbaringen van Anna Catharina van Emmerich. Het was een genot de gesprekken tusschen Herodes en zijn raadslieden te' volgen. Fijn en juist was het twistgesprek gesteld tusschen den „slimmen vos" en de Oosler- sche Koningen. Wat dped het goed de verhevene voor zeggingen van den Verlosser te hooren. Een zeer diepen indruk maakte de aan bidding der drie Wijzen. Een pracht-medi- tatie, uit het diepst van een Pricsterziel gegrepen. Wij beseffen zooze'er de zielevreugde van de vrouwen van Betlehem, als zij zich her inneren, dat misschien een van haar de Moeder zal worden van Hem. naar wie'n reeds eeuwen lang met zulk een hooggespan nen verwachting werd uitgezien. De dans der Bethlehpmsche kinderen, die zoo vrij en zoo vroolijk met hun ballen speelden, 'was kostelijk, waarvan het warm applaus gc-'luigde. Ten volle stemmen wij in met het woord van oprechte hulde en dan van Pastoor Borsboorn aan auteur, componist en speel sters Oprecht dankbaar zijn wij Pastoor Kwak man. dni hij ons zulk een verheven, diepge voeld, Roomsch tooneelstuk gegeven heeft. ook Holland zijn echt Roomsch toone'el Roomsch Holland moet zijn spelen leeren kennen en waardeeren. Moge zijn ijver voor het specifiek Roomsch tooneel ons meerdere van deze zangspelen geven. Een woord van hulde ook aan den heer Theo Bosman. Zijn compositie der reien, die reinspireerd is door zijn liefde voor het Gregoriaansch. verdient alle'lof en zal meer (ot haar recht komen, wanneer zijn zange ressen beter gaan begrijpen en voelen, hoe •h en door Gegoriaansch geïnspireerde muziek moet zingen. Haar zang zal dan meer gc-'bonden zijn en nog juister de bedoelde gevoelens uit drukken. Keurig verzorgd was de declamatie der speelsters, wier uitspraak zeer zuiver was. Bijzonder schoon was de declamatie van Vondel's reizang uit „Gijsbrecht van Aemstel"; ,,0 Kerstnacht, schooner dan de dagen". Eenig mooi was de coslumeering Zelden zal m°n op een diloUaraen-toonetel zoo iels schoons Ie zien krijgen. Welk gezelschap volgt dil. mooie voor beeld! Zijn succes zal verzekerd zijn Welk gezelschap wil ten koste van veel offertjes medewerken aan de veredeling van ons Roomsch Tooneel? HAARLEMMERMEER. Loop der bevolking in 1927. M. Yr. Totaal Zielental op i Jan. '27: 1B171 12512 25686 Vermeerd. d. geboorte 341 317 C83 Vermeerd. d. vestiging 862 870 1732 1-1377 13729 28106 Vermind. d. overlijden 122 105 227 14255 13624 27879 Vermind. door vertrek' 976 1038 2014 Zielental op 1 Jan. '28: 13270 1258G 258G5 Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad lot het verleenen van on gevraagd eervol ontslag aan mej. A. Kroes- Nörcher als gemeentevroedvrouw te Nïeuw- Yennep. i HILLEGOM. Een groep heesiers en een boom op het jileinjtje tegenover het Postkantoor zijn ge- rooi d\ Het vierkante hokje van betonplaten zal oètk verdwijnen, zoodat daar een goede opruiming wordt gehouden. De hoofdingang van de'. R.-K. Kerk komt daarom vrij, en de lijd zalt leeren hoe de toestand er zal wor den. Vplen hopen dat het pleintje als par- ki-erpark voor auto's wordt aangewezen. Vele wn\rens zullen er wel niet kunnen staan, maar bij gebrek aan meer ruimte, be ldeken t het toch altijd wat. LANGERAAR. -- Een gezellige drukte heerschte er Vrijdag en Zondag gedurende de tentoonstel ling en bazar ten bate der Liduina-vereeoi- ging. Vooral Zondag was het bezoek zoo groot, dat men nauwelijks een behoorlijke staanplaats machtig kon worden. De grabbel ton werd als 't ware bestormd door groot en klein. Ook het rad van avontuur maakte goede zaken, evenals de lijntreksport en andere vermakelijkheden. De verschillende loterijen, welke waren georganiseerd, liepen ook vlot, daar meermalen de loten waren uitverkocht. Vioolmuziek van Bernard iioo- genboom, met pianobegeleiding van mej. Marie Hoogenboom, verhoogde niet weinig de gezellige stemming, terwijl ondertusschen de prijzen werden verloot. Een pop, waar van de naam zou worden geraden, heette Gaspar en moest onder een vijftal worden verloot. Een andere pop, welke werd ver kocht, bracht f31.75 op. Bij het einde dankte de Pastoor voor hetgeen ter versterking der kas werd ge daan, en dankte de medewerkers. Laten wij er bijvoegen, dat er door de dames van de Liduina-vereeniging zeer veel tot het welslagen van deze dagen werd ver richt, zoomede door de meisjes van de naaikrans, maar zeker niet minder den Pastoor, die zich alle inspanning getroostte, om de middelen te versterken, om den nood van armen en behoeftigen te lenigen en te verzachten. Woensdag en Donderdag zal een uitvoering ten bate voor dit doel wor den gegeven in 't café Hoogendijk. LEIMUIDEN. Huldiging firma Maarse en Kroon. Toen in het dorp bekend werd dat aan de firma Maarse Kroon bij Kon Bc-'sluit d.d. 28 December 1927, concessie was verleend tot het onderhouden van een autobusdienst van Rijnzaterwoude via Leimuiden naar Leiden v.v. besloot het gemeentebestuur de firma des avonds te gaan complimenteeren. In de groote zaal van den heer J Sneeboer waren tc-1 ongeveer negen uur des avonds, aanwezig de heeren J. A. Bakhuizen, burge meester der gemeente, J. A. Bernard. Wet houder. Verder waren aanwezig de heeren Maarse en Kroon, de vader van den hee'r Maarse en twee zijner broers, de boekhouder van de firma en J. immerzeel als Chauffeur die het eerst bij de firma in dienst trad. Het muziekcorps „Symphonie" speelde enkele nummers ter eere van de gelukkige firma. Daarna feliciteerde de heer J. A. Bak huizen, burgemeester der gemeente, namens het gemeentebestuur de firma, met het ver leenen der concessie'. Na een sp'annenden tijd van ruim drie maanden is dan tenslotte de beslissing ge vallen. Een ieder kan zich indenken welk een benauwden en spannenden tijd de heeren Maarse en Kroon, met hun personeel meegemaakt hebben. Namens den burgemeester van Alkemade deelde hij mede, dat deze tot zijn grootén spijt verhinderd w.as aanwezig te' zijn De heer J. A. Bakhuizen zeide dat voor een spontane huldiging ook eigenlijk de tijd nog niet gekomen was, den eersten Februari 1928 zou zich daarvoor beter leene'n, want op dien dag zal het vijf jaar geleden zijn, dat de firma begon te rijden. Tot nog toe heeft de firma gelukkig en met bekwame chauffeurs gereden, die' zich 't ver trouwen van de passagiers hebben weten te verwerven. Voorts werden nog door hem toegesproken de heeren J van der Mc-ter, boekhouder, en J. Immerzeel, al9 de eerste chauffeur. Ook voor de Muziekvereeniging „Sym phonie" brak een aangenaam oogenblik aan, want aan den penningmeester werd door de heeren Maarse en Kroon een enveloppe met inhoud overgereikt. De heer Jansen dankte de heeren voor deze loyale1 gift Na eenige oogenblikken van gezellig samenzijn werd deze bijeenkomst gesloten nadat, de heer Maarse Sr, de burgemeesters van Leimuiden. Haarlemmermeer en Alke made nog dank gebracht had voor het vele wat zij in het belang der firma hadden ge daan. RGEL07ARENDSVEEN. Mnziek-uitvoering. Maandagavond opende het muziekgezel schap „Liefde voor Harmonie" de reeks van vaslenavonduilyoeringen. De opkomst der leden en donateurs in de zaal „De Vier Heemskindoren" was bevredigend te noemen toen de voorzitter, de heer N. van den Haak, met een kort welkomstwoord den avond opende. Allereerst werd door het gezelschap ten gehoore gebracht een marsch „Les débu- tants van Ulterwulghe". Ook de andere mu zieknummers werden goed gespeeld en oogst ten luiden bijval. Na een viertal nummers trad het looneelgezelsehap, beslaande uit leden van de Harmonie, voor het voetlicht. Opgevoerd werden voor de pauze een twee tal kluchtspelen: „De gezonde patiënt" en „Diner volgens menu". Beide stukken vie len ten zeerste in den smaak der leden en een dankbaar applaus na ieder stuk loonde de spelers voor hun mooi spel. Na de pauze werden wederom een viertal muzieknum mers gegeven, welke uitstekend werden ver tolkt. Hierna trad het tooneel wederom op niet twee kluchtspelen, waarna tot slot nog een voordracht werd gegeven, getiteld „Per vliegtuig naar de maan". Alles te zamen loonde de avond werkelijk een gang naar „De Vier Heemskinderen". Dinsdagavond zal genoemd gezelschap wederom hetzelfde programma ten gehoore brengen. Het entreegeld behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn. zoodal wij een ieder, die een recht gezelligen avond wil hebben, aanraden naar „De Vier Heemskin deren" te gaan. SASSENHEIM. Raadsagenda. Des voormiddags 9 uur, Woensdag 11 Januari, komt de raad in spoedeisehende vergadering bijeen Ann de orde zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Bezwaren van aangrenzende gemeen- 52S ten tegen het niet aftrekken van de school gelden van de door hen te betalen vergoe ding in de kosten van het onderwijs. 3. Bepaling waar rioleering zal worden aangelegd. •i. Verb reeding gedeelte Mennêweg. 5. Voorstel Ged. Staten overdracht Tey- l'ingerlaan aan de Provincie tegen een jaar vergoeding van f 600 per K.M. 6. Uitbreidingsplan. 7. Motie van den heer Van Rhijn tot in voering van winkelsluiting op Zondag. 8. Prijsvraag plan Gemeentehuis. VOORHOUT. R.-K. Schietvereeniging „St. Hubertus". Op het voor hen gereserveerde terrein, achter het café „De Bonte Koe", verzamelden zich Maandagmorgen de leden der R.-K. Schietvereeniging „St. Hubertus", tot het houden van hun jaarlijkschen schietwed strijd. Het weer liet niets te wenschen over, al leen in den morgen was het Januari-zon- nelje wel wat hinderlijk voor de schutters. Besloten werd derhalve in een meer schuinsche richting te schieten, hetgeen de veiligheid niet verhoogde. Althans eenige klachten kwamen op de gemeente-secretarie in en zooals te denken is, werd er onmiddellijk ingegrepen. De opkomst was goed te noemen, want van de 25 leden ontbraken slechts 4 op het appèl, die verhinderd waren. Na de gebruikelijke loting, opent de heer G Bulten, burgemeester, als ecre-voorzilter het vuur. Als gewoonlijk werd er kranig geschoten, hetgeen blijkt uit hel feit, dat er niet minder dan vier vogels verscholen werden. De eerste vogel, die gèheschen werd, had dan ook een zeer korten levensduur, maar ook de tweede, goed onder vuur genomen, kon zich niet lang in zijn bestaan verheugen. Als prijzen waren uitgeloofd: le pr. een pendule met coupes; 2e pr. een bronzen rookstel 3e pr. een steenen beeld; 4e pr. een steenen bloemenvaas; 5e pr. een baro meter; 6e pr. een koperen vaas. Tot jachtkoning werd uilgeroepen de heer P. A. v. Werkhoven Bz., die op zes prijzen beslag kon leggen. De gedetailleerde uilslag was als volgt: le vogel: P. J. v. d. Hulst romp, P. A. v. Werkhoven kop, Jan Verdegaal rechtervleu gel, P. A. v. Werkhoven linkervleugel, staart en vlag. 2de vogel: le pr. II. Hoogervorst, 2e pr. Jan van Rijn; 3e pr. P. L. v. d. Hulst, 4e pr. P. Werkhoven, 5, pr. Jan Verdegaal en 6de pr. P. J. v. d. Hulst. 3de vogel: le pr A. v. d. Vlugt, 2e pr. J. L. 'Nijssen, 3e pr. P ,A. v. Werkhoven, 4e pr. A. Eggen, 5e pr. en Ge pr. P. A. v. Werk hoven. 4de vogel: le pr. Oer. Oudshoorn, 2e pr. Jan van Rijn, 3e pr. P. L. van der Hulst, 4e pr II. J. Hoogervorst, 5e pr Jan van Rijn en 6e pr. W. van Kempen. Zoo behoort ook dit schuttersfeest weer tol het verleden. Zoowel het bestuur als de leden onderling mag een woord van lof niet onthouden worden voor de goede orde en prettige stemming, die er geheerscht heeft. Tot den volgenden Koppermaandag. NOORDWÏJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van Petrus Hendrikus Romijn en van Anna van Schooien Johannes Alida, d. van Petrus Georlings en var. Alida Meijer Neeltje, d. van Hendrik Johannes van der Woerd fc en van Johannes Alooij Johanna, d. van Johannes van dW Zwart en van Johanna de Roode MariaWilhelmiria, d. van Johan nes Cornelis Aarlman en van Joanna Geer- truida Johanna Lampo Gerardus, z van Johannes Albertiis van den jBerg en van Petronella Jansen. Ondertrouwd: thcode?u's Hendricus Dui venvoorde. oud 26' j. alhier en Wilhelmina Margarelha van Bohemen, oud 24 j. te Noordwiik Leonardus Adrianus Duiven voorde, 25 j. alhier en Geerlruida Maria van Eeden, oud 25 j., alhier Martinus An- lonius Meiland. oud 29 j. alhier en Theodora Maria Romijn, oud 23 j. alhier Jacob Marijt, oud 31 j te' Noordwijk en Berendina de Meester, oud 34 j. te Baar», onlangs alhier Getrouwd: Leonardus Adrianus Duiven voorde, oud 25 j.. alhier en Geertruida Maria van Eeden oud 25 j. alhier. Overleden: Cornelia van Kampen, oud 21 j. alhier Maria van Eden wede van Wil lem van Schie, oud 72 j. alhier Albert Broekhof wedt' van Jacoba Geertruida Ver slage. oud 84 jaren, alhier. Stormschade. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is tengevolge van den storm, de schoorsteen van een woonhuis, bewoond door de Wed. v. d. Z., naar beneden gewaaid. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. GYMNASTIEK. Misschien heeft men het niet gelezen verleden week dat er Woensdag 11 Januari a.s. een vergadering is voor alle Katholieke liefhebbers en belangstellenden -in de Gym nastiek. De rc-'sultaten van de zoo schitterend ge slaagde Sportweek van November kunnen worden binnengehaald. Wij verwachten naast hen, die' persoonlijk werden geconvoceerd ook nog vele anderen, die gymnastiek liefhebben of beoefenen willen. Wij verwachten ook de neutraal-gcorga- niseerden. Men zij er hij dezen nog eens aan herin nerd, dat het een sLreng verbod is van den Bisschop, om lid te zijn van een niet-Kalho- lieke sportvereeniging. De toegang is niet voor hen, die heneden den 17-jargen leeftijd zijn. Er is nog zooveel te bereiken onder onze Roornsche menschen; maar meerderen moeten dan meewerken. Wij verwachten, dat 11 Januari 1928 een heerlijke dag zal zijn voor de werkers der Sportweek omdat ze dan zullen aanschouwen, niet voor niet9 lel hehb rerkt. God zegene ook dezen arbeid. J. C. G GROOT, Sport adviseur.' De vergadering zal gehouden worden in de St. Antonnspalxonaat, ingang Hazewind- Mees, naast den Schouwburg, Oude Vest. EEN JEUGD-GEBOUW. Het Katholieke jeugdwerk moet waardee ring trekken, geestdrift wekken bij een ieder, die liefde voelt voor zijn beginselen, die den plicht begrijpt, om het Rijk Gods op aarde naar vermogen uit te breiden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst 1 Met vreugde maken wij daarom thans mel ding van alle pogingen, die worden gedaan, om het Katholieke jeugdwerk in onze stad te vervolmaken en vervolledigen. En van een lofwaardig streven in deze geeft blijkt de bouw van een nieuwe zaal voor de jeugd door de Patronaats-Commissie „St. Pancratius" in de Maria Gijzensleeg. Zondagavond is dit jeugdgebouw aldus noemde kapelaan Nieveen v. Dijkum het op plechtige wijze ingezegend. Aanwezig waren de hoogeerw. heer deken Dessens, de zeereerw. heer pastoor Heiling, de weleerw. heeren kapelaans Kemperman, vice-praeses van de St. Jozephgezellenver., pater v. Lubeek, directeur van het St. Anto- nius-patronaat, kapelaan Blom, pater Joa chim Kaptein v. d. Congregatie der Heilige Harten. Verder vertegenwoordigers van or ganisaties en genoodigden. De weleerw. heer R. M. A, Nieveen van Dijkum opende de bijeenkomst met 'n kort woord, mededeelend, dat het orkestje en de zangsectie van de Maria-Congregatie aan dezen avond haar medewerking zouden ver leenen. Spr. riep de clementie in van de hoorders, want er was slechts vier maanden gerepeteerd; onder leiding van de leeraren de heeren Kroon, Schinck en Marlijn, wien spr. hulde bracht voor hun praestaties. Laten wij nu beginnen met te zeggen, dat het inroepen van de welwillendheid der aan wezigen, al aanstonds, bij het begin van den avond, overbodig bleek. Er is héél de avond zeer goed gespeeld en gezongen. Ongetwij feld hebben vele aanwezigen waardeering gevoeld voor de keurige uitvoering van de hoogstaande en moeielijke muzieknummers door de symphonie en van den beschaafden cn zuiveren zang van het door eenige heeren zangers versterkt zangkoortje. Over héél deze uitvoering lag beschaving en fijn gevoel. De hoogeerw. heer kanunnik Deken Des sens zegende het gebouw in en hield daarna een korte toespraak. Zijnhoogeerw. felici teerde-de patronaats-commissie en zichzelf met de totstandkoming van dit gebouw. Het patronaat is een slichting voor de jeugd om le volharden in het goede. Er wordt veel gedaan om een flinke, stevige Roornsche jeugd te vormen. Voorzoover noodig riep Zijnhoogeerw. ook in de medewerking van de ouders der jongens, die het patronaat be zoeken, door thuis aan de opvoeding te werken, de jongens naar het patronaat te zendem en bericht te geven, als deze ver hinderd zijn. Het „waakt en bidt" moeten ouders en kinderen in praelijk brengen, op dat zóó gevormd worden flinke mannen van karakter, die een vreugde en een eer zullen zijn voor Katholiek Leiden. Later op den avond sprak de Deken nog maals do jongens toe, hen voorhoudend om vooral toch goed het onderricht in den Godsdienst te volgen, om paraat le zijn bij de aanvallen van den tegenstander. De voorzitter van de patronaats-commissie. de Weleerw. heer Nieveen v. Dijkum, oracht dank aan den Hoogeerw. Deken, aan het Kerkbestuur voor de verleende medewer king, aan de aannemers Bik en Breedeveld voor de zorg aan den bouw besteed, aan de patronaats-commissie voor haar grooten ijver en aan allen, die bij den bouw heb ben gesteund. In dit nieuwe, frissche gebouw zal Zon dagavond het patronaat bijeenkomen, terwijl op de andere dagen de Maria-Congregatie er haar bijeenkomsten zal houden. Het streven is er. op gericht om smaak en karakter te veredelen, getuige de symphonie, de zangsectie, de tooneelsertie (die onlangs tot tevredenheid van een ieder, die met on bevangen blik aanwezig was, een uilvoering in den Schouwburg heeft gegeven"). Verder zijn er door de jongelui nog ver schillende andere secties gevormd: een stu die- en debatingclub, een retraite-sectie, een Dinsdag. „St. Peter Kanis", Zomerzorg, 87* uur. Woensdag, Propagandavcrgadering voor de gymnastiek. St. Anlhonius-patro- naat, 8.15 uur. Dinsdag, Haarlemsche Orkestvereenigingj Stadsgehoorzaal. 8 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. 2613 missiesectie, enz. In (Jen bijzonderen steunl beval spr. aan de sectie, die zich ten doel stelt, om goede lectuur in de ziekenhuizen te verspreiden, en de leestafel. Gaarne wordt lectuur ontvangen en afgehaald. Financieelen steun riep spr. in voor de patronaats-commissie en voor verschil lende secties van de Maria-Congregatie. Vermelden wij nog, dat tusschen de plech tigheden en de muziek door koffie en thee;, werd geserveerd. De zaal, die in drieën kan worden ver* deeld, ziet er frisch en gezellig uit. 't Is geen koude vergaderzaal, maar door de prettige schildering, de goede verlichting, de aange-< name aankleeding zullen de jongelui er zich als thuis gevoelen. Wij feliciteeren Kap. Nieveen en het pa* tronaatsbestuur van harte met deze aan winst I Aan het slot van den preltigen avond, te ongeveer 10 uur, dankte de eerw. voorzitter: alle aanwezigen nogmaals voor hun belangd stelling eenige invité's, o.a. de zeereerw,, heer pastoor Beukers, hadden bericht van verhindering gezonden. TOONEEL. Op Zicht. Ver. Rotterdamscb Hofstad Tooneel. Je kunt toch maar nooit weten, waar hef goed voor is. Mrs. Wislack (Fie Carelsen)| meende een origineel denkbeeld te hebben door Richard Halton (Anton Roemer) een. maand als echtgenoot op zicht te nemen. De goeie lobbes zwoegde als een postpaard en mocht na afloop van den proeftijd het genoegen smaken, dat hij werd aangeno-c, men. Maar mrs. Wislack vloog er leelijk in, want nu wilde Richard niet meer. En zijn pedante vriend, de hertog van Bristol (Cor; v. d. Lugt), die in denzelfden lijd ongewil|| Helen Hayle (Rie Gilhuys) op zicht genoï men had, of zooals men wil. door Helen op t zicht genomen werd, liep ook al een-I blauwtje, toen hij dacht, haar wel te kun nen toestaan hertogin van Bristol te wordèii Van het eepe paar wil dus hij haar niet meer en van het andere paar wilde zij hem niet meer. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat de afgewezen „hij" en de dito „zij" hun troost bij elkaar zoeken? De auteur schijnt er aan gedacht te hebben, om het stuk in dien geest te laten eindigen, maar juist als het publiek gaat denken: „Zie je wel, nu botert het wel", zegt Cor v. d. Lugt, dat hij dan nog liever in de sneeuw wil omkomen, en daarna zakt het scherm. Behalve om dit vrij abrupte einde, is het stuk ook nog merkwaardig om het geringe aantal, medespclenden. Er zijn er slechts vier. Een record is dat niet, want in ,,'s Mor gens, 's middags en 's avonds", dat Cor V. d. Lugt eenige jaren geleden opvoerde, wa ren er slechts twee. Minder kan het moei lijk. Bij zulk een kleine bezetting valt het moeilijk den geheelen avond de aandacht gespannen te houden, doch de regie van Cor v. d. Lugt is daartegen opgewassen. Vrij kalm spel, maar alles lot in de puntjes ver zorgd; ook de aankleeding. De schouwburg was gisteravond goecf I bezet en het publiek heeft deze opvoering met voel applïius wel weten tè waardeeren, MUZIEK. Residentie-Orkest. 2e Abonnementsconcert. Het was een mooi orkestraal concert, dat wij gisteravond mochten bijwonen, voldra gen artistiek door evenwichtigheid, en dooi de als van zelf sprekende wisselwerking tus_ schen dirigent en orkest. De eerste plaats op het programma was ingeruimd aan Beethoven, wiens le Symphonie stond ver meld. De meester schreef haar, toen hij nog jong illusionist was stralend van jengel j en kracht, blijheid en humor, een heerlijke r zang in het Larghetto, een schalksche le venslust in de Allegro's. En het stormach tig applaus gold de kunstzinnige vertolking die liefdevol verzorgd, poëtisch, joyeus en levensvol was. Hiernaast flankeerde het door de concertmeesters Swaap en Poth.' gespeelde dubbelconcert in A kl. t. van Bach, voor 2 violen geschreven, met bege- lieding van strijkorkest. Daar werkte in deze beide violisten een voornaam klas sieke doordachtheid en impulsieve gevoels- I weelde. Het Largo vooral muntte uit dooi' gevoelens en toongeving. Het spel was groot en ernstig, met diepgang in voor dracht en intentie; technisch in orde. De beide solisten genoten ruimschoots waavdeering en werden luide toegejuicht. Dr. Van Anrooy zorgde voor een mooie be. geleiding. Na de pauze volgde voorspel „Lohen grin" van Wagner. Het voorspel in lang zaam tempo, is gebouwd op het thema, dat betrekking heeft op de graal. Uit do hoogste hoogte der violen daalt het neer, en doorloopt aanzwellend in toonsterkte de verschillende instrumentengroepen tot het in het koper in vollen forto-luister op treedt en weer afneemt in kracht en zich opnieuw omhoog verheft in het allerfijnste pianissimo. De uitvoering deed on6 Wag- - ner's bevoorrechting gevoelen. Debussy's „Prelude k L'aprcs-mi d'ua 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2