ZONDAGSBLAD. H. H. ADVERTEERDERS. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heöen. DE PHOTO-PAGINA. VARIATIE. 19s Jaargang DINSDAG 10 JANUARI 1928 No. 5787 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f?..50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL jFraneo per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad Is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct-., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone advertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD 7en huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Week-abonné's worden er aan her innerd, dat vanaf heden het abonne- 1Q28 moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. Om teleurstelling te voorkomen, is het noodig, dat advert.-copieën daags voor datum van plaatsing aan ons worden afgegeven. Uwe welwillende medewerking wordt hierbij beleefd door ons verzocht. DE ADMINISTRATIE. VAN HET VATICAAN. PATER Dr. KRAMERS BIJ DEN PAUS. Men schril ff aan de „Msbd.": Gedurende de Kerstvakantie heeft te Rome vertoefd de weleerw. zecrge'l paler dr. .T. Kramers S. J., leeraar van het St. G.anisius- College te Nijmegen. Zooals men weet, heeft de pater, behalve op chemisch en wiskundig gebied ook een vermaardheid in het bereke1- nen en ontwerpen van klankborden, waar door het verstaan van sprekers in moeilijk te bespreken kerken en zalen buitengewoon wordt vergemakkelijkt! In Holland heeft pater Kramers reeds ongeveer 50 kerken en zalen, waaronder de groote zaal van de Spiritus- en Gistfabriek te Delft, van zulk een klankbord voorzien. Nu was hij naar Rome ontboden om even eens voor de kerk San Ignazio een klankbord te berekenen en te ontwerpen. Klankborden zijn hier geheel onbekend. Hetzelfde zal ge schieden voor de toekomslige groote aula van de in aanbouw zijnde nieuwe Gregoriaansche universiteit. Dezer dagen werd pater Kramers door Z. H. den Paus. die zich evenals Zijn omge ving zeer voor deze „nicchio acustico" inte resseert. in een privaat-audientie ontvangen. Pater Kramers was vergezeld van den weleerw. pater Willem Kea S. J. algemeen secretaris van het Apostolaat der gebeds. Verschillende minuten onderhield Z. H. Zich, met de paters, vroeg naar Holland en toen de naam Oudenbosch genoemd werd, infor meerde de Paus, of het dicht bij „Titbourg" lag, en toen Braband in het gesprek voor kwam, zeide Z. II.,.une region trés reli- •iieuse". Ten slofte wenschle de Paus pater Kramers succes met diens werk en gaf daar over Zijn Aposlolischen zegen. ENGELAND. Uit de arbeidswereld. De federatie van katoenspinners-heeft in een vergadering te Manchester besloten den arbeiders een verlenging van de werkweek van 48 tot 52''2 uur voor te stellen, be nevens een verlaging van gemiddeld 12','3 pet., aangezien het bedrijf anders den weg van de s'teenkoolnijverheid zon opgaan. Ooit de bond van fabrikanten heeft soortgelijke esschen gesteld en verlangt bovendien nog intrekking van wettelijke belemmeringen. Op het Labour-congres van 20 dezer zal een nieuw voorstel tot nationalisatie in be handeling komen. Het geheele plan is gebaseerd op over neming door den Staat- van den geheelen mijnbouw en de daarmee in verband staan de industrieele ondernemingen, zonder dat de regeering evenwel de controle over de industrie zal hebben. Het plan bevat verder invoering van den z'êven-urigen arbeidsdag voor den onder- grondschen arbeid. Dc geheele mijnbouw zou bestuurd worden door een concern, door den Staat te vormen, waarin zitting zullen hebben een vertegen woordiger der mijneigenaren, twee vakver- oemgingsleiders en tien technische leiders Verder zullen nog vertegenwoordigers van van de industrie in het concern plaats nemen. Daarnaast zal een Raad van Verbruikers worden ingesteld om controle uit te oefenen over de distributie in het binnenland. Ver der wordt voorgesteld een welvaartscom missie in het leven te roepen, die de toe standen in den mijnbouw en in de andere industrieën zal onderzoeken. Ten slotte zal een commissie worden benoemd ter bestrij ding van de werkloosheid, welke commissie de beschikking moet hebben over een bedrag van zeven millioen pond sterling, aan te wenden gedurende drie jaar. De Staat zal voor het overnemen der bedrijven aanvangen met het beschikbaar stellen van 260 mil lioen pond. AMERIKA. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: Zondag heeft Z. D. II. Mgr. dr. Th. L. Heylen, bisschop van Namen, in de kerken van zijn bisdom voorlezing doen geven van een hem toegezonden schrijven van de Mexi- caansche Katholieke Vereeniging, waarin een uiteenzetting van het lijden en den hel denmoed der Katholieken van Mexico wordt gegeven In bedoelden brief wordt o.m. gezegd, dat rc-'eds sedert twee jaren de Mexicaansche Katholieken verdrukt worden, dat hun eere- dienst aan banden werd gelegd, hun colleges ziekenhuizen en andere instellingen werden gesloten; dat hun tempels werden geschon den en veranderd in scholen en kazernes. Priesters en leeken van alle leeftijden en van alle standen werden geguillotineerd, ge fusilleerd, verminkt, gemarteld en levend begraven. Een algemeelie rouw ligt over geheel het land. Evenwel hopen de Mexicaansche Katho lieken, ondanks hun lijden, te triomfeeren De brief eindigt met een beroep op de epis copaten van de geheele wereld voor het ver- leenen van geldelijke hulp aan de vervolgde Katholieken van Mexico. MAG. G. DE LANGEN WENDELS O.P. De toestand van prof. mag. G. de Langen Wendels O.P. was ietwat bevredigender. Het gevaar is echter nog niet geweken. MIMISTER WASZINK. Uit Maastricht wordt aan de Voorwaarts gemeld, dat. de gezondheidstoestand van den heer Waszink, minister van Onderwijs enz., goed vooruitgaande is, zoodat hij op 10 Februari zjjn taak weer zal opvatten. Mr. P. BCRST OPVOLGER VAN Mr. Dr. VAN RHIJN. In de vacature, ontstaan door het be danken van Mr. Dr. A. A. van Rhijn als economisch adviseur van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf, is, in de Zaterdagmiddag ge houden vergadering van het Algemeen Hoofdbestuur, benoemd Mr. P. Borst, advo caat en procureur te Amsterdam. AFGIFTE OF VERLENGING VAN PASPOORTEN. De minister vraagt verlaging der leges. Do Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan Ged. Staten dei- onderscheidene provinciën gezonden, waarin op de wenscheljjkheid wordt gewezen, dat, in -het belang van vergemakkelijking van het internationaal verkeer, de onderschei denlijk door provincie en gemeentebesturen geheven leges wegens afgifte of verlenging van een buitenlandsch paspoort, zooveel mo gelijk worden verlaagd, althans, waar die leges het bedrag van f 1 te boven gaan, deze tot f 1 worden teruggebracht. SAMENWERKING TUSSCHEN WERKGEVERS EN WERKNEMERS. Naar de Volkskrant verneemt, heeft het Verbond van Ned. Werkgevers zich gericht tot het R.K.W.V., het N.V.V., het C.N.V. en het A.N.V., met verzoek deel te willen nemen aan de bespreking over de vraag: over een samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Het Verbond van Ned. Werkgevers acht het betreurenswaardig, dat tusschen orga nisaties van werkgevers en werknemers zoo weinig overleg en samenwerking bestaat ook op gebieden, waar beider belangen, van breed standpunt bezien, toch eigenlijk geheel parallel loopen. Voorgesteld wordt de besprekingen to Den Haag te doen plaats vinden op 23, 24 en 26 Januari e.k. HET CADEAUSTELSEL EN ZIJN BESTRIJDING. Het bestuur der Nationale vakgroep van handelsreizigers en -agenten in de Ned. ver eeniging van christelijke kantoor- en han delsbedienden heeft zich naar aanleiding van het antwoord van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op de vraag van den heer Van Wijnbergen, terzake de instelling eener commissie, aan welke ware op te dragen het cadeaustelsel en de daar uit voortvloeiende nadeeien aan een nader onderzoek te onderwerpen en na te gaan, welke maatregelen daartegen eventueel zou den zijn te nemen tot genoemden Mi nister gewend om er op te wijzen, dat verschillende handelsreizigers en -agenten als deskundigen over de nadeeien van dit stelsel kunnen oordeelen, terwijl zij aan gezien zij in het bijzonder bekend zijn met de mentaliteit van de afnemers van arti kelen met cadeaux evenzeer competent mogen worden geacht, om mede de maat regelen aan te geven, welke eventueel ter bestrijding van dit stelsel kunnen dienen. Op grond hiervan en met het oog op het feit, dat een groot aantal vakgenooten als direct-belanghebbenden mogen worden beschouwd, verzoekt genoemd bestuur den minister bij de samenstelling dezer com missie het handelsreizigers-element er in op te nemen en de Nationale vakgroep in de gelegenheid te stellen, voor de benoeming van een lid dezer commissie, één of meer terzake-kundige leden voor te dragen. BENOEMINGEN. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan de volgende W.E.H.H.: te Amsterdam (H. Willibr. binnen de V.) H. J. A. v. d. Ven, die kapelaan was te 's-Gravenhage (Allerh. Sacr.); te Amsterdam (H. Cath.) J. Beenakker, Delft (Allerh. Sacr.) B. Kloes; te Rotter dam (H. Nic.) Fh. Hoogervorst, en te Goes H. Drost, die kapelaan was te Nederhorst den Berg; te 's-Gravenhage (O.L.V.O.O.) Th. Wils S. I. en ie Rotterdam (O.L.V.O.O.) A. Hulsebosch S. I. MGR. J. VAN BRUSSEL f In het R.-K. Liefdesgesticht te Raams- donkveer is, .na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden do Hoogeerw. Heer Mgr. J. v. Brussel. Johannes van Brussel werd geboren te Lierop den 29sten April 1844, studeerde aan de semenaries van het Bisdom Den Bosch en werd den llden Juni 1870 tot priester gewijd. Zeven jaar later werd Z.Eerw. be noemd tot vice-prefect van het klein-semi- narie te St. Michielsgestel, waar hij bleef tot 12 September 18S2, toen hij tot di recteur van het seminarie te Haarlem werd aangewezen. Den 6den Augustus 1S00 werd Z.Eerw. pastoor v Raamsdonkveer en m Mei 1910 deken van het dekenaat Geer- truidenberg. Om gezondheidsredenen bedank te Mgr. 6 Juli 1917 en nam zijn intrek bij de Eerw. Zusters te Raamsdonkveer. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dc Kantonrechter-plaatsvervanger mor. P. E. Briët, veroordeelde hedenmorgen ter openbare strafzitting, in de meeste geval len bij verstek, de volgende personen. F. d. E., openbare dronkenschap f 3 of 3 d. A. F., met een rijwiel door verb, steeg rijden f 1 of 1 d. J. A., te Wassenaar, id. J. C. v. d. H., te Voorschoten, id. W. F. F. S., id. f 0.50 of 1 dag. G. G. v. B., Voorschoten, id. met auto f 2 of 2 d. N. J. v. R., Hazerswoude, overtr. politieverord. f 0.50 of 1 d. C. v. B., Katwijk, id. J. d. V., zich van een hond bedienen zonder muilkorf f 2 of 2 d. L. F. v. d. EL, Voor schoten, fietsen zonder licht. H. C. V., Leidschendam, met een auto rijden zonder rijbewijs f 5 of 5 d. A. v. d S., Noordwij- kerhout, met een wagen rijden zonder licht f 2 of 2 d. H. v. d. P., Katwijk, te Katwijk tegen een muur leunen f 3 of 3 d. A. d. J. id. C. Kid. P. Z., Oegstgeest, loopen op verbonden grond f 2 of 2 d. C. V., Katwijk, openbare dronkenschap f 3 of 3 d. P. J. H. overtr. der Leerplichtwet f3 of 3 d. W. R., id. N B vr. Chr. W. id. .1. B. vr. P. S., id. E. B. vr. J. S., f 1 of 1 d. E. E. vr. J. v. d It. f3 of 3 d. A. K., vr. J. D. S. f 2 of 2 d J. C. E. L. vr. N. C. J. B. f 3 of 3 d. H. O. vr. J T. f 2 of 2 C. v. P. vr. H. d. K. f 3 of 3 d. P. d. R. vr. H. F. f 3 of 3 d. S. R. vv. D. C. id. A. R. vr. G S. id. E. v. S. vr. G. S. id. C. d. B. vr. P. N. d. G id W. M. D. vr. W. S. f -2 of 2 d H. S. vr. J. D f 3 of 3 d. A. W. vr. W. K. f 1 of 1 d. A. R vr. B. K. f 3 of 3 d. L. d. 1. R. vr. K. B. f 2 of 2 d. C. d. 1. K. vr H. J. f 3 of 3 d, S. R. vr. D. C. id. M. V. vr. G. J A id. S. v. d. W. id. J. W. vr. P. O. id. A. G. Sasfenheim, met een rijwiel rijden zonder lie»' f 2 of 2 d. H. v. R id f 3 of 3 d. D. v. u i>., zonder verg. met een wagen een standplaats innemen f 1 of 1 d. H. D., te Leiden op een honden kar zitten f 3 of 3 d. B. J A., overtr. poli tieverord. f 0.50 ef-2 d. B. J. A., openbare dronkenschap f 2 of 2, d H. K. id. f 3 of 3 d. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. DE AANSLAG OP INSPECTEUR PAUL. Naar gemeld wordt heeft H. P. R die door de Haagsehe Rechtbank, wegens po ging tot doodslag, gepleegd op den Inspec teur van politie Paul en op de heeren Jan sen en Gerlach. voorafgegaan door inbraak in de woning van kapitein Gerlach aan de Hou trustlaan te Den Haag, is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf, legen dat von nis hooger beroep aangeteekend. -8 BILLS GOM. Geen mooi record. Hel thans ingeschreven aantal werkloozen bedraagt 237, het grootste getal, dat hier ooit bereikt werd. Gelukkig zullen Maandag de werkzaamheden in de bouwbedrijven weer aanvangen, waardoor althans enkelen weer werk zullen vinden. Het cijfer is des ondanks respectabel. De Retraite-vereeniging „St. Paulus" hield van 25 dezer haar jaarlijksche Re traite in het St. Clemens-gebouw te Noord- wijkerhout. Voor het eerst in de 3 jaar, dat de vereeniging bestaat, was deze geheel vol tallig. Het was een schitterende manifestatie, zulk een groot aantal jongelui, ondanks de zoo aantrekkelijke ijssport, naar liet St. Clemcnshuis te zien trekken. Ilct was voorzeker voor de Retraitantcn een groote eer, dat de Zeereerw. Adviseur der Vereeniging, Pastoor Van Leeuwen, na mens de Geestelijkheid van Hillegom dank bracht en van vreugde getuigde mot de woorden van St. Paulus: „Gij zijt mijne vreugde en mijn kroon." De heer Th. Bakker, 2de voorzitter van „St. Paulus" bracht een woord van harte- lijken dank en van waardeering namens allen aan den Geestelijken Adviseur en den Weleerw. Pater, die de Retraite gaf, alsmede aan den Rector van het huis, voor alles wat zij gedaan hebben, 0111 deze retraite zoo goed mogelijk te doen slagen en spoorde de deelnemers aan, de vereeniging trouw te blijven steunen door hun lidmaatschap en door lid te worden, indien men zulks nog niet mocht zijn. Het opwekkende woord was niet vergeefs gesproken; 14 nieuwe leden traden toe. Nog werd medegedeeld, dat 16 leden voor het eerst aan de retraite hadden deelgenomen. De Rector van St. Clemens verheugt zich met de plaatselijke Geestelijkheid over den bloei der vereeniging en haar streven; wijst er den deelnemers op, hoe goed en krachtig het bestuur werkt, welke steun spr. zelf ondervindt en spoort allen aan, het bestuur trouw ter zijde te staan. „L'Amitié", de R.-K. Tooneelvereoni- ging, gaf Donderdagavond een uilvoering in „Flora". Na een inleidend speechje van den heer Jac. van der Weijden, werd opge voerd „Zijn Weldoener", tooneelspel in 5 bedrijven. Het stuk werd best vertolkt en costuums, décor en grime waren onberis pelijk, maar.de belangstelling was uiterst matig. Het geanimeerde bal was ver boden en dit heeft reeds de eerste maal een beduidende financieele schade beleekend en geeft voor de toekomst een nog grooler vrees. Eere aan het bestuur der vereenicring, dat den wensch der plaatselijke Geestelijkheid eerbiedigde en geen bal toeliet. Het Roomsche publiek heeft echter dien wensch blijkbaar niet begrepen en steunde niet. Het is jammer. Ilopen we op een gun- sligé verandering, want het zou te betreuren zijn, indien de eenige speciale Roomsche Tooneelverecniging ten doode ware opge schreven. Men herzie zich bijtijds! KUDELSTAART. Tooneeluilvoering. De Tooneelverecniging „Amicitia" afd. dames, mocht vorige week onder groote belangstelling er in slagen een uitvoering te geven, dio de mooiste en best geslaag de kan worden genoemd, die hier ter plaatse ooit werden gegeven. In het Gym nastieklokaal der lv.-K. school werd opge voerd „Maria's macht te Lourdes", drama in 4 bedrijven en apotheose door Frans Heggelman, welk stuk speelt in het jaar 1858, tijdens de verschijningen der Onbe vlekte Moedermaagd aan Bernadetta Sou- bi rous. Het eerste gedeelte speelt te Toulouse, waar madame Boiton leeft met haar doch ter Nora in een niet onaanzienlijke wo ning. Beide vrouwen hebben het Katholiek geloof verloren in den maalstroom des levens en om wille van hun stand. Nora voorziet in beider onderhoud met het schrijven van brochures. In hoofdzaak zelfs tegen het Katholiek geloof. Ook zij heeft vernomen van de verschijningen te Lourdes en daartegen een felle brochure geschreven, die juist ter perse ri, als de kleine blinde Tonnie, het ecnig kind van haar tante met de gouvernante komt logee- ren, op weg zijnde naar Lourdes, om ge nezing te verkrijgen van de blindheid, die door bekwame geneeshceren ongeneeslijk is verklaard. Nora wil desnoods met geweld deze reis naar Lourdes verhinderen en tracht des nachts het kind een morphine- inspuiting toe te dienen. Nora valt van schrik geheel verlamd ter aarde, want Je Engelbewaarder van Tonnie verhindert den beozen opzet door te verschijnen in een zee van licht, de handen beschermend uit gestrekt houdende over het slapende kind. Deze verschijning van den Engelbewaar der was een overweldigend moment. Het derde bedrijf voert ons voor de grot van Lourdes, waar Bernadetta verhaalt van de verschijningen der schoone vrouw, wier BUITENLAND. Büzcnderbeden omtrent de ontploffing te Berlijn. IJste Blad). BINNENLAND. De officieela huldiging van de beman ning van de „ALHENA" (2de Blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws, lsle Blad). Te Schoonhoven is een rangeerder dood gedrukt (Gemengde Berichten, 2o Blad). Op het station te Leiden zijn twes treinen te-.en elkaar gebotst. Geen persoonlijke on gelukken. (1ste Blad). De photo-pacina geeft o.m. kiekjes van: de huldiging van de bemanning van de Alhena; het spoorwegongeluk bij Zandvoort; ernstig explosie-onge luk te Berlijn. D'onbewaakte overwegen Hebben nu hun tijd gehad. Want dat soort van ongelukben Is de II. S. M. nu zat; Altijd weer die spoorwegruzie Van een auto en êen trein, Laat het in hel nieuwe jaar nu Eind'lijk eens wat anders zijn! En de spoorweg-hooge-oomes Hebben er niet mee gewacht, Want zij hebben in acht dagen Weer wat anders uitgedacht. Nu geen overwëgenzegen, Nu geen overwegenpech, Want het bleek: met overwegen Kon ons land niet overweg. Nu geen botsing van twee treinen Midden op de spoorwegbaan, Want ook dftt is al niet leuk meer, Dat is óók al meer gedaan. Of een trein, die met een vaartje, Zooals ook al is geschied, Honderd kilometer eensklaps Van dc baan het land inschiet. Of zoo zou ik kunnen doorgaan Mol gemak een heelen tijd. Want bij onze spoordircctie Is zeer veel verscheidenheid En nu voor 'de variatie Kwam voor een Nieuwjaars-p. f. 'n Machinist met zijn machine Op visite bij den chef. Die joyeuz' entróe geschiedde Daar in Zandvoort aan de Zee, Dus werd voor de spoordirectie De nieuwjaarsvvensch weer p. c. Als dat nu het goed begin is Van het nieuwe spoorwegjaar, Nou, dan is het met het reizen Weef reusachtig voor elkaar. Neen. geen reis door heel de wereld Wordt er voortaan meer geëischt, Maar het aantal ongelukken Met den trein maakt ons bereisd. Spoor! Ik las. Uw personeel krijgt Warme snert van lijd tot tijd, Is 't symbolisch? Och geef ons maar Een klein portie: veiligheid! naam zij voornemens is te vragen bij een volgende verschijning Opnieuw verschijnt in een hemels licht in de Grot de H. Maagd Maria, die de tot driemaal door Bernadetta herhaalde waag beantwoordt met: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis" Na de verschijning ging Bernadetta met Tonnie voor de grot bidden, ora genezing voor het kind. Na een vurig gebed van Bernadetta en de wassching met het water uit de bron, wordt Tonnie ziende De groote menigte is verrukt over dit heerlijk wonder, God lovende en dankende met gebeden en ge zangen. In het vierde bedr ijf komt het kind, weer bij de familie te Toulouse, bij madame Boiton en Nora, die zich verrast en ver blijd toonden, en diep getroffen b'.» looft Nora voortaan te bejiooren tot de vurigste vereersters van de Onbevlekte Ontvan genis Het stuk. ingestudeerd onder leiding van den regisseur O. van 't Schip, werd gespeeld met welwillende medewerking van den s'-hrijver. den heer F Heggelman. Na afloop van het spel verKInarde de schrijver, die onder opplaus op het tooneel verscheen: 17 keer is het stuk door mij

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1