BUITENLAND. SPORT. Het voornaamste nieuws van heden. 19e Jaargang MAANDAG 9 JANUARI 1928 No. 5766 S)e &2icbe he Sou/tont do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Foor Leiden 19 cent pei week 12.50 pei kwartaaL Bij onxe AgenteD 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» met Geïllustreerd tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor- hitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., jZondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT) Owon«dvertentlén 3P cent per regel Voot Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine edverientlën, van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7ei* huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Fransche antwoord aan Amerika. Over het Fransche antwoord aan Ame rika wordt nog nader gemeld: Briand zegt, dat de door Kellogg voor gestelde procedure wel van diep aard is om de Fransche regeering te bevredigen en dat er een voordeel in zou zijn gelegen reeds thans het karakter daarvan door de onderteekening van Frankrijk en de V. S. te bevestigen. De Fransche regeering is bereid zich aan te sluiten bij de Vereen. Staten om aan alle naties het sluiten van een overeenkomst voor te stellen, die reeds thans geteekend zou kunnen worden door Frankrijk en de Ver. Staten en be paalt, dat de onderteekenaars van een aan valsoorlog afzien ep vreedzame middelen zullen gebruiken voor de regeling van welk conflict ook, dat er zou kunnen ontstaan. De contractanten zouden zich verbinden hiervan kennis te geven aan alle staten en hen uitnoodigen zich aan- te sluiten. De Fransche regeering is overtuigd, dat zulk een voorstel dankbaar door de geheele we reld zou worden ontvangen en de pogingen der regeering met succes zullen worden be- kroand. Veel nieuws brengt deze aanvulling due niet meer, FRANKRIJK. Herstel van het verwoeste gebied. De laatste Fransche cijfers betreffende het herstel van het door den oorlog verwoeste gebied in Frankrijk toonen aan, dat dit werk weldra afgeloopen zal zijn. De totale schade wordt geschat op 85.765.000.000 frank; hiervan is 72.592.134.000 frank betaald Tijdens den wapenstilstand bedroeg de bevolking der verwoeste departementen niet meer dan 2.075.067 zielen; nu be draagt zij 4.646.004. Van de 17.616 openbare gebouwen, die verwoest werden, zijn 13.236 weder opge bouwd. Van de 9.332 industrieele gebouwen, die meer dan 10 jnillioen werklieden werk ver schaften, zijn 8.291 weder opgebouwd; van de 7.000 scholen werden er 6.969 weder hersteld; ze worden nu door meer dan 500.000 leerlingen bezocht en door 14.827 onderwijzers en onderwijzeressen bestuurd. Van de 1.932.479 hectaren bouwgrond werd 1.818.235 weer voor den landbouw bruikbaar gemaakt. De veestapel werd her steld door nieuwen aankoop of door leeniri- gen in natura. De ondergeloopen mijnen werden geheel .drooggelegd, nadat er 107 millioen kubieke meter water uitgepompt was. Men verwacht dat in den loop van het Jaar 1928 het ondernomen werk geheel •voltooid zal worden. ENGELAND. Nog een rede van Baldwin Een mijnwerkerscommissie -Uitbreiding der staking te Bombay. In een rede te Worcester verklaarde Baldwin, dat de 3 afgeloopen jaren ra Europa jaren zijn geweest van. gestadigen vooruitgang op politiek em financieel ge bied, vooral ten gevolge van de verdwij ning der oorlogsmentaliteit en het ontstaan van een gevoel van veiligheid ten gevolge van Locarno, terwijl de betrekkingen met Duitschland, een onmisbaar element voor den vooruitgang in Europa, zeer verbeterd zijn. Het is oolc mogelijk geweest de sa menwerking met Frankrijk en Italië uit te breiden. De groote naties van het Westen hebben zich vereenigd in het streven om een vreedzaam en welvarend Europa te scheppen. De militaire controle is reeds op geheven in Bulgarije en Hongarije en hij hoopt dat zij spoedig geëindigd zal zijn in Oostenrijk. Baldwin legde den nadruk op den grooten steun door Engeland en do Engelsche bankiers en financiers verleend om het financieele evenwicht van de ver woeste lauden in Europa te herstellen. Er is een lichte verbetering ingetreden in China, in dezen zin, dat, waar twee jaar geleden de controle nog in buitenlandsche handen was, de Chineezen zich van art vreemde element beginnen te bevrijden en de anti-Britsche beweging veel minder merkbaar is. Het is meer een anti-buiten- landache dan een anti-Britsche stemming •en er zijn aanwijzingen, dat zelfs deze ge voelens «wakker worden. Naar gemeld wordt, heeft de minister van arbeid een commissie benoemd,: welke belast is met de regeling van de overplaat sing van de mijnwerkers, die in hun eigen district geen emplooi kunnen vinden. In het Lagerhuis heeft de minister van handel, Sir Philip Cunliffe Lister uitvoe rige mededeelingen gedaan dienaangaande; het plan bestaat de werkelooze mijnwer kers zoowel in andere districten, als ook in de dominions en in de koloniën te werk te stellen. De staking in de Britsch-Indische katoen spinnerijen heeft zich tot 9 fabrieken met 18000 arbeiders uitgebreid. NICARAGUA. Amerikaansche deserteurs aan 't werk? Naar een draadloos telegram uit Wash ington nog meldt, heeft het departement van marine der V. S. officieus medege deeld, dat twee deserteurs der Amerikaan sche marine medegewerkt hebben om de rebellentroepen van generaal Sandino te oefenen. Hooggeplaatste autoriteiten wantrouwen dit bericht echter. Generaal-majoor Le- jeune, de commandant ran het corps mari niers, verklaarde, dat hij, bij het ontbreken van een positief bewijs in den eenen of anderen zin, niet geneigd was te gelooven dat eenig lid van het corps zich tegen zijn vroegere wapenbroeders kon gekeerd heb ben. In andere officieele kringen echter wordt er op gewezen, dat de mededeeling door uiterlijke aanwijzingen bevestigd wordt. De aanvallen welke Sandino de laatste dagen ondernomen heeft, zijn met een on verwachte doeltreffendheid uitgevoerd op een wijze, die doet vermoeden, dat hij met de methoden van het marinecorps zeer goed bekend is. Dat er overigens deserties uit de gelederen der mariniers hebben plaats gehad, blijkt uit de officieele rapporten, ofschoon het juiste aantal niet gepubli ceerd is. RUSLAND. Moordenaars gevat. De ïïiooraenaars van den Italiaanschen vice-consul te Odessa, Cozzio, werden door de politie ontdekt. Een gedeelte van het gestolene werd op hen gevonden, BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Uit San Diego in Californië wordt aan de New York Herald gemeld, dat mevrouw Evelyn Rosencrantz van plan is om van Holy City in Caljfornië via New-York naar Rpme te vliegen. De tocht zou in het be gin van April plaats hebben met een vlieg tuig, dat gelijk zal zijn aan Lindbergh's Spirit of St. Louis en tot den bouw waar van reeds opdracht gegeven is. Het vlieg tuig moet binnen 60 dagen afgeleverd worden. Zaterdag is in de omgeving van Luik een Belgisch militair vliegtuig neergestort en geheel vernield. De piloot en de waarnemer sprongen er enkele meters boven den grond uit en bekwamen ernstige, doch geen le vensgevaarlijke verwondingen. MOORD. In hét Belgisch-Luxemburgsche dorpje Suxy, nabij Neufchateau, zijn een landbou wer en zijn vrouw bij avond in hun wo ning door een booswicht met een knuppel doodgeslagen; het zevenjarig zoontje werd eveneens doodelijk gewond. Diefstal blijkt de drijtvecr' tot deze misdaad te zijn ge weest. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL De Hamburgsche politie heeft een Ilam- burgschefi koopman gearresteerd, die ervan verdacht wordt, gemeenschappelijk met de vertegenwoordiging van een firma in Haiti door'het vervalschen van cognossementen van de „Hapag" verduisteringen tot een bedrag van meerdere honderdduizenden dollar te hebben gepleegd. LAWINES. De „Matin" meldt, dat tijdens militaire ski-oefeningen nabij Clavières (in het de- parlement Var) een aantal officieren door een lawine bedolven i?. De commandant der afdeeling kwam daarbij om het leven, terwijl verscheidene andere officieren min of meer ernstig zijn gewond. Zaterdagmorgen kwam bij het meer van Zürich een lawine neer, waardoor 3 perso nen bedolven werden. Alle drie konden slechts als lijken geborgen worden. Het zijn 2 ingenieurs en een koopman, uit München. Dien namiddag ondernamen 3 personen van de Ulmer hut een skitocht, waarbij op een kwartier afstands van de hut, twee deelnemers door een lawine overvallen werden. Een hunner kon terstond gered worden, terwijl de^andere, een koopman uil Meran, nog niet gevonden is. De lawine is 8 M. diep en vrij; breed. Een hulpexpeditie van 50 man. is van JSlreben vertrokken om hulp te bieden. WEER EEN ONTPLOFFING TE BERLIJN. Zaterdag is de laatste doode uit de puin- hoopen van het ingestorte huis aan de Landsberger Allee te Berlijn geborgen, waarmee het aantal slachtoffers tot 17 is gestegen, en reeds heeft gisteren wederom een ernstige ontploffingsramp plaals ge vonden, die twee dooden en acht zwaar gewonden heeft geëischt. Gistervoormiddag vloog namelijk met een vervaarlijken slag een vldugej van een villa in de Berlijnsche voorstad Dahlem met de daarnaast staande garage in de lucht. De eigenaar der villa, de koopman Weingarlner, had daar te zamen met zijn zwager, den koopman Stammer, een che mische fabriek, waar diverse soorten es sences werden gefabriceerd. Bovendien ech ter werden, naar thans i3 gebleken, ook z.g. knalpatronen gemaakt, .die bij mistig weer als waarschuwingssignalen op de spoorwegrails worden geleed. Deze knal patronen nu schijnen ontploft te zijn. De 50-jarige heer Stammer en de dienst bode Martha Schönfelder werden gedood, terwijl het portiersechtpaar, hun drie doch ters en drie andere huisbedienden zwaar werden gewond. Stammer had zich een uur voordat de explosie plaats vond, naar den opslagkelder begeven en heeft daar klaarblijkelijk proeven genomen. De ontploffing was zóó hevig, aldus de „Ct. het N. v. d. P.", dat zij overal in de Westelijke en Zuidelijke voorsteden werd gehoord. Door den luchtdruk werden van talrijke huizen in de omgeving de ruiten verbrijzeld, terwijl steenen van de villa over een muur vlogen, die op 50 M. afstand is gelegen. Voorts hingen bedden, kleeding- stukken en huisraad in de bovenste takken der hooge boomen van den tuin. MIJNONGELUK. In de mijn van Oberkirchen zijn twee mijnwerkers door neerstortend gesteente bedolven. Een hur-nor k- - .bayrijd worden. De andere was op slag' <1. od. 'het bleek te zijn de sociaal-democratische Pruisische Landdagafgevaardigde Karl Adelmann. DE GEZONKEN AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. Tot en met Zaterdag zijn thans 13 lijken uit de gezonken Amerikaansche duikboot opgehaald. In de S 4 zijn nu nog 23 lijken. Vastgesteld is, dat de slachtoffers door verstikking om het leven zijn gekomen. HET GESTRANDE BELGISCHE SCHOOLSCHIP. Volgens de laatste berichten heeft het Belgisch schoolschip „Avenir", dat. zooals gemeld midden tusschen de Bahamas- eilanden was gestrand en daarbij een lek had opgeloopen de averij met eigen midde len gerepareerd. Het wordt thans naar Miami in Florida gesleept. DE OVERSTROOMING DER THEEMS. Het water van de Theems, dat Vrijdag na middernacht buiten de oevers der rivier trad, bereikte spoedig het terras van de parlementsgebouwen en verspreidde zich door ondergrondscbe gangen over 't Paleis plein en het Parlementsplein, tot het Dij de Naald van Cleopatra aan de Theems kade over den rijweg en verder naar de tuinen van de Temple en andere bekende gebouwen stroomde. Het bereikte de elec- trische centrale in Chelsea, Waterloo en het St. Thomas-ziekenhuis en bet arsenaal van Woolwich. In geen van deze plaatsen is echt-er groote schade aangericht. Het ergste had men van de overstroo ming te lijden in de overstroomde straten van dichtbevolkte wijken en daar zijn een aantal menschen verdronken. De menschen werden in hun 6laap door het water ver rast. Politie met vele vrijwilligers alarmeer de de bedreigde wijken en de bewonere moesten dikwijls tot aan het middel door het koude water waden. Vele vrijwilligers die in rok van avondpartijen kwamen, ver leenden krachtige hulp. In dekens gerold werden de menschen door particuliere auto's naar ziekenhuizen en andere instel lingen gebracht. Politie-agenten en andere personen reden op ongezadelde paarden door het water om kinderen door de ramen heen in veilig heid te brengen. De brandweer en de po litie van geheel Londen werden gemobili seerd om bij de redding te helpen en wa ter uit de sousterrainen te pompen.Op den Grovesnor Road zijn vier kinderen van een gezin van acht verdronken. Twee meisjes die in Putney in het sousterrain sliepen verdronken en te Hammersmith eveneens twee. De noodlottigste gevolgen deden zich voor in Westminster en tusschen de brug gen van Lambeth en Vauxhall, waar 7 men schen zijn omgekomen. Zaterdagochtend vroeg was de dienst op de onderqrondsche spoorwegen nog in de war, maar vóór de kantoren begonnen was alles weer normaal. Ook te Richmond, Kew en Twickenham, hooger op aan de rivier, heeft men veel last van, het hooge water en de.Medway is eveneens buiten haar oevers getreden. In de Tate Gallery zijn portefeuilles met honderden schetsen van den schilder Tur ner vernield. De autoriteiten van de Londensche haven melden, dat tengevolge van de hevige stor men uit Zuid-Westelijke riohting, welke Zaterdagavond de overstroomingen deden toenemen, het peil van de Theems zes voet boven bovengenoemd peil gestegen is. Wan neer het peil heden zal stijgen, is een her haling van den toestand ndet uitgesloten. Voor de slachtoffers der overstroomingen is een steunfonds gesticht. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uilslagen der wedstrijden gedurende de afgeloopen week luiden: - v 2de Klasse. •vte" pnt. brt. h.s. gem. J. den Heyden (TO.G. I) 150 41 11 3.65 Tj. Pardon (de Ballon I) 94 40 16 2.35 C. Buis 133 54 11 2.09 H. Penseel 150 54 17 2.77 J. Fuks 119 63 11 1.88 G. Bolster 150 63 20 2.38 T. O. G. 382 car., de Ballon 394 car. G. Bosler res. (d. Bal. I) 54 26 15 2.07 J. d. Heyden (T.O.G. I) 150 26 21 5.76 W. Penseel 150 41 17 3.65 C. Buis 115 40 11 2.87 G. Bolster 148 59 11 2 50 J. Fuks 150 59 17 2.54 De Ballon 352 ctr., T. O. G. 415 car. To taal T. O. G. 797 car., de Ballon 746 car. J. de Heyden (T.O.G. I* 126 33 19 3.81 A. v. Rijsdam (Kr. o. t.) 150 34 14 4.41 C. Buis 150 56 14 2.67 D. G. v. d. Voort 146 56 12 2.60 J. Fuks 139 54 14 2.57 H. v. Diemen res. 150 55 18 2.72 T. O. G. 425 car., Kr. o. t. 446 - car. B. Duivenvoorden 3.28 (Excelsior Ib) 150 46 15 P. M. v. d. Berg (Holl. I) 120 46 16 ^.60 P. Duivenvoorden Jr, 150 45 18 3.33 M. v. Duivenv. res. 72 45 7 1.56 Th. Duivenvoorden 150 45 19 3.33 H. v. Beelen res. 106 45 12 2.22 Excelsior 450 car., Hollandia 298 car. J. d. Heyden (T.O.G. I) 150 27 44 5.55 W. M. v. Well (de Bijenkorf I) 89 27 23 3.29 C. Buis 150 59 23 2.54 H. Ververs 97 59 13 1.64 J. Fuks 134 59 10 2.27 B. Bekkering 150 60 16 2.50 T. O.-G. 434 car., de Bijenkorf 336 car. Totaal: T. O. G. 846 car. de Bijenkorf 769 car 3de Klasse. J. J. Mulder (T.O.G. II) 125 63 18 1.98 J .R. (Rijnzicht Ib) 119 63 15 1.88 Rietkerken 125 51 9 2.45 II. Jansen 78 51 7 1.52 H. den Hertog 115 79 10 1.45 J. R. res. 125 80 13 1.50 T. O. G. 365 car., Rijnzicht 322 car. J. R. (Rijnzicht Ib) 114 52 13 2.19 J. J. Mulder (T.O.G. II) 125 53 17 2.3G A. K. 104 65 6 1.55 H. den Hertog 125 G6 11 1.89 II. Jansen 125 71 9 1.76 H. v. d. Burg 87 71 5 1.22 Rijnzicht 343 car., T. O. G. 337 car. To taal: T. O. G. 702 car., Rijnzicht 665 car. 4de Klasse. H. v. d. Burg (T.O.G. III) 62 57 6 1.08 J. v. d. B. (de Ballon III) 100 58 7 1.72 C. Gottcbos 98 63 7 1.55 J. v. d. B. res. 100 64 7 1.56 J. Bouman rcs. 100 45 10 2.22 A. Boot 96 45 9 2.13 T. O. G. 260 car., de Ballon 296 car. Totaal: de Ballon 596 car., T. 0. G. 532 car. Het programma. Voor deze w'eek luidt het programma: Dinsdag: 2e kl. Hollandia iExcelsior Ib; 3de kl. D. O. S. III't Vierkantje IIb. Woensdag: 3e kl. 't Vierkantje HaCon cordia I. Donderdag: Kr. o. t.T. 0. G. I. WEDSTRIJD TE SASSENHEIM. Voor biljartliefhebbers en die waren er heel wat opgekomen, was het Zaterdag avond in „Het Bruine Paard" te Sassen- BUITENLAND. Franach antwoord aan Amerika, (lsl® Blad). Staking in Engeland. (1ste Blad). BINNENLAND. De Nijmeegsche hoogleeraar prof. De Langen Wendels is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. (2de Blad). Een ernstig spoorwegongeluk hij Zand- voort. (Gemengde Berichten, 2de Blad). Een zilveren jnbilenm te Sassenheim. (Ie Blad). heim een avond van genot in verband met het optreden van den heer M. A. F. Soliën. In 2 beurten maakte deze heer 637 puni ten of gemiddeld 28 Zijn tegenpartij, de heer B. Duivenvoorde van Lisse behaalde in hetzelfde aantal beurten 67 punten, of gemiddeld 3. De grootste serie van den heer Soliën was 260 caramboles. Na afloop van den wedstrijd kregen we prachtig uitgevoerde kunst- en fantasie- stooten te zien. De heer Soliën betuigde zijn dank voor de groote belangstelling voor zijn spel en de flinke opkomst en had niets dan lof voor de afwerking en zuiveren loop van het Gruno-biljart. SCHERMEN. TOURNOOI TE BRUSSEL. Te Brussel is een internationaal tournooi voor dames gehouden dat gisteren werd beëindigd: 1. Mej. Addams (België), 8 overw.; 2. miss Daniell (Eng.), 8 overw.; 3. mad. Prost (Fr.), 6 overw.; 4. mej. De Boer (Ne derland), 5 overw.-, 5. miss Pea ree (Eng.), 5 overw.; 6. De Gripenstedt (Zweden), 5 overw.; 7. mad. De Swarle (België), 4 overw.; 8 mevr. Admiraal (Nederland"!. 3 overw 9. Rita Bal (België), 1 en 10. gravin Hamilton (Zweden), 0 overwinningen. DAMMEN. LEIDERDCRPSCHE DAMCLUB. Donderdag 12 dezer zal de damverecniging ,,G. S." uit Lisse, een wedstrijd houden tegen bovengenoemde damclub in het café Ramaker aan de Lcidcrdorn^he brug. des avonds te half acht. Morgen 10 dezer zal door de Leiderdorpsche Damclub een kampioens wedstrijd worden gehouden, welke zal be staan uit 1ste en 2de klasse spelers. SCHAKEN. ALJECHIN NAAR EUROPA. Aljechin heeft zich te Buenos Aires naar Europa ingescheept. GYMNASTIEK. TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. De jaarvergadering Een zeer qced jaar voor den kring Het bestuur onveranderd vastgesteld. Gistermorgen is in de „Harmonie" de algemeeno vergadering gehouden van den Turnkring Leiden en Omstreken. De heer Metz opent de vergadering en memoreert de droevige verliezen welke de Kring geleden heeft door het sterven van de heeren Steyns en Epskamp en door het verscheiden van den heer Scheffer, Bonds- secretaris, een oud-Leidenaar en verzoekt allen zich een oogenblik van hun zeteh te verheffen om deze heeren te herdenken. Spreker kan getuigen, dat het afgeloopen jaar een zeer goed jaar voor den Kring is geweest en dat er een opgewekt turnleven heerscht. Hij wil in de eerste plaats noemen het deelnemen van „Brunhildc" aan een Belgisch Bondsfeest waar verschillende lauweren werden geoogst; vervolgens de athletiek-successcn van dezelfde vereeni- ging, die er in slaagde zelfs eenige records te verbeterende geanimeerde feeeten ter herdenking van het 25- en 30 jarig bestaan van de „Excelsior" en „Wilskracht en Genie"do onderscheiding van den heer Galjaard, die de medaille van verdienste mocht ontvangen van ons Verbond, en de athletiek- en gymnastiek-wedstrijden tus schen de Kringen Gouda en Leiden waarbij beide wisselbckers in het bezit kwamen van onzen Kring. Spr. wijst er tevens op dat het succes voor het grootste deel te danken was aan de keurige prestatie's- van de dames. Tot slot wekte de voorz. alle vereenigingen op deel te nemen aan de feesten met Pinksteren te Utrecht, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het verbond. Het bestuu» werd bij accla matie herkozen en uitgebreid met een lid en is aldus samengesteld: De heer Ant. Metz, voorz.mevr. Dieben, 6ecr.-penn. en

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1