DEJ0NING Balans- Oppimg. DE INTERNAT. BIDWEEK. BERICHT. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. STADSNIEUWS. t9e Jaarnrrq ZftTEWOSG 7 ja^USPI 1928 No. 5765 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f 2..50 pei kwartaal teij onze Agenten 20 cent per week (2.60 pei kwartaal Franco per post (2.95 per kwartaal, feet Geïllustreerd Zondagsblad la rooi de Abonné'e ven krijgbaar tegen betaling van 5G ck per kwartaal, bij voon uitbetaling. Afzonderlijke nummers o et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone edverleotlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend 8 Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en re> huur, koop en verknop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. U kent toch de Internationale Bidweek al, nietwaar? Haar volledige titel is: Internationale Bidweek ter vereeniging van alle afgeschei den Christenen en niet-Christenen in de Katholieke Kerk. Haar bedoeling? Eenheid van Kerk over heel de aarde. Zij wil gedurende acht dagen tusschen het feest van Sint Petrus Stoe' te Rome (18 .Tan.) tot en met het feest van Sint Paulus Bekeering (25 Jan.) heel de Christen-wereid mobiliseeren tot één groolsch gebeds-offen- sief. Den hemel moet een heilig geweld wor den aangedaan Waartoe? Om te verkrijgen de eenheid voor heel het menschdom: eenheid van geloof in Christus, van onderwerping aan Christus, van vrede door Christus. Eenheid van geloof in Christus. Door het geloof in Christus worden wij gerechtvaar digdzijn wij kinderen Gods (Gal. 2: 16, 26). Eenheid van onderwerping aan Christus. Van onderwerping aan het door Christus wettelijk gestelde geestelijk gezag: Zijn Stedehouder op aarde, den Paus van Rome. De Paus van Rome toch. als de opvolger van Sint Petrus, is „de Steenrots, waarop Christus' Kerk gebouwd staat." (Maüh. 16: 18). Eenheid van vrede door Christus. De vrede toch gewordt ons van God den Vader en van Jezus Christus, onzen Zaligmaker, (Tit. 1: 4). De Internationale Bidweek heeft zich in korte jaren over heel de wereld verspreid. Het merkwaardige er van is wel. dat ze werd opgezet en begonnen door een pro- testanl9ch geestelijke. Fr. Wattson, die twee protestantsche kloosters had gesticht, een voor mannen en een voor vrouwen. Spoedig rijpte de eerste vrucht dezer gebedsactie, de bekeering namelijk van Fr. Wattson en zijn heide kloosters tot het Roomsch Katho liek Geloof en hun algeheele onderwerping aan het oppergezag van Zijne Heiligheid den Paus. Reeds onmiddellijk werd zoowel door Protestanten als door Katholieken aan deze actie deelgenomen. Ook nu nog doen veel Protestanten mee. Maar vooral door de Ka tholieke wereld was het voor de Internatio nale Bidweek een ware triomftocht. Om strijd werd ze door Pausen en Bis schoppen goedgekeurd en aanbevolen. Onder de Katholieken van Nederland heeft ze diep wortel geschoten en is ze onder den zegen van ons Doorluchtig Episcopaat krachtig uitgegroeid. De Bidweek worde nog algemeener. Geen enkel Kafholiek houde zich afzijdig. Dat zij onze leus! Gelijk het vorig jaar stelt het Bureau van het Apostolaat des Gebeds Gebeds-formulie- ren verkrijgbaar, waarop in hel kort ver meld- doel. onfsfaan en geschiedenis der Bidweek, hef voorgeschreven gebed de aan bevolen gebeden en in'enties Prijs van deze formulieren- 100 ex 50 cent: 500 ex f2. 1000 ex. f3 Resfellingen worden aangeno men door: Resfelhuis ..De Heraut" Groofe- slraat 26, Nijmegen. Postrekening 121378 G. VAN GESTEL, S. J. Eenige hedenmorgen ingezonden advertenties konden wii tot onze spijt heden niet meer opnemen. In verbenH hiermede doen we nog maals een dringend beroeo on heeren adverteerders ons toch ter wille te zijn door de advertenties daags voor de plaatsing aan ons Bureau, Rapen burg io, te doen bezorgen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk antwoordt op Kellogg's voorstellen Voorstel van Zwe den Lithanen en Wilna. Het Fransche antwoord op het voorstel van Kellogg om de eventueele anti-oorlog overeenkomst uit te strekken tot de voor naamste mogendheden van Europa en de andere landen, die bereid zijn er zich bij aan te sluiten, stelt voor om dit laatste in dezen zin te wijzigen, dat e''-e aanvallende oorlog als middel van nationale nol't'ek zou veroordeeld worden en niet elke oor log. hetgeen dan ook bp'reK-ing zou heb ben op maalregelen van defensieven aard. Het Fransche antwoord werd gisteren in Sen loop van den middag aangeboden. In officieele kringen wees men er onmiddel lijk op, dat de invoering der uitdrukking „aanvalsoorlog" de deur zou openen voor een eindeloos debat om vast te stellen wie de aanvaller in een geschil is en men liet doorschemeren, dat het Amerikaansche antwoord afwijzend zal zijn. Zijn wellicht beide partijen zoo uit den brand? Want waarom zou langer gepraat worden over de vraag of het een aanvals oorlog betreft dan wel of het al dan niet betreft een oorlog als middel van nationale politiek? 't Is beide even helderI De Zweedsche minister van büitenland- sche zaken heeft aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond het ontwerp van een algemeen vereffenings- en arbitrage- pact volgens de richtlijnen van het veilig heids-comité doen toekomen, dat in wezen op de Locarno-beginselen is opgebouwd. Volgens dit ontwerp zullen juridische strijdvragen aan het permanent interna tionaal gerechtshof of een bijzonder gerecht onderworpen worden, politieke strijdvragen echter op verzoek voor een bemiddelings commissie gebracht. In geval een overeenstemming niet tot stand komt, zal het conflict voor den Vol kenbond gebracht worden. Ook rechtskwesties zullen, na overleg tusschen beide partijen, aan de vereffe- nings-commissie in behandeling vp"ov ,>n worden, vóórdat het hof van arbitrage zich daarmede bezig houdt. De Zweedsche regeering verklaart, dat soortgelijke bepalingen reeds bij andere verdragen zijn toegepast. Woldemaras, de Lithausche minister president zou in een interview met een medewerker van de Gazette del Populo hebben verklaard: „Wij zullen nimmer een Poolsch gezant ontvangen te Kowno, maar alleen te Wilna, de oude hoofdstad van Lilhauen. De Polen zullen wel doen zich hieromtrent geen illusies te maken'" Aan een hervatting der diplomatieke betrek kingen met Polen denkt Woldemaras voor- loopig niet. Hij wil veeleer voorloopig de Lithausche belangen in Polen door Italië laten behartigen. Als dit juist zou zijn, dan bomt er van rechtstreeksche onderhandelingen totaal niets en is er feitelijk nog de oorlogstoe stand! BELGIE. Opstand in Congo? Passagiers, welke te Antwerpen met de mailboot „Elisabeth viile" uit de Congo aan kwamen, meldden, dat de Dayoha's in Kwango, in de streek ten zuiden van Kik wit Gigundsi, in opstand kwamen, boodschap pers doodden en een territoriaal gezag hebber aanvielen. Aan het ministerie van koloniën verk'aar- de men echter geen enkele dergelijke tijding ontvangen te hebben. HONGARITE. De waggons met mitrailleurs. Het onderzoek in de aangelegenheden van de Szent-St. Gotthardt aangehouden wapenzending heeft uitgewezen, dat als af zender de firma Commercio Universale di Ferramento te Verona en als geadresseer de de Gebroeders Berkowitscl. te Novo- mesto opgegeven waren, met de vermel ding, dat de zending via Novomesto zon der overlading naar Warschau doorgezon den moest worden, Officieele kringen ne men aan, dat de zending over Novomesto op te géven adres doorgezonden had moeten worden. RUSLAND. Uitstel der wetwijzigingen. Rekening houdend met de wenschen van enbele-verbonden republieken, heeft 't ple num van den centralen uitvoerenden raad der Sovjet-Unie besloten de verkiezingen voor de sovjet uit te stellen tot het najaar van 1928. De „Izwestija" verklaart, dat de voornaamste reden voor het verzoek om uitstel het samenvallen is van eenige ge wichtige campagnes, zooals de verkiezings campagne voor de genootschapsorganen en de graancompagne, waardoor een zoo om vangrijke veldtocht als die voor de sovjet verkiezingen is bezwaard zou worden. Een teeken van kracht van Stalin in dit uitstel echter geenszins, integendeel! CHINA. Aanslag op Tsjang-k~:-s{ek. Naar uit Shanghai wordt gemeld, zijn op den spoorweg van Shanghai naar Nanking welke Tsjang Kai Sjek moest passeeren, een tweedal bommen gevonden. De bommen, welke tengevolge van het natte weer niet tot ontploffing zgn ge komen werden waarschgnlijk door commu- nister daar neergelegd met doel den trein, waarmede Tsjang Kai Sjek reisde, in de lucht te doen springen. Jn Swatow hebben de communisten vele Chnsten-Cnineezen gedood. NICARAGUA. Een tweede repnbliek Verzet in de V. St. zelf. De laatste berichten uit Nicaragua mel den, dat generaal Sandino, de leider der liberalen, in de provincie Segovia, een eigen republiek heeft geproclameerd. In de Ver. Staten wordt het verzet tegen de politiek van Nicaragua sterker. Senator Weehler heeft in den Senaat een voorstel ingediend, strekkende tot terugroe ping der Amerikaansche troepen uit Nica ragua. ROEMENIE. Bratianu's ziekte. Volgens berichten uit Boedapest zou Vintilio Bratianu, de minister-president, lij den aan acute slagaderverkalking en zou deu zijn geneesheeren hem een bezoek aan een buitenlandsche badplaats hebben voor geschreven. Men zegt, dat Bratianu de por tefeuille van financiën neer zal leggen, doch minister-president wil blijven Intus- schen vraagt men zich af n-atianu's ziekte niet wat aan"'*'3''-1 wordt om hem vroeger of later een cervollen aftocht mo gelijk te maken. Te Konst-' tin ,TNd zou een geheimen or ganisatie zijn ontdekt tot steun van den terugkeer van prins Carol naar zijn geboor teland. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE STORM IN ENGELAND. Te Londen en in de provincie heeft een hevige storm gewoed, waarbij verscheiu. ne menschen gedood en gewond zijn. Hel stoomschip Lazmak, dat de Tilbury-haven uitvoer werd door den wind uit den boers gedreven en kwam in botsing met het s.s. Mooltan. De brug van de Lazmak werd beschadigd. De luchtdiensten Croydon Parijs werd stop gezet wegens den storm. T71T1TH. De Theems is buiten zijn oevers getre den in Londen, waardoor het tramverkeer gestoord is. Het water stroomt de parle- mensgebouwen binnen. WATERLEIDING GESPRONGEN TE BERLIJN. Door een nog onopgehelderde oorzaak is te Charlottenburg de hoofdleiding, die het water naar de stad voert, gisterenavond gesprongen, waardoor de straten in een groolen omtrek overstroomd werden. Hel verkeer werd ernstig gestoord en moest langs andere wegen geleid worden. Het duurde een half uur tot de watermassa's zoover weggestroomd waren, dat de arbei ders bij de plaats van het onheil konden komen om het te herstellen. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Te überlind is gisteren in de machine fabriek van Georg Dovack A. G. een reser voir met vloeibaar gietijzer gesprongen. Vier arbeiders werden gewond en één ge dood. UIT DE VLIEGWERELD. Op zijn tocht door Midden Amerika is kolonel Lindbergh Donderdag in Managua de hoofdstad van Nicagua aangekomen. Overeenkomstig de instructies van het Amerikaansche departement van oorlog heeft hij gezorgd niet over gebied te vlie gen, waar de troepen van generaal San dino. den rebellenleider, hun guerilla-oor- log voeren. Men zegt, dat zij met afweer geschut tegen vliegtuigen gewapend zijn. Lindbergh is dus voor het grootste deel over gebied van Honduras gevlogen en ging daarna in Zuid- Westelijke richting naar Managua. Ook in deze stad was de ont vangst zeer hartelijk. Lindbergh gaat nu naar Costa Rica en Panama, voordat hij over de Caraibische zee naar Havana vliegt. Loose, de vlieger van de junkerswerke te Dessau, heeft in een persgesprek verklaard, dat hij in elk geval in de aanstaande lente een nieuwe poging wil ondernemen den Oceaan over te steken. Met een Junkers- vliegtuig, voorzien van drie motoren Hij zal niet denzelfden weg van verleden jaar nemen, maar ditmaal de richting van de Bermuda-eilanden kiezen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ziet Ktala»e. DE STORM. Het electrisch treinverkeer in de war. Een dak le Am sterdam op een tramwagen gewaaid. Twente in het donker. De storm van gisteren heeft niet alleen op tal van plaatsen groote schade aange richt, maar ook weer het treinverkeer in de war gestuurd. Omstreeks zeven uur waaide de bovenleiding op de lijn Schie damRotterdam, ter hoogte van de spoor brug over de Delfhavensche Schie, kapot en het gevolg was dat van de electrische treinen nrs. 1103 en 1105 uit Amsterdam de beugels gedeeltelijk in het ongereede werden gebracht, zoodat slechts met halve kracht gereden kon worden. Het doorbreken van den draad deed het treinverkeer geheel en al spaak loopen. De electrische treinen, van Amsterdam ko mende, konden niet verder rijden dan tot Schiedam, waar alle passagiers moesten uitstappen. Aanstonds werden maatregelen getroffen om in het personenvervoer r.e voorzien. De electrische wagens werden ter zijde gezet, terwijl den passagiers voor Rotter dam gelegenheid werd geboden over te stappen in de treinen van Hoek van Hol land naar Rotterdam. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte een en ander groote vertra ging. Na halfacht arriveerden de treinen te Rotterdam gemiddeld met een half uur 5. een uur vertraging. Ook een deel van de lijn LeidenWarmond was stroomloos, maar men wist dit te ondervangen door te voren de snelheid tot 90 K.M. op te voeren. Had het treinverkeer van Rotterdam in de richting Schiedam aanvankelijk een normaal verloop, ook daar kwam het tot stagnatie toen het gemis aan materiaal zich deed gevoelen. Tmmers de electrische wagens werden gaandeweg uit het verkeer geschakeld, doordat in Schiedam alles bleef staan. Te ongeveer 10 uur kreeg men te Rotter dam weer wat materiaal doordat een loco motief met een aantal electrische wagens uit Schiedam arriveerde. D'rect nadat bet ongeval bekend was ge worden is technisch personeel naar de plaat? van het ongeval vertrokken, om de geërfd-en draden te herstellen. Vooral on het station D. P heerschte nog al eenige verwarring. GelnVV^erwii^e was de drukte niet overweldigend, zoodat de toestand niet zoo chaotisch was als bii de vorige verkeersstremming. Ook deed zich echter het gemis aan voldoende re serve-materiaal gevoelen. Te Amsterdam Is op het Mercatorplein een kap van een in aanbouw ziind huis, gelegen on den hoek van de Jan Evertsen- straat. afgewaaid en op een motorwagen van lijn 13 S terecht gekomen. Het voor- halcon van den motorwagen werd daar door ernstig beschadigd, doch persoonlijk werd gelukkig niemand getroffen. Op den Admiraal de Ruvterweg woei een met twee paarden hespannen en hoog ongeladen hooiwagen omver. De voerman kwam met den schrik vrii. Op denzelfden weg alsook fn een zij straat daarvan, de .Tan van Oalenstraat, werden verschillende snie^elnulen van winkels door den storm ingedrukt. In Twente ontlastte zich gistermiddag tegen 4 uur een hevig onweer, dat met storm gepaard ging. Terwiil de storm op zijn hevigst was. ging in Fnschedé en tal van andere plaatsen, in Twente, die van uit Enschedé van stroom worden voorzien, het electrisch licht uit. Het bleek, dat het centraal station aan den Borschen weg voor electrische stroomlevering zeer ern stig van den storm te lijden had gehad. Een van de drie geweldigste koeltorens, die een hoogte hebben van 25 M. en 2500 M3. water bevatten, was door den wind opge nomen en gedeeltelijk on het dak van de machinekamer terecht gekomen. Dit dak werd mede over een afstand van 25 M. weggeslingerd, terwij! voorls het betonnen dak van hef ketelhu's werd beschadigd. Onmiddellijk moest de machine worden stopgezet, waardoor Twente en de Berkel- streek zonder stroom kwamen. Met behulp van de centrale te Hengelo en de installatie der firma Stork en Co. kon althans Hengelo spoedig weer van licht worden voorzien. fn Enschedé en andere gemeenten duurde het echter enkele uren voor men weer licht had Krachtstroom zou niet voor vandaag kupnen worden geleverd. Waar bovendien aan den hoogspan ningskabel voor verschillende gemeenten eveneens ernstige schade is toegebracht zal men daar nog geniimen tijd van het licht verstoken zijn. In Over-Dinke! is een 20-jarig meisje door den wind in den Dinkel terecht gekomen. Zij is bewusteloos opgehaald. BUITENLAND. Het antwoord vna Frankrijk op de rikaansche vredesvoorstellen. (1ste blad). Londen door de Theems onder water gezet. (1ste blad). BINNENLAND. De huldiging van de bemanning der „Alhena". (3de blad). De begrafenis van baron Sweerts de Landas Wyborqh, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. (3de blad). Het faillissement van de Veendammer Hypotheekbank. (3de blad). Hoe de storm in ons land huishield. (Gem. Ber., 1ste blad). ONZE GEÏLLUSTREERDE PAGINA. Onze photopagina van heden bevat o m.:' de overstroomingen in Engeland de ijsoogst in Philadelphia; een laatste ijs-kiekje op de Hollandsche grachten-, de heer J. O. Matze, die zijn zilveren jubileum viert als onder wijzer te Sassenheim. Te Tiel is de veerdienst voor rij- en voer tuigen gisteren stopgezet, evenals te Zalt- bommel. Voetgangers worden per stoom boot overgezet. Nabij Wemeldinge is het sleepschip Timerane, schipper L Spiegelein, van nt- werpen, op weg van Dordrecht naar Ant werpen. dat gesleept werd door de sleep boot Dolfijn, van Ilansweert, op de Ooster- schelde tengevolge van den storm volee- loopcn en gezonken. De zeven opvarendsn werden door de sleepboot gered Het schip ligt niet gevaarlijk voor de scheepvaart. In de Lek bij Leksmond is gistermiddag ten gevolge van den storm het motorschip Willem III. op weg naar Oudewater, met een lading van 43 ton ijzer, gezonken Eige naar van het schip is de heer Snellemans, te Oudewater. Ten gevolge van den storm geraakte de Hilversumsche radiozender gisteravond in het ongereede. Omstreeks halfelf functio neerde hij weder. IN EEN PUT GEVALLEN. Deze week had door de gladheid mej. G. te Oosterhoutdiet ongeluk bij het waterputten voorover in den put te* vallen. Onder water zag zij nog kans zich om te draaien Toen zij weer boven kwam. zette zij haar rug tegen den eenen en haar voet tegen den anderen kant van de put Daar zij goed bij haar positieven bleef begon zij uit alle macht om hulp te roepen Haar man was niet thuis en daar het huis geheel afgezon derd staal van andere huizen werd het ge roep niet direct opgemerkt Eindelijk werd zij gehoord door den 17 jarigen Th V. Deze snelde spoedig naar de plaats vanwaar het geroep kwam. In de nabijheid van den put gekomen hoorde hij niets meer wel zag hij den puthaak op en neer gaan Hij liep naar den put en zag de vrouw uitgeput zitten Het gelukte hem. geholpen door nog een persoon, de vrouw bijtijds te redden. OVER DEN KOP GESLAGEN. Toen gisterenmiddag de 60-jarige land bouwer J H. S van de markt te Deventer naar zijn woonplaats Oxe terugkeerde sloeg ter hoogte van de Snippe'ling ten gevolge van den wind zijn mand van de fiets en kwam tusschen de wielen terecht. S sloeg voorover op het hoofd en kreeg een ernstige hersen schudding In bewusteloozen toestand werd hij naar zijn woning vervoerd waar een get- neesheer uit Deventer do eerste hulp ver leende. DE ST. FRANCISCUS-FILM. In verband met de St. Franoiscusfilm. die de volgende week in het Triannntheaier te Leiden zal worden vertoond, geven wij nog, m aansluiting met de vorige, oog een uitlating van de ..Limburger Koerier" over dit grootsche filmwerk. Zoo schrijft dit bad- Er is een tikje dichterlijke episode in den strengen opzet van Johannes Jórgen- sen ingebrachtmaar het is nauwelijks merkbaar En dal is wel het geheim dat de film van t begin tot het einde van haar 2-urigen duur hoeit, zonder dat men aan stonds ziet, hoe. Er valt nog meer goeds van te zeggen de enseeneennp :t voortreffelijk ook waar ze met massale groepen werkt, de muziek is illustratief He hoofdrol door Alberto Pas- qual gespeeld, is haast bovenrnensehplijk volmaakt, en de voornaamste hij figuren, vooral Franciscus' ouders zijn sterk genoeg om niet uit dc lijn te vallen. Heel het stuk

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1