Balans-Uitverkoop SPECIALE VERKOOP IN ONZE PORTIEK Deze Coupons voor extra lage Balansprijzen UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. volgen overleden. Door de Justitie te Arn hem wordt een onderzoek ingesteld. Op den weg NijmegenUbbergen is het zoontje van den heer G. Bakker door de auto van den heer Van der Landen uit Ubbergen, gegrepen. De jongen bekwam een dubbele beenbreuk en een kneuzing aan de knieschijf, terwijl hij tevens aan het hoofd letsel opliep. In hoogst ernstigen toestand werd hij in het Canisius-zieken- huis te Nijmegen opgenomen. De politie heeft ook deze zaak in handen. EEN KINDERWAGEN DOOR EEN LUKAUTO OVERREDEN. Gisteravond is te Hoogezand een kinder wagen met twee kinderen, bestuurd door de moeder, mej. Jacob Nieborg uit Krops- wolde, bij het oversteken van den weg door een lijkauto uit Groningen overreden. Een driejarig jongetje was spoedig dood, het andere kreeg geen letsel. IN EEN VIJG GESTIKT. Te Goe3 is een ongeveer 1-jarig kind van de familie W. in een vjjg, 5e bet door een ander broertje in den mond was gestopt, gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. VERDRONKEN. Men meldt aan het „Hsgz." uit Breda: Het eenige kindje van het echtpaar P. Jansen, oud iy» jaar, viel eergisteren in een onbewaakt oogenblik in een ketel met water. Toen de ouders en de dienstbode het merkten, was het kind reeds verdronken. BRANDEN. Groote fabriek te Uithoorn in vlammen opgegaan. Gisteren heeft een zware brand gewoed in de groote teer- en asphaltfabriek te Uit hoorn. Gezien de omstandigheden, is de brand bijzonder goed afgeloopen. Ongeveer te halfdrie ontdekte dê direc teur van de fabriek, de heer K. F. van der Woerd, toen hij in de fabriek was, dat er brand was uitgebroken in de destillatie- inrichting. De brand is vermoedelijk ont staan door een lek in een van de ketels, waardoor teer in brand vloog. De heer Van der Woerd had intusschen de tegenwoor digheid van geest den teertoevoer af te sluiten. De brand liet zich echter buiten gewoon ernstig aanzien; de brandende teer liep over het terrein en ontwikkelde ge weldige vlammen en enorme rookwolken. Op het terrein lagen o.a. opgestapeld on geveer 150 ijzeren vaten benzol, terwijl in de daarnaast gelegen loods 40 ton benzine was opgeslagen. De plaatselijke brandweer tastte den brand onmiddellijk met volle kracht aan. Hoewel zij de beschikking had over een motorspuit, begreep men, dat daarmede de brand niet zou kunnen worden gebluscht, weshalve de hulp werd ingeroepen van de brandweer van Mijdrecht en Nieuwer- Amstel, welke beide met motorspuiten ter plaatse verschenen. Dit was tegen kwart over drie. De Uithoorsche vrijwillige brand weer was er met behulp van personeel van de fabriek ondertusschen in geslaagd den brand meester te worden. Ter plaatse waar de brandende teer afvloeide had zij een greppel laten graven, waarmede zij de ge vaarlijke brandende vloeistof afleidde naar een sloot. Op het terrein werd de brand aangetast met zand, waarmee getracht werd bet vuur te dooven. Dit blusschen ging evenwel met groote moeilijkheden gepaard. Herhaalde malen ontplofte een der vaten benzol. In totaal zijn ongeveer 20 van deze ijzeren vaten uit elkaar gesprongen. Tot ver in den omtrek waren de vlam men en de enorm zware rookwolken, die boven de fabriek hingen, te zien. Honder den belangstellenden kwamen van alle kanten naar de plaats van de ramp. Den geheelen namiddag is het blus- echingswerk voortgezet. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt gedekt door beurspolis. Het zal eenige weken duren, voor het bedrijf weer zal kunnen worden hervat. Gisternacht i9 te Leeuwarden in de Oude Doelensteeg een winkel in chocolade-arti kelen, gedreven door mej. A. A. Duim, ge heel uitgebrand. te ongeveer halftwee is te Hoedekenskerke de kapitale boerenschuur van C. Goense Jr., te Kwadendamme, totaal afgebrand. Elf koeien en één stier kwamen in de vlammen om. De in de schuur aan wezige paarden en varkens konden worden gered. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. EEN ROOFOVERVAL IN DEN HAAG. Gisteravond omstreeks 8 uur kwamen 2 mannen in een winkeltje aan de Hekkelaan en probeerden bij de winkelierster, de 74- jarige weduwe K eenig geld te wisselen. Terwijl de oude vrouw zich even om keerde, drongen de beide personen naar voren en eis^hten van de weduwe haar geld en sieraden De vrouw ontstelde hevig en in haar angst gaf zij een bankbiljet van f 40 en een gouden broche aan de man nen, die zich met hun buit ijlings uit de voeten maakte. Tot nu toe is men hen niet op het spoor kunnen komen. DOOR EEN DOODBIDDER OPGEBRACHT. Woensdagmiddag werd in de Prins Hen drikstraat te Loosduinen, een aanspreker, daar ter plaatse meer bekend onder den naam van doodbidder, door de lieve straat jeugd met sneeuwballen bekogeld. Een dier projectielen trof 's mans hoogen hoed, wel ken deze echter nog net bijtijds voor aan- Taking met de vuile straat wist te grijpen. Docb hiermede was het geduld van den aanspreker ten einde. Hij staakte zijn ver deren plicht om zjjn droevig nieuws den Loosduiners kond te doen, wierp de waar digheid van zich en rende de jongens, die ijlings het hazenpad kozen, achterna. Bij de Rembrandtstraat kreeg hjj een der bel hamels te pakken en nu begon de optocht INGEZONDEN MEDEDEELING. 3F=^E^=1I Lingerie Katoen Witte Flanel Grijze Molton Gemoltonneerde Heeren Borstrokken Pantalons Jaeger Tricot Heerenhemden 134 22 22 120 120 150 Partij Dames-Corsetten Laken en Moiree Rokken Damsshemden Dames gebreide Onderjurken Laddervrije Zijden Dameskousen 85 75 64 1.55 58 Heeren Motorjekkers 7.75 Groote partij Coupons, Flanel, Molton, Geel Keper Graslinnei, Sportflanelien, Katoenen Stoffen A ALS ]f=^E^=lI naar het politiebureau in de Willem III straat. Daar de jongen niet verkoos te loo- pen, droeg de aanspreker het voorwerp van zijn toom voor zich uit, terwijl de jeugdige troep, welke aan den aanval debet was, luid joelende volgde. Dat deze niet alle- daagsche opbrenging veel beiangsteding trok behoeft geen betoog. EEN KERKDIEF GEARRESTEERD. Gisternacht is ingebroken in de R.-K. kerk te Diemen. Door het forceeren van een deur heeft men zich toegang weten te verschaffen. Alle offerblokken werden leeggehaa.d, naar schatting voor een bedrag vac f400. Toen de inbreker het kerkge bouw had verlaten en met eenige met geld gevulde zakken over de straat liep, werd hij door een politie-agent van de gemeente Diemen, die verdenking op den man had, gearresteerd. Inderdaad bleek de po.itie met deze arrestatie een goede vangst te hebben DRIE INBRAKEN IN EEN NACHT. In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in de villa van den heer B. aan den Tegelscheweg te Venlo. Door verbreking aan den achterkant hebben de dieven zich toegang tot de villa verschaft. Zoover men op het oogenblik kan vaststel len is slechts een klein bedrag gestolen. Verder werd dien nacht ingebroken in het huis van den luit.-kol. J., ook aan den Tegelscheweg. Wat hier vermist is, is nog niet vastgesteld. De dieven kwamen aan de achterzijde binnen en hebben aan de schrijftafel gemorreld. Nog werd ingebroken in het tuiniers huisje van P. aan de Groenstraat. Daaruit worden vermist eenige pakken spijkers en eenig klein goed. GOED AFGELOOPEN. Een autobus van Flokstra van Olde- markt. waarin behalve de chauffeur 16 ar beiders uit Vollenhoven gezeten waren, reed Donderdagmorgen ongeveer halfacht, doordien een andere autobus van denzelf den eigenaar hem bij de brug over de Aa nabij de Woldpoort in de flank reed, door de brugleuning, sloeg over den kop en kwam in het water terecht. Door het in slaan der ruiten wisten de inzittenden zich uit hun benarden toestand te bevrijden. Slechts enkelen hadden lichte verwon dingen gekregen. De auto is erg beschadigd. DE TREINBOTSING BIJ RIJSWIJK. De heer C. Blekxtoon, te Rotterdam, die 15 October j.l. bij het spoorwegongeluk te Rijswijk verwond werd, mag vandaag het gemeenteziekenhuis te Den Haag, waar hjj is verpleegd, verlaten. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig: op Maandag 9 Januari a.s. van 10 uur v.m. tot 1.30 n.m. tot Wassenaarscheslag, wegens het schieten met mitrailleurs; op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Januari, telkens van 11 uur v.m. tot 2.30 n.m. tot 500 M. ten Noorden van Wassenaarsche slag, wegens het schieten met geschut; op Donderdag 12 Januari van 9 uur v.m. tot 2.30 n.m. en op Vrijdag 13 Januari van 9.30 v m. tot 2.30 n.m. tot Wassenaarsche slag, wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk zal zijn, wanneer de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. Jansen, welke drie personen hem terzake van de inbraak wilden aanhouden Het O.M. had tegen den eersten verdachte 5 jaren gevangenisstraf en tegen den tweeden 20 jaren gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft in de zaak tegen M. H. een nader onderzoek gelast, te houden op Donderdag 12 dezer a.s., des voormiddags te 10 uur. Alsdan zullen twee der reeds ge hoorde getuigen nog nader worden verhoord, terwijl tevens een nog niet gehoorde getuige zal worden opgeroepen. In de zaak tegen R. achtte de Rechtbank wettig en overtuigend bewezen: poging tot doodslag, voorafgegaan door een ander strafbaar feit, om zich daardoor straffe loosheid to verzekeren. De Rechtbank nam aan, dat verdachte de bedoeling heeft ge- "had inspecteur Paul vaD het leven te be- rooven en achtte het onaannemelijk dat hij op zichzelf zou hebben geschoten. In ver band met de handelwijze tegenover den inspecteur meende de Rechtbank voorts te kunnen aannemen, dat verdachte eveneens de eventueele gevolgen van zijn schieten op de getuigen Gerlacb en JanseD voor zijn rekening nam. Verdachte toch wilde, koste wat het koste, in vrijheid blijven. De Rechtbank apjitte «een redenen aan wezig om een onderzoek naar de geestver mogens van den verdachte te gelasten. De ethische defecten, welke hij vertoont, be hoeven geen storing van de verstandelijke vermogens te doen aannemen. Ten aanzien van de strafzaak overwoog de Rechtbank, dat verdachte moet worden beschouwd als een gevaarlijk misdadiger, die een menschenleven niet telt. Verdachte werd ten slotte veroordeeld, overeenkomstig den eisch, tot 20 jaren ge vangenisstraf. DE INBRAAK AAN DE HOUTRUSTLAAN EN DE AANSLAG OP INSPECTEUR PAUL TE DEN HAAG. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaken tegen den schoen maker M H en den koopman H. P R., beiden uit den Haag. thans gedetineerd die den 2en December j.l hebben teTechl ge slaan in verband met den diefstal met braak in de woning van Kapitein Gerlach aan de Houtrusllaan te 's-Gravenhage gepleegd op 2 September van het vorige jaar en de tweede verdachte bovendien wegens poging tot dorxislag op den Inspecteur van Politie Paul, den Kapitein Gerlach en den heer SASSENHEIM. Gemeenteraad.De verlichting in de Bij dorpstraat. Loop der bevol king. Diverse benoemingen. Vaste stopplaatsen voor antobnssen. Deze eerste vergadering in 1928 werd mei de gebruikelijke Nieuwjaarsspeech door den voorzitter geopend, waarbjj spr. het overlijden memoreerde van den Commis saris der Koningin. Op voorstel van den voorzitter werd besloten een kort bericht van rouwbeklag te zenden aan de tamilie. j De heer Speelman beantwoordde den voor- zitter en dankte hem voor de aangename wijze waarop hjj de vergaderingen steed3 leidt. De heer v. d. Voet was met kennisgeving afwezig. De notulen van twee voorgaande verga deringen werden onveranderd goedgekeurd De voorzitter deelde hierna mede, dat aan drie verschillende personen een perceel grond verkocht is en dat er_ nog drie aan vragen voor bouwterrein zjjn. Op voorstel van den heer War naar werd besloten den afstand tusschen de huizen, te bouwen aan de Beukenlaan, op minstens 5 M. te bepalen, of minstens 2y* M. van eigen grens. Ingekomen was een adres van enkele bewoners der Bijdorpstraat, om een lantaarn achter hun huizen. B. en W. adviseerden afwijzend te be schikken, omdat ze het niet bepaald noodig oordeelden. De heer van Rijn wilde de menschen toch helpen, b.v. met een lantaarn aan den muur, wat iets goedkooper is dan een lantaarn paal met lantaarn. De heer van Zonneveld* gaf B. en W. in overweging eens rond te kijken, waar lan taarns noodig zijn. Als we de kosten dan eens komen te weten kunnen we een be sluit nemen. De heer Warnaar was van meening, dat in het geval Bijdorpstraat, de eigenaar der huizen hier voor verlichting moet zorgen. De heer Speelman ging accoord èn met den heer van Rijn èn met den heer van Zonneveld. Besloten werd, dat B. en W. eens zullen rondkijken, waar werkelijk licht noodig is. De heer Bader lichtte nog toe, dat de ge meente wel pleinen en straten moet ver lichten, maar niet achter de huizen. Er moet met de eigenaars overleg gepleegd. De voorzitter beloolde een kostenbereke ning over te leggen. De voorzitter deelde mede, dat de biljet ten voor de inkomstenbelasting dit jaar, wegens ziekte van het personeel, zoo laat worden uitgereikt. De inspecteur beloofde het volgend jaar er vroeger mee te zijn De heer Van Zonneveld wilde de zaak een beetje strenger aanpakken en het De partement van Financiën er over aanschrij ven. De heer Speelman steunde het voor stel van den heer Van Zonneveld. Aldus werd besloten. Medegedeeld werd vanuit Den Haag, dat de classificatie onzer gemeente in overwe ging zal worden genomen. Nog werd door den voorzitter medege deeld, dat voor den wintercursus, waarop ook leerlingen gaan van Lisse en Voor hout, van deze gemeenten geen bijdrage, kon worden verkregen. Geprobeerd zal worden van de bedoelde cursisten een par ticuliere bijdrage te krijgen. De kadegelden hebben in 1927 opge bracht f 1596 tegen f 1052 in 1926. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Dec. 1927 4699. wat eene vermeerdering in dat., jaar is van 160. De huurders van gemeenteterrein, Bree- dijk en Nicola, vragen reductie van huur wegens het te laat in gebruik kunnen ne men van het weiland, wegens den hoogen waterstand, en een ander deel wegens het opruimen van puin, waar eertijds gepro beerd is een huis te bouwen. B. en W. adviseerden de reductie niet toe te staan. Aldus besloten. De voorzilter stelde voor, op advies van den heer Van der Kloot Mijburg te Voor schoten, adviseur over het bouwen van een nieuw raadhuis, dal aan elk der meedingen de architecten f 225 zal worden gegeven. Zij zullen daarvoor een plan maken met een globale begrooting. De Raad ging hiermede accoord. Van de Waterstaat was bericht ingekomen, dat van Rijkswege medewerking zal worden verleend tot het dempen van sloot en enz. ter verbreeding van den weg Er mag evenwel voor niet meer dan plm. f 2400 aan worden besteed. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente-opzichter het werk evenwel heeft begroot op ruim het dub bele. Besloten werd om die reden, er voor- loopig niet aan te beginnen, omdat er nog wel werk is voor de werkioozen Met Nicola en Koning is een overeen komst gesloten betreffende rijwerk 1927 1928. Deze twee personen hadden de bil- liikste voorwaarden, waarom de Raad er mee accoord ging Besloten werd aan de Ohr H B. 8. te Leiden f 35.50 subsidie te verleenen voor één leerling, over 1925, evenzoo kreeg de geitenfokvereeniging haar gewoonlijk sub sidie. Bevestigd werd, door een raadsbesluit, het verhuren van een speelterrein aan A.D.O. De winst op het Gasbedrijf, groot f 6666.11, werd op aanwijzing van Ged. Sta ten, gereserveerd De heer Van Zonneveld maakte, bij comptabiliteit 1927, aanmerking op de f1250 subsidie, te verleenen aan de hand- werkonderwijzeres der openbare school. Spreker was bevreesd, dat hiermee een precedent was geschapen, waarop andere scholen zich kunnen beroepen. De voorzitter stelde den heer Van Zon neveld gerust. Tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim werden alle leden herbe noemd. behalve de heer Westerbeek. In zijn plaats werd benoemd de heer J. E. Wijntjes Herbenoemd werden de aftredende twee leden van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, evenzoo de aftreden den van de Commissie van arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering. Alleen voor den heer J. Havenaar werd gekozen de heer Van Egmond. De voorzitter deelde mede. dat Ged. Sta ten hebben bepaald, dat voortaan verschil lende onkosten, als assurantie, polderlasten. schoolreisjes enz door de gemeente zullen moeten worden betaald De heer van Breda wilde voor schoolreis jes een vast bedrag bepalen waarmee de j voorzitter het volkomen eens was. Voor administratiekosten is een norm be paald n.l. 40 cent per leerling. Dezelfde spreker bepleitte alle schoolbe sturen over denzelfden kam te scheren De voorzitter dacht, dal het wel eens goed zou zijn met de schoolbesturen te praten, om de kosten niet te hoog te laten worden, waarmee de raad accoord ging. Op het verzoek van de Ge'brs Papendrecht om „Frankrijk" te huren voor 5 jaar of lan ger. werd afwijzend beschikt, omdat de ge meente het terrein binnen afzienbaren tijd zelf moet gebruiken. Op het adres van de bewoners der Oude Haven tegen plaatsing en herstelling van auto's aldaar werd besloten, dat dit plaats niet als herslelplaats mag worden gebruikt. Aan B en W werd overgelaten de zaak verder te regelen. De heer Speelman stelde voor de ge- heele Dorpsstraat als standplaats voor auto's te verbieden, omdat er vroeg of laat on gelukken zullen gebeuren. Er zou gelegen heid moeten zjjn voor in- en uitstappen en losseD en laden. De voorzitter stelde voor de bestaande verordening te laten zoo ze is. Besloten werd B. en W. te machtigen aan de autobussen vaste stopplaatsen aan te wijzen. Tegen het nieuwe uitbreidingsplan wor den enkele bezwaren ingediend B. en W. wilden aan de bezwaren van de heeren H. v. Zonneveld en de firma Vlasveid tegemoet komen. Dit punt werd verdaagd tot een volgende vergadering. De heer Van Zonneveld had in de courant gelezen, dat van Rijkswege een weg zal gelegd worden om de gemeente Hillegom. Kan dat dan ook niet gedaan worden ge kregen voor Sassenheim? Het verkeer voor Haarlem is voor Hillegora niet drukker dan voor Sassenheim. De heer Warnaar lichtte toe, dat het verkeer voor Hillegom grooter is dan voor Sassenheim. De voorzitter zeide, wanneer Hillegom den weg krijgt, wij moeten probeeren er ook eeD te krijgen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. „Amicitia". Woensdagavond gaf de toon. elclub „Amicitia" haar 18e uitvoering in het K. S. A.-gebouw. Opgevoerd werd een too- neelstuk in 3 bedrijven, getiteld „Het Ge heim". Het zou ons te ver voeren een be schrijving te geven van dit tooneelspel;. alle toeschouwers waren voldaan en heb ben genoten van de keurige regie en het vlotte samenspel. N ade pauze werd een. klucht gegeven: „De geheime opdracht", waarom onbedaarlijk is gelachen. De pastoor hield aan het einde van den avond, naar aanleiding van de opgevoerde tooneelstukken, een korte beschouwing. Het eerste stuk beeldt een persoon uit, die niet door reclasseering, maar door eigen kracht, tot een goed lid van de maat schappij wordt gevormd. Spr. weet uit zijn priesterlijke .ervaring hoe moeilijk iemand is te jrehabiliteeren. die gevangenisstraf heeft ondergaan en dat inderdaad het hel pen van een ontslagen gevangene een daad is van Christelijke liefde. De twee opgevoerde stukken hebben beide betrekking op een geheim; in het eerste een zwaar te dragen geheim, in het tweede een geheim, dat verkeerd begrepen wordt en aanleiding geeft tot allerlei be spottelijkheden van vrees en angst. Uit beide echter blijkt, hoe uiterst moeilijk het is een geheim te bewaren. De pastoor besloot met „Amicitia" te prijzen om deze mooie opvoering en haar tevens geluk te wenschen met het succes op den tooneelwedstrijd te Leiden behaald. Beide avonden was de belangstelling groot. Het salonorkest „Vineta" luisterde met mooie muziek de pauzes op. LANGERAAR. Ondanks de ingevallen dooi werd Woensdag de ijswedstrijd, ringsteken voor paren, gehouden. De belangstelling was echter minder groot. Ie pr verwierf J. Sas sen en P. Slootweg, 2e pr. J den Haan en Jo den Haan, 3e pr. G. Verlaan en M. Hoo- gervorst. Door „Arti" werd het fe'est opgeluisterd. LEIDSCHENDAM. L. T. B. Woensdag had in het Patronaatsgebouw de aangekondigde feestavond plaats van den L. T. B. afd. Leidschendam en Omstreken bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Vereeniging. De voorz., de heer v. Heinin gen sprak het openingswoord Wij allen, aldus de Voorz., weten, dat heden het 10-jarig bestaan wordt herdacht en als wij even tc-TUgblikken, zien wij jaren van voorspoed, doch ook van tegenspoed, doch alles wei beschouwd, moeten wij dank baar zijn, want ofschoon de samenwerking en saamhoorigheid wel eens iets te wen schen overliet is er door enkelen aangepakt en gewerkt en de eensgezindheid en de saamhoorigheid zijn teruggekeerd Hij dankt alle Geestel. Adviseurs, die in de-ze 10 jaren het hunne deden voor de Vereeniging. hij dankt het Bestuur en richt zich speciaal tot den Secr.. den heer Heer de Koning, die de man was. die alles in stand hield en die onvermoeid voor den bloei der Vereeniging werkte en nog steeds werkt. Hij hoopt, dat de eensgezindheid steeds zoo moge blijven als nu en dat 1928 voor den L. T. B moge zijn een jaar van groei en bloei. Hij dankt ten slotte -de Besturen der Vereenigingen, enz voor de mooie bloemstukken. Na een stukje pianomuziek en het zingen van het Bondslied besteeg de Heer Ganzen- boom het spreekgestoelte, die op schitte rende en enthousiaste wijze de feestrede hield, waarin hij na allen te hebben geluk- gewenscht met dit groote feest en na allen, in het bijzonder ook den Heer de Koning te hebben dank gebracht, op keurige wijze enkele gedachten ontwikkelde, hoe er in de toekomst dient gewerkt te' worden om met moed en zelfvertrouwen te kunnen door werken tot groei en bloei der Organisatie. De Pastoor en de Burgemeester waren mede aanwezig en werden hartelijk verwel komd. 2—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6