BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. SPORT. 19e Jaarq^nq VVijOlG 6 J&*»U«P| 19^8 No. 5764 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.SO pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 pei kwartaaL Franco per post 12.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooi de Abonné'e ver- krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct BIH 1 HHIII BBBa—m—MWIMIHin Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gowone odvortentlèn 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 2 dubbele van bet tarief Berekend. 2 Kleine edvertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7ep huur, koop en verkoop f 0.50 Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schulden-affaire De Amerik. vredesvoorstellen. Nu de kwestie der intergeallieerde schul den eenmaal aan de orde is gesteld, blijft het geruchten daaromtrent regenen. Zoo b.v. werd gisteren volgende bericht gelan ceerd: Het „Journal of Commerce" verneemt, dat de Amerikaansche regeering voorne mens is een internationale conferentie bij een te roepen ter bespreking van een vol ledige herziening van het plan Dawes en alle onderlinge schulden tusschen de geal lieerden. De correspondent van het blad te Wash ington zegt, dat de herziening van het plan oorspronkelijk is uitgegaan van Parker Gilbert, de agent voor de betalingen der schadeloosstelling te Berlijn, en dat het thans in onderzoek is bij de Amerikaansche regeering. Het voorstel zou o.a. hierop neerkomen, dat het totaal van Duitschland's verplich tingen ten aanzien van het herstel zou wor den vastgesteld op een heel wat lager be drag dan in de regeling van de commissie- Dawes is voorzien en voorts in den verkoop van een groot bedrag aan Duitsche schuld bekentenissen, waarvan Frankrijk onmid dellijk profijt zou trekken. Voorts zouden de Engelsche vorderingen op Duitschland geschrapt worden, terwijl er een nieuwe uitgifte van Duitsche schuldbekentenissen aan de Ver. Staten zou geschieden ter vol ledige afdoening van de Echulden der ge allieerden aan de Vereenigde Staten. Dit bericht leek al daarom weinig be trouwbaar, omdat de Amevikaacschc re geering nog pas kort geleden officieel had medegedeeld, niet te denker aan een her ziening der schuldregelingen. Te verbazen is het daarom niet, dat de ambtenaren der Amerikaansche schatkist een directe tegen spraak gaven, terwijl minister Mellon zelf de berichten een volstrekte leugen schold. „Het is allemaal onzien", zeide hij, zijn woorden onderstreepend met een slag van de vuist op de tafel. Waar echter ongetwijfeld de Dawes-rege- ling etc. thans in Amerika wel in bespre king is vandaar ook het bezoek van Par ker Gilbert vraagt men zich'af: wat wil me ndan Vanuit Parijs is de gezant te Washing ton gemachtigd, Kellogg te antwoorden op zijn vredesvoorstellen- Hoe is nog onbe kend. Hoewel later dan anders zijn, zooals de telegrammen gisteren aangaven, toch nog vele meeningen losgekomen over de Ame rikaansche voorstellen maar daarbij treft wel zeer bijzonder de kalme, rustige wijze van optreden tegenove. den „grooten vriend" aan de overzij van den Oceaan, blijkbaar geïnspireerd ot de overtuiging, dat Amerika te vriend gehouden moet wor den. Men geeft daarom maai wat toé AMERIKA. DE KATHOLIEKENVERVOLGING IN MEXICO. Uit brieven van geestelijken en Ieeken. Aandoenlijke en slichtende voorvallen. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd." In brieven van Mexicaansche geestelij ken en leeken worden stichtende bijzonder heden meegedeeld over de standvastigheid en vroomheid der arme vervolgden, die, ondanks alle verboden, toch steeds weer godsdienstoefeningen houden, in het open baar bidden en gelegenheid vinden Ie biechten, te communiceeren en hun kin deren te laten doopen. Men verneemt met groote ontroering, dat kinderen vasten en hijzondere godsdienst oefeningen houden, opdat het einde der vervolging bespoedigd worde. Eén der nog in Mexico verblijvende bis schoppen schrijft dat de devotie en het Godsvertrouwen gedurende de Rozenkrans- maand en de boeteweek zeer groot waren. Vooral de algemeene boetetijd werd stich tend doorgebracht en de heele week hadden cr boetplegingen plaats: vasten, gemeen schappelijke gebeden. bedevaarten en nachtelijke bidstonden Zelfs de schoolkin deren vastten mede. of onthielden zich van bijzondere spijzen, of van zout bij de toebereiding daarvan. Intussrhen duren in alle streken de gru wel*'e vervolgingen voort Gememoreerd worden de moord op Pater Rodrign Aguilar uit Union di Tula in Jali«co die aan een boom werd opgeknoopt in Eyutln. In de zelfde stad werd de overste der Zusters van de Eeuwigdurende Aanbidding dood geschoten. Het feest van Christus' Koningschap werd gevierd met een H. Mis, dié om 4 uur 's morgens werd opgedragen aan een altaar, dat in de open lucht was opgesteld. Gewel dig groot was de toeloop der geloovigen, waarvan de meesten tot de H. Tafel na derden. De celebrant kon van een groot aantal menschen de biecht hooren en vele kinde ren doopen. Nauwelijks had hij echter het laatste kind gedoopt, of het huis werd be stormd en de priester door 20 soldaten weggevoerd. Hij werd mishandeld en het land uit gezet. Uit een brief van een priester aan zijn uit het land verbannen bisschop verneemt men hoe het den geestelijke gelukt is, steeds weer zijn heilig ambt uit te oefenen. Hij kon het Allerheiligste ter aanbidding uitstellen en een heelen dag door talrijke geloovigen laten adoreeren, en aan meer dan 400 personen de H. Communie uit reiken. Op het feest van den aartsengel Rafael gelukte het den ijverigen priester, circa 1500 personen voor de godsdienstoefeningen te verzamelen en aan 800 daarvan de H. Communie uit te reiken. Eiken Zondag Is hij op zijn post, hoort tijdens den nacht biecht en leest 's Zondagsmorgens vroeg de H. Mis en reikt de H. Communie uit. De overige dagen van de week bezoekt hij de zieken en poogt zooveel mogelijk den kin deren catechismusonderricht te geven. Uit een brief van een vrome dame aan een vriendin blijkt, dat in verschillende huizen heilige Missen gecelebreerd konden worden. Er moest met de uiterste voorzich tigheid te werk gegaan worden en de pries ters moesten zich vermommen om niet ge snapt te worden. Ofschoon zoovele katholieken om wille van het geloof gemarteld werden heeft men geen verraad of afval beleefd. De economische nood van het land wordt intusschen steeds grooter. Er zijn heele families, die honger moeten lijden, wijl haar de noodige middelen ontbreken. Bij deze cl'ende is het begrijpelijk. vele mannen zich voor den dienst bij de regeeringstroepen aanmelden om niet van honger om te komen. Maar allen, die eenigszins kunnen, geven er de voorkeur aan, het landAe verlaten en zich naar de Ver. Staten te oegeven. Een inwoner der stad Mexico beschrijft aan een vriend in Amerika den intocht der Mexicaansche troepen in Vera Cruz. Zij defileerden voorbij den president en had den vaandels bij zich. waarop de opschrif ten: „Dood den verraders!" „Dood den ordegeestelijkenI" Op dien dag kon men niet naar het heiligdom van Guadelune gaan wel echter eenige dagen later. Het was op een Zondag en de briefschrijver zag tot zijn groote verwondering in al1"- stralen vele soldaten, die zich met hun families eveneens naar hef heiligdom begaven. ITet groote plein voor het heiligdom geleek een militair kamp, zooveel soldaten waren er van heinde en ver toegestroomd. Tot de grootste verbazing der geloovigen trokken ook de soldaten met hun families naar de kerk en legden bloemen en kaarsen op het altaar neder. Zij zongen ook en baden, wat niemand van hen verwacht had. Ook 's avonds waren er weer biddende en zingende soldaten in de kerk. ROEMENIE Besprekingen met prins Carol. Vooraanstaande Roemeensche politici zijn Genève gepasseerd op weg naar Parijs, waar besprekingen met prins Carol zullen plaats hebben over zijn evenlueelen terug keer naar Roemenië. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ONTPLOFFING TE BERLIJN. Het aantal slachtoffers tot 15 gestegen. De ramp, die gisternacht in de Lands- bergerallee te Berlijn heeft plaats gehad, is één van de ergste, die de Duitsche hoofd stad ooit heeft geteisterd. Een gedeelte van de straat, waarin het vernielde huis is gelegen, is afeezet. Politie en brand weer zoeken nog steeds onder de puinen naar verdere slachtoffers. Door de ontplof fing is nog niet gebleken or het gas ot ammoniak was, waard->or de vrijstaande vleugel van het huis werd verwoest. De voorgevel werd geheel weggerukt, ook groote voorkamers, keukens en balkons zijn in de lucht gevlogen, zoodat men de straat af alleen nog den achterst-en wand ziet, hier en daar hangen nog schilderijen, platen en spiegels. Het geheel herinnert sterk aan een in oorlogstijd door een gra naat getroffen huis. Het verwoeste huis bevatte in zijn kel ders een koel-instaliatie van een worstfa- bnek In deze installatie bevond zich am moniak Vermoedelijk >s de ontploffing daar geschied Groot blokken steen, ijze ren staven, leuningen, groote meubelen, tot clubzetels toe, werden op straat ge slingerd. Het ergste heeft de ontploffing huisge houden in het restaurant Scheitauer Hier is zelfs niet het kleinste voorwerp heel ge bleven. Een klok, die daar hangt en op het INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMSCHE *ow»idis. bediening ANTHRACIET-IWIi. fe'z''"a* zakken Heerensinsel 34 35 -Tel. 1523 A'dam Hilversum Boesum HaarJem. -9063 moment der ontploffing staan bleef, wijst 12 uur 20 aan. De zoo gruwelijk uit hun nachtrust op geschrikte bewoners van het huis, die karig gekleed wisten te ontkomen, hebben bij buren onderdak gevonden. Ondanks de haast bovenmenschelijke inspanning der brandweer is het tot dusver nog niet ge lukt alle slachtoffers te bergen. Daar in stortingsgevaar bestaat, moesten ook de bewoners van het andere gedeelte van het huis hun woningen verlaten. Het stadsbestuur heeft last gegeven, alle bewoners door bemiddeling van den wo- ningdienst in noodwoningen onder te bren- gen. De Berlijnsche bladen staan vol verha len van geredden, de meesten hunner wer den door den slag verrast. Ze trachtten hulp te krijgen door het openen van ramen maar moesten deze terstond weder sluiten door de stofwolken en gassen die de wo ning binnendrongen Ze konden door de brandweer echter worden bevrijd, voor zoo ver zij zich niet langs gedeeltelijk verwoes te trappen of langs balcons van omliggen de huizen in veiligheid konden brengen. In de benedenvevdieping bevond zich het restaurant, waar 's avonds een feestje had plaats gehad. De gasten waren echter te Tniddernacht dus voor de ontploffing heen gegaan. Op straat zijn de meestcn hun ner nog getuige van de ramp geweest. Het in het huis wonende echtpaar dat een groepje vri^ndi'. m'.feestje had aange boden, wliü op «au do terdie pingen was een vrouw pas bevallen, de vrouw die in de voorkamer sliep werd ge dood, de vroedvrouw had het kindje in de achterkamer gelegd waardoor dit werd ge red. Tegen 10 uur gisteravond werden bij de verdere opruimingswerkzaamheden van de puin/hoopen van het in de Landsberger Allee ingestorte huis nog twee dooden, een man on een vrouw, geborgen, zoodat thans 14 lijken te voorschijn zijn gebracht. Daarbij komt de afgerukte arm van een ander slachtoffer, zoodat het aantal doo den tot totaal vijftien is gestegen Het op- ruimingswerk wordt door de brandweer en de politie bij acetvleenlicht met groote zorg en grooten spoed voortgezet. UIT DE VLIEGWERELD. Wanneer het nieuwe Engelsche lucht schip R 100 in April klaar is, zal het na voltooiing van zijn proeftochten waar schijnlijk een demonstratie tocht over den Atlantischen Oceaan doen. De comman dant Burney zal in verband hiermede ko mende week naar Amerika vertrekken. Voorgesteld wordt dat de R 100, die het grootste luchtschip van de wereld zal zijn, passagiers over den Oceaan mee zal ne men. De reis duurt twee etmalen en de passage zou ongeveer 120 p st. kosten. Er is ruimte voor 100 passagiers en een be manning van 50 koppen. De Duitsche Lufthansa heeft een ge.-o- gelden dienst geopend op de lijn Marseille —Barcelona in beide richtingen Dit is een gedeelte van de langste Europeesche lucht- vaartlijn BerlijnMadrid (2100 K.M.) De dienst BarcelonaMadrid wordt door de maatschappij Iberia waargenomen. Nadat het volledig verkeer in gang is, zal de luchtverbinding in 2 sectoren worden in gedeeld: den eersten dag BerlijnGenève, den tweeden GenèveMarseille Madrid, waarbij de duur der reis BerlijnMadrid ongeveer 17 vlieguren zal bedragen. Aangespoord door de vele sportieve po gingen van andere vrouwen en niet afge schrikt door het tragische lot van me vrouw Grayson, is mej Ruth Nichols Woensdag op het Rocqaway vliegveld bij New-York opgestegen voor een vlucht zonder tusschenlanding naar Miami in Flo rida. De vliegster, die een vliegbrevet heeft, wordt vergezeld door Harry Rogers, pre sident van de luchtvaartmaatschappij te Miami, die een directe luchtverbinding tus schen het Z. O. schiereiland en New-York tot stand wil brengen Ze zijn langs de kust gevlogen. EEN GESCHENK AAN MUSSOLINI. De hertog en de hertogin van Aosta hebbeD den Itali(aanschen minister-presi dent een fraaie bi onzen reproductie go- schonken van Verrncchic's ruiterstandbeeld van Colleoni te Venetië met de volgende opdracht: „Aan Benito Mussolini, die de kracht van de oude condottieri (legeraan voerders) van ons volk heeft doen herleven, Leider, bezield van buitengewonen helden moed en van onuitputtelijke liefde voor net onvergankelijke streven naar het hoogsie doel, in herinnering en dank Helena van Frankrijk, hertogin van Aosta; Emanuel Filibertus, hertog van Aosta November 1027 VI, Januari 1928 VI." Dit geschenk is een herinnering aan het huwelijk van den hertog van Apulië, den oudsten zoon van den hertog en de herto gin van Aosta met prinses Anna van Frank- rija, dat in November gesloten is, in het Vie jaar van het fascistische regime. DE NIEUWSTE BANDIETENSTREEK. Sedert eenigen tijd werd de straatweg van Maramure in Roemenië door z.g. wilde die ren onveilig gemaakt, welke alle voorbijgan gers, ja zelfs wagens en auto's aanvielen en de laatste tot staan brachten. De dieren, die uit het besneeuwde kreupelhout te voor schijn kwamen, hield men eerst voor een troep wolven. De op het hulpgeroep toesnellende red ders ontpopten zich in alle gevallen als ban dieten, die de overvallenen uitplunderden. Het bleek nu, dat de „wolven" door hun meesters de bandieten afgerichte hon den waren, welker dressuur zoo voortreffe lijk gelukt was, dat zij ook de snclstrijdende auto's door een sprong naar den chauffeur tot staan brachten. Alle bemoeiingen van de autoriteiten om de roovers en hun viervoetige helpers in handen te krijgen, bleven langen tijd. vruch teloos. Door een toeval gelukte het thans dezer dagen een der roovers te vatten. Volgens de bekentenis van de ngearresteerde bestaat de bende uit zes leden, wier hoofd een zigeu ner is, die vroeger aan een rondtrekkend circus als dierentemmer verbonden was ge weest. Deze had geleidelijk tien verwilderde wolfshonden gevangen, welke hij voor do jacht op menschen zoo succesvol dresseerde. LLN BELASTINGONTVANGER AANGERAND. Te Marseille is een ontvanger van de be lastingen in een bijkantoor, die met een be ambte geld had gehaald bij een bank, op de trap van het gebouw, waar zijn kantoor ge vestigd was, door twee bandieten, die met revolvers gewapend waren, aangevallen Eén der mannen gaf hem een trap tegen den buik, de andere hield zijn beambte in be dwang. Daarna ontstal men hun ongeveer 130.000 francs, waarop de twee boeven er i neen auto vandoor gingen. De auto werd later buiten de stad teruggevonden. OP EEN DAG OVERLEDEN. Te Bielostok in Noord-Polen zijn een vrouw van 120 jaar en haar dochter van 100 jaar op één en denzelfden dag overleden. De dochter verrichtte nog tot den dag vóór ha.ar dood alle huishoudelijke werk, waar onder koken en wasschen. EEN BERGSTORTING IN DE KAUKASUS. In de Kaukasische republiek Avzjaris zijn verscheidene dorpen door een bergstorting bedolven. Er is veel vee omgekomen en de bewoners hebben de streek verlaten. De rivier Avzjaris Sjali, waarvan de bedding met gesteente is gevuld, heeft de wegen overstroomd. Het waterwerk in aanbouw loopt gevaar. 280 MENSCHEN VERGIFTIGD. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens be richten uit Taiku op Korea 260 personen door het eten van bedorven visch zijn ver giftigd. Reeds 27 van hen zijn overleden cn men vreest, dat het totaal aantal slachtoffers ongeveer 100 zal bedragen. RUTH ELDER AANGEHOUDEN. Ruth Elder maakt een toer door Amerika na haar mislukte oceaan-vlucht. Toen ze Woensdag te Atalanta aankwam, is ze door de politie aangehouden tengevolge van een beschuldiging wegens wangedrag met een predikant te Clayton. Van Ruth Elder's verleden was slechts be kend. dat ze de zeer zelfstandige vrouw was van Lyle Womack te Panama. Maar nu blijkt, dat ze ten tijde, toen ze haar vergrijp moet begaan hebben, het 17-jarige bruidje was van een zekeren, nu waarschijnlijk vergeten heer Moody, onderwijzer te Clay ton. Nadat ze tegen borgtocht in vrijheid ge steld was, verklaarde ze: er is niels waar van de beschuldiging en vervolgens stond ze aan.een vluggen krantenman toe om de zaak aan het nieuwsgjerige publiek mede te deelen. Toen Ruth nog mevrouw Moody was, zoo luidt het verhaal, dat de New York Herald weergeeft, woondfr ze met haar echtgenoot te Clayton Dominee Jenkins, eveneens te Clayton, vroeg hem een week te logeeren En toen op een dag de erhlgpnoot mpt zijn lessen bezig was. noodigde dp eerwaarde de jonge dame uit voor een tochtje per rijluig. Dat aanbod nam ze natuurlijk aan. Op BUITENLAND. De gruwelijke vervolging der Katholieken in Mexico (1ste Blad). BINNENLAND. Op 23 Januari zal te Nijmegen een Schaep- manherdenking plaats hebben (2de Blad). Bedriegelijke bankbreuk bij de Veendam- mer Hypotheekbank (2de Blad). Een groote teer- en asphaltfabriek te Uit hoorn in vlammen opgegaan (Gemengde Be richten, 2de Blad). Ammoniakbedwelming in het s.s. „Baarn" te R'dam, heeft twee dooden tengevolge (Ge mengde Berichten, 2de Bald). DE FEOTOPAGINA GEVEN WIJ MORGEN. den top van een heuvel werd halt gehouden wegens het mooie uitzicht. Maar dit opont houd werd verstoord door een naderenden veehoeder. Dominee Jenkins, bang voor praatjes in het dorp, was toen snel van den wagen ge sprongen cn had zich achter het struikge was verborgen. Hij had willen voorkomen, dat men in het dorp zou zeggen, dat hij en Ruth Elder samen waren gezien. Tot zoo ver het verhaal van den persman. VOETBAL. K.-K. FEDERATIE. Ee gewijzigde spelregel gecorrigeerd en aangevuld. Toen het bestuur der Technische Sectio van de R.K.F. bij den aanvang van het loopende seizoen een wijziging in de spel regels. aanbracht, Waardoor hei een Nubod.u handeling werd den doel verdediger binnen het doelgebied aan te vallen, hebben wij gewezen op oen tegenstrijdigheid tusschen den betreffenden regel en de daarbij be- hoorende opdracht aan de schreidsrechters. Blijkens do officieele mededeeling van deze week is de fout nu verbeterd en heeft men in bedoelde opdracht het woord strafschop gebied, dat de oorzaak van alle misverstand en meeningsverschil was, vervangen door deelgebied. In het reglement heerscht dus nu overeenstemming. Er was echter nog een leemte, die tot moeilijkheden aanleiding kon geven en wel licht reeds heeft gegeven. Do moge (jkheid bestond namelijk, dat de doelverdediger ongestraft den bal zoo lang in zijn bezit kon houden als hem goeddunkte en daar door het spel kon ophouden. Om dit in den vervolge te voorkomen is da volgende bepaling in het reglement opgenomen: In dien de doelverdediger in het bezit van den bal komt, is hij gehouden dezen spoedig weg te werken. Doet hij zulks niet en houdt hij het spel, naar het oordeel van den scheidsrechter onnoodig op, dan zal do scheidsrechter aan de tegenpartij een vrijen schop toekennen, uit welken niet in eens mag worden gedoelpunt LAWN-TENNIS. DEN HAAG—DüSSEI.rORF, Zaterdag en Zondag zal op de overdekte banen in villapark Marlot te Den Haag de wedstrijd Den HaagDüsseldorf worden gespeeld. Zaterdag wordt er om halftwee begonnen, Zondag om elf uur. Dames-enkelspelen 1. Mej. Cantersmevr. Jacobiny. 2 Mevr. Steenhuismevr. Vormann. 3. Mej. Koenemevr. Plumacher. 4. Mevr. van Houtenmej. Peilz. Hepren-enkelspelen 1 Mr. van der FeenWenzel. 2. ErikssonGross. 3. Dr Behren?Remmert. 4. Luljens..Wollrath". 5. iluygensdr. Marcotly. Dames-dubbelspelen. 1. Mej. Canters-mevr. Steen huismevr. Jacobiny-mevr. Vormann. 2. Mevr. v. Houlen-mej. Koenemevr. Plumacher-mej. Peitz. Gemengd dubbelspelen: 1 Mej. Canters-Erikssonmevr. Plu macher Wenzel. 2. Mej. Koene-Behrensmevr. Jacobiny- „Wn'irath" 3. Mevr Steenhuis Broese van Groenou— mevr Vormann Remmert 4 Mej. v d. Schilden-Huygensmej. PeitzMarcottv. Hcoren dubbelspelen: 1 Van der Feen ErikssonWenzel Mar- *otly. 2. I ufj:"-c Broese v. GroenouGrosg- Remrnert.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1