OE OMBEKENDE VAN ALPHEN Choux de Paris 13e Jaargang OE LEiOSCHE COURANT, Vrijdag 30 Oecember 1927. Tweede Blad No. 57£8 BINHEMAND. ALS HET WEER IJZELT. Stoomtreinen in plaats van electrische. Zooals men weet, wordt nog steeds door de spoorwegautoriteiten gezocht naar een afdoend middel om bij tjzel de. electrische geleidingen van den eleclrischen spoorweg AmsterdamRotterdam en omgekeerd daar van te ontdoen, opdat het treinverkeer daar van geen nadeel ondervinde. Naar de „Voorw." verneemt, is door de Nederl. Spoorwegen thans besloten om bij stremming van het verkeer op het baan vak Amsterdam Centraalstation—Rotterdam Relftsche Poort over Haarlemden Maag een aantal treinon over Breukelen—Har- melen te laten rijden. Hiertoe zijn aan gewezen do stoomtreinen in de richting AmsterdamRotterdam: 3 S, 23 S, P 198 S, 11 S, D 9 S, 189 S, 15 S. en 160 S. en in de richting Rotterdam—Amsterdam: 161 S, 6 S. 12 S, 18 S, D 24 S, P. 199 S, 23G S, 1) 28 S en 20 S. Deze treinen zullen van Amsterdam C. S. en van Rotterdam D. P. op precies dezelfde tijdstippen vertrekken als thans in de dienst regeling over Haarlem aangegeven is. Zij zullen alleen te Gouda stoppen. BENOEMING BIJ DEN VOLKENBOND. Naar wij vernemen ze'gl de N R. Crt. is benoemd als vertegenwoordiger van Neder land in de raadgevende en technische com missie voor verkeer en doorvoer van den Volkenbond, ir. D L. SchÜngeman, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, commis saris voor Nederland bij de Centrale Com missie» voor de Rijnvaart te Roermond. DE SAMENVOEGING DER NEUTRALE RADIO-OMROEPEN. Naar het „Volk" verneemt, zullen als voorloopig bestuur van den A. N. R. O-, de samenvoeging van de neutrale omroepen A. N. R. O. en N. O. V. optreden: E. P. Westerveld,. oud-minister van marine, voor zitter; mr J. den Tex, secretaris: mr. H. Cohen de Boer, F. P. A. van Gheel Gilde- weester, J. C. E. Baron van Lijndzn, dr. H. Melhuijzen en G. A. baron Ti-"- Re vereenigingsvorm zal zijn, dal 12 af- dë-elingen worden ongericht voor elke provincie één en één -het buitenland. Deze afdeelingen zullen het algemeen be stuur kiezen. DE CORRUPTIE IN DB GASINDUSTRIE. Nu te Nocrd-Scharwoude en Doetmchem. In de vergadering van den gemeenteraad te Noordscharwoude is met algemeens stem men de nota van den burgemeester verwor pen, waarbij hij in een uitvoerige toelich ting, in afwijking van het besluit van de. commissie voor de lichtbedrijven aan Lan- gendijk en St. Pancras, de noodzakelijkheid bepleitte van het terugstorten der door den directeur genoten provisie ad f 16.600 en dezen ongeschikt verklaarde, in verband met zijn houding tegen de beweerde gas- corruptie, een leidende functie in de licht bedrijven te bekleeden. De raad oordeelde, «Jat de geuite beschuldigingen behooren te worden gedaan in de vergadering van de genoemde commissie uit de lichtbedrijven. Te Doetinchem heeft de raad begin De cember besloten een commissie van onder zoek in te stellen naar mogelijke corruptie ia alle gemeentebedrijven. Deze commissie heeft zich als deskundigen den heer v. d. Stel en mr. Nothorn geassumeerd. In de gisteren gehouden vergadering dezer commissie is gebleken, dat de ge meente op ernstige wijze in het gasbedrijf Zqu zijn benadeeld. Men noemde een be drag van eenige duizenden. De directeur der gasfabriek werd uitgenoodigd gister middag in de commissie te verschijnen. Na te zijn voorgesteld aan de heeron v. d. Stel en Nothorn heeft hij daarna onmiddellijk do zaal op demonstratieve wijze verlaten. De commissie heeft zich daarna tot den burgemeester gewend met het verzoek den directeur te schorspn en hem te gelasten nog denzelfden avond voor de commissie ie verschijnen, en alle gevraagde inlichtingen te verstrekken. FEUILLETON. Door S. Uit de Almanak voor he* Schoone eu Goeda van 1856. Dit vernaai speelt Leiden. 3) Ife drink op de mooie oogen van uwe zuster, zeide eindelijk de halfbeschonken, schipper, dat zijn een paar kijkers, die mij al lang hebben aangestaan; kom, broertje! geef haar mij. of wilt gij haar voor u zeiven behouden; met deze woorden'klopte hij hem zeer gemeenzaam op den schouder, doch Francois, wiens drift reeds lang gaande was gemaakt, vloog bij deze aanraking overeind, greep eene volle bierkan en sloeg dien den schipper zoo onzacht op het hoofd aan stukken, dat bier en bloed Ciaes langs het gezicht stroomden en deze bewusteloos fusscihen de scherven der gebrokene lean pp den grond stortte. Eenige schippersgasten kozen aanstonds de partij van Glacs. en Jonker van Swieten wilde Francois met den degen ie lijf; zonder zich te beraden, greep de Deken don Jonker om de middel, lichtte hem van den grond, en wierp hem, voordat hij zich kon verdedigen, op eene tafel vol kroezen en bekers, die in de nabij heid stond. Auguste, die met oen paar ken nissen Francois bijstond, weerde zich dap per; zij zouden hel evenwel moeten opge ven. als Du Bois niet onverwacht een paar tegenstanders op zijde geworpen en Fran cois en Augu3te, voordat hun vijand zich 0n W hiervoor in spoedeischende ver gadering bijeengeroepen hebben op grond van art. 123 van de Gemeentewet besloten dat geen termen aanwezig zijn den direc teur onmiddellijk (e schorsen. De leden der commissie hebben nu een spoedvergadering van den raad aangevraagd. Jhr. Mr. O. F. A. M. VAN NISPEN TOT SEVENAER. Uit Den Haag wordt ons bericht, dat aan jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, gezant te Weenen, de gezaut- schapspost te Brussel is aangeboden en dat hi) het aanbod in beraad heelt ge nomen. „Tijd". SECRETARIAAT VAN DEN R.-K. NEDERL. BOEREN- EN TUINDERSBOND. De heer mr. dr. L. M. Deckers, secre- :l taris van don R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, heeft zich wegens uitbreiding van zijn werkzaamheden op velerlei gebied genoodzaakt gezien als zoodanig ontslag te nemen. Hij blijft evenwel aan den Bond verbonden als rechtskundig raadsman, ter wijl hem tevens een plaats in het bestuur zal worden gegeven. Daar de benoeming van een secretaris is voorbehouden aan de algemeene verga dering, wordt deze functie voorloopig waar genomen door het lid van het bestaar, oen heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst. De heer mr. II, van Haastert, thans rechts kundig ambtenaar van den Bond, wordt administrateur, belast met de leiding van het kantoor van den Bond, Een en ander gaat in den Isten Jan. 1928. Het secretariaat blijft, zooals voorheen, gevestigd: Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage. HERSTELDE TELEFOONVERBINDINGEN. Er i& weder telcfoongemeensehap over een lijn AmsterdamAlkmaar verkregen met de navolgende plaatsen: Akersloot, Alkmaar, Bergen (N.-IT.), Blokker. Broek- op-Langendijk. Castricum, Egmond-Zoe, Enkhuizen, Heer Hugowaard-Zuid, Heilo, Hensbroek. Hoorn, Limmen, N.-Scharwoude, Obdnm, St. Pancras, Scharwoude, West- .woikI, Z.-Scharwoude. De Federatie van Schoen fabrikanten en de rijksbemiddelaar mr. Aalberse hebben dezer dagen opnieuw geconfereerd met de partijen, betrokken bij de 9taking en uitslui ting in de schoenindustrie te Ililvarenbeek. Er is een compromis-voorstel vastgesteld, zoodat het conflict a.s. Maandag 2 Jan. zal worde'n beëindigd. Het geschil hoeft vier weken geduurd en 150 personen waren erbij betrokken EERSTE KAMER. Tal van wetsontwerpen goed gekeurd De Kamer tot 10 Januari uiteen. (Zitting van gisteren) Verschillende wetsontwerpen z. h. s. aan genomen. liet ontwerp lot wijziging van wet van 16 Februari 1923, verlenging stopwetje bouw bijzondere scholen verklaart de heer DE JONG (R. K.) zich principieel tegen het ont werp, omdat het gelijkstelling aantast, ter wijl het bezuinigingsmotief voor het stop wetje niet meer bestaat. De heer OSSEN DORP (S D. A. P.) wijst op de belemmeringen, aan het openbaar on derwijs in den weg gelegd; hij acht verlen ging niet bezwaarlijk voor het bijzonder on derwijs. De heer SMEENGE (V. B.) ziel evenmin bezwaren. MINISTER KAN verdedigt het ontwerp, dat aan het bijzonder onderwijs ruimte ge noeg laat. Het ontwerp wordt aangenomen met 21— 10 9temmen. Bij ontwerp wijziging rijwielbelastingwet betreurt de heer WJBAUT (S. D. A. P.) hel hersteld had, mede naar buiten had getrok ken, waar zij in eene schuit sprongen en spoedig de gracht waren overgeroeid. De bode van de roede, die kort daarop in de herberg verscheen, voerde niemand mot zich mede, dan den beschonken' en gewonden Claes Dirks. III. Daar zijn wij gelukkig afgekomen, zeide Francois tot zijne beide gezellen, toen zij langs de Vest voortliepen; hartelijk danlc voor uw beider hulp, anders was ik er waar lijk zoo goed niet afgekomen. Jk heb ge zien, van Veen! dat gij ook goed met den degen weet om te gaan; doch vergeef het mij, zoo ik u 9traks eenigszins mocht belee- digd hebben- Gij gaat nu moet mij het avondmaal gebruiken, doch spreek te huis niet over het gebeurde, De woning van Francois, op de Vest bij de Mare-poort staande, was weldra bereikt Zij traden binnen in het eenvoudige woon vertrek, waar zij .Marie, de vrouw van Francois, en hare zuster Marguerite vonden. Men wist niet te zeggen, wat meer aantrok, het zacht vrouwelijke van de eerste, of hei maagdelijk teodere van de andere-, beiden kon men schoon noemen. Zij hadden zwart haar en oogen een fijngevorrnden mond en eene kin. in welker kuiltje de liefdegod zijn zetel scheen gevestigd te hebben. Ik werd ongerust over uw lang uitblijven, zeide Marie; doch nu ik zie. dat gij den Deken bij u hebt, bon ik zeker, dat u geen onheil kon overkomen; en een' vragenden hlik op Auguste slaande, sprak zij: gij brengt mij nog een tweeden" gast mede? Het is van Veen. studènf aan deze Hooge- sc-hool. antwoordde Francois: ik heb on langs kennis met hem gemaakt bij den dat deze belasting niet wordt afgeschaft, daar zij slecht en dwaas is en ingevoerd is omdat de gutden in gevaar geacht werd. De heer W1BAUT (S.D.A.P.) zal echter voor stemmen, omdat ander de belasting f3 blijft. De heer VOS VAN STEEN WIJK (CH.) betreurt uitbreiding der belastingvrijstellin gen en verlaging der belasting, doch zal vóór stemmen. Minister DE GEER betoogt dat de rijwiel belasting een billijke retributie is voor de wegenaanleg die reeds door minister Treub werd voorgenomen. Uitbreiding en vrijstel ling is billijk en zal niet tot misbruik kun nen leiden, aldus de Minister. Verlaging der belasting brengt haar op do juiste hoogte in verhouding lot de automobiel-belasting. Het ontwerp wordt aangenomen. Na de rustpoos bespreekt de heer DE GIJSELAAR (C. II.) de drie gecombineerde ontwerpen inzake do N. U. M. enz. en komt op tegen do storting van het batig slot var» de N. U. M. groot 47 1/2 millioen bij den builengewonen normalen dienst 1928. Spr. begrijpt niet hoe dit bedrag aldus geboekt kan worden en niet gebruikt kan worden tot aflossing van schuld. Spr, leest een uit voerig betoog voor tot adslincti® van zijn opvatting en treedt daarbij in vergaande financieel technisch beschouwingen. De Minister van Financiën, de heer DE GEER bepaalt zich tot enkele beperkte op merkingen en ontkent, in het bijzonder, dat er onrecht is gepleegd tegenover de conti- nabelen. wier geld in het lecningsfonds is gestort, en dat er geld aan het leeningsfonds is onttrokken, gelijk de heer De Gijselaar had uiteengezet. Zeker zou men niet gedacht hc-'bben aan verlaging van de opcenten op do Grondbelasting, wanneer het Leenings- fonds wat ruimer in zijn middelen had ge zeten. Spr. zet wijders uiteen, waarom hot slot van rekening van do leening 1919 eerst zoo Iaat kon worden afgesloten De heer DE GIJSELAAR repliceert en verklaart zich op geen enkel punt bevredigd. Na dupliek van den minister, die o.a. de rechtmatigheid van de betaling vqn crisis- uilgaven uit den gewonen dienst uiteenzet, wordon de drie ontwerpen z. h st. goedge keurd Alleen wil de hoer De Gijselaar ge acht worden tegen het ontwerp, wijziging Middelenwet 1928, gestemd te hebben. Goedgekeurd werden; Aanvulling der be groeting Alg. Pensioenfonds 1926. verkoop van de voormalige-1 Cadettenschool aan Alk maar Bij de behandeling van tien wetsontwer pen lot naturalisatie van 205 vreemdelingen, maakt de hoer DE GIJSELAAR (G. H.) de o'pmerking dal de gegadigden zonder eenige regelmaat door c-'lkaar worden gegooid, zoo dat groen en rijp in één adem worden ge noemd. Ook acht hij hot vooronderzoek naar de aanvragers onvoldoende. De minister van Justitie, de lieer DONNER zet uiteen, dat hel in de praclijk moeilijk heden oplevert om de'gegadigden van elkaar gescheiden te houden. Het is praktisch een 9tellptje (e combineeren en gezamenlijk voor te dragen, en zuiniger is hot ook. Systeem bij het samenvoegen bestaat er niet, maar zou ook niet mogplijk zijn. Spr zou er bezwaar tegen he'bben af te zien van wettelijke goedkeuring van natura lisatie. en hij zou dit prerogatief niet uit eigen beweging aan het parlement willen ontnemen. De1 wetsontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd evenals de wijziging van Hoofd stuk IV voor 1926. De Kamer gaat tot 10 Januari a.s. uiteen, nadat de VOORZITTER den leden het beste voor .1928 heeft toegewenseht. INGEZONDEN MEDEDEELING. BANKETBAKKERIJ NIEUWE RIJN 62 - TELEFOON 78 mot slagroom en aardbeien met slagroom en abrib07.cn Tompouces 8 cent per stuk bouwer Arent Gorrits, in De Vergulde Kroon, aan de Korenbrug. Zoo hij geen zui ver Hollandsch sprak, zouöt gij zeker even als ik denken, dat hij een landgenoot van ons was; doch hij is de zoon van den schil der van Veen van de Oosterliugpiaata. Maak nu maar spoedig het avondeten go- reed, want ik heb honger. Het eenvoudige maal werd opgebracht; men zat aan, doch sprak weinig; oen op merkzaam toeschouwer had aan de blikken van Auguste op Marguerite kunnen zien, dat hij haar meer ontmoet had. De schoone maagd had ook voorlang reeds zijne aan dacht getrokken, als hij haar op straat of des Zondags in de Vrouwenkerk ontmoette, en om nader met haar in aanraking te ko men, had hij ongemerkt de vriendschap van Francois gezocht, en verkregen. Het maal was eindelijk afgeloopen, en de gezamenlijke huisgenooten lieten de beide gasten uit. Ziet eens, zeide Marie, die schuit ligt hier reed9 van zeven ure af, en ik heb er nog niemand op gezien. Fran cois ging naar den wal, om die geheimzin nige schuit eens te onderzoeken; doch plot seling sprong Jonker van Swieten, die van zijn' val in de Herborg spoedig bekomen was, uit hot vooronder te voorschijn, als de Deken hem niet, met dezelfde handigheid van weinige uren te voren, opgenomen en over de schuit in do gracht gesmeien had. De Jonker kon goed zwemmen, waarom hij den overkant trachtte te bereiken, daar aan gekomen, naar de herberg liep, zijn paard besteeg en vrij wat afgekoeld naar zijn slot bij Lcidordorp terugrende. Auguste nam de riemen van de schuil en Francois sneed het touw door, waarna hij haar van wal stiet en in het midden der Vest liet afdrijven, voordat de drie personen, RECHTZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Getuige de Smale bekent gelogen te hebben. In verband met de in-vrijheidstelling van do beide verdachten jn dc Culëmborgscbo moordzaak heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, nir. A. A. Cno- pius, het volgende medegedeeld In deze moordzaak berustte het bewijs in hoofdzaak op twee getuigenverklaringen waarmee men in dit geval met meer voor zichtigheid moest te werk gaan dan ge woonlijk met die van andere getuigen ge schiedt. Het overige bewijsmateriaal was toch in vergelijking mot de krachtige verklaringen vat» mej. Haveman en De Smale zeer zwak. Daarom is dan ook een deskundig onder zoek gelast naar de geloofwaardigheid van die beide getuigen. 'Dit onderzoek hoeft nu plaats gehad. Het is evenwel nog niet ge ëindigd. Tijdens dit onderzoek heeft De Smale erkend, zijn gehecle verklaring ten nadeeje van verdachte Sweris t-e hebben gelogen. Het spreekt vanzelf dat de gevolgen van deze modedceling voor tie hand liggen. Het geboete verloop van het proces staat afge scheiden van het standpunt der verdedi gers, die betoogd hebben dat de beide Colic's de schuldigen zijn. Wat hiervan waar is, is nog met bekend. Dit za! nog onderzocht moeten worden. Op een vraag, of de mogelijkheid be staat, dat do verdachten die sedert Maart 192Q in hechtenis hebben doorgebracht, «schadeloos kunnen worden gesteld, ant woordde de procureur-generaal, dat deze zaak aanvankelijk is behandeld volgens de bepalingen van het nieuwe Wetboek van Strafvordering, doch na het bestaande ar rest van den Hoogen Raad heeft de verdere behandeling plaats gehad volgens het oude Wetboek van Strafvordering. De mogelijkheid bestaat dus, dnt de ver dediger schadeloosstelling zou kunnen vra gen voor den tijd, door do verdachten in voorloopigo hechtenis doorgebracht, onder de bepalingen van het nieuwe Wetboek. Dit zou dan zijn de tijd, voorafgaande aan de behandeling der zaak voor de Tielsche rechtbank. Verder werd medegedeeld, dat de nieuwe behandeling der zaak door het gerechts hof, plaats rol vinden in één der eerste zittingen gedurende Februari. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Indertijd is melding gemaakt van lie strafzaak tegen den 21-jarigen boerenarbei der, die op een nacht bij een bejaarden landbouwer in den Nooder IJpolder in brak, diefstal pleegde, den bewoner irj do bedstede opsloot, na hem met een stuk hout geslagen cn hem de petroleumlamp naar het hoofd geslingerd te hebben, en die vervolgens den boel in brand stak. Ge lukkig wist de landbouwer na het vertrek van don inbreker zich te bevrijden en den brand te blusschen. Mr. K. W. Salzman vroeg een onderzoek naar do geestvermogeus van den verdach te, die zich ook nn deze inbraak aan ver schillende nachtelijke inbraken schuldig maakte. Dr. H. J. Overbeek werd met dit onder zoek belast en lichtte in de gisteren ge houden zitting v«n de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam zijn rapport toe. Volgens dit rapport moet de bestaande psychopathische constitutie van verdachte beschouwd worden als een reden om een verminderde toerekeningsvatbaarheid aan te nemen. Het gewelddadig optreden acht te dr. Overbeek een gevolg van den angst voor ontdekking bij verdachte, Het O. M., mr. Reilingh, rekening hou dende met het rapport, eischte 2'A> jaar ge vangenisstraf t-er zake van diefstal met ge weldpleging. Mr. Salzman verzocht in zijn pleidooi dat de Rechtbank bij het bepalen van den graad der verminderde tcerekeningsvat baarheid, rekening ml houden met den jeugdigen leeftijd van verdachte. Voort* verzocht hij do Rechtbank, wat do geweld pleging betreft, rekening te houden met de omstandigheid, dat verdachte handelde onder een psychische drang waaraan hij geen weerstand heeft kunnen bieden. die er uit te voorschijn kwamen, aan wal hadden kunnen springen. De Jonker was dus in zijne plannen ge dwarsboomd, die hij toch zoo goed meend9 gevormd te hebben; laat ons even zien, welke die plannen waren. Francois was in den zomer van het vorige jaar (1609) met zijne vrouw en schoonzuster te Leiden ko men wonen, zonder dat men wist, wie zij waren; alleen vernam men, dat zij laatste lijk in Den Haag hadden gewoond, maar slechts gedurende drie maanden. Hel waren waarschijnlijk Fransche vluchtelingen, wier naam en stand evenwel onbekend bleven; het door Francois opgevatte timmermans- handwerk scheen hem voor het overige vrij onhandig af te gaan. Jonker van Swieten had Marguerite reeds dikwijls opgemerkt, en begeerig geworden zijnde naar haar bezit, wendde de wellusteling eene poging aan om haar te schaken: aan haar te huwen dacht de trotsche Jonker niet; zulk eene mésalliance was immers ongehoord: hij, een Heer van ouden Adel, huwen met eene onbekende, de zuster van een timmerman! Het stond dus bij hem vast om haar te ont voeren; de liefde, dacht hij, zal later wel komen, als zij in eenzaamheid op mijn e!ot verborgen, niemand ziet dan mij. Hoe cles Jonkers voornemen evenwel in duigen vie len. hebben wij daareven gezien; den moed echter had hij nog niet opgegeven. IV. Eenige dagen na de hierboven verhaalde voorvallen, zaten Marie en Marguerite 's avonds in hoar woonvertrek, bezig met eenigen vrouwelijken arbeid, toen er onver wacht driftig aan de deur werd geklopt. Marie stond op, en opendoende, meldde haar een jongen, dat Franpois, op de werkplaats, RADiO-PRQGRAMMA VOOR ZATERDAG 31 DECEMBER. Hilversum. 1060 M. 12-00' Politielet'. 12.352.00: Lunchmuziek door het ANRO-Trio 2.00—4.00 Filmmuziek uit de Cinema Koyal te Amsterdam Orkest o. van Hugo de Groot 4.09. Italiaanse Ie les 4.305.15: F ranse he les 15--6 00 Duitsche les 6.00—7.45: Concert door het AN HO Orkest. Stella Secnier. humorist* -- 7 45. Poiitieber. 8.10: VARA-programma Oudejaarsavond vie ring niet mede w van bot Syrnphonie-orkeslje v. d Alg Ned Diamant- bew. Bond, o. 1. v Meyer de Haas 810: 1 Orkest: Ouverture Fgmont. Beethoven 8.25: Jeanne Bacitiek. a. Aria van Violetfa uit „La Travista", Verdi. b. Chanson Indout». Rimdky-Korsakow. 3. Orkest: a. Moment musical, Schubert, lloehzeils, Marsch. Mend elss olin-liartholdy 8.50: Jo Sternhc-im, voordracht: Wrokkend Gedicht van Sam Falkland. 5, Orkest An der uchöjjen bliiuen Don au, Joh. SI ranse 9 25: 6 Liedje? hij de luit door W. Uumoiit 9.50—10.00. Pauze 10 00. 8 Oude- jaars-revue en nieuwjaarswensch, in al- ouden trant door C. v. d. Lende, voor te dragen door Jut Bonn en Jfonjcus. 9. Orkest: Ouverture Kalif von Bagdad, Boic-'ldjeu 1:1.00: 10. Voordracht door Jo Sternbejm: Slotfragment uit den roman van Herman Robbers „Ken voor één" 11 15: 11 Jeanne Bacilck: a. Arie van Dinorah, Meyorbeer. b, Avé Maria, Gounod 11.30: 12. Toe spraak van den heer A. B. Kloorokoper. lid v d 2e Kamer 11.45: 13 a. Orgel- en viooisolo door Joh. Jong en Hugo de Groot, b. Voordracht door Jo Slernhcim: Dc echo van het Jaar, Adama v. ScheUt-Tna. c. Orgel- en vioolsolo 12.00: 14 Inluiding vari het nieuwe jaar. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M 12 301.80: Concert door Trio Winkels 8.004.00: Kinderuurtje KRO. Mej. RU Mulder Mej. Janny Leeflang en I Jr. Jac. Suerink ó.OO6.30: Dinermuziek. Gra- mofoonmuziek 6.307.00: Spr. W. G Nieuwenhuis: Terugblik op hel aTg/doopen jaar 7.00—7.30: Cursus Hollandsch door D G. G v, Ringt'leflcin 7.309.00: NCRV. Dienst, in de Zuiderkerk (Gorcf.) (e R'dam. Voorganger Ds J. A. Tazelaar. geref. pred 0.00—11.45: KRO Uitzending uit Volcndnm van het Weihnachtsöratorium. Naar woorden u. <1. H. Schrift voor solj en gern. koor met begel. v. orkest. Compositie van II. Fidel is Muller Domdechant in Fujda op. 5 en 7 Solisten: Jules Moes. tenor. G. J. Moes, sopraan. Mej Heemskerk Verkens, all. V'. Mcyerse, bas bariton Arn. Mflbren, Rider. 12. Oudejaarsnacht. 12. Klokslagen en bejeren van de klokken van de St. Vjtus- toron te Hilversum. Daventry, 1600 M. 1.20—2 20: Dons muziek 3-50: Dc Militaire band en solis ten (sopraan. bariton) 5.35: Kinderuurtje 6.20: Instrumentale soli door het Bucha nan Trio 7.20: Een nieuwjaarsverlelling 7.35: Pianocomposities van Mendelssohn 7.45: Lezing: Skating 8.05: Herinne ringen uit 1927 9.20: Nieuwsber 9 35. Miss Sheila Kaye—Smith leest uit eigen werken 9.50: Nieuwsber. 955: Clap- ham en Dwver, humoristen 10 50: Dans muziek 11.50: Nachtdienst in York Min st,- 12.30: „Grand Good night". Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 10.50 1100: Concert 12.50—210: Klassieke trio's 6.05—5.55: Concert door de „Ro- sali" 8 50: Kinderuurtje 9.20: Variété en dansmuziek tot 3.20. Langenberg, 469 M. 12.251 50: Ka mermuziek. Dusseldorfer strijkkwartet 5 20—6 50: Werken van de Strauss dynas tie, Orkest 7.50: Vroolijke avond 106011.20: Het oude jaar gaat 1120 Nieuwjaarswenschen 11.301.20: Dans muziek en koorzang. Königswusterhausen, 1250 M. 1120 3.00: Lezingen en lessen 3.50—6 20: Or kestconcert 7.50: Olto Reutter zingt met orkestbogel. 9.50: Dansmuziek, tot 1 20 Hamburg. 395 M. 3.35: Oudejaars- dansmuzick 5.20: Dansmuziek 7.20: Vroolijke avond. door een vallenden balk gekwetst was, zoo dat zij spoedig daar moest komen. Zonder hare zuster te waarschuwen, liep Marie, hevig verschrikt, de deur uit en naar de werkplaats. Marguerite hare zuster niet terug ziende komen, ging in het voorhuis zien. toen haar eensklaps iemand om den middel vatte, de deur uitdrieg en haar, voordat zij geluid had kunnen geven, in een draagstoel zette, die zich onmiddellijk verwijderde. De persoon, die naast haar zat, [luisterde, dat haar geen leed zou geschieden, als zij zich slechts stil hield, en Marguerite, begrijpende, dat zij toch weerloos was, zweeg. De draagkoets ging niet ver, maar nadat er eene zware poort geopend en gesloten was, werd zij neêrgezet op de binnenplaats van een som ber gebouw, rondom met getraliede ven sters voorzien. Waar zij gebracht was, zul len wij later vernemen. Marie was aan den winkel van du Bois gekomen, waar zij Franpois niet gewond, maar hard werkende vond. Zij verhaalde, hem het gebeurde, en hij, begrijpende, dat hare verwijdering wel eenig doel kon gehad hebben, keerde met haar naar huis terug, om de oorzaak te onderzoeken; doch wie stelt zich hunnen schrik voor, toen zij de deuren open en Marguerite nergens von den; dat er geweld had plaale g-liad, was duidelijk, want haar handwerk was hier en daar in hot voorhuis verspreid. Het vermoe den van Franpois viel natuurlijk op een roof, gepleegd door Jonker van Swieten, waarom hij, na die onderstelling ook aan Marie te hebben modegedee'd, zich naar den Schout Loth lluijgensz. Gael spoedde dien hij in gesprek vond met den Persten Burg-.;- bccsler Toy van Brouekhoven. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3