BINNENLAND. De wijziging der Dienstplichtwet. RADIO-PROGRAMMA DE ©1ÜE&EÜDE 19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Donderdag 29 December 1927. Tweede Blad io. 5757 DE ACHTTIENDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De vooruitzichten zijn zeer gunstig Een giootc propa- ganda-campagne in voorberei- ding. De achttiende Ncderlandsche Jaarbeurs zal van 21 Februari tot en met l Maart 1923 te Utrecht worden gehouden. Zij draagt een internationaal karakter en staat voor deelneming van alle industrie- groepen open. Het Nederlandsche Jaar beursinstituut heeft een vaste plaats ver kregen in het internationale handelsver keer. De handelswereld concentreert haar inkoop belangen meer en meer op de Jaar beurs en de producenten maken van het instituut gebruik om het geregeld contact met hun afnemers te onderhouden, de af zetmogelijkheden uit te breiden en nieuwe uitvindingen, modellen, merken en procé- dé's wereldkundig te maken De ontwikke ling van de Jaarbeurs in de laatste jaren bewijst, dat een croot aantal firma's, die in den aanvang zich van deelneming hebben onthouden of na aan de eerste beurzen te hebben deelgenomen, in later jaren van het intermediair van het Jaarbeursinstituut geen gebruik meer hebbeD gemaakt, thans eigener beweging het zakelijk belang eenvr deelneming aan de Jaarbeurs hebben inge zien. Do groepsvorming in bet kader der algemeene beurs doet de voor elke industrie groep afzonderlijke belangen meer en meer tot hun recht komen. De weinig kostbare wijze, waarop thans door de deelnemers aan de Jaarbeurs kan worden deelgenomen o.a. door zeer eenvoudige inrichting der monsterkamers m-rakt deelneming aan do Jaarbeurs tot een der billijkste middelen om voor de industrie haar afzetmogelijk heid te vergrooten. De vooruitzichten voor de voorjaarsbeurs 1928 zijn zeer gunstig. Reeds aanstonds na afloop der laatstgehouden najaarsbeurs 1928 zijn zeer gunstig Reed? aanstonds na afloop der laatstgehouden najaarsbeurs openbaarde zich een groote belangstelling voor deeleming, weshalve door het Jaar- feeursbeetuur een veel grootere ruimte op het terrein Vredenburg dan vorige beurzen in beslag genomen werd, bij de gemeente is aangevraagd. Op het terrein Vreden burg zullen verschillende speciale pavil joens worden opgericht, waarin afzonder lijke collectieve inzendingen zullen worden gehuisvest, aldus een brochure die dezer dagen aan de Nederlandsche fabrikanten zal worden gezonden. Voor het bezoek van zakenmenschcn is een groote propaganda campagne in voor bereiding, waartoe reeds de medewerking van verschillende officipele lichamen en organisaties toegezegd is De Nederland sche Spoorwegen zullen wederom aan Jaar- beursbezoekers 50 pCt. reductie verlcenen op den prijs van de terugreis NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN GIETERIJ-TECHNICI. Naar ..De Gieterij" meldt, is onlangs in Amsterdam opgericht de Nederlandsche Ver- eeniging van Gieterij-Technici, welke zich len doel stelt het bevorderen van de weten schap der gieterij-techniek en van een meer wetenschappelijke uitoefening van het gie terij-bedrijf alles los van economische en commercieel belangen. Spoedig wordt de Koninklijke Goedkeuring der Vereeniging tegemoet gezien Tot Bestuur zijn gekozen de heeren H. v. Aarst, voor zitter; Ir. S II Stoffel, onder-voorzitter; dr. ir. E. B Wolff, penningmeester; ir. A. H. Ingenhousz; ir. W. Maas Geesteranus; ir. J R Sassen en mr K. J. van Nieukerken. secretaris te Amsterdam De audiënties van de ministers van Financiën en Marine a.i. zullen Maandag niet ptaa(9 hebben. In stede van Maandag zal de Minister van Oorlog Dinsdag audiëntie verteenen. De memorie van Antwoord Wat met de vervroegde loting wordt beoogd Geen vrees voor herleving van het remplacantensteisel. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet wordt het volgende ontleend: De Regeering meent, dat zij den juisten middenweg bewandelt, door een stelsel le kiezen, waarbij eenerzijds door het vervroe gen van de loting zal worden bereikt het geen voor een groot deel het doel was van liet vorig ontwerp, n.l. dat zij, die uitslui tend ter wille van de verkorting van de eer ste oefening dc vooroefeningen wenschen le volgen, zich eerst na loting daarvoor behoe ven aan te melden en waarbij anderzijds de gelegenheid tot vrijwillige weerbaarmaking blijft bestaan voor hen, die op grond van hun lotingsnummer of op anderen grond niet tot gewoon dienstplichtige zullen wor den bestemd. De thans voorgestelde regeling biedt het groote voordeel, dat men erop kan rekenen dat allen, die zich aanmelden, ook werke lijk den geheelen cursus zullen volgen. Er zullen, zoover de verkeersmiddelen dit toelaten, oefencentra gevormd worden. Met de voorgenomen vervroeging van de loling wordt uitsluitend beoogd de voordee- len te verkrijgen, welke in de M. van T. zijn uiteengezet. Beperking van het getal voor- geoefenden ligt niet aan de bestaande plan nen ten grondslag. Wel zal de vervroeging van de loting ertoe leiden, dat in het alge meen degenen, die tot dusver na de loling afvajten, niet meer tot de vooroefeningen toetreden, maar tevens mag worden ver wacht, dat de toetreding van anderen zal toenemen, omdat de zekerheid, te zijner tijd tot gewoon dienstplichtige te zullen worden bestemd, een sterke prikkel voor deelneming zal worden. Het verplicht stellen van de deelneming kan niet in overweging worden genomen, omdat daarin een onnoodige dwangmaatregel zou liggen. Het ligt in het voornemen de loting le doen plaats vinden in het midden van het jaar, voorafgaande aan dat van inschrijving voor den dienstplicht, alzóó de loting ruim één jaar te vervroegen. Aangezien de Dienstplicht uitsluitend den verplichten krijgsdienst regelt, kan de posi tie-regeling en de sterktebepaling van de marechaussée. de politietroepen en den vrij wil ligen landstorm, die uit vrijwillig die nenden bestaan, daarin geen plaats vinden. Evenmin is er aanleiding om de rechten en verplichtingen van het reservepersoneel in de Dienstplichtwet op te nemen De plaatse lijke burgerwachten zijn als burgerlijke or ganisaties bestemd om de plaatselijke poli tie te versterken. Bij het ontworpen stelsel van vervroegde loting weet het gros der toekomstige dienst plichtigen al geruimen tijd te voren of zij tot gewoon of tot buitengewoon dienstplich tige bestemd zullen worden en zullen zij in I het eerste geval eerder tot deelneming aan de vooroefeningen hesluiten, in het laatste i geval daarentegen zich van aanmelding ont- j houden. Het laat zich*aanzien, dat daardoor de verhouding tussehen uitgaven aan de vooroefeningen verbonden en het getal voorgeoefenden veel gunstiger zal worden. Het jaar op jaar geconstaleerde tekort aan geoefendheid der voorgeoefenden spruit in hoofdzaak voort uit de omstandigheid, dat verschillende onderdeelen van het oplei dingsprogramma nu eenmaal niet behoor lijk in de avonduren en in kleine lokalitei ten kunnen plaats hebben, noch kunnen geschieden met kleine oefenklassen. Door het stellen van hoogere eischen zou het instituut impopulair worden. De toege kende verkorting van 4 maanden is te groot geweest. Steun van overheidswege voor oefening buiten militair verband zal slechts worden verleend wanneer zal zijn gebleken, dal ter plaatse eeen oefenklasse van het vooroefe- ningsinslituut kon worden gevormd en nadat voorts zal zijn vastgesteld, dat het lichaam, dat. of de persoon, die zich met de opleiding zal belasting, in staat is deze met redelijke kans op goeden uitslag ter hand te nemen en voorts zekerheid is verkregen, dat geen wapens en verdere militaire goederen in beheer worden gegeven aan vereenigingen of personen, die daarover niet de beschikking behooren te hebben. Bij het beooideelen van de mogelijkheid van opleiding door particulieren is o.rn. ge dacht aan officieren en onderofficieren van het verlofspersoneel en gewezen beroeps- onderofficieren Indien de Kamer zich echter tegen het van Rijkswege verstrekken van steun voor de opleiding buiten het vooroefe- ningcninsliluut mocht uitspreken, is de Rc-1- geering bereid daarvan af te zien. Voor het verwijt van gebrek aan inzicht en gebrek aan medewerking, welke van de zijde van vele militaire autoriteiten ten aan zien van het vooroefeningsinstiluut zouden zijn gebleken, bestaat naar do meening van de Regeering geen enkelen grond. De be doeling om aan het vooroefeningsinstituut moeilijkheden in den weg le leggen en dit door voortdurende proefnemingen te ver zwakken, was aan de getroffen cn is aan de voorgenomen maatregel ten eenenmale vreemd. De voorgestelde vermindering van de ver korting van den duur der eerste oefening is noodzakelijk, omdat het thans niet mogelijk is dc voorgeoefenden na aankomst in den troep afzonderlijk te1 oefenen. Bij een ver korting van den duur der eerste oefening voor de voorgeoefenden met drie maanden, zullen zij over het algemeen de oefeningen der niet-voorgeoefenden kunnen volgen en zijn bij hun opkomst als dienslplichtige de oefeningen nog in zoodanig klein verband, dat aan hen de bijzondere aandacht kan worden geschonken. De meening dat de rapporten der leger- autoriteiten betreffende de resultaten der vooroefeningen over 1922 onverdeeld gun stig waren, moet op een misverstand berus ten. De Regeering heeft er geen bezwaar tegen om den term „Vrijwillige Landstorm" uit de Dienstplichtwet weg te nemen; dit voorstel heeft echter niet len doel het vooroefenings instituut los le maken van den vrijwilligen landstorm en als afzonderlijk onderdeel in het legerverband op te' nemen Het is geenszins een eisch, dat de ge meentebesturen de vooropleiding van jonge lieden hunner gemepnte ter hand nemen en zich in verband daarmede offers zullen ge<- troosten. Daarentegen zal aan gemeentebesturen die zulks geheel vrijwillig zouden willen doen de daartoe noodige hulp worden ver leend in den vorm van verstrekking van hulpmiddelen en deskundige voorlichting en ten slotte van een geldelijke premie voor iederen aan het leger afgeleverden voor- geoefende. Bij het ontwikkelen van bezwaren tegen den vrijdom van dienstplicht voor hen. wier woonplaats in hel buitenland, niet in de na bijheid van de Nederlandsche gren9. is ge legen. is vermoedelijk hot licht te veel ge vallen op de hierin voor belanghebbenden opgesloten gunst. Hoofdzaak is echter dat het rendement, met de dienstplichtigheid van de veraf wonenden bereikt, te gering is Dat de bedoelde vrijdom belangrijken in vloed zou oefenen op verhuizing van gezin nen naar het buitenland, valt naar de mee ning der Regeering niet te' vreezen. Er bestaat geen bezwaar tegen, de bepa ling betreffende den vrijdom van de in een der overzeesche gebiedsdeelen geboren inge zetenen niet-Nederlanders, ook van toepas sing te doen zijn ten aanzien van hen, die' korten tijd vóór het van kracht worden van de wijziging voor den dienstplicht zijn inge schreven. Mocht te eeniger tijd blijken, dat de benoo- digde oorlogssterkte op den duur niet uit de voor de infanterie beschikbare lichting- sterkte kan worden verkregen, dan zullen organisatorische maatregelen worden getrof fen om aan de uit die omstandigheden voort vloeiende bezwaren het hoofd te bieden. Indien na uilgebroken oorlog aanvulling der depots r.oodig is. zal men bij voorkeur daarvoor moeten bestemmen de lichtingen der aanvullingsreserve, alsmede oudere lich tingen van de dienstplichtigen der zeemacht. Ten aanzien van de vrijstelling wegens het beklceden van een geestelijk of een gods dienstig menscblievend ambt staat de re geering op het standpunt, dat deze1 vrijstel ling van gewetensbezwaarden kan echter in hetzelfde artikel niet genoemd worden, om dat deze niet is vrijstelling van dienstplicht, maar van millitairen dienst. Het bcoordeelen van het recht op vrijstel ling wegens brocderdienst wordt onder de nieuwe regeling een zoo eenvoudige zaak, dat legen overgang van deze- beslissing van God. Staten op den Commissaris der Konin gin geen bezwaar kan bestaan Vrijstelling wegens kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid wordt als regel slechts verleend aan economisch zwakken. Nu echter de beschikking kan worden er langd over anderen, die1 onder minder moei lijke omstandigheden door het leven caan. is de vraag gewettigd, of het wel billijk is te achten, hen. die reeds op jeugdigen leeftijd zware zorgen hadden te dragen, enkele jaren na hun 20e jaar alsnog in dienst te doen treden. Van de volgorde der namen in het alpha- betisch register behoeft geen vrees te be staan voor de herleving in kleine gemeenten van een soort remplacantensteisel. Men stelle zich den gang van zaken aldus voor: In Juni 1928 wordt de loling gehouden voor de lichting 1930, voor welke lichting de inschrijving plaats heeft in Januari 1929 Er wordt geloot uit een getal nummers, over eenkomende met het getal ingeschrevenen der gemeente Amsterdam voor de lichting 1929 of voor een vroegere lichting. Dit ge schiedt slechts om een lijst met een groote verscheidenheid van namen als grondslag te nomen. Ware het niet, dat de loting moet ge'- schieden aan de hand van een register, waarin ook geboortedatums vermeld zijn, dan zou men even goed een lijst van namen kunnen nemen van personen, die niets met dea dienstplicht te maken hebben, een tele foongids, een adresboek of welke andere verzameling van namen ook. Er wordt een nummer betrokken, dat in het gekozen re gister het volgnummer is van Jacobus Visser. Dan kan het zeer goed gebeuren, dat voor de lichtingen, waarvoor geloot is, noch te Amsterdam, noch in een andere gemeente de naam Jacob Visser voorkomt. Doch dan zal de ingeschrevene, wiens naam lexicografisch op die.n van Jacobus Visser volgt, de persoon zijn, door de lo ting aangewezen als de eerste, die voor bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komt. Dit zal in de eene ge meente zijn Jan Visser, in ds andere E/ert de Vries, in weer een andere Gerard Vis sering, enz. Wanneer de loting plaats heeft in Juni van het aan de inschrijving voorafgaande jaar, zullen de verbintenissen bij het re servekader en d?n kader.anistorm moeten zijn aangegaan uiterlijk in de maand Mei van het jaar, waarin belanghebbenden 18 jaar worden of zijn geworden. De regeering blijft van meening, dat voorshands een verlaging van het contin gent der zeemacht niet in overweging kan worden genomen. Waarschijnlijk kan voor- loopig worden volstaan met een maximum contingent van 1000 man. In het feit, dat verhooging van het con tingent voor de zeemacht ten laste van de sterkte van de landmacht zou komen, ligt een waarborg, dat het bedoelde con tingent niet overmatig zal worden opge veerd. De redenen, waarom de oefeningstijd voor de dienstplichtigen bij de zeemacht moet worden verlengd zijn gelegen in het streven naar beter verzekerde defensie bij vermin dering van uitgaven en zjjn daarom ts onderscheiden in twee groepen: a. de belangen der defensie op zich zelf, en b. de te verkregen bezuiniging. Ten behoeve van de vloot in Nederland is bij mobilisatie belangrijk meer kader VOOR VRIJDAG, 30 DECEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.00: Politieber. 12.352.00: Lunchmuziek door het ANRO-Trio 6.007.15: Dinc-Tmuziek door het ANRO-TRio 7.157.45; Land- bouwhalfuurtje door Ir. W. de Jong: De varkensfokkerij in Nederland 7.45: Poli tieber. 8.10: Les vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart 8 35: Concert door het ANRO-Orkest o. 1. v. Nico Treep. Grelha SanthagensManders, sopraan. Opera-programma 9.009.50: Lezing door Dr. Zimmerman: Terugblik op 1927 9.50: Voortzetting Concert10.00- Persber. 10.10: Voorzetting concert 10 30: NOV Populair concert door hel NOV kamer-orkest o. 1. v IL Tennissen. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M 12.301.30: Concert door het Trio Winkels 3.00*.00: KRO. Vrouwenuurlje door Mej. Do Twaalfhovcn. Het muzik. gedeelte wordt verzorgd door Jo v. IJzcrVincent, sopraan. Th. Versfeegh, alt. E. Miedema. tenor. W. Ravelli. bas. Orgelbegl. Verder gramofoonmziek CKR.O). 4.005.00: Gramofoonmuziek NCRV. 5.006 00: NCRV. Concert Mevr. Chr. Siklcing Ströer mei een dameskoor. R. Ipanoff, begel. 6.006 45: NCRV. Spr. Mr. van Proosdv: Het beslag op 't vermogen v d. Middenstan der 6.457.30: Kerkgeschiedenis door Trof. Nolet uit Warmond (KRO) 7.30 8.10: Lezing door Ds. D. A. Vorster (Arn hem): Tijd en Eeuwigheid 8.108.15: Mededeelingen VPRO 8.15: YPRO.-uit- zending. Davenlry, 16C0 M. 11.20—12 20: Daventrykwartet. D. George, alt 12.20: Piano- en ccHomuzick 12.50: Orgelcon cert 1.202.20: Orkeslconcert 3.20: Concert. Bollon's trio 5 20: Tuinpraafje 5.35: Kinderuurlje 6.20: Orkeslconcert 6.50: Nieuwsbcr. 7.05: Orkeslconcert 7.20: Lezing 7.35: Mendelssohn's piano muziek 7.45: Lezing: What a ray of light can tell us 8.05: Liederen van F. White, door M. Carew 8.20: Variété 9.20: Nieuwsber. 9.35- Lezing: Next weeks broadcast 9.50: Nieuwsber. 9.55: Syra- phonieconcert. S. Whinvates, viool Orkest 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris". 1750 M. 10.50 11.00: Concert 12.502.10: Orkeslcon cert 5.055.55: Literaire en muzikale matinée 8.5011.20; „L'Annonc-e faile a Marie", operette. Claudel. Langen berg, 469 M. 12 251.50: Or kestconcert 5.206.20: Orkeslconcert 7.35: Weeneravond Dr. Pfennig, causerie. E. MullerBenrath, declamatie. H. Muhl- hofer, zang. Carlen, bariton. W. Kleinilbeck liedjes bij de luit. G Bunk, piano. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 1.40 7.05: Lezingen en lessen 7.20: Kerst oratorium van Bach 9.5011.50: Dans muziek door de Marek Weber, kapelle. Hamburg. 395 M. 4.20: Kinderuurtje 6 20: Dansmuziek 7 20: „Gastweert Goebel", vroolijk plat Duitsch stuk in 4 acten 10.5011.50: Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.206.20: Orkestcon cert8.3ö10.35: ,.Fau9t". fragmenten In de pauze liter Kroniek in het Vlaamsch. noödig dan in vredestijd; hierdoor is bet best te voorzien door vorming van kader uit de dienstplichtigen. In tijd van span ning kan het gewenscht zijn tijdelijk meer bercepspersoneel naar Indië te zenden. Kadervorming uit de d.enstp i h igen der zeemacht is derhalve voor de defensie in haai geheel van zeer groot belang; om deugdelijk kader, dat ook in de praktyfc zjj o bruikbaarheid heeft bewezen, te vor men, zqn 14 maanden noodig. Tegenover het niet te ontkennen feit, oat do voorgestelde verlenging van oefe ningstijd voor een, zij het ook gering, deel der bevolking verzwaring van mi i'.aire las ten met zich brengt, acht de regeering het niet ondienstig er de aandacht op te vestigen, dat zij, die in het loopende jaar bij de keuring9raden aanvankelijk voor in- aeeling bij de zeemilitie hadden opgege ven, op verzoek van den Minister van Marine F.UILLETON. Dcor S. Uit de Almanak voor he* Schoone en Goede van 1856. (Dit verhaal speel! in Leiden. Wij plaatsen dit feuilleton over enkele dagen, om Maan dag of Dinsdag ons loopende feuilleton te vervolgen). I. 1) Diep in hunne mantels gedoken, draafden op eenen avond van de maand Februari, 1610, twee ruiters langs den lagen Rijn dijk, tussehen Leiderdorp en Leiden, blijk baar met het doel om zich naar laat^l- gemdde stad (e begeven. Toen zij de poort naderden, matigden zij den draf hunner paarden, terwijl hij. die aan den rivierkant reed. nu en dan zijne vorschende blikken, onder zijn breedgerande» hued uil, over het water liet weiden. Eindelijk scheen hij te vinden wat hij zocht, want eensklaps zijn paard inhoudende, riep hij, mef eene ge smoorde stem, tot een man die eene over dekte schuit langs den oever voorttrok: Zijl gij hel. Claes? Ja Heerschap! antwoordde de aangespro kene, ik heb de heide borsten, die ons een handje helpen zullen, in df» schuit zitlen, rijd gerusl door, ik kom aanstonds in de stadsherberg bij u. Hij, dip ..Heerschap" genoemd was, scheen met dit anlwoord tevreden; althans hij vervolgde zijn rit, en weldra stonden de beide ruitere voor de opgegevene her berg, waar een jongen hunne paarden bij den toom valte. en zij zelve de woning bin nentraden. Hun binnentreden verwekte vol strekt geen opzien onder dc vrij luidruch tige menigte burgers en krijgslieden, die zich met bierkroezen en dobbelsleenen ver maakten slechts één man scheen de beide nieuw aangekomenen bemerkt te hebben, ten minste iemand, die als gewoon poorter gekleed was. zag nauwelijks het binnen tredende „Heerschap", of hij wendde het gelaat om, alsof hij door hem niet wilde op gemerkt zijn. De vreemdelingen gingen recht door de verzamelde menigte heen naar een opkamertje, aan het einde der gelag kamer. Ik geloof niet. Heer! dat het een gelukkig toeken voor u is, dat gij hier reeds Mr. Frangois ontmoet, zeide de tweede ruiter, nadat beiden zich van hunne rhantels ont daan hadden. Als gij nu reeds hang wordt, Jacob! kunt gij wel terugrijden, was het antwoord; men zal niet zeggen dat Jonker Adriaan van Swieten voor Iwee zulke lomperds terug deinst. wan! zaagt gij wel. dat Frangois in gesprek was met den breedgeschouderden Deken van zijn gild? Terwijl hij dit zeide. ging de deur open en Claes trad binnen. De schipper Cla°s Dirks was iemand van een grof voorkomen, in wiens persoon niets opmerkelijks was, dan een paar gespierde armen, die in eene vechtpartij opgeld zouden doen. Jonker Adriaan van Swieten was kort en ineengedrongen van gestalte, zijn htepfe ge laat. met dikke lippen en breede neusga ten. lepkende zinnelijkheid en de opslag zijner grijze oogen dped valschhpid vermoe den. Hij was, even als zijn knecht Jacob, wiens uiterlijk domheid uitdrukte, geheel in zwart leder gekleed, terwijl een korle degen aan zijne zijde hing. De drie personen zetten zich om een kleine tafel, en deden zich het door den waard gebrachte bier goed smaken. De Jonker brak het eerst het stil zwijgen af, met le vragen; Wel, Claes! hoe hebt gij hel van middag op de Vest gevon den? Best, Jonker! de baas ging hierheen om met den Deken over eene onderneming te praten, en de beide Juffers zijn alleen; als ik hem, beneden, nu eens onder de tafel kon drinken, dan zijn wij hem voor eene poos kwijt en in dien tijd is zijn eene duifje gevlogen. Ik geloof, dat zulks het best zal zijn, zeide de Jonker; om hem onverhoeds op het lijf te vallen, baart te veel opzien, en weg moet hij, anders gaat hij spoedig naar huis. Het is ook vervelend, dat de Heer Van Tey- lingen mij van middag zoo lang heeft opge houden. anders waren wij reeds klaar! Als nu Frangois uit den weg is geruimd, moet Jacob op de Vest eene valsche boodschap maken, om zich de deur te doen openen, dan treden wij binnen, en in vijf minuten is Marguerite in de schuit. Bravo. JnnkerI dan zal ik nu maar be neden gaan: roei gij vast met de beide anderen naar de Vest, Jacob! en wacht ons daar. Jacob vertrok, en de beide anderen tra den de gelagkamer binnen. II. Frangois zat nog steeds in een druk ge sprek mei zijnen Deken gewikkeld. Hef was een jonge man. wiens puntig gesneden baard, blanke handen pn beschaafde manie ren iemand uit den hoogsten stand zouden hebben doen veronderstellen, en toch zat hij daar in hel gewaad van een eenvoudig burger; hij was immers knecht bij Meester Du Bois, Deken in het gilde der timmer lieden en metselaars, met wien hij nu sprak over nieuwe getimmerten in den uitleg der stad, die dit jaar begonnen was. Er zat nog een jongeling bij hen in de kleeding der dandy's van dien tijd; het was de student Augusle van Veen, die te Leiden in de me dicijnen studeerde. Hij was een aangeno men zoon van den schilder Pieler van Veen, wien hij door diens broeder Oclavius was toegezonden; deze had in 1589, bij het HOtel-Dieu, te Parijs, een kind gevonden, dat blijkens een op de borst gespeld briefje Augusle heette; doch daar Octavius veel op reis was, had hij het kind aan zijn' broeder Pieter, die te Leiden woonde, toevertrouwd. Deze vatte zoovee! liefde voor het knaapje op, dat hij hem als zoon aannam en hem, op aanraden van zijn' vriend, Professor Paauw, in de Medicijnen liet studeeren, dewijl deze in het kind een scherpzinnig oordeel en een' volhardenden ijver had ont dekt. Jonker van. Swieten brouwt zeker niet veel goeds, zeide de Deken, hij keek u zoo vreemd aan: hebben de schoone oogen van uwe zuster hem ook het hoofd op hol ge bracht? want, naar ik hoor, vervolgt hij haar overal. Hij wil haar toch niet ontvoe ren. Pardieu! dat moest hij eens wagen, zeide Frangois in een' gebroken' Hollandschen tongval, het zou dien windbuil slecht beko men als hij roet die plannen mijn huis betrad. Gij hebt groot gelijk, riep Auguste driftig, en zoo hij haar ooit belepdigt. smeek ik u om de eer haar ridder te mogen zijn. Denk slechts aan uwe lessen, jonge vriend! antwoordde Frangois ernstig. Zoo iemand mijne schoonzuster beleedigt, zal ik dc eerste zijn om haar te wreken; verslaat gij dit? Nu, nu joo meen ik het niet, al9of gij geene aanspraak zoudt hebben op hare ver dediging; doch ik hoop. dat gij mij wel zult willen beschouwen als iemand, die steeds te harer dienste is. Frangois antwoordde niet, keek voor zicK en zuchtte. De Deken glimlachte, omdat hij terecht begreep, waaruit de drift van den student, om Frangois te helpen, voortkwam. Op dit oogenblik traden de Jonker en Claes Dirks uit hun opkamertje en zetten zich digi bij de drie genoemde personen neder. Onder het drinken van bier begonnen zij te spreken over de nieuwe vergrooting der stad ten noorden der Vest. Gij hebt than9 zeker overvloed van werk, Deken? zeide Claes, en vervolgde met die ruwe gemeenzaamheid, waardoor zich altijd menschen zonder opvoeding kenmerken, goed geluk er mede. Meester! en ook u, Frangois! ik hoop dat hel u spoedig gele genheid geeft Meester in uw gild te wor den; met deze woorden dronk hij hem toe en ledigde zijn' broes, terwijl Frangois den zijnen slechts even aan dc lippen zelle. De Jonker hield den Deken en Auguste bezig, doch Claes sprak veel met Frangois en moedigde hem telkens tot drinken aan, waartoe hij zelf zulk een goed voorbeeld gaf, dal zijne oogen op het laatst vrij hol begonnen te staan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6