aan H.H. Adverteerders Dringend verzoek 19e Jaarganq WOENSDAG 28 OFCFM0FH 1927 No. 5756 Sk Êcicbclve 0oii/tarit De ABONNEMENTSPRIJS bedraugt bij vooruitbetaling Voor Leideo 19 cent per week 12.50 pet kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week (2.60 per kwartaal franco per post (2.95 peJ kwartaaj Bet Geïllustreerd -Zondagsblad is vooi de Abonné'e ven krijguaar tegen betaling van 5G CL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone edvertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel a dubbele vod het tarief berekend 8 Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarfo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd hnm en rei* huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Nu tengevolge van den brand de Advertentiën bestemd voor ons Blad gezet worden ter zetterij van het Leidsch Dagblad, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, hunne copieën daags voor den datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10, te willen doen afgeven. DE ADMINISTRATIE MATERIALISME In een der bladen lezen wij een verslag van een „Kerstrede", door liet soc.-dem. Kamerlid Kleerekoper "gehouden voor de federatie Den Haag van de S.D.A.P. En het slot van dit verslag is: Wij zoeken het, aldus eindigde spreker, niet in den hemel en ook niet in de diepte, maar vlak bij ons. Men kan gaan redèneeren en gaan debat- leeren over de vraag, of de S.D.A.P. als fun dament heeft wat de grondslag is van het socialisme, zooals dat is geleerd en gepro pageerd door de grondleggers zelf, Marx en Engels, het Historisch Materialisme. Doch zulk 'n redeneering gaat maar al te gemakkelijk langs de hoofden van velen heen. Duidelijker spreekt uit tallooze feiten, dat helaas in de S.D.A.P. een geest van materialisme overheerschend isl Én dan verstaan wij onder materialisme niet een - streven een door rrechWaardig heid en naastenliefde geregeld streven naar tijdelijke welvaart, naar een passend en behoorlijk materiëel levensbestaan, naar vooruitgang in het stoffelijke. Dit is óók vol gens de Katholieke beginselen geoorloofd en tot op zekere hoogte en in bepaalde gevallen zelfs: plicht, gewetensplicht! Neen, onder materialisme verslaan wij dan een 'strevfen alléén naar wat betreft het tijdelijk bestaan op deze wereld, alleen naar meer stoffelijke welvaart, naar meer levens gemak'en levensgenot; een streven, zooals dat. in dien éénen hierboven geciteerden zin droevig-duidelijk tot uitdrukking wordt ge- 'bracht. En tegenover dit, hoofdzakelijk en aller eerst op het tijdelijke gericht streven, los van wat de redelijke mensch als schepsel Gods als zijn hoogsten plicht moet erken- men, staat lijnrecht de Katholieke leer! De Katholieke leer, flie het wel zoekt ,,in den hemel" en „in de diepte", doch daarbij geenszins verwaarloost wat „vlak bij ons" is! De Katholieke leer, die de natuur van den •mensch en haar streven en verlangen niet vernietigt maar opheft; niet doodt, maar leidt en richt! BUITENLAND. FRANKRIJK. Congres der socialisten. Gisteren is de Fransche socialistische 'partij te Parijs in congres bijeengekomen Men verwacht, dat het congres vier dagen zal duren en het ontleent ditmaal zijn be- teekenis aan het feit. dat het zijn program voor de Kamerverkiezing van dit voorjaar zal vaststellen. Vincent Auriol las een tekst voor, betref fende de financieele politiek van de partij, waarin er op gewezen wordt, dat de socia listische partii steeds heeft voorgemeld de uit den oorlog geboren financieele proble men op te lossen, door een politiek van in ternationale overeenkomsten voor dè rege ling der Europeesche schulden en door een gemeenschappelijke inspanning der ver worven vermogens. Het document dringt aan op de noodzakelijkheid van de Duitsche schuld te mohiliseeren door verhandelbare obligaties, krachtens een overeenkomst van all-e betrokken mogendheden en zoo in eena de schuld van Europa tegenover Amerika te regelen De motie verwerpt het stelsel van particuliere schuldregelingen en van af zonderlijke overeenkomsten De partij vraagt de wettelijke stabilisatie van het geld, een stabilisatie die de voorafgaande stabilisatie der vlottende schuld veronder stelt. Wanneer de stabilisatie éénmaal vol tooid is, zullen een ruim begrootingseven- wicht en een gunstige handelsbalans ver- eischt zijn om deze in stand te houden De socialisten vragen ook een verlichting der belastingen door een ruime ontlasting van de consumptie en de productie en de invoe ring eener globale en uitzonderlijke perso- neele belasting, geheven volgens een pro gressief tarief yan de gevestigde vermogens. Eindelijk vragen de socialisten de onmid dellijke nationalisatie van de monopolies. Het congres heeft met algemertie stem men den tekst van dit financieel program goedgekeurd. PORTUGAL. Nieuwe kieswet. In Portugal wordt een kieswet voorbe reid. Kiezers zonden alle burgers worden, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en lezen en schrijven kunnen. Analphabe- ten zullen slechts dan kiesrecht hebben, indien ze belasting betalen, gezinshoofd of beheerder van een commercieele of indus- trieele onderneming zijn, of aan den oorlog hebben deelgenomen. De nieuwe wet zal voor de eerste maal worden toegepast bij de aanstaande 'verkiezingen van een presi dent voor de republiek, die niet meer, zoo als voorbeen, door het congres zal worden benoemd. Deze verkiezing zal echter eerst over 3 a 4 maanden plaats vinden. ROEMENIE 's Konings nalatenschap. Het vermogen, nagelaten door Koning Ferdinand, wordt op ca. 387 millioen lei ge schat, die onder de 5 erfgenamen gelijk matig verdeeld zullen worden. Alleen prin ses Ileana krijgt, krachtens een overeen komst onder de erfgenamen. 5 millioen meer, als 'tegenwaarde voor de huwelijks geschenken, die de andere kinderen ontvan gen hebben. Onafhankelijk van deze ver deeling krijgt Koning Michael het kasteel Pelesj te Sinaja fen eenige gebouwen in Boekarest. RUSLAND. Rykof over de buitenland- sche politiek. Rykof. de voorzitter van den Bond van Sovjetrepublieken heeft een verklaring af gelegd, waarin hij zich over de buitenland- sche politiek van sovjet-Rusland uitliet. Hij zeide, dat de kwestie van den oorlog mo menteel in de wereldpolitiek op het eerste P Er rijzen onophoudelijk nieuwe conflicten tusschen de verschillende mogendheden en hun bijlegging heeft wepr het onlslaan van nieuwe en diepere tegenstellingen tenge volge. Daarbij -komt, dat het een onloo chenbaar feit is, dat zoowel de maritieme als de militaire wereldstrijdkrachten gere geld toenemen en dat van jaar tot jaar de strijd van het imperialisme tegen de vol keren, die hun rechl van zelfbestemming trachten uit te oefenen, toeneemt. Al deze factoren werken op beslissende wijze op de wereldpolitiek in. Indien aan deze onlwikkeling niet op de een of andere wijze een andere richting wordt gegeven, moet zulks ongel wij fel d eindigen in een oor log. die in zijn verschrikkingen het conflict van 1914 nog in de schaduw zal stellen De belpgde ontwapeningsconferenties hebben niet tot hel beoogde doel geleid niet in de laatste plaats omdat de deelnemers er op uit waren hun' eigen bewapening in tact te houden en de onlwapening in de eerste plaals van hun tegenstanders door te voe ren. Slechts, aldus Rvkof, de macht der ar beidersklasse zal in slaat zijn den vrede te vestigen De deelneming der sovjet-Unie aan de voorbereidende onlwapeningsconfe- renlie te Genève had slechts ten doel om ook bij den huidigen stand der zaken de kweslie der onlwappning in haar vollen omvang aan de orde Ie sfpllen De voorstel len door de snvjelregeering hij deze gele genheid gedaan hadden hij aanneming al thans dit gevolg gehad dal de vrede voor den eerslen tijd gewaarborgd geweest ware, totdat men lot een definitieve oplossing had kunnen komen. In afwachting zijn wij bereid en hebben dil reeds bij herhaling geloond door met meprdere staten verdragen, van neutralileil en non agressie te sluiten Wij leggen er echler den nadruk op. dat wij zulks willen doen mei ieder der Statpn apart Deze lijn der hiu'enlandsche „sovjetnotified zal ,ook 'in de toekomst ongewijzigd blijf en'.1 CHINA. Tegen het communisme Hongersnood. De actie tegen de communisten schijnt nog altijd op den voorgrond te sta^m. De „Daily Tel." meldt: Het schijnt den Japanners gelukt te zijn een schikking te bewerken zoowel met Tsang-kai-sjek als met Tsjang'-tso-lin. Zoo doende zou Japan alleen of met andere mo gendheden de rol van bemiddelaar in China kunnen op zich nemen. Yoshizawa, de ge zant te Peking, is van meening. dat het niet noodig is, om nog meer troepen naar China te zenden. De linkervleugel der Kuomintang zou zelfs uitgesloten worder. uit de partij. Vreemdelingen uit Shantoeng bevestigen de berichten van de organisaties voor hulp bij hongersnood, dat 4 millioen personen op het punt staan van honger om te komen In 35 districten van de 107 in de provin cie is er minder dan 10 pCt. van den oogst terecht gekomen, terwijl in 30 andere dis tricten tusschen de 10 en 40 pCt. van de oogsten kon worden binnengehaald. Een groot aantal personen leeft reeds van boomschors en kaf. Het hoogtepunt van den hongersnood is nog niet bereikt. Boeren, die vroeger welvarend varen, doen hun vee voor een appel en een ei van de hand en emigreeren. De plaatselijke autoriteiten wijten den hongersnood aan droogte en aan de sprink hanenplaag, doch de vreemdelingen ver klaren, dat de ramp hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de burgeroorlogen, ban- dieterij en exorbitant hooge belastingen. Er is geen hoop om in China voldoende financieele hulp te vinden om groote men- sc.henmassa's van een vreeselijken dood te redden en hulp te bieden is hoognoodig. Het bandietenwezen en het militair ge doe verergeren naaien toestand e.i maken hef'órnfi'ngelnk uitu^i-reide hulpmaatregelen te nemén onder bui tenia ndsch toezicht, zoo als het leggen van wegen en het graven van kanalen. Soortgelijke toestanden bestaan in Ta ming foe en Zuid-Sjihli. MEXICO. De oliewetten. Het "Huis van Afgevaardigden heeft in eerste lezing het wetsontwerp goedgekeurd, door Calles ingediend tot wijziging der artt. 14 en 15 der Mexicaansche oliewet. De artikelen zijn gewijzigd in den zin der ne- slissing van het Opperste Hof van 17 Nov. in het proces der Mexican Petroleum Cy Wanneer het amendement definitief d »or het Congres aangenomen wordt, zal het voornaamste bpzwaar der oliemaatschap pijen tegen de oliewet opgeheven zijn. KERKNIEUWS. Mgr. A J. GALLIER Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft een tamelijk rustigen nacht doorgebracht. Ofschoon Mgr. nog uiterst zwak is, mag de toestand van den 78-jarigen bisschop r.aar omstandigheden vrij bevredigend ge noemd worden. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft bc-noemd tot Deken van het Dekenaat Delft en tot Pastoor van St. Hippolytus te Delft den ZeerEerw. Heer J. Höppener (die Regent was van de Bisschoppelijke Kweekschool'', alsmede tot Pastoor te Haarlem (Oud-Scho ten) H. Bavo den ZeerEerw. Heer W. Des- sing, die kapelaan was te R'dam (H. Elisa beth) en tot Regent van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk den WelEerw ITeer A. Melchers, die kapelaan was te Amsterdam (H Willibrordus binnen de V); tot Rector van het R.-K. Ziekenhuis te Goes den welEerw Heer C. Vis, die kape laan was te Haarlem (H. Joannes de D.). DE NIEUWE PROVINCIAAL DER E.E. P.P. JESUIETEN IN NEDERLAND. Als opvolger van den HoogEerw. Pater E. Beukers S. J., die eerst in 1915, en in 1923 opnieuw werd aangewezen tot Pro vinciaal der Nederlandsche Provincie der E.E. P.P. Jesuieten, is thans als zoodanig benoemd de HoogEerw. Pater H. A. M K i t s e 1 a a r, sinds 1926 socius van den Provinciaal. De nieuwbenoemde Provinciaal der E,E. P.P. Jesuïten, de HoogEerw Pater H. A. M. Kilselaar. werd in 1880 te Hilversum gebo ren en is dus 47 jaar oud. Na op een schit terende wijze zijn studiën te hebben vol bracht, werd hij in 1915 tot priester gewijd en onmiddellijk daarop benoemd tot leeraar aan het theologisch college te Maastricht, waar hij werkzaam bleef tot 1921. toen een ongesteldheid hem noodzaakte eenigen tijd. rust te nemen. Hij werd kort daarop benoemd tot mi nister aan het St, Ignatius-college te Am sterdam, maar deze; functie bekleedde hij niet 'ang. want nog in 1921 vr.'g-h* d- n Z.E. Pater G. Steins Bisschop cp a!- rfctor van het Amslerdamsche ooilege. Behalve op wetenschappelijk gebied, waar Pater Kitselaar spoedig e^n gevestigde naam had, trad hij ook op den voorgrond bij de Eueha- ristisohe congressen, die in 1923 en 1925 te Amsterdam werden gehouden. Bij het Nationaal Eucharistisch Congres in October 1923 gehouden, stelde hij zijn college ter beschikking van het Congres en zat zelf een der sectie-afdeelingen voor. In 1926 werd pater Kitselaar als opvol ger van den Z.E. pater F. Kiene tot secre taris of socius van den HoogEerw. Pater Provinciaal benoemd, terwijl hij thans zelf tot de hoogste waardigheid in de Neder landsche Provincie geroepen is. Pater Kitselaar heeft hedenmiddag reeds zijn nieuwe fuctie aanvaard, terwijl do oud-Provinciaal, pater Beukers, vertrok ken is naar Vught, waar hij voorloopig zijn intrek zal nemen in het Retraitehuis Loyola. De nieuwe socius. Tot socius van den nieuwen Provinciaal is benoemd de Z.E. pater P. Willekens S J., sinds 1925 rector van het Theologisch college der E.E. P.P. Jesuïten te Maastricht, voor dien tijd novicen-meester aan het no viciaat der E.E. P.P. Jesuïten, „Huize Ma- riëndaal" te Grave. De nieuwe socius werd in 1881 geboren en in 1915 priester gewijd, gelijk met den nieuwen Provinciaal. Tot rector van het Theologisch collego te Maastricht is in plaats van pater Wille kens benoemd de Z.E. pater J. Gadet S.J., sinds 1926 vice-rector van het Canisius- college te Nijmegen, en voordien minister in het St. Willebrordus-college te Katwijk. VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST. De groote Amsterdamsche parochie van van St. Willibrordus buiteD de Veste heeft op 2den Kerstdag getoond, hoezeer zij den priesterlijken arbeid van haar ïjverigen en beminden Herder waardeert; het 40-jarig priesterfeest van pastoor F. W. de Rooy is gevierd met schitterenden luister en on der hartelijke deelname van de paro chianen. Ook van de zijde der Amsterdamsche geestelijkheid en van zeer vele priesters buiten Amsterdam mocht de jubilaris on dervinden, hoe hoog zijn werk wordt ge waardeerd. De jubilaris droeg dien dag een Hoog mis van dankbaarheid op. daarbij geassis teerd dpor de kapelaans. Talrijke studenten van groot en klein seminarie, zoo juist voor de Kerstvacantie gearriveerd, verrichtten de verdere as sistentie. In het priesterkoor hadden plaats geno men Mgr. P Stro.imer. Deken van Amster dam, Mgr. A. J. Holiërhoek, Mgr. H J. M. Taskin, president van het groot-seminarie Warmond, en de hoogeerw. heer G. van Noort, kanunnik en pastoor. Verder vele belangstellenden, priesters en familieleden. Des middags had de officieele huldiging in het patronaatsgebouw plaats. Na het zingen van het welkomstlied nam de heer P. H. I. van Born namens het feestcomité der parochie het woord en droeg het geschenk der parochie, t.w. een drie tal groote gebrandschilderde kerkramen, aan den jubilaris over. Deze voor den jubilaris wèl onvergete lijke dag werd besloten met een feestavond in het St. Willibrorduspatronaat. Van het rijk gevulde programma moest in verband met de plotseling ziekte van den muzikalen leider een groot gedeelte worden gewijzigd Desondanks is de avond een succes geworden voor de initiatiefne mers en zoowel de feesteling als de genoo- digden waren ten zeeiste voldaan Opgevoerd werd o i. door de Rederijkers kamer der Piusvereeniging een kluchtspel met zang en dans: de Bruiloft van Frerik en Mieterkootje of ,,Het Kuiperspad", waaronder een goed berijmde en vaak gees tige „samenspraek" werd gehouden over den levensloop van den jubilaris. Vier van dergelijke feestavonden zouden er nog volgen om alle parochianen gelegen heid te geven, zich aan spel en zang te komen vergasten. PRESIDENT H. J. KOOPMANS. De HoogEerw Heer H. J. Koopmans, Pre sident van het Seminarie te Culemborg, heeft na het ondergaan van een ernstige operatie. Maandag het St Barbara gesticht te Culemborg geheel hersteld verlaten, en is op het Seminarie teruggekeerd. „Ctr." PASTOOR J. G. VAN KELCKHOVEN f Gisterenmiddag is te Edam plotseling overleden de ZeerEerw Heer J. G. v. Kelck- hoven, pastoor aldaar Joannes Gerardus van Kelckhoven werd geboren te Wi^ringen 6 September 1870 en priester gewijd 15 Augustus 1896 Achter eenvolgens werd hij benoemd tot kapelaan te Schagen 30 September 1895, te Voor- Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. Congres der Fransche socialisten (Buiten land le Blad). Wijzigingen der Mexicaansche petrolenm- wetten (Buitenland, le Blad). Nadere gegevens over de hongersnood in China (Buitenland, le Blad). Stormen en overstroomingen In vele lan den (Buitenland en Tel., le Blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerknieuws, le Blad). Pater Kitselaar benoemd tot Provinciaal bij de paters Jezuïeten (Kerknieuws, 1ste blad). De toestand van Z. D. H. mgr. A. J. Cal- lier (Kerknieuws, le Blad). De minister over de stennverleening aan Zniderzeevisschers (Binnenland, 2e Blad). De gevolgen van sneenw, vorst en ijzel; een dijkdoorbraak bij Deventer (Gemengd, lste Blad). Najaarsvergadering te Boskoop van de Vereeniging tot Bevordering der Pluimvee houderij en tamme konijnenteelt in Zuid- Holland (Rijnstreek, 2de Blad). burg 15 Maart 1896, te Amsterdam (H. Ca- tbarina) 1 November 1899 en te Hoorn 8 April 1905; tot Pastoor te Den Burg 27 Mei 1911 en te Amsterdam (II Anna') 25- Augustus 1917 Sinds 1924 was hij pastoor van de parochie van den H. Nicolaas te Edam. GEMENGD NIEUWS. DE GEVOLGEN VAN SNEEUW. VORST EN IJZEL. Bestrijding der ijzelvorming Gunstige resultaten Een groot deel van Noord-Holland van telefonische en telegra fische oemeenechan verstoken Een dijkdoorbraak hij Deventer. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld is de treinenloop met Kerstmis door sneeuw, vorst en ijzel geheel in de war gestuurd. Behalve het omver werpen van telegraaf- en telefoonpalen door den wind en het bre ken van telegraafdraden, schijnt vooral het insneeuwen der wissels vertraging te heb ben veroorzaakt. Het best hielden zich nog de wissels, die met de hand gelrokken wor den, maar de automatisch werkende gaven tot allerlei moeilijkheden aanleiding. Ook de ijzel heeft, zij het ditmaal in geringe mate, den dienst op het eleclrische net ver traagd. De proeven, die er tegen genomen worden door de bovenleiding le verwarmen en dan met krabbers schoon te slijpen, kun nen voorloopig geslaagd heeten. naar het Hbld. van ir. J. J. W. van Loenen Martinet, chef der eleclrische tractie der Ned. Spoor wegen vernam. De proeven worden dan ook voortgezet, al zijn ze nog al kostbaar omdat de schakeling der bovenleiding lijdelijk veran deren moet, zoodra ijzelvorming dreigt. Daar dil 9nel moet kunnen gebeuren, zal vooral de aanleg der le plaatsen schakelaars, die een vlugge bediening vereischen, op punlen waar zich geen personeel bevindt, nogal geld kosten Thans is men bezig de kosten van deze verwarmingsmethoden te bereke nen. De krabbers, die gelijktijdig in bedrijf zijn gesteld, vindt men op het oogenblik in Haarlem, Leidschendam en Rotlerdam De moeilijkheid bij deze wijze van ontvijzeling is nu, er naar Ie streven, dat de krabbers den rijdraad niet beschadigen op plaalsen, waar zich geen ijzel op de draden heeft af gezet Men hoopt, dat de verwarming den ijzel zoodanig weeg zal maken dat hij er met een stompen krahher afgeschuurd kan worden, hoewel de bedoeling natuurlijk i9, ijzelvorming zooveel mogelijk te voorkomen. Wat nu de vertraging zelf belrefl kan nog worden gemeld dat gistermorgen twee trei nen tusschen Hoek van Holland pn Maas sluis met bestemming naar eerstgenoemde plaats, onderweg zijn blijven steken. Een tram van de Rollerdamsche Tram wegmaatschappij. die gistermorgen te half zeven le Stellendam moest aankompn moest op ongeveer een kwartier afstand van dat station den strijd tegen de sneeuw staken. Om tien uur ontspoorde bij de pogingen om de gps'rande (ram los te krijgen, dp post- waren, waardoor de lijn nog meer versperd

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1