BINNENLAND. RECHTZAKEN. 19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Dinsdag 27 December 1927. Tweede Blad No. 5755 WIJZIGING DER PENSIOENWET. Eet voorloopig verslag der Tweede Kamer. In het voorloopig verslag inzake het wets ontwerp tot wijziging van enkele artikelen der Pensioenwet 1922 enz. wordt medege deeld, dat verschillende leden van meening waren, dat voor wijziging mede in aanmer king komt het bepaalde in art. 4, le lid der Pensioenwet, waarbij als ambtenaren in den zin dier wet worden aangewezen personen, in vasten dienst verbonden aan door het rijk gesubsidieerde bijzondere scholen of cur sussen voor nijverheidsonderwijs of voor handelsonderwijs. De in deze bepaling ge stelde voorwaarde, dat de school of cursus door het rijk wordt gesubsidieerd, heeft tot zeer ongewenschte gevolgen geleid na de inwerkingtreding van de wet van 28 Juni 1924, waarbij o. a. werd bepaald, dat ten behoeve van na 1 Mei 1924 opgerichte nij verheidsscholen voorhands geen subsidie van rijkswege meer beschikbaar zal worden gesteld. Het gevolg van deze bepaling is ge weest dat er een aantal bijzondere nijver heidsscholen bestaat, welke geen rijkssub sidie, doch alleen een gemeentelijk subsidie ontvangen. Het aan deze scholen verbonden personeel is nu op den enkelen grond van het 'ontbreken van het rijkssubsidie niet als ambtenaar in den zin der Pensioenwet te beschouwen. Een uitbreiding van de bedoelde bepaling der Pensioenwet in dien zin, dat naast het personeel van door het rijk gesubsidieerde scholen ook dat van door de provincie of de gemeente gesubsidieerde instellingen van nijverheidsonderwijs onder de bepalingen der wet wordt gebracht, geven deze leden de£ regeering in ernstige overweging. Hieraan voegden die leden den reeds meermalen geuiten wensch toe, dat dienst jaren, bij het nijverheidsonderwijs doorge bracht, vóór dat de betrokken school door het rijk werd gesubsidieerd, in de bereke ning van het pensioen worden medegeteld. Een wijziging werd voorts bepleit van de artt. 91 tot en met 95 in dien zin, dat van de daarin neergelegde rechlen ook zal kun nen genieten hij, die na zijn ontslag als ambtenaar in den zin der Pensioenwet een huwelijk aangaat. 'Gewenscht noemde een aantal leden het voorts, dat een bepaling worde in het leven geroepen, welke het ambtenaren, niet werk zaam op een eerste klasse standplaats, mo gelijk maakt zich zelf en hun weduwen en weezen een pensioen te verzekeren naar het salaris, hetwelk zij zouden hebben ge noten indien zij op het tijdstip van hun ont slag wél op een eerste klasse standplaats werkzaam zouden zijn geweest, zonder dat deze verhooging van den pensioengrondslag wordt gebonden aan de bepalingen, in en krachtens artikel 66 der Pensioenwet gege ven. Eenige leden achtten nog een wijziging van artikel 134 der Pensioenwet noodzake lijk, welke liet hun, die na eerst op arbeids contract in dienst van een publiekrechtelijk lichaam te zijn werkzaam geweest ambte naar worden in den zin der Pensioenwet, mogelijk maakt den op arbeidscontract doorgebraohten diensttijd in te koopen. BE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De droeve reeks. Aan het slot van een geheime raadszitting der gemeente Lemsteriand heeft de voor zitter onderstaand rapport, de corruptie aan de gasfabriek betreffende, naar aanleiding van een door B. en W. ingesteld onderzoek aan den raad overgelegd. De raad der gemeente Lemslerland, ken nis genomen hebbende van het resultaat van het onderzoek, dat door B. en W. is geschied naar de beschuldiging als zou de directeur' der gasfabriek retourcommissies hebben aangenomen; overwegende dat uit dit onder zoek is gebleken, dat het bedrag dier giften van de firma Gautsch te Amsterdam te Amsterdam f 764 en die van de firma Bruns f 50 hebben bedragen, keurt de aanneming dier ge'lden met beslistheid af, als in strijd met artikel 21 lid B. van het ambtenaars reglement Bij herhaling van een dergelijk feit zal een der straffen, genoemd in art. 26 van het reglement, worden toegepast. De raad, gebruik makende van zijn bevoegdheid onthoudt zich voor ditmaal van toepassing van art. 26. Zonder discussie of stemmen heeft die raad zich met deze zienswijze van B. en W. vereenigd. Dc-i chef-fitter van de gasfabriek le St. Annaparochie heeft zich ook schuldig ge maakt aan het aannemen van giften. De gemeenteraad van Het Bildt heeft hem een ernstige waarschuwing gegeven en zijn sala ds verlaagd. Volgetos de hoeken van de firma Wilson in Den Haag en de firma Gautsch te Amster dam heeft de directeur van de gasfabriek te Ileerenveen in totaal van deze firma's onge veer f 6000 ontvangen. Te Huizen is gebleken dat de directeur der gasfabriek aldaar f 1925 aan retourcommis- sics heeft ontvangen. Men verwacht echter dat hij in z'n functie zal worden gehand haafd. DE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Verzekering van hnisbezoekster enz. Onder voorzitterschap van dr. Hefting werd te Utrecht een buitengewone alge- meene ledenvergadering van de Nederl. Centr. Vereen, tot bestrijding der tuber culose gehouden, waar twee belangrijke on derwerpen aan de orde zijn gekomen. Het eerste punt van behandeling was de ouderdom»- en invaliditeitsverzekering van huisbezoeksters en wijkverpleegster-huisbe zoeksters. In samenwerking met de Algem, Nederl. Ver. „Het Groene Kruis" is door een daartoe ingestelde 'commissie een voorloo pig rapport uitgebracht, waarvan de con clusies zijn: het sluiten van een zooveel mo gelijk collectieve ouderdomsverzekering op 55-jarigen leeftijd met een minimum-pen sioen van f 600, en het in het leven roepen van een onderlinge verzekering tegen inva liditeit. De vergadering vereenigde zich met deze voorstellen; de verdere uitwerking der plannen zal nu zoo spoedig mogelijk wor den ter hand genomen. Het tweede punt der agenda was de be spreking van de mogelijkheid en de wen- schelijkheid, de Emmabloempjes voortaan te laten vervaardigen in sanatoria, welke zich op „nazorg" toeleggen. Men juichte dit plan zeer toe en was niet beducht voor eenigen weerstand van de zijde van het publiek met het oog op besmettingsgevaar. De vervaar diging van de Emmabloempjes zal dus voortaan als „nazorgwerk" geschieden. LANDBOUWONDERWIJS IN ZUID-HOLLAND. Het bestuur van den Bond van oud-leer lingen van landbouwonderwijs in Zuid- Holland is in de dezer dagen te Rotterdam ge houden eerste algemeene vergadering als volgt samengesteld- G. A. v. d. Waal te Klaaswaal, voorzitter; C. Verburg te Reeu- wijk, vice-voorzitter-, A. L. van Dintel, te Oudenhoorn, secretaris-penningmeester; S. Voordauw te Rietveld, C. L. de Wit te Oude- Tonge, A van Dommelen te Woerden en P. Plaizier te Hendrik-Ido-Ambacht. Vanwege de Holl. Mij. van Landbouw zullen zitting nomen in het bestuur de hc-'eren G. Dekker te Barendrecht én ir. T. P Huisman te 's-Gra- venhage. Als adviseerend lid zullen optreden de riikslandbouwconsulenten in Zuid-Hol land irs. Neeb, Van Riel en Droogendijk, de rijkszuivelconsulent ir. W ,J. Huisman en de wd. rijksveetc-'eltconsulent ir. Bosma. DE RIJWIELBELASTING. In verband met de drukke werkzaamhe den op de postkanforen gedurende de laat ste dagen van het jaar, za! met den ver koop van rijwielbelaslingmerken voor het jaar 1928 op die kantoren eerst worden aan gevangen op 1 Januari 1928. De controle zal met ingang van 16 Januari beginnen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzon der op een hulpkantoor tijdelijk geen be- lastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waar op men het moet gebruiken. De belastingmerken zijn thans zoqdanig ingericht, dat op de voorzijde geen ruimte is opengelaten, waarop de gebruiker een of ander herkenningsteeken kan doen gravee- ren. OPLEIDING VAN BAKERS. De Zuid-Hollandsehe Vereeniging „1-Iet Groene Kruis" zal bij den Wijkbakerdienst van- haar afdeeling Rotterdam cursussen doen houden tot opleiding van bakers, voor al ten dienste van liet platteland. Deze op leiding zal geschieden overeenkomstig het rapport van de staatscommissie in. zake ba kerhulp. De cursus zal beslaan uit een theo retisch en een practisch gedeelte. Na afloop van den cursus, welke 9 it 12 maanden zal duren, wordt een examen afgenomen in te genwoordigheid van een gedelegeerden der staatscommissie inzake bakerhulp; bij wel- stlagen wordt een diploma uitgereikt. Er zal een provinciaal plaatsingsbureau van bakers bij den Wijkbakerdienst van Het Groene Kruis le Rotterdam worden op gericht, vanwaar de Groene Kruis-afdeeiin- gen en personen, die hulp noodig hebben, de gediplomeerde bakers zullen kunnen betrek ken. De eerste baker-opleidingscursus zal in Maart e.Ic. aanvangen. Bij genoegzame deel neming zullen jaarlijks weer cursussen wor den gegeven. Te Rijswijk (Z. H.) i3 in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer A. Chr. Veenhuyzen, oud-resident van Riouw en Onderhoorighëden, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. INGEZONDEN MEDEDEELING. UIT DE RIJNSTREEK. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. f Geboren: Maria Clazina, D. van G. Koek en Th. M. van der Zwet, Everardus Theo- dorus, Z. van E. J. van Ruiten en van W. 'Loos. Ondertrouwd: Benjamin Antonius Adria- nus Hoogenboom jm. 29 j. en Mathilda 'Adriana van der Wereld jd. 23 j. i' De kostelooze inenting en herinenting iÜs voor deze gemeente bepaald op 5 Januari Ite Oude-Wetering ten huize van dr. A. van der Bijl, op 7 Januari te Roelofarendsveen in de Jongensschool en te Rijpwetering in de R.-K. school en te Oud-Ade in de R.-K. school en te Kaag in de openbare lagere school. In verband met de verbouwing van de O. L. school te N.-Wetering zal aldaar geen vaccinatie plaats hebben, doch kun nen belanghebbenden zich op 5 Januari vervoegen bij dr. A. van der Bijl, te Oude- Wetering. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. GeborenCornelia Petronella, D. v. H. J. P. Tuinenburg en W. de Vogel. Jan netje, D. v. P. Bonders en M. Hoogen» doorn. Adrianus Cornells, Z. v. G. J. Vermeulen en J. M. van Meurs. Getrouwd; J. Loef 69 j. en M. Spa, 65 j. J. Spijker 27 j. en H C. Ramp 24 j. OverledenH. Guldemond, echtge. van Fl. van Gelderen 58 j. A. Roggeveen 82 j. De Pluimveetentoonstelling. Zaterdagmiddag, het zou halfdrie zijn, maar hot werd drie uur, werd do derde Plaatselijke Pluimveetentoonstelling in de groote zaal van hotel Van Rossum geopend. Daartoe verzamelden zich in de kleine bij zaal enkele leden van het eere-comité en wel de heeren mr. Van Dobben de Bruyn, W. F. Brunt, A. de Vos en J. Th. van Ghe- sel Grothe, met. de tentoonstellingscommis sie en enkele medewerkenden. De eere- voovz burgmeester mr. Van Dobben de Bruyn sprak een openingsrede. Tot zijn leedwezen had spr. vernomen, dat de voorz. der vereen de heer K. Stapper, verhin derd was. Het zou hem moeilijk vallen nu op deze tentoonstelling weer iets anders over de hoenderteelt te zeggen. Echter heeft spr. bemerkt bij zijn rondgang door de expositie dat deze minder bezet is dan vorige jaren. Dat maakt op het eerste ge^ zicht een teleurstellenden indruk, doch dat behoeft niet zoo te zijn. Het eerste jaar zendt ieder, die pluimvee houdt in, doch na het tweeclc begint men wel te bemerken dat alleen de beste dieren een kans op be kroning hebben. Daarom is deze tentoon stelling kleiner, doch spr. acht dit beter, omdat nu beter beantwoordt wordt aan de eischen, die aan een dergelijke tentoon stelling zijn te» stellen. Hij wenscht bestuur en comm. succes o» k met deze expositie. Namens de Pluimveevereen. en de ten toonstellingscommissie sprak daarop de heer P. II. van Ingen. Zeer onverwacht bleek de voorz., die meer ter zake kundig is dan spr., verhinderd te zijn. Toch mag niet worden nagelaten den dank der ver. over te brengen aan het eere-comité, vooral aan den burgemeester, voor de beschikbaar gestelde prijzen en de medewerking. Gek aan anderen die prijzen hebben uitgeloofd. Zij zullen bemerken dat het goede dieren zijn, die hun prijs ontvingen Dank brengt spr. a-an den heer Van Rossum, die op zijn bekende, royale wijze de zaal beschikbaar stelde. In aansluiting aan het door den eere-voorz. gesprokene, zegt spr. dat er concurrentie is. In Boskoop is een tentoon, stelling van, de Provinciale Z.-H. bond van pluimveehouders, die natuurlijk veel inzen dingen trok. Echter meent spr. dat de kwa liteit van het ingezondene veel beter is dan vorige jaren. De keurmeesters waren dan ook vol lof over de ingezonden dieren. Spr. dankt tenslotte allen, die het vele werk der voorbereiding hebben verricht. Inzonderheid komt dien dank toe aan den heer Plomp, die zi<;h buitengewoon verdien stelijk heeft gemaakt. Niet-commissieleden hebben dat opgemerkt, en verzochten spr. aan den heer Plomp als aandenken een pijp in étui met een zak tabak aan te bie den, waaraan spr; gaarne voldoet. Hij" verklaart de tentoonstelling nu ge opend en verzoekt de aanwezigen een rond- gang te maken langs de kooien. De tentoonstelling, die er goed verzorgd uitzag, zal ongetwijfeld ook weer bijgedra gen hebben aan de verbetering van den werkelijk belangrijk wordenden hoender stapel in deze gemeente. De Geref. Zondagschoolvereeniging „Jacliim" vierde haar Kerstfeest met dê leerlingen in de Geref. Kerk. Door mej. D. Tuis werd op prettige wijze het bekende Kerstverhaal verteld, waarna de heer P. v. Nes Czn„ inspecteur van het L. O., een ver haal vertelde. De jongens en meisjes genóten zichtbaar van de mooie vertellingen. Na tuurlijk werden verschillende liederen, die door de leerlingen werden ingestudeerd, ge zongen en werd door de onderwijzers e n helpers op royale wjjze getrakteerd. Vol daan en met schatten beladen gingen da kinderen huiswaarts. Vrijdagavond werd met de leerlingen der Chr. Bewaarschool aan de Willemstiaat een Kerstfeest gevierd. Het speellokaal der school was geheel met groen en papier versierd en zag er feestelijk uit. De on derwijzeres, mej. A. de Bruyn, vertelde het Kerstverhaal, waarbij bleek dat de leerlin gen, niettegenstaande het korte bestaan der school, toch al goed' met de geschiedenissen meeieven. Verder werd gezongen en gespeo.tf en getrakteerd. De kinderen kregen lekkers en een boekje mee naar iTuis. Verschil lende bestuursleden e n belangstellende ouaers woonden hét feestje by. Zaterdagmorgen werd het jjs van den Rjju, dat nog .steeds ongerept lag weg te smelten door een paar stevige booten ge broken. De sluiswachter zette daarna de rluisdeuren wijd open en het is een wonder hoe snel de ijsschotsen werden weggezogen. Op sommige plaatsen is het water geheel ijsvrjj, zoodat de scheepvaart weer normaal kan plaats hebben. BOSKOOP. Plnimveetentoonstelling. Zaterdagmorgen werd de 3de groote Bondsteutoonstelling geopend van Pluim vee en Konijnen, welke gehouden werd ©p 24 en 26 December in het Veilmgsgebouw to Boskoop. D© voorz. der plaatselijke afd. ,,Nut en Sport", de heer H. J. van Gor- Bel heette allen van harte welkom, inzon derheid den heer burgemeester en beide wethouders der gemeente Boskoop, Spr. brengt een woord van dank aan den burgemeester voor zijn welwillendheid deze tentoonstelling te openen en brengt allen, die hebben medegewerkt voor het in orde brengen van de tentoonstelling oen harte lijk woord van dank. Hierna verkreeg burgemeester Colijn het woord. Zoo zijn we dan, zei spr., weer bijeen voor het openen van eon pluimvee- tentoonstelling, de 4de in Boskoop. Het is een provinciale tentoonstelling, met dus vele inzendingen uit andere ge meenten. Het geheele getal bedraagt bun* 500 inzendingen, dat is ongeveer 170 meer dan de vorige tentoonstelling De pluimveeteelt i9 tegenwooruig meer dan liefhebberij, want het betockent vuur een groot deel van het volk een middel vnn bestaan; het is een belangrijke factor voor de volkswelvaart. De liefhebberij heeft plaats gemaakt voor het vak, en dat betee- kent, dat icdej; die zich wat voor deze zaak interesseert, zijn kennis daarover tracht te verrijken. Dit tracht men op allerhande manieren tc verkrijgen, waarbij vaklitera tuur een handje helpt en ook een tentoon stelling speelt daarbij een groote rol. Daar ziet men de resultaten van het pogen, er» komen de vakmenschen bij elkaar. Doze tentoonstelling is spr. ook bijzonder synt- pahtiek, een stuk volksenergie, het kun. ren van den kleinen man. De overheid staat tegenover deze zaak natuurlijk niet onverschillig, maar het willen en kunnen moet uitgaan van belanghebbenden zelf. Spr. hoopt, dat het. bestuur met voldoe ning op hun werk mag terugzien, en opent hiermede de tentoonstelling. Vervolgens werd het woord gevoerd door den bondsvoorzitter. Het was dezen een groote voldoening, dat burgemeester en wethouders van Boskoop aanwezig waven, en dat de burgemeester zoo welwillend ge weest is do tentoonstelling te openen. De hond organiseert de tentoonstelling, maar de plaatselijke afdeeling heeft het werk. En deze tentoonstelling is in orde; men kan met het tentoongestelde voor den dag ko men. Spr. brengt daarom namens den bond een woord van dank aan de plaatse lijke afdeeling. Men zegt wel eens een tentoonstelling voor liefhebberijen daar is wel iets van aan, maar het heeft ook een propagandis tischs zijde, om toch mooie en goede die ren te krijgen, en het belangrijkste is toch ook de economische zijde. Er zijn streken in ons vaderland, waar heb pluimvee een belangrijke bron van inkomsten geworden is. Spr. uit den wensch, dat deze tentoon stelling in alle opzichten mag slagen. Hierna werd de cerewijn aangeboden, waarna een rondgang werd gemaakt door de zaal. Als men óe tentoonstelling binnen komt, krijgt, men terstond een goeden indruk. Het frisschc veilingsgebouw leent zich bij zonder voor zoo iets, d© paden zijn ruim zoo dut men, een goed gezicht op het ten toongestelde heeft. Er is een keurige ver scheidenheid van dieren, groote en dwerg- hoendeTs, watervogels, kalkoenen, fazan ten, post- en sterduiven, en konijnen. Er zijn inzendingen uit Boskoop, Waddinx- vccn. Bergambacht, Alphen a. d. Rijn, Ha- zerswoude. Zegwaar fc, Schoonhoven, Bode graven, Zwarumerdam, Zevenhuizen, Zoe- termeer, Rhoon (Z.-H.), Gouda, Gelders- wondeZoeterwoude, Reeuwijk, Den Haag Brandwijk, Gorinchem, Ammerstol, Maas sluis, Poortugaal. Volgens het oordeel van deskundigen waren er vele onberispelijke dieren. In de nutsklasse voor hoenders, dat is waar meer speciaal gelet wordt op de eierenproductie, behaalde onze plaatsge noot H. J. van Gorsel, de voorzitter der afd., een schitterend succes, n.I. met zijn inzendingen witte leghorns en Red Island, drie le en .één 2e prijs. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. HOOGMADE. De R.-K. Dnmestooneelclub van Rijp wetering zal 't geestelijk tooneelspel van pastoor Kwakman „De kindermoord te Bethlehem", alhier in café Hillebrand op voeren op Dinsdag 3 Jan. en Vrijdag 6 Jan. a.s. De Utreehtsche Volkszangafdeeling gaat binnenkort opvoeren een volkszang spel van Theo Bosman, getiteld; „Hot Zan- gersgilde van Lijsterdal." 't Stuk speelt in den Gildctijd en wordt muzikaal geïllu streerd door 'n 24-tal volksliederen, alle eigen composities. De beide hoofdpersonen typeeren, de een het straatlied en de ander heb gezonde volkslied, terwijl de ontknoo ping van de boeiende Middeleeuwsche ge schiedenis de eenmaal te verhopen 2ege van het „lied in de eigene taal" allego risch voorstelt. TER AAR. Tot directeur van dc muzi'ekverceni- girig „De Eensgezindheid" is benoemd dc. heer M. J. Markx, uit Alphen a. d. Rijn WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren; Johannes, Z. van H. Sinten;- tn M. M. Siera. Gehuwd: D. Annaars en G. M. de Jongh P. van Eijk en J. Biesheuvel J. H. Rietveld en N. Kerver L. Munsterman en Gr. van de Water. Met ingang van 1 Januari a.s. wor den de doorvaartrechten voor vaartuigen, waarvoor de Hooge Brug over de Gouwe alhier moet worden geopend, verlaagd van I2V2 op 10 cent. De regeling is Ko ninklijk goedgekeurd voor den tijd van 2 jaren. Gevonden voorwerpen: een auto-reserve wiel, een armbandhorloge van goud of doublé, een pet en een sjaal. Inlichtingen er secretarie. Bij het Correspondentschap der Ar beidsbemiddeling staan als werkloos inge schreven 5 metselaars, 1 timmerman, 4 grondwerkers en 6 losse werklieden. WOERDEN. Gemeenteraad. Werkloozenzorg. Rio- leering der Steenkuilen. Het belastbaar inkomen vermindert. Afwezig wegens ziekte de heer Kalsbeek. Na een opmerking van den heer De Wit over de notulen der vorige vergadering, wordt overgegaan tot behandeling der in gekomen' stukken. Over een adres van de wed. J. Hoogen doorn om verhuring van een weiland, het z.g. exercitieterrcin, voor den tijd van 3 of 0 jaar, ontstond een u'tgebreide discus sie. i>e bedoeling van B en W. was, i/»n dit land publiek te verpachten, echter acht ten verschillende leden een ondersbnndsehe verpachting wenschelijker Ecd voorstel van den heer Sonneveld om niet tot een pu blieke verpachting over te gaan, werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Een schrijven van oudors der leerlingen der bijzondere H.B.S. om eeD subsidie t«- verleenen aan de Vereen, 'ot Instandh. eencr Bijz. H. B. S., wordt gerevoyeerd aan B. en W. om advies. Herbenoeming secret, penn. BurgerI- Armbestuur. Van de door B. en W. voorge stelde caodidaten D. J. v. Zoeren, aftr-, en P. v.Voorbergen werd eerstgenoemde ge kozen met 11 stemmen. Ged. Staten wcnschen dc door dc Ge meente van 't woningbedr. Woerden overge nomen woningen in een woningbedrijf onder te b re togen. Waar de administratie dor woningen toch alreeds door don adm vol gens de methode der dubbele boekh wordt gevoerd, hebben B. en W. geen bezwaren om aan hot verzoek van Ged. te voldoen daar het nieuwe bedrijf geen meerdere on kosten voor de gemeente medebrengt De door B. en W. voorgestelde concept verordening waarin o.m. de door den adm. (e stellen zekerheid op 1000 gld is bepaald, wordt met algem. stemmen aangenomen. Evenzoo wordt op voorstel van B. en V besloten tol het aanbrengen van gedenk bojen boven de eleetriscbe klokken, waar van de vermoedelijke kosten f 168 zullen bedragen Op een adres van den besturenbond inzake de samenstelling der werktoozencommissi'' in diet voege dat deze zal bestaar. uit 7 pers.. n.I. 2 van het B. arm best.. 2 mt den Raad en 3 uit de plaatselijke vakcentrales, advisee ren B. en W. om hier afwijzend op te beschikken. Deze zijn van meening. dat het werklie den-element voldoende in dt'ze comm. is ver tegenwoordigd, en gebleken is dat de be langen der werkloozen steeds uitstekend worden behartigd. Poor den heer v. d. Po! wordt het adres verdedigd. Spr. dringt cr bij de leden op aan het advies van B. en W. niet aan te nomen. Ook de heer Smits heeft geen bezwaar, om de arbeidersorganisaties in do werkloozen - comm. vertegenwoordigd le zien. De heer de Wit vindt in dit adres aanleiding om van leer te trekken tegen do S.D.A.P.. waarop door den heer van der Pol werd geant woord dat het in den Raad de plaats niet was om over eikaars principes te discus- sicercn. Het advies van B. en W. werd ten slotte met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de 4 Kath. en dc heer v. d Pol. Besloten wordt om over te gaan tot rio- leering der Sleenkuilen, waarvan de kosten f 1000 zullen bedragen. liet graafwerk za) door de werklooze arbeiders worden ver richt. Op een vraag van don heer v. d. Pol, of dc arbeiders voor dit werk ook een toeslag zullen krijgen, daar dit toch pro ductief werk is. wordt door den heer Zon ontkennend geantwoord. De rioleering der Steenkuilon is nog niet noodig en wordt alleen uitgevoerd orn de werkloozen werk fo verschaffen. Overgegaan wordt tol behandeling der be greeting 1928. Naar aanleiding van deze begroeiing merkf.de heer Son nevel l op, dat het hem g'1 bleken is. dat de bevolking van de gemeen!' sinds 1925 niet noemenswaardig is vooruit gegaan. Voor genoemd jaar is lief belastbaar inkomen door den Tnsp. der Rel. geschat no 2 millioen 700 mille, terwijl deze schattin: voor 1928 2 millioen 300 mille bodraag'. alzoo een verschil van 400 mille op 700n inwoners Op de begrooting 1925 kwam een pos! voor van f 200 wezens niet geïnde be lastingen, deze post bedraagt voor 1928 f16.500. De uitgaven der gemeente aan salarissen is ondanks dat geen uitbreiding van per soneel heeft plaats gehad f2800 hoog er Naar aanleiding hiervan wenscht snr. du degenen, die een salaris boven f2000 g"- nielen, hiervan hun pensioenbijdragen aan de "emeente betalen. Het voorstel zal in de verg van B en W in behandeling worden genomen. De heer v. d. Pol wil promiovrij pension: voor alle gemeente ambtenaren. De heeren v. Doorn en de Wit verklaren zioh hiertegen. De heer v. d. Pol wijzigt zqn voorstel in dien geest, dat het verhaal toegepast wordt zooals thans gebruike'jjk is, echter zal over de eerste f 1000 sa'ar's geen pen sioenpremie worden geheven. Ook dit voorstel zal door B. en W. in behandeling worden genomen. Met betrekking on do begrooting werden verder nog verschillende besprekingen ge voerd. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar de „Culemborgsche Courant" ver neemt, hebben de heeren A. Collé Sr. te Culemborg en diens zoon A. Collé wonen de te Bnaxn, bij de justitie een klacht in gediend tegen mr. Roobal, advocaat te Arn hem, terzake van beleediging. De familie heeft haar belangen in handen gesteld van mr. Sieburg, advocaat en pre cureur te Utrecht. HET ONGEVAL AAN BOORD VAN DE KW. 149. De Raad voor de Scheepvaart heeft e< 1 onderzoek ingestc'd naar de oorzaak va» het. ongeval overkomen aan het motor log gersohip van ,,Aria" KW 149, waarop op 2-1 Juli door het losschieten var» een blok een dei matrozen gedood werd. De schipper die ter zitting gehoord werd zeide dat hef schip op de Noordzee aan hei -■•hfri u-I? Op den ochtend van den 24er. I 'li torn g-tuige nog te kooi lag, hoorde

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5