SPLINTER De gemeenteraad" van GT o u d" a Heeft Biet 10 tegen 9 stemmen verworpen een voorstel om de jaarwedden van de wethou ders te brengen van 1500 op 2000 gld. De gemeenteraad van W a a 1 w ij k heeft besloten, de rondvraag te vervangen door gelegenheid te geven tot het schrifte lijk stellen van vragen. LAND- EN TUINBOUW. KERSTMIS-BLOEMENTENTOONSTELLING TE HAARLEM. De Kerslmis-bloc-niententoonstelling iu het gebouw der Coöp. Haarlemsche Groen ten- en Bollenveiling werd Vrijdagmiddag 2 uur geopend door den heer E. H. Krelage, voorzitter van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur. In de bovenzaal van het gebouw waren vele genoodigden bijeengekomen, o.w. de heer en tnevroifw Maarschalk, burgemeester, mr. J. V J. E. Heerkens Thvssen en mr. A. Bruch, wethouders van Haarlem, Jhr. D. E. van Lennep. lid van Ged Staten van Noord-Holland, en vele hoofdbestuursleden der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur De heer J. C. Hoog, voorzitter der afdee- ling Haarlem, heette de aanwezigen welkom en herinnerde er aan, dat de kersttentoon stelling in Haarlem langzamerhand burger- rocht heeft verkregen De heer Krelage hield de openingsrede. Spr. noemde deze tentoonstelling zeer be langrijk. omdat iedere expositie tot allerlei vondsten leidt. Daarom verdienen de af- deelingen der Algem. Ver voor Bloembollen cultuur. die1 deze tentoonstelling hebben georganiseerd, dank voor haar wefk. De heer Hoog verzocht daarna den aan wezigen een rondgang te maken. De tentoonstelling is uit een vakoogpunt zeter belangrijk en trekt veel bezoekers, ook van niet-kweekers. Door de jury werden de volgende bekro ningen toegekend: Gouden medailles: N.V Gebrs. N. J. Roozen, Heemstede, voor groep tulpen en hyacinfchen; N.V. Gebrs. Nijssen, Sant poort, voor groep tulpen en hyacinthenC. G. van Tubergen Jr., Haarlem, voor groep bolgewassen en spiraea's, A. Koper,Ben- nebroek, voor groep poinsettia; mej. Henny Müller, Bloemen daal, voor groep bloem werk en speciale prijs van f 50. Zilveren medailles, B. P. Heemskerk, Bennebroek, voor groep tulpen: P. Bijvoet Co., Overveen, voor groep hyacinthen Jan Bos, W .J. Eldering Zoon, Overveen, voor mandnarcissus, Christmas Glory; A. Vis, Heemstede, voor kistje narcissus Gol den Spur. Bronzen medailles. W. van Lierop Zoon, Bennebroek, voor groep hyacinthen, N.V. J. Pijnacker Zonen, L i s s e, voor mand tulpen, Due van Tholl geel maximus; erven H. de Graaff Villa Gerharda, Li s s e voor groep nieuwe tulpenTH. van der Vlutg, L i s s e, voor groep tulpen, H. Slegtkamp Zoon, L i s s e, voor kistje tulpen, Due van Tholl Primrose. GEMENGD NIEUWS. ONTZETTEND AUTO-ONGELUK IN DEN HAARLEMMERMEER. Een auto met vier personen In de ringvaart gereden. Drie inzittenden verdronken. De toestand van het vierde slacht offer zorgelijk. (Van onzen correspondent). Zondagmiddag omstreeks halfdne heeft ia den Haarlemmermeer nabij Fort de Liede een ontzettend auto-ongeluk plaats gehad, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Terwijl de 18-jarige E aldaar op den Ringdijk per rijwiel passeerde, .eed hem met een flinke vaart een personen auto voorbij. Hij moest in die omgeving even een boodschap doen en teruggekeerd zijnde zag hij m de Ringvaart ter hoog te van de timmerfabriek van Kaub het on derste gedeelte van een auto. alsmede een hand boven 't wat et uitsteken E. dacht direct, dat kon dezelfde auto wel eens zijn, die me zoo even is gepasseerd, en begaf er zich onmiddellijk heen Hii waad de door 't water om de uitstrekte hand vast te grijpen, doch deze ontschoot hem weder. Toen zae hij het hoofd van een dame en had hij de tegenwoordigheid van geest om haar bij de kleeren te pakken, door het gebroken pqrtier te trekken en op den kant te leggen. Wijl ze in bewuste loozen toestand verkeerde, begon hij direct pogingen in het werk te stellen om de le vensgeesten weder op te wekken, hetgeen met gunstig resultaat werd bekroond. E. die eerst geheel alleen stond voor de hulp verleening, omdat het ongeluk gebeurde in een onbewoond gedeelte en door nie mand was opgemerkt, zag een anderen jon gen man per rijwiel aankomen en wenkte dezen om af te stappen en hem ter zijde te staana Deze was hiertoe dadelijk bereid en bracht met een paar andere inmiddels verschenen personen de drenkelinge in de beneden aan den Ringdijk staande woning van den arbeider Grebe, 'alwaar haar toe stand nog zoo ernstig was. dat ze niets omtrent het gebeurde kon mededeelen. E. was intusschen naar Halfweg gegaan om geneeskundige hulp m te roepea, doch kon. bij de brug «aldaar gekomen, van over spanning niet verdeT zoodat hij zich ge noodzaakt zag een ander naar den dokter te laten gaan Dr. Melehior van Halfweg, arriveerde spoedig, terwijl inmiddels ook de politie met het gebeurde in kennis werd gesteld. De auto werd intusschen met touwen op zij getrokken om een verder onderzoek in te stellen. Zij, die daarmede bezig waren, ontdekten tot hun schrik dat er zich nog drie personen, een heer en twee dames, in de auto bevonden Ze bleken echter allen reeds overleden te zijn werden uit de auto vandaan gehaald en voorloopig op den kant g°legd. Spoedig kon worden vast gesteld dat 't waren dr. A. S. van Nierop, tevens cTitecteur van Bensdops's Cacaofa brieken, met zijn echtgenoote en twee doch ters van 19 en 21 jaar, wonende in de Van Eeghenstraat te Amsterdam Dr. Melehior kon bij den heer en mevrouw van Nierop en bij hun jongste dochter slechts den dood constateeren, terwijl hij met het oog op den ernstigen toestand van het oudste meisje haar overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Er ging direct een spoedbericht naar Hoofddorp om de ziekenauto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst, die vrij spoedig arriveerde, om de 21-jarige mej. Van Nierop naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam te vervoeren Inmiddels was ook een auto van den geneeskundigen dienst uit Amsterdam ontboden om het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers van dit ontzettend ongeluk naar hetzelfde gasthuis over te brengen. Uit den toestand, waarin de omgekome nen in de auto werden gevonden, viel af te leiden, dat de heer Van N. met zijn echt genoote achterin zaten, terwijl hun twee dochters bij het stuurrad hadden plaats genomen. Ook E., de jonge man, die zoo onvermoeid de eerste reddingspogingen aanwendde, meende duidelijk gezien te heb ben, dat de auto, toen deze hem op den Rmgdi.jk passeerde, door het oudste, dus het door hem geredde meisje bestuurd werd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk bestaat nog geen zekerheid. Vermoed wordt dat de auto, die nogal snel reed, in een drassig gedeelte van den berm van den weg is terechtgekomen daarna over den kop is geslagen pn \n de diept-e verdween. De grond is ter plaatsen, vooral vlak aan den waterkant, erg week. hetgeen temeer bewaarheid werd, toen na het ongeval werd geconstateerd dat een diepe geul was ont staan, waarin de auto was weggezakt. Maandagmorgen werd het motorrijtuig met materiaal van de firma Kalmtbout en Van Niel weder op het droge gebracht. ZUSTER DOODGEVALLEN. De Eerw. Zuster Alphonsa (in de wereld Cath. Bos uit Delden), die in het klooster der Eerw. Zusters Ursulinen te Grubben- vorst de glazen aan het wasschen was, viel uit de bovenste vei dieping op de binnen plaats. Na toediening van het H. Oliesel gaf zij den geest. KOLENDAMPBEDWELMING TE HAARLEMMERMEER. De toestand van het slachtoffer redelijk. Op een klein boerderijtje aan den Cru- quiusdijk nabij Vijfhuizen in Haarlemmer meer, woont de 53-jarige veehouder Van Bruggen, met zijn echtgenoote. Ze hadden Zendagavond, zooals gewoonlijk, de kachel goed afgesloten en zich toen ter ruste be geven. Het echtpaar gevoelde zich Maan dagmorgen vroeg allesbehalve frisch. Voor. al de man klaagde over erge benauwdheid eo kon zich terwijl hij het bed verliet, niet dan met moeite op de been houden, waar op ook de vrouw opstond. Even later kwam de knecht in den koestal en deze vond tot z'n grooten schrik Van B. achter de koeien up den grond liggen, in bewusteloozen toe stand en met een wond aan het hoofd Men verzorgde den man zou goed mogelijk en ging zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp inroepen. Den knecht, het slaapver trek binnentredende, kwam dadelijk een be nauwde kolendamp tegemoet, zoodat Mij dadelijk begreep dat ze de kachel, te goed hadden afgesloten en „verstikking door kolendamp" daarvan bijna het gevolg was geweest. Enkele uren later kwam v. B. weder bij. De toestand van den man is naar omstandigheden redelijk. HET VERGIFTIGDE BROODJE. De verdachte aangehouden. Dezer dagen heeft een vrouw te Nieuwe- sioot (Fr.) een pakije met een brood ont vangen, dat zij echter uit angst voor ver giftiging niet gebruikte en dat ook inder daad met arsenicum vergiftigd bleek te rijn. Het blijkt, dat naast het broodje het post pakket, dat te Heerenveen aangeboden werd, ook St. Nicolaaslekkernijen bevatte. He vrouw ontving in den laatstee tijd anonieme brieven en was daardoor voorzichtig ge worden. Haar man trok voor eenigen nijd naar Duitsckland met een andere vrouw uit de buurt. Deze vrouw is thans in haar dorp teruggekeerd, terwijl de man, na eenigen tijd thuis te rijn geweest, opnieuw naar Duitsoh- land vertrok. Laatstgenoemde vrouw H., die gehuwd is en moeder van 4 kinderen, is door de po litie aangehouden en heelt bekend dat zij da arsenicum te Heerenveen heeft gekocht en het postpakket ter verzending heeft aange boden. Met het oog op haar zwangeren toe stand werd zij niet in preventieve hechte nis gesteld. DE.NEDERL. LEGATIE-SECRETARIS TE BERLIJN GEWOND. Twee auto's tegen elkaar. Zaterdagmiddag wilde da legatie-se cretaris van het Xederlandschs gezantschap te Berlijn, jhr. T. A. Baud, zich per Taxi naar huis begeven. Toen dit rgtuig de Platz tc-i Republik, het plein voor den rjksdag, opreed, kwam van den tegenoveigesteldeu kant een andere taxi aan, die met volle vaart tegen den wagen van den heer Baud opreed. De botsing was zoo hevig, dat de beide auto's zwaar beschadigd werden. De heer Baud werd in bewusteloozen toestand naar de „Charité" overgebracht. Daar stelde men vast, dat hij een zware hersen schudding heeft opgefoopen en waarschijn lijk ook een schedelbreuk. BRANDEN. Een 17-jarige jongen te Deventer aan brandwonden overleden. Zondagmiddag is te Amsterdam brand ontstaan in perceel Keizersgracht 112, be woond door de familie A. M. Pinke. Twee verdiepingen en een vliering zijn geheel uit gebrand. Gisteren ontstond in de hoofdstad brand in een fabriekje van kunstbloemen van den heer Van Dordt, aan de Tuinstraat 27. Het is. alsmede de daaraan verbonden winkel, volgens „De Crt." geheel in vlammen op gegaan. Verzekering dekt in beide gevallen de schade. Te Den Helder is brand ontstaan in het heerenhuis Hoofdgracht 75, eigenaar de heer W Heyrrfan en bewoond door luite nant ter Zee Rotgans. De brand werd door voorbijgangers ontdekt, die. aangezien zich niemand in de woning bevond, de voordeur forceerden. Zij konden een deel van den in boedel redden, die in het naastgeleden ge bouw der Marineclub werd ondergebracht. Het huis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdagochtend is de drogisterij van de firma G. van Gerrevink. te Deventer, eige naar de heer Steven Coldewey, door brand verwoest. De 17-jarige arbeider P. Remeijer liet in de nabijheid van een brandende kachel een fleschje benzine vallen en dade lijk daarop stond de winkel in lichte laaie. Remeijer kreeg ernstige brandwonden; hij werd naar het ziekenhuis getransporteerd, waar hij is overleden. De brandweer wist den brand tot den winkel te beperken. De schade, die belang rijk is, wordt door verzekering gedekt. Te Eindhoven is brand ontstaan In de garage van de autobusondernemers Honevt en van Rooy aan de Hoogstraat, doordat bij de controle van een der autobussen, de eenige die in de garage stond, een der on dernemers een lucifer in een plasje benzine had laten vallen. Met minimax-apparaten en andere bluschmiddelen trachtte men het vuur te dooven. doch de benzinetank werd verhit en sprong uit elkaar. Daarop nam de brand een zoo grooten omvang, dat spoedig de geheele garage, tevens werkplaats, in lichte laaie stond. Aan redden van den in ventaris viel niet meer te denken Onder geweldig geknal sloegen de diverse olie- en benzinetanks uit elkaar. De brandweer kon het gebouw niet be houden. zoodat dit totaal is uitgebrand. Het was laag tegen brand verzekerd. Van den inventaris was niets verzekerd; alleen de groote autobus. Te Oostvoorne is de landbouwschuur van L. Assenberg in de kom van het dorp afge brand De brandweer wist het vuur te be perken, zoodat het woonhuis behouden bleef en alleen de in de schuur aanwezige voor raden hooi en stroo benevens een partij graan verloren gingen. Het vee kon bijtijd? gered worden. De oorzaak is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. TOCH NOG EEN WITTE KERSTMIS. Vorst en ijzel Vertraging in den Treinenloop. Voor verschillende deelen van ons iana~ is hel toch nog een witteKerstmis géwordén, althans wat den tweeden Kersdag betreft. Op vele plaat-sen viel Maandagmorgen sneeuw (in Noord-HoLand Zondagavond al.) en daalde de temperatuur. Dit laatste was oorzaak, dat vooral in de Noordelijke pro vinciën van ons land ijzelvorming plaats had. Het gevolg van den ijzel was, dat Maandag meerdere telegrafische en telefoni sche verbindingen met het Noorden ver broken waren. Uit Amsterdam kon men slechts via één lijn over Groningen verbin ding kragen met Leeuwarden. Alle andere verbindingen met Friesland en Groningen waren gestoord. Ook met verscheidene an dere plaatsen in het land, vooral ten Noor den van de groote rivieren kwamen sto ringen voor. Van het Koninklijk Meteorologisch In stituut te De Bildt vernamen wij, aldus meldt het Persbureau Vaz Dias, dat uit het Noord-Noord-Oosten een koude luchtstroom over ons land trok. Hierdoor had allereerst, gelijk gezegd, in de Noordelijke provinciën ijzelvorming plaats. Gistermorgen was in het Zuiden van ons land de temperatuur nog ver boven het vriespunt, te Maastricht b.v. nog 8 graden. Door den kouden luchtstroom begon tegen den avond ook echter in het Zuiden van ons land de temperatuur al te dalen. De weers verwachting is voorloopig matige vorst. Het gevolg van sneeuw, vorst en ijzel is ook geweest dat de treinenloop op de Kerst dagen danig in de war is geweest, mede door de groote drukte. In Noord-Holland waar men het eerst van de sneeuw „profi teerde", waren Zondagavond op het elec- trische spoorwegnet VelzenHaarlem een'ge voedingsdraden gebroken, waard or het ver keer inet cfe electrische treinen gehandi capt werd en elders konden ook de stoom treinen hier en daar niet verder door de sneeuw, die op verschillende plaatsen 2a3 voet hoog lag. Maandag was het spoorwegverkeer in Noord-Holland echter weer normaal. Toen echter begon elders de ellende. Bijna overal ontstond vertraging en verwarring. De Rrusselsche trein uit Rotterdam kwam ongeveer met twee uur vertraging te Am sterdam binnen. Van den laatsten trein uit Rotterdam werd die vertraging nog vermeerderd door- dar in de kap van een der rijtuigen brand ontstond. Bjj Vogelenzang werd het vuur ontdekt en het begin van brand gebluscht. Bij het vertrek uit Haarlem werden we derom vlammetjes boven den kap waarge- men. In Halfweg werd opnieuw stilgehou den en hier is de rest van den brand ge bluscht Daarop is doorgereden naar Am sterdam. De laatste trein van Utrecht naar Leiden, die te vier minuten over twaalf in de S.eu teistad moet arriveeren, moest eerst in Woerden geruimen tijd wachten op den snel trein uit het Noorden en ondervond daarna zooveel hinder van de sneeuwjacht, dat de treii percie-s één uur en tien minuten te laai aankwam. Voor reizigers naar Den Haag bestond er toen nog aansluiting. Deze trein vertrok even voor halfdrie! AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 10-jarige R. Hermens, die dezer dagen te Grave door een auto werd aangereden, is is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. DE GOOISCHE STOOMTRAM UIT DE RAILS. Zondagavond even over tienen liep in de Linnaeusstraat te Amsterdam, bij de voor malige Oostergasfabriek, een locomotief van de Gooische Stoomtram uit de rails. Ten einde het reizigersvervoer zoo min mogelijk te laten stagneeren. liet men de reizigers in beide richtingen overstappen. Te ongeveer halftwaalf was de kolos weer op het spoor en de baan vrij De oorzaak van het dérail lement is onbekend; waarschijnlijk is het te wijten aan verkeerden wisselstand. Ver schillende chefs vap de G. S. waren aan wezig. terwijl ook een inspecteur van de Gemeente-tram hulp verleende. Persoon lijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. ONDER DE STOOMTRAM. Zaterdagmiddag is te Rotterdam de 54- jarige koopman M Fraok uit de Booin- gaardstraat op den hoek van den Smcet- landseheD dijk eD de Dordtsche Straatweg door de stoomtram overreden. Met een her senschudding en ernstige hoofdwond is hij in zorglijken toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. ERNSTIGE VAL. Te Engwierum was de arbeider J. Wier- sma bezig eenige werkzaamheden boven in de schuur te verrichten van den landbouwer J. Wilman. Hij had daarbij het ongeluk naar beneden te vallen en kwam op den harden dorschvloer terecht. In bewu te'.oozen toestand werd hij opgenomen. Zijn toestand is ernstig. SYPHON GESPRONGEN. Bij het vullen van flesschen met spuit water is een 23-jarig bedrijfsleider in een werkplaats aan de Van Oosterzeestraat te Rotterdam doordat een syphon uit elkaar is gesprongen, ernstig door glasscherven aan het gelaat verwond Hij is in het zie kenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. AAN DEN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Toen een dezer dagen de mijnwerker M. to Sonsberg Bocholtz van zijn wacht thuis kwam, vond hij tegen de gewoonte in de huisdeur nog gesloten. Na zich toegang te hebben verschaft trof hij zijn vrouw en zijn kind, alsmede de bij hen inwonende ouders tengevolge van kolendamp bewuste loos aan. Dr. Buysrogge van Dinteiveld kon het kind en het oude echtpaar door kunst matige ademhaling spoedig bijbrengen, floch de vroow van M. moest ter verdere behan deling naar het ziekenhuis te Heerlen wor den overgebracht. OFFICIEELE KENNISGEVING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van: a. P. Busscher om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Pieterskerkkoorsteeg No. 4, kada^- straal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 384; rT b. de N.V. Gebrs. van Hooken's Hout handel om vergunning tot het uilbreiden van de stoom-houtzagerij in de Waard, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie 'N. No. 318. Gelet op de artt. G en 7 dor Hinderwet? Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, don 7 Januari 1928 des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der 'Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lictyen. A. VAN DE SANDE BAK HU Y ZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1927. 3262 KATHOLIEKE AGENDA. Dinsdag, Kinderkennis van de Vereeniging „De Baby", St. Antoniuspatronaat, Hazewindsteeg, hoek Oudevest, 25 uur. Woensdag, Kinderkennis van de Vereeni ging „De Baby", St. Antonius patronaat, Hazewindsteeg, hoek Oudevest, 25 uur. Donderdag, Uitvoering van de Vereeniging „De Baby", St. Antoniuspatronaat, Hazewindsteeg, hoek Oudevest, 8 uur. Dinsdag, Tentoonstelling, enz., St. Francis- cus Liefdewerk, Nieuwe Rijn 52, 710 uur. Woensdag, Tentoonstelling, enz. St. Fran- ciscus Liefdewerk, Nieuwe Rijn 52, 7—10 uur. ALGEMENE AGENDA. LEIDEN. Tentoonstelling van Leidsche Topografie, Lakenhal, tot 15 Januari. INGEZONDEN MEDEDEELING. MEUBELEN -m STADSNIEUWS. DR. A. E. REMOUCHAMPS. t Zondagmorgen, op len Kerstdag, is over leden dr A. E. Remouchamps, conservator aan het Museum van Oudheden, alhier. Hij bereikte slechts den leeftijd van 35 jaar. Te midden van vruchtbaar werk voor het Mu seum, dat nog zooveel van hem verwachtte, is hij weggerukt. Dr. J. H. Hohverda schrijft ons naar aan leiding van dit droef verscheiden: „Terwijl uit de dorpen rondom zijn lan delijke woning, waarheen hij na bijna vier maanden uit het Ziekenhuis terug was ge bracht, de kerstklokken klonken in den vroegen Kerstmorgen, is hij van ons heen gegaan Hoe gelukkig en volmaakt tevreden was hij in die nederige woning geweest in de vol ie sympathie met zijn zoo geliefde vrouw, in het bezit van zijn jongen en niet in het minst ook in zijn studie en zijn werk. Voor ons, die achterbleven, is het een heerlijke gedachte, dat Holland hem ten volle heeft vergoed, wat België aan hem misdeed, toen het reeds in 1915 den jongen student, die slechts al te zeer zijn Vlaan- derenland-liefhad, yitstiet en in latere jaren ook den man gebannen hield, als ware hij een landverrader geweestl Alsof een karak ter als het zijne tot iets laags, iets minder waardigs in staat ware. Met volle liefde heeft hij zich aan zijn nieuwe vaderland gegeven en de studie van de oudste geschie denis van dien vaderlandschen bodem is voor hem een waren hartstocht geworden. Wat heeft hij in de weinige jaren die hem gegund waren, niet gewerkt. Met welk een onuitputtelijke energie heeft hij. naast zijn drukke dagelijksche werk. gearbeid om nu nog geen twee jaren geleden door zijn promotie in Freiburg den kroon te zet ten op zijn studie. In verschillende richtingen beeft ook reeds zijn onderzoek vruchten gedragen. Die doctnrdissertatie zelf was feitelijk reeds veel meer dan wat meestal een gewoon proefschrift befeekent. Fen diepgaand on derzoek der verschijnselen op klassieken bodem, gebaseerd op een groote algemeene kennis der archaeologie. zou eindelijk eens een vasten grondslag scheppen waarop Je tot dusver zoo wilde „brnnsfijd"-lheorio.'n in on^ Nonrd-Furona zouden kunnen rusten Hoeveel beloofde dit boekje voor een voort gezet onderzoek in deze riehting, gelijk hij hef zïeh had voorgenomen! Fn wat meer in bef bijzonder ons eigen land hetreft. dient in de eerste plaats ziin uitgebreid grafbeiivelonderzoek vermeld, waarin hij direct mijn werk van vrocer jaren voortzette op een wiize. die menige aanvulling bracht, menig hefer inzicht schiep Hoe toonde zich daarbij ook weer de fiine persoonlii'-heid Allerminst werd de nieuwe of afwijkende meening ver bloemd. maar minder nog gebruikt om den voorganger ten eigen bate naar beneden te halen Meenih"sversrhil met hem was iuisf een groot geestelijk genot Zoo b.v waar zijn opgravingen in Valkenburg (Z. H.) hem 2 14 tot een opvatting der Romeinsche occupa tie van de Rijnstreek voerden, juister dan de mijne was geweest. Beslistheid gegrond op werkelijk beheerschen van het onder werp wist toch steeds de zaak te scheiden van den persoon. Zoo verliest in dezen 35-jarige onze in stelling een zijner allerbeste krachten, onze vaderlandsche oudheidkunde den persoon van wien men in de toekomst nog het al lermeest had mogen verwachten en ons zelf blijft slechts de dankbare herinnering aan een persoonlijken omgang, een innige samenwerking van luttele jaren, zooals het leven die zeker geen tweeden keer schen ken kan". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. Remouchamps zal plaats hebben morgen om twaalf uur op Rhijnhof. J. M. W. v. ELZELINGEN f Hedenmorgen is de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in de provincie Zuid- Holland J. M. W. v. Elzelingen in het Diaco- nessenhuis alhier overleden De1 overledene, die 68 jaar oud was, woonde te 's-Gravenhage. De heer Van Elzelingen trad spoedig na dat hij te Delft zijn ingenieursdiploma als civiel-ingenieur had verworven in functie bij den Algerneenen Dienst der Rijkswater staat. Hij werd later benoemd tot ingenieur bij de Waterstaat in Zeeland per stands plaats Zierikzee. In 1898 volgde zijn promotie tot hoofd ingenieur der Prov. Waterstaat in Groningen en op 1 April 1908 werd de heer Van Elze lingen benoemd tot hoofding. der Prov. Wa terstaat in Zuid-Holland. De overledene was o.a. lid van den Zui derzeeraad en van tal van commissies, o.a. van de Lingecommissie. HET ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK. Naar gelang van zijn aard of aanleg geeft men een deel van zijn werkkracht aan dezen op genen socialen arbeid op het breede ter rein van het openbaar Katholieke leven; en ook hel offer van geld wordt mede bepaald door persoonlijke sympathieën. Doch, hoe deze sympathieën ook mogen zijn, 't kan niel anders, of een Katholiek als zoodanig heeft bewondering en waardeering voor het St. Franciscus-Licfdewerk, en zal daarvan ook zooveel mogelijk op daadwer kelijke wijze blijk geven. Daarom zal vanavond en morgenavond van 7-10 uur het gebouw van het SI Fran- ciscus-Liefdewerk, Nieuwe Rijn 52, druk bezocht worden door Katholieken, die door een bezoek uiting willen geven aan hun sympathie voor dit Liefdewerk. Dezer dagen toch wordt men op bijzondere wijze in slaat gesteld met het Liefdewerk kennis te maken en het het nuttige vereenieend met het aangename financieel te steunen. Fr is n.l. georganiseerd een tentoonstelling van houtsnij- en teekenwerk. Wij willen ter loops even een en ander vertellen over wat 2—1

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2