HAROL Kerstfeest. Een brief aan de Kinderen van onze abonrés. - I.E.M.C.O. - RADIO - RADIO. DONDERDAG, 29 Dec. Mis v. d. H. Tho mas van Kantelberg, Bisschop en Marte laar: Gaudeamus. Kleur- Rocd. Thomas Beckel, kanselier van koning Hendrik II van Engeland, tot Aartsbisschop van Kantelberg verheven, was tot biltere teleurstelling des konings, die in zijn harts tochtelijke heerschzucht de rechten der Kerk aanrandde, een onverschrokken verde diger van de rechter der Kerk. Hendrik, liet Thomas als een meineedige en verrader ter dood veroordeelen. Thomas wist te vluchten en werd door Paus Alexander III in het ge lijk gesteld. Ten laatste veinsde de koning genade ten opzichte van Thomas en riep hem terug. Hij plaatste Thomas weer op den Aarfsbisschoppelijken zetel van Kantelberg. Niet lang daarna evenwel liet de koning hem door gehuurde moordenaars in de kathe drale kerk vermoorden, 29 Dec. 1170. VRIJDAG, 30 Dec. Mis v. d Zondag onder het Octaaf van Kerstmis: Dum medium. Kleur: Wit. ZATERDAG, 31 Dec. Mis v. d. H. Silves ter, Paus: Sacerdoles. Kleur: Wit. ■De H. Silvester bestuurde de Kerk in den tijd, dat het haar gegeven was uit de Kata- comben te treden en zich naar buiten te ontplooien. Aan dien groei-naar-buiten gaf Silvester leiding door heilzame wetten en bepalingen. Ook streed hij legen den vijand, die nu van binnen'kwam: de ketterij. Op de eerste algemeene Kerkvergadering te Nicea veroordeelde Paus Silvester de ket terij van Arius, loochenaar van Christus Godheid. IN DE KERKEN DER E. E. P. P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve: VRIJDAG, 2e gebed v. d. Z. Z. Margarita Clonna en Matthia van Nazzarei, Maagden; en v. h. octaaf. INGEZONDEN MEDEDEELING. REUKLOOS HAARWATER zuivert en reinigt elke hooldhuid Geen ander middel zal U meer voldoen dan Verkrijgbaar bij Drogisten in flacons 30 en 45 cent 11235 O, dat oude mooie Kerstfeest, Stemmig, met een Kerstfeest-disch, Stemming na de schoone zangen In de blijde Kerstnacht-mis. O, dat oude mooie Kerstfeest, Jn de ouderlijke woon, O, dat oude mooie Kerstfeest Thuis, dat was eerst mooi en schoon. Maar de dagen zijn veranderd En het is geen Kerstfeest meer; 't Is een feest, als ieder ander, 't Zelfd' als ieder fuifje weer. 't Is.een wereldsch feest geworden, Velen doen er reeds aan mee En zij vieren nu hun Kerstfeest In een dancing of café. In den nacht van 't Zalig Kerstfeest Zitten zij voor een glas bier, Voor een borrel of een cocktail, Dat is nu hün Kerst-plezier. En dan midden in den Kerstnacht Beiert luid de Kerstnachtklok, Terwijl zij een kerstdinertje Juist bestellen bij den kok. Bij muziek van wilde jazz-band In den heiligen Kerstnacht, Wordt door hen met bier en borrels 't Schoone Kerstfeest doorgebracht. En tenslotte, lant geworden, Ziet hun zwaar beneveld brein Niet meer, dat het nu de uren Van den schoonen Kerstnacht zijn. En als dan de morgen schemert, In den ochtend van dien dag. Scheuren zij de schoone wijding Van den Kerstdag met een lach. Zalig Kerstfeest! Dan, vol vreugde Drukken wij elkaar de hnhd, Want wij komen uit de Nachtmis En zij uit een restaurant. TROUBADOUR. KERKNIEUWS 43 Zalig Kerstfeest! Vrede, zoete vrede aan u alien! Vrede des harten vooral, zoo door hei Goddeljjk kinderhandje in uw ziel ge legd. Vrede, zielevrede aan u allen; ziele- vrede door ongeerpte onschuld of oprecht berouw en boete verkregenzielevrede in de overtuiging, dat God met ons is. Em manuel! God-met-ons! In donkeren nacht trekken de scharen naar de kerk. De- Nachtmis! Misschien het aantrekkelijkste gedeelte van lïèt hoogfeest voor den Katholiek. Het vroege opstaan is voor sommige gezinnen een gebeurtenis. Voor de Nachtmis heeffr men het over. De kerken vol licht en luister. Het fijnste van het fynste is voor den dag gehaald. Het kostbaarste wat sacristie, kluis of schatkamer bevat, siert het altaar. Het koor zoekt den schoonsten zang op, en de Geloovigen in feestkleedij zingen <ja, ook zjj, die ander nooit meezingen), dien dag de woorden van vrede aan de Herders en passen die op zichzelf toe, ze thuis den ganschen dag nog blij neuriënd. Maar stelt nu eens, Vrienden, dat op dit feest de priester ontbrak: de priester in den Biechtstoel, die daags tevoren uw gewetensangsten suste of u van uw zonden verloste. Zoudt ge dan vrede hebben? De priester, die u op dezen dag de H. Com munie uitreikt, die voor u aan het altaar de heerlijke liturgische plechtigheden ver richt en u woorden toespreekt over het blijde feest. Hoe zou uw dag er uitzien zonder hem? Gelukkig gjj! Maar denkt eens aan die duizenden Ka tholieken, die ver van den priester af wonen in het Missieveld en zelfs hier in Europa, aan onze vele afgedwaalde broeders, aan de millioenen heidenen. Allen zonder priester. En waaraan hebben wij ons geluk ver diend 1 Vrienden, in dit Missiehuis, dit tobbende Missiehuis, worde njongelingen opgeleid voor priester, en dat onder de zwaarste zorgen. Behoef ik meer te zeggen? Emmanuel! God met ons! FATHER LEFEBER, Missiehuis, Hoorn. Directeur. Post rek. 120937. Men wordt Stichter(es) van het St.-Boni- facius-Missiehuis door ineens of bij gedeel ten honderd gulden te schenken. Uil OE PtRS. EEN GOEDE DAG VOOR HET GROOTE GEZIN. ,,H e t Huisgezin" schrijft: Het groote gezin heeft gisteren in de Kamer een goeden dag gehad. Bij de verlaging der inkomstenbelasting over de heele linie is aan de groote gezin nen een extra-aftrek toegestaan. Tweemaal feitelijk. Dank zij een amendement-Van Vuuren werd boven het vierde kind de kinder aftrek met een vierde verhoogd. Bedraagt die aftrek voor elk kind f 100, voor het vijfde, het zesde kind, enz. zou telkens f 125 van het belastbaar inkomen worden afgetrokken. Met een subamendement heeft de heer Fleskens deze positie nog verbeterd. Niet voor het vijfde, het zesde kind enz. zal voor de groote gezinnen de aftrek f 125 bedragen, maar voor alle kinderen in zoo'n gezin. Volgens het amendement-Van Vuuren zou voor een gezin met zes kinderen de aftrek hebben bedragen viermaal 100 en tweemaal 125 of in totaal f650; dank zij het sub- amèndement-Fleskens is het geworden zes maal 125 of f750. Hiermee is natuurlijk Peru niet veroverd, maar het is en blijft voor de groote gezin nen een verlichting van lasten. Wat wij nog hooger aanslaan, is de er kenning van het groote gezin door de over- groole meerderheid van de Kamer. Tegen het denkbeeld van den heer Fles kens verzetten zich alleen de christelijk- historischen en de Vrijheidsbond, tegen het amendement-Van Vuuren kantte zich enkel de Vrijheidsbond. De individualisten uit beginsel bleven zich tot het einde getrouw. En de liberale pers maakt zich een trou wen weerklank van de houding der parle mentariërs. De N. R. Ct. spreekt van een wetgevend monstrum; het Hbld. gewaagt ironisch van de tonnen (het amendement-Van Vuur.en- Fleskens zal op 9 ton te staan" komen), die er immers zijn om te rollen. Het is een mooie, vooral moreele over winning, die het groote gezin gisteren behaald heeft. Een sterke meerderheid aanvaardt, dat het groote gezin aanspraak heeft op een erkenning van staatswege. Hiermee is een stap gezet, die bij de verdere financieele wetgeving consequenties meebrengt. Wij weten, dat niet alle indirecte belas tingen kunnen worden afgeschaft wij zouden het ook niet wenschen maar tegenover het feit, dat de indirecte belas tingen ten volle en het zwaarst op de groote gezinnen drukken, staat thans de aan vaarde plicht, om bij de directe belastingen, die nuanceering toelaten, rekening te hou den, meer dan in het verleden geschiedde, met de draagkracht der groote gezinnen. Draagkracht, die verschillend is naar ge lang .van inkomen en bezit, maar die voor allen aanspraak geeft op de erkenning, welke in de gisteren gevallen beslissing ligt opgesloten. KUNST EN LETTEREN. NIEUWE UITGAVEN. Jac. Schönberger. Dierkunde voor Mulo- en Kweekscholen, naar het leerboek der Nat. Historie van P. van Boxtel S. J. J. H. Dieben, Lei den 1927. In het voorjaar gaven we een aankondi ging van het Leerboek der Natuurlijke Historie, deel I, ..Dierkunde", door P. van Boxtel S. J. Dit boek, in en door de praktijk tot stand gekomen, streng weten schappelijk opgebouwd, is bestemd voor Gymnasia, H. B. S. en Lycea. Nu is bij denzelfden uitgever een ver korte bewerking van het leerboek der Dierkunde verschenen, met toestemming van Pater van Boxtel, door den heer Schönbergen, hoofd der ULO-school te Dor drecht. Dit boek is bestemd voor Mulo- scholen en Kweekscho'en Wij voor ons zouden bij gebruik aan Kweekscholen het tot de eerste twee klassen willen beper ken om in de volgpnde het oorspronkelijke leerboek te gebruiken. Van Schönbergens bewerking kan niets dan goeds worden gezegddezelfde kern achtige overzichtelijkheid, inhoudrijkheid die aan klaarheid niets wenschen overlaat. Geen vaagheden of verwarrende zinnen. Alles kort, krachtig, zaakrijk. Maar het spreekt vanzelf, dat het uitslui tend gebruikt moet worden n a de lessen, dus nadat de onderwijzer of leeraar uit voerig aan de hand van opgezette voorwer. pen, skeletten, platen of andere leermidde len een bepaald onderwerp duidelijk heeft behandeld. Is dit'het geval, clan kunnen de to bestudecren cn memoriseeren lessen geen moeilijkheden meer opleveren. Het is eigenlijk haast een beetje jammer, dat boe ken als deze zóó duidelijk en overzichte lijk zijn. De groote verdiensten van zoo'n boek worden door gemakzuchtige leeraren allicht misbruikt om maar voor ?t vader- j land weg de leerlingen te laten werken en 't zich zelf zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In den grond is deze laatste op merking natuurlijk een aanbeveling van het boek juist voor de ijverigen en nauwgezet- ten. Als repetitieboek is het onverbeter lijk. De gedeelten die in kleiner lettertypen zijn gedrukt, kunnen bij een concentri- schen leergang bij eerste behandeling der stof worden overgeslagen. Ten slotte vermelden we, dat tusschen den tekst een kleine 300 illustraties zijn op genomen, allen even duidelijk en met zorg uitgevoerd, die werkelijk de verdienste hebben, den inhoud te verduidelijken. Voor het papier en de typografische ver zorging niets dan lof. Lieve Neefjes en Nichtjes. Zooals jullie weet en gezien hebben, voor zoover gij hier te Leiden woont, is onze mooie drukkerij afgebrand. En en dit is voor ons heel jammer niet waar! ons speciaal Kerstnummer is mede een prooi der vlammen geworden. Wal nu? Ik heb de copy kunnen redden van Ca- dier; van Tante Marie; van Johan de Graaf, van Tante Corrie en van Mar-y Symons; van de andere verhaaltjes en versjes is ongelukkigerwijze niets meer over. Dat is zeer jammer en voor den persoon in quaestie zeer onaangenaam. Maar wat kun nen we er aan doen. Er ligt nog een stapel copy over het Kerstfeest! Zoodra we ruimte .hebben voor onze rubriek, laat ik deze stukken eerst plaatsen en voor zoover ze door den brand zijn vernield houd ik mij zoo mogelijk aanbevolen om nieuwe copy te ontvangen van 't geen reeds gestuurd was. Zoo b.v. het vers van Jan Röhrey; het vers van Theodora; het stuk van La Brou- silleur; het vers van Bep en het ver haaltje van Mien Goddijn, het verhaal van Adriana Kempen; en van Gerda van Veen. Deze stukken van die medewerkers en -werksters zijn verbrand. De geredde stuk ken zullen, zooals ik zei, nog geplaatst worden en wel zoodra mogelijk. Dan zal ook het Nichtje uit ^oeterwoude, dat zoo leuk vertelde van Noë en zijn ark, aan 't woord komen. En nu lieve Nichtjes en brave Neefjes wensch jelui een „Zalig Kerstfeest" Bidt goed en veel den kleinen Jezus, voor Uwe Ouders, Uw familie enook voor mij, dat wij saampjes nog lai^ mogen sa menwerken aan ons „Hoekje dat door groot en klein gelezen en gewaardeerd wordt. Dan wensch ik jelui een prettige vacan- tie en.'... nu tot Zaterdag! Misschien, dat we dan over wat meer ruimte te beschik ken hebben en zoo zachtjes aan, aan onze copy kunnen beginnen. De verloting van 't boek komt later, alsmede de Prijsraadsels. Mijn Kerstver haal en het Sprookje moeten ook tot later blijven rusten. Uw liefhebbende OOM WIM. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ware 70 - LEIDEN - Tel. 1118 Groote Radio-Sorteering Accn-, Laad- en Reparatie-Inrichting 1 1762 RADIO-PROGRAMMA VOOR ZONDAG 25 DECEMBER. Hilversum (1060 M.) 10—c.a. 23.—: Uit zending van de Kerstvergadering, georg. door de Fed. A'dam van de S.D.A.P. Aan geboden door 't Partijbest der S.D.A.P. in het Concertgebouw te A'dam. Jaarlijksche Kerstrede van den heer J. W. Albarda, voor zitter van de Soc.-Dem. Kamerfractie, met medew. van de Gem. Zangver. „Kunst en Strijd" A'dam N. Dir. H. S. Englander (VARA). 12.30—2.00: NOV. Kamermu ziek, Sam Swaap, viool, Jean Devert, alt, Charl. v. Islerdael, cello, J. R. Gravelotte, piano. 1. Divertimento, Mozart. 2. Lent et passionné, Lekeu. 3. Serenade op. 8, Beet hoven. '2.004.30NOV. Kerstconcert, mej. J. Ribbius, alt, G. Zalsman, bas, R. J. Hoowy, cello, Vocaal mannenkwart. „Kunst min" (B. v. Ophem, tenor, J. Wassenaar, 2e tenor, L. J. M. Spoor, bas, H. Onck, 2e bas). Pianobegel. van J. R. Gravelotte. Afgewis seld met gramofoonmuziek 5.307.00: Dinermuziek door het ANRO-Trio. J. Helden viool, M. v. 't Woud, cello, G. Verheij, piano. 7.00: „Jozef en zijn broeders", het Bijbel verhaal verteld door W. Vogt, ter inl. v. d. uitzending op 26 December. 8.00: Pers berichten en sportuitslagen. 8.10: Con cert door het ANRO strijkorkest met oblig. trempet, Herber en oblig. hobo-, C. W. Rijn- ders, M. Busch, cello, K. Heerkens, piano. Huizen (1950 M.) 9.50: Dienst in de Gere formeerde Kerk te Zwolle. Voorganger: ds. C. Bouma. 12.301.30: Lunchmuziek door het Trio Winkels. 1.302.15" Ver- teluurtje van een Zuster van Bethanië iKRO). 2.30—4.00: KRO, Concert in Ar- tis door de Amsterdamsche Orkestvereni ging o. 1. va. F. v. Diepenbeek. 4.005.00 Ziekenuurtje door Prof. A Scheermakers, v. h. Seminarie Ypclaar te Ginnéken, Mu ziek (KRO). 6.00" NCRV. Kerkdienst in de Hoogl. Kerk te Leiden. Voorganger ds. J. Riemens. Herv. Pred. Het Kerkelijk zang koor ..Ex Animo", A. Kooien, orgel. 7.30- 8.00: Apologie door prof. W. Arts, Missie huis, Arnhem, KRO. 8.00: Kerstavond, mej. G. J. Moes, sopraan. Gem. Koor der Vredeskerk o. 1. v. Jos. Schut. KRO-orkest o. I. van M. v. d. Ende, Jules Moes, muzik. leider, 10.30: Epiloog van hét Caecilia- Kwartet o. 1. van Mej. v. Rooyen. Davenlry (1600 M.) 3.50: Kerstoratorium van Bach, Orkestkoor, L. Sliles Allen, so praan, E. Wiliams, sopraan, A. Vaughan, alt, S. Wilson, tenor, R. Maitland, bas. 5.506.20: Kinder-kerkdienst. 7.20: Kerkdienst. 8.15: Oproep door de Deken van York. 8.20: Het Royal Opera Wood- Wind trio (fluit, hobo, clarinet), W. Gurney, piano. 9.10: Nieuwsber. 9.25: De ver sterkte militaire band, H. Wendon, tenor, H. Brindle, bariton. 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.20: Re- ligieuse muziek. Het Franck-Ivoor. Preek. 1.05: Orkestconcert. 8.35: Variété. Orkest en artisten. Daarna Jazzband en soli so praan, bariton. Langenberg (469 M.) 5.20: Mis in de Un- terbarmer Kerk. 8.209.20: Kath. Mor genwijding. 12.201.50: Orkestconcert. 3.204.50: Philh. Bandonson-Orkest. 5.20—6.35: „Der Tanz von colbigk", zang-- fabel van Gerh. Hauptmann. 7.20: Kerst concert. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterliausen (1250 M.) 8.20: Mor genwijding. 10.5012.10: Orkestconcert. 3.506.20: Orkestconcert. 7.50: Wag- ner-programma. Orkest en Koor. Hamburg (395 M.) 8.35: Morgenwijding. 10.20: Kerst-oratorium van Bach. 1.20: Christlegende met muzik. ill. 2.50: „Der glaserne Berg", kerstsprookje. 4.50: Kerstconcert. Mandoline-orkest. 7.20: Duitsche Avond. Solisten. Brussel (509 M.). 5.206.20: Dansmu ziek. 8.35: Kerstconcert voor kinderen. 9.2010.35: Gala-concert, Orkest en Hr. Weynandt, zanger, VOOR MAANDAG 26 DECEMBER. Hilversum (1060 M.) 10.30: V.P.R.O.- in het gebouw van den N.P.B. te Hilver sum. Ds. F. Kleyn: Kerstvreugde. Mej. Cath. v. Stolk, fluit. Bep Rohde, cello. F. Kloek, orgel. V.P.R.O.-koor o. 1. v. F. Kloek. 4.505.30: De A.N.R.O.-meisjeskoren o. 1. v. Willem y. Warmelo. Kerstliederen. 5.30—7.00: Concert d. h. A.N.R.O-trio. 7.00—8.00: V.P.R.O.-uitzending uit het ge bouw. v. d. N.P.B. te Hilversum: Kerst viering der kinderen van de Zondagsschool. Voorganger: Ds. G. v. Duyl. F. Kloek, organist. Kinderkoorzang. 8.30: Pers berichten. 8.45 c.a.: „Josef en zijn broe ders", bybelsch zangspel in 3 bedrijven. Muziek van Et. Nicolas Mehul. Jacob, her der u, h. dal van Hebron, Paul Pul. Josef, zijn zoon (onder den naam van „Cleophas", stadhouder van Egypte), L. v. Tulder. Ben jamin, Lotte Muskens Sleurs. Eitobal, ver trouweling van Jozef, Gerard Leenders. Naftali, Ed. v. d. Ploeg. Simeon, Tabe Bas. Ruben, Piet de Keizer. Dubbelmannenkwar- tet „Jos. M. Orelio". Koor v. d. Nederl. Koristenbond (Amst.) Zeer versterkt A.N. R.O.-orkest o. L v. J. J. v. Amerom. L. Roberts, regie. Alg. voorber.: Chris de Vos. Ie en 3e bedr.: In Jozefs Paleis te Memphis. 2e bedr.: Voor de poorten van de stad. Huizen (1840 M.) (Na 6 uur 1950 M.) 10.4512.00: K.R.O. Dienst in de kerk „De Zaaier", te Amsterdam. Het gemengde Zangkoor o .1. v. Joh. Nelissen. Joh. A, Huider, orgel Pater A. Hoogstraten S. J.: Het Christelijk Huwelijk. Gezongen wordt de 5-st. Missa in Honorem St. Theresiae van Don. L. Refice voor Gem. koor (sopr., alt, tenor, bariton en bas). Na de H. Mis: Hodie Christus natus est, 5-st. gem. koor van Hub. Cuypers en voor orgel Marche Nuptial van A. Catherine. 12.301.30: N.C.R.V, Orgelconcert door C. Verweys. 1.30 3.00: N.C.R.V. Kerstfeestviering der Zon- cagsschoolver. „Capadose", te Kampen. Spr. G. C. v. Gelder. N. v. Dooren Ezn. Th. v. Dijk. 3.00—5.00: N.C.R.V. Aanslui ting v. h. Concertgebouw te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Cornelis Dopper. Jo van YzerVincent, zang. J. Nieland, orgel. 5.008.00: N.C.R.V. Kerstavond in de Ge- retorm. Kerk (Parkkerk) A'dam (Zuid). Spr. ds. J. J. Buskus Jr., Geref. Pred. (II. V.). P. G. v. d. Hooff, Theol. Stud, A. Muntingh, declamator. A. W. Rijp, orgel. Muziek-en- semble, bestaande uit de heeren A. L. Masschaupt, viool. P. J. Meyer, cello. H. Meyer, piano. Mej. N. v. Saanp, sopraan. Kinderkoor o. L v. mevr. L. Luykvan Graft. 8.00: N.C.R.V. Concert. Mej. Tiny Mulder, sopraan. Chr. Gem. koor m. orgelbegel. v. Jao. Witteveen. R. Ipanoff, or-gel en piano. Spr. dr. J. Veldkamp: Dickens en 't Kerstfeest. Daventry (1600 M.) 11.20: Daventry- kwartet en solisten (sopr., tenor, bariton). 1.202.20: Orgelconcert. 3.15: Rug- by-wedstrijd LondenNew South Wales. 4.05: Dansmuziek. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Dram. critiek. 7.35: Mendelssohn's pianocomposities. 7.45: Variëté. 8,50: Orkestconcert. 9.20: Nieuwsber. 9.35: Lezing: The A.b.C. of faces. 9.50: Nieuwsber. 9.55: „Pantominicry", tooneelstuk. Orkest, koor en solisten. 11.2012.20: Dans muziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 —11.00: Concert, 12.50—2.10: Orkest Larazay. 5.055.55: Orkestconcert. 8.5011.20: „Le Caid", opera-comique v. Thomas. Langenberg (469 M.) 8.20—9.20: Morgenwijding. 11.20—12.20: Orgelcon cert. 12.201.50: Orkestconcert. 3.20—4.50: Orkestconcert. 5.20—6.05: Oude Kerstliederen bij de luit. 6.20 9.20: „Tannhauser", opera v. Rich. Wagner. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) 8.20: Morgenwijding. 10.5012.10: Advents-, Weibnachts- und Neujahrs-musik. Trompetten en bazuinen. 4.20—6.20: Orkestconcert. 6.50: „Wenn Liebe erwacht", operette v. Künnecke. 9.5011.50: Dansmuz. Hamburg (395 M.) 10.20: Morgenwij ding. 11.20: Orkestconcert. 2.5Ó: Liedjes bij de luit, door W. Gattke. 3.50: „Jenseits der Wolken", kerstspel. 4.50: Orkest-concert. 7.20: „Hoffmanns Erz'.ilt- lungen", opera van Offenbach. ürusse,l (509 M.) 5.206.20: Trio- concert. 8.35: Orgelconcert (om 8.50 een causerie). 9.25: Liedjes v. h. Belg. Front. 10.0510.35: Dansmuziek. VOOR DINSDAG 27 DECEMBER. i Hilversum, 1060 M. 12.00: Poiitieber. 12.352.00: Lunchmuziek door het ANRO-Trio. -1.40—5.55: Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—7.15: Con cert door het ANRO-orkest. 7.157.453 Engelsche conversatieles. 7.45: Politie berichten. 8.10—9.00: NOV. Concert, Mevr. Rosa Spier, harp. Mej L. Wijngaard den, viool. J. Prins, fluit. 9.00: Kamer muziek en literaire voordrachten. M. Bevers sluis, declamatie. H. v. Wezel, cello. J. Hij man, piano. 10.00: Persber. 10.10? Voortzetting concert. 10.3012.00: Gra mofoonmuziek N. Q. V. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30: KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels" 5.30—6.30: KRO. Diner muziek. 6.307.00: Esperantoles. 7.00—7.30: Engelsche les. 7.30—8 00: KRO. Cursus kerklatijn door Leo Speet Alk maar. 8.00: KRO-Avond in Nijmegen, Roomsche Jongens -en Meisjesstem, Dir. Ph.: Meyer. Het gem. Koor „Arti vocali", Lirig Arn. Mariens. Mej. Jo v. Rymenam, sopraan,. Jacques Bras, bas. Hr. Scheepman, cello. A. Martens, a. d. vleugel. Spr. Prof. Dr. Slij pen S. J., hoogleeraar a. d. R.K. Universiteit te Nijmegen. Davenlry, 1600 M. 11.20: Daventry- kwartet, Sensicle kwartet en solisten (alt, tenor, viool, piano). 3.20: Daventry- kwartet en soli (tenor, cello). 4.20: Va« riëlé, 5.20: Lezing. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.50? Nieuwsber. 7.05: Daventry-kwartet. 7.20: Lezing: Suez. 7.35: Mendelssohns piano-composities. 7.45" „Now we are six". D. Smith, bariton. 8.05: A. Brown, octet. F. Woodman, sopraan. 9.05: Tho-! rnas, negro spirituals. 9.20: Nieuwsber. 9.35 Lezing: How Faraday made wiseless possible. 9.50: Scheepsber. 9.55: Va riëté. 10.5012.20: Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50—* 11.00: Concert 12.502.10: Orkestcon- eert. 5.055.55: Concert (piano, viool, cello). 8.5011.20: ,yLa Poupée", ope rette van Audran. Langenberg, 469 M. 12 251.50: Or- kestconcert. 4.206.20: Max Reger* concert (tenor met pianobegel. 7.35? Opereüefragmenten. Orkest. L. Kaliger, te nor. E. Muller, sopraan. K. Heli, bariton. 9.40: Sluiten. Königwusterhausen, 1250 M. 11.20—a 7.05: Lezingen en lessen. 7.20: Mün* chener avond met orkest en solisten. 9.5011.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20: Jazzband* concert. 7.35: Liederen en aria's door Hans Reimar. Orkestbegel. 10.5011.50? Dansmuziek. Scarpas Melrose-orkest. Brussel, 509 M. 5.20J6.20: Dansmu ziek. 8.3510.35: Orkesjconcert. V, Ha milton, piano. TOESTELLEN MET INGEBOUWDE SPOELEN. Toestellen voor zelfbouw zijn als regel voorzien van verwisselbare spoelen, welke op het frontpaneel aangebracht zijn. Het toestel krijgt hierdoor een slordig aanzien, wat velen weerhoudt om zelf een apparaat te bouwen. Het is echter zeer goed mogelijk de spoelhouders binnen in het toestel te plaatsen en van buitenaf te regelen. Daartoe worden de drie gewone spoel houders op een plaatje eboniet gemonteerd, wat horizontaal achter het frontpaneel kan aangebracht worden. De armpjes voor het verzetten der spoelen buigt men recht en laat deze door een gaatje aan den voorkant van het paneel uitkomen. Zoodoende kun nen de spoelen toch ten opzichte van el kaar bewogen worden en ziet men er niets van. Ook zou men een toestel met ingebouwde aftakspoelen kunnen maken, doch deze vol doen niet zoo goed; de selectiviteit laat veelal te wenschen over en korte-golf-ont* vangst blijft dikwijls uit. DE RADIO IN 1927. 1927 is ni alle opzichten voor de ont* wikkeling van de radio een belangrijk jaar geweest, waarin ons land een voornaam aandeel heeft gehad. We noemen hier in de eerste plaats dan het radiotelefonisch' verkeer op de ultra-kor te-golf met ons Indiö door den Philipszender, een feit van groots beteekenis. H. M. de Koningin sprak vanuit Holland haar onderdanen in Indië toe, ter wijl men er even later in slaagde een kruis- gesprek met Indiö te voeren als gold het een locaal telefoongesprek. Ook het radio- telegrafisch verkeer met Indië op de ultra- lcorte-golf werd belangrijk uitgebreid, zoo dat thans bijna alle telegrammen via de korte-golf-zenders worden verwerkt. Op omroepterrein kwam de Internationale golflengteregeling tot stand, die een eind maakte aan de verwarring, welke in Europa voor de omroepstations was ontstaan. Later bracht de conferentie van Washington een nieuwe regeling voor alle golflengten, die evenwel pas 1 Januari 1929 ingevoerd zal worden. Voor de omroep-zenders werd hier bij een bepaald golflengte-gebied vastge steld, waardoor Nederland in de naaste toe komst zeer waarschijnlijk slechts één om- roepstation met een lange- en één met een korte golflengte zal bezitten. Aan de omroep-ontvangloestellen werden belangrijke verbeteringen aangebracht en wel in de eerste plaats de lampen. Algeheele wisselslroomvoeding werd mogelijk door de radiolampen met indirecte kalhodcverhit- ting, die bij tusschenschakeling^van een transformator direct uit het lichtnét gevoed kunnen worden en in werking niet te on derscheiden zijn van de normale lampen. Ook de gewone lampen werden in kwaliteit zeer hoog opgevoerd en wel zoodanig dat 3 lampen in een toestel thans dezelfde ont- vangresultaten geven als voorheen der. Nagenoeg alle onderdeelen kwamen in meer geperfec.tioneerden vorm op de markt en is een prijsdaling ingetreden, die zich ongs- twijfeld nog zal voortzetten. Ook moeten wij nog melding maken van de oprichting van het omroepstation in Huizen De K.R.O. en N.C.R.V. zagen hiermede een lang ge- koeslerden wensch vervuld. 23

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4