Dringend verzoek aan H.H. Adverteerilers KERSTMIS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. So Jaargang ZATERDAG 24 DECEMBER 1927 No. 57^4 P© ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling jjoor Leiden 19 cent pei week 12.50 pei kwartaaL By onze Agenten 20 cent per week 12.60 pei kwartaaL Franco per post (2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad la voox de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gowono advortentlèn 3P oent per regel Vooi Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vod het tarief Berekend. 8 Kleine edvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7ei> huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen, w.o. Geïllustreerd Zondagsblad en Kerstnummer. Maandag, 2den Kerstdag, verschijnt „DE LEIDSCHE COURANT" niet Nu tengevolge van den brand de Advertentiën bestemd voor ons Blad gezet worden ter zetterij van het Leidsch Dagblad, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, hunne copieën daags voor den datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10, te willen doen afgeven. DE ADMINISTRATIE Kerstmis het woord, dat van onze jeugd af aan ons hart verheugt en sneller doet kloppen van Christelijke aandoening en begeestering, het klinkt weer over de ge heel e aarde. De Christelijke verbeelding aanschouwt weer, zooals ieder jaar, in de eeuwig frissche tinten van het Evangelie verhaal, het vertrouwelijk onweerstaanbaar aantrekkelijke Kersttafereelhet beminne lijkst Kerstkind met zijn beminne lijkste Moeder en Voedstervader. Onsterfe lijk leeft het voort door alle eeuwen en ieder jaar opnieuw grijpt het ons geloovig gemoed aan om er hemelsche gevoelens van vreugde, troost en liefde tot God in te wekken. Kerstnacht! Rust heerscht er over de velden van Bethlehem, luister en klaarte straalt aan den hemel, heilige gedachten gaan door de lucht. Als een zilveren gondel vaart de maan door een zee van smaragd, de sterren laten draden van licht naar beneden. Gods hooge majesteit en onnaspeurbare grootheid wordt weerkaatst in de nachtelijke pracht Zijner schepping. Nog sterrenklaar is de nacht en nog ligt geruischlooze stilte rondom de koepels en slapende paleizen van Jeruza lem, rondom de huizen van de nu zoo opge propt volle Davidsstad Bethlehem Dan vliegt een plotselinge morgenstond uit den hemel van sterren en er valt een breede klaroenjubel uit licht vlagen, waar in geesten hun vleugels kleppen en op ba zuinen blazen Muziek en licht uit 'n andere wereld, vol 'schitterende tinteling, kleur en klankenhar monie komen naar de aarde neer. Aan de aarde, die genoeg heeft geweend van verlangen en heimwee, brengt de hemel de boodschap van een nieuw Godsrijk en een nieuw volkerenheil. En de engelen zingen vol vreugde en jubel om 's menschen uitverkiezing: „Heden is u een Zaligmaker geboren die Christus de Heer is, in de stad van David", zoo spreekt een van hen. En plotseling be vond zich bij den engel een menigte uit het hemelsche heir, die Gode lofzong: „Eere aan God in den hooge en op aarde vrede bij menschen van goeden wil." En de herders, zij spraken tot elkander: Laten we heengaan naar Bethlehem, om te zien, hetgeen geschied is, wat de Heer ons geopenbaard heeft. En zij verlieten hun nachthutten, ze ver gaten hun schaapjes en al het vee, ze dachten niet meer aan hun menschelijke zorgen of belangen, zij gingen voort, zij ijlen met grooten spoed naar het stalleken Zij vinden er Maria en Jozef en het kind in de kribbe gelegen. En daar, bij de kribbe ondervindt hun schamel geslacht de eerste vreugde van de liefelijkheid van God, die ons verschenen is. Ja, het is het woord van den Apostel Paulus: „De goedertierenheid en de menschlievendheid van God, onzen Zalig maker is ons verschenen." Zwijgt, zwijgt nu, onrustige, rumoerige aarde en menschheid, komt een oogenblik tot kalmte en onbewogenheid van geest, komt tot stilte van gemoed, tot rust van verlangen bij de kribfcewieg van het God- del-k Kindje Jezus. Schudt ze af nu in dezen nacht van vrede, al uw zware, druk kende zorgen, werpt ze weg en vergeet ze. Ontspant de strakke lijnen van uw zorge lijk gelaat, minstens voor éénen nacht en dag bij den glimlach en tranen van den Zoon Gods, uit den hemel op aarde neerge komen. Vergeet althans een oogenblik al uw zielsverdriet en hartzeer, al uw mensche lijke ellende en narigheid bij de beschou wing van het liefelijk Kind, in eenen stal te Bethlehem geboren. Het is Gods bemin nelijkheid, Gods liefelijkheid, Gods teerdere minzaamheid, welke voor ons is verschenen in den meest grijpbaren, tastbaren vorm, dien ge u wenschen kunt. Want Jezus' Geds eenig-geborene, is hier als een on- noozel Kind van een allerbeminnelijkste Moeder uit Zijnen hemel van licht en macht neea-gekomen op onze duistere, hulp behoevende aarde. Wij gaan de herders achterna en achter hen buigen we stillekens de hoofden en ruggen, om door de opening van de rots binnen té gaan, waar Jozef en Maria hun nachtverblijf moesten nemen. Zij vonden hier eenige beschutting tegen de nachte lijke kilte en huivering, eenige schuilplaats en beveiliging tegen mogelijk nachtelijk lijfsgevaar. In eenige menschelijke woning hadden zij geen plaats kunnen vinden, hoelang zij ook hadden gezocht, gevraagd en met een beroep op medelijden hadden gesmeekt van de eene deur tot de andere. Niemand had plaats voor de jonge Moeder Gods Maria en zoo waren zij, Jozef en Maria ten einde raad en ten einde kracht buiten de stad aan de natuur zelve gaan vragen om hun althans eenige beveiliging tegen nachtelijke guurheid en gevaar van mensch en dier te verschaffen. En de goddelijke, eeuwig geprezen Voorzienigheid bracht hen in een ellenddgen stal vol onbeholpenheid. Is het hier 1 Ja, hier is het, hier is Jezus, Gods Zoon geboren; ziet maar. Daar ligt hij wegge doken achter de houten wanden van dien voederbak. Daar ligt Hij, ziet goed toe, bij het poover schijnsel van die eenige heen en weer wiegende stallamp. Daar ligt Hij n Zijn helderschoone, sneeuwwitte doeken, die Maria Hem omdeed; op wat los stroo, dat Jozef met tranen in de oogen in de kribbe tot een holletje heeft geschikt. En Jezus zelf, het Kindeke, o, wat is Hij schoon, met Zijn tranen op de rozige wangen. Nu Hij het gelaat ziet van Zijn Moeder en de verweerde gezichten van de herders ziet verschijnen aan alle kanten over de randen vaD zijn planken-wieg, nu lacEt Hij. Hij glimlacht, de Zoon Gods, nu Hij een menschelijk gelaat aanschouwt met Zijn oogen. Ja, God bemint ons. Hij heeft ons Zijn eenigen Zoon geschonken in de beminne lijkste verschijning van een lief schreiend- lachend Kind. Het Kerstkind Jezus is de persoonlijke teederheid, liefelijkheid van God voor ons, Gods uitverkoren schepse len. Dit is de groote blijdschap van dezen dag. En de herders keerden terug, God ver heerlijkende en lofzingende over alles, wat zij gehoord en gezien hadden. Wij ook, we keeren terug met vrede en troost, met huppelenden jubel in het hart. Ja, God, wij zien het: Gij bemint ons, wij willen, u beminnen. VOLKENBOND. Geen Russisch bureau te Genève. Herhaaldelijk is in den jongsten tijd de kwestie behandeld, of een Russisch onder daan de verhandelingen der internationale conferenties te Genève zou mogen bijwo nen of niet. In aanmerking kwam de bij zondere vertegenwoordiger van het Tas- agentschap te Parijs. De Zwit&ersche bondsraad heeft zich met de kwestie bezig gehouden en besloot dat in elk geval de oprichting van eeD bureau met ambtenaren uitgesloten blijft, doch een journalist ech ter voor de uitoefening van zijn beroep naar Genève komen kan. FRANKRIJK. Motie van vertrouwen. Bij de bespreking van een interpellatie over de verklaringen der regeering tijdens het debat over de begrooting van opeis bare werken naar aanleiding van een mijn- conflict, ngi gde Kamer met 390 tegen 142 stemme novex tot de orde van den dag, na dat de regeering de kwestie van vertrou wen had gesteld. ENGELAND. Wat de werklosoheid kostte Een staking. Men deelt officieel mee, dat sedert den wapenstilstand ongeveer 379 millioen p.st. aan de Engelsche werkeloozen zijn uitbe taald. In politieke kringen wordt medegedeeld, dat dezer dagen aan de schatkist een aan bod is gedaan van een belangrijae som, welke de schenker op den duur wilde be stemmen voor aflossing van nationale schuld. De kanselier van de schatkist was bereid de schenking te aanvaarden, maar er waren wettelijke bezwarea in verband met de wijze waarop de som besteed zal worden. Besloten weid, dat de betreffende wet aangevuld diende te worden om de gift mo gelijk te makeD, waarover in het Lagerhuis in comité van gedachten is gewisseld. Sir Thomas Inskip, de proc.-generaal, heeft een formule gevonden, waardoor het mogelijk zal zijn een schenking als deze buiten de wet op eeuwigdurende rente te doen val len. De nieuwe formule werd aan de wet toegevoegd en de koning heeft er zijn goed keuring aan gehecht voor het parlement werd verdaagd. Gisteren werd medegedeeld dat het be drag, dat aangeboden werd, 100.000 pond groot is.' HONGARIJE. Kust-amnestie. Bij gelegenheid van het Kerstfeest kon digde de Rijksbestuurder een amnestie af voor alle personen, die vóór 31 Dec. 1918 tot vrijheidsstraffen van hoogstens b jan veroordeeld zijn en voor wie het ondergaan der straf om één of andere reden uitge steld werd Uitgezonderd zijn zij, die we gens landverraad of een misdaad tegen den Staat veroordeeld zijn of naar het bui tenland gevlucht. ROEMENIE. Scherpe oppositie aangekondigd. In de gisteren gehouden zitting van de Roemeensehe Kamer, verklaarde de leider der Nationale Boerenpartij, Maniu, dat zijn partij aan het debat over de begroo ting heeft deelgenomen, daar zij in de mee ning verkeerde, dat de regeering na het aannemen der begrooting zou aftreden. Daar dit eveDwel niet is geschied, eisch- te hij het onmiddellijk aftreden der regee ring. Hij kondigde een Bcherpe oppositie van de Nationale Boerenpartij aan. Het parlement ging op recès, na een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen te hebber BULGARIJE. Naar een regeeringscrisis? Koning Boris van Bulgarije, zoo verneemt de Times uit Sofia, heeft een onderhoud ge had met de leiders van de oppositie en daarna met den eersten minister Ljaptsjef. Bulgarije had bij den Volkenbond steun voor een leuning gevraagd, maar door het weigeren van hulp bij een zoogenaamden „volkenbondsleening" is het land in groote moeilijkheden gekomen. De oppositie wil nu, dat de koning een kabine't van nationale eenheid samenstelt, want zij heeft geen ver trouwen meer in Ljaptsjef. Reeds doen ge ruchten de ronde over een op handen zijnde ministercrisis, waartoe vooral de oneenig- heid onder de parlementaire meerderheid het hare zou hebben bijgedragen In het onderhoud, dat Boris met Ljaptsjef had, zeide de laatste, dat hij bereid was af te treden. De koning achtte dit echter niet noodzakelijk en sprak zijn volkomen ver trouwen uit in dc-b premier. Wel zal de samenstelling van het kabinet later gewij zigd worden. RUSLAND. Engeland heeft het weer gedaan. Het Volkscommissariaat van Buitenland- sche Zaken publiceert in de pers een ver klaring, onderteekend door Tsjitsjerin, in zake de gebeurtenissen in China. In deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat de sov jet-regeering voor het forum der geheele wereld protesteert tegen de ongehoorde deden der Ohineesche contra-revolutionai ren. Zij behoudt zich het recht voor, alle maatregelen te nemen, die zij noodig zal achten. De daden van de wreedheid, in Zuid-Ohina begaan, kunnen niet ongestraft blijven, aldus Tsjitsjerin. De politieke ver antwoordelijkheid voor den wreeden dood van een der vice-consuls der sovjet-repu bliek en tal van gruweldaden komt voor een groot deel ten laste van het Engelsche imperialisme, aldus eindigt de verklaring. Engeland heelt het natuurlijk gedaan. In Moskou, St. Petersburg, Charkof en vele steden in Siberië, zijn talrijke protest- vergaderiDgen gehouden wegens -de ver moording'en overweldiging van Russische onderdanen te Kanton. MEXICO. Ook mevr. Lindbergh gearriveerd. Ook mevrouw Lindbergh heeft nu haar luid toegejuichte intrede in Mexico's hoofd stad gedaan. De vlieger was haar in zijn Spirit of St. Louis tot halfweg Tampico tegemoet gevlogen. Lindbergh landde het eerst op het vliegveld van Val Buena Hij sprong uit zvtj toestel en liep vlug naar het toestel, waarmee zijn moeder intusseben ook neergekomen was. Moeder en zoon om helsden elkaar terwijl de Mexicanen hun sombrero's zwaaiden en juichten: ,,Viva la madre' de Lindy" Daarna reden beiden in de auto van den Amerikaanschen gezant naar de hoofdstad. BUITENLANDSCH GEMENGD. KERSTMIS IN ENGELAND. Te Londen zijn Woensdag alleen in een pakhuis in Pudding-lane 6.222.600 Spaan- sche sinaasappelen geveild, behalve 100.000 Pale9tijnsche. Men schatte het geheele aan tal dat voor Kerstmis verkocht was, op 210 millioen, tegen 160 millioen verleden jaar en 100 millioen in 1925. De prijzen zijn dit jaar veel lager en vooral de kleine sinaas appels zijn overvloedig. Elke sinaasappel die thans uit Spanje verscheept wordt is onderzocht door een rei- geeringsinspecteur, want de regeering wil niet meer dat onrijp of ziek fruit den naam van het product in discrediet brengt. Mussolini is van plan dergelijke maatre gelen te nemen voor de Italiaansche citroe nen. Deze week zijn te Fleetwood alleen hon derdduizend kalkoenen en ganzen uit Noord- Ierland aan land gebracht voor de Engelsche Kerstmaaltijden. Het gemiddelde gewicht van de dieren was twaalf tot vijftien pond en de engros-prijs bedroeg slechts negen stuivers het pond (4&4 gram). DE MOORD TE LOS ANGELES. De voortvluchtige William Edward Hick man is in handen van politie gevallen, maar hij onlkent zelf de dader te zijn, al geeft hij toe, te weten wie het dan wel we'l is. 't Ging zoo: Te Seattle was „een zenuwachtig jong- mensch" een winkel voor heerenkieeding en ondergoed binnengekomen en had er ge vraagd om een stel ondergoed en een paar zwarte handschoenen De eigenaar van den winkel herkende onmiddellijk den jongen man aan het van dezen verspreide signale ment. Dadelijk belde hij de politie op. De jongeman gaf een 20-dollarbiljet in betaling, kreeg geld terug en verliet den winkel. Toen de politie1 ter plaatse kwam, werd het biljet onderzocht; het bleek er een te zijn uit het pakje dat aan den gemasker- den man te Los Angeles wa9 betaald. On middellijk werd de politie overal in den omtrek gealarmeerd Alle hotels en pensions werden afgezocht en naar alle Amerikaan- sche steden ten noorden van Seattle tot tot aan de Canadeesche grens werden waar schuwingen gestuurd, terwijl op de wegen en paden waar men over de grens ken komen, de wacht werd betrokken. En succes he'eft deze pogingen bekroond. Na een een spannende achtervolging in auto's langs de Columbia-rivier werd Hick man bij het plaatsje Echo gepakt. Hickman was in een groene auto aan komen zetten, werd aangeroepen; maar ging er van door. De auto's der politie waren echter sneller en men haalde hem in Aan de sommatie, te stoppen, gehoorzaamde Hickman. Hij had een revolver tusschen de knieën geklemd, met afgezaagden loop, maar hij bediende er zich niet van. Naar Pendleton overgebracht, bleek hij bij fouilleering nog 1400 van de 1500 dollar losprijs in zijn bezit te hebben. De man heeft bekend het meisje te hebben ontvoerd; hij ontkent het kind te hebben gedood. „Een duivel heeft Marion gedood; maar ik weet wie het is" heeft hij gezegd. Dm losprijs had hij be geerd om te kunnen etudeeren. DE K. L. M. TE PARIJS. Meb meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: De K. L. M. heeft besloten met ingang van 1 Januari 1928 te Parijs een geheel eigen commercieele en technische organisatie in te richten, daar haar zakelijke belangen zoodanig in omvang zijn toegenomen, dat zij de behartiging ervan niet meer aan anderen mag overlaten. De passagedienst wordt on dergebracht bij de HolandAmerica Line, 4 Rue1 Scribe, de goederendienst bij de Knickerbocker Tours, 12 Boulevard Males- herbes. terwijl op het Vliegveld Le Bour- get, waar de centrale leiding zal zijn geves tigd, een nieuw eigen gebouw wordt ge plaatst Nieuw en modern auto-materieel zal zorgen voor de verbinding tu99chen stad en vliegveld, ten dienste van de passagiers, de goederen en de post. De K. L. M. meent, dat deze nieuwe uitbreiding haar thans geheel Nederlandsche organisatie alsook de belan gen van de passagiers, de verzenders en ontvangers in hooge mate teil goede zal komen, STOOMSCHIP EN VLIEGTUIG. De Norddeoitsche Lloyd heeft met de Lufthansa een overeenkomst gesloten om bij aankomst van de snelvarende stoomschepen uit de Ver. Staten te Bremerhaven vlieg tuigen gereed te houden, üe'ze zullen dan de pasagiers, zoo gewenscht. in drie hoofdrich- wer Lie'sk geworgd. Verdacht van de me tingen naar Berlijn. Frankfort a/M. en LeipzigDresdenPraag verder vervoeren. Te Greifenhain bij Kalaii In Rrandenbtii-g is verleden Vrijdag dé 80-jarige landbou- BUITENLAND. Een schenking ten behoeve der delging der Britsche nationale schuld. (Buitenland, le Blad). De Nationale Boerenpartij In RoemenlB kondigt scherpe oppositie aan (Buitenland, le Blad). De moordenaar van Los Angeles gevat (Buitenland, le Blad). BINNENLAND. Het Vaccinatiewetje aangenomen (Tweede Kamer, 2e Blad). Dr. A. A. L. Rntgers benoemd tot gouver neur van Snriname (Binn., 2e Blad). INGEZONDEN MEDEDEELING. ZIJN SCHOONVADER VERMOORD. daad -is thans de schoonzoon van vermoorde gevangen genomen. Deze wist dat zijn schoonvader Vrijdag een bedrag van 2900 Mark had ontvangen uit den verkoop van een stuk grond. Hij heeft gc-iracht hem een deel van dit geld afhandig te maken, waar tegen de grijsaard zich heeft verzet. Bij de gevolgde worsteling moet Pavly, zoo heet de schoonzoon, den ouden man toen hebben SPOORWEGONGELUK. Bij Rathenow in Brandenburg is gisteren een lokaaltrein ontspoord waardoor twee wagens zijn omgevallen Een reiziger werd zwaar, een tiental anderen werden licht gewond. De omgevallen wagens zijn ver nield. AARDSCHOK IN DE PYRENEEËN. Een aardschok bij Gabas in de bergen verwoestte het kanaal waardoor het water geleid wordt naar die elecetriciteitsfabne- ken, welke gedeeltelijk de electrificatie van deze 6treek verzekeren. Zij waren gedwon gen tot sluiten. BENZINERESERVOIR IN BRAND. Dinsdagavond was in de Via Milano te Alessandria een autohandelaar op straat bezig het benzinereservoir van een auto te vullen, door er blikken benzine in uit te gieten. De man had daarbij gemorst en een weggeworpen lucifer of eindje sigaret had een plasje benzine in brand gestoken. De vlam had in een oogwenk het reservoir be reikt, dat barstte, zoodat de brandende ben zine zich over de straat vérspreidde. De vele voorbijgangers zochten een goed heen komen, doch nog 36 hunner liepen brand wonden op. Het Roode Kruis was dadelijk ter plaatse om hulp te verleenen. Zes man nen en drie vrouwen zijn naar het zieken huis gebracht. Zij zullen wel herstellen, doch zeker een week of drie in het zieken huis moeten blijven. Bovendien zijn vier kinderen in het kinderztekenhuis opgeno men, waar zij een dag of tien verpleegd zul len moeten worden. De overigen konden, na indiverse apotheken verhonden te zijn. huis waarts keeren. De politie stelt een onder zoek in om uit te maken in hoeverre de autohandelaar voor het ongeluk in gebreke is te stellen. BOTSING OP DE SCHELDE. Door den storm kwam het Spaansche s.s. Arant Zazu Moundi op de Schelde in bot sing met het Deensche s.s. Hila. Het Spaan sche schip heeft een groot lek en werd op het strand gezet. De Hila zonk later. Zijn heele houtlading drijft op het water. Men hoopt ze weer te kunnen opvissehen. DOODGEVROREN. Spoorwegarbeiders, die uit Rybnik ko men, deelden mee. dat drie hunner colle ga's. na een reis van 9 uur op een goede rentrein van Warschau naar Kattowitz, doodgevroren zijn,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1